Vlees hooit erbij Lustrumviering van de Koorschool der kathedrale basiliek St. Bavo Onderscheidingen uitgereikt aan vier jubilarissen Organistenvereniging persisteert in protest tegen Deense firma Burgemeester: Organisatie, waarover in raad nooit wordt gesproken" Horlogerie Ten Boom Opvoering ten bate van Hongaarse vluchtelingen Melkhandelaar in gelijk gesteld Restauratie Bavo-orgel Concert door N.Ph.O. in de Sionskerk Kort en bondig 9 Plechtigheid bij Haarlemse brandweer Extra uitkering over 1956 voor hulpbehoevenden Damesbovenkleding mag niet verkocht worden in Kunstnijverheidszaak Burgerlijke Stand van Haarlem 'T KAARSENHUIS" Nieuwe autospuit voor Haarlemse brandweer Arbeiders gewond door vallende muur Minister en Kamerleden naar Velsertunnel DE LEKKERSTE ROOKWORST HAALT U BIJ DE SLAGER! „Weltevreden" heeft grotere speeltuin nodig Bevolkingsonderzoek op tuberculose te Haarlem Enveloppen-actie bracht negentien mille op Auto nam „bad" in Spaarne Getuigen gevraagd Receptie E. A. van der Haar DINSDAG 11 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN'I Maandagavond, om acht uur stonden alle leden van de Haarlemse Brandweer in carré aangetreden op de binnenplaats van de brandweerkazerne aan de Gedempte Oude Gracht, waar de uitreiking van enige onderscheidingen zou plaats hebben aan een viertal leden van de brandweer, die hun zilveren jubileum vierden. Kort na acht uur klonken enige scherpe commando's, de manschappen gingen strak in de houding staan en burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers betrad de binnen plaats, waar hij werd verwelkomd door de commandant van de Haarlemse Brand weer, de heer G. J. Stap. De burgemeester zou de plechtigheid bijwonen van het uitreiken van de bronzen medaille van de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging aan de heren J. Loo- gen, onderbrandmeester en J. van der Vecht, vrijwilliger eerste klasse en van het bronzen kruis aan de heren A. W. Roggeband, brandmeester en J. A. C. Groo- tenboer, administrateur. De heer H. W. hamvers, vrijwilliger, die veertig jaar bij de brandweer is, kon door omstandighe den niet aanwezig zijn.Hij heeft reeds een onderscheiding gekregen. Vóór commandant Stap de onderschei dingen zou uitreiken, inspecteerde burge meester Cremers de aangetreden man schappen en richtte vervolgens het woord tot hen. Hij zei verheugd te zijn, persoon lijk weer een groep jubilarissen geluk te mogen wensen en schetste de totstand koming van de Haarlemse brandweer uit de vrijwillige- en beroepsbrandweren en kon tot zijn groot genoegen mededelen, dat een organisatie was gevormd, waar over „in de gemeenteraad nooit wordt gesproken". Dit gunstige resultaat zei de burgemeester te danken te hebben aan alle brandweerlieden, waarbij op deze avond de jubilarissen natuurlijk een be langrijke plaats innamen. Vervolgens sprak de commandant, de heer G. J. Stap, de jubilarissen toe, die door hun familieleden waren vergezeld. De heer Stap richtte zich met een per soonlijk woord tot ieder van hen. Hij Besluit van Haarlems gemeente bestuur B. en W. van Haarlem hebben besloten dat de extra uitkering over 1956 krach tens een der sociale verzekeringswetten en/of Noodwet Ouderdomsvoorziening, niet op de uitkering van diegenen, die van ge meentewege bijsteun ontvangen, gekort zal worden. De gesteunden, die geen uitkering krach tens de sociale verzekeringswetten en/of Noodwet Ouderdomsvoorziening ontvangen en dus deze extra-uitkering missen, zullen in plaats van de gebruikelijke 25 percent kerstgave d i t j a a r 50 percent boven hun steun ontvangen terwijl ook voor hen, die in inrichtingen worden verpleegd een ex tra-voorziening zal worden getroffen. Een en ander is niet van toepassing op hen, die bij de dienst voor sociale zaken een uitkering ontvangen krachtens een der rijkssteunregelingen. ADVERTENTIE Het beste der betere horloges! All-risk verzekerd op wereld-polis Barteljorisstraat 19 Haarlem - Telefoon 11541 Uitspraak Haarlemse economische politierechter De Haarlemse economische politierechter heeft maandagmiddag uitspraak gedaan in de principiële zaak tegen een 58-jarige koopman uit Haarlem, die 3 december te rechtstond omdat hij in zijn kunstnijver heidszaak in Haarlem damesbovenkleding had verkocht. De economische politierechter, mr. J. D. Vink, was van oordeel, dat de artikelen, die in verdachte's zaak werden verkocht, wèl een exclusief karakter hadden, maar niet voldoende om als kunstzinnig te worden aangemerkt. Als van een kunstzinnige stof blouses en truitjes worden vervaardigd, verliest het eindproduct zijn artistieke waarde, aldus het oordeel van mr. Vink. Op grond van deze overwegingen ver oordeelde hij de koopman, conform de eis van de officier van Justitie, tot een boete van 10, subsidiair 1 dag hechtenis met teruggave van de inbeslaggenomen goede ren. HAARLEM. 10 december 1956 BEVALLEN van een zoon: 8 dec., R. H. ^lattevan Leeuwen; M. E. Rusmanvan Wooning: J. F. Dekker—Wenke; 9 dec., G. Dekkervan Lieshout; C. J. Veenhofvan Hoven; M. R. van SchaikKestens. BEVALLEN van een dochter: 7 dec., A. H. P. I. Teillers—Smit; 8 dec., M. Hofstee— Lensen; J. '71. M. Boeser—Koers; 9 dec., E. C. M. WachtersVercammen; J. C. A. Plomp —van der Linden; A. M. GeerlingsHetem; 10 dec., C. C. van DijkZuurendonk. OVERLEDEN: 7 dec., W. Steinhaus, 56 j., Engelszstraat; M. Doomebosch, 79 j., Rip- perdapark; 9 dec., J. A. Vahle, 70 j., Nieuwe Gracht; J. H. de Hoog, 83 j., Gasthuisvest. schetste in het kort hun carrières bij de brandweer en sprak zijn waardering uit voor hetgeen ieder van hen op zijn gebied voor de brandweer had gedaan. Nadat de heer Stap de jubilarissen de onderschei dingen had opgespeld, richtte hij zich tot de aanwezige familieleden, die hij dankte voor de steun, die zij steeds hadden ge geven, waardoor het mogelijk was, dat de mannen met zoveel ambitie hun taak bij de brandweer konden verrichten. Na afloop van de plechtigheid rukten de manschappen in om naar restaurant Brinkmann te gaan, waar een korpsavond werd gehouden en 47 diploma's brand wacht tweede klasse werden uitgereikt, alsmede de prijzen van de onlangs ge houden competitiewedstrijden. De avond werd besloten met een gezellig souper. ADVERTENTIE VOOR ALLE SOORTEN KAARSEN EN KERSTVERSIERING v/h Warmoesstraat C L O E C K - TEL. 2 2 873 RIJKSSTRAATWEG 69 II Ten behoeve van de brandweer te Haar lem stellen B. en W. de gemeenteraad voor een krediet van f 47.000 beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van een ge combineerde hoge en lage druk-autospuit. Het blusmateriaal van de brandweer be staat onder meer uit één autospuit (groot vermogen), vier autospuiten (middel ver mogen) en drie motorspuiten (klein ver mogen). Een van de autospuiten (middel vermogen en bouwjaar 1929) voldoet hoofdzakelijk door slijtage niet meer aan thans te stellen eisen van doelmatigheid en bedrijfszekerheid voor de brandbestrij ding. Daarom is het noodzakelijk, aldus B. en W. deze spuit te vervangen. Aan vier zilveren jubilarissen van de Haarlemse Brandweer werden maandag avond onderscheidingen van de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging uitgereikt. Wij zien hier de commandant van de brandweer, de heer G. J. Stap, de bronzen medaille uitreiken aan onderbrandmeester J. Loogen. Verder zien wij van links naar rechts brandmeester A. W. Roggeband, vrijwilliger eerste klasse J. van der Vecht en administrateur J. C. A. Grootenboer. Vijf jaar geleden is de langgekoesterde droom van dr. A. J. M. Kat, de leider van het zangkoor der kathedrale basiliek Sint Bavo te Haarlem, in vervulling gegaan:-de stichting van een koorschool type van het middeleeuwse koraalhuis werd een feit. Dit werd maandagavond feestelijk herdacht in de Concertzaal in tegenwoor digheid van Monseigneur J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, vele geestelijke en wereldlijke rangbekleders, ouders van de koorjongens, donateurs en vrienden van het instituut. De viering van het eerste lustrum was georganiseerd door een co mité van ouders der koorknapen, onder voorzitterschap van de heer M. M. Boon, die met een woord van dank en welkom de avond opende. Uiteraard werd het een concert van het volledige Kathedrale Koor, dat, met zijn flinke bezetting aan mannenstemmen, een stevig geheel vormt en getraind is op een repertoire van kapitale klassieke en niet alledaagse moderne composities. Als voor beeld van het eerste genre werd vertolkt het machtige vijfstemmige motet „O beata Trinitas" van Palestrina, dat stralend op toon a capella gezongen werd. Verder wer den liturgische werken van Albert de Klerk en Hendrik Andriessen, typerend voor de evolutie van de katholieke kerkmuziek in Nederland ten gehore gebracht. Met de componist aan het orgel werd de Missa S. Papae Pii X van Albert de Klerk uitge voerd. Dit omvangrijke werk werd in dit voorjaar in opdracht gecomponeerd voor het gouden jubileum van „De Spaarne- stad" en genoot zijn eerste uitvoering tij dens een plechtige dankdienst, welke cre atie toen in ons blad uitvoerig door mijn collega P. Zwaanswijk is besproken. De interpretatie ervan op dit lustrumconcert was een eerste herhaling. Het werk om trekt zich, door zijn veelstemmige bezet- In IJ muiden-Oost Op een bouwwerk aan de YVillemsbeek- weg te IJmuiden-Oost is maandagmiddag omstreeks half drie een pas gemetselde muur, die ongeveer anderhalve meter hoog was, omgevallen en op drie arbeiders te recht gekomen. De mannen stonden met de rug naar de muur gekeerd, toen zij werden getroffen. De 34-jarige Santpoorter A. M. liep schaaf wonden aan het been op. De achttienjarige Haarlemmer J. W. moest met hoofdwonden naar het Antoniusziekenhuis worden over gebracht, maar kon later naar huis worden vervoerd. De derde man, die 21-jarige W. E. uit Haarlem liep een lichte hersenschud ding op. Via het Antoniusziekenhuis is hij eveneens naar huis gebracht. Woensdag zullen de minister van Ver keer en Waterstaat, mr. J. Algera, een vijf tal leden van de Eerste Kamer, leden van de vaste commissie voor Waterstaatsaan gelegenheden en enige hoofdambtenaren van het departement van minister Algera omstreeks elf uur een bezoek brengen aan de tunnel te Velsen. Nadat het gezelschap de koffiemaaltijd gebruikt heeft in hotel Duin en Kruidberg te Santpoort, zal het de in aanbouw zijnde brug over het IJ bij Schellingwoude in ogenschouw nemen. ting, zijn virtuoze orgelpartij en zijn om vangrijkheid, aan de gewone vorm der kerkelijke gebruiksmuziek en men zou van een concertmis kunnen spreken, indien haar liturgische sfeer niet zo dominerend was. Zij behoeft de ruimtewerking eh de atmos feer van een kathedraal alsmede de weids heid van een feestelijke dienst. Op deze lustrumavond getuigde de uit voering van het veeleisende werk van de grote mogelijkheden van het koor van dr. Kat van de knapen zowel als van het prachtige koor om een rol van betekenis te spelen in de ontwikkeling van de kerk muziek, zodanig, dat men van het Kathe draal koor van Haarlem naar analogie van dat van Regensburg, Aken of Mechelen zou kunnen spreken. De koorschool heeft daar toe de weg gebaand. Er werd een verras sende slagvaardigheid getoond en het was wel zeer opmerkelijk, hoe het toonpeil door lopend zuiver bleef. Tussen het Credo en het Sanctus van de Mis speelde Albert de Klerk, bij wijze van offertorium in een pon tificale dienst een improvisatie, die de in nige en jubilante sfeer van het geheel be waarde. Na de pauze heeft de organist van de kathedrale basiliek, de heer J. L. Schouten, op treffende wijze de kleine Prelude en Fuga in e van Bach vertolkt. En met de magistrale klanken van Andriessens Magni ficat en zijn jubelende dankhymne „Te De- um laudamus" werd het feestconcert be sloten. Tegenover de sonore mannenstem men bleven de knapenstemmen onvermoeid hun fris élan behouden. Voor de muzikale pedagoog dr. Kat was het een avond, waar op hij met succes de resultaten van zijn activiteit vooral die van de eerste vijf jaren koorschool kon demonstreren. Jos. cle Klerk Aerdenhouts Jeugdtoneel Ook het Aerdenhouts Jeugdtoneel heeft maandagavond in het Minervatheater zijn steentje bijgedragen tot de spontane acties, welke de laatste weken ten bate van de Hongaarse vluchtelingen werden onderno men. Dit geschiedde met een opvoeiüng van het bekende kei-stverhaal „A Christmas Carol" van Charles Dickens in de Neder landse bewei-king van Eduard Veterman. Dit verhaal geniet in ons land zo'n popula riteit, dat wij hiervan zelfs drie verschil lende toneelbewerkingen kennen, namelijk de reeds genoemde en dan nog een van Ab van der Linden en een van J. J. C. Böck- ling. Van deze drie heeft Veterman stellig de beste resultaten geboekt, omdat hij als een geroutineerd toneelschrijver de situa ties uit het verhaal met een aangeboren talent voor dramatiek wist et bewerken. Hetgeen vooral blijkt uit de uitstekend ge schreven dialogen. Men kent waarschijnlijk de intrige. Mr. Scrooge, een meedogenloze oude vrek, wordt op de vooravond van Kertmis be zocht door de geest van zijn overleden com pagnon Jacob Marley. Deze lugubere gast tracht hem te overtuigen van zijn totale gebrek aan naastenliefde, dat iedere han deling van Scrooge kenmerkt. Hij confron teert hem telkens met enige beelden uit zijn verleden en dat leidt tenslotte tot Scrooge's algehele bekering. Mevrouw J. van Kampen-van den Brink heeft hiervoor als regisseuse een gelukkige oplossing gevonden door het aanbrengen van een doorzichtige achterwand, waar zich de taferelen uit het verleden als in perspectief afspeelden. Hierdoor verkregen deze scènes een suggestieve afstand en doordat ook de verschillende lichteffecten uitstekend waren getimed, kan hier onge twijfeld van een sfeervolle opvoering wor den gesproken. Waarvoor trouwens ook de verzorgde decors en kostuums voor een belangrijk deel verantwoordelijk zijn ge weest. Als was het dan ook te betreuren, dat deze sfeer aan het slot van het derde tafereel in het derde bedrijf zo onbarm hartig werd verstoord door de afgrijselijke manier, waarop het kerstlied mechanisch ten gehore werd gebracht. De opvoering zelf kenmerkte zich door de spontaneiteit en het onbevangene, jeug dige spelers eigen. Al schuilt hierin tevens hun zwakheid door het onvermogen, oudere personen een enigszins waarachtige gestalte te geven. Scrooge bijvoorbeeld trachtte zijn jeugd vergeefs met een gebogen rug te ca moufleren en de bekoorlijke mrs. Fezziwig telde duidelijk zichtbaar hetzelfde aantal dochter. Maar door hun enthousiasme werd deze onvolkomenheid gemakkelijk ver geven. Kort geding tegen „De Landbouw De president van cle Haarlemse recht bank, mr. A. M. baron van Tuyll van Se- rooskerken, heeft vanmorgen uitspraak ge daan in het kort geding, dat de melkhande laar A. Hoogendijk in Haarlem tegen de melkinrichting De Landbouw n.v., even eens te Haarlem, aanhangig heeft gemaakt. Het kort geding was een gevolg van de op 3 december ingevoerde sanering van de melkbezorging. De slijter Hoogendijk heeft zich niet bij de sanering aangesloten en op maandag 3 december een grotere hoeveel heid melk dan normaal verlangd. De melkinrichting heeft geweigerd deze grotere hoeveelheid te leveren, daar zij geen moeilijkheden met de bij haar aange sloten sanerende melkhandelaren wilde ris keren. De president van de rechtbank heeft de vordering van de melkslijter Hoogendijk toegewezen en bepaald, dat de melkinrich ting verplicht is, de door de slijter gewenste hoeveelheid melk te leveren, zulks op straffe van de door mr. dr. A. F. H. Schreurs namens eiser bepaalde dwangsom van vijfhonderd gulden per dag. De pre sident grondde zijn uitspraak op artikel 2 van de zuivelverordening van 11 mei 1946, waarin is vermeld, dat de fabriek verplicht is de melk op de gebruikelijke wijze te leveren. Deze verordening is gebaseerd op het organisatiebesluit voor de voedselvoor ziening en de wet economische delicten. Daar deze wet dus is overtreden, heeft de melkinrichting zich niet alleen schuldig ge maakt aan een onrechtmatige daad, doch ook aan een economisch misdrijf. Waarnemer voor Urk. De commissaris der Koningin in de provincie Overijssel heeft de heer L. A. Verburg, burgemeester van IJselmuiden, met ingang van 11 decem ber 1956 belast met de waarneming van het burgemeesterschap der gemeente Urk. Zoals bekend is de burgemeester van Urk dezer dagen gearresteerd. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Organistenvereniging heeft een tweede brief gezonden aan de gemeenteraad van Haarlem over het voorstel van B. en W., inzake de restauratie van het orgel der Grote of Sint Bavokerk. Gepersisteerd wordt in het protest tegen het voorstel om de werkzaamheden op te dragen aan de Deense firma Marcussen. In de brief gaat het hoofdbestuur in op het pre-advies van B. en W., dat aan de gemeenteraad is aangeboden. Het schrijft met verwondering te hebben vastgesteld, dat bij de namen Adriaan Engels en W. Hülsmann de mededeling achterwege werd gelaten, dat zij evenals de voorzitter, dr. H. L. Ousso'ren lid zijn van de orgel commissie van de Hervormde kerk. „In feite werd de raad door de orgelcommissie van de Hervormde Kerk van advies ge diend. Tegen deze commissie is in de loop der laatste jaren een zeer grote oppositie gevoerd, die er toe leidt dat talrijke kerk voogdijen van een advies van deze commis sie afzien, terwijl een aantal orgelbouwers weigert onder leiding van deze heren te werken", aldus de brief. Het hoofdbestuur geeft een technische uiteenzetting van de ooi-zaken, waardoor het karakter van het orgel aangetast is na de ingrijpende restauratie door de orgel bouwer Witte in 1866 en vervolgt, dat de vermelding, dat de orgelcommissie éénparig tot de overtuiging is gekomen, dat de or gelbouwer S. Zachariassen, eigenaar van de firma Marcussen, in de klankgeving aanzienlijk verder is dan welke orgelbou wer ook, niet alleen in Nederland, maai zelfs in Europa, niet juist is. De orgel bouwer W. van Leeuwen, lid der advies commissie, heeft er zich niet achter ge plaatst; hij heeft de relaties met de com missie verbroken en heeft het rapport en advies niet ondertekend. Volgens het hoofdbestuur van de Neder landse Organistenvereniging missen de prijsvergelijkingen in het pre-advies van 3. en W. iedere reële grond zo lang zij niet tevens de in de offertes omschreven werk zaamheden vermelden. De brief besluit aldus: „Het lot van het Bavo-ox-gel ligt thans in handen van de gemeenteraad. Het orgel is echter veel meer dan alleen Haarlems bezit, het ls een nationaal bezit. Geheel orgelminnend Ne derland ziet in dit instrument een expo nent van de orgelbouw, dat ons land op dit gebied tot ver over de grenzen represen teert. Het is daarom dat wij als leden van het hoofdbestuur van de N.O.V. mede verantwoordelijkheid voelen en dankbaar gebruik maken van Nederlands democra tische vrijheden, onze ongerustheid bij de gemeenteraad kenbaar te maken". Bewusteloos op straat aangetroffen In de afgelopen nacht om kwart over één hebben voorbijgangers in het Westerhout- pai-k te Haai'lem een negenentwintigjarige man aangetroffen, die bewusteloos naast zijn fiets lag. Waarschijnlijk is hij tijdens het fietsen onwel geworden. Met een hersen schudding is de gewonde in het Diaconessen- huis opgenomen. ADVERTENTIE Hoe 'c ook zij Publikatie van de verenigde slagers in Haarlem en omstreken In samenwerking met de Commissie „Over de Brug" (Volksuniversiteit) zal in de Sionskerk op dinsdag 18 december door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam een spe ciaal Kerstconcert worden gegeven als een onderdeel van de poging om voor de excen trisch gelegen wijk Haarlem-Noord een eigen cultureel leven te vestigen. Indien deze proef slaagt, hopen beide instanties hiervan een traditie te kunnen maken. Hierbij is gedacht aan de Sionskerk als enige gelegenheid, om deze uitvoering mo gelijk te maken. Solistische medewerking aan dit concert woi-dt verleend door de so lo-fluitist van het Noordhollands Philhar monisch Orkest, Pieter Odé, met het fluit concert in d van Mozart. Het concert wordt geopend met de Sinfonia in bes van Bach. Na het fluitconcert zal Otto Stei-man twee werken voordragen van James Weldon- Johnson, „Gods Trombones" en „De Ark van Noach". De uitvoering zal worden be sloten met de „Symfonie met de Pauken slag" van Haydn. Als gevolg van de groei van het ledental van de speeltuinvereniging „Weltevreden" is het aantal kinderen, dat regelmatig ge bruik maakt van de tuin dier vereniging gestegen tot ruim duizend. De tuin der ver eniging, welke is gelegen aan de oostzijde van de Spaarndamseweg nabij de Haar lemse Jachtclub, is daardoor veel te klein geworden. Het is dan ook dringend gewenst, dat de tuin wordt vergroot. De mogelijkheid daartoe is aanwezig door uitbreiding ten westen van de Spaarn damseweg, aan de zijde van de Jan Gijzen- kade met een kleuterhuis. Het is voorts ge wenst een eenvoudig schuilhuisje voor de toezichthouder te plaatsen. De paden om de zandbak en het middenterrein zullen wor den voorzien van heidekleurige tegels zon der vellingkant. De kosten van een en ander zullen naar raming 15.700 bedragen. B. en W. stellen de raad voor dit krediet te verlenen. Het bevolkingsonderzoek op tuberculose in de gemeente Haarlem heeft een gunstig verloop, wat de opkomst betreft. Het is de tweede keer, dat het onderzoek in Haarlem wordt gehouden en daarom werd verwacht, dat de belangstelling minder groot zou zijn dan de vorige keer. In het algemeen wordt gevolg gegeven aan het verzoek zich aan het onderzoek te onderwerpen. Van 14 december tot 7 januari zal er geen onder zoek worden gehouden en na 7 januari wordt de gelegenheid opengesteld in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Berkenstraat in Haarlem-Noord. Hun, die in de afgelopen dagen verhinderd waren gevolg te geven aan de uitnodiging voor een onderzoek, wordt verzocht zich tot en met vrijdag te wenden tot het gebouw van de Geneeskundige Dienst aan de Nieuwe Gracht of na 7 januari in Haarlem-Noord. De vorige week gehouden enveloppen- collecte van het Haarlems Vluchtelingen comité ten bate van de Hongaren heeft een bedrag van ongeveer negentienduizend gul den opgebracht. Het is niet uitgesloten, dat er in de komende dagen nog een aantal enveloppen zal binnenkomen, waardoor het bedrag met enkele honderden guldens zal stijgen Aangenomen wordt, dat vijfen zeventig procent der Haarlemse gezinnen een enveloppe hebben ingeleverd. Het Haarlems Vluchtelingencomité is zeer dank baar met het resultaat, waaraan velen, in het bijzonder de leerlingen van middelbare en ulo-scholen hun medewerking hebben verleend. Toen de eigenaresse van een kleine per sonenauto vanmorgen omstreeks half elf naar haar wagen toeging, die zij op de wal kant bij het Spaarne bad geparkeerd, bleek deze te zijn verdwenen. De auto, die zij op de handrem, maar waarschijnlijk niet in de versnelling had gezet was van de rem af geschoten en het Spaai-ne ingereden. Een kraanwagen heeft onder grote publieke be langstelling de „onderduiker" weer op het droge gebracht. Uitwisseling. Tot voorzitter van de commissie tot uitwisseling van Nederlandse en buitenlandse kunstschilders heeft minis ter Cals benoemd dr. J. G. Ramaker te Den Haag, voorzitter van de Nederlandse Reis- vereniging. Zondagnacht om kwart voor twaalf is zoals wij gisteren meldden de heer J. van Eyk op de Gasthuissingel met zijn bromfiets gevallen en aan zijn verwondingen over leden. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de heer Van Eyk voor zijn val in aanraking is geweest met een wielrijdster. De verkeers politie verzoekt hun. die getuige waren van het ongeval zich met haar in verbinding te stellen. Maandagavond om tien over zes heeft zich op de hoek Kleine Houtweg en Twijnders- laan een botsing voorgedaan tussen een mo torrijder en een personenauto. De motorrijder werd met een beenfractuur in het Grote Gasthuis opgenomen. Getuigen van het onge val worden verzocht zich bij de verkeers politie te melden. De heer E. A. van der Haar, thans rijks ambtenaar bij het Gewestelijk Arbeids bureau te Haarlem heeft maandag de dag herdacht, dat hij vijfentwintig jaar geleden in dienst kwam bij de arbeidsbemiddeling en wel in tijdelijke dienst bi.i de werkloos heidsbestrijding in Haarlem. Des middags heeft de jubilaris thuis een receptie gehou den, die druk werd bezocht. Het personeel van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haar lem bood de jubilaris een koperen kandelaar aan, waarna de directie de heer Van der Haar een geschenk in enveloppe overhan digde. Vele relaties uit het bedrijfsleven hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt hun gelukwensen vergezeld te doen gaan met grote bloemstukken. BINNENLAND Laat niet bezorgen. Vele ondernemin gen, die vracht- en bestelwagens gebruiken voor het vervoer van goederen naar de af nemers, zijn genoodzaakt zeer zuinig om te gaan met de ter beschikking gestelde hoe veelheden benzine. De Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders organisaties heeft daarom een dringend beroep gedaan op het publiek om bij aankoop of bestelling van goederen alleen in uiterste noodzaak aan te dringen op aflevering aan huis of bedrijf. Het publiek zal kunnen bijdragen tot een oplossing van deze tijdelijke moeilijkheden door zoveel mogelijk gekochte goederen zelf mede te nemen. Generaal Fruijt van Hertog. Op 77-jarige leeftijd is in Woudenberg overleden de heer J. H. Fruijt van Hertog, generaal-majoor b. d. der infanterie, ridder in de orde van Oranje Nassau en commandeur in de orde van Nichau van Iftikhari in Frankrijk (Tunis). De teraardebestelling zal woensdag middag geschieden op de algemene begraaf plaats te Woudenberg. Klandestiene zender. Een 37-jarige ^il- versumse procuratiehouder had in zijn vrije tijd een radioz^ndertje vervaardigd, maar hij had van de P.T.T. geen machtiging tot hef gebruik daarvan. De politierechter te Amsterdam heeft hem daarom tot f 50 V aete en veertien dagen gevangenisstraf voorwaar delijk veroordeeld, terwijl de installatie werd verbeurd verklaard. Uit getuigenver klaringen bleek dat de zender storend werkte op de televisie- en radio-ontvar.gst van omwonenden. Na negen jaar. Een gouden ring met diamant ter waarde van ongeveer f 200 die een inwoonster van Den Haag negen jaar geleden op haar verlovingsdag kwijtraakte, is terecht Bij controle van opkopers vond de politie deze ring. Het bleek dat een toen malige werkster van de eigenaresse de ring had weggenomen. Zij had de ring negen j-ar bewaard, voordat zij hem aan een opkoper verkocht. Nieuw Guinea en de kerken. De generale synode der Ned. Hervormde Kerk zal op 17 en 18 december in het conferentieoord „Woudschoten" te Zeist bijeenkomen. Het belangrijkste agandapunt is het rapport om trent de bij de synode binnengekomen reac ties op de „oproep tot bezinning inzake de vraagstukken rondom Nieuw Guinea". Handleiding. Het ministerie van Finan ciën heeft een nieuwe handleiding voor werkgevers over loonbelasting en sociale verzekeringen het licht doen zien. Tevens zijn verschenen coördinatietabellen voor de loontijdvakken die na 31 december 1956 eindigen. Deze tabellen vinden toepassing voor de werknemers die verzekerd zijn ingevolge het ziekenfondsenbesluit, de Ziek tewet en de Werkloosheidswet en die tevens recht hebben op de kinderbijslag ingevolge de Kinderbijslagwet Governor Hofstra. Bij koninklijk besluit is de heer H. J. Hofstra, minister van Financiën, benoemd tot „governor" van de Internationale Herstelbank, als opvolger van ex-minister J. van dr Kieft die op zijn ver zoek onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, uit deze functie ontheven is. Veroordeeld. D^ politierechter te Zwolle heeft een 67-jarige landbouwer uit Nijkerk, lid van de gemeenteraad, veroordeeld tot een boete van 30 gulden en zijn 39-jarige zoon tot een boete van f20 Zij hadden in juli onder bedreiging met geweld tien gulden geëist en "ekregen /an een chauffeur, die een hek had laten open staan. Hierdoor was een paard van de landbouwer weggelopen. Zij moesten bovendien de chauffeur de f 10 teruggeven. Bestuurspost. Uit Hollandia is maandag naar het gebied van de Baliemrivier, in het centrale bergland van Nieuw Guinea een vliegtuig vertrokken met aan boord de be stuursambtenaar F. Veldkamp en een radio telegrafist. Zij zijn de voorlopers van de be zetting van een permanente bestuurspost, die het gouvernement in dat gebied gaat vesti gen. Naai verwachting zal de gehele groep, die ook 15 man politiepersoneel omvat, vóór eind van 1956 per vliegtuig naar het Baliem- gebied zijn overgebracht. HAARLEM EN OMGEVING Feestavond voor bejaarden. De afdeling Heemstede-Bennebroek van de Algemene Bond van ouden van dagen zal op donderdag 13 december in het „Wapen van Heemstede" een feestavond voor haar leden houden. Het accordeon-orkest „Haarlem-noord" en enige leden van de toneelvereniging „Adamson" uit Vijfhuizen zullen hun medewerking ver lenen. Ludamus. De r.k. toneelgroep „Luda- mus" zal woensdag 12 december een opvoe ring geven van „Er komt een vriend van avond" in de Stadsschouwburg en niet, zo als de agenda van vrijdag vermeldde, in het Concertgebouw. Herstel. In ons blad van zaterdag be richtten wij. dat de Haarlemse altzangeres Annie Woud. die zich deze maand uit het openbare muziekleven terugtrekt, dinsdag 11 december in Den Bosch een afscheidsconcert zal geven. Daarbij schreven wij, dat zij reeds van Haarlem afscheid had genomen ir de .Orpheus" van Gluck op 7 november. Zij zong toen echter voor de laatste keer de „Orpheus" in Haarlem. Haar eigenlijke af scheidsconcert hier geeft zij maandag 17 december. Veertigjarig jubileum. De heer C. J. van Doorn, directeur van het automobielbedrijf van de Gebr Kimman n.v.. zal op 17 decem ber het feit herdenken, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij het bedrijf. Ter gelegenheid van dit jubileum zal een recep tie worden gehouden in café-restaurant Brinkmann te Haarlem. Toneelavond. Hedenavond zal de Christeliike Lyceumvereniging uit Haarlem in het Minervatheater in Heemstede het to neelstuk „The admirable Crichton" van James M Barrie opvoeren. Welvaartsuitkering en steun. Het cen traal orgaan samenwerkende organisaties, waarin opgenomen de Algemene Bond van Ouden van Dagen, de Bond voor Staats- pensionering, de Federatie van bonden van ouden van dagen en de Unie van katholieke diocesane bonden, heeft aan alle colleges van burgemeester en wethouders in ons land schriftelijk het verzoek gericht bij de ko mende welvaartsuitkering aan de bejaarden deze niet tegelijkertijd een korting te ^even op de vanwege de dienst van Sociale Zaken gegeven aanvullende steun. Provinciale Staten. Tot lid der Provin ciale Staten van Noordholland is in de plaats van mevr. W. K. WestendorpLansink te Amsterdam, die hear benoeming niet heeft aangenomen, benoemd de heer P. Dil, lid van de CPN te Landsmeer. Egypte. De afdeling Haarlem VII van de Partij van de Arbeid houdt woensdag avond in het clubg» bouw van de speeltuin vereniging „Het Vondelkwartier" aan de Vergierdeweg in Oud-Schoten een leden vergadering. Na afhandeling van het huis houdelijk gedeelte van de -genda de persfotograaf Bram Wisman een inleiding met lichtbeelden houden over Egypte.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7