KERST-EXPOSITIE Veroordeelde Haarlemmer bleef acht jaar onvindbaar voor de justitie Nieuwe groep vluchtelingen ook aan slag in Kennemerduinen Speciale Kerstmenu's Stille armen in hun persoonlijke sfeer ontdekken Gerechtshof Amsterdam Thans korte straf geëist voor autodiefstal in 1946 Viering kerstfeest in Volendam ,,'t Kaarsenhuis" Kort en bondig RESTAURANT BRINKMAN Koningin en prins bij mussazang in Utrecht „Scrooge en Marley" door scholieren Jubileumviering Minerva theater Kerstwiidingsavond Ned. Chr. Vrouwenbond „Waterballet" in Spaarne Winkels 's avonds open Premier Nehroe sprak in de UNO-Assemblée Militaire pacten hebben geen reden van bestaan Vogelrampenfonds te Haarlem opgericht „Van negen tot zes" door leerlingen van 't Kopje Kerstviering en lekespel voor Ver. van Huisvrouwen Goedkeuring verwacht van Haarlemse bouwplannen MEVROUW, Otto Sterman voor de H.K.G. W. Mengerink nam afscheid van dienst der belastingen Loongrens sociale verzekering wordt f 6900,- Mevrouw J. Ducro maakt borstbeeld van H. Stam VRIJDAG 21 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een eenendertigjarige Haarlemmer, die op 8 april 1948 door de rechtbank te Haar lem bij verstek was veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie jaar met bevel tot onmiddellijke gevangenneming heeft van september tot vandaag een gedeelte van zijn straf uitgezeten, omdat hij pas drie maanden geleden is aangehouden. Hij is in beroep gegaan bij het gerechtshof te Am sterdam, die de onmiddellijke invrijheid stelling van de Haarlemmer gelastte. In september j.l. werd er ingebroken in het bedrijf te Amsterdam, waar de man als magazijnbediende werkzaam was. Hij werd evenals andere leden van het personeel aan een verhoor onderworpen en toen kwam aan het licht, dat de magazijnbe diende acht jaar geleden veroordeeld was met bevel tot onmiddellijke gevangenne ming. Hij werd ingesloten in het Huis van Bewaring te Amsterdam en maakte gebruik van de gelegenheid in hoger beroep te gaan. Vanmorgen verklaarde hij voor het hof niets van het vonnis af te weten. Ook zou hij zich niet schuil hebben gehouden, in tegendeel hij heeft in de loop der jaren nor maal gewerkt, zijn stemplicht vervuld, be lasting betaald en rentekaarten ontvangen. Na 1948 werkte hij in Amsterdam en ver bleef daar op werkdagen. Des zondags keerde hij naar zijn woning in Haarlem- Noord terug. Daar was over het algemeen niemand aanwezig, omdat de vader van verdachte in Zeeland werkt en af en toe naar Haarlem kwam. In de afgelopen we ken is een voorlichtingsrapport uitgebracht en daaruit bleek, dat verdachte tussen 1943 en 1946 in een ongunstig bekend staand mi lieu heeft verkeerd. In laatstgenoemd jaar heeft hij met een stadgenoot een aantal auto's gestolen. Hem was ten laste gelegd diefstal van drie auto's in Baarn, Heem stede (toebehorende aan de Staat der Ne derlanden) en Utrecht. Volgens het rapport heeft verdachte zich daarna goed gedra gen. Hij was op fabrieken in Amsterdam werkzaam en de laatste tijd als magazijn bediende. Zijn patroons waren zeer tevre den over zijn gedrag en arbeid. De Haarlemmer verklaarde in beroep te zijn gegaan, omdat de feiten zo lang gele den gebeurd zijn; hij zeide goed opgepast te hebben en de straf te hoog te vinden. De procureur-generaal, mr. W. J. B. Aberson, merkte op, dat het recht zijn be loop moet hebben. Toen verdachte aange houden werd moest zijn straf onmiddellijk ingaan. Van het recht uit de hechtenis te worden ontslagen heeft de man geen ge bruik gemaakt. Spreker meende, dat er redenen aanwezig waren een lichte straf op te leggen, omdat de feiten zich in 1946 hebben voorgedaan. De eis luidde een ge vangenisstraf van één jaar, waarvan negen maanden voorwaardelijk en drie maanden onvoorwaardelijk met aftrek van voor arrest. De verdediger, mr. L. de Roy van Zuyde- wijn, herinnerde er aan, dat verdachte een moeilijke jeugd achter de rug heeft en dat hij in de bezetting los geslagen is. Daarna heeft hij zich zonder vonnis zelf ge- reclasseerd. Daarom is er reden voor een korte straf op te leggen en pleiter verzocht de Haarlemmer onmiddellijk in vrijheid te stellen. Na in raadkamer te zijn geweest deelde de president mee, dat het hof besloten had de verdachte in vrijheid te stellen en dat de uitspraak bepaald is op vrijdag 28 de cember. Ten bate van het carillon-comité werd donderdagavond in de grote zaal van „Oud Berg en Dal" in Bennebroek voor vele be langstellenden het bekende verhaal van Charles Dickens, dat door Eduard Veter man voor het toneel werd bewerkt, door een groep jeugdige spelers van middelbare scholen in Haarlem en omgeving opge voerd. Deze opvoering is, dank zij de regie van mevrouw J. van Kampen-van der Brink een succes geworden. De jongelui bleken zich volkomen in de sfeer van dit kerstspel te hebben ingeleefd. Zowel het decor als de kleding waren goed verzorgd, de rolkennis liet vrijwel niets te wensen over. ADVERTENTIE OOCXX>CXX)OCXX1COOCCOCOOOOCXX»OOCOOOC>OCCOOQOCOOOOIXCCCOCOOC Wij nodigen u uit onze Kerstetalage te bezichtigen waarin wij enige exclusieve parfums presenteren, o.a.: Christian Dior Raphael Chanel Worth Balenciaga Jacques Fath Schuberth Jean d'Albert I Parfumerie Grote Houtstraat 128 Telefoon 20536 xx»3<x>3ocmtxccoooccooooccooccccocxxcccococcco-occcoo3o Hoewel de directie van het Minerva theater te Heemstede besloten had slechts weinig aandacht te schenken aan het vijf jarig bestaan, is het eerste lustrum toch allerminst onopgemerkt voorbijgegaan. Want woensdagavond, na afloop van de opvoering van het kerstspel, kwam het voltallige personeel in de foyer bijeen, waar bedrijfsleider F. Kubatz namens alle personeelsleden de directeur, de heer P. Hoogeveen, een elektrische Chopingong met vele tonen als jubileumgeschenk aan bood. Aan het cadeau was eveneens bij gedragen door personeelsleden, die wegens vertrek of om andere reden al geruime tijd elders vertoeven. Aan dit geschenk werd nog een geestig uitgevoerd herinnerings album toegevoegd, waarin de korte historie van de eerste vijf jaar van het theater was samengevat in tekeningen, foto's en ge dichten. Deze intieme bijeenkomst werd daarop besloten met een (langdurig) ge zellig samenzijn. In de loop van donderdag, de eigenlijke jubileumdatum, werd nog een groot aantal gelukstelegrammen, schriftelijke geluk wensen en bloemstukken aan het theater bezorgd. Bloemstukken werden aldus onder meer ontvangen van het gemeentebestuur van Heemstede, het toneelgezelschap Johan Kaart en de K.R.O.-televisie-afdeling. Des morgens werd de directie verder persoon lijk gecomplimenteerd door de burgemees ter van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, die in gezelschap was van de gemeentesecretaris, de heer Th. Schelling. Later vervoegde zich nog een deputatie van de Heemsteedse Kunstkring aan het theater, bestaande uit mevrouw Waldköt- ter en de heren mr. dr. H. Kahrel, H. Spaan en N. Vos, waarvan de woordvoerder on der meer herinnerde aan de voorbeeldige samenwerking tussen Kunstkring en direc tie. Namens de Heemsteedse Kunstkring ontving de heer Hoogeveen een fraaie as bak met inscriptie. Tenslotte inviteerde ds. Adr. Oskamp de heren Hoogeveen en Kubatz des avonds voor de reprise van het kerstspel op het toneel, waarna hij in de eerste plaats wenste vast te stellen, dat het ongetwijfeld tot de hoge uitzonderingen behoort wan neer een predikant als feestredenaar fun geert bij een theaterjubileum. Maar nu het Bijzonder Kerkewerk te Heemstede voor de opvoeringen van het kerstspel beslag heeft gelegd op de jubileumsdatum, achtte dr. Oskamp het toch zijn plicht een geluk wens uit te spreken, vooral omdat het door de stichting van dit theater mogelijk ge worden is, dat ook de Hervormde Kerk te Heemstede in deze richting een verant woorde activiteit ontplooit. Spreker noem de het van de heer Hoogeveen indertijd een gedurfd initiatief in deze gemeente een theater te bouwen, maar wanneer hij te rugzag op deze eerste vijf jaar, kon hij deze periode als volledig geslaagd beschou wen, vooral ook dankzij de goede samen werking tussen directeur, bedrijfsleider en personeel. Namens de commissie voor het Bijzonder Kerkewerk sprak ds. Oskamp tenslotte zijn hartelijke gelukwensen uit, welke felicitatie van een fraai bloemstuk werd vergezeld. De heer Hoogeveen bedankte in het kort voor deze verrassende sympathieke geste. In het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal heeft de afdeling Bloemen- daal van de Nederlandse Christen Vrou wenbond donderdag haar kerstwijdings- avond gehouden, waarbij ongeveer honderd leden aanwezig waren. Wegens ziekte van de presidente mevrouw Van der Vlugt werd de bijeenkomst geleid door de vice- presidente mevrouw B. Flach-Veldhuis. Drie gezellig gedekte en versierde tafels verhoogden de kerststemming. Mevrouw Flach en mevrouw IJspeert verzorgden sa men de kerstliturgie. Na de pauze genoten de leden van declamatie door de dames Molenaar en De Bruyn en las mevrouw Van de Toorn éen kerstverhaal voor. Me vrouw Van der Werff sloot deze geslaagde kerstavond met een dankgebed. De groep van 22 Hongaarse vluchtelin gen, die maandag in het centrum aan de Hazepaterslaan te Haarlem is aangekomen, is donderdag aan de slag gegaan in het nationale park „De Kennemerduinen". Deze voorlopige werkgelegenheid wordt zeer op prijs gesteld. De Hongaren sprei den een ijverige werklust ten toon en kun nen door middel van deze zware arbeid de emoties van de afgelopen weken afreage ren. De organisatie blijkt thans vlot te ver lopen: vandaag reeds wordt de arbeidsbe middeling voor deze groep, die een homo geen karakter draagt en waarvan de leef tijden variëren van 20 tot 35 jaar, voltooid en verwacht wordt, dat ook deze vluchte lingen spoedig zullen worden te werk ge steld. De arbeidsbemiddeling voor deze groep geschiedt door het Arbeidsbureau te Lei den, zodat deze Hongaren niet in Haarlem en omgeving maar in Zuid-Holland zullen worden geplaatst. Het ligt in de bedoeling, dat de maandag aangekomen vluchtelin gen, evenals de eerste groep, een bezoek aan Volendam zullen brengen. Zij vertrek- Ter hoogte van de Veerpolderstraat in Haarlem zijn vier mensen in het water van het Spaarne gevallen. Eei drieëndertigjarige magazijnmeester wilde op het pontje, dat de verbinding tussen de Veerpolderstraat en de Spaarndammerweg onderhoudt, stappen, maar kreeg van een haastige wielrijder een duw, waardoor hij het evenwicht verloor. De magazijnmeester greep zich aan de fietser vast, waardoor beiden het evenwicht verloren en in het water van het Spaarne verdwenen. Een dame en een heer, die de fiets nog voor een onderdompe ling wilden behoeden, struikelden en raak ten eveneens te water. De vier drenkelingen werden weer op het droge gebracht en liepen geen nadelige gevolgen van het onvrijwillige bad op. Vandaag en morgen zullen de winkels te Haarlem zonder onderbreking tot negen uur 's avonds zijn geopend, zodat men ook in de avonduren zijn inkonen voor de feest dagen kan doen. Maandagochtend is de sluitingsverordening niet van kracht. Die dag sluiten de winkels echter om zes uur. ADVERTENTIE VOOR IEDERE KANDELAAR DE JUISTE KAARS v/h Warmoesstraat C L O E C K - TEL. 22873 RIJKSSTRAATWEG 69 NEW YORK (Reuter) Premier Nehroe van India heeft gisteren de UNO-Assem blée in New York toegesproken onder overweldigende belangstelling en ovaties. Hij zei dat niets gedaan dient te worden om de haat en verbittering te vergroten. De kwesties Hongarije en het Midden- Oosten zijn ongelukkige gebeurtenissen, maar uit beide kan wellicht iets goeds voortkomen. Volgens Nehroe is oorlog on mogelijk geworden. Militaire verdragen en bondgenootschappen hebben volgens hem geen reden van bestaan. Ook ziet Nehroe de noodzaak van militaire bases niet in. Zij zijn naar zijn mening een uitnodiging voor andere landen om ze na te volgen. De afgevaardigden van Portugal, dat een meningsverschil met India heeft over de toekomst van Goa, waren afwezig. President Eisenhower en premier Neh roe hebben in een communiqué over hun besprekingen onder meer gezegd: „dat er een groot gebied van overeenstemming be staat tussen India en du Verenigde Staten, die verbonden zijn door krachtige vriend schapsbanden, als gevolg van de gemeen schappelijke doelen die zij nastreven en de hoogstt beginselen van vrije demo cratie die zij aanhangen". Zij zefagen, dat 'n een informele sfeer openhartig is ge roken over een groot aantal problemen, die voor beide landen van belang zijn. Nehroe wordt vandaag in de Canadese hoofdstad Ottawa verwacht» ken morgen en zullen tot en met eerste kerstdag in het vissersdorp verblijven. Van de eerste groep zijn alle Hongaren inmiddels geplaatst, hoewel nog niet allen aan de slag zijn. Van de nog veertig perso nen van deze groep, die in het centrum verblijven, zal het grootste gedeelte onmid dellijk na nieuwjaar in het arbeidsproces worden opgenomen. Deze groep zal maandagavond een tradi tionele Hongaarse kerstviering houden. Na afloop hiervan gaan de protestants-christe lijke vluchtelingen voor een kerstdienst naar de Grote Kerk en de rooms-katho- lieke Hongaren zullen een nachtmis bijwo nen, die om twaalf uur in de Franciscaner kapel in de Zoetestraat begint. Enige mu sici van het vluchtelingencentrum zullen deze dienst opluisteren. Om één uur des nachts volgt het kerstontbijt. Vele bewo ners van het Hongaarse centrum zijn reeds uitgenodigd om bij particulieren het kerst feest te komen meevieren. Verscheidene vluchtelingen bezoeken reeds avonden van sportverenigingen en dergelijke, waar zij met hartelijkheid worden ontvangen. Een delegatie van twintig vluchtelingen, versterkt met vijf Hongaren uit „Vijver duin", zal morgenmiddag te Amsterdam de plee' tigheden bijwonen, die gepaard gaan met de overbrenging naar het paleis op de Dam van de verzetsvlag, die de Koningin bij haar bezoek aan de vluchtelingen in de Jaarbeurs ten' geschenke heeft gekregen. Het ligt voorts in de bedoeling, volgende week zaterdag een kleine plechtigheid te houden bij het verzetsmonument aan de Dreef. De Hongaren zullen dan een krans leggen bij dit monument. He' is te verwachten, dat het Hongaars Centrum aan de Hazepaterslaan binnen niet te lange tijd zal worden opgeheven. Het is thans nog de vraag, of in Haarlem een blijvend Hongaars tehuis dient te wor den ingericht. Voederploegen zullen er bij vorst op uit trekken De strenge winter van verleden jaar heeft vele duizenden vogels, die hulpeloos zaten vastgevroren in het ijs, het leven gekost. In allerijl is toen een comité ge vormd, dat door snel en kordaat optreden een grotere ramp heeft weten te voor komen. Om in de toekomst een dergelijke catastrofe te ondervangen, heeft men het comité een blijvend karakter gegeven en het omgezet in de „Stichting Vogelrampen fonds Haarlem en Omgeving". Het voor nemen bestaat binnenkort een grote con tactvergadering te beleggen, waar met dierenvrienden uit de omliggende gemeen ten zal worden overeengekomen hoe bij een zich in de toekomst voordoende ramp zal moeten worden opgetreden. Er zullen voeder- en voorraadplaatsen worden ingericht, zodat het voedsel, wan neer de nood aan de man komt, zo snel mogelijk kan worden gedistribueerd. Haar lem en omstreken zullen worden onder verdeeld in verscheidene wijken, wier hoofden contact onderhouden met het cen trale punt, de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool aan de Voorhelmstraat. Voederploegen onder leiding of bystand van een ornitholoog trekken er binnenkort regelmatig op uit om de omgeving van Haarlem te verkennen en te bestuderen, waar de grootste vogelconcentraties ztfn, waar in tyd van nood voederplaatsen moe ten worden ingericht, die gunstig liggen ten opzichte van de windrichting en toe gangswegen. Hun ervaringen leggen zij vast op kaar ten, waarop wordt ingevuld wanneer en waar moet worden gevoederd en welk voedsel nodig is. De gegevens, die op deze wijze worden verkregen,worden voor eigen gebruik aangewend en naar ornithologische instellingen gestuurd om voor verder we tenschappelijk onderzoek te dienen. Uiter aard zal de kans worden aangegrepen om de gevangen vogels te ringen. Uitrusting Het ligt in de bedoeling de voederploe gen met lieslaarzen, bijlen, vangnetten en rubberboten op sleden uit te rusten. Een van de vele taken van de ploegen is het maken van wakken in het ijs om die ver volgens te omgeven met stro. In de prak tijk is namelijk gebleken, dat de vogels bij de wakken overnachten, zodat de kans bestaat, dat zij met hun zwemvliezen aan het ijs vastvriezen. Het bestuur van de stichting verzoekt degenen, die vorig jaar zo spontaan hun medewerking hebben verleend, zich in ver binding te stellen met het bestuur, of zich als donateur te melden. Bijdragen kunnen worden gestort op girorekening 199399 van „De stichting Vogelrampenfonds Haarlem en Omstreken", of op rekening van genoemd fonds bij de Twentse Bank. In de aula van het Kennemer Lyceum heeft een aantal leerlingen van de middel bare meisjesschool ,,'t Kopje" uit Bloemen daal donderdagavond het toneelspel „Van negen tot zes", geschreven door Aimie en Philip Stuart, onder regie van de heer F. Hesmerg, opgevoerd voor de leerlingen van de onderbouw van het Kennemer Lyceum. Ook de rector, drs. E. van Meir en diens echtgenote en vele docenten woonden deze voorstelling bij, die vanavond voor de hogere klassen herhaald zal worden. Naar wij vernamen hadden de mede spelenden slechts korte tijd van voorbe reiding gehad, hetgeen helaas nogal merk baar was, want de rolkennis van de mees ten liet nogal wat te wensen over. Het stuk speelt zich af in een modezaak, waar het op de ateliers nu niet bepaald altijd „pais en vrede" is en onderlinge jaloezie vaak een rol speelt. Tot overmaat van ramp verdwijnen er een paar japonnen en een blouse uit het atelier en aanvanke lijk wordt een der leerlingen daarvan be schuldigd. Mevrouw Pembroke (Carla Koopman) als de eigenaresse van de modezaak, gaf vooral wat de mimiek betreft, goed spel te zien en ook Monique Toussaint maakte van haar rolletje als cheffin van het atelier iets goeds. De drie mannequins waren op pervlakkig en frivool, zoals ook verwacht werd. Een bezwaar was het dat de meeste actrices" slecht te verstaan waren. De jeugd heeft zich met dit pretentieloze stuk kostelijk vermaakt, ondanks het feit dat haar geduld aanvankelijk nogal op de proef werd gesteld, omdat de toneelkapper niet op kwam dagen. De voorzitter van de Kennemer Lyceum vereniging, de heer Rob van Nouhuys, hield een kort openingswoord en heeft de speelsters na afloop voor haar prestaties bedankt. In het gebouw van de Ned. Protestanten bond aan de Jacobstraat te Haarlem was donderdag een zeer groot aantal leden van de afdeling Haarlem en Omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen bijeengekomen om de kerstmiddag bij te wonen, die vooral door de opvoering van het kerstspel „Kerstfeest bij de vluchte lingen", een spel in één bedrijf voor zestien dames met koorbegeleiding, geschreven door mevrouw A. E. M. van Sleen-Bosma uit Rotterdam een ware belevenis is ge worden. De presidente, mevrouw A. Hamaker- Willink zeide in haar inleiding, dat de kerstnacht misschien de stilste nacht is, de nacht waarin het Kind werd geboren, dat de boodschap der liefde bracht, de bood schap van vrede op aarde voor de mensen van goeden wille. Het lekenspel, dat deze middag wordt opgevoerd, aldus mevrouw Hamaker, zal ons confronteren met de re cente gebeurtenissen in Hongarije. Ook nu weer is er een grote groep verdrevenen van huis en haard, met achterlating van alles wat hun dierbaar was. Hoge kunst- prestaties moet men vanmiddag niet ver wachten, het gaat in een lekespel om het weergeven van een bepaald gegeven op sobere, maar niettemin indringende wijze. Het Huisvrouwenkoor onder leiding.jvan mejuffrouw W. van Eldik, bracht, nadat allen tezamen het „Stille Nacht" hadden doen klinken, enige kerstliederen ten ge hore, waarvan vooral de oude, bewerkt door Henk Badings, en „Gloria", een oude Franse kerstmelodie, veel indruk maakten. Het lekenspel „Kerstfeest bij de vluch telingen" heeft op ontroerende wijze duide lijk gemaakt, dat ook deze verdrevenen die eindeloos voort moeten trekken en einde lijk schamel en moe, ieder met zijn eigen levensleed, waarvan in dit spel verhaald wordt, in een barak onderdak vinden, daar tezamen ook het wonder van het kerstge beuren beleven, met de hoop en de ver wachting op een betere wereld en toe komst. Op indrukwekkende wijze werden de aanwezigen door dit lekenspel met het vluchtelingenprobeem geconfronteerd. De collecte na afloop ten bate van een kerstgave voor de vluchtelingen bracht f 254.85 op en met goedvinden van de schrijfster van het lekenspel, mevrouw Van Sleen, is dit bedrag afgedragen aan het plaatselijk actiecomité voor de vluchtelin gen te Haarlem. Voor 120 woningen van „St. Jozef" en 60 huizen aan Stephensonstraat Naar wij vernemen is het thans zeker, dat de rijksgoedkeuring voor de bouw van 120 woningen en vijftien garages naar een ontwerp van de Haarlemse architect B. J. J. M. Stevens voor de woningbouwvereni ging „St. Jozef" in Delftwijk in het begin van januari 1957 zal worden verkregen. De aannemer zal dan onmiddellijk met de bouw kunnen beginnen. Ditzelfde geldt voor de zestig woningen welke de architect G. A. M. Loogman heeft ontworpen voor de bebouwing van de Stephensonstraat. ADVERTENTIE De meest bekende parfums van GUERLAIN worden U in een fraai zakflacon in leren etui gebracht ODE, SHALIMAR, MITSOUKO, L'HEURE BLEUE, VOL DE NUIT, SOUS LE VENT, J1CKY, FLEUR DE FEU. Vanaf II. 12.50 PARIS ONZE OFFICIËLE DÉPOSITAIRES HAARLEM - LEONARD Haute Coiffure - Institut de Beauté - Wajenwej 29 LOUIS PIÈRLOT - Zijlstraat 88 VAN NI EL - Gr. Houtstraat 92 HEEMSTEDE - ELIZABETH Institut de Beauté Parfumerie - Zandvoortselaan 75 Voor de Haarlemse Kunstgemeenschap en tevens onder auspiciën van de Stichting voor Culturele Samenwerking met Suri name en de Nederlandse Antillen heeft de voordrachtskunstenaar Otto Sterman don derdagavond in de tuinzaal van het Con certgebouw in Haarlem voorgedragen uit zijn repertoire „Ik ben een neger", bestaan de uit proza, poëzie, sprookjes en bijbelse vertellingen. Na zijn optreden maakten de leden van de H.K.G. kennis met het Suri naamse muziekgezelschap de Banja's. De kunst van Otto Sterman is al enkele malen in ons blad ter sprake gebracht. Zij boeit bijzonder, deels door de oprechtheid waar mee zij wordt gebracht, deels door de actu aliteit van het onderwerp: de neger in zijn verlangen volledig te worden erkend als een gewoon mens. Om dit verlangen dui delijk voor ons te laten spreken kiest Ster man, uit een werkelijke behoefte aan de kunst van de negers uiting te geven, frag menten van verhalen, gedichten, sprook jes voornamelijk van neger-auteurs in de Verenigde Staten en draagt deze in verta ling met een bewonderenswaardige een voud voor. In het proza krijgen wij een sober verslag van de behandeling der ne gers op de plantages in de vorige eeuw. In de gedichten, die van latere tijd zijn, veel al van deze tijd, treft ons de hoop, die de neger ondanks zijn vernederingen heeft kunnen bewaren, maar ook een bitter cy nisme. In een gedicht van Jack Gilbert, in de vorm van een gebed, sprak dit wel zeer sterk: „Heer, geef mij zwart sluik haar en een mager wit gezicht om heel secuur te zijn als ik naar de hemel ga. Twee keer naar de hel gaan is wat veel". Otto Sterman weet echter, dat hij niet vol ledig is als hij alleen de ernstige kant van de kunst der negers belicht. In oude legen den', volksverhalen en sprookjes vond hij een prachtige humor, waarvan hij de Haar lemse Kunstgemeenschap eveneens bijzon der liet genieten. De assistent eerste klas der belastingen W. Mengerink heeft donderdagmiddag, vergezeld van zijn echtgenote en zoon, af scheid genomen van superieuren en colle ga's in verband' met het feit dat hij per 30 december de dienst der belastingen gaat verlaten. Het afscheid had plaats in het gebouw van de inspectie van de eerste af deling van de belastingen aan het Klein Heiligland te Haarlem. Het hoofd van de inspectie, de heer P. H. Pesman, sprak de scheidende ambtenaar toe. Ruim 40 jaar heeft de heer Mengerink bij het dienstvak der belastingen doorgebracht en zich daar bij ten volle voor zijn taak berekend ge toond. „Wij wensen u een goede gezondheid toe, ook in de komende periode en een welver diende rust", zo eindigde de heer Pesman zijn toespraak. Vervolgens sprak de hoofdassistent-sectie chef, de heer P. C. A. A. Fenijn, die de ijver en plichtsgetrouwheid roemde van de heer Mengerink. „Wij zullen u missen op het kantoor en op onze jaarlijkse reis", zo zeide de heer Fenijn, daaraan mede namens de collega's de beste wensen voor de toe komst toevoegend. Ook de collega's T. Siepel en K. Edskes dankten de scheidende voor de prettige samenwerking. De heer Mengerink dankte in een kort woord de sprekers, ook voor de aangebo den cadeaus, waarna de collega's en de fa milie Mengerink zich in een laatste gezellig samenzijn verenigden. Het sociaal voorlichtingsbureau aan de Wilhelminastraat 3 is een van de meest be scheiden gemeentelijke instellingen die wij kennen. De bezoekers van dit bureau wen den zich tot mevrouw R. NerdenNathan om sociale voorlichting, om advies en be middeling, om de weg naar de voor hen aangewezen instantie te vinden en niej in de laatste plaats om morele steun. Het is duidelijk, dat het probleem van de verzwegen en uiterlijk moeilijk waarneem bare armoede dagelijks op het sociaal voor lichtingsbureau aan de orde is. Maar het doet zich, zo zegt mevrouw Nerden, altijd meer geval voor geval dan groepsgewijs voor. Men moet de mensen kennen, hun eigen problematiek weten en van die per soonlijke sfeer uit ontdekken waar hun moeilijkheden schuilen. Wie met een daar voor gevoelig oog de dossiers van 't sociaal voorlichtingsbureau zou doorkijken, zou ook daar „stille armen" ontmoeten. Maar die vindt men vaak in groepen waar nie mand aan denkt en ook niet aan wil denken. Daar is bijvoorbeeld de ongehuwde moeder, die met veertig gulden in de week hard ploetert voor haar kindje en voor haar bejaarde moeder, die een pensioentje van acht hele tientjes in de maand geniet. Daar is de eenzame invalide op rijpere leeftijd, die het met een weekloon van nog geen 25 gulden moet doen, daar is de gewezen pensionhoudster, wier woning door de eigenaar werd gevorderd en die nu met een kleine schadevergoeding, maar verder met lege handen staat. Zo zou men gemakkelijk door kunnen gaan, maar deze drie voorbeelden illustreren reeds de ver scheidenheid van het vraagstuk der stille armoede, waaraan alleen de eenzaamheid en de eentonigheid als vaste metgezellen verkleefd zijn. Die eenzaamheid en een tonigheid worden in deze weken van familiefeesten het scherpst gevoeld en het comité voor de Stille Armen kon door mid del van zijn jaarlijkse inzameling velen die slechts met de grootste moeite de eindjes aan elkaar kunnen knopen een extraatje aanbieden als blijk van medeleven van hun beter bedeelde medeburgers. Dit extraatje, zo vindt mevrouw Nerden, mag dan óók best besteed worden aan iets dat op nor male dagen als luxe zou worden bestem peld. U kunt nu nog, al is het al laat, eraan medewerken, dat een zo groot mogelijk aantal van onze medemensen met Kerstmis een verrassing wordt bereid, die niet alleen materieel, maar ook moreel wat troost kan bieden. HAARLEM EN OMGEVING Bevorderd. Met ingang van 1 januari zijn de heren L. van der Berg, A. Boesveld, W. Prins en W. Redeker; allen agent van politie te Heemstede, bevorderd tot hoofd agent. „Abeltje" In Minerva. Woensdag 2 januari verzorgt een miniatuurtheater een kindermiddag in het Minerva theater. Op gevoerd wordt het poppenspel in negen taferelen: „De A van Abeltje", bewerkt naar het bekende jeugdboek van Annie M. G. Smidt. Televisie in Minerva. Voor de komende maanden zijn weer twee televisieuitzendin gen geprojecteerd, welke van uit het Minerva-theater te Heemstede worden ver zorgd. De eerste is vastgesteld op zaterdag 2 februari: de N.C.R. zal dan een amuse mentsprogramma verzorgen. De tweede uit zending geschiedt zaterdag 6 april, welke weer een „Krocodol-programma" zal wor en. Geen voorrang verleend. Op de krui sing SpanjaardslaanFonteinlaan in Haar lem heeft zich donderdag een botsing voor gedaan tussen een personenauto en een vrachtwagen. De bestuurder van de per sonenauto, die van de Spanjaardslaan de kruising opreed, verleende geen voorrang aan een zware vrachtauto. De personenauto werd zeer zwaar beschadigd, de bestuurder, een 55-jarige fabrikant, werd vermoedelijk r t een lichte hersenschudding in het Dia- konessenhuis opgenomen. ADVERTENTIE Houtplein 16 hoek Tempeliersstraa Telefoon 10985 Gezellige sfeer. DINER-DANSANT Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben te kennen gegeven, dat zij van avond aanwezig willen zijn bij de massa- en koorzang, die in de Margriethal aan de Croeselaan in Utrecht wordt gehouden en waaraan onder meer wordt deelgenomen door een koor van Hongaarse vluchtelin gen. Ilet ligt in het voornemen der regering om, met het oog op de sedert het eind van 1954 doorgevoerde verhogingen van de lo nen, de loongrens, geldende voor de ziek tewet, de werkloosheidswet en de invalidi teitswet, met ingang van 1 januari 1957 te verhogen tot f 6900. Een daartoe strekkend wetsvoorstel zal zeer binnenkort de Sta- ten-Generaal bereiken. Aan de uitvoeringsorganen der sociale verzekering is medegedeeld, dat de rege ring het op prijs zal stellen, indien, in af wachting van het tot stand komen van de desbetreffende wet, met ingang van 1 ja nuari 1957 reeds zal worden gehandeld, alsof de wet reeds was tot stand gekomen. Daardoor zal worden bereikt, dat perso nen niet tijdelijk buiten de werking van de sociale verzekeringswetten zullen val len, die daar enige tijd later en met terug werkende kracht weer zouden moeten ondergebracht worden. Geschenk van personeel bij 35-jarig bestaan van uitgeverij In het met meer dan honderd kerstbomen en fraaie bloemstukken versierde Krelage- huis vond donderdagavond een feestelijke personeelsbijeenkomst plaats ter herdenking van het vijfendertigjarig bestaan van de N.V. De Technische Uitgeverij H. Stam en haar dochterondernemingen. Deze zaak, die in 1921 als éénmansbedrijfje in Amsterdam werd opgericht, heeft nu haar hoofdkantoor ir Haarlem en ontwikkelde zich intussen tot een concern met vele dochterondernemingen en vestigingen in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Utrecht en Eindhoven, Antwerpen en Djakarta. Het feestdiner, dat donderdagavond werd gegeven, werd ook bij gewoond door bijna vierhonderd personeels leden en hun dames. Verschillende sprekers voerden het woord om de heer H. Stam sr. (oprichter der zaak en thans president-direc teur) te complimenteren. Namens de directie en het gezamenlijk per soneel vond de symbolische aanbieding plaats van het cadeau. Vóór de jubilerende uitge ver werd namelijk de Haarlemse beeldhouw ster Janneke Ducro „onthuld", die de op dracht kreeg een borstbeeld in brons van de heer Stam te vervaardigen, hetwelk te zijner tijd in het bedrijf zal worden geplaatst. Aan het slot van het officiële gedeelte van deze samenkomst voerde de heer Stam het woord, waarbij hij zijn dank uitsprak aan zijn medewerkers, die het mogelijk hadden gemaakt het bedrijf tot grote Mm.»> hrenPen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15