Krupp geeft plannen bij IJmuiden nu toe Bantengdivisie neemt de macht over op Midden-Sumatra HET WEER KAN Centraal Comité in Moskou bijeen Aanhangers van kolonel Lubis in actie tegen corruptie Handel en industrie zouden er om gevraagd hebben Onbloedige revolte tegen Djakarta Djakarta overrompeld I.KAN Juwelier - Horloger Estafette- p uzzelzv edstrijd Stuurman Cohen Zuilengalerij Voor de Stille Armen Polen wenst lening van Washington Rustig weer Het woord is aan Geen animo op Cyprus voor delegatie naar Makarios Turkije niet afkerig van Britse voorstellen Wollweber verafschuwt vrije besprekingen Satioekov wordt hoofdredacteur van „Pravda" Vijf doden in het verkeer H.D.Z. Verlovingsringen 71e JAARGANG No 141 VRIJDAG 21 DECEMBER 1956 301e JAARGANG No 293 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT 1 U "l "H Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. B 1 I H I B Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- J—ff V 1 A TV^ C 8 I f*f I ^4 Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal f 7.15, kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. I tB f B 1 1 III J IJ IJ IJ 1 II fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 TlL*TIi Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman FRIEDRICH KRUPP, de directeur van het Krupp-concern in West-Duitsland, die ons vorige week elk commentaar weigerde op de mededeling onzerzijds, dat wij gegevens in handen hadden over de vestiging van een nieuwe staalindustrie in de duinen van IJmuiden door zijn firma, heeft gisteren aan een speciale medewerker van het „Algemeen Handelsblad" toegegeven, dat het bericht in ons blad van zaterdag 15 december volkomen juist is. Daar het genoemde dag blad nog enige feiten publiceert, nemen we hieronder dit bericht over. ESSEN, 20 december. De berichten over de eventuele mogelijkheid van vesti ging van een bedrijf van de firma Frie- drich Krupp in het westen van Nederland hebben ons aanleiding gegeven bij de di rectie van deze firma te Essen nadere in lichtingen te vragen. Men deelde ons mede, dat inderdaad uit kringen van handel en industrie in Neder land een verzoek was binnengekomen om nader te worden ingelicht over de moge lijkheden van stichting van een nieuwe staalfabriek, waarbij als plaats van vesti ging de omgeving van IJmuiden werd ge noemd. De firma Krupp heeft daarop aan deze Nederlandse groep een voorlopig project voorgelegd, dat de instemming van de initiatiefnemers verwierf. Inmiddels worden over dit plan zeer uit voerige besprekingen gevoerd en daarom kon men ons in dit stadium geen verdere bijzonderheden meedelen. Wij menen echter te weten, dat het hier gaat om de oprichting van een Thomas staalfabriek met een jaarlijkse capaciteit van 150.000 ton staal. Naar wij vernemen heeft nog onlangs een groep Westduitse industriëlen bezoeken gebracht aan de streek bezuiden IJmuiden teneinde zich te oriënteren omtrent de fei telijke situatie in het eventueel voor een tweede basis-industrie geschikte gebied. De omvang en de capaciteit van de staal industrie, die Krupp in het IJmondgebied denkt te vestigen, is aanzienlijk kleiner dan die van Hoogovens op de noordelijke oever van het Noordzeekanaal. Alfried Krupp denkt aan een capaciteit van 150.000 ton staal per jaar. Hoogovens hoopt de jaarlijkse capaciteit in 1958 met 300.000 ton staal in blokken op te voeren, naast de 800.000 ton staal vol gens het Siemens Martin-principe van thans. De capaciteit van Hoogovens bedraagt derhalve in 1958 1.100.000 ton staal. Alfried Krupp denkt thans aan een zevende deei hiervan. (Op pagina vijf hebben wij enige commentaren verzameld op dit bericht. Tevens wordt daar de kwestie belicht uit een andere hoek die van de technische en economische mogelijkheden. Red.) 21e verantwoording W. J. te H. 5,M. Z. 1,van Carla en Rudie 4,50; W. E. H. ƒ10,—; M. H. ƒ10,—; F. A. de B. ƒ2,50; T. S. ƒ2,50; N. N. ƒ2,50; R. BI.—K. 25,—; M. M. L. 2,50; J. N. 2,50; S. B. ƒ2,—; C. v. 't W. ƒ3,50; N. N. ƒ1,—; N. B. ƒ5,—; X. ƒ1,—; Opbrengst oude kran ten van Eddy J. f2,50; N. N. ƒ2,50; T. en H. ƒ5,—; J. A. K. ƒ5,—; C. F. S. ƒ2,50; A. B. ƒ5,Greetje ƒ5,—; J. D. H. ƒ5,—; Dames van S. ƒ2,50; Fam. K. ƒ5,—; N. N. ƒ2,60; B. D. 5,—; N. N. ƒ2, 0; N. N. ƒ2,50; B. B. f 2,50; J. G. M. en Zn. 25,—; Mevr. B. ƒ2,50; T. en G. ƒ5,—; C. de L. ƒ2,50; Mevr. W. f 2,50; Kapittel V. V. V. 50,—; B. M. 2,50; C. v. Th. 2,50; Pop 2,50; H. T. ƒ2,—; Ge- pens. ƒ1,—; C. L. ƒ2,50; Mej. E. H. ƒ2,50; C. P. D. ƒ100,—; A. P. ƒ100,—; C. J. E.—J. 10,F. V. ƒ10,—; Mevr. H. W. A.—M. 10,—; A. P. N. A. de G. 10,—; Mevr. Sj. D. P. 10,—; J. C. S. de O. 10,—; M. W. 10,—; Dr. W. B. 10,—; Mevr. J. E. v. d. W. ƒ5,—; N. N. ƒ5,—; Cd. v. H. ƒ5,—; N. N. ƒ5,—; J. L. ƒ5,—; W. L. ƒ3,50; L. v. S.—B. f3,—; Mej. M. E. C. M. S. ƒ2,50; E. D. M. f2.50; C. Z. f2,50: Mevr. M. C. F.—v. d. W. f2,50; G v. ƒ2,50; E. R. ƒ2,50; Mevr. M. B. 2,50. Dagtotaal ƒ567,60. In het geheel is thans bij ons blad binnengekomen een bedrag van 11,532,73. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93 en Rijksstraat weg 2 te Haarlem of worden overgeschreven op onze postgiro 273107 onder vermelding „Voor de Stille Armen". Dit zesenveertig bij negenendertig cen timeter metende paneel „De tevreden drinker" van Adriaen van Ostade is door de gemeente Haarlem aange kocht. Daar deze belangrijke Haar lemse meester tot nu onvoldoende in het Frans Halsmuseum was vertegenwoordigd, kan deze aan winst worden beschouwd als een ge lukkige aanvulling van een hinderlijke lacune in,het gemeentelijk kunstbezit. Het paneel is tentoongesteld in het kabinet voor dat met de „Regentessen" van Frans Hals. WARSCHAU/BERLIJN (United Press) Betrouwbare en welingelichte kringen in de Poolse hoofdstad delen mede, dat een leidende Poolse econoom naar Washington is vertrokken om de mogelijkheid van een Amerikaanse lening aan Polen te bespre ken. Men noemt met het oog hierop de naam van professor Julian Hochfeldt. Het was reeds bekend, aldus deze kringen, dat de V.S. tot het verstrekken van een lening bereid waren, voorshands werd echter een klein bedrag genoemd. Een groep groot-industriëlen was bereid om Polen voorschotten te verstrekken met medeweten en medewerking van de rege ring. Hochfeldt zou met de Amerikaanse ministeries van Financiën en Buitenlandse Zaken, en met deze particulieren bespre kingen hierover voeren. Polen heeft naar schatting 300 miljoen dollar nodig, en men voorziet nog deze winter een crisis tenzij de hulp wordt ge geven. De Poolse minister van Defensie, gene raal Bordzilowski, heeft in een interview met het Poolse blad „Kurier Szczeczinski" gezegd dat de Poolse regering zo spoedig mogelijk de diensttijd voor het leger op 18' maanden zal brengen (in plaats van 24 maanden). Het Westberlijnse blad „Der Tag" meld de donderdag, dat de politie in Estland en Litouwen anti-Russische demonstranten heeft uiteengejaagd. De actie der politie kwam toen studenten en arbeiders te Tal lin (Estland) en Vilna (Litouwen) het ver trek der Russische troepen eisten, alsmede de vrijlating dergenen, die waren gevan gengezet wegens hun strijd voor onafhan kelijkheid. De marionetten Intussen beloofden Oostduitse en Tsje chische communisten in een gezamenlijk uitgegeven verklaring trouw aan de Sovjet- Unie, aan het Pact van Warschau en zij spraken hun afkeuring uit over iedere vorm van „nationaal communisme". Op 1 januari 1957 wordt in Tsjecho-Slo- wakije een wet van kracht waarbij de le venslange gevangenisstraf wordt afgeschaft. De doodstraf blijft gehandhaafd, in het bijzonder voor hoogverraad, spionage ol' terrorisme. ccccccooccccccccocco VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met in het uiterste noorden tijdelijk wat regen. Elders hier en daar mist en overwegend droog weer. Zwakke of matige wind, in hoofdzaak uit richtingen tussen west en noord. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. ^O2ccoooooccccocxxxxcocoxcooocooooo0oc»ooooooccocooo DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Hedenmorgen vroeg zijn zowel van het ANP als United Press berichten uit Indonesië binnengekomen, waaruit blijkt, dat op inidden-Sumatra een geslaagde staatsgreep is gepleegd, die de regering van Ali Sastroamid- jojo in ernstige moeilijkheden heeft gebracht. De staatsgreep is blijkbaar donderdag uitgevoerd want donderdagavond zei de gouverneur van mid- den-Sumatra, Ruslan Muljahardjo, in een radio-uitzending voor de be volking uit Bukit Tinggi, het voormalig Fort de Koek dat „een militaire raad onder leiding van luitenant-kolonel Ahmad Plussein het burgerlijk bestuur in handen heeft genomen". Ook deze zelf hield een toespraak, waarin hij een beroep op het volk deed om kalm te blijven. Achter luite nant-kolonel Hussein staat de bekende Banteng-divisie, waarvan zeer veel veteranen uit de tijd van de onafhankelijkheidsstrijd deel uitmaken. Een woord voerder van het leger te Dja karta wilde vrijdagmorgen deze berichten noch bevestigen noch ontkennen en zeide, dat het hoofdkwartier van het leger nog bezig is, „de feiten te verzamelen". Volgens een A.N.P.-bericht heeft het be richt over de staatsgreep in Midden-Suma tra de Indonesische regering geheel over vallen. De woordvoerder van de regering deelde aan de correspondent van het A.N.P. slechts mede, dat tot dusverre nog geen berichten zijn ontvangen van het gou verneurskantoor. Hij gaf te kennen, dat de berichten over de radiorede van de gou verneur, die in twee Djakartaanse dagbla den waren opgenomen, moesten worden betwijfeld. Hij onthield zich evenwel in elk geval van commentaar. Een door United Press benaderde regeringsfunctionaris te Djakarta verklaarde „zeer geschokt" te zijn. In de radio-uitzending van Bukit Tinggi was voorts verklaard waarom deze staatsgreep was ondernomen. „Om de hui dige crisis in Midden-Sumatra, die is ver oorzaakt door ontevredenheid onder alle lagen der bevolking, te boven te komen", aldus de mededeling. De commandant van de politie in de pro vincie, Suarno, deelde eveneens over de radio mede, dat hij zijn ambt heeft over gedragen aan de commissaris van politie, Sutan Suis, die inmiddels lid is geworden van de „militaire raad". Geen gevechten Vierduizend man van de Banteng-divisie zouden de machtsoverneming kracht bij gezet hebben. Er is volgens United Press een burgerraad opgericht. Arrestaties of ge vechten zijn niet gemeld. Een delegatie veteranen van de Banteng-divisie was een week geleden nog naar Djakarta gereisd om ervoor te waarschuwen, dat er hande lend zou worden opgetreden als de cor ruptie niet werd bestreden. De delegatie eiste tevens dat Sumatra een eerlijk deel van de inkomsten uit de oliewinning moest hebben, voor de ontwikkeling van het ge bied. Alhoewel de staatsgreep tegen de huidige regering te Djakarta gericht is, werd het volk gerustgesteld met de mededeling dat de opstandelingen de Indonesische natie niet wensten te ontbinden. Welingelichte kringen verklaarden, dat deze opstand de eerste stap zou kunnen zijn naar een federaal bestuur in plaats van een gecentraliseerde regering. In deze kringen werd ook voorspeld, dat deze open greep naar de macht elders dergelijke revoltes zou kunnen veroorzaken en het leger ertoe zou kunnen aanzetten om alsnog in Djakarta naar de macht te grijpen. Dit was op 16 november reeds bijna gebeurd. Het kabinet van Sastroamidjojo, dat toch reeds een zeer omstreden positie in neemt, zou vallen en de plannen van Su karno om „cu „geleide democratie" te scheppen zouden worden doorkruist, want het volk steunt hem niet meer, aldus deze kringen. De provincie Midden-Sumatra, een van de rustigste delen van de Indonesische archipel, is de geboortestreek van vele In donesische leiders. Dr. Mohammed Hatta, die drie weken terug als vice-president is afgetreden, is uit deze provincie afkomstig, evenals Sutan Sjahrir, eertijds minister president en thans voorzitter van de Indo nesische socialistische partij. Sumatra is ook het geboorteland van kolonel Zulkifli Lubis, de vroegere waar nemend chef-staf, die kortgeleden plannen had beraamd om de Indonesische regering omver te werpen. Lubis, die zes weken ge leden zijn woning in Djakarta verliet, nadat hij was opgeroepen om voor zijn chef, generaal-majoor Nasution te verschijnen (die ook al van Sumatra afkomstig is) be vindt zich nog steeds op vrije voeten. ADVERTENTIE Geluk eerst dan met een ring van Meer dan 50 modellen trouw- en verlovingsringen Barteljorisstr. 2 - Tel. 15004 Haarlem »OOCOCOOOCCC<XOCOOOOC0020000COOCCOCCOCC rr ODCOCCCOCOOC>C'~< Gisteren kondigden wij een esta fette voor onze lezers aan, waar over wij vandaag wat meer willen vertellen. De start vindt plaats morgen, zaterdag, en de bizonder- heden zullen in ons blad van mor gen worden vermeld, alsmede de prijzen. We kunnen alvast het woord „Estafette-zitwedstrijd" ver klaren: rustig thuiszittend kunt u „in de geest" meerennen van halte tot halte, door de puzzels op te los sen, die u op diverse dagen te beginnen met morgen Worden voorgezet. Tot morgen, aan de start. Confucius Wat praat gij lichtvaardig over geluk en ongeluk; zij zijn van één stam en gij zijt het, die hen naar believen onderling verwisselt. NICOSIA (Reuter/AFP) Het Britse bestuur op Cyprus heeft zes vooraanstaan de Cyprische Grieken aangewezen, die de Britse gouverneur naar de Seychellen zou willen laten gaan voor overleg met aarts bisschop Makarios. Het zijn twee burge meesters, twee vroegere leden van de uit voerende raad en Krandidiotis, de alge mene secretaris van de etnarchische raad. Vier van de aangezochten zeiden dat zij via de radio voor het eerst van het plan vernomen hadden en weigerden uitsluitsel te geven of weigerden. Britse veiligheidsstrijdkrachten hebben donderdag te Famagusta een betoging van scholieren tegen de voorgestelde grondwet en voor aansluiting van Cyprus bij Grie kenland verspreid. Drieëntwintig betogers werden gearresteerd en een jongen, die geen gehoor gaf aan een bevel om te blij ven staan werd gewond door een kogel. In pamfletten, in Famagusta in omloop gebracht door de verboden organisatie Peka, is opgeroepen tot een algemene sta king van 24 uur „als eerste teken van het verzet der Cyprioten tegen de constitutio nele „val"." Woensdag zijn in Nicosia, in gevolge de aangekondigde verwachting der noodmaatregelen, 26 arrestanten op vrije voeten gesteld. Een Grieks-Cyprische priester, Antonio Mavromatis, verdacht van terroristische activiteit, is gearres teerd. Hij zou een actief lid van de EOKA zijn. Premier Menderes van Turkije heeft verklaard, dat de Britse voorstellen voor de toekomst van Cyprus een redelijke basis voor onderhandelingen kunnen vormen. ADVERTENTIE BERLIJN (Reuter) De Oostduitse mi nister van Staatsveiligheid Wollweber, heeft in een vrijdag opgenomen artikel in het blad „Neues Deutschland" verklaard, dat in Oost-Duitsland „zogenaamde vrije besprekingen niet mogen en niet kunnen worden toegestaan". „Dergelijke besprekingen zouden er slechts toe bijdragen, dat „buitenlandse anti-democratische en aniti-socialistische ideologieën worden binnengesmokkeld". Volgens Wollweber hadden „Westelijke vijandelijke cen'ra" een staatsgreep in Oost-Duitsland beraamd. »0OXX>000000aD0000X000C00C0a>DC<X»C000000a0CO300000000< MOSKOU (Reuter en AFP). Het Cen trale Comité van de Russische communis tische partij is donderdag in voltallige zitting bijeengekomen. Men weet dat het drie of vier dagen zal vergaderen. Op de agenda staat de behandeling van binnenlandse economische vraagstukken (zoals uitbreiding van het bouwprogram ma en de verhoging van de produklie van consumptiegoederen), ideologische proble men, een analyse van de internationale si tuatie, en de verhouding tot de volksdemo cratieën en eventuele veranderingen in de kaders. Alle Russische ambassadeurs uit de „volksdemocratieën" en ook die uit Belgra do wonen de zitting bij. Paval A. Satioekov is benoemd tot hoofdredacteur van de Pravda, het orgaan van de Russische communistische partij. Hij volgt Sjepilov op, die thans minister van Buitenlandse Zaken is. Satioekov is de naaste medewerker geweest van de vo rige hoofdredacteur Sjepilov en reeds acht jaar aan de „Pravda" verbonden. Hij is een deskundige op het gebied van de binnen landse politiek. Uit bevoegde kringen is evenwel verno men, dat Sjepilov in feite het oppertoezicht blijft behouden op de Pravda, vooral wat betreft kwesties van buitenlandse politiek. Pospelov, de leider van de afdeling agita tie en propaganda („Agitprop") van het presidium van het centrale comité, zou het oppertoezicht bij de „Pravda" over de za ken van binnenlands beleid hebben. Ook in de leiding van andere propagan- da-organen van de partij blijken wijzigin gen te zijn aangebracht. Het blad van het rode leger „Rode Ster", meldde onlangs dat prof. Dorosjev de lei ding heeft van de academie van sociale wetenschappen. In februari, toen het 20ste partijcongres gehouden werd, had Konstan- tinov de leiding van deze academie. Dorosjev en Konstantinov maken nu sa men beiden deel uit van de redactie van de „De Communist", het voornaamste or gaan van het centraal partijcomité. Voorts blijkt ook Ponomarev, een belangrijke fi guur op ideologisch gebied die belast is met de betrekkingen met buitenlandse partijen, lid van de redactiecommissie te zijn. BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 3439 FERD B01STR. 48 A DAM - TEL 717162 Heren Loden Winterjassen ƒ98.50 De 25-jarige student D. Mulder is met een auto, die hij van een garagehouder in zijn woonplaats had geleend, in het Star- kenborghkanaal te Groningen gereden en verdronken. Vermoedelijk heeft de mist hem misleid. Een kraanwagen van de brandweer haalde de auto, waarvan een portier geopend bleek te zijn, uit het ka naal. Na enig dreggen in de omgeving werd het stoffelijk overschot van de heer Mulder gevonden. Het driejarig meisje M. de Gier te 's-H e r t o g e n b o s c h is donderdagmid dag op de Graafse Weg, toen het plotseling de rijweg overstak, door een personenauto aangereden. Het kind werd naar het Groot- ziekengasthuis vervoerd, waar het in de loop van de avond is overleden. Óp de hoek van de Eerste IJzerstraat en de Coolhavenstraat te Rotterdam is de 7-jarige Robbie Westerduin van een rijden de truck met oplegger gesprongen. Hij kwam onder de wielen van de oplegger. Hij is naar het ziekenhuis Coolsingel gebracht, waar bleek dat hij was overleden. De 66-jarige M. Beute uit de Aegidius- straat in R o 11 e rd a m is bij de Binnen- havenbrug overleden nadat hij was aange reden door een motorrijder. Hij had op de brug staan praten en was opeens van het trottoir afgelopen met het noodlottig ge volg. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis Coolsingel gebracht. Op de Zutphensestraat te Apeldoorn is de 73-jarige wielrijder F. G. W. B. door een personenauto aangereden, toen hij plot seling van het fietspad de rijbaan opzwenk te om een zijweg in te slaan. Hij is in het Julianaziekenhuis overleden. Jeugd in de Sovjet-Unie In de Sovjet-Unie zal met kracht worden opgetreden tegen straatschenderij. Volgens het orgaan van de communistische jeugd bond is een jeugdleider onlangs in "een mijnstad in de Oekraine door een troep jeugdige bandieten aangevallen en van zijn horloge beroofd. ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM De radio heeft gisteren een belangrijk onderwerp van bespreking uitgemaakt bij het debat in de Tweede Kamer over de begroting van O., K. en W. Daarbij zijn vele - en ons inziens ge rechtvaardigde - bezwaren geopperd tegen de voorgestelde verhoging van de luister bijdrage. Het is niet meer dan redelijk, dat de luisterbijdrage uitsluitend gebruikt wordt ter bestrijding van kosten voor de uitzending van die programma's, waarnaar de betaler van de bijdrage inderdaad kan luisteren. De programma's van de Wereld omroep kunnen door de betalers van de luisterbijdrage niet worden opgevangen en dus hoe belangrijk de functie van die omroep ook moge zijn - dienen de kosten ervan uit andere fondsen te worden be streden. Het is echter niet dit punt, dat ons ln het debat het meest heeft getroffen. Veel opvallender vonden wij het, dat daarbij zoveel gesproken is over de politieke en levensbeschouwelijke kant van de radio programma's, maar nauwelijks een woord over het kulturele peil ervan. Dit was des te merkwaardiger omdat kunst en kuituur in ander verband tijdens hetzelfde debat herhaaldelijk ter sprake zijn gekomen. De Kamerleden hebben het over muziek en toneel, over opera en ballet gehad, maar niet zodra viel het woord „radio" of men belandde onmiddellijk in de politiek. En toch zou er zoveel anders over te zeggen zijn geweest. De vrijzinnige en protestantse sprekers hadden het radio- beheer veel ernstiger - door veel meer luisteraars volledig onderschreven - ver wijten kunnen maken dan dat twee omroepverenigingen de politiek in de ether „monopoliseren". Zij hadden er na melijk op kunnen wijzen, dat heel het hui dige radio-bestel in zijn taak te kort schiet omdat het in onvoldoende mate kultureel- opvoedend en kunstzin kwekend werkt en te gemakkelijk toegeeft aan de neiging om door een zo laag-bij-de-gronds mogelijk niveau van talrijke uitzendingen een zo groot mogelijk deel van het publiek aan te trekken. Zij hadden kunnen verklaren, dat het uitzenden van sommige voortref felijke en hoogstaande programma's - want ook die zijn er, hoewel in veel te klein aantal - de omroepverenigingen nog geen vrijbrief geeft om een ander deel van hun zendtijd te besteden aan programma's die hun enige rechtvaardiging vinden in het feit, dat zij de omroepverenigingen niets kosten. En tenslotte hadden zij kunnen wijzen op dat andere euvel, dat voortvloeit uit het systeem van elkaar beconcurreren de groepen: het steeds toenemend gebruik van reizende gezelschapjes van artiesten, die om aanhangers voor de betrokken ver enigingen te winnen, overal in den lande voorstellingen tegen absurd lage prijzen geven en daarmee de bona-fide maar on gesubsidieerde toneel- en cabaretgezel schappen het brood uit de mond stoten. Over de noodzaak om door „sanering" (hier zou dat woord werkelijk op zijn plaats zijn) een einde te maken aan deze wantoestanden, die in het radio-bestel van geen enkel ander land voorkomen, is gis teren in de Tweede Kamer niets gezegd. Maar des te meer is er gesproken van de wenselijkheid om nog meer politieke par tijen te laten méédelen in de zendtijd en dus de toch al verwarde luisteraar nog meer „zuilen" voor te zetten. Als het werkelijk zo is, dat onder het huidige systeem de ether te vol is van zogenaamde „Rooms-rode" politiek, dan bestaat daarvoor maar één goede en voor-de-hand-liggende oplossing: minder „Rooms-rode" politiek. De methode, waar voor gisteren verschillende Kamerleden hebben gepleit, namelijk méér politiek van ander dan „Rooms-rood" karakter, zou geen verbetering maar een verslechtering zijn. Gisteren is in ons blad, in heel ander verband, gezegd dat verdeling geen oplos sing is voor verdeeldheid. Dat geldt ook voor de radio. Met een nog verder gaande verdeling van de zendtijd, volgens welke formule ook, kan men geen einde maken aan de politieke verdeeldheid, die Den Haag op deze manier juist in toenemende mate op Hilversum zou overplanten. Al leen een systeem van radio-beheer, waar bij er een eind zou komen aan het stelsel van omroepverenigingen, maar waarbij aan politieke partijen op rechtvaardige wijze gelegenheid zou worden gegeven tot het - mondjes-maat! - verkondigen van hun denkbeelden, zou een werkelijke sanering betekenen. Het luisterende publiek heeft waarlijk geen behoefte aan nóg meer zuilen, die van de Nederlandse radio langzamerhand een tweede Parthenon zouden maken. Alleen: het Parthenon had meer kulturele beteke nis. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1