OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Nehroe beschouwt Rusland als een koloniale mogendheid Pineau verdedigde zijn beleid met weinig succes in Parijs Britse Cyprus-plannen wekken in Londen weinig geestdrift Bespreking met Eisenhower geëindigd cfet M nuftftü vefotemm Aneurin Bevan valt hem in Londen bij Regering stuurt aan op mogelijke deling tussen Grieken en Turken „Nog honderd jaar vrede", zegt Amerikaanse senator Prinses bij kabouters Estafette- zit-wedstrijd Delegatie Joegoslaven naar Warschau Vijftien spoorwagens uit de rails na treinbotsing Giro's 777 en 999 Geen regen Prinses Margriet onthult het Koopvaardijmonument Treinvertraging tussen Amsterdam en Zaandam Dreigende regeringscrisis in België over belasting Kadar doet aanval op Mindszenty Alle broodsoorten morgen een cent duurder Aangehouden bij de grens Voor de Stille Armen Het woord is aan Engeland in mist gehuld: verkeer geheel ontwricht Britse arts verdacht van moord op patiënten Athene wijst Brits voorste! voor Cyprus van de hand Onverenigbaar met geest en hoge beschaving 71e JAARGANG No 140 DONDERDAG 20 DECEMBER 1956 301e JAARGANG No 292 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter/AFP) Premier Nehroe van India heeft woensdagavond, na een diner dat hij aan Eisenhower aan bood in de Indiase ambassade in Washing ton, zijn laatste besprekingen met de Amerikaanse president gevoerd. Vandaag zal een communiqué uitgegeven worden. Gisteren heeft Nehroe op een persconfe rentie te Washington verklaard, dat zijn besprekingen met Eisenhower hem een beter begrip van de Amerikaanse politiek en in het bijzonder van de gedachtengang van de president hebben gegeven. Hij zei Eisenhower te hebben ingelicht over zijn jongste besprekingen met premier Tsjoe En Lai van communistisch China. Op de vraag, waarom communistisch China, naar zijn oordeel, tot de UNO moet worden toegelaten, zei Nehroe, dat er in feite maar één China is en dat men niet kan zeggen, dat dit land door de regering op Formosa wordt vertegenwoordigd. De Indiase pre mier verklaarde geen tijd te hebben om op de thuisreis Cairo aan te doen. Zijns in ziens moet een regeling van de kwestie van het Suezkanaal inhouden, dat alle schepen het kanaal mogen gebruiken. Nehroe sprak van „fundamentele ver anderingen in de richting van democrati sering en liberalisering" in de Sovjet-Unie. Hij denkt echter niet, dat er zich in dat land ooit een parlementair stelsel zal ont wikkelen, zoals dat in India en Amerika bestaat. Wel zouden er, naar zijn mening, „andere vormen van een democratische uitdrukkingswijze, waarin de wil van het volk prevaleert, gestalte kunnen krijgen". Op de vraag, of hij de Sovjet-Unie als een koloniale mogendheid beschouwt, ant woordde Nehroe bevestigend met een ver wijzing naar Hongarije. Desgevraagd ver klaarde hij, dat er geen sprake van is, dat India weigert het Russische optreden in Hongarije te veroordelen. Het gaat er ech ter om, of men zich tevreden moet stellen ADVERTENTIE met krachtige veroordelingen, dan wel het vraagstuk op de een of andere construc tieve manier moet benaderen. Nehroe heeft woensdag op hun ver zoeken gesproken met de ambassadeurs van Israel, van Syrië en van Perzië. Propaganda Volgens Pakistaanse berichten maakt Nehroe propaganda voor een topconferen tie over een demilitarisatie van het gehele Midden-Oosten. Hij zou hierover met Eden en Eisenhower gesproken hebben. Als het denkbeeld voor het Westen aan vaardbaar zou zijn, zou Nehroe er bij de Sovjet-Unie op aandringen de wapenleve ranties aan het Midden-Oosten te staken. Dit streven van Nehroe wordt gevaarlijk geacht voor Pakistan, omdat het dan geen wapens meer uit het Westen zou kunnen ontvangen, en Nehroe zijn „invloedsfeer" zou kunnen uitbreiden. CORDELE (AFP). - De wereld zal zeker nog een honderd jaar een toestand van be trekkelijke vrede genieten, zo heeft de Amerikaanse Democratische senator Wal ter George, die de persoonlijke vertegen woordiger van president Eisenhower bij de NAVO is, verklaard te Cordele in de Amerikaanse staat Georgia. Het handha ven van de vrede hangt echter af van de samenwerking der Engels sprekende lan den en hun vrienden binnen de NAVO, zo zei hij. De grootste tragedie van deze eeuw is volgens de senator, dat Sir Winston Churchill niet jonger is en in de huidige kritieke periode de leiding van Europa op zich kan nemen. Nasser is maar een „der derangs Hitlertje", aldus de senator George Woensdagmiddag hebben de kabouters van het Nederlandse padvinstersgïlde van „De kleine Totemkring", afdeling Soest, waartoe ook Prinses Marijke behoort, een Kerstverrassing gebracht aan ouden van dagen te Utrecht. Op de foto ziet men de kabouters met Prinses Marijke, tweede van rechts. yixcozccccoyyyzxx^yyzccaxoyyyyyyyxttccccccccozyxoy Van Oud naar Nieuw Wij nodigen onze lezers uit, mee te doen aan een estafette naar het Nieuwe Jaar. De start heeft zater dag, 22 december, plaats en wij hopen dat duizenden aan de start lijn zullen verschijnen. Vermoeidheid tengevolge van het drukke jaar 1956 behoeft geen bezwaar te zijn, want het aantrek kelijke van deze estafette is, dat men er rustig bij kan blijven zitten, ja zelfs, dat men er rustig bij moet blijven zitten. De prijzen, die enkele honderden guldens in totaal bedragen, zullen menigeen verlokken om er een extra schepje op te doen. Meer zeggen wij er vandaag niet van! Tot morgen! ocoocococoooooooax»coooooooocooococoooc :cooccococx BARTEllORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERO. B0LSTR. 48 ADAM*- TfL /17162 WINTERSPORTKLEDING BELGRADO (United Press) Een de legatie van hoge functionarissen van de Joegoslavische communistische partij is in Warschau aangekomen om de band met Polen sterker aaq te halen. De delegatie van acht man staat onder leiding van Svetozar Voekmanovic, de Joegoslavi sche vice-president. Voekmanovic zei dat de Joegoslavische en Poolse communistische partijen geza menlijk zullen streven naar de verwezen lijking van de doeleinden van de interna tionale socialistische machten gelijk- waardighei, met betrekking tot andere communistische landen en een krachtige politiek van non-interventie in de binnen landse aangelegeheden. Volgens welingelichte zegslieden wordt het voornaamste punt op de agenda ge vormd door de onderlinge betrekkingen tussen beide partijen en in politieke krin gen hecht men grote betekenis aan de be sprekingen. Di politiek van beide landen, gericht op onafhankelijkheid van Moskou en tegen overblijfsels van het stalinisme in het K _mlin, zal naar verwacht beide partijen dichter dan ooit tevoren bij elkander brengen. Ook zal de Russische interventie in Hongarije worden besproken, aldus de zegslieden. Vanmorgen om twintig minuten over zeven is door nog onbekende oorzaak een goederentrein uit de richting Amersfoort bij het binnenkomen op het rangeersta tion te Zwolle tegen een aantal goederen wagens gebotst. Hierdoor ontspoorden vijf tien wagens, waarvan er een kantelde. Het treinverkeer tussen Zwolle en Hattemer- broek in de lijn Zwolle-Amersfoort, ge schiedt over enkel spoor, waardoor enige vertraging ontstaat. Op girorekening 999 ten name van het nationale comité Hulpverlening Hongaarse Volk is tot heden ontvangen: f3.700.242,25; het Nederlandse Rode Kruis ontving op haar speciale girorekening 777 f4.051.089.18 "CCCCCOCCCCCOOOCOOCCCOCCCCOOOOOOCOOOOOOOOCOOCXXXXXXXXXXXJ VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk mist en bijna overal droog weer. Zwak ke tot matige veranderlijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Koningin en Prins Bernhard hebben goedgevonden op verzoek van de stich ting Nationaal Monument voor de Koop vaardij dat de onthulling van het natio naal monument voor de koopvaardij te Rotterdam door prinses Margriet verricht zal worden. Prinses Margriet is petekind der Neder landse koopvaardij. De plechtigheid zal- vermoedelijk in de eerste helft van de maand april 1957 plaats vinden. Een sneltrein van Alkmaar naar Amster dam is Woensdagmiddag vlak voor de Hembrug blijven staan met een defect aan de locomotief. De trein is met een hulp- locomotief opgehaald en om zes uur Am sterdam binnengebracht. Gedurende ander half uur is tussen Amsterdam en Zaandam het treinverkeer over enkel spoor geleid, waardoor hier ernstige vertraging ontstond. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S (Van onze correspondent in Brussel) Volgens het socialistische blad „Peuple" zou er sprake zijn van het ontslag van de liberale minister van Koloniën, mr. Buis- seret en van de liberale minister van de Middenstand mr. Mundeleer. De liberale fracties hebben de maatregelen van de regering, voornamelijk de 5,5 percent hef fing op de winst, besproken en het beleid van de regering goedgekeurd. Acht van de 25 aanwezigen onthielden zich en de voor zitter van de liberale vakbonden, Van Glabbeke, stemde tegen de regering. Er heerst een zekere spanning in de liberale partij, die in 1954 naar de verkiezingen was gegaan met de belofte, dat de belas tingen niet zouden worden verhoogd. Nu de verkiezingen naderen, is een aantal liberalen van oordeel, dat de heffing op de winst op een ongelukkig moment komt. De schuld van de benarde situatie van de schatkist wordt de socialisten verweten. De socialistische minister van Arbeid, wiens ziekteverzekering een vat zonder bodem is en de socialistische minister van Verkeer, wiens spoorwegen nog steeds mil jarden kosten, zijn de oorzaak van de te korten en de noodzakelijkheid nieuwe be lastingen te heffen, aldus deze liberalen. Hun volksvertegenwoordigers richten scherpe verwijten tot minister Liebaert, de liberale vice-president van de regering, die zich, naar hun mening, niet krachtig genoeg verzet tegen de „geldsmijf'-politiek van sommige socialistische ministers. Premier Van Acker is vastbesloten de vertrouwenskwestie te stellen. Er is een ontluikende regeringscrisis, al is het vol gens politieke waarnemers weinig waar schijnlijk. dat het zal komen tot vervroegde verkiezingen De regering-Van Acker heeft een zware dobber door de vervanging van Spaak, wiens heengaan de regering zeer verzwakt. Spaak's diplomatie was het cement van de regering en garandeerde de verstandhouding tussen liberalen en socia listen. De liberalen zijn zo fel tegen de heffing op de winst gekant, omdat uit ver klaringen van de minister van Financiën blijkt, dat er in de loop van 1957 weer nieuwe belastingen zullen komen. Deze liberalen eisen drastische beperkingen op de uitgaven. PARIJS (AFP) Volgens Tass heeft de Hongaarse premier Janos Kadar woens dag een persconferentie gehouden, waar hij felle critiek uitoefende op kardinaal Minds zenty. „Hoewel de rede van kardinaal Mindszenty op 23 oktober noch erg lang noch bijzonder openhartig was", aldus Kadar, „heeft zij de ogen geopend van ve len voor de gevaren van de contra-revolu tie. Arbeiders en boeren begrepen dat het om een oorlogsverklaring aan het socialis tische goed ging". Hij vervolgde: „Tijdens de regerinig-Nagy eiste de contra-revolu tie een regering onder leiding van kardi naal Mindszenty. Ik was zelf in het par lementsgebouw toen men een menigte van 2000 mensen daarheen dirigeerde om deze eis te ondersteunen. Na gevlucht te zijn naar de Amerikaanse ambassade, heeft Mindszenty het opgenomen voor de com munist Nagy door te verklaren dat vor ming van een regering onder leiding van laatstgenoemde opportuun was". „Het is ons overigens bekend, dat Minds zenty van de paus zelf een berisping heeft gekregen omdat hij te „snel" gesproken heeft, aldus Kadar. (Van onze correspondent in Parijs) Gistermiddag leverde minister Pineau zijn bijdrage aan het grote debat over Frank- rijks buitenlandse politiek van de laatste maanden. Zijn betoog werd op doctorale toon en met opgeheven wijsvinger voorge dragen, maar het parlement wei*d maar ge deeltelijk van de juistheid van zijn visie overtuigd. Na Mendès-France, die de zit ting van de vorige dag had gedomineerd, spraken eerst nog twee andere oud-pre miers, Robert Schuman en Paul Reynaud de eerste met veel begrip voor de moei lijkheden en de tweede op meer sarcasti sche toon alvorens de minister zijn plei dooi kon houden. Pineau verklaarde dat de Britten besloten het vuren te staken onder druk van de mening van het parlement en onder het volk, de druk van Washington, de houding van de UNO en de Russische dreigementen. Frankrijk was moreel en materieel verplicht zich daarbij aan te slui ten. De argumenten, die Pineau ten gunste van zijn politiek te berde bracht, klonken over het algemeen niet sterk. Bij verschei dene passages kon de vergadering een scep tische glimlach of een afkeurend gemom pel niet bedwingen. Wanneer wij, Groot- Brittannië en Frankrijk, niets tegen Egypte hadden gedaan, zou de situatie van Israel nog zorgwekkender, zo niet hopeloos zijn geweest, aldus kon men de voornaamste strekking van Pineau's betoog samenvat ten. Een zwak betoog derhalve, na afloop waarvan de vraag open bleef, of het ten slotte niet verkieslijker is, zoals onder Pineaus meeste voorgangers, helemaal niets te doen, dan de zaken zo onhandig en slecht voorbereid aan te vatten, als ten aanzien van Egypte, mede onder zijn leiding, is geschied. De Nationale Vergadering heeft de mi- nistriële rede met een nauwelijks beheerst gevoel van onbehagen gevolgd, dat mede werd veroorzaakt door de overweging, dat deze onfortuinlijke minister om redenen van binnenlandse politiek, nog niet kan Alle broodsoorten worden met ingang van morgen 21 december in Haarlem, Velsen en omgeving één cent per 800 grant duur der. Deze verhoging is vastgesteld na over leg tussen de minister van Economische Zaken, diens medewerkers en vertegen woordigers van de bakkerijstichting. De prijsverhoging geldt zowel voor het wit brood, het bruine brood als voor het volks brood. De Bakkerijslichting heeft de minister om de verhoging verzocht wegens de stij ging der wereldmarktprijzen van granen en bloem, alsmede op grond van de sterk verhoogde prijzen op de vrachtenmarkt; gevraagd was één cent prijsverhoging vooi het witbrood en twee cent voor het volks- en bruinbrood per broodje van 800 gram. Minister Zijlstra heeft na een zeer lang durig onderhoud op grond van het prijs- stabilisatiebeleid van de regering niet kun nen instemmen met een algemene prijsver hoging van meer dan een cent per broodje van 800 gram. worden weggestuurd. Teleurstelling is eveneens gewekt, doordat Pineau in zijn rede met geen woord is teruggekomen op zijn belangwekkende suggestie om Hon garije te neutraliseren. Vandaag komt premier Mollet aan het woord en misschien zal hij dit laatste ver zuim herstellen. Vermoedelijk zal de mi nister-president ook uitvoeriger spreken over de Europese integratie-politiek, waar van de dringende noodzaak vooral door Schuman en Reynaud werd onderstreept en daarover de volgende maand nog een spe ciaal debat te wachten staat. Of Mollet vandaag de vertrouwenskwestie zal stel len, was gisteren nog niet beslist, doch in elk geval zou de gunstige uitslag niet aan twijfel onderhevig zijn. Uitstekende verklaring De Britse Labourafgevaardigde Aneurin Bevan heeft in het Lagerhuis de verkla ring van Pineau, dat de Britse actie in Egypte werd stopgezet onder druk van de mening in het parlement en van het volk, een „uitstekende" verklaring genoemd. Bevan zei niet te geloven, dat Groot-Brit- tannië opgehouden heeft een grote mogend heid te zijn. Het moet echter nieuwe mid delen zoeken om groot te zijn en de mens heid te inspireren. De eerste consequentie van de gebeurtenissen in Egypte moet een politiek terugtrekken uit de gebieden in de buurt van de Sovjet-Unie en instelling van ontspanningszones tussen oost en west zijn. Midden-Europa is wat dat aangaat een ideale sector, zo betoogde hij. De ontberingen, die de Hongaarse vluchtelingen te verduren hebben op hun tocht naar de grens, worden spoe dig vergeten in de vrijheid. Sommigen worden echter vlak bij de grens, vlak bij de vrijheid, gearresteerd en terug gezonden. Dat overkwam dezer dagen enkele Hongaarse vrouwen (foto) die na een lange tocht werden aangehou den door Hongaarse grenspolitie, die plotseling uit het struikgewas te voorschijn kwam. 20e VERANTWOORDING Dames M. 3,50; T. L. 1,—; N. N. 5,—; R. 2.50; M. v. d. B. 2,50; J. en A. 5.—; P. J. D. 5,—; M. en Th. 5; De B. 2,50; J. K. 7.50; Petertje 2,50, Gedeka 5.—; N. N. 2,—; Fam. O. 10,—; H. R. 2,—; Mej. L. 2,50; S. 3.50; H. W. B. 5,—; P. J. H. 2,50; C. C. 20.—; Mej. W. P. K. ƒ2,50: K. Z. ƒ1,De Vuurboet ƒ1,Fam. Tim 6,B. W. 1,Inge en Arjen ƒ2,50; G. J. E. 7,50; J. F. K. 50,—; Erma 2.50; W. F. ƒ5.85; Dames M. f6.—; C. K. ƒ3,50; N. N. ƒ2,50; N. N. ƒ2,50; S. S. ƒ1,—; N. N. ƒ2,50; D. H. R. 2,50; Kantoor- en Incasso- personeel Ziekenfonds „Ziekenzorg" 22,25; M. B. S. ƒ50,—; A. M. C. ƒ10,—; Mevr. J. A. B.—la B. ƒ20,—; M. v. d. B.—v. W. v. D. 10,—; Mevr. J. D. v. S.—P. 10,—; S. C. de H. v. D. 10,Dames B. en de B. 10, Mevr. R. B. ƒ10,—; J. B. ƒ5,—; T. Z.—W. ƒ5,—; Mevr. J. S. B.—W.—F. ƒ5,—; C. S. Th. v. G. 5,—; G. M. A. B. 5,—; P. C. K. ƒ5,—; E. K.—v. d. B. ƒ2,50; R. B. M.—G. ƒ2,50; L. v. d. K. ƒ2,50; Mevr. S. W. K. v. H. v. H. ƒ2,50; N. A. v. D. 2,50; H. H.—S. ƒ1.—. Dagtotaal ƒ390,60. In het geheel is thans bij ons blad binnengekomen een bedrag van 10.965,13. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93 en Rijksstraat weg 2 te Haarlem of worden overgeschreven op onze postgiro 273107 onder vermelding „Voor de Stille Armen". Bernard Shaw: Wie de geschiedenis der mensheid leest, maakt zich niet meer druk om de mensen. LONDEN (Reuter) Groot-Brittannië was vandaag voor de tweede dag in een dikke mist gehuld, die het verkeer over land, te water en in de lucht ontwrichtte. London Airport was opnieuw gesloten, ter wijl de scheepvaart langs de Britse zuid kust en in de Theems weer was stilgelegd. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Londen) De voorstellen van de Britse regering in zake beperkt zelfbestuur onder Britse soevereiniteit voor Cyprus zijn in Londen met voorbehoud ontvangen. Vooral <wan oppositiezijde vreest men, dat de wijze, waarop de voorstellen zijn geformuleerd, de zelfbeschikking op de lange baan schuift. Ook is er weinig geestdrift voor de suggestie van minister Lennox Boyd om het eiland tussen Grieken en Turken te verdelen. Sommigen geloven, dat het denk beeld is bedoeld als dreigement voor de Grieken en dat deze suggestie de stemming nog meer zal bederven. Ook wordt critiek geoefend op de blijvende verbanning van Makarios met wie de Britse regering wei gert opnieuw te onderhandelen, al is het nieuwe plan hem op de Seychellen voor gelegd. Ondanks uitdrukkelijke waarbor gen in de grondwet voor de Turkse min derheid acht de Britse regering het rede lijk, dat Turkije, waarvan Cyprus slechts zestig kilometer ligt verwijderd, met het oog op de toekomst meer zekerheid ver langt. De moeilijkheid van een deling is, dat de Turkse en Griekse gemeenschappen op Cyprus geografisch niet zijn geschei den. O nbek eerlijk De Britse regering is bereid zelfbestuur toe te staan om verder bloedvergieten te voorkomen. Van zelfbeschikking kan slechts sprake zijn, wanneer de internatio nale situatie zulks toestaat, maar Lennox Boyd gaf toe, dat hierin reeds verandering is getreden. De Britse regering ziet Cyprus nog steeds als militaire basis. Iets anders zou het zijn, wanneer genoegen zou kun nen worden genomen met een basis op Cyprus, eventueel samen met andere NAVO-bondgenoten. In dat geval zouden mogelijk alle politieke moeilijkheden kun nen worden omzeild. Groot-Brittannië wil de Cyprus totnutoe zuiver Brits houden om in staat te blijven tot onafhankelijke actie EASTBOURNE (Reuter) De politie van Eastbourne in Engeland heeft de 57-jarige arts dr. J. B. Adams ervan beschuldigd de 81-jarige mevrouw E. A. Morrell, de wel gestelde weduwe van een levensmiddelen importeur, in 1950 vermoord te hebben. De arts, verdacht van dertien dergelijke misdaden, moet voor de rechtbank van Eastbourne verschijnen. De aanklachten resulteren uit een langdurig onderzoek van Scotland Yard naar aanleiding van plaat selijke geruchten en praatjes over testa menten. Vorige maand was dr. Adams tegen een borgtocht van twintigduizend gulden voor lopig op vrije voeten gesteld. Hem was toen ten laste gelegd, dat hij recepten van de nationale gezondheidsdienst had vervalst en in strijd met de waarheid had verklaard geen voordeel van de dood van vier van zijn vermogende patiënten te hebben. Op grond van deze valse verklaringen had hij toestemming gekregen, de stoffelijke resten van de patiënten te laten cremeren. in het Midden-Oosten. Ondanks Suez lijkt dat standpunt nog onveranderd. Groot- Brittannië is niet bereid tot meer conces sies. Van oppositiezijde werd geëist, dat de persvrijheid op Cyprus zal worden her steld, omdat dit de enige manier is, waarop de bevolking over de voorstellen van ge dachten kan wisselen. De Britse regering wil de burgerlijke vrijheden pas herstel len, zodra de terreur is afgelopen. ,In het rapport van Lord Radcliffe, dat de Britse regering heeft overgenomen, maar dat niet rept van een deling, wordt gezegd, dat even sterke politieke vertegenwoordi ging van de beide gemeenschappen in het belang van geheel Cyprus onmogelijk is en ook onnodig, omdat de belangen van de minderheden op een andere manier kun nen worden beschermd. Aangezien Cyprus geen vaste politieke traditie bezit, is het democratische zelfbestuur een experiment. Ook in de conservatieve Britse pers wordt gezegd, dat het moeilijk is 't optimisme van Lennox Boyd te delen, dat Cyprus aan het begin zou staan van een nieuw en gelukkig tijdvak. De meerderheid van de bevolking wordt niet beheerst door een verlangen naar zelfbestuur, maar naar vereniging met Griekenland. Voor de Griekse Cyprio ten is het niet een kwestie, of de grondwet billijk en liberaal zal zijn, maar of deze hereniging op korte termijn mogelijk maakt. Afgescheiden daarvan is het zelf bestuur nogal mager, wanneer de buiten landse politiek, defensie en politie daarvan zijn uitgesloten, en andere belangrijke be voegdheden in handen blijven van de Brit se gouverneur. ATHENE (Reuter/A.F.P.) De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Averoff, heeft zeven van de constitutionele voorzie ningen in het Britse rapport-Radcliffe over Cyprus als „onaanvaardbaar" van de hand gewezen. Hij verklaarde zowel het rapport- Radcliffe als de verklaring van de Britse minister van Koloniën in het Lagerhuis „onverenigbaar met de geest en de hoge be schaving van de Cyprioten". De constitutie van Radcliffe is gericht op voortzetting van een koloniale status op Cyprus, zo zei hij. De constitutie noch de verklaring van Len nox Boyd waarborgen de eerste vereisten voor de uitoefening van bet zelfbeschik kingsrecht: de voornaamste eis van de Cy prioten, aldus de Griekse minister. De Griekse regering heeft de voorstel len van Radcliffe als „ondemocratisch en star" bestempeld. De Griekse regering, al dus een communiqué, is eenparig van op vatting, dat de voorstellen „geen grondslag bieden voor de oplossing van de kwestie- Cyprus". De voornaamste Griekse bezwaren gel den het feit, dat de Britse gouverneur bij decreet de bevoegdheid van de autonome regering te niet kan doen, op eigen gelegen heid het parlement kan ontbinden en zich niet hoeft te houden aan de wetten die het parlement goedkeurt. Voorts worden ook de individuele vrijheid van de Cyprioten en de persvrijheid niet gegarandeerd, aldus minister Averoff, die voorts waarschuwde, dat verdeling van Cyprus tussen Turkse en Griekse Cyprioten nog moeilijker vraag stukken zou scheppen. De Britse gouverneur van Cyprus, Lord Harding, heeft in een radiorede verklaard, dat aartsbisschop Makarios niet mag terug keren zolang de rust op Cyprus niet is weergekeerd. Woensdagavond zijn twee Griekse Cyprioten door gemaskerde man nen doodgeschoten. In een nota aan secretaris-generaal Ham- marskjoeld van de UNO heeft Griekenland woensdag Groot-Brittannië beschuldigd van schending van „alle fundamentele rechten van de mens en aanverwante be ginselen van het internationale recht op Cyprus". De nota gaat vergezeld van een aantal lijvige documenten die als bewijs materiaal moeten dienen. Een leider van de Turkse Cyprioten, Kutchuk, heeft in Nicosia verklaard, dat hij op de reactie van de Turkse regering wil wachten alvorens het standpunt van de Turkse gemeenschap bekend te maken. Persoonlijk vindt hij de Britse voorstellen „verre van bevredigend".

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1