Russen gereed om de stakers tot arbeid te Hongaarse dwingen HET WEER Eenstemmigheid over Egypte is nog ver te zoeken in Parijs cfc" Verhoging van de rechten op benzine en drank is urgent F. Bamiaaras en Zn Herwaardering van defensie beleid der NAVO-landen Pineau en Lloyd zijn niet gerust op de gevolgen van Dulles' politiek Verkeerscontrole, huiszoekingen en straatversperringen in Boedapest tg/ Minister Hofstra: Nederland heeft niet om atoomwapens voor eigen verdediging gevraagd Verhoging van de broodprijs? Canadees vliegtuig is nog steeds niet gevonden Regen houdt aan Driehonderd Hongaren verlaten Frankrijk Ontevreden over huis vesting in militair kampement Israëliërs hebben zich 200 kilometer teruggetrokken President Nasser krijgt weer praats Het woord is aan Voor de Stille Armen N.S.-bus Amsterdam- Den Haag blijft Amerika halveert de hulp aan Indonesië 71e JAARGANG No 132 DINSDAG 11 DECEMBER 1956 301e JAARGANG No 284 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT 1 «g Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. P II _JLIi 1-®^ 1 A i Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- IP^*|I 1 CZ? 1 jp J^^fT i Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. g 1 SI J J JÉ 1 1 SJ SJ g II II fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 cL Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks (J XT JA. Jlj CJ lllE H A ARLE JYl OÜflE C O U R A N T Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) De diplomatieke bijeenkomst in Parijs is gisteren op twee verschillende vlakken ingeluid. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles ontmoette af zonderlijk Pineau van Frankrijk en Selwyn Lloyd van Groot-Brittannië. Gelijktijdig v--gaderden de zeven ministers van de Westeuropese Unie uit Groot-Brittannië, West-Duitsland, Frankrijk, Italië en de drie Benelux-staten West-Duitsland en Italië stelden voor de Europese integratie politiek op de basis van deze organisatie te hervatten, maar de Britse houding is niet duidelijk geworden. De jongste gebeurtenissen in het Mid den-Oosten werden ook hier aangegrepen als argument om onverwijld de politieke leiding der Europese landen te coördine ren en te verstevigen. Men moet helaas aannemen, dat ook deze wensen voorlopig onvervuld zullen blijven. Pineau zou op Een verrassende aanblik biedt ons deze K.L.M. Aerocarto-foto op de Noord-Oostpolder met de „hoofdstad" Emmeloord. Hier houwt Nederland met recht aan zijn toekomst. De landaanwinning op de Zuiderzee kon niet concreter worden uitgedrukt dan in dit ge zicht op veroverde en ontgonnen grond, die arbeid en woongelegen heid biedt aan duizenden. Wegens een nieuwe stijging van de bloemprijzen heeft de Nederlandse Bakke- rijstichtifng minister Zijlstra een onderhoud verzocht over een eventuele verhoging van de broodprijs. Deze verhoging zou neer komen op ten minste een cent per 800 gram. VANCOUVER (Reuter/UP) Het Ca nadese vliegtuig, dat sedert zondag met 59 passagiers en een bemanning van drie wordt vermist, is nog niet teruggevonden. Het toestel is verdwenen in een bergachtig gebied ten oosten van Vancouver, nadat een der motoren was uitgevallen. De opsporing, waaraan achttien vliegtuigen deelnemen wordt belemmerd door laag hangende wolken. Uit Hope, Princetown en ander? steden in de Fraser-vallei zijn reddings expedities vertrokken. BOEDAPEST, (United Press). Russische en aan Kadar getrouwe Hongaarse soldaten hebben, aan de vooravond van de algemene staking, een grote actie ingezet om verborgen wapens op te sporen. Overal in Boe dapest werden barricades en wegversperringen opgericht, en alle voorbij gangers werden gecontroleerd. De soldaten hadden grote lijsten, die zij ver geleken met de gegevens, welke op de identiteitsbewijzen van de Hongaren zijn vermeld. Terwijl soldaten en politie op straat hun controle begonnen, schetterde de radio in de huiskamers een mededeling van de regering uit: „Van zes uur morgenochtend af zal op een ieder, die beschuldigd wordt van moord, plundering, roof of het bezit van wapens, het standrecht wor den toegepast." Leden van de centrale arbeidersraad van Boedapest, die zondag door de Hongaarse regering werd opgeheven, enkele uren na dat zij het stakingsparool uitgaven, durfden maandag niet te zeggen of de staking zou doorgaan. Zij wisten niet hoeveel Hongaren hun oproep ontvangen hebben. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM - TEL 1 3439 FERO. B01STR. 48 A DAM TEL 7l7162 L WINTERSPORTKLEDING Maandagochtend vroeg, toen fabrieks- afvaardigingen de stakingsoproep kwamen afhalen, deed de Hongaarse politie een overval op het gebouw, waar de vergade ring gehouden was. De Arbeidersraad was buiten de wet gesteld „omdat er", zoals de versie van radio-Boedapest luidde, „contra revolutionaire elementen in verblijven". In dezelfde regeringsverklaring was gezegd dat de individuele arbeidersraden, de fa- bi'ieksraden. mochten blijven bestaan „in het belang van de arbeiders". Onzekerheid Leden van de arbeidersraad van de grote ijzer- en staalfabrieken op het eiland Cse- pel durfden niet te zeggen wat zij voor heden verwachtten. Een lid van de arbei dersraad op Csepel zei, dat een Russische kolonel gewaarschuwd had, dat de arbei dersraad verantwoordelijk zou worden ge steld voor een staking van de arbeiders. De arbeiders echter zijn ervan overtuigd dat De Tweede Kamer behandelt vandaag het wetsontwerp tot vrijstelling van de omzetbelasting voor textielprodukten en de verhoging van de belasting op benzine en gedistilleerd. De commissie van rap porteurs heeft hierover met minister Hof stra nog mondeling overleg gepleegd. De commissie merkte onder meer op, dat het SER-rapport over beperking der beste dingen wel bekend is geworden, maar dat de regering haar standpunt daarover nog niet heeft bepaald. De minister verwijst in zijn memorie naar een geheel van maat regelen, dat de Kamer echter niet kent. De minister antwoordde dat de conclu sies van het SER-rapport geheel in over eenstemming zijn met het regeringsstand punt. Daar de omzetbelasting op textiel op 31 december automatisch zou zijn her leefd, kon de regering niet op het SER- jcccoocooooooooooocooooconooorxxxxxxxyyxyx icosoocooooooo VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen enige regen. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk harde zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten oq pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S advies wachten bij het nemen van een be slissing. Over de verhoging van de rechten op benzine en gedistilleerd merkte de minister op, dat het gaat om een bescheiden ver hoging, die best mogelijk is. Andere lan den nemen soortgelijke maatregelen. Enge land heeft de rechten op benzine zelfs in veel sterkere mate verhoogd dan de re gering hier te lande nu heeft voorgesteld. De ontwikkeling van de betalingsbalans is verontrustender dan de SER bij het uit brengen van zijn advies aannam. Ook de positie van 's rijks kas is achteruit gegaan en de situatie op de kapitaal- en geld markt is eveneens ernstiger dan men tot voor kort dacht. Nu er toch een wetsontwerp tot het verkrijgen van compensatie voor de op brengst van de omzetbelasting op textiel moest komen, is het naar het oordeel van de regering juist om over een geheel van onderling samenhangende verhogingen, waaruit boven die compensatie nog een extra-bedrag wordt verkregen, reeds thans een beslissing te vragen. Haars inziens is de verhoging van de belastingen op ben zine en gedistilleerd minder pijnlijk dan hernieuwde heffing van de omzetbelasting op textiel. Over het advies van de S.E.R. tot ver hoging van de kostprijsverhogende belas tingen met 60 miljoen, kon de minister zich nog niet uitspreken. Hij merkte op dat allerlei uitgavenverminderingen, welke tot beperking van de overheidsbestedingen kunnen leiden, niet dadelijk in werking kunnen treden. Er zijn echter direct wer kende maatregelen nodig. Maar het is niet mogelijk de overheidsuitgaven onmiddellijk sterk te beperken en deze uitgaven zullen toch gedekt moeten worden. De ruim vijf miljoen per maand, welke door de ver hoogde belastingen méér zullen worden opgebracht, betekenen in vergelijking tot het verwachte kastekort maar weinig. Men moet echter ergens beginnen De situatie maakt de verhoging urgent. de staking zal doorgaan. Bij Csepel werken in 18 fabrieken totaal 38.000 arbeiders. De arbeiders zijn van mening dat Kadar's re gering geen macht heeft om de arbeiders raden op te heffen, omdat de regering die niet heeft opgericht. En afgezien daarvan: de stakings-oproep werd uitgegeven vóór dat de arbeidersraad van Boedapest opge heven werd. Politieke waarnemers zijn er zeker van dat de staking zal doorgaan - maar zij zijn er niet zeker van of de staking algemeen zal zijn. Betogers beschoten Mijnwerkers uit Salgotarjan in noorde lijk Hongarije, hebben naar Boedapest be richt, dat zaterdag bij een botsing tussen de politie en 10.000 betogers, 80 personen gedood zijn. De moeilijkheden begonnen toen mijnwerkers en fabrieksarbeiders voor het politiebureau defileerden, nadat een 30 leden tellende delegatie, die vrijlating had geëist van gearresteerde mijnwerkers, za terdag eveneens gevangen genomen was. De mijnwerkers waren gevangen genomen „wegens opruiende activiteit, en het ver spreiden van vlugschriften". De demonstratie was vreedzaam, en de betogers hadden geen wapens bij zich. Er werd een paar maal geschreeuwd en toen gebood de politie de menigte uiteen te gaan. „Toen schoten ze en ze bleven schieten, zelfs toen de mensen wegvluchtten", ver klaarden de mijnwerkers. De Russische soldaten, die erbij waren, hielden zich af zijdig. BESANgON (United Press) Driehon derd vertoornde Hongaarse vluchtelingen hebben maandag een ongebruikt militair kamp bij Valdahon waarin zij waren onder gebracht, verlaten en zijn naar Zwitserland getrokken. Tevergeefs bezwoeren de Franse autori teiten de vluchtelingen aan de ingang van het kamp te blijven. Maar de Hongaren lieten het kamp achter zich om in Zwitser land een beter onderkomen te vinden. De Franse autoriteiten menen, dat de Hon garen, nog nerveus van hun recente be levenissen, het geluid van het schieten op een nabijgelegen militaire schietbaan niet konden verdragen. In een lange colonne trokken de Hon garen over de besneeuwde bergweg naar Zwitserland, een tocht van vijftig kilo meter. Nauwelijks waren zij vertrokken, of een groot aantal vrachtauto's arriveerde bij het kamp. Deze waren gezonden door fabrieken, die werk vóór de vluchtelingen hadden. De Franse gendarmes poogden door omlegging van het verkeer en afslui ting van sommige wegen de massavlucht te stuiten. Zij hadden strenge opdracht, geen geweld te gebruiken. Vergeefs poogden zij de vluchtelingen te kalmeren en hun dui delijk te maken, dat zij binnenkort naar elders konden verhuizen. Maar des avonds laat was er nog niet één teruggekeerd. De voorhoede werd toen gerapporteerd in Morteau, 3 kilometer van de grens. In een vlugschrift, dat is uitgegeven door de communistische partij van Salgotarjan wordt aan „gemene provocateurs", die handgranaten gooiden naar de politie en de Russische soldaten, de schuld gegeven voor de slachting. Strijd weer opgelaaid Volgens in Wenen binnengekomen, onbe vestigde berichten zou in de heuvels ten noorden van Boedapest een Russische divi sie, bestaande uit infanterie en tanks, slag leveren tegen duizenden vrijheidsstrijders, leden van het „Corvin"-legioen, die de Rus sen in hun stellingen zouden hebben aan gevallen. De vrijheidsstrijders zouden wor den geleid door generaal-majoor Karoly, de rechterhand van de in gevangenschap verkerende Pal Maleter. De vrijheidsstrij ders zouden de Russen overvallen hebben toen de staat van beleg afgekondigd werd. In de voorbije zes uur zijn ook uit andere delen van Hongarije gevechten gemeld. Het officiële regerings-nieuwsbureau M.T.I en de telefoondienst staakten maan dagavond reeds geheel. Inmiddels zijn er weer 2500 Hongaax-se vluchtelingen over de Oostenrijkse grens gekomen. Volgens de laatste berichten uit Boeda pest is de staking in de hoofdstad vrijwel algemeen. In het centrum rijden geen auto bussen, trams of taxi's. Alle winkels zijn gesloten. In de buitenwijken rijden slechts enkele trams. Door de hoofdstraten pa trouilleren auto's met Hongaarse soldaten. In de nieuwsuitzending van radio-Boeda pest hedenmorgen om elf uur werd mede gedeeld dat trein- noch autotransporten met levensmiddelen meer in Boedapest zijn gearriveerd. Hieruit, blijkt dat de transport arbeiders in Hongarije in staking zijn. CAïRO (Reuter-UP-ANSA) Te Caïro is bekendgemaakt, dat de Israëlische strijd krachten zich tot op ongeveer 200 kilometer van het Suezkanaal hebben teruggetrokken. De Joegoslavische eenheden van de inter nationale politiemacht zijn langs de weg van Ismailia naar Al Arisj ongeveer vijftig kilometer opgerukt, maar elders in de woestijn van Sinaï bevinden zij zich ten gevolge van mijnenvelden en andere obsta kels pas 35 km ten oosten van het Suez kanaal. Zij hebben de hulp van de Egyp tische genie ingeroepen om de mijnenvel den te lokaliseren. President Nasser heeft in een interview met de Italiaanse periodiek „Tempo" ver klaard, dat de beslissing van de UNO geen enkele aanduiding bevat, dat aan de terug trekking der vreemde troepen uit Egypte voorwaarden kunnen worden verbonden. Egypte is tot nu toe te lankmoedig geweest, maar aan het geduld komt een eind. De strijd kan ieder ogenblik opnieuw begin nen, aldus Nasser. het protest tegen de Frans-Britse houding in het Suez-avontuur hebben opgemerkt, dat Italië, dat nu zo sterk op eensgezind heid aandringt, van de zomer op de Suez- conferentie in Londen niet voor een ge meenschappelijke actie tegen Nasser te vinden was. De Egyptische kwestie was ook de hoofd schotel geweest bij de twee ontmoetingen van Dulles met Lloyd en Pineau. Er zijn tekenen van een kentering aan Amerikaan se zijde. Waarnemers wijzen op de vervan ging van de isolationist Hoover door de in ternationalist Herter als Dulles' assistent. Men herinnert ook aan de jongste rede van de vice-president Nixon, die opwekte tot Amerikaanse steun aan Europa. Oude spelletje Maar aan de andere kant heeft Pineau tegenover Dulles zijn ongerustheid moeten uitspreken over de gebeurtenissen in Egyp te. Men heeft in Parijs de indruk, dat Nas ser zijn oude spelletje opnieuw is begon- gen en een steeds uitdagender houding te genover Groot-Brittannië en Frankrijk aanneemt. Men acht het hoogst bedenke lijk dat de bevelvoerders van de UNO-po- litietroepen en in het bijzonder generaal majoor Burns de indruk wekken, Nasser de hand boven het hoofd te houden. Dulles lijkt er niet in geslaagd te zijn Lloyd en Pineau geheel gerust te stellen. De halfjaarlijkse conferentie tussen de vijftien NAVO-landen, die vanmorgen in het Palais de Chaillot is begonnen, vangt dus niet aan onder het gelukkigste gestern te. Zolang de eenheid tusen de drie grote Westerse mogendheden niet is hersteld, is de hoop de Atlantische gemeenschap stevi ger te grondvesten voorlopig een illusie. In dat opzicht zal men dan ook de woorden van de secretaris-generaal van de NAVO, Lord Ismay, moeten verstaan, toen hij getuigde van een beslissende fase die de NAVO in haar geschiedenis heeft bereikt. Het Hongaarse drama, aldus Lord Ismay, heeft misschien de atlantische landen de ogen geopend voor het Russische gevaar, dat nog altijd hetzelfde is gebleven. Maar of die vrees als negatieve factor voldoen de zal blijken om de Atlantische landen tot een werkelijke gemeenschap aaneen te smeden, valt gezien de jongste ervaring, voorlopig te betwijfelen. John Morley: Wanneer men iemand het zwijgen op legt, heeft men hem nog allerminst overtuigd. 12e verantwoording A. A. A. ƒ2,50; A. W. ƒ2,—; A. B. C. 25,—; T. S. G. ƒ1,—; M. R. ƒ2,50; N. N. ƒ2,50; de J. A. ƒ10,—; No. 13 ƒ6,—; v. D. ƒ2,50; A. R. V. ƒ5,—; H. S. ƒ5,—; Dr. A. D. J. ƒ10,—; R. H. ƒ25,—; C. M. K. ƒ10,—; Dr. J. W. H. 25,—; J. B. ƒ25,—; I. H. A. ƒ25,—; J. M. C. 20,—; K. A. A. ƒ10,—; P. R. ƒ10,—; K. H. ƒ10,—; J. J. J. P. ƒ10,—; F. H. ƒ5,—; Mevr. F. A. K. ƒ5,—; J. L. H. ƒ5,—; F. S. ƒ5,—; E. en J. ƒ5,—; R. W. ƒ5,—; C. L. K. ƒ5,—; A. v. d. S. ƒ5,Mevr. Kr. ƒ2,50; Mevr. D. L. 2,50; R. D.—W. ƒ2,50; Mej. W. v. 't S. ƒ2,25; Mej. I. M. F. ƒ2,—; D. V. ƒ1,—. Dagtotaal 296,75. In het geheel is thar.s bij ons blad binnengekomen een bedrag van 7689,03. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93 en Rijksstraat weg 2, Haarlem of worden overgeschreven op onze postgiro 273107 onder vermelding „Voor de Stille Armen". ADVERTENTIE Zijlvest 41, Haarlem - Tel. 12456 - 14155 - 22279 HET ADRES als u gaat VERHUIZEN Naar wij vernemen heeft de Commissie Vergunningen Personenvervoer de aan de Nederlandse Spoorwegen verleende con cessie voor een busdienst tussen Amster dam (oost en zuid) en Den Haag (west) via rijksweg 4 voor tien jaar verlengd. De Commissie noemt in haar overwegin gen de genoemde busdienst een doeltref fend middel ter noodzakelijke ontlasting van het reizigersvervoer per trein tussen Amsterdam en Den Haag. De belangen van Maarse en Kroon, welke onderneming bezwaar had gemaakt tegen verlenging van de concessie en zelf een aanvraag voor een busdienst tussen Am sterdam en Den Haag via Amstelveen en Wassenaar had ingediend, worden door de Commissie niet geschaad geacht. Het ge meentebestuur van Wassenaar kreeg we derom nul op zijn request om een halte in die gemeente te vestigen. (Van een onzer redacteuren) PARIJS, 11 december. Terwijl de grote reeks diplomatieke activiteiten van deze week op het transatlantische front begonnen is met de vertrouwelijke ge sprekken tussen Dulles, Lloyd en Pineau, is op het Europese front geopend met een bijeenkomst van de ministerraad der West europese Unie. Deze vergadering, onder voorzitterschap van de Nederlandse mi nister Luns, heeft de Westeuropese bond genoten gelegenheid gegeven om over en kele van de onderwerpen, die vandaag en de drie of vier volgende dagen door de Noordatlantische raad zullen worden be sproken. vooraf met hun zevenen, maar in het bijzijn van een Amerikaanse en Cana dese waarnemer, overleg te plegen. Tot die onderwerpen behoorde in de eerste plaats de toestand in de Oosteuropse satelliet- landen en de problemen, welke deze toe stand voor West-Europa schept. Die pro blemen zijn zowel van politieke als van militaire aard. In politiek opzicht eisen zij een positie-kiezen van de Westeuropese landen, waarbij de te kiezen positie uiter aard niet jegens alle satelliet-staten de zelfde kan zijn. omdat de sociale en econo mische, strategische en geografische om standigheden met betrekking tot al die sta ten onderling zeer verschillen. Bovendien speelt de verhouding waarin Oost- en West-Duitsland tegenover elkaar staan, daarbij een belangrijke rol. Wat de militaire aspecten van dit onder werp betreft, behoeft het geen betoog, dat de verdere gang van zaken in Hongarije, Polen en andere satelliet-staten van aan zienlijke invloed zal zijn op de defensie politiek van de westelijke bondgenoten. Een kwestie, die hiermee in nauw verband staat en die door de zeven ministers uit voerig werd besproken, is het vraagstuk van de financiering der defensie. Dit punt is bijzonder actueel en urgent gemaakt doordat Engeland verklaard heeft, zich ernstige zorgen te maken over de stijgende kosten van het onderhoud der Britse strijd krachten in Duitsland. Engeland is trou wens niet het enige land van de West europese Unie. dat de lasten der defensie- kosten te drukkend vindt worden. De mi nisters hadden dan ook weinig moeite het eens te worden over het principe, dat de defensie-politiek economisch verantwoord moet zijn en dat het vraagstuk van uit die gezichtshoek moet worden aangepakt. Verder dan het stellen van deze proble matiek konden de ministers echter niet gaan, want, zoals gezegd, dezelfde aange legenheid zal in het grotere kader van de NAVO-raad deze week opnieuw en stellig zeer grondig worden besproken, en wel op grondslag van de noodzaak ener „techni sche, financiële en militaire herwaarde ring" van het NAVO- program, zoals Lord Ismay het heeft genoemd. Zulk een her waardering, waarbij volgens Ismay geen sprake zou kunnen en mogen zijn van een opgeven van de strategie inzake de rand gebieden, is onvermijdelijk geworden, om dat de kosten der defensie-uitrusting voort durend stijgen en het bondgenootschap voor de onmogelijkheid komt te staan, steeds meer geld van de leden-staten te vorderen. Het secretariaat-generaal van de NAVO heeft bepaalde voorstellen voor deze herwaardering gedaan, maar aange zien op lager niveau geen overeenstemming hierover kon worden bereikt, zal de Noord atlantische raad, waarin de ministers van Buitenlandse Zaken, Defensie en Financiën zitting hebben, nu moeten beslissen over de principes, die eraan ten grondslag zullen worden gelegd. Een der voornaamste vra gen is daarbij, op welke wijze de beschik bare fondsen 't nuttigst kunnen worden aan gewend en in hoeverre het in dit verband verantwoord is, de rol van de machine in het moderne defensie-systeem in nog gro tere mate die van de mens te laten over nemen. C onsultatie De kwestie van nauwere politieke samen werking tussen de zeven Westeuropese bondgenoten heeft gisteren ook een punt van bespreking uitgemaakt. Reeds eerder hadden de Italiaanse en de Westduitse regeringen op de wenselijkheid hiervan ge wezen en bepaalde denkbeelden ontwik keld. Het spreekt wel haast vanzelf dat het nut van meer onderlinge consultatie door iedereen werd ingezien, al is het daarbij geenszins de bedoeling, dat de Westeuro pese Unie door middel van coördinatie van politieke richtlijnen zal proberen een poli tiek „blok" binnen het kader van de NAVO te gaan vormen. Hoe men echter wél precies te werk zal gaan, heeft men gisteren nog niet kunnen bepalen. In het aanstaande voorjaar zullen de ministers daar nog eens over gaan praten. Een bericht in „Le Monde" van gisteren, waarin werd gezegd dat Nederland zou eisen, of reeds zou hebben geëist, te worden voorzien van atoomwapens, werd van be voegde Nederlandse zijde categorisch tegen over ons tegengesproken. Hier moet sprake zijn van een misverstand, zo werd gezegd, want er is alleen gesproken over de wen selijkheid, dat de Westeuropese landen in het algemeen zelf van atoomwapens wor den voorzien, als Amerika en Canada daar over in West-Europa zouden beschikken. Maar Nederland heeft nooit een uitzonde ringspositie in dit opzicht verlangd. DJAKARTA (United Pres) Suwito Knsumowidagdo, de officiële woordvoer der van het Indonesische ministerie vaxi Buitenlandse Zaken, heeft heden bekend gemaakt dat de Verenigde Staten hun hulpprogramma voor Indonesië hebben be perkt' „Amerika geeft ons thans slechts de helft van de hulp die wij dit jaar hadden verwacht", aldus Suwito. InDjakarta doen geruchten de ronde dat de Verenigde Staten tot de beperking van de voorgenomen hulp hebben besloten in verband met het pro-communistische ka rakter van Indonesië. Suwito noemde de Amerikaanse maatregel „in tegenspraak" met de Amerikaanse politiek, die erop is gericht de vriendschap der neutrale landen te winnen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1