Sanering melkbezorging leverde geen ernstige moeilijkheden op Conformisme in moderne kunst Kort en bondig DONDERDAG 20 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Oordeel van Vertrouwenscommissie: Doorgaan Sportweek nog niet zeker Prof. dr. N. Vroom sprak in sociëteit Teisterbant Kerstavond Kennemer Lyceïsten Zorgt voor een extraatje op een Haarlemse zolder! Er werd flink gehamsterd Ook St. Nicolaasaankopen hoger dan vorig jaar Aanmelding vreemdelingen bij politie Bennebroekse raad geeft opdracht voor raadhuisplan Kerkelijk Nieuws Principiële uitspraak in proces tegen getuigen van jehova Aannemer krijgt boete van 150 gulden Acht jaar in plaats van levenslang Reizigers mogen meer koffie uitvoeren Hogere circulatie door de kerstuitkeringen Personeelsterkte en omzet in de industrie Examens Subsidiecontingent voor woningbouw Antiekbeurs volgend jaar van 6 tot 23 september Na twee weken sanering van de melkbe- zörghig in Haarlem en enige gedeelten van de omgeving heeft de vertrouwenscommis sie van de melkhandel voor Haarlem en omgeving de balans opgemaakt. Zij deed dit woensdagmiddag tijdens een vergade ring, die in café-restaurant Brinkmann te Haarlem werd gehouden. De commissie heeft als haar mening uitgesproken, dat de sanering geen onoverkomenlijke bezwaren heeft opgeleverd. Zoals bekend heeft de vertrouwenscom missie tot taak nauwlettend de gang van zaken met betrekking tot de sanering te bezien en de klachten van afnemers te on derzoeken. De commissie staat onder lei ding van dr. G. Tierie, directeur van de gemeentelijke Keuringsdienst van Waren en behalve enige vertegenwoordigers van de Coöperatieve Vereniging van Melkhan delaren maken er ondermeer vertegen woordigsters van enige vrouwenorganisa ties deel van uit. De vertrouwenscommissie heeft thans de stand opgemaakt van het aantal klach ten, dat in de periode van 3 tot 17 decem ber bij de commissie is aanhangig gemaakt. Het grootste gedeelte hiervan is inmiddels onderzocht. In de meeste gevallen werd een bezoek gebracht aan de personen, die hun ontevredenheid over de bezorging hadden geuit. Op een aantal brieven werd een uitvoerige beantwoording gegeven. En kele klachten zijn echter nog niet behan deld, doch hieraan zal zo spoedig mogelijk aandacht worden besteed. Aangenomen kan worden, dat de vertrouwenscommissie aan alle opmerkingen en klachten serieuze aandacht besteed. I Een tiental klachten had betrekking op de bij de melkhandelaar niet voorradige melk- en zuivelprodukten. De handelaren j dienen echter de artikelen te leveren van i het standaardisatiebedrijf, naar wie de keuze van de afnemer uit gaat. Dit werd nog eens in de commissie uitdrukkelijk vastgesteld. Het oordeel van de leden der vertrou- j wenscommissie was algemeen, dat zich in i de twee weken sanering geen onoverko menlijke moeilijkheden hebben voorgedaan. Dit blijkt trouwens uit het aantal klachten Immers, honderd klachten op een totaal van 55.000 bij de sanering betrokken ge zinnen kan men als een zeer klein aantal beschouwen. Zo ver het zich thans laat aanzien is de sanering van de bezorging naar het oordeel van de vertrouwenscom missie dan ook geslaagd- Gisteravond heeft in het stadhuis in Haarlem het Sportweekcomité vergaderd met de afgevaardigden van de vereni gingen. Het onderwerp was de organisatie van de Haarlemse Sportweek van komend jaar. Een besluit over het al dan niet door gaan van de Sportweek werd nog niet ge nomen, aangezien er bij de voorbereidingen verschillende moeilijkheden voor de dag kwamen. Zo bleek het niet mogelijk om enkele plannen, die zeker de aandacht van In twee weken tijds heeft de sanering het sportlievende publiek zouden genieten van de melkbezorging een honderdtal klachten opgeleverd. Het grootste aantal hiervan had betrekking op een te late be zorging- Na de eerste dagen werden de op merkingen hierover echter steeds schaar ser, zodat de te late bezorging grotendeels kan worden geweten aan de onbekendheid van de melkbezorgers met hun nieuwe wij ken en met de wensen van de afnemers. De vertrouwenscommissie is daarom van oordeel, dat zich wat dit betreft geen moei lijkheden meer zullen voordoen. Geleide lijk zal de bezorging zich vanzelf regelen. Een aantal afnemers heeft bij de commis sie bezwaren geuit tegen de toewijzing van een bepaalde slijter. Deze bezwaren zijn in de meeste gevallen een gevolg van een persoonlijk geschil, dat zich in het verle den tussen de betreffende melkhandelaar en de afnemer heeft voorgedaan. Door de bemoeiingen van de vertrouwenscommis sie konden ook deze moeilijkheden worden opgelost. In deze gevallen is aan de afne mers een andere slijter toegewezen. Voor de leden van de sociëteit Teisterbant hield woensdagavond prof. dr. N. R. A. Vroom, directeur van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, een lezing over „Conformisme en noncon form isme in de moderne Kunst". Hij con stateerde dat er bij ingewijden in de kunst een gevoel van onbehagen heerst over de voor niet-ingewijden zo sterke ontwikke ling veel tentoonstellingen en kunstwei-- ken bij nieuwbouw van de kunstmani festaties. Ondanks deze schijnbare 'populariteit staat echter vast, dat de moderne kunst de massa dwingt tot de conclusie, „er niet bij te kunnen" en dus er niet bij te horen. Deze afstoting staat in tegenstelling met de ontwikkeling van de massamens tot een nieuwe bewustwording van er wèl bij te horen. In de kunst wordt die bewustwor ding als ongeschikt ervaren, hoewel op andere gebieden die bewustwording juist sterk is. Prof. Vroom verklaarde het hier boven genoemde gevoel van onbehagen dan ook uit het feit, dat de kunst, die leven brengend moet zijn, thans blijkbaar de levenbrengende ontwikkeling van de mas samens bestrijdt. Als historicus ging hij vervolgens de oorzaken na, waarbij hij een bepaalde, toe gespitste kunst van deze tijd hij gaf te verslaan daarmee de nonfiguratieve en abstracte te bedoelen in vergelijking bracht met die, welke de gehèle epoch van Italiaanse, midden-zestiende-eeuwse cul tuur, kenmerkte. Hij bracht dus een afge ronde epoch in conjunctie met een onder deel van de huidige en concludeerde ver volgens, dat in de zestiende eeuw het intel lect op hol was geslagen en in deze tijd de zinnen dat zijn. Beide noemde de spreker een schadelijke vorm van conformisme, waarna hij stelde dat de kunstenaar, die ware kunst schept de enige echte noncon formist is, omdat hij schept in aanpas singsharmonie met de natuur. Die aanpassingsharmonie was in beide vergeleken epochs zoek, want de natuur is een universele taal, waarmee de kunste naar in dialoog moet zijn. Vergeet de kun stenaar dat tweegesprek en vervalt hij in een monoloog, dan verliest die taal de alge mene verstaanbaarheid en ontstaat parti culier gebrabbel, een persoonlijke geheim taal, een geestelijk nihilisme dat in strijd is met de huidige structurele opbloei van de massa. Dit lijkt een vorm van schizofrenie, die dan ook niet toevallig in deze tijd mani fest is. Van het historisch vergelijken overgaand op een peiling van de huidige tijd. gaf. prof. De grond onder het Haarlemse Stadhuiscomplex blijkt steeds meer geheimen te bevatten. Deze week heeft men onder de vroegere kapittelzaal - aan de zuidkant van de Pandpoort - een stenen leeuwenkop gevonden, welke waar schijnlijk een console heeft gesierd, waarop vroeger een moerbalk heeft gerust. De vondst werd gedaan tijdens het graafwerk ter voorbereiding van de Stad huisrestauratie, waarbij men thans tevens de sporen van de fundamenten van de middeleeuwse kloosterkerk achter het Stadhuis vrijwel geheel heeft kunnen nagaan. De Renaissancevorm van de leeuwenkop, die zoals men op de foto kan zien nog gaaf is, doet vermoeden dat men met een werkstuk uit de school van Lieven de Keij te doen heeft. Bij het opbreken van de stenen vloer in de kapittelzaal heeft men ook de resten van een welput aangetroffen. en die ingrijpend zouden afwijken van het tot dusver samengestelde programma, te verwezenlijken. Het Uitvoerend Comité zal zich nog nader beraden. Het moet voor de rector van het Ken- nemer Lyceum, drs E. van Meir en diens echtgenote, docenten en ouders wel een grote voldoening zijn geweest te kunnen constateren tot welke prestaties de litte raire groep van de Kennemer Lyceumver eniging, die woensdagavond op eigen ini tiatief in de feestzaal van het Kennemer Lyceum te Overveen een kerstavond hield, in staat is. De zaal was op smaakvolle wijze met dennegroen versierd en de kaarsverlichting verhoogde nog de stem ming. Behoudens enkele minder gelukkige mo menten met de keuze van de kerstge dichten was misschien iets te hoog gegre pen hebben de meisjes en jongens goed gedeclameerd. Enkele gedichten zelfs met voortreffelijke dictie en overtuigend voor gedragen. Zonder aan de prestaties van de anderen tekort te willen doen, verdienen de namen van enkele medewerkenden hier vermeld te worden. In de eerste plaats Ma rijke Verschuur, de voorzitster van deze litteraire groep, die met „En weer dit kerst feest.... 1944" en met „Kerstnacht 1940" veel indruk maakte. Zij sprak ook een toe passelijk openingswoord, waarin zij onder meer zei, dat Kerstmis een feest is van rood en groen en dat het in deze gespannen en ontevreden wereld van nu moeilijk is aan het kerstfeest te denken, want onze ge dachten gaan uit naar de duizenden vluch telingen die nu in angst, kommer, duister nis en koude leven. Bert de Kort dwong ieders bewondering af met „In Memoriam" van Alfred Lord Tennyson, waarbij de uitstekende uitspraak van het Engels opviel. Itsk van der Laan kwam enige malen op het podium en haar naam verdient zeker genoemd te worden door de wijze, waarop zij enige gedichten declameerde en een kerstverhaal voorlas. Paul Doelwijt had zich aan Marsman ge waagd, echter niet ten onrechte, want met „Ontmoeting in het donker" over het pro bleem van de dood en de manier, waarop hij dit moeilijke gedicht bij de talrijke aan wezigen inleidde verdient hij alle lof. Tjarve Poelma toonde ook, dat de kunst van declameren haar niet vreemd was. Zij droeg „Kindersproke" van Marie Boddaert i met goed volgehouden toon van verwonde ring voor. Geo Beyen las op juiste toon het kerstevangelie voor en Julie Lindeman was op dreef in „Rei van Klarissen" van Joost van den Vondel. Ook op muzikaal gebied viel er deze avond veel te waarderen. Zo speelde Wim Jonker technisch en muzikaal „De Rivier" van B. van den Sigtenhorst Meyer, en Lidy Zijlman oogstte met deel I uit de sonate op. 31 nr 2 van Beethoven ook veel succes. In oktober 1952 zette zij met haar veer tienjarig kind voet aan wal in Nederland. Voor het eerst zag zij het land, waarvan zij de nationaliteit bezit. In voormalig Ned. Indië geboren was zij er altijd gebleven. Nu bracht zij, aangekomen in dit nieuwe land, haar vaderland, alleen maar herinne ringen mee. Haar man, een Nederlander, werd door de Japanners gevangen genomen en kwam in 1944 om het leven. Zij maakte moeilijke jaren door, waarin zij werkte en ook wel werkloos was. totdat zij in 1952 de moge lijkheid kreeg naar Nederland te gaan. Sindsdien woont zij op een zolder, de tweede etage van een huis ergens in Haar lem. Er zijn twee kamertjes door schotten op een peiling van ae nuuu.se wj«, e-- gevormd> waarin zij nu ruim vier jaar met Vroom te vei staan, da 'c ®ode<rne haar inmiddels achttien jaar oude dochter trekkingskracht van -•] c daarna woont. Deze zolder kost f 42.50 per maand kunstwerken - aan huur. Deze huur wordt trouw betaald, geest en ziel te vein e inwpn v„n Pogingen om andere woonruimte te krij- invloed wordt door de bedoelingen van museumdirecteuren, kunsthandelaren, schrijvers en critici. Prof. Vroom liet uit komen ook die bedoelingen weinig hoog te achten. In een levendig debat na afloop der lezing moest de heer Chapon, die trachtte op de ongenoemde achtergronden van de lezing in te gaan, het afleggen tegen de feitelijke tekst van het gesprokene. Prof. Vroom debatteerde vaardig. A.N. BELGISCHE PRIJS VOOR NEDERLANDS CINEAST BLANSJAAR De Nederlandse cineast Johan Blansjaar heeft ter gelegenheid van het festival van de Belgische film, dat van 19 november tot 24 november te Antwerpen werd gehouden, een onderscheiding ontvangen. Voor de foto grafie van de Belgische speelfilm „Meeuwen sterven in de haven" is hem de uitmuntend- heidprijs toegekend. Het is de eerste maal, dat een Nederlander voor zijn taak in een buitenlandse speelfilm onderscheiden is. gen mislukten. De dochter vormt het lichtpunt in het le ven van deze moeder. Zij is begaafd en stu deert, waarvoor de moeder graag een offer brengt van haar toch niet ruime inkom sten. Maar hoe zullen de Kerstdagen nu op deze zolder worden gevierd? Zal er ook materieel wat kerstvreugde te beleven zijn voor deze twee in de tropen geboren vrou wen? Van de geringe eigen middelen kan dat zeker niet. Ook dit is weer zo'n schrij nend voorbeeld van „stille armoede". Er schiet in zo'n huishouden niets over voor een extraatje met de feestdagen, tenzij. de kerstinzameling van het comité voor de Stille Armen het mogelijk maakt, dat dit jaar dat extraatje op die Haarlemse zolder er komt. Daaraan kan iedere Haarlemmer, die wat te missen heeft, meewerken. Op onze kantoren zal men gaarne ook uw bij drage in ontvangst nemen. Volgens voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek over het omzetverloop bij de grootwinkelbedrij ven en warenhuizen gaven de omzetten in de periode 22 oktober tot 10 november van dit jaar onder invloed van hamsteraanko pen van het publiek een stijging ten op zichte van de overeenkomstige periode van vorig jaar te zien van 32 pet. bij de textiel bedrijven, van 25 pet. bij de schoenbe- drijven en van 27 pet. bij de warenhuizen. De verkopen in de daaropvolgende Sint Nikolaasperiode van 12 november tot 8 de cember waren dit jaar eveneens hoger dan het vorig jaar. In de textielbedrijven ble ken de verkopen 20 pet hoger te zijn dan in de overeenkomstige periode van 1955, in de schoenenbranche waren zij 19 pet ho ger, bij de warenhuizen 17 pet. en in de branche van huishoudelijke artikelen 7 pet. Het valt uit de beschikbare gegevens niet af te leiden in hoeverre de omzetten in de Sint Nikolaasperiode ook nog zijn beïn vloed door hamsteraankopen. De hoofdcommissaris van politie in Haarlem deelt mede, dat iedereen, die on derdak verleent aan vreemdelingen, hier van binnen vierentwintig uur inlichtingen moet verschaffen aan de vreemdelingen politie. Deze verplichting geldt ook voor diegenen, die onderdak verlenen aan Hon gaarse vluchtelingen, die eveneens als vreemdelingen worden beschouwd. De gemeenteraad van Bennebroek heeft in zijn vergadering van woensdagavond be sloten de Haagse architect ir. A. M. de Rou- ville de Meux opdracht te verlenen tot het ontwerpen van een nieuw gemeentehuis. Hiervoor werd een krediet van tienduizend gulden uitgetrokken. De raad zal in het voorjaar een bezoek brengen aan Pijn- acker, alwaar volgens een plan van deze architect een nieuw raadhuis is gebouwd. Ir. De Rouville de Meux is ook de ontwer per van een plan voor een nieuw raadhuis te Bloemendaal. De gemeentebegroting 1957, die een te kort van zestig mille vertoont, werd aan genomen. Medegedeeld werd dat op diverse plaatsen in de gemeente plantsoenen zullen worden aangelegd. De uitkeringen uit het gemeentefonds werden te laag geacht voor een gemeente, die zich van plattelandsdorp ontwikkelt tot forensenplaats. Ook het be drag, dat per leerlingen aan de scholen be schikbaar wordt gesteld, achtte de raad te laag. Aan het onderwijs moeten geleidelijk hogere eisen worden gesteld, temeer daar steeds meer scholieren na de lagere school middelbaar onderwijs ontvangen. Aan het einde van de vergadering werd afscheid genomen van ir. T. J. W. van Lammeren, welk raadslid zich als produktiedirecteur te Drunen heeft gevestigd. Necl. Herv. Kerk Bedankt voor Avereest B. C. Bouwen te Erichem voor papendrecht H. Roelofsen te Zeist. Beroepen te Amsterdam (vac. wijlen J. C. Koningsberger) M. L. W. Schoch, jeugd- predikant te Rotterdam. Geref. Kerken Beroepen te Tijnje J. van der Klaauw, kand. te Noordwijk aan Zee te Bolnes A. W. Meeder te Spijkenisse. Bedankt voor Dokkum (vac. prof. dr. K. Runia) A. C. Hofland te Meppel voor Zuidhorn J. van Tuinen te Schettens. Geref. Kerken onclerh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Dokkum G. Blijdorp, kand. te Rotterdam. Chr. Geref. eKrken Tweetal te Middelburg S. van der Molen te Aalsmeer en D. van Wilsum te Dedems- vaart. Beroepen te Zaandam W. de Joode te Ede en te Ulrum P. I-I. van Marrum te Nieuw-Amsterdam. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Boven-Hardinxveld (toez.) J. Smit te Groot-Ammers. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Blokzijl C. Bakker, kand. te Leerdam. Chr. Geref. Kerken Geref. Gemeenten Beroepen te H. I. Ambacht A. Vergunst te Corsica (U.S.A.) (voorheen te Zeist) en te T"«v;npen H. Rijksen te Vlaardinen. Vrijgesproken. De Alkmaarse rechtbank heeft een arts uit Den Helder, tegen wie f 8000 boete was geëist wegens belasting ontduiking op juridische gronden ontslagen van rechtsvervolging. De belastingontduiking betref een berag van f 5500. Drie getuigen van Jehova uit Huizen, die wegens evangelisatiewerkzaamheden in de gemeente op grond van een speciaal artikel avn de algemene politieerordening werden vervolgd en in eerste aanleg dooi de kantonrechter ieder tot f 15 boete wer den veroordeeld, zijn in hoger beroep door de rechtbank te Amsterdam van iedere rechtsvervolging ontslagen. Wel achtte de rechtbank bewezen, dat zij het hun ten laste gelegde feit hadden begaan, doch het feit zelf werd niet strafbaar geacht. In artikel van de politieverordening van Huizen is het aan een ieder verboden „het zij op of aan de weg, hetzij op of aan voor het publiek toegankelijk terrein: boeken, couranten, dag- of weekbladen of andere gedrukte of geschreven stukken om niet of tegen betaling aan te bieden, de lezing van zodanige stukken aan te bevelen of de in houd daarvan bekend te maken, indien zulks geschiedt op zondag of op een chris telijke feestdag". Tegen drie getuigen van Jehova uit Huizen, die op zondagochtend toch gingen „evangeliseren", werd procesverbaal opge maakt. In de overwegingen van het vonnis zegt de rechtbank over het verbod tot aan bieden van boeken en couranten dat een zodanige beperkende bepaling op zich zelf door de lagere wetgever kan worden uitge vaardigd, doch wanneer ook het aanbevelen van de lezing en het bekendmaken van de inhoud onder meer op zondag of op alge den verboden, dan zo meent de recht- meen erkende christelijke feestdag zou wor- bank wordt de individuele vrijheid van meningsuiting op onaanvaardbare wijze be perkt en handelt men in het bijzonder in strijd met artikel 181 van de Grondwet. In artikel 181 van de Grondwet wordt aan een ieder de volkomen vrheid van het belijden van zijn godsdienstige meningen behoudens de bescherming van de maat schappij en van haar leden tegen de over treding der strafwet gegarandeerd, aldus de overwegingen. Daaronder moet tevens lijden van zijn godsdienstige mening, het worden verstaan het jegens derden be- bekendmaken van de inhoud van geschrif ten met godsdienstige strekking daaronder begrepen. De rechtbank gelastte de teruggave aan de getuigen van Jehova van de in beslag genomen goederen. Mede verantwoordelijk voor instorting in Vijzelstraat te Amsterdam Het Amsterdamse gerechtshof heeft te Amsterdam de 41-jarige bouwkundige B.D. uit Amstelveen wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld conform de eis veroordeeld tot een boete van f 150. D. was aannemer van herstelwerkzaam heden aan een aantal pilaren van het flat gebouw in de Vijzelstraat te Amsterdam, dat op 23 maart 1955 gedeeltelijk instortte. Daarbij werden drie personen gewond. Het hof overwoog, dat D. als aannemer niet uitsluitend had mogen afgaan op het oordeel van de .ambtenaren van Bouw en Woningtoezicht, ook al kon deze dienst als de directie van het werk beschouwd wor den. D. zelf was volgens het hof ook ver antwoordelijk. Het gerechtshof te Arnhem heeft de 37- jarige archivaris B. B. uit 's-Gravenhage in hoger beroep veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering, wegens doodslag, meer malen gepleegd. Hij had op 20 januari 1955 zijn oom en diens huishoudster in Doetin- chem van het leven beroofd. De rechtbank had hem tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De procureur- generaal bij het gerechtshof had in hoger beroep twintig jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering ge vorderd. Aan de grensfaciliteiten is voor wat de „goederen voor persoonlijk gebruik" be treft een kleine uitbreiding gegeven. Reizigers naar het buitenland zullen voortaan per persoon 2 tot 3 kg. gebrande koffie als reisbagage uit Nederland mogen uitvoeren (tot voor kort 500 gram per per soon), mits die bij de douane is aangegeven. Voor in gezinsverband reizende personen is de uitvoer van een totale hoeveelheid van 5 kg. per gezin toegestaan. Weekstaat Nederlandsche Bank Het raderende kerstfeest heeft reeds zijn. invloed gehad op de in omloop zijnde geldhoeveelheid. Dit blijkt uit de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 17 december, die het op dit tijdstip van de mrand ongebruikelijke verschijnsel laat zien van een uitzetting der bankbiljetten- circulatie. Deze is toegenomen met ruim f 10 miljoen tot f 3884 miljoen. Het laat zich aanzien, dat deze hogere geldsomloop moet worden toegeschreven aan reeds nu uitbetaalde kerstuitkeringen en gratifica ties, die in sommige bedrijven vóór kerst mis, in andere bedrijven vóór Nieuwjaar plegen te worden verricht. Ook overigens vertoont de weekstaat eni ge opmerkelijke mutaties. Het saldo van de schatkist is opgelopen van f 209 tot f 243 miljoen, kennelijk in verband met ontvangen belastinggelden. Daarentegen zijn de saldo's van de banken aanmerkelijk gedaald en. wel van f 387 tot f 358 miljoen, waarmede deze post ver beneden het ge wenste niveau is gekomen, dat circa f 370 miljoen moet bedragen, overeenkomstig het percentage renteloze saldi van de han delsbanken bij de Centrale Bank. Inmid dels heeft de Nederlandsche Bank zich be reid verklaard tijdelijk schatkistpapier over te nemen van banken ter verruiming van hun liquiditeitspositie. Tot dusver heeft men van enig optreden der circula tiebank op de markt echter nog niets be speurd. Wat de deviezenvoorraad betreft, de netto reserve is weer met f 10 miljoen afgeno men, waardoor het totaal aa" goud en va luta nu gekomen is op f 3986,7 miljoen. Van de twee posten, tezamen die de bui tenlandse vorderingen uitmaken ad f 720.8 miljoen, is thans f 166,6 miljoen converti- bel, hetgeen een verdere vermindering be duidt. Vorige week was het convertibele bedrag nog f 185,4 miljoen. Van de wissels in disconto is f 8 miljoen vervallen, terwijl van de voorschotten f 3 miljoen kon worden afgelost. Deze voor schotten bedragen thans nog f 135 miljoen Op de geldmarkt blijft de toestand onver anderd krap. Aan het einde van het derde kwartaal van 1956 beliep de personeelssterkte in 10.960 bedrijven (industriële ondernemin gen met 10 en meer man personeel, exclu sief de openbare nutsbedrijven en de bouw nijverheid), totaal 1.008.900, waaronder 188.900 vrouwen. Aan het einde van het tweede kwartaal waren deze cijfers respec tievelijk 1.000.000 en 185.200. De omzet in het derde kwartaal beliep 6.649,6 miljoen, waarvan 5.044.5 mil joen in het binnenland en 1.605.1 miljoen in het buitenland. In het tweede kwartaal waren deze cijfers respectievelijk 6.573.6 miljoen, 4.987,5 miljoen en 1.586,1 mil joen. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot arts: Ch. Hilferink J. Borst, H. A. M. Hulsmans, B. W. Kettin? en J. P. van Kampen, allen te Amsterdam. Artsexamen le ged-i mej. C. A. Remmen f de heren H. G. H.' Óóstèrhuis. P. J. Sedlak. allen te Amsterdam; J. H. M. Lockefeer, Breda; U. de Boer. Beets. Bevorderd met lof tot doctor in de wis- en na'uurkunde op proefschrift getiteld: „The crystal structures of a new group of ferromagnetic compounds" de heer P. B. Braun, geboren te Odense. Doctoraal examen rechten: m.j. E. Cramer, Amster dam. Kandidaatsexamen Nederlands: mej. L. A. Kruseman Aretz en de heer P. Tuyn- man, beiden te Amsterdam. Kandidaats examen Engels: P. W. Broeren en L. L. van Windt, beiden te Amsterdam. Kandidaats examen economie R. G .Turriaans, F. J. Hogendoorn. D. H Boot, Kwee Peng Hien. N. P Vlietman. allen te Amsterdam; L. F, Kleyn, Y. Passchier. Den Haag; R. P. J. van Tetterode. Duivenc'.recht. Doctoraal examen scheikunde: mej. M. E. v. d. Harst en de heren L. P Th. M. Zevenhuizen H. J. Tausk, Ph Coppens. allen te Amsterdam; S. H. Hovenkamp, Haarlem. Doctoraal exa men natuurkunde: mevr. M. Sohenckv. d. Berg en de heer C. Verkerk, beiden te Am sterdam. Met lof voor het doctoraal examen wiskunde: J. J. de Jongh, Amsterdam; A. H. M. Levelt. Heemstede. Doctoraal examen pharmacie: mej. W Z. J. de Waard en mej. A. H Bosch, beiden te Amsterdam. Kandi daatsexamen wis- en natuurkunde: mej. J. A. L. Najoan. mej. M. Aberson. beiden te Amsterdam: mej. C. W. Knoppers, "i- cum: B. de Nooyer. K. Deggeler. P. Winkel, W. Siebrand, H. Epema en C. L. ^mid. allen te Amsterdam. Doctoraal examen scheikunde: C. van Proosdij, Groningen. Groningen. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de heer J. Julius, geboren te Bellingwolde. De titel van het proefschrift was: „Bilaterale resectie bij longtuberculose een klinische studie, gebaseerd op 50 gevallen". Leiden. Doctoraal examen rechten: mej. F. Ruêck. Voorburg: mej. J. Bonman, Den Haag; mej. E. van Werkum, Heinkenszand; C. R. van der Kooi. Leiden; J. C. J. Stal, Leiden; R. Muntz. Rotterdam: F. Salomon- son, Dordrecht. Doctoraal examen vrije studierichting in de rechtsgeleerdheid: R. A. Wiriadinata, Den Haag. Kandidaatsexamen F wis- en natuurkunde: J. J. Pre-*oo en L. Horowitz, beiden te Leiden. Doctoraal examen biologie: mej. C. J. Venverloo. Lei den. Kandidaatsexamen D wis- en natuur kunde: C. A. Velds, Leiden. Doctoraal examen geologie: A. J. Kapel, Lisse. Docto raalexamen natuurkunde: J. D. Poll, Leiden. Nijmegen. Kandidaatsexamen rechten: A. J. C. M. Herijgers, Tilburg; L. J. J. M. van Meer. Zutphen; J. M. Jacobs, Breda; G. C. van Spaendonck, Tilburg. Doctoraal examen rechten: E. F. M. Goossens. Terneuzen; H. II. van der Reyden, Nijmegen. Nijmegen. Doctoraal examen rechten: M P. C. A. Mol. Nijmegen: P. H. .T. M. Houben. Maastricht; F. M. E. "amps, Heerlen; L. W Br -wers. Den Bosch. Kandidaatsexamen rechten: mej. M. J. W. Merkus, Sittard; J. L. N. A van Hulst, Velthoven. Utrecht. Kandidaatsexamen wis- en na tuurkunde D: P. de Wit, Tiel; F. M. Pacilly, Den Bosch. Idem L: mej. H. E. J. Radema kers, Maastricht; mej. M. C. Bontenbal, Rot terdam; H. Daniels, Rotterdam. Doctoraal examen scheikunde: H. J. de Liefde Meijer, Utrecht; F. Brouwer, Utrecht; E. H. de Nooy, Utrecht; P. H. Wiersema (cum laude) Soest; A. Vrij, Utrecht; Chr. R. van de Paardt, N-arden. Doctoraal examen biolo- logie: pater W. G. van de Lee s.j., Maas tricht; P. H. van Doesburg, Utrecht; J. Blommestein, Amersfoort. Kandidaats examen wis- en natuurkunde K: D. Boots- ma, Utrecht; J. L. F. Gerbrandy, Utrecht. Doctoraal examen sterrekunde: J. R. W. Heintze, Utrecht. Doctoraal examen socio logie: mej. T. M. J. A. W. de Vries Utrecht; J. D. Speekman, Leeuwarden. Doctoraal examen diergeneeskunde: J. Haagsma, Sneek; P. L. van Paassen, Voorschoten; J. J. Pijnappel, Twello; P. Zandstra, Sneek; J. Uwland, Utrecht; E. T. B. Dinkla, Gro ningen; F. M. van de Tol, Kimswerd; J. M. B. Lohuis, Groot-Agelo. BINNENLAND Automatisch. Op Schiermonnikoog is de geautomatiseerde telefooncentrale in gebruik genomen. Schiermonnikoog is het eerste Waddeneiland, waar men automatisch kan telefoneren. VARA-speelgoedactie. Dit jaar heeft Sint Nicolaas als gevolg van de nog omvang rijker hulp en medewerking aan de VARA- speelgoedactie dan het vorige jaar, ruim 32.300 kinderen van 321 instellingen gelukkig kunnen maken. Verleden jaar hebben 26.300 kinderen van 280 instellingen van alle ge zindten geschenken ontvangen. Voor burgemeesters. Voortaan zal bij het volbrengen van een diensttijd van 25, 40 of 50 jaren in overheidsdienst aan de burge meesters ten laste van de gemeentekas een gratificatie of desgewenst een geschenk worden aangeboden, dan wel een combinatie van beide. De daaraan verbonden uitgaven zullen bedragen: bij 25 jaar, de helft van de maandelijkse bezoldiging, bij 40 en 50 jaar eenmaal het bedrag der maandelijkse bezol diging. Wanneer dezelfde persoon burge meester is van twee of meer gemeenten komt de gratificatie in verhouding tot het inwonertal ten laste van elke gemeente. Ambtenaren en B.B. B. en W. van Rot terdam hebben in een circulaire doen weten, dat zij de houding van ambtenaren niet kun nen billijken, die wanneer zij worden uit genodigd als vrijwilligers tot de dienst Be scherming Bevolking toe te treden, daarop niet ingaan, zich beroepen op hun ambte lijke functie. Zij mogen in het ambtenaar schap op zichzelf geen verontschuldiging vinden zich te onttrekken aan verbintenis sen, die andere burgers als een plicht aan vaarden. Het grensgeschil met Duitsland. De re gering in Bonn heeft meegedeeld, dat zij spoedig met Nederland tot een grensrege ling hoopt te komen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zegt in zijn jaarverslag, dat de betrekkingen tussen de beide landen „nog lijden onder de nasleep van de laatste oorlog". Hogere premie. De Amsterdamse zieken fondsen hebben zich als gevolg van de al gemene stijging der uitgaven genoodzaakt gezien de premie voor de vrijwillige ver zekering te verhogen tot f 2 per persoon per week. De premie voor de aanvullende ziekenhuisverzekering blijft op 10 cent per persoon per week gehandhaafd. HAARLEM EN OMGEVING Geen spreekuur. De Bloemendaalse wet houder van Publieke Werken, de heer A. van Geluk, is morgen, vrijdag 21 december, verhinderd spreekuur te houden. Hetzelfde geldt voor de burgemeester van Heemstede, mr. A S. A. ridder van Rappard. Balletuitvoering. Zondag 23 december geeft mevrouw To Venema met de leerlingen van haar dans- en balletstudio een uitvoe ring in het gemeentelijke concertgebouw in Haarlem voor de ouders en kinderen van de bij het Haarlems Speeltuinverbond aan gesloten verenigingen. Nieuwjaar. De wethouder van Onder wijs en Kunstzaken der gemeente Haarlem zal op maandag 7 januari te 20.30 uur ten stadhuize een nieuwjaarsbijeenkomst hou den met het onderwijzend personeel der ge meentelijke scholen. Wethouder Rohlingbeker. De School sportcommissie in de gemeente Bloemendaal is voornemens de wedstrijden om de Wethou der Rohlingbeker te doen houden op 4 en 6 mei 1957. t Benoemd. De heer Beyersbergen van Henegouwen, thans werkzaam als klerk op de afdeling Onderwijs ter gemeentesecreta rie te Bloemendaal, is met ingang van 15 februari benoemd tot adjunct-commies ter secretarie in Bergen (N.H.). Protestantenbond Heemstede. Vrijdag 21 en zaterdagavond 22 december houdt de afdeling Heemstede van de Nederlandse Protestantenbond in het kerkgebouw aan de Postlaan kerstwijdingsdiensten. Het kerst spel van L. E. ""hornas „Donkere kerstmis" zal worden opgevoerd. Het bedrag van de collecte zal worden afgestaan aan het plaat selijke comité voor „Hulp voor Hongarije". Kerstwyding. De afdeling Haarlem centrum van de Nederlandse Christenvr~u- wenbond hoopt op vrijdag 21 december een kerstwijdingssamenkomst te houden in het Wijkeebouw Gedempte Oude Gracht 104. Kerstwijding. De Vrije Evangelische ge- meete te Haarlem houdt donderdag 20 december een kerstwijdingsavond in de kapel, Parklaan 21. In df° dienst zal ds. A. v. Gent spreken over: „Geen reden meer voor angst!" Verder zal Wim de Moor zingen. Kerst-concert. Ten bate van de Evange lische Broedergemeente te Haarlem zal het Overveens dameskoor onder leiding van Cor Igesz een kerstconcert geven in de kerk Parklaan 34. op donderdag 20 december. Medewerkenden zijn Bert Esser (hobo) en Bets Nederkoorn (orgel). Zuigelingen- en kleuterzorg. Met in gang van januari aanstaande is er een ver andering gekomen in het spreekuur voor zuigelingen- en kleuterzorg van het Witte Kruis. Deze zullen dan in het Witte Kruis- gebouw te Vijfhuizen worden gehouden op de eerste en de derde woensdag van elke maand en in de openbare lagere school (hoek Bennebroekerweg-Spieringweg) op de tweede en de vierde woensdag. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft een verdelings schema vastgesteld, volgens hetwelk in 1957 60.000 subsidietoezeggingen voor de wo ningbouw aan de gemeenten zullen worden verleend. De aantallen woningen, waarvoor aan de gemeenten volgens dit schema sub sidie zal worden toegezegd, moeten be schouwd worden als primaire subsidie contingenten. Voor Noordholland bedraagt dit contin gent 10.900 (Het in de jaren 1954, 1955 en 1956 toegewezen provinciale richtcontin- gent was 8.400). Boven deze primaire contingenten, die het minimum aantal woningen aangeven dat in 1957 per gemeente gesubsidieerd zal worden, zullen zodanige aantallen wonin gen kunnen worden gesubsidieerd als met het oog op de aanwezige bouwcapaciteit mogelijk zal blijken. Dit betekent in feite een voortzetting van de sinds 1 maart 1956 gevolgde regeling in zake het verlenen van subsidies, volgens welke regeling aanvullende toewijzingen worden verstrekt boven een aantal met een verdelingssleutel verdeelde subsidietoezeg gingen. Reeds thans is vastgesteld, dat de Oude Kunst- en Antiekbeurs in het stedelijk mu seum „Het Prinsenhof" in Delft volgend jaar zal worden gehouden van vrijdag 6 tot en met zondag 22 september. De beurs, die georganiseerd wordt door de Vereniging van Handelaren in Oude Kunst in Neder land zal enige dagen korter duren dan tot nu toe gebruikelijk was. Daartoe werd be sloten als gevolg van de algemene wens van de zijde der deelnemers.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15