Heemsteedse begroting weerspiegelt bestuursbeleid zonder dynamiek Nummer 1601 dankte Haarlem voor hulpverlening Haarlems Dagblad TELEFUNKEN PASSIEF Gering tekort na andermaal verhoging van straatbelasting Amsterdamse Beurs Aanmeldingsformulier MAANDAG 17 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 9 Duinloop gewonnen door Miedema Burgerlijke Stand Wijkcomité Haarlem-Noord Twee PEN-jubilarissen Vluchtelingenorkest speelde Haarlemse banketbakker aangehouden Kerstmarkt in Haarlem Kort nieuws Heringa Wathrich stijl en perfectie sinds 1 903 Nieuwe predikant Diaconessenhuis In „Vijverduin" zijn 29 Hongaren aangekomen Hongaarse vluchtelingen worden buschauffeur HET is AL vele jaren geleden, dat een lid van een provinciale commissie, welke de gemeentelijke indeling bestudeerde, Heemstede karakteriseerde als een „slaap- gemeente", dat wil zeggen een plaats, waar een belangrijk deel van de bevolking slechts woont om er enigszins over dreven natuurlijk de nacht door te brengen. De mannen en alleenstaande vrouwen werken elders, een deel van de kinderen gaat in een naburige gemeente op school, men zoekt zijn amusement dan wel de bevrediging van zijn culturele be hoeften in de stad, kortom de band met de woongemeente berust alleen op de om standigheid, dat men er een prettig huis in een aantrekkelijke omgeving heeft gevon den. Voor het bestuur van een dergelijke plaats is het dan ook betrekkelijk moeilijk de burgerzin van de inwoners zodanig aan te wakkeren, dat er een daadwerkelijk medeleven met het wel en wee van de ge meente ontstaat. Men kan wel bepaalde gebeurtenissen welke iedereen aanspreken, zoals de watersnood van 1953 of thans de hulp aan het Hongaarse verzet, aangrijpen 0m de activiteit van de burgerij te stimu leren, in feite moet het gemeentebestuur zelf door het voeren van een voor een ieder waarneembaar actief beleid de voor waarde scheppen waaronder de burgerzin het best kan gedijen. Een frisse stedebouw- kundige aanpak met een daarmee gepaard gaande sanering van de dorpskern, het uitvoeren van verkeersverbeterinsen, een maximale woningbouw, een liefdevolle zorg voor jeugd-, sport- en kunstzaken, waarbij vooral een verfijning van het on derwijs nagestreefd dient te worden, een breed sociaal beleid, ook ten opzichte van de volksgezondheid, kunnen daartoe bij dragen. De thans verschenen Heemsteeds* be groting voor 1957 wekt evenwel eerder de indruk van passief dan van actief be stuursbeleid. ook al zijn wij ervan over tuigd, dat B. en W. liever anders zouden willen. In hun zorg om het begro tingstekort tot elke prijs te beperken ziin B. en W. kennelijk overgegaan tot een soort bevriezing van het bestaande ver- zor?ingsneil. Grote werken zijn er in con crete niet geraamd, integendeel wordt de afremming van de kapitaalsinvesteringen voorspeld. Wolk 'n verschil met de jaren waarin oen gezondheidshm's kon worden U'ftfehreid. "en gemnpntclnke bibliotheek gpetioht. scholen gehouwd of vergroot! Wii herinneren eraan, dat nog verleden iaar besloten werd de rioolwaterzuive ringsinstallatie ineens uit de i-ocorws af te schrijven. Dat was een even doortastend als doeltreffend besluit, dat ongetwijfeld oo die schaal moeiliik herhaald kan wor den. Thans ziet men het andere uiterste: een rust oo de plaats van de bereikte resul taten. Stilstand betekent evenwel achter uitgang en die achteruitgang kan men in de begrotingsposten procentueel aflezen- aannassin"snoliti°k 'n nlaats van fentaslp en durf! Deze sehrielheid was in hef afge lopen jaar reeds enkele keven mevkbaar- bij het ontslag aan de helnsters bil bet kleuteronderwijs (men houdt nu achttien mille over on die post!) en hij de voorge stelde verbouwing van de Voorwegschool. Ongetwijfeld is een rovaler beleid s1 echts mogelijk door aanvaarding van een ho°er begrotingstekort. Maar dat is een be kend verschijnsel in deze tijd. nu er zo'n wanverhouding tussen de uitkeringen uit het gemeentefonds en de gemeentelijke behoeften is ontstaan. De enige rnc-Uer om de ministers van Financiën en Rwnpn- landse Zaken duideliik te maken, dat hier in verandering moet komen, is niet het be perken van het gemeenteli'k verzor"i-"s- niveau. maar h"t binnen de grenz-n^ der redelijkheid uitbreiden daarvan. Want tenslotte is het aanrakingsvlak tussen de belastingbetaler en ziin overheid nergens zo intensief dan juist in de gemeente zijner inwoning. Heemstede beeft ook wel enig recht op dit beleid dat door de wethouder van Financiën niet wordt voorgestaan, omdat hij meent, dat wanneer alle gemeenten de zelfde weg zouden opgaan, het uiteindelijk resultaat hetzelfde zou blijven omdat het per inwoner een schrikbarend laag be drag uit het gemeentefonds ontvangt, na melijk f 21.30. Daarentegen ontvangt een m°t Heemstede varwlijkbare gemeente als Nieuwer Amstel bijna veertig gulden ner inwoner. Zutnhen zelfs ruim 01 gulden Nog ongunstiger wordt hef heeld. wanneer men bedenkt, dat Tl°emstnde het ge meentefonds ..voedt" met f 217.83 per in woner. doch slechts tezamen met het aan deel in de belastingen f 44.42 ner inwoner daaruit terug ontvangt. Het rijksgemiddel de van alle gemeenten bedraagt echter 95 gulden per inwoner! Het is duidelijk, dat Heemstede er bekaaid afkomt. Maar om in die stand van zaken verandering te brengen komt het ons verstandiger voor in de begroting duidelijk tot uitdrukking te brengen, dat men een hogere bijdrage ook nodig heeft. ADVERTENTIE Als onderdeel van de vijfkamp om de „J. H Kessler-beker" hield de Haarlemse wieler club „De Kampioen" een duinloop over 2'/? kilometer, welke het navolgende resultaat opleverde- 1. Miedema; 2. Van der Geest; 3. W. v. d. Aar; 4. F. Vaars; 5. L. Vaars; 6. Mathot; 7. Visser; 8. Steenkist; 9. Sellmeijer: 10. C. v. d. Aar. HAARLEM, 15 december 1952 GEHUWD; 15 dec., J. Koster en A. Jansen; J. Stroo en C. G. M. van Gennip; J. C. Bel- derok en D. J. W. den Daas; J. van Lookeren en C A. IJspeert; L. H. Krol en A. C. van der Vlis; B. Chr. Hensen en W. H. B. van dre Spek; B. J. H. Haitink en M. Snijder; K. C. Schuijt en C. van Boekhoven; P. van Dijk en W. Klaassen. BEVALLEN van een zoon: 12 dec., E. P. JooreLe Comte; 14 dec., B. J. J. M. Vloe mansvan der Biezen; M. S. Meliefsteden Engelsman: G. Kempsvan cl er Veen; 15 dec., A D. Rooseboom de VriesJoosten. BEVALLEN van een dochter: 34 dec., I. Groen—Kuntkes; Th. A. Vermeer—van der Vloet. OVERLEDEN: 13 dec., J. G. van der Graft —Wegman, 86 j., Bataviastraat; 14 dec., T. de Winkel—Rijpstra, 76 j., Obistraat. DE HEEMSTEEDSE RAADSLEDEN hebben in bet afgelopen weekeinde een begin kunnen maken met de bestudering van de gemeentebegroting voor 1957. Op een totaalbedrag aan inkomsten en uitgaven van 4.536.685,83 - afge zien van de verrekeningen - bedraagt het tekort slechts 140.000 gulden (het vorig jaar 55.000 gulden, met dien verstande, dat de stichtingskosten van rioolwater zuiveringsinstallatie ad 1.105.000 onmiddellijk geheel ten laste van de reserves werden gebracht), welk bedrag op voorstel van B. en W. aan de saldireserve zal worden onttrokken, die nog bijna IV4 miljoen gulden bedraagt. Bovendien moet men wel bedenken, dat dergelijke begrotingstekorten de laatste jaren meer theorie dan werkelijkheid zijn geweest. Over 1954 bijvoorbeeld werd nog ruim twee ton overgehouden. Bovendien werd kort geleden besloten de overschotten van de jaren 1948 tot en met 1950 (ruim vijf ton) aan de reserve toe te voegen. Intussen hebben B. en W. de raad bet voorstel tot bet aanspreken der reserves niet willen doen zonder enerzijds het uitzicht op een sluitende begroting in 1959 - dankzij de nieuwe financiële verhoudingswet tussen rijk en gemeenten, maar ook dankzij de mogelijkheid van een woonplaatsbelasting! - te openen en ander zijds een vergroting der gemeentelijke inkomsten na te streven. Die vergroting is gezocht in een verhoging der straatbelasting van vier tot zes procent van de kadastrale huurwaarde der gebouwde en ongebouwde eigendommen. Weliswaar werd het vorig jaar de straatbelasting verdubbeld, maar B. en W. wijzen erop, dat in vergelijking met andere gemeenten bet Heemsteedse tarief zeker niet ongunstig afsteekt. De hogere straatbelasting betekent een extra bate van bijna zestig mille. Verder willen B. en W. de leges voor de bouwvergunningen van twee gulden en twee gulden vijftig per duizend gulden verhogen tot een uniform tarief van drie gulden per duizend gulden bouwkosten. Dat scheelt tweeduizend gulden, terwijl tenslotte een herziening van de reinigingsbepalingen nog eens 2500 meer in het gemeentelijk laatje brengt. Wij herinneren eraan, dat bij de begrotingsbehandeling de verboging van het watertarief aan de orde komt en dat, zoals wij eveneens reeds berichtten, rekening moet worden gehouden met nogmaals een verhoging van de prijs van gas en elektriciteit. Uiteraard heffen B. en W. in hun memo rie van toelichting dezelfde klaagzang aan, welke al zovele gemeentebesturen de laat ste jaren hebben laten horen; de uitkerin gen uit het gemeentefonds houden het na tuurlijke accres van de gemeentelijke uit gaven niet bij en blijven ook steeds weer ten achter in de noodzakelijke compensa ties van de door loonronden en andere salarismaatregelen oplopende kosten. Mede hierdoor nemen de tekorten op de ge meentebegroting van jaar tot jaar toe zon der dat het eigen belastinggebied voldoen de mogelijkheden geeft deze tekorten op te vangen. Van een verzoeke om een subjec tieve uitkering uit het gemeentefonds stel len B en W. zich niets voor. omdat bij de beoordeling van dergelijke verzoeken de periode over de jaren 1948 tot en met 1957 als één geheel wordt beschouwd, zodat dan de batige saldi van die jaren gebruikt kun nen worden als dekkingsmiddel voor tekor ten op latere dienstjaren. Onderivijs Het achtste hoofdstuk - onderwijs en cul turele zorg - vergt evenals andere jaren wel de grootste hap uit het budget - bijna 31 °/o - doch dat wil niet zeggen, dat er dit jaar veel dynamiek in zit, integendeel. Want de lichte staging van nog geen twee procent wordt veroorzaakt door de stijging met bijna drie procent (in feite bijna een verdubbeling) van de Heemsteedse bijdrage aan het Haarlemse middelbaar onderwijs. Deze bijdrage beloopt nu in totaal 326.000 voor 322 leerlingen. Dit is ongeveer ƒ160.000 meer dan voor het lopend" jaar was ge raamd. Het gaat hier niet alleen om een stijging van de kosten per leerling en per school, maar ook het aantal Heemsteedse leerlingen op de Haarlemse middelbare scholen is toegenomen. Het opmerkelijke in het achtste hoofd stuk is vooral, dat daaruit blijkt, dat Heemstede geen schade ondervindt van de rijksregeling voor het kleuteronderwijs, hoewel toch deze vooraf gevreesde schade heeft geleid tot het ontslag van de helpster aan de openbare kleuterscholen. Een kleine berekening wijst namelijk uit, dat de ge meente Heemsted" thans ruim achttiendui zend gulden goedkoper uit is. In 1956 im mers moest netto aan het openhaar kleu teronderwijs 47.598.98 en aan het bijzon der kleuteronderwijs 120 900 ten koste worden gelegd, hetgeen in totaal f168.498.98 uitmaakt. Voor het komende begrotingsjaar ziin de gemeentelijke nadelige saldi on hét onenbaar kleuteronderwijs geraamd op 9 061,46 en od het bijzonder kleuteronder wijs op 4505. samen 13.566.46. Nu moet aan dat bedrag worden toegevoegd de kor ting welke het riik toepast op de uitkering uit het gemeentefonds in ruil voor de thans door het rijk te dragen kosten van het kleuteronderwiis. Uit de begroting blijkt, dat het rijk f 136.437.75 heeft gekort. Teza men met de f 13 566.46. welke voor ge- meenterekenine hliiven. heeft dus de ge meente Voor het kleuteronderwijs thans een ..offer" gebraelit van f 150.004.21. waar mee men 18.494.77 goedkoner uit is dan •'n het voo^afe-aande begrotingsjaar. Wjj breugen in beri"nering, dat het ontslag van de helnsters - algemeen als onontbeerlnk beschouwd bii kot kleuteronderwijs - de een bezuiniging van ongeveer 24 mille opleverde. 3-314 Nederl.'47 3 Nedl 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K N Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank.... Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkners Openings vrijdag koersen 87% 87 89"/.6 90 221/, 21814 exdi' 305 305 206 206 300 300 325 325 exdiv. 297 297 240 239 15314 15314 342 342 214 215 77414 772 153 152,30 81 79 190 194 16814 169 9914 99?4 103 101 216 216 171 171 18214 18214 186 186 7614 7714 187% 188 73 72 45,5/,g 45K 9214 93% 3814 3814 De kosten per leerling voor het gewoon lager onderwijs zijn van 52,27 gedaald tot 49,91, volgens de toelichting van het college, omdat een paar voorzieningen aan de gebouwen van Voorweg- en Dreefscho- len ten laste van de kapitaaldienst zullen worden gebracht. Het bedrag per leerling voor schoolboeken en andere leermiddelen zal echter enigszins worden verhoogd. Daarentegen zijn de kosten voor het u.l.o. per leerling gestegen van 65,38 tot 70,04, een gevolg van de voorzieningen aan de Bronsteeschool, terwijl voor de aanschaf fing van boeken een gulden per leerling meer is uitgetrokken. De kosten van het vakonderwijs aan de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs zijn met zes duizend gulden gestegen en die aan de scholen voor uitgebreid lager onderwijs met 2600. Bedrijven De winsten van het gasbedrijf en het elektriciteitsbedrijf zijn in totaal op het zelfde bedrag geraamd als het vorige jaar. Maar de onderlinge verhouding is omge keerd. In 1957 hoopt men uit het elektrici teitsbedrijf 54.417 te ontvangen tegen 96.172 in het lopende jaar. Maar de winst op het gas wordt nu op 139.449 geraamd tegenover ,97.694 voor 1956. Wil het col lege hiermee aangeven, dat de herziening van de leveringscontracten met Haarlem - men hoopt de onderhandelingen hierover nog vóór de openbare begrotingsbehande ling in een beslissend stadium te kunnen hebben tot gevolg zal hebben, de voor waarden voor het gas gunstiger zullen worden, voor de stroom echter minder voordelig? Voor de normale uitbreidingen zijn in de begroting der bedrijven wegens kapitaalverstrekking geraamd: gasbedrijf 123.100, waterbedrijf 47.500, elektrici teitsbedrijf 145.000. Als buitengewone werken, welke moge lijk in het begrotingsjaar voor uitvoering in aanmerking zouden kunnen komen, noe men B. en W. de vernieuwing van het transformatorstation aan de Valkenburger laan en de verbouwing van het magazijn der bedrijven. In de begroting van het bedrijf voor Openbare Werken is een bedrag opgenomen van 36.000 voor aanschaffing van een nieuwe roltrommel-vuilnisauto. Voorts is een bedrag geraamd van 7000 voor het aanschaffen van een hefbrug ten behoeve van het onderhoud en het doorsmeren van het tractiematerieel. Wensen Tenslotte zijn in de kapitaaldienst der gemeente-begroting memorieposten opge nomen voor: Mechanisatie van het bevol kingsregister, Uitbreiding van het raad huis, Aanschaffing van een nieuw motor rijwiel voor de politie. Bouw van een po litiebureau, Uitbreiding brandweergarage met instructielokaal en B.B. commando- kelder, Aanleg van niexiwe zwemvijvers, Verbetering van de Zandvoortselaan, Ver betering gedeelten Valkenburgerlaan en rondweg om. de Glip, Wegenaanleg ten niesten van de Herenweg, Bouiv van een dienstwoning bij de kwekerij en Bouw van twee dienstwoningen bij de gemeentereini ging. Uit de vermelding van deze objecten mag vanzelfsprekend niet Worden geconclu deerd, dat in het komende jaar de uitvoe ring daarvan reeds ter hand zal worden genomen. Het zal trouwens moeten worden afgewacht of niet binnenkort op zichzelf wenselijke kapitaalsinvesteringen zullen moeten worden afgeremd op grond van de financieringsmoeilijkheden waarvoor de gemeenten zich thans geplaatst zien. Door de van hogerhand voorgeschreven maxi mum-percentages voor geldleningen met langere looptijd is voor de gemeenten thans de toegang tot de kapitaalmarkt praktisch afgesloten, zo schrijft het college Subsidies Deze beperking van de activiteit der gemeentebesturen wordt, zo vernamen wij, nog meer kracht bijgezet door een circu laire welke Gedeputeerde Staten de vorige week hebben verzonden. Daarin wordt de vrees uitgesproken, dat vele gemeenten in moeilijkheden zullen komen met haar kas geldvoorzieningen. In afwachting van nog te treffen maatregelen ter beperking van investeringen en bestedingen, zullen geen nieuwe kapitaalswerken mogen worden begonnen, ook niet wanneer de daartoe verleende kredieten reeds zijn goedgekeurd of de vereiste bouwvergunningen gegeven, wanneer de kasgeldschuld daardoor ver groot zou worden. In feite is de omvang van de kasgeldschuld reeds gebonden aan de bepaling, dat deze niet meer dan 25°/o van het budget mag bedragen, hetgeen voor Heemstede op een bedrag van 1,1 miljoen gulden neerkomt. Resumerende kan men zeggen, dat deze Heemsteedse begroting ook daarom een merkwaardig beeld vertoont, omdat alle uitgaven voor alle takken van gemeente lijke zorg, in procenten van het budget gerekend, min of meer stationair zijn ge bleven. Bij de subsidies is die voor de t.b.c.-bestrijding door het Witte Kruis zeven mille verlaagd tot vijfduizend gulden, daarentegen ontvangt het Witte Kruis nu voor zijn andere activiteiten 8320 inplaats van drie mille. Voor de Heemsteedse Kunst kring is 2000 uitgetrokken in plaats van 2600. Er zijn een paar nieuwe subsidie aanvragen ingewilligd, ondermeer van de Vereniging voor katholieke gezinsvoogdij en van de afdeling Haarlem van de Neder landse Vereniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes, die elk hon derd gulden krijgen, en van het Christelijk Militair Tehuis te Haarlem, dat 75 gulden krijgt. De Heemsteedse stichting voor financiële hulp aan studerenden krijgt weer zesduizend gulden. Heemstede was dit jaar hekkesluiter met het indienen van de begroting. B. en W. beloven de raad evenwel er naar te streven de volgende keer de begroting zo tijdig gereed te hebben, dat zij nog kan worden behandeld voor het jaar waarvoor zij is opgesteld. Het wijk-comité „Oud-Schoten" houdt vrijdag 21 december in de jeugdkapel van de Sionskerk aan de Eksterstraat in Haar lem-noord zijn jaarvergadering. Na afhan deling van het huishoudelijk gedeelte van de agenda zal mr. G. A. A. M. Boot, voor zitter van de Raad van Arbeid te Haarlem, een inleiding houden over de nieuwe alge mene ouderdomswet, welke 1 januari 1957 in werking zal treden. Zaterdagmorgen zijn de heren H. Joor, voorman-terreinwerker, wonende aan de Noorderwijkweg 68 te Beverwijk en Th. Kuypers, technisch opzichter-B, wonende in de Thomas Wijckstraat 3 te Beverwijk in de directiekamer van het PEN te Bloe- mendaal afzonderlijk ontvangen in verband met hun zilveren jubileum bij dit bedrijf. Zij werden toegesproken door de direc teur, ir. J. den Boesterd, die hen tevens de gebruikelijke gratificatie overhandigde. Van het provinciaal bestuur was er een bloemenhulde. De heer Joor recipieerde des middags in gebouw „Watervliet" in Velsen-Noord, waar hij namens het jubileumfonds van het PEN werd toegesproken door de heer L. Kroon. De heer Kuypers heeft des middags re ceptie gehouden in de zaal van de speeltuin „Kindergenot" in Beverwijk. Ook hij werd daar door de heer Kroon toegesproken. ADVERTENTIE „Wij vluchtelingen, dan ken het Nederlandse volk voor de grote gastvrijheid". Een roodharige Hongaarse sprak deze woorden eerst in het Hongaars en daarna in duidelijk verstaanbaar, hoe wel wat gebroken Neder lands. Zij deed dit tijdens een muziekavond, die za terdagavond in café restaurant Brinkmann te Haarlem werd aangeboden aan allen, die aan de tot standkoming en de inrich ting van het Hongaars Cen trum te Haarlem hadden meegewerkt. Zondagavond werd het programma in „Dreefzicht" herhaald. De Hongaarse liet het niet bij deze enkele woor den. Nee, zij uitte haar' dankbaarheid door middel van de zang, die alle taal barrières overbrugt. Het was het eerste openbare op treden van deze Hongaarse zangeres in ons land er- het ziet er naar uit. dat- haar ster aan ons variété firmament snel omhoog zal schieten. De zangeres werd begeleid door enige vluchte lingen, wier tewerkplaat- sing voor de autoriteiten thans wel geen probleem meer zal zijn. Want deze Hongaarse vluchtelingen zullen samen het eerste vluchtelingenorkest in ons land vormen en spoedig aan de slag gaan. Het sa menstellen van dit orkest is de laatste dagen in een snel tempo verlopen. Vrijdag liepen de Hongaren nog in de kleding, waarin zij wa ren gevlucht. Die dag wer den Hongaarse costuums aangemeten: witte blouses, met op de mouwen de Hon gaarse nationale kleuren: rood-wit-groen; rode ves ten, met gouden biezen af gezet. De zangeres gestoken in een witte japon. Vrijdag werd gerepeteerd, zaterdag middag werden in Hilver sum ^ramrhö'foonplaten óp- genomen en 's avonds werk ten de musici een geïmpro viseerd programma af, waarvan de Wereldomroep enige opnamen maakte. Het is de bedoeling, dat de mu sici vanaf januari in het Groothandelsgebouw te Rot terdam zullen optreden. Elisabeth Palotas heet de zangeres, maar zij treedt op als „nummer 1601", het nummer, dat de vluchte lingenorganisatie haar heeft toegewezen. Zoals zij eens voor radio-Boedapest zong, liet zij nu met haar warme stem de volksmelodieën ho ren, die verhalen van le venslief en -leed. Haar vriend, de violist Zoltan Ccilassy begeleidde haar en week geen ogenblik van haar zijde. De grammofoon platen, waarop haar stem te horen zal zijn, zullen ten bate van de vluchtelingen hulp worden verkocht. En op 22 december zal de 26- jarige zangeres op het tele visiescherm te zien zijn. Het orkest staat onder Elemér Jaroka, eerste vio list. Deze 39-jarige primas heeft vele jaren lang ln Boedapest zijn brood ver diend en verblijft nu in het Hongaars Centrum aan de Hazepaterslaan. Om zijn vioolspel staat hij in hoog aanzien bij de vluchtelingen. Voor Jaroka was ons land niet geheel vreemd, want in 1937 is hij hier ook ge weest. Zijn oom Bela Med- gyesi werkt aan het orkest mee als cymbalist. Deze woont reeds twintig jaar in ons land en is genaturali seerd. Jaroka ontlokte aan zijn instrument de mooiste to nen: soms bruisend als de landwijn, dan weer klate rend als het water van de Donau of klagend als een verlaten kind. Met zwierige halen speelde hij de oude liederen, zoals die eens de avondlijke stilte in een zi geunerkamp moeten heb ben gevuld. De czardas klonk en de onstuimige poesta-klanken wekten bij de aanwezige vluchtelingen herinneringen op aan een land ver van hier, dat steeds ondanks al le misère, aantrekkings kracht zal blijven uitoefe nen. Het zwierige spel. waarmee Elemér Jaroka en de zijnen hun dankbaarheid uitten, verhulde de vragen naar het lot van vrouw en kinderen, die door enige van de gevluchte musici moes ten worden achtergelaten. Er was, na de dagen van el lende, op deze avond een zielsblije 27-jarige jonge man Ottó Gyurkó, die een accordeon kreeg aangebo den en daarmee aantoonde, dat hij als beroepsmuscius zijn kost wil verdienen. Aan het einde van de avond kreeg de zangeres bloemen aangeboden en speelden de musici, na een hartelijk applaus, het Ne derlandse en Hongaarse volkslied, die staande wer den meegezongen. Pater S. Duynstee O.F.M. vertelde het een en ander over de gang van zaken in het Hon gaars centrum. Verdacht van verduistering voor tienduizenden guldens De politie heeft een zesenveertigjarige banketbakker uit Haarlem aangehouden, die ervan verdacht wordt in de afgelopen maanden een bedrag van enkele tiendui zenden guldens door middel van oplichting en bankbreuk ten nadele van verscheidene financiers te hebben verduisterd. De man is ingesloten en zal voor de of ficier van justitie worden geleid. Voor de verkoop van kerstbomen, kerst stukjes, bloemen, verlichtings- en andere kerstartikelen, poelierswaren enz. zal er deze week dagelijks kerstmarkt worden gehouden op de Botermarkt te Haarlem. De verkoop van bomen geschiedt zater dag op de Gedempte Oude Gracht en Raaks en maandag op de Raaks noord- en zuid zijde. Ned. Christen Vrouwenbond. De afde ling Haarlem-Noord zal donderdag 20 decem ber haar kerstwijding houden in het Her vormde Jeugdhuis aan de Schoterweg. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Ds. J. van der Wiel bevestigd Zondagavond heeft ds. P. van der Vloed, predikant te Vlaardingen, ds. J. van der Wiel bevestigd tot predikant van de Her vormde Gemeente te Haarlem tijdens een dienst in de Grote Kerk. De predikant zal in het bijzonder belast worden met de geestelijke verzorging van de patiënten in het Diaconessenhuis. Onder de aanwezigen waren de leden van het bestuur van het ziekenhuis, de geneesheer-directeur, vele diaconessen en zusters. Ds. Van der Vloed liet zingen Gezang 113, verzen 1 en 2, las Corinthe 4, verzen 1 tot 6 en na gebed hield hij een predikatie naar aanleiding van Marcus 4, verzen 26 en 27: „Alzo is het koninkrijk Gods, alsof een mens het zaad in de aarde wierp en voorts sliep en opstond, nacht en dag, en het zaad uitsproot en lang werd, dat hij zelf niet wist hoe". De predikant merkte op, dat de dienst eigenlijk geen bijzondere is. Het woord van God wordt verkondigd, zoals ds. Van der Wiel op andere plaatsen ook gedaan heeft. Het verkondigen bestaat reeds lang en hoewel er in de wereld veel veranderd is zal de verkondiging van het evangelie blijven voortduren. De predikanten van 1956 geven de goede boodschap door en ds. Van der Vloed wenste ds. Van der Wiel daarbij veel zegen toe in Haarlem. Nadat de nieuwe predikant bevestigd was in zijn werk zong de gemeente Gezang 117 a, verzen 1 en 4. Na het zingen van Gezang 130 vers 1, las ds. Van der Wiel Marcus 10, verzen 42 tot 45. Hij zeide, dat hij ook in Haarlem Jezus Christus zal verkondigen. Jezus i3 niet in de wereld gekomen om de mens naar de hand te zetten, Zijn eigen belangen te dienen, maar Hij is gekomen om de mensen te helpen en Zich te geven voor anderen. Ds. Van der Wiel zette uiteen welke taak de kerk, de predikant en de gemeente daarbij hebben. Hij hoopte in Haarlem, waar hij voor de gemeente al leen zal zijn bij het houden van predikaties, omdat zijn arbeidsterrein in het Diacones senhuis ligt, in dienst te zijn van Jezus Christus en voor velen ten zegen te zijn. Ds. Van der Wiel bad het Onze Vader en richtte zich tot de leden van de kerk voogdij, van de kerkeraad, tot de predikan ten en de gemeente. Het verheugde hem, dat leden uit zijn vorige gemeente Zunder- dorp naar Haarlem waren gekomen, waarin hij een uiting van verbondenheid zag. Het zusterkoor van het Diaconessenhuis zong Psalm 121 op muziek van Mendels sohn, waarna de dienst gesloten is met het zingen van Gezang 1, vers 3. Allen zijn reeds tewerkgesteld bij Haarlemse bedrijven Zaterdagmiddag zijn negenentwintig Hongaren in het r.-k. vormingscentrum „Vijverduin" te Bloemendaal gearriveerd, waar zij tien a twaalf weken zullen ver blijven, totdat zij eventueel in gezinnen kunnen worden ondergebracht. Deze jeug dige Hongaren, in leeftijd variëi'end van achttien tot zesentwintig jaar, begonnen zich na enkele uren in dit mooie huis te hebben doorgebracht, al aardig thuis te voelen, mede dank zij de tussenkomst van mevrouw E. KeizerMadocsai, Hongaarse van geboorte, die tezamen met haar man de leiding over deze Hongaren op zich heeft genomen. De materiële verzorging is bij de huismeester, de heer Trum, in goede handen. De piano was intussen ook al ge arriveerd, doch een radio ontbreekt nog. Bij aankomst des middags om ongeveer een uur heeft de heer N. S. G. Schols aan tafel een welkomstwoord gesproken, door mevrouw Keizer vertaald. Vijftien Hon garen zijn werkzaam bij de N.Z.H.V.M., zes bij de firma W. J. Honnebier en Zn., drie bij de Haarlemse Machinefabriek v./h. Gebr. Figee n.v., drie bij Droste's cacao- en chocoladefabriek n.v. en twee bij de firma Van Oeffel te Haarlem. De directie van de NZHVM heeft zestien Hongaarse vluchtelingen in dienst geno men. Op het ogenblik volgen zij een om scholingscursus. terwijl zij zich bovendien vertrouwd maken met de Nederlandse taal. Acht '-an deze Hongaren, die reeds als monteur werkzaam waren, zullen een plaats vinden in de werkplaatsen van de NZHVM. De anderen, die in Hongarije als autobuschauffeur dienst deden, volgen thans een spoedcursus voor een Nederlands rijbewijs. Zodra zij dit hebben behaald zullen zij als chauffeur o.a. op de lijn Haarlem-Leiden worden aangesteld. De route en de kennis van de halteplaatsen hebben zij reeds geleerd. Het ligt in de be doeling, dat zij met een conducteur dus niet op een eenmanswagen dienst zul len doen. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT h f 7.15 per kwartaal// 0.55 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Ztf die zich met Ingang van 1 januari 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 december 1956 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- ln kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3