ZE VEN DA GEN HAARLEM „Jeugd en Evangelie": de kerk in beweging Vijfjarenplan voor modernisering van Haarlemse straatverlichting Lof van het Spaarne r Voorwalt-foto Vriendschap met niet- kerkelijke jongeren Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Volgend jaar afstandsbediening voor ontsteken en doven der lantaarns SABA BLAUPUNKT PHILIPS ERRES „TRAVIATA" Stille Armen te Heemstede ,/T KAARSENHUIS" Bijzondere diensten in de Grote Kerk Kerstconcert door Albert de Klerk FjLM 8 en ló'mm 0 verveen, teil 6012 Burgerlijke Stand van Haarlem BLOEMEND AAL HEEMSTEDE VERENIGDE JEUGD Niet martelen Boeke( n)rij Samen eten Drukbezochte kerstavond in het Jeugdhuis Opgravingservaringen in Zuiderzeepolders Examens DONDERDAG 2 0 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT li Dezer dagen ontvingen wij twee klach ten van bewoners van de Indische buurt en de Transvaalbuurt in Haarlem-Noord over de slechte straatverlichting in die buurten. In één geval had de onvoldoende verlichting zelfs een verkeersongeluk tot gevolg gehad, omdat de afscheiding van het plantsoen en de rijweg in de Deli- straat vooral voor ter plaatse onbekenden niet goed zichtbaar was. Naar aanleiding daarvan hebben wij een gesprek gehad met. de heer T. J. de Maar, die zich bij het Gemeentelijk Energiebe drijf dagelijks met de problemen, van de straatverlichting bezig houdt. Deze gaf volmondig toe, dat de straatverlichting nog niet in. alle Haarlemse stadswijken zo is als zij moet zijn, maar voegde daaraan ook toe, dat twee jaar geleden met een omvang rijk moderniseringsprogramma werd be gonnen, dat over ongeveer vijf jaar vol tooid zal zijn. De gaslantaarn zal dan ge heel uit het straatbeeld verdwenen zijn. Uiteraard wordt het tempo van deze ver vanging mede bepaald door de beschikbare mankracht en de financiën. In, het alge meen echter worden per maand ongeveer honderd masten voor de elektrische straat verlichting geplaatst, dus duizend tot twaalfhonderd per jaar. Met dat werk is men in de verst van het centrum gelegen wijken begonnen, omdat de gastoevoer moeilijker wordt, naarmate de afstand groter wordt. Zo is de straatverlichting in Spaarndam geheel geëlektrificeerd, even als die in Oud-Schoten, in de raadspen- sionarissenbuurt en. het Zuiderhoutpark en de zeehelden- en natuurkundigenbuurt ten westen van de spoorlijn. In het afgelopen jaar werd een begin gemaakt met de Leidsebuurt, waar de hoofdstraten als Leidsestraat, Oranjestraat en Oranjeboom- straat reeds voltooid zijn, Bos en Vaart en de Planetembuurt, welke projecten in het begin van 1957 worden voltooid. Ook de Brouwersvaart zal daarbij aan de beurt komen. Wordt een straat door Openbare Werken van een nieuw wegdek of een nieuwe pro fielindeling voorzien, dan maakt het GEB natuurlijk van die omstandigheid gebruik om tevens de verlichting op de hoogte van haar tijd te brengen. Dat is in 't afgelopen jaar het geval geweest met de Nassaulaan, waar een nieuw systeem van. gemengd licht van kwikdamplampen en TL-buizen zeer goed voldoet. Verder kwam de Nagtzaam- straat voor elektrische verlichting in aan merking. Op het programma van het vol gende jaar dat men maar liever niet be kend maakt, omdat zulks bij tegenslag al tijd tot teleurstelling voor de betrokken wijkbewoners leidt staat bijvoorbeeld de Timorstraat. Verder is het mogelijk het volgend jaar de elektrische straatverlichting ook uit te breiden tot- die straten waar geen hulp kabels liggen, omdat omstreeks juni of juli de afstandsbediening voor de ontsteking in gebruik wordt genomen. Intussen blijft er inderdaad nog heel wat te doen: de reeds genoemde Transvaal- en Indische buurten, gedeelten van het Kle verpark, de omgeving van de Zijlweg en niet te vergeten grote delen van de binnen stad, zoals de Vijfhoek en de Heiliglan den.. Men kan echter ook bij het GEB geen ijzer met handen breken. Men zal trouwens moeten toegeven, dat die wijken waar de verlichting al herzien is een uitstekend fi guur slaan en de vergelijking met andere gemeenten glansrijk kunnen doorstaan. ADVERTENTIE RADIO en TELEVISIE Radio- en Grammofoonhandel KL. HOUTSTRAAT 25 - TEL. 14828 SERVICE en REPARATIE door EIGEN vakkundig personeel Het comité voor Stille Armen te Heem stede mocht na de verantwoording van vo rige week de volgende bijdragen ontvangen: X. Z. ƒ100,—; B. K. ƒ5,—; P. S. ƒ5,—; N. H. 10,—; Z. 10,—; Z. B. 10,—; N. N. 5,—; L. B. H. ƒ2,50; N. N. ƒ100,—; E. A.—R. 25,—; D. J. B. ƒ10,—; C. G. B. ƒ5,—; G. G. ƒ2,50; J. P. A. S. ƒ12,50; M. B. S. ƒ50,—; N.V. Carr. J. W. V. ƒ50.—; J. B. ƒ5,—; K. J. ƒ5,—; D. K. ƒ10.—; N. N. ƒ10,—; B. O. ƒ4,—; H. E. d. V. ƒ25,—; N. N. ƒ25,—; Douar. D. v. L. ƒ5,—; S. J. ƒ5,—; W. C. W. f 100,P. W. ƒ5,—; Mevr. K. ƒ2,50; P. J. 10,—; H. Z. 2,50; Dr. F. A. de G. 10,—; Mr. J. A. d. 1. H. ƒ25,—; E. F. J. P. N. ƒ5,—; E. C. v. N. v. M. ƒ25.—; J. H. O. ƒ3,—; J. J. L. P. ƒ2,50; P. C. R. ƒ10,—; Mr. J. D. R. ƒ10,—; H. J. V. 2.50; fa. G. J. S. Zn. ƒ10,Mevr. H. ƒ10,Mevr. E. 7,50; v. W. ƒ25,—; N. N. ƒ25,—; via Handelsblad 10,—; C. v. H. 2,—; H. G. L. 5,—; G. D. L.P. ƒ2,50; Bridgec. Woensdagavond ƒ50,—; J. P. P. ƒ15,—; Mr. M. R. ƒ10,—; A. J. Z. ƒ25,—; Mevr. H. H. ƒ2,50; A. J. C. J. S. ƒ5,—; E. M. v. P. ƒ5,—; J. S. ƒ25,—; Mej. H. B. ƒ2,—; N. N. 10,—; G. E. K,—H. 50,— D. ƒ2,50; B. ƒ5,—; N. N. ƒ10,—; Mej. G. D. ƒ2,50; Dames D. ƒ5,H. H. J.v. V. ƒ5, K. H. J. ƒ5,—; J. K. ƒ10,—; Zr. E. G. S. ƒ2,50; Ing. Bur. S. ƒ50,—; M. T. A. v. R. ƒ2,50; A. V. ƒ5,—. Totaal ƒ1112,zodat nu is ontvangen 2964,67. De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, zal gaarne giften in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize Antonius Duycklaan 12, als ten raadhuize. Zijn gironummer is 153308. ADVERTENTIE KAARSEN GEVEN SFEER AAN UW KERSTDIS. Alle soorten vindt u in v/h Warmoesstraat CLOECK - Tel. 22873 - Rijksstraatweg 69 Evenals vorige jaren heeft de Bavocom- missie in het Bijzonder Kerkewerk van de Hervormde Gemeente van Haarlem weer een Kerstnachtdienst georganiseerd in de Grote Kerk in Haarlem. Deze dienst begint maandag 24 december om elf uur 's avonds en wordt geleid door dr. G. Snijders. Medewerking zullen verlenen het Scho ten Christelijk Gemengd Koor, dirigent Geert de Boer, en de damesgroep uit het Hervormd Jeugdkerkkoor onder leiding van Klaas Bolt, alsmede de trompettist J. Wild schut. Organisten zijn Klaas Bolt en Hen drik Lasschuit. De voorzangdienst begint om 10.20 uur. Om 10 uur gaan de deuren van de Bavo reeds open. De N.Z.H. zorgt weer na afloop van de dienst omstreeks 12 uur voor extra-bussen op de stadslijnen. Op zondagavond 23 december zal er in de Grote Kerk een Adventsdienst worden ge houden onder leiding van ds. Joh. Brons geest. Deze dienst begint om zeven uur. Medewerking wordt verleend door het be kende Haarlemse Jeugdkoor „Inter Nos", dirigent Jan Booda met Emmy van Eden aan de vleugel. Klaas Bolt bespeelt het orgel. Vervolgens, eveneens in de Grote Kerk, is er op oudejaarsavond om 8 uur een dienst waarin voorgaat ds. W. M. van Asperen. Het Oosterkerkkoor, dirigent H. van der Velde, zal zingen. Organist is Hendrik Lasschuit. Beëdigd. Als vertaalster in de Engelse en Franse taal werd op dinsdag door de Haarlemse rechtbank beëdigd mejuffrouw D. M. van Strien uit Heemstede. Hedenavond zal de Haarlemse stadsorga- nist Albert de Klerk in het Concertgebouw te Haarlem een orgelconcert geven. Dit Kerstprogramma zal de volgende werken omvatten: 1. Sonata sui Flauti van G. Martini; 2. Drie Franse Kerstliedbewerkingen van Noël „Je suis 1' Archange de Dieu" van L. C. d'Aquin, „A la venue de Noël" van G. Balbastre en „Laissez paistre vos bestes" van N. Ie Beque; 3. Symphonie Gothique, Ch. M, Widor; 4. Twee koraalbewerkingen van Joh. Seb. Bach en 5. Variaties en finale over het oud Vlaamse Kerstlied: „Laet ons mit herten reyne" van Flor Peeters. BEPALINGEN VOOR TOEKENNING HALBERTSMA-PRIJS VERANDERD Het Fries provinciaal bestuur heeft de bepalingen betreffende de toekenning van de „Dr. Joost Halbertsma-prijs" gewijzigd. In het vervolg zal over een periode van vier jaar, achtereenvolgens een prijs wor den uitgereikt voor proza, sneuperswerk, poëzie en voor wetenschappelijk werk. Sneuperswerk is een specifiek Friese aan duiding voor cultureel onderzoekingswerk, dat door leken als liefhebberij wordt ver richt. ADVERTENTIE NEGATIEF ALBUMS HAARLEM, 19 december 1956 ONDERTROUWD: 19 dec., 1 G. Reinink en A. Hacque- bord; W. Bossen en A. M. van Leuven; P. C. de Vos en I. G. T. van Werven; G. B. de Vries en Th. M. van Putten; B. J. A. Schut- zelaars en J. C. Broeken; W. F. de Vries en J. M. M. van der Zwet; E. Roest en M. M. Huijbens; W. Breuker en Th. M. van Zijp; J. A. van der Horst en C. M. van den Aakster; A. Koedijk en C. van Zeeland: J. Bosman en J. A. Tielens; C. Posdijk en M. H. Huis; J. van Oossanen en F. W. Kornelissen; C. D. Korpershoek en M. Boerwinkel; H. F. H. H. M. Verbeek en J. C. Tielens. GEHUWD: 19 dec., H. Chr. H. Baars en D. J. Vriend; N. I. Damsma en M. B. Arink; S. P. Keeman en C. G. Raves; Th. Th. Olijer- hoek en J. M. Visser; B. G. van Wooning en H. de Vos; H. M. Mens en M. J. van der Aar; J. G. Slag en J. van Kempen: A. M. Bak en C. M. Suiker; J. C. van der Klugt en G. P. van Herwaarde; A. J. A. Ruigrok en J. G. Moerkerk; Chr. A. van Tiggelen en A. C. W. Reiinen; J. Koese en A. Broekhof; W. Kunst en M. B. P. Regeer; J. M. van der Merwe en M. G. .Schroder; G. Brands en M. C. Prins; A. P. Binder en A. Biesbrouck; P. Bot en M. Schmitz; A. Wensveen en E. Chr. F. van Eerden; L. van Loon en E. Tengbergen; G. J. M. Nijssen en A. M. Maltan. BEVALLEN van een zoon: 18 dec., N. M. C. SlieringsRan; C. van Herwaarde—Kabel; N. H. Cornetvan Gijtenbeek; N. Verloop Beneker; 19 dec., W. C. SleperMantel; M. H. van Leuvende Leth; A. N. SpaansVer hagen. BEVALLEN van een dochter: 17 dec., H. Nieuwenhof—Koster; A. M. D. de Vogel— Miloosterhuis; 18 dec., S. van Ling—Sikkens; Wt. Kaspers—Grosze Nipper; 19 dec., G. A. Heyneman.Da Thesta Jacobs de Bok; C. S. Boulonois-Kuipers; P. M. Meirmans Pouw. OVERLEDEN: 18 dec., A. van de Geer, 66 j., Borskistraat; J. M. J. Voorhorst, 32 j., Hazepaterslaan; M. M. ten BoschKeerwolff, 87 j., Oranjestraat; A. de Vriesde Heer, 92 j., Westerhoutpark. GEBOORTEN: A. Loosveld—Stegeman, z.; H. A. van der Aart—Damhuis, z.; H. van Straten—Lieftink, d.; T. Th. M. Ulrici—de Jonge, d.; C. A. Bolleman—Klaver, z. ONDERTROUWD: J. de Reus en B. S. Kamma; A. R. De Mijttenaere en T. M. Koelemeijer. GEHUWD: Th. J. Wubbe en R. de Boer; J. S. Leijen en A. Heijbroek; R. A. Wolters en C. H. van Weele. OVERLEDEN: Wed. A. Schouten—Ruhl, 75 jaar. ONDERTROUWD: F. G. M. Nederkoorn en A. M. F. Willemse; P. A. J. Link en A. van Kampen; G. H. van der Hoeven en A. Rechter. GETROUWD: Th. H. M. Voss en B. M. G. Franssén; J. Homburg en M. J. C. Schalk wijk. GEBOREN: Anna Elisabeth, d. van J. B. Mer.se en J. H. Esko; Robert George, z. van A. Driessen en N. Tiggelman; Elsje, d. van C. W. H. van Zutphen en M. Faas; Anastasia, d. van J. A. Knijnenburg en A. H. Peeman. OBERLEDEN: I-I. Hasert, 84 j.; F. de Haan, 87 j.; Wed. M. A. Salm—Lort, 82 j.; C. van Haaften, 75 j.; W. C. Ladiges, 61 j. In de donkerste jaren van de Tweede Wereldoorlog werden er op huurkamertjes in Amsterdam bijeenkomsten gehouden van jongelui van verschillende protestantse kerken, die in de narigheid, welke zij om zich heen zagen, gezamenlijk teruggrepen op wat hun kerken beleden en kracht zochten in het Evangelie van Christus. liet werd voor velen hunner de herontdekking van een rijkdom, waarmee zij zich verlegen voelden zolang zij deze voor zichzélf bewaarden: zij haalden er van alle kanten vrienden bij, kerkelijk èn niet-kerkelijk. Zo ontstond de werkgemeenschap „Jeugd en Evangelie". Na de bevrijding zwermden tal van jongelui door het hele land uit om „J. en E.", zoals de gebruikelijke aanduiding luidt, tot een landelijke jongerenbeweging te maken. Er kwamen plaatselijke werkgroepen, die samen de districten vormden. Dezer dagen vierde het Haarlemse district (waartoe ook werkgroepen in Heem stede, Hoofddorp, Overveen, Bloemendaal en Beverwijk behoren) zijn tiende verjaar dag in een weekend op het conferentie-oord „Teijlinger- boscb" aan de Bekslaan in Vogelenzang. Er was een soort parodie gemaakt op wat men gewoonlijk onder jub ileu mvieringen verstaat en de „aanbieding van ge schenken' was alleen maar de aanduiding voor een min of meer chaotisch spel, waar van de foto een beeld geeft. De zondag, die erop volgde, was gedeeltelijk gewijd aan het Kerstgebeuren en in een liturgie des avonds merkte men een pogen om dit niet als iets incidenteels onder de aandacht te brengen zoals vaak gebeurt maar in de grote samenhang met andere feiten uit de bijbel. J. en E., dat met name bij de gereformeerde jeugd veel enthousiaste aanhang heeft ge vonden, kon in de eerste jaren van zijn bestaan zeker het lelij ke jonge eendje genoemd wor den in gereformeerd-kerkelij ke kring, waartegen vooral de grote, verleden week beschre ven, jongeren-bonden enigszins hun stekels opzetten. En er zaten wel een paar scherpe kantjes aan het onderlinge ge sprek, waarin twee standpun ten sterk uitkwamen: het ene, dat gevaren zag in dit uitbre ken van de jeugd uit de omslo- tenheid van de studievereni gingen naar buiten met de be reidheid te luisteren naar an dere levensovertuigingen en daarbij het eigen geloof mede tot uiting te brengen en het andere, dat het werk op de J.- en M.V.'s als een een zijdig opzouten van kennis zag en als een voorbijgaan aan de eis van Christus aan alle leden van de kerk: „gij zult Mijn getuigen zijn." „Daar is gron dige voorbereiding en studie voor nodig", aldus de omschre ven bonden. „Daar is geloof voor nodig", aldus de gangma kers voor J. en E. En, zoals dat steeds gaat in dergelijke dis puten: beide overdréven wel iets. De verdere ontwikkeling heeft aangetoond, dat de ver schillende kerkelijke jeugdver enigingen, zowel van hervorm de als gereformeerde zijde het plaatselijk meestal vrij goed met de J. en E.-werkgroepen konden vinden en dat de ene methodiek vaak zeer goed bij de ander aansloot. De grote meerderheid van de kerkelijke jongeren van J. en E. is gereformeerd, maar met name in de leiding treft men ook verscheidene hervormden, waaronder enige „wika's" (werkers in kerkelijke arbeid van de Hervormde Kerk). Vooral het kampwerk in Ne derland en daarbuiten en het weekendwerk hebben deze werkgemeenschap reeds in de beginjaren een grote aantrek kingskracht op veel kerkelijke jongeren gegeven. Zonder dat er sprake was van enige in structie had de beweging ook van het begin af de beschik king over jongeren, die onop vallend leiding konden geven en in de kampsamenleving on middellijk aanvaard werden. Zij waren veelal te herkennen aan hun grote kennis van ne- o ycccrrcrrrrerrtYrtnccf fmmy*vYYxxxro gro- spirituals en aan een me nigte van kolderliedjes en spel letjes, die zich in hun achter hoofd bevonden en die zij met grote bekwaamheid tot ge meenschappelijk bezit wisten te maken. Sociodrama, geïm proviseerd lekespel, pantomi me en volksdans zijn andere liefhebberijen, die in deze kampen veel ingang vonden. Dat hieraan van het begin af veel aandacht werd besteed was zeker toe te schrijven aan de overtuiging, dat dit alles het onderling vertrouwen in een nogal gedifferentieerd ge heel (kerkelijken en niet-ker- kelijken) bevorderde, dat nodig was om tot een gesprek te ko men, met name wanneer men het zou willen hebben over de persoonlijke houding ten op zichte van de d'iepere levens problemen. Hierbij kon geen sprake zijn van elkaar over donderen: het leren luisteren werd als eerste voorwaarde ge steld. De werkgroepen bestaan uit „kringen", die regelmatig bij een van de leden aan huis bij eenkomen en onderwerpen van allerlei aard bespreken. De avonden worden meestal beslo ten met een avondsluiting, waarbij een van de leden zijn gedachten laat gaan over een citaat uit de bijbel. Maar daar blijft het niet bij: de kringen trekken er vaak ook gezamen lijk op uit. Zo werden er in Haarlem het afgelopen jaar avonden verzorgd in het Mili tair Tehuis aan de Jansweg, de werkgroep Overveen verzorgde vele avonden in een opleid in ?s- instituut aldaar en de werk groep Bloemendaal gaf deze week nog een lekespel in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan op een kerstbijeenkomst van de Gereformeerde Evange lisatiecommissie. „J. en E. wil helemaal geen beweging in de kerk zijn", zei ons Henk Ames, een der J. en E.-ers in Overveen, wat wij beogen kan men beter noemen: de kerk in bewegingIn het gesprek dat wij met jon geren van verschillende werk groepen hadden, werden wij een sterk verlangen gewaar, dat op de achtergrond staat van die leus: de kerk in bewe ging. Men zou het bijna een zeker heimwee kunnen noe men naar de kerk van de eer ste Christenheid: niet slechts als een veilige haven en een rustpunt temidden van de drukke werkweken, maar veel eer als een brandpunt van ac tiviteit naar buiten, die in het dagelijks leven van zijn leden een uitweg vindt. De risico's die deze jongeren daarbij in de ogen van veel ouderen aan vaarden, maakt het meeleven van kerkelijke zijde meestal niet meer dan incidenteel, maar daarmee ontlopen zij ook de kans om een gevestigde en min of meer statistische „ver eniging" te gaan worden, het geen zij doelbewust willen voorkomen. J. en E. wordt geheel voor en door jongeren gedreven en het Het hart van Haarlem, zo hoort men dikwijls, is de Grote Markt. Wij zullen het niet te genspreken, maar zouden wat meer belangstelling willen op wekken voor het Spaarne, zon der welke slagader het Haar lemse leven in zijn verschil lende varianten niets zou zijn. Wil men het Spaarne goed ge nieten, dan dient men het te bevaren. Daartoe is het ook geschapen. Maar behalve in de buurten van de jachtwer ven schijnt niemand op het idee te komen, dat voor z'n pleizier te doen. Het Spaarne heeft het meeste karakter in deze stille wintermaanden, niet koud genoeg voor vorst, waarin een milde nevel alle gerucht op de kaden en de vaak maar al te afgeleefde ge vels tussen Lange en Prinsen- brug orphult. Het Spaarne, men merkt het. maakt lyrisch, de fustencentrale, de Kouden- hornkazerne, de groenten- markt, Kaarselade Veer en alle pakhuizen ten spijt. Er be vinden zich trouwens ook een wijnkelder bij en kleine cafee tjes, waar men beurtelings peinst en zaken doet. Het Spaarne is ook een beetje het zichtbare teken van alle din gen die wij ook in het afgelo pen jaar niet konden verwe zenlijken. De open plekken tus sen de oude huizen, waar een Stadsbibliotheek had kunnen staan, of de brede inham van de Koralensteeg, nog steeds wachtende op de Sint Nico- laasbrug, de doorbraak naar de Amsterdamse Poort en de verplaatsing van opgemelde groentenmarkt. Men durft zijn Het bestuur der Vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en om streken kreeg ook dit ,i3ar de medewerking van de directeur van het Openhaar Slachthuis te Haarlem om het publiek in de geleeenheid te stellen te gen een kleine vergoeding hun, voor consumptie gedu rende de Kerstdagen bestem de, konijnen op deskundige wijze in het Openbaar Slacht huis te doen doden. Het helaas veel voorkomende slachten thuis is niet door moedwil maar door onkunde, vaak een onnodige marteling. In het slachthuis wil men dit karwei overnemen op de volgende da gen en uren: Vrijdag 21 december van 912 en van 1416 uur; za terdag 22 december van 9—12 uur: vrijdag 28 december van 912 en van 1416 uur en zaterdag, 29 december van 9 —12 uur. ogen bijna niet te geloven wanneer men de Prinsenbrug nu toch werkelijk een flink stuk in aanbouw ziet: daar kan geen enkele investeringsbeper king nog wat aan veranderen. Niet dat wij nu zo verschrik kelijk naar al dat toekomstige moois verlangen, want het Spaarne is ons zo wél zo dier baar. Het wezen van Haarlem wordt er in zijn groezelig wa ter weerspiegeld, zoals op geen enkele andere plek in de stad. Alleen zouden we zo graag nog eens een monument voor Ke nau zien op het pleintje voor de Waag. Wie verwondert zich erover, dat het een Deen was die de eerste gedachte daaraan opperde? De nationaliteit van deze vriend van Haarlem is de gelukkigste waarborg voor de levensvatbaarheid van dat plan. Moeten wij nog zeggen, dat wij de bewoners van de Korte Dijk altijd een tikje be nijden? Zeker de helft van onze lezers weet de Korte Dijk natuurlijk niet te vinden. Het is de oostelijke wal van de prachtige bocht tussen Grave- stenen en Catharijnebrug. Men heeft er een weergaloos uit zicht op de oude stad, die grijs en waardig, doch tegelijkertijd zo intiem en vertrouwd oprijst uit het Sant der eeuwen. Hieronder volgt de lijst van boe ken, aangeschaft door de Stads bibliotheek. Romans: Breedveld, Omz.wervin- gen door het Eidetisch rijk; Brug man, De zeebruid; van Eemlandt, Afrikaanse Venus; Nichols, De maanbloem; Ooms-Vickers, Laat licht; Simenon, Maigret op ka mers; Willards. Mijn moeder werd opgehangen; Clift and Johnson, The sponge divers; Sansom, A con test of ladies; Vercors, Colères. Populair wetenschappelijke hoe ken: Bleeker, De structuur van de godsdienst; Wright, Zwarte kracht, terugblik op een verblijf aan de Goudkust; Ribble. De persoonlijk heid van de kleuter; Evers, Bast- snijwerk; Pagnol. Fanny (toneel stuk); Michels. Bijdrage tot het onderzoek van' Vondel's werken (proefschrift); Vandaag, dl. 4; Kouwenaar, Hand o.a. (gedichten); de Hartog, Schipper naast God; Jonckheer, Verzamelde gedichten; Reich der Damonen, eine Einfüh- rung in die surrealistische Kunst; Stubbe, De Vlaamse schilderkunst van Van Eyck tot Permeke; Ex- pressionismus; Knuttel, Rem brandt, de meester en zijn werk; Cooper, Toulouse Lautrec; Priscil- la, Basic drawing; Verster, Brons in den tijd; Haack, Echte Teppi- che; Croy, Faustregeln für Farb- fotos; Maudry, Sportphotos, wie sie jeder kann; Averkamp, Beknopte geschiedenis van de koorzang; Bar- tos. Smetana in Briefen und Erin- nerungen; Neupert, Das Cembalo; Hooftman, Journalist in de lucht; Beierse Alpen A.N.W.B.-gids); Smedts, Geen tabak geen hallelu jah (Nieuw-Guinea): Phillpe. Door het hart van Azië; Hauge, De ge lukkige „Mosdale", het epos van een schip. houdt een belangrijke plaats open voor niet-kerkelijke vrienden. En dat, wat dit aan gaat, iedereen xoelkom is, blijkt onder meer ook uit het feit, dat J. en E.'ers jarenlang een instuif voor de opgescho ten jeugd uit de Grote Hout straat hebben gehad aan de Gedempte Oude Gracht. Wat zij vooral nog behoeven is een groter verscheidenheid onder hun kerkelijke leden, m.aar po gingen om meer leden van andere kerken dan de Gerefor meerde aan te trekken hebben tot hun spijt nog niet veel suc ces gehad. Men bespeurt onder deze jongeren een krachtige oecumenische instelling, die hen ten opzichte van hun eigen kerkelijke milieu vaak nogal revolutionair maakt. Maar dat is een gezond verschijnsel. Een firma in de Barteljoris- straat etaleert een kersttafel. Dat zij hiermee d'e aandacht op haar serviezen en glaswerk wil vestigen, is heel begrijpe lijk en gewoon, maar dat zij tevens de naamkaartjes van de gasten op de borden heeft ge legd, dat is niet gewoon. En wat voor gasten! Moll et, Su karno, Boelganin, Tito, Nasser, Eden, Kroesjtsjev, Eisenhower, Selwyn Lloyd, Coty, Hoessein, Nehroe, Adenauer, Franco, Hammarskjoeld en Dulles. Wij menen dat men wel groot vertrouwen in de vredelie vendheid van deze figuren moet hebben om ze uitgerekend in een porseleinwinkel ten dis te noden! In de stampvolle zaal van het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal heeft de Gereformeerde Evangelisatiecommissie dinsdagavond een wijdingsvolle kerstbij eenkomst gehouden, waarvan de leiding berustte bij ds. G. Toornvliet, gereformeerd predikant te Bloemendaal. Het Overveens Christelijk Gemengd Koor en Kinderkoor onder leiding van mejuffrouw W. van El- dik zongen een kerstcantate, onderbroken door soli, getoonzet door F. Pijlman, met tekst van as. Y. D. Muller Massis en de jongeren van de werkgroep „Jeugd en Evangelie" voerden het lekespel „Konin gen in Judea" op. De verschillende onder delen van het programma werden onder broken door samenzang, welke het saam horigheidsgevoel van de gemeenteleden nog stimuleerde. De kerstcantate kreeg onder de leiding van mejuffrouw Van Eldik een goede ver klanking. In zijn meditatie wees ds. Toornvliet er op, dat het door de eeuwen heen altijd weer zin heeft gehad de geboorte van Chr'stus met blijdschap te vieren. Als al les in de mensenwereld, zoals dat ook nu het geval is in de knoop zit, dan is er tóch aanleiding het Kerstfeest te vieren, want God heeft deze mensenwereld in elkaar ge zet en heeft de mensheid lief. Doch ergens van de mens uit loert het verraad, heerst de dictatuur en het geweld en worden volkeren vernietigd. Ds. Toornvliet vestigde de aandacht op de proeftocht van de „Statendam", die alle verwachtingen ten spijt door weigering der motoren midden op zee, hulpeloos rond kwam te drijven. Het leven en de vrede worden bedreigd, want de dood is er al tijd. Niemand, ook de UNO niet, kunnen ons uit deze impasse helpen. „Is God dan sadistisch en schept Hij vreugde in de oor log rampen en kinderleed?" vroeg ds. Toornvliet zich af. „Neen", luidde daarop zijn antwoord, want God heeft een hart en Hij heeft liefde voor de mensen en de kin deren. Hij wil ons verlossen van dictatuur en gewekh En daarom komt God tot ons in. de kerstnacht. Daarom mogen de men sen het kerstfeest ook in blijheid en vreug de vieren. Daarna volgde de opvoering van het le kespel „Koningen in Judea", een daartoe omgewerkt eerste hoorspel uit de serie Koning Incognito („Born to be King"), dat door Dorothy Sayers in opdracht van de BBC werd geschreven. Zij heeft daarin de actuele spreektaal gebruikt en zij laat in dit lekespel zeer direct tot uiting ko men wat haar in het kerstevangelie het meest heeft getroffen, namelijk dat de mensen zich nauwelijks bewust waren van Christus' leven en lijden in hun midden. Dit alles komt vooral tot uiting in de reac ties op de navraag van de drie wijzen aan het paleis van koning Herodes te Jeruza lem. De lekespelers hadden zich volkomen in hun rol ingeleefd en op sobere wijze zijn zij er in geslaagd het Evangelie dichter tot de mens te brengen, zodat de aanwezi gen zeer onder de indruk waren. Bijzon dere vermelding verdient, de aanklacht welk harmonieus kleurenspel een lust voor het oog was, mede door de goede be lichting. Ds. Toornvliet dankte tenslotte alle medewerkenden voor het gebodene en sloot de avond met gebed. De heer G. D. van der Heide, hoofd van de archaeologische dienst van de Zuider zeewerken, heeft dinsdagavond in een zaal van café-restaurant Brinkmann in Haar lem voor de werkgroep Kennemerland van de Archaeologische werkgemeenschap voor westelijk Nederland iets verteld over de opgravingservaringen in de Zuiderzeepol ders. Hij wees er op, dat in het zeegebied geen volledige nederzettingen zijn aange troffen. Spreker behandelde voornamelijk het ontstaan van de Zuiderzeebodem en de opbouw daarvan vanaf de voorlaatste ijs tijd en de vondsten in de Wieringermeer en de Noord-Oost Polder. In de Wieringer meer heeft men oude grafstenen opgegra ven, die waarschijnlijk hebben gediend als dijkversterking. In de zestiende en zeven tiende eeuw kocht men 'namelijk voor dit doel de stenen van oude begraafplaatsen op, die bij uitstek geschikt waren voor de versteviging van de dijken. In het Rijks museum voor oudheden in Leiden kan men vele van de vondsten uit de Wierin germeer bewonderen. Het ligt echter in de bedoeling om de opgravingen in de toe komst voor het gebied, waar zij werden verricht, te behouden. De bodemkundige- en de biologische afdeling van de Archaeo logische dienst der Zuiderzeewerken zullen in samenwerking met de dienst der Zui derzeewerken de vondsten onderzoeken. Aanvankelijk deed men veel toevalsvond- sten, thans wordt de grond echter systema tisch onderzocht. Het grove zand, dat wordt opgezogen en zal dienen voor het maken van de dijken, bevat over het algemeen vele vondsten, waardoor men een indruk krijgt van de flora en fauna van een bepaald gebied. Bij Lelystad vond men een grote hoeveelheid schedels en botten van wiscents, mammoets edelherten en oerossen. Ook werden vogel- resten opgegraven, die men helaas niet kon determineren. Een heel zeldzame en inte ressante vondst was wel de voortand van een nijlpaard, dat duidt op een interglaciaal tijdperk. Bij Urk vond men sporen van een menselijke nederzetting uit het neoli- ticum, zoals een gedeelte van een hamer van een zeer hard soort steen. Merkwaar dig is, dat alleen op sommige plaatsen grote hoeveelheden voorwerpen en resten van dieren worden aangetroffen. Dit wijst erop, dat men hier te doen heeft met een oude stroomgeul. Dieren, die bij een grote catastrofe om het leven zijn ge komen, zijn op de bodem gezakt en door de stroom meegevoerd naar een bocht, waar zij zijn blijven liggen. Bij de jongste wa tersnood trof men ook veel cadavers van dieren aan in de bocht van een dijk. Men heeft de fundamenten van een burcht bij Kuinre blootgelegd, waarvan door overlevering verhalen bekend waren en in de Noord-Oost Polder heeft de R.A.F. bij het karteren van een bepaald gebied kleine ronde cirkeltjes waargenomen, die overblijfselen bleken te zijn van de funda menten van een oude burcht. Na de pauze vervolgde de heer Van der Heide zijn betoog met een overzicht van de scheepswrakken, die werden gevonden. De blootlegging vindt plaats volgens de be kende quadrantenmethode: de daai-bij ont stane grondprofielen worden getekend en verschaffen de gegevens benodigd voor de tijdsbepaling. Nijmegen. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift ge titeld: Gerlacus van den Eisen ord. praem., emancipator van de Noordbrabantse boeren stand 18531925 de heer P. Hollenberg ge boren te Limmen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11