Uitgaan in Haarlem 7 g.m. oord TELEViSIE-R Is ons hoger onderwijs niet efficiënt genoeg? DE LAATSTE TOAST J MERLIJN EN DE WONDERBESSEN 4 Betaling abonnementsgeld per giro Viering van de vijfde mei Japanse prenten in het Rijksmuseum De winkelsluiting op kerstavond Examens GRUNDIG Prof. Bergman trekt vergelijkingen met Amerikaans systeem Specialisatie troef VERVOLGVERHAAL DOOR JAKOB JAKOBI Nederlanders lid van Duitse auteurskring Agenda voor Haarlem VRIJDAG 21 DECEMBER 1956 TONEEL EN DANS Vrijdag: 21 december. Stadsschouwburg', 20 uur: Het Nieuw Nederlands Toneelgezel schap geeft onder regie van Frits van Dijk een voorstelling van het blijspel „Julia" van Somerset Maugham en Guy Bolton. Medewerkenden zijn onder anderen Rie Gilhuys, Ellen de Thouars, Frits van Dijk, Johan Gobau en Bob Verstraete. Zondag 23 december, Concertgebouw, 19 uur: De dans- en balletgroep van mevrouw To Venema geeft een uitvoering. Zaterdag 22 december, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Puck" speelt onder regie van Egbert van Paridon het blijspel „De knecht van twee meesters" van Carlo Goldoni met onder anderen Karin Haage, Tine de Vries, Paul Storm, Wim van den Heuvel, Eric van den Donk en Egbert van Paridon. Dinsdag 25 december, Stadsschouwburg, 19.30 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van „Ivanov" van Anton P. Tsjechov onder regie van professor Pjotr Sjarow in de vertaling van Charles B. Timmer. Han Bentz van den Berg ver tolkt Ivanov. Verder wordt onder meer medewerking verleend door Mimi Boes- nach, Sigrid Koetse, Lous Hensen, Johan Fiolet, Clara Vischer, Bert van der Lin den, Wim van Sierenberg, Paul Huf, Henk Rigters en André van den Heuvel. Decors zijn ontworpen door Metten Koornstra, kostuums door mevrouw Roland Holst. Woensdag 26 december, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie speelt „Zuid zee Zeepbel", 'n blijspel van Noel Coward. Cees Laseur heeft de regie. Medewerken den zijn onder meer Elisabeth Andersen, Cees Laseur, Gijsbert Tersteegh en Coen Flink. Donderdag 27 december, Minervatheater, 20.15 uur: Het gezelschap Johan Kaart geeft een voorstelling van „Potasch en Perlemoer met vakantie" met onder an deren Johan Kaart en Johan Boskamp. Vrijdag, 28 december, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie speelt het blijspel „Home sweet home" van Paul Osborn onder regie van Ank van der Moer met onder meer Mimi Boesnach, Mien Duymaervan Twist, Mien van Kerck- hoven—Kling (als gast), Johan Fiolet, Joan Remmelts en Ko Arnoldi. MUZIEK Vrijdag 21 december, Concertgebouw, 19.30 uur: De heer Paul Chr. van Westering houdt een inleiding bij het concert, dat door het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal wórden gegeven. Vrijdag 21 december. Concertgebouw, 20 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van Jan Epen- huysen een uitvoering van de opera compositie „Khovanstjina" van Moussorgs- ky, de Vierde Symfonie van Bruckner en het Vioolconcert in g van Prokovjev, waarin Stanley Weiner als solist optreedt. Vrijdag 21 december, Zandvoort, 20 uur: In de Hervormde Kerk neemt de Haarlemse altzangeres Annie Woud als onderdeel van haar laatste tournee deel aan .een uit voering van kerstmuziek door het Her vormd Kerkkoor in Zandvoort onder lei ding van Herman Dees. Annie Woud zingt zeventiende-eeuwse kerstliederen van Joh. W. Franck en liederen van L. de Vocht, Dvorsjak en Handel. Het koor zingt onder meer een kerstcantate van Buxtehude. Het Heemsteeds Strijkkwartet verleent instrumentale medewerking. Maandag 24 december. Grote Markt, 15.30 16.30 uur: Stadsbeiaardicr Arie Peters be speelt het carrillon van de Grote Kerk. Woensdag 26 december, Concertgebouw, 14.30 uur: Het Haarlems Gemengd Koor geeft ondei leiding van Jan Booda een uitvoering van het Weihnachts-Oratorium en het Magnificat van Johann Sebastian Bach, waaraan medewerking wordt ver leend door het Noordhollands Philharmo nisch Orkest en de solisten Bep van Zut- phen, sopraan, Aafje Heynis, alt, Meta Helmes, mezzo-sopraan, Han le Fèvre, tenor en Herman Hülsmann, bas. Emmy van Eden begeleidt aan de vleugel en Klaas Bolt bespeelt het orgel. Vrijdag 28 december, Grote Kerk, 11.30 12.30 uur: Stadsbeiaardier Arie Peters be speelt het carillon. Het programma ver meldt onder meer werk van Locatelli, Beethoven, Bach en Couperin. DIVERSEN Meeshal: Iedere zaterdag en zondag in december van 20 tot 02 uur caféconcert door het ensemble André Molier. Vrijdag 21 december geopend van 20 tot 01 uur. Zondag 23 december, Aerdenhout, 20 uur: Het marionettentheater „La Condola" van Jacques Vernout zal aan de Havikweg in Aerdenhout in het troepenhuis van de padvinders een opvoering geven van „Scrooge en Marley" naar het verhaal van Charles Dickens. Van deze opvoering wordt een herhaling gegeven op 24 decem ber (14 en 20 uur), 26 december (20 uur) en 27 en 28 december (14 en 20 uur). AMATEURTONEEL Vrijdag 21 december, Minervatheater, 20 uur: De gymnasiale vereniging „Amicitia Juncti" speelt twee éénakters van Anton P. Tsjechov, „De inbreker en het meisje" en „Het aanzoek". Donderdag 27 december, Stadsschouwburg, 20 uur: De Centrale Johez Vereniging geeft een opvoering van „Wie is Henry Jones". FILMVOORSTELLINGEN Lidotheater: Zaterdag 23.30 uur vertoning van River of no return" met Robert Mitchem en Marilyn Monroe. Zondag ochtend 11 uur vertoning van „Czardas- fürstin" met Marika Rökk en Johan Heesters. Cinema Palace: Zondagochtend 11 uur ver- >occcco:»ocoax>xco^cooccocoocoocooccccooccoococcaxxx> U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor hel volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7,15, post- abonnés f 7,65. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE toning van de Deense film „Zo begint het leven. Studiotheater: Zondagochtend en tweede kerstdag 11 uur vertoning van „De levens roman van Richard Tauber". Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van „Het verloren continent". ANDERE BIJEENKOMSTEN Vrüdag 21 december, het Nut, 20 uur: Con tactavond van het Humanistisch Verbond in Haarlem en omgeving, waarop dr. H. Jansen zal spreken over „De kerstmythe". Vrijdag 21 december, Brinkmann, 20 uur: Propaganda-feestavond van de Haarlemse afdeling der Nederlandse Handelsreizigers Vereniging. Vrijdag 21 december, gebouw „Irene", 20 uur: De afdeling Overveen van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt een kerst- wijdingsavond. Vrijdag 21 december, gebouw St. Bavo, 14 uur: Voor de Katholieke Bond van Bejaar. den en Gepensioneerden wordt een bijeen komst gehouden waarop kerstliederen zul len worden gezongen, een viertal films worden vertoond en waarop de heer P. van Zijp een kerstrede zal uitspreken. Zaterdag 22 december, Concertgebouw, 19.30 uur: Het Leger des Heils biedt bejaarden een kerstfeest aan. Woensdag 26 december, Concertgebouw. 20 uur: Het Nederlands Theaterbureau ver zorgt een bonte avond waaraan onder meer medewerking wordt verleend door Johnny Jordaan, tante Leen. Willy Vervoort en de Kilima Hawaians. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace: Tot en met 23 december wordt werk geëxposeerd van Bryen, Childs, Corneille, Jeremy Gentilly, Friso Holt, Lataster. Kaiko, Moti. Krisna Reddy, Velery Thornton, Clerté. Nina Negri. Poest Clement, Shirley Reddy, Nono Reinhold en Zanartu. De expositie is dagelijks ge opend van 11 tot 17 uur. Huis Van Looy: Tot en met 6 januari de ex positie „De stille glans der gouden eeuw". De tentoonstelling van manuscripten, boe ken. prenten en curiosa, betrekking heb bend op Willem Bilderdijk en zijn kring, die van 14 december tot en met 6 januari zou worden gehouden, is uitgesteld tot 12 januari en zal duren tot 1 februari. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 1012.30 en van 13.30\1 uur. 's Zondags van 1417 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 10—12.30 uur en van 13.30—17 uur en zondags van 1417 uur. Kerstdagen gesloten. Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemmse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10—15 uur dagelijks en zondags van 13—15 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen on der meer van Rembrandt, Michel Aangelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werk dag (behalve maandag van 1115 uur) en de eerste zondag van iedere maand van 1315 uur. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10—17 uur, des zon dags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Bezichtiging onder geleide uitsluitend op aanvrage voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9—12 en van 14—16 uur. Cruquiusmuseum. Heemstede: Wegens her stellingswerkzaamheden tot 17 januari ge sloten. „Munniks": Van 22 tot 28 december houdt de kunstkring „De Acht" in de bovenzaal van het restaurant een expositie van werk van In antwoord op vragen over de viering van 5 mei heeft minister-president dr. Drees gisteren in de Tweede Kamer mede gedeeld, dat er volgend jaar geen moeilijk heden zullen zijn omdat 5 mei op zondag valt. Over het vrijaf geven op 5 mei wil hij overleg blijven plegen met het bedrijfs leven. Hij verwacht, dat er in de toekomst nog enige uitbreiding zal kunnen worden gegeven aan het aantal vrije dagen, waar bij dan ook rekening kan worden gehouden met de viering van 5 mei. In het Prentenkabinet van het Rijksmu seum in Amsterdam worden tot 31 januari Japanse prenten uit de achttiende en ne gentiende eeuw en Hollandse tekeningen uit de achttiende eeuw uit de verzameling van het Prentenkabinet geëxposeerd. Het Prentenkabinet heeft de unieke collectie van tweehonderddertig Japanse prenten, die de periode eind zeventiende eeuw midden negentiende eeuw omvat, uit de verzameling Lieftink kunnen aankopen. Uit deze nieuwe collectie wordt nu een kleine selectie van ongeveer vijftig stuks tentoongesteld, onder meer van Masanobu en Haru Obu. In de grote zaal worden de Hollandse te keningen, een keuze uit de achttiende- eeuwse verzameling geëxposeerd. Er is werk van onder meer Jacob de Wit, Jacob Catz, Cornelis Troost en Reynier Vinkeles. Redding uit zee. De bemanning van het Nederlands schip „Plancius" heeft donder dag bij het Oostzee-eiland Wisby de piloot van een Zweeds sportvliegtuig, gered, die in zee was gestort. Ook vandaag treft men weer een re productie aan van een fragment van een der meesterwerken uit het Frans Halsmuseum te Haarlem. Daarmee zij de aandacht gevestigd op onze prijs vraag „Speurtocht naar schilderijen". De volledige opgave met omschrijving en voorwaarden kan men vinden in „Erbij" van jongstleden zaterdag. De termijn van inzending loopt tot 5 januari. leden. Deze omvat onder meer schilder- rijen, aquarellen en tekeningen. De expo sitie is geopend van 13 tot 15 uur dagelijks. Op 22, 23, 25 en 26 december ook 's avonds van 19 tot 21 uur. Gebouw „Domi": De postduivenvereniging „De Snelvliegcr" houdt zaterdag en zondag haar jaarlijkse tentoonstelling. Er zullen ongeveer driehonderd vogels te zien zijn. kende hij al van De commissie van overleg der midden- standsvakcentralen, waarin samenwerken de Christelijke Middenstandsbond, de Ko ninklijke Nederlandse Middenstandsbond en de Nederlandse Katholieke Midden standsbond heeft tot de bij deze drie or ganisaties aangesloten bedrijven het ver zoek gericht, indien dit geen al te grote bezwaren ontmoet, geen gebruik te maken van de mogelijkheid om op 24 december de winkels langer dan tot 18 uur open te houden. Dit verzoek is gedaan mede om de voorbereiding van de viering van het kerstfeest voor het personeel te verge makkelijken. Nijmegen. Kandidaatsexamen psychologie: mej. M. Th. L. Smets, Roosteren; A. M. J. van Muiken. Eijsden; J. B. Winarno, Nijme gen; J. J. M. Bouwmeesters, Goor. Docto raal examen kunstgeschiedenis: H. J. A. M. van Haaren, Amsterdam. Kandidaatsexamen geschieddenis: H. J. van Xanten, Herpen. Amsterdam (Gem. Universiteit). Geslaagd voor het doctoraal examen Franse taal en letterkunde J. P. Verhoeff te Haarlem. Met Merlijn was het anders gesteldKoning Bardowijn was hem heel dankbaar voor de hulp, die hij betoond had bij het bevrijden van de koning uit de macht van de boze Morabix. Die dankbaarheid toonde de koning ook; hij zei, dat Merlijn mocht wensen, wat hij wilde. Maar Merlijn schudde het hoofd. „Ik wil geen beloning, majesteit!" zei hij. „Ik ben blij, dat ik Morabix heb kunnen overwinnen. En verder heb ik niets nodig: ik heb mijn toverboek, waarmee ik alle zieke mensen kan genezen!" 137-138 ADVERTENTIE - u 4rio RADIO TELEVISIE - GRAMd Grote Houtstraat 108 Tel. 13046 RADIO TELEVISIE - GRAMOFOONSPECIA LISTEN PHILIPS (Van een redacteur) TUSSEN het hoger onderwijs in ons land en dat der Verenigde Staten bestaan vele principiële verschillen. Een vergelijking daarvan valt volgens velen - en vooral volgens de academici - in vrijwel elk op zicht ten gunste van Nederland uit. Ande ren echter zijn daar niet zo zeker van. Zonder iets te willen afdingen op de in derdaad voortreffelijke kwaliteit van ons eigen universitaire onderwijs, zijn zij toch van oordeel, dat het Amerikaanse systeem in bepaalde opzichten grote voordelen biedt en vooral efficiënter is. Een van de „andersdenkenden" is prof. dr. R. A. M. Bergman, de directeur van de afdeling Culturele en Physische An- thrologie van het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Prof. Bergman, vorige week teruggekeerd van een reis door de Verenigde Staten, heeft daar ge durende drie maanden studie gemaakt van het leven en werken aan diverse middel grote en kleine universiteiten, onder an dere in Richmond, Winston Salem, Phoe nix; Tucson, Albuquerque en San Diego. De typisch-Amerikaanse „monstercom plexen" als Yale en Columbia University vroegere studiereizen. Een feestelijke sigaar- in goud gevat Zo fijn als de kwaliteit is, zo fraai is de pakking: goudcellofaan rond élke sigaar! Een sigaar voor feestelijke gebeurtenissen en voor gebeurtenissen die U tot een feest wilt maken! 31 ct., in dozen van 10 stuks Deze laatsten zijn particuliere instellingen die naar Nederlandse begrippen over fan- colleges overboord gezet kunnen worden, naar Amerikaans voorbeeld. VOOR zijn eigen vak. de anthropologie, constateerde prof. Bergman in Amerika allerwegen een stijgende belangstelling. In ons land is de anthropologie als studie richting nog min of meer een stiefkindje in de waarderingsscala der studenten, maar in de Verenigde Staten worden de colleges in „menskunde" de laatste jaren zeer druk bezocht, omdat de maatschap pelijke perspectieven van het vak daar tegenwoordig zeer goed zijn. sinds het Amerikaanse bedrijfsleven ontdekt heeft, dat anthropologen de aangewezen mensen zijn om leiding te geven aan de human relations: het werk der „ziele-ingenieurs". tastische fondsen beschikken. Dit -stelt hun die de verhouding tussen patroons ..öiWcv. faw fa* oL\ in staat, vrijwel ongelimiteerd studenten huizen. instituten, collegezalen en labora toria bij te bouwen, deze in te richten met de nieuwste apparaturen en hulpmiddelen, terwijl zij bovendien veelvuldig kostbare wetenschapnel ijke expedities uitrusten en uitzenden. De kleinere instellingen - en vooral de „state universities", die in hoofd zaak van overheidssubsidies afhankelijk zijn - moeten uit veel bescheidener mid delen putten en golden vroeger dan ook - misschien niet altijd ten onrechte - als een soort van „tweederangs" universitei ten Tegenwoordig echter kan het peil van het onderwijs ook daar in het algemeen de toets der kritiek met glans doorstaan. Een zeer belangrijk verschil met het hoger onderwijs in Nederland is de ten- denz tot steeds verdergaande specialise ring. Tn ons land moet en zal iedere zich- zeif-respecterende uniye,rsiteit alle' facul teiten omvatten: in de Nieuwe Wereld be palen tal van hoger onderwijsinstellingen zich tot het onderwijs voor een enkele studierichting, waarvoor zij dan ook de beste snecialisten als docenten kunnen aantrekken. Veelal worden ook de ver- oliehte bijvakken tot het uiterste minimum benerkt. zodat de studenten hun aandacht geheel op het eens-gekozen specialisme kunnen concentreren. Hetzelfde verschiin- spi doet zich voor ten aanzien van de mid delbare scholen: bij ons wordt b.v. de hbs-er omwille van een zo breedmogelijke algemene ontwikkeling belast met een massa extra-leerstof, die hij na zijn eind examen waarschiinliik nooit meer aan kijkt: in de „states" daarentegen begint het zich richten naar de praktijk, en daar mee de specialisatie van de leerling, al op de „high schools". Mag men echter de jonge mensen in hun middelbare schooljaren op deze wiize we) beroven van de vele mogelijkheden tot culturele vorming en persoonlijkheidsont plooiing. die in al die bijvakken belichaamd zijn? Die vraag, men weet het. is ook een twistappel bij het gesprek over de onder wijsvernieuwing in ons land. Maar bij het hoger onderwijs - dat is de vaste overtui ging van prof. Bergman - zou er veelal hest wat ballast aan bijvakken en neven- A 22 Met bijzonder grote aandacht bestudeerde commissa- ris Muck het rapport van het politie-laboratorium, dat het carbonpapier uit Albertz' bureau onderzocht had. Het waren vier velletjes geweest, die alle vrij veel ge bruikt waren. Nagenoeg vijfennegentig percent van het schrift was niet meer leesbaar, het resterende deel be stond hoofdzakelijk uit fragmenten van woorden. Het la boratorium had er een lijst van gemaakt. „Uw re" stond bovenaan, en daaronder „lasten", „waaronder" alles zonder enige betekenis, uit hun verband gerukte woor den en lettergroepen. „Tot" stond ergens anders en toen „18 febru", een datum. Muck dacht na. Hij had weliswaar de correspondentie van Albertz reeds doorgekeken, maar nog niet minutieus onderzocht. De moordenaar moest naar iets speciaals gezocht hebben, maar Muck had er geen idee van, wat dit geweest kon zijn. Plotseling kreeg hij een idee. Het was vrij waarschijnlijk, dat Albertz deze vier velletjes carbon gebruikt had voor zijn laatste correspondentie. Zou men de doorslagen kunnen vinden, waarop de woordfragmenten voorkwamen, dan zou dat misschien een spoor opleveren. Plotseling sprong Muck overeind. De 18de februari! Dat hij daar niet eerder aan gedacht had! Dat was de dag, waarop Irmgard Christensen vennoord werd, de dag, waarop de Amthors hun verjaardag vierden! De 18de februari! Natuurlijk, dat was het! Zorgvuldig bestudeerde Muck het velletje carbon. „18 febr" stond niet bovenaan: het was dus geen datum-regel. Het stond ergens middenin de brief. Muck rukte de deur naar het kantoortje naast zijn heiligdom open. Dickhoff, kom eens! Inspecteur Dickhoff was de rechterhand van Muck en hij riep steeds zijn hulp in, wanneer het ging om moei zame, minuscule onderzoekingen. Dickhoff was als het ware een soort criminalogische ambtenaar. Hij zag er uit als een spitsmuis en was er zeer trots op, dat hij de lastigste gevallen steeds door monnikenwerk wist op te lossen. Dickhoff, ik heb hier wat voor je, zei Muck opge wekt. In Albertz's flat vind je tenminste tien ordners met doorslagen van brieven. Zou je de brieven willen opzoeken, waarin deze woordfragmenten voorkomen? Je moet speciaal letten op de brief, waarin deze datum Vertaald uit het Duits Copyright: Cosmopress, Génève Oorspr. titel: „Toen de champagne werd geserveerd" kijk, hier, de 18de februari voorkomt. Hoe lang zou je daarvoor nodig hebben? Dat kan ik moeilijk zeggen, commissaris. Haast je in ieder geval zoveel mogelijk. Natuurlijk. En nu heb ik wat belangrijks te doen. Het is vijf uur, de heren zullen dus wel thuis zijn. Dr. Anton Faber, arts, las Muck en drukte op de bel. Spreekuur van negen tot elf en van drie tot vijf uur, be halve woensdag en zaterdag, las Muck verder. Een keurig dienstmeisje deed open. Kan ik de dokter even spreken? Dan moet u morgenochtend op het spreekuur komen. Ik wilde hem privé spreken. Dan heeft u niet veel geluk. Hij maakt op het ogenblik visites. Is mevrouw dan soms thuis? Ik zal even kijken. Vijf minuten later stond Muck in de woonkamer. Zijn eerste indruk was, dat mevrouw Faber er typisch als een doktersvrouw uitzag: binnen een afstand van twee meter van haar zou ongetwijfeld iedere bacterie van angst in elkaar kruipen en wegvluchten. Gaat u toch zitten, zei ze met een licht buitenlands accent. Ik moet u overigens zeggen, dat ik het niet prettig vind, dat de politie bij mij thuis komt. Hadden wij het gesprek niet beter op uw bureau kunnen voeren? Daar zijn wij nu al wel aan gewend. Het spijt mij, zei Muck en ging zitten. Iets in het gezicht van deze elegante en broze vrouw beviel hem niet. De ogen waren te groot en op de jukbeenderen stonden verdacht rode vlekken. Desondanks waren haar gelaatstrekken wel niet mooi, maar toch zeer bekoorlijk. Een volle, rode mond verraadde veel over haar innerlijk leven. Verder zou het mij veel liever zijn, als mijn man bij dit gesprek aanwezig was. Als ik aan mijnheer Kötter denk, dan voel ik mij nauwelijks veilig voor Verras singen. Ik moet nu eenmaal mijn plicht doen! Hij keek even naar mevrouw Faber. Haar bewegingen waren nerveus en aan haar linker arm rinkelde voort durend een zware armband. Morphine? Een smachtend verlangen naar avontuurtjes? Nu, zei hij tenslotte, toen mevrouw Faber eindelijk was gaan zitten, veel weet ik al, maar ik zou graag nog wat bijzonderheden horen. Op de avond, vóórdat Albertz vermoord werd, was hij dus nog bij u op bezoek. Hoe laat is hij weggegaan? Dat heb ik u al verteld. Ongeveer elf uur. Heeft hij een taxi genomen? Dat weet ik niet. In ieder geval niet hier vlak voor huis. Mijn man heeft hem uitgelaten. Hij is gaan lopen Dus om elf uur. Muck maakte enkele aantekeningen. Om één uur werd hij vermoord. Heeft mijnheer Albertz soms nog gezegd, dat hij nog ergens anders heen moest? Daarvan weet ik niets. Maar misschien heeft hij mijn man nog iets verteld. Kwam mijnheer Albertz vaker bij u op bezoek? Mevrouw Faber keek de commissaris enigszins on zeker aan. Eigenlijk.eh.niet, zei ze tenslotte aarzelend En nu wat heel anders, mevrouw Faber, zei Muck. Zoudt u zich nog kunnen herinneren naast wie u ge- •taan heeft, toen op het verjaardagsfeestje van de Am- "••<5 de champagne werd rondgedeeld? Mevrouw Faber keek verrast op. Nee, dat weet ik niet meer precies. Ik geloof naast mijn man. Het gehele gezelschap stond in een kring rond de tafel. Weet u nog waar mijnheer Albertz stond? Ik geloof naast mijnheer Busch. Maar ik kan mij daarin ook vergissen. Ik herinner mij eigenlijk alleen nog de kus, die de Amthors elkaar gegeven hebben. Wat voor gevoel kreeg u, toen die kus gegeven werd? Mevrouw Faber begon te lachen. U stelt typische vragen. Misschien dacht ik er wel aan, hoe goed het huwelijk van de Amthors was. Nu ja, 't is wel goed. Weet u soms wie Thussy is? Thussy? Nee, daar heb ik geen idee van. Misschien wel een van de vele vriendinnetjes van Albertz. Hoe komt u zo op Albertz? (Wordt vervolgd). en werknemers, en tussen de werknemers onderling, in de bedrijven verbeteren moe ten. PRETTIGE ervaringen en vruchtbare nieuwe ideeën heeft prof. Bergman ten slotte opgedaan bij zijn bezoek aan vele nnfhropologische musea in de Verenigde Staten. Inplaats van de gebruikelijke mu seumverlichting past men daar thans voor diorama's en volkenkundige groepen veel al effectbelichting met spotlights en der gelijke toe. om zo'n voorstelling te drama tiseren. Het resultaat - met echt-Ameri- kaanse efficiency geregistreerd - was een verdubbeling van het museumbezoek en een veel langere „kijktijd per tafereel per bezoeker" bij dergelijke geglamoriseerde stands. EEN ANDER aardig nieuwtje zag - of liever hoorde - prof. Bergman in twee musea in New York en Philadelphia, waar men bij diorama's van Indianenstammen in één 'oerwoud ook de bijbehorende bos geluiden beluisteren kan via een continu geluidsbandje-zonder-einde. De museum bezoeker kan dus niet alleen zijn oog te gast laten gaan aan de wilde oorlogsdansen der ten aanval trekkende Indianen, hij wordt tegelijkertijd vergast op hun authen tieke. bloedstollende strijdkreten èn op het gehuil der wilde dieren op de achtergrond. Prof. Bergman heeft dat alles goed in zijn oor geknoopt en wil nu zelf gaan experi menteren met dergelijke geluidseffecten in het Tropenmuseum, waar bijvoorbeeld de grote Indonesische pasar-groep zich uitstekend voor een dergelijke „nasyn- chronisatie" zou lenen. De voorzitter van de Westduitse auteurs kring „Die Kogge", dr. Hanns Martin El- ster uit Düsseldorf, is dezer dagen in ons land geweest. „Die Kogge" was reeds lang voor 1933 een bekende kring van letter kundigen. die aansluiting zocht in de lan den der voormalige „Hansa", dus ook naar Nederland en Scandinavië. Johan Fabri- cius was erelid van deze groep. „Die Kog ge" werd ontbonden verklaard tijdens het Hitlerrëgiem. Na de capitulatie werd zij weer actief en thans ruim tien jaren na de oorlog, heeft de Duitse Kogge-president, de criticus en essayist dr. Hanns Martin Elster voor het eerst weer contact, met Nederland gezocht. Hij ontmoette enige letterkundigen in ons land. die hij voor het lidmaatschap heeft uitgenodigd. Tot de nieuwe Kogge-leden in Holland behoren het „oude" erelid Johan Fabricius en de leden prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs (An ton van Duinkerken), mr. Louis de Bour bon. Antoon Coolen. Maurits Dekker, prof. dr. N. A. Donkersloot. Pierre H. Dubois. Willem Ensinck. Ben van Eysselsteijn, mejuffrouw K. H. R de Josselin de Jong, Adriaan van der Veen. Aar van de Werf horst. de Duits schrijvende dichteres Ca tharine Wiltens (mevrouw C. Andrée Wil- tens) en Johan van der Woude. Het ligt in de bedoeling een deputatie der Neder landers uit te nodigen om als gast aan wezig te zijn op de komende Kogge-bijeen komst in Minden, 5 mei 1957. VRIJDAG 21 DECEMBER Rembrandt: „Het congres danst", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Je komt er wel uit", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Ger- vaise", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „O-stand der krokodilmensen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Schandaal in Sorrento", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mam'zelle Nitouche", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Agent der apachen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: Vierde concert N. Ph. O. serie V o. 1. v. Jan van Eypenhuysen, solist Stanley Weinet, viool, 8.15 uur. Stads schouwburg: Nieuw Nederlands Toneelge zelschap met „Julia", 8 uur. ZATERDAG 22 DECEMBER Minerva: „The Ladykillers", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het congres danst", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Je komt er wel uit", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise" 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Opstand der krokodil mensen 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Schandaal in Sorrento", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De wereld der stilte", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Mademoi selle Nitouche", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Jfon"™ Ha,s: -Agent der apachen", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg. Toneel groep „Puck" met „De knecht van twee meesters", 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6