N.Ph.O. in de Sionskerk Agenda voor Haarlem Afscheid H. L. J. Klein Schiphorst als lid Kamer van Koophandel Velsen vraagt zich af, waarom kanaal 300 meter breed moet zijn Het Congres danst Rembrandt ^Brieven aan de redactie Kanaalverbreding snijdt wellicht toegang tot IJmuiden-Oost af SPRINGER doet het anders! Als basisindustrie komt woonwijk diep in duin Het Congres danst Rembrandt 9 Voortreffelijk spel van nieuwe fluitist Verbeteringen on wegen in Bloemendaal Haarlemse zeeman in Zweden veroordeeld Proces-De Braai werd weer opgeschort De rooms-katholieken en het bijbelonderwijs Kerstmiddag Vrouwen Elektriciteitsvereniging CHAMPAGNE PQMMERY GRENQ - REIMS KRUPP EN STADSGROEI A mateurtoneel D.I.U. met „Pinky" Rotterdam of IJmond D u its-Ned e rlan d s Verduidelijking „Tekenaars van nu" WOENSDAG 19 DECEMBER 1956 pe vergadering: van de Kamer van Koop handel heeft dinsdagavond afscheid ge nomen van de heer II. J. L. Klein Schip horst, die van 1922 af lid van de kamer is geweest en sedert 1936 als vice-voorzitter optreedt. Wegens zijn leeftijd heeft hij be dankt. Ook zullen na 1 januari niet meer 1 leden der kamer terugkeren de heren j j. Voet, L. W. van Dricl (beiden van 1938 af lid), ir. A. H. Ingen Housz en R. N. Busscr. Als leden zijn gekozen of opnieuw ge- hozen de heren ir. P. van Delden, ir. J. Tromp, ir. J. C. van Hattum, Ch. E. Visser, J. Franken (allen industrie); C. Evel- eéns, jhr. H. P. F. Coenen van de Ooster- hoff (groothandel en tussenpersonen), J. J. jurrissen, C. van Rijsdam (verkeer en ver voer), J- H. Peeters (horeca), J. C. Pronk (vsserij), Th. S. J. Hooy, S. J. Warmer, J. van Leeuwen, L. Lam, B. H. M. Vehmeyer, p. Barend .detailhandel), A. Muller, P. van Essen en A. J. M. Angenent (ambacht). De voorzitter van de Kamer van Koop handel, de heer Ch.E. Visser, heeft zich „oet woorden van dank gericht tot de schei dende leden en in het bijzonder tot de heer Klein Schiphorst. Vierendertig jaar maakte deze deel uit van de kamer en twintig jaar was hij vice-voorzitter. Voorts was de heer Klein Schiphorst lid van de commissie van de vestigingswet, de makelaardij en het jaarverslag. Hij sluit een staat van dienst af, waarop hij trots mag zijn. De kamer heeft waardering voor de wijze, waarop het scheidende lid gewerkt heeft. Nadat de heer Visser de beste wensen had aange boden voor de toekomst overhandigde hij namens de leden een zilveren potlood. De heer Klein Schiphorst zeide, dat men op een bepaald ogenblik zijn werk aan jon geren moet kunnen overdragen, ook al voelt men zich nog gezond om te blijven werken. Met voldoening ziet hij op zijn arbeid terug en de heer Klein Schiphorst gaf de verzekering, dat hij het werk dei- kamer met grote belangstelling zal blijven volgen. Hulde bracht hij aan de voorzitters, de heren dr. E. H. ICrelage, C. J. Droste, J j. Swens en Ch. E. Visser, die in de loop der jaren de kamer hebben geleid en spre ker zeide. dat de tegenwoordige voorzitter geen gemakkelijke taak heeft, omdat de vraagstukken steeds ingewikkelder worden. De heren J. J. Swens en jhr. dr. J. C. Mollerus woonden de bijeenkomst bij. Cursus metselen De vergadering behandelde een voorstel van het bestuur, om aan het gemeentebe stuur van Haarlem te berichten, dat de kamer geen bezwaar heeft een verklaring af te geven omtrent de noodzakelijkheid van de uitbreiding van het leerplan der r.-k. lagere technische school te Haarlem niet opleidingen tot automonteur, elektri cien metselaar en fijnmetaalbewerker. Ir. G. O. J. vanDitzhuyzen deelde mee, dat hem in een andere kwaliteit ge bleken is, dat er wel behoefte bestaat aan fijnmetaalbewerkers en automonteurs, ech ter niet aan metselaars. De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau heeft hem meegedeeld, dat werkloosheid in deze groep te verwachten is. Daarom achtte hij het niet noodzakelijk een cursus te houden. De heer Klein Schiphorst merkte op dat er grote behoefte bestaat aan ge schoolde metselaars, die het vak volledig kennen. Er lopen velen rond die zich met selaar noemen, maar het vak hebben zij niet onder de knie. Daarom is heto wel noodzakelijk cursussen op ambachtsscholen te houden. De heer P. W. V o s k u 11 e n gaf in over weging eerst advies in te winnen bij het G.A.B. en dan de brief te verzenden. Met deze suggestie kon de vergadering zich verenigen. De heer Ch. E. Visser (rechts) bood het scheidende lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, de heer H. J. L. Klein Schiphorst, een geschenk aan. ADVERTENTIE vriidag in In samenwerking met het cultureel comité „Over de Brug" (Volksuniversiteit) heeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest dinsdagavond onder leiding van Marinus Adam een kerstconcert in de Sionskerk, in het hoge noorden van Haarlem, gegeven. Zolang deze zich snel uitbreidende buurt niet over een ruime concertzaal beschikt (die er op den duur toch wel zal moeten komen) is de betonnen Sionskerk het aan gewezen gebouw voor een dergelijke uit voering. Voor het verwerken van orkest muziek is de ruimte er overigens vex-re van ideaal. De discant van het strijkorkest klinkt er scherp. De blazers, vooral de hoorns, krijgen door de galmende akoestiek een dusdanige verruiming, dat zij buiten alle redelijke verhouding domineren. Maar beter zo dan helemaal niets. Men kan de organisatoren prijzen, die trachten boven de Jan Gijzenbrug een cultuurgemeenschap in het leven te roepen, waarin ook de muziek een rol speelt. Er blijkt overigens, wat het publiek betreft, nogal wat drem pelvrees te overwinnen, want gezien een zo talrijke bevolking in het afgelegen stads deel, aan wie nu zo'n concertavond als het ware thuisgebracht werd, was de belang stelling slechts matig. Doch zulke dingen moeten groeien en ik zal de laatste zijn om te twijfelen aan gunstige resultaten, waar zoveel mogelijkheden zijn. Het hoogtepunt van de avond was buiten kijf het optreden van de nieuwe solo fluitist van het Noordhollands Philharmo nisch Orkest, de heer Pieter Odé, als solist in het tweede fluitconcert (D grote terts) van Mozart. Van de beide concerten, die de jonge meester in Mannheim voor een Hollandse amateurfluitist schreef, is dit wel het meest bekende, hoewel niet- het sterkste, want 't eerste (in G) is aanmerke lijk rijker van uitwerking. Waarschijnlijk heeft Mozart de proporties van het Concert in D beknopter gehouden om te voldoen aan de verlangens van zijn opdrachtgever, die om een paar kleine concerten gevraagd Het smalle deel van de Boslaan te Bloe- mendaal verkeert op het ogenblik in een minder goede toestand. Het college van B en W. is voornemens hierin met medewer king van de eigenaren verbetering te brengen. Het laat zich aanzien dat binnen niet al te lange tijd dit weggedeelte door samenwerking een beter aanzien zal krij gen. Verder is de Dienst van Publieke Wer ken in de gemeente Bloemendaal bezig met de plantsoenaanleg van de strook op de hoek Cearalaan-Julianalaan. In de beplanting van de tuin bij het Bloemendaalse raadhuis worden verbete ringen aangebracht. Bosjes zullen worden uitgedund, waardoor een beter uitzicht verkregen zal worden. WOENSDAG 19 DECEMBER Minerva: Bijzonder kerkewerk Herv. gem., Heemstede „De ster van Bethlehem 8.15 uur. Luxor: „De wereld der stilte' alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Charlie's tante", 18 jaar, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxv: „De drift tot wraak", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Helden zonder moed". 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „De man, die te veel wist", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De gevangene van de woestijn". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Leeuwerik: Stichting „Door de eeuwentrouw" met lezingen over de Ambo nezen, 8 uur. Herenweg 151: „Jozef maakt zich aan zijn broeders bekend", 8 uur. Cul tural Ned. Ver. van Spiritisten Harmonia Psychom. en helderz. experimenten, 8 uur. DONDERDAG 20 DECEMBER Minerva: „De ster van Bethlehem", 8.15 uur. Voor bijzonder kerkewerk Hervormde gemeente Heemstede. Luxor: „De wereld der „stilte", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Charlie's tante", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De drift tot wraak", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Helden zonder moed", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De man, die te veel wist", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De gevangene van de woestijn", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Zuiderkapel: Welkomstavond van de „Maaiers", 8 uur. Een rechtbank te Gothenburg in Zweden heeft dinsdag een 23-jarige zeeman uit Haarlem tot drie jaar tuchthuisstraf ver oordeeld, wegens poging tot doodslag. De zeeman voer op het Nederlandse tankschip „Astrid Naess", dat omstreeks midden okto ber in Gothenburg lag. De zeeman bezocht met zijn bootsman het eveneens in de ha ven van Stockholm liggende Zweedse schip „Scandius", waar beide mannen slaags raakten. Hen werd toen bevolen het Zweed se schip te verlaten, waarna zij hun gevecht op de kade voortzetten. Na het gevecht werd de bootsman in zeer ernstig gewon de toestand naar een ziekenhuis vervoerd. Hij bleek doorzeefd met dolksteken. Na drie weken verblijf in het hospitaal was hij in zoverre hersteld, dal hij naar Nederland kon terugkeren. De Haarlemse zeeman gaf toe, dat hij zijn maat één of enkele keren met een dolk had gestoken, maar hield vol uit zelfver dediging gehandeld te hebben. De rechtbank aanvaardde verdachte's verdediging, maar concludeerde, dat hij de dolk had gehanteerd met het doel te doden. De man zal niet worden uitgewezen, aan gezien daar, naar het oordeel van de recht bank, geen reden voor is. DJAKARTA (ANP) Het landgerecht in Madjalengka, West-Java, zou maandag de behandeling voortzetten van de straf zaak tegen de Nederlander H. de Braai, die terecht staat op beschuldiging van sub versieve actie tegen de Indonesische staat. Als gevolg van ongesteldheid van de rech ter, Dwidjono Sostrodirdjo, was de be handeling veertien dagen geleden reeds opgeschort. De rechter, die een asthma- patiënt is, heeft echter kennelijk zijn krachten overschat, want op de zitting van maandag, tijdens het verhoor van de derde getuige op die dag, een inspecteur van politie, viel hij bewusteloos van zijn stoel. Na een half uur kwam hij weer bij, doch hij was niet bij machte de zitting voort te zetten. De verdere behandeling van de zaak werd hierop voor onbepaalde tijd uit gesteld. Er werden maandag drie getuigen ge hoord. De eerste getuige was B. F. de Graaf, die getuigde niet te kunnen ver klaren. dat beklaagde zich had aangeslo ten bij een ondergrondse beweging voor het omverwerpen van de Indonesische re gering. De tweede getuige was de onder nemingsarbeider Achmad Sutje, die slechts verklaarde De Braai als bestuurder van een vrachtauto te hebben gekend. De der de getuige was de inspecteur van politie Sutisnawidjaja, die verklaarde dat vijf ge arresteerde leden van de Darul Islam beweging hem hadden verteld, dat zij be klaagde hebben herkend als iemand, die bij ondergrondse activiteit betrokken was. had. Bovendien bestaat het vermoeden, dat Mozart dat in D eerst als hobo-concert zou hebben geschreven. Wat er van zij, het is niet zijn frisse directheid van de hoekdelen en met zijn eenvoudig melodieus Andante een dankbaar stuk voor de executant en niet minder voor de toehoorder, wanneer de solopartij zo stijlvol en klankschoon ver tolkt wordt, als Pieter Odé dit zo voor treffelijk deed. Met zijn grote cadens wist hij royaal de virtuositeit en de goede smaak te dienen. Het N. Ph. O. kan met deze prestatie van zijn solo-fluitist succes be leven in de Haarlemse Concertzaal, waar ook het bescheiden orkestrale aandeel heel wat beter tot zijn recht zal komen. De avond was ingezet met de elegante Sinfonia in Bes van Johann Christian Bach en werd besloten met de 94ste Symfonie van Haydn, die met de paukenslag, welke moest dienen om het praatgrage publiek tot de orde te roepen. Voor zover nagegaan kon worden, was aan de uitvoering dezer orkestwerken de nodige zorg besleed. Adam dirigeerde ""rustig en correct. Van enige kerststemming (de avond was immers aan gekondigd als een „kerstconcert") kon overigens met dit programma geen sprake zijn. Otto Sterman trachtte deze te wekken met de voordracht van een paar Ameri kaanse schetsen: „Gods trombones" en „De ark van Noach". Jos. de Klerk In het in ons blad van zaterdag opgeno men verslag van de bijeenkomst', die de drie werkgemeenschappen in de Partij van de Arbeid hebben gehouden over het bij belonderwijs op de lagere scholen schre ven wij van mr, G. J. H. de Leeuw, dat deze zich niet eens verklaarde met het standpunt dat de bijbel slechts op één be paalde wijze geïnterpreteerd kan worden en dat een andere uitleg een verminking van de waarheid zou betekenen. Dit is een onjuiste weergave van zijn woorden. Mr. De Leeuw heeft gezegd dat er katholieken zijn die het bijbelonderwijs op de openbare lagere school afwijzen om dat zij dit alleen maar willen zien in relatie met de bovennatuurlijke orde en in dat op zicht halve waarheden en naar hun oordeel onjuiste interpretatie erger vinden dan een volledig niet kennen van de bijbel. Hij heeft betoogd dat het bijbelonderricht op de openbare lagere school niet op die grond, afgewezen mocht worden wanneer men dit probleem bezag in de natuurlijke orde waar het er om gaat de ontplooiing van de persoonlijkheid te bevorderen en op te voeden tot het goede en tot het geluk. (Verkort weergegeven) Sigarettenautomaten. Naar aanleiding van de brief van de heer L. van Berkel wil ik argumenten herhalen van de voor standers van sigarettenautomaten. Nadat jarenlang de automaten zijn tegen gehou den met het argument, dat verkoop van sigaretten schadelijk zou zijn voor de volks gezondheid, zwijgt de heer Van Berkel hier over. Dit argument is langzamerhand ver sleten en de schrijver geeft in feite toe dat economische overwegingen thans de grootste rol spelen. Natuurlijk beogen de voorstanders een vergroting van hun om zet, maar beoogt dit niet iedere zakenman die een nieuwe investering doet, hetzij door verfraaiing of anderszins. Overigens zijn de voorstanders van automaten er juist op uit deze omzetvergroting te verkrijgen door deze terug te winnen van de ook door de heer Van Berkel verfoeide verkoop in ge mengde bedrijven, café's en dergelijke. Hoe 'rijmt de heer Van Berkel het dat hij opkomt voor de rust van de sigarenwinke lier, welke hij meent, dat door de invoering van automaten wordt verstoord en tevens pleit voor opheffing van de winkelsluilings regeling. Is het niet bevorderlijker voor de rust van de winkelier om via een sigaret tenautomaat na bezette tijd te verkopen dan om bijvoorbeeld zelf tot tien uur in de winkel te staan? De machine, dus ook de sigarettenautomaat, is er toch voor het ge mak van de mens? Als het principe van de heer Van Berkel doorgang vindt, dan is elk initiatief voort aan uitgesloten en krijgen wij een gelijk geschakelde middenstand. Maar dan zijn ook de vrije organisaties naar mijn mening overbodig. P. Schoen Sportverdwazing. De K.N.V.B. heeft zich in een brief gewend tot de minister van Economische Zaken met het verzoek om ontheffing van het zondagsrijverbod te ver lenen voor bezoekers van voetbalwedstrij den. Voorwaar een sterk staaltje van sport verdwazing. Voetbalsupporter. Dinsdagmiddag heeft de afdeling Haar- ■lem en Omstreken van de Nederlandse Vrouwen Elektriciteitsvereniging in de ^muziekzaal van café-restaurant Brink- mann, die met dennegroen versierd was en waar de kaarsverlichting een intieme sfeer schiep, een kerstmiddag gehouden, waarvoor van de zijde van de leden zeer iveel belangstelling bestond. Nadat de presidente, mevrouw R. van der Noord-Magré allen welkom had gehe ten, hield zij een inleiding over de bete- Ucenis van de adventviering. Anders wor den op de bijeenkomsten vragen aan de orde gesteld hoe men het huishouden zo (efficiënt mogelijk kan besturen. Thans gaat de elektrische verlichting uit en worden de kaarsen ontstoken. „Om ons heen heerst (tweedracht en dreiging. Toch kan er ook in •deze dagen innerlijke vrede en blijdschap in onze harten zijn, omdat het grote licht er toch is. De mens moet zich openstellen voor verdraagzaamheid en liefde voor zijn medemensen en zich opgewekt instellen op het naderend Kerstfeest. Want in Christus zijn wij allen één, aldus de presidente. Gezamenlijk werd „Stille nacht" gezon gen met pianobegeleiding van mevrouw N. Sloot-Van Lunenburg, die ook in de pauze kerstmuziek ten gehore bracht. Hoogtepunt van deze middag vormde het optreden van het echtpaar Wina en Han Born uit Amsterdam met zang. fluit en de clamatie. Het programma bestond uit volksliederen uit verschillende landen en wel speciaal die liederen die op het kerst gebeuren betrekking hebben. Zo hoorden (de leden enige kerstliederen uit de middel eeuwen, die Han Born in recitatiefvorm zong. De heer Born is leerling van Laurens Bogtman. Vooral met „De drie koningen" van Bertus Aafjes maakte Wina Born veel indruk. Verder stonden er enige Proven- gaalse kerstliederen op het programma, een oude Franse ballade, waarin Christus als bedelaar verkleed de mensen op de proef wil stellen, een kerstlied van Joost van den Vondel, van Joh. S. Bach en van Micel Praetorius. Bijzonder interessant wa ren ook een Tsjechisch en Servisch kerst lied. Tijdens het gehele programma stelden de beide vertolkers zichzelf op de achtergrond. Zeer sober werd men met het kerstgebeu ren in de diverse landen geconfronteerd. Door hun eenvoud waren de liederen zeer aangrijpend. De presidente betrok in haar dankwoord ook de dames J. Pieters en G. de Jong- Schaper, benevens de pianiste, die ook aan dit kerstprogramma haar medewerking verleenden. ADVERTENTIE VELSENS RAAD heeft gisteravond een uitermate belangrijke zitting gewijd aan de bezwaren, die de gemeente - nu met de raad er volkomen achter - heeft ingediend tegen het ontwerp-streekplan voor Zuid-Kennemerland, daarbij uitvoerig geholpen door ir. D. M. Dammen, die een referaat hield over het streekplan en deszelfs conse quenties. Uit de raad kwam allerwegen steun voor de bezwaren, die B. en W. voor stelden te doen gelden tegen het plan. De dreigende vestiging van een tweede basis industrie aan de zuidkant van het kanaal in de daartoe uitdrukkelijk te reserveren duinstrook, over welke plannen wij zaterdag concrete gegevens konden publiceren, heeft de vroedschap langdurig beziggehouden. Ook de kanaalverbreding en de daaruit voortkomende consequenties, vooral ten aanzien van de plek, waar straks de pont moet komen als de tunnel klaar is en de in het ontwerp-streekplan gesuggereerde tweede tunnel, die later op deze zelfde plaats zou moeten komen, hebben enige beroering in het gemeentelijk bestuurscollege teweeg gebracht. Een motie, die door de A.R.-fractievoorzitter de heer Lips achter de hand werd gehouden om de in het college van B. en W. kennelijk evenzeer sterk geldende grieven tegen vooral de tweede basisindustrie nog meer kracht bij te zetten, werd na samen spraak tussen college en raad teruggenomen, omdat zulk een gebaar weinig zin zou hebben. Voorts heeft de vergadering zich bezig gehouden met de afbraak van de oude, zeer wrakke oranjerie van het buiten Beeckesteyn, die elk ogenblik in elkaar kan zakken en dus gevaar oplevert voor de boer, die zijn vee daar heeft gestald - het kavalje gaat met raads toestemming tegen de grond - waarna de vestiging van een plastic-fabriek in oud-IJmuiden, die een derde industriehal daar betekent, aan de orde is gekomen. ADVERTENTIE Voor de betere brand-, ongevallen en andere polissen, ingesteld op belangen van het bedrijfsleven: Wilhelminastr. 15 - Tel. 1-3-8-6-8 Gevestigd sedert 1919. Dat de toneelvereniging Door Inspanning Uitspanning sterk is in het kiezen van een repertoire, dat binnen de speelkracht van de troupe ligt, is mij bij de opvoering van „Pinky" dinsdagavond in de stadsschouw burg, opnieuw gebleken. Het stuk stelt geen eisen, die amateurs niet kunnen verwezen lijken, al moeten zij voor de verscheidene rollen de passende types kunnen leveren. Maar zijn die gevonden, dan hoeft niets een redelijke opbouw van de figuren in de weg te staan. Gezegend met enig talent en geleid door een goed regisseur, kunnen de spelers een opvoering aan, die indruk maakt. Daarvoor staat het stuk zelf borg, dat een „lekker speelstuk" is, zoals dat heet, met krachtige gevoelsexpressies en hevige dramatische ontladingen. We zien dan welwillend de zwakheden over het hoofd, want die zijn er ook: monologen, die de conflicten afzwakken. Vooral de verhou ding tussen Pinky en haar geliefde, Tom, is slecht getekend. Maar men komt er wel overheen, omdat er zo'n sympathieke drijf veer achter het stuk zit. De voorstelling van D.I.U. zal mij vooral heugen door de vertolking van twee rollen, die voor een groot deel sfeer en karakter verlenen aan het stuk. Het zijn de oude negerin Dicey en de rechtlijnige, strenge maar o zo goedhartige miss Em. Ali Mars van Westerhoven speelde de negerin met een bewonderenswaardige intonatie en plastiek, vermeed alle overdrijving en maakte daarmee de figuur in heel de ver schijning van haar kinderlijke eenvoud en primitieve overgave aanvaardbaar. Dick Jansen-Meyer verleende karakter aan haar miss Em. Met weinig middelen zette zij ons haar ware gevoelens duidelijk voor ogen doorheen de schijn van ontoegankelijkheid. Hanny Assendelft gaf een in aanzet zuivere Pinky, maar speelde de figuur nog niet ge noeg uit, waardoor gevoelseffecten teloor gingen, die met meer routine en sterker expressie binnen de mogelijkheden hadden gelegen. Ad Antonisse was een voortreffe lijke dokter, de rechtschapenheid zelve, Koos Toornend een fraai getypeerde neger, vooral om te zien een kostelijke verschij ning. De negerin Amelia van Gé Ram Kip miste tempo, een euvel dat voort kwam uit een tekort aan tekstvastheid van haar en haar medespelers in de kleinere rollen, die de voorstelling drukte. Daarin moet men bij D.I.U. toch voorzien, want zoiets mag niet voorkomen. Dick Veldink als de alsmaar aarzelende Tom bezat een voor de planken zeer geschikt voorkomen. Hij speelde lang niet onverdienstelijk, maar in een zo belangrijke scène als die aan het slot had hij toch geen sigai*et mogen opste ken, alsof het er toen juist niet op aan kwam. Ik kan mij niet voorstellen, dat Koos Toornend, die de voorstelling met zorg had geregisseerd de mise en scène alleen deed mij rommelig aan zijn fiat daaraan had gegeven. Zo blijven er dus aanmerkingen, die de spelers ter harte moeten nemen. De totaalindruk was niet temin hoogst bevredigend. P. W. Franse De heer Van Os van de Abeelen (Arbeid) heeft als eerste de bezwaren onder ogen gezien en daarmee uiteraard het hele streekplan voorzover het Velsen raakt, be handeld. Hij gaf de drie hoofdbezwaren het volle pond: over de dreiging van de tweede basisindustrie merkte de heer Van Os on der meer op, dat hij sterk de indruk heeft, dat ook de provincie de tweede basis industrie niet wenst. Er is echter waar schijnlijk een geheimzinnige macht, die de mogelijkheid van deze vestiging ondanks alle tegenkanting blijft openhouden. Het gehele streekplan zou wel eens moe ten worden teruggenomen, als de vestiging van de basisindustrie werkelijkheid wordt: de longen van de randstad Holland zullen immers verstikken, de IJmond zal vol stromen met mensen niet alleen, maar ook met toeleverende bedrijven en over de hele linie is het slechts dreigend en moeilijk wat hier op het spel staat. De bevolking onder de rook van zulk een industrie heeft bij de behandeling van het streekplan voor de IJmond-Noord dui delijk meegespeeld. En het gaat Velsen niet om een uitbreiding, als Beverwijk al tegemoet gaat - IJmuiden, dat nu zelf wordt geconfronteerd aan een mogelijke nieuwe uitbreiding op grote schaal, is zich bewust van het enorme daaruit voort komende probleem ook voor de burger bevolking. Reeds lang is er gesproken over de ves tiging van een dochteronderneming van Krupp in Nederland, merkte de socialis tische fractievoorzitter op. Hij had sterk de indruk, dat er pressie op het gemeente bestuur van Rotterdam wordt uitgeoefend door middel van deze berichten: de N.R.C. had deze zelfde avond een „gerucht" over vestiging van het Krupp-concern, waarbij dan de voorkeur naar de IJmond zou uit gaan. (Hetgeen burgemeester Van Walsum al eerder heeft meegedeeld, Red.) De toch al sterke conjunctuurgevoelig heid door de Hoogovens van deze streek wordt van een waarlijk rampzalige om vang door een eventuele tweede basis industrie van hetzelfde karakter als de Hoogovens, nog daargelaten de cultureel- sociale aspecten, merkte de heer Van Os op. Vooral als er eenmaal weer dumpings gevaren op de markt verschijnen en er aan weerskanten van het kanaal Duitse en Nederlandse belangen tegen elkaar zouden gaan opstaan.... En met alle macht wilde hij dan ook verzet tegen deze plannen aantekenen. In zijn antwoord stond wethouder R. Verbeek (Arbeid) voor de niet gemak kelijke taak alle vrezen en verwachtingen te beantwoorden. Hij slaagde er in, concreet te blijven, zijn waardering uitend over de onderstreping, die de raad heeft meege geven aan de bezwaren van het college. De toelichting van de heer Dammen (zie elders op deze pagina) had ook hem ten aanzien van de basisindustrie met schrik vervuld; voor deze industrie is dan nog alleen maar ruimte opengelaten, maar de ADVERTENTIE vrijdag in gevolgen van een werkelijke vestiging zou den inderdaad catastrofaal zijn. De dreiging is inmiddels ernstiger gewor den dan een week geleden, zei de wethou der Toen was er voorzover zijn informaties reikten, slechts sprake van een kali-indu strie: het college weet niet meer van de Krupp-plannen dan in onze berichten stond. Ook al was deze publicatie er niet geweest, dan had nog de mogelijkheid van een nieuwe grote industrie meegespeeld bij de plannenmakers, die het er dan misschien lang niet mee eens zijn, maar er toch een gat voor open moeten houden. Het gevaar van zulk een industrie noem de ook hij ernstig: een groot deel der gemeente zou praktisch onbewoonbaar worden, omkransd als zij zou worden door de Hoogovens, een nieuwe chemische in dustrie in het noord-oosten en nu deze eventuele vestiging bezuiden IJmuiden. Over de PTT-narigheid in Santpoort, waar Tante Pos wegens opzegging van de huur in het thans bewoonde pand nu bij de politie in moet gaan wonen, waardoor voor f 26.000,moet worden aangebouwd aan het nieuwe politiepostje op de hoek van de Wüstelaan en de Hoofdstraat, merkte de heer T a b e r n a 1 (Arbeid) op, dat het nu misschien beter zou zijn het postkantoortje meer centraal te vestigen en de heer Andriesma (Kath.) had nog een paar andere adressen voor de PTT in Santpoort voor het postkantoor; de heer Kruisman (C.P.N.) achtte de plek aan de rand der bebouwing evenmin ideaal en de heer Verbeek (wethouder O.W., Ar beid) merkte op, dat de post naar het nieuwe centrum wil en alleen maar tijde lijk onderdak moet. Daar de gemeente van gedeputeerden mag gaan bouwen, is er een tussenoplossing gevonden: de PTT kan tijdelijk bij de politie in komen tot zij haar definitieve kantoor bezit en de politie toch aan uitbreiding toe is. De afbraak van de Oranjerie op het buiten „Beeckesteijn" werd nogal logisch gevonden, maar mevrouw Klimp (Ar beid) wilde meteen maar doorgaan, nu het karakter van het buiten toch eenmaal wordt aangetast: het rapport over het buiten is al twee jaar oud en er moeten nu eindelijk of concrete zaken worden verricht of er dient afgewacht te worden, tot het besluit over het hele gebouwen complex is gevallen. De huisvesting van de thans in Beecke steyn wonende familie Schoo is een pro bleem, wist wethouder Verbeek ook. Zij bezit grond en de heer Marke rink wist het dient dezer dagen een verzoek voor een noodboerderij in en ten slotte viel de hamer over de oranjerie: zij zal worden afgebroken. Expositie in Leiden In het stedelijk museum „De Lakenhal" in Leiden zal de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, vrijdagavond 12 januari de tentoonstelling „Tekenaars van nu" openen. De dichter A. Mar ja zal de tentoonstelling inleiden. De exposerende teknaars zijn Jos van den Berg, A. van den Brandeler, Paul Citroen, Ria Èxel, Ton Hoogendoorn, Joris van Klaveren, Miep de Leeuwe, Willy Rieser en Toon Wegner. Ter verduidelijking van de problema tiek, die zich volgens het ontwerp-streek plan voor zuid-Kennemerland in. dit deel van het land gaat voordoen, heeft ir. D. M. Dammers, directeur van het bedrijf voor Openbare Werken, gisteravond aan de hand van een serie kaarten Velsens raads leden. .voorgelicht over deze gecompliceer de materie. Hij zag er geen revolutionaire ontwikkelingen in de oude woonkernen krijgen de vorm, die globaal reeds in de uitbreidingsplannen was vastgelegd, al gaat Santpoort-Noord deze perken wel enigszins te buiten en al zal Velsen-dorp door de tunneloutillage en een gemeen'e- lijke outillage wellicht van een werf voor gemeentewerken behalve de al aan gekondigde brandweerkazerne even eens verder uitgroeien. Op verkeersgebied zal de doorgetrokken spoorverbinding naar het strand een wij ziging opleveren ten opzichte van de hui dige toestand en bovendien komen er uiteraard vele nieuwe elementen door de tunnelbouw, beheerst door de nieuwe oos telijke randweg om Haarlem, die de zijka- nalen moet passeren via vermoedelijk vaste bruggen. Het belangrijkste element in zijn voor dracht werd evenwel gevormd door een concretisering van de dreiging, die boven de IJmond hangt door de reeds gepubli ceerde plannen tot vestiging van een. twee de basisindustrie, die een 300 hectare re creatiegebied zou opslokken en een huizen areaal zou nodig hebben, dat tot bewesten de gemeente Bloemendaal zou reiken. Dit toonde ir. Dammers aan op een kaart, die hij van kartons voorzag, de industriële vestiging en de benodigde huizenbouw voorstellende.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13