„Grote uittocht uit de IJmond van hen, die het zich kunnen veroorloven" In 1955 had Friedrich Krupp oog voor tal van nieuwe productiegebieden Ag Ré'GO LA Fortuin liet hem na de tweede wereldoorlog niet in de steek ALS KR UPP KOMT: Controverse tussen streekplan en industrie-plan De man, die naar Velsen wil komen.... Staalfabrieken gevestigd en in opbouw over geheel de wereld tav ILetff HOiJL bo g&cuoC 5 Achterland Meerderheid voor Mollet Tsjoe En Lai in Pakistan De sleutelgeldaffaire te Rotterdam Toneelgroep Studio speelt „Nora Seconda" Zeepost Kerstprogramma Singer Memorial Foundation kjuXpyn &TL uOiJiowdAzut Recreatie en logica VRIJDAG 21 DECEMBER 1956 ADVERTENTIE MET DE OP ONZE VOORPAGINA van vandaag gepubliceerde bevestiging van de plannen, die het Krupp-concern te Essen koestert aangaande de vestiging van een nieuwe tweede basisindustrie in de IJmond men denkt aan een staalfabriek met een jaarcapaciteit van 150.000 ton hebben wij een tweetal commentaren verzameld, die wjj hierbij verkort weergeven. Men was het er over eens dat met deze vestiging de doodsteek zou worden gegeven aan een harmonische ontwikkeling van de IJmond, men verwachtte algemeen een verklaring van de zijde van de regering en een hunner voorspelde zelfs een grote uittocht uit de IJmond van hen, die het zich maar enigszins kunnen veroorloven om de toekomstige grauwe arbeiders massa zoals deze in het Ruhrgebied te vinden is, te ontvluchten. „Overigens heeft Nederland zich sinds de planologie haar intrede deed in de vorming van nieuwe woongebieden nooit en nergens bij een dergelijke verpaupering neergelegd", aldus een der commentatoren. Burgemeester Mr. M. M. Kwint van Velsen, die al meermalen over deze kwestie was opgebeld, zeide geen enkel commen taar te willen geven. De heer J. van Osvan deAbeelen fractievoorzitter voor de Partij van de Arbeid in Velsens raad, merkte op, dat de positieve reactie van Krupp in feite nog maar heel weinig zegt over wat er in zijn achterhoofd aan plannen leven. Maar hij wilde, gezien de ervaringen aangaande an dere plannen van dit concern, onmiddellijk aannemen dat Krupp in deze richting denkt. Krupp heeft bijvoorbeeld ook ideeën voor een overslagbedrijf in Rotterdam en hieruit zou evenals voor de oorlog reeds het geval was blijken, hoezeer dit concern in allerlei zaken binnendringt daarbij ge holpen door een hele schare trouwe Krupp- dienaren in Nederland. De Rotterdammers hebben altijd een niet te versmaden eigenbelang gezien in hun Duitse achteralnd, zodat, wanneer Krupp in Rotterdam niet terecht kan voor de ves tiging van een tweede basisindustrie, dit bedrijf het elders zal proberen en het spel waarschijnlijk scherp gespeeld zal worden. Desgevraagd meende de heer Van Os, dat Velsen zich uit alle macht hiertegen zal moeten wapenen al betreurde hij het dat er nog geen welomschreven regerings standpunt over deze materie is. Dit is ook weer niet zo verwonderlijk omdat er over de vestiging van een der gelijk bedrijf nog geen integraal rapport is uitgebracht, waarbij de hele Nederlandse kust betrokken is. Onderhands is echter al eens gesteld, dat Zeeland na de vol tooiing van het Delta-plan goede vestigings- ADVERTENTIE mogelijkheden zal bieden. Een argument, dat sterk pleit tegen het aantrekken van een tweede basis-industrie in dit gedeelte van de randstad Holland, is de stelling van de rijksdienst voor het Nationale Plan, dat de trek naar het westen hoognodig ge stopt moet worden, een standpunt, dat wel door de reegring gedeeld zal worden. Hij vatte de bezwaren, die onmiddellijk tegen een nieuwe staalindustrie in de IJmond rijzen samen in een aantal punten: le: de cultureel-sociale problemen drei gen ons nu al in de IJmond boven het hoofd te groeien; 2e: de situatie, waarin twee bedrijven elkaar aan weerskanten van het Noordzee kanaal beconcurreren en beloeren kan nau welijks gezond genoemd worden, waarbij bijvoorbeeld het aantrekken van arbeiders tot allerlei onfrisse krachtmetingen aan leiding kan geven. 3e: de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal heeft bewezen een „mooi-weer- plantje" te zijn, die bepaald niet beschermt tegen narigheid als er nu opdoemt. Wan neer er eens een conjunctuuromslag zou komen is de ramp niet te overzien. 4e: bij een eventuele dumpingspolitiek van Duitse zijde tegenover Hoogovens zou het niet onmogelijk zijn, dat in één slag het Nederlandse werk van jaren wordt weggevaagd. Tenslotte wees de heer Van Os er op dat het Ruhr-gebied geen fraai voorbeeld is van een harmonisch ontwikkelde streek en hij zag dan ook de mogelijkheden, dat er in de IJmond een sauve-qui-peut ontstaat naar betere gewesten onder degenen, die het zich kunnen veroorloven om te ont vluchten aan de grauwe arbeidersmassa. Tot zover de heer Van Os van de Abeelen. (Van onze correspondent in Parijs) Frankrijk's ministc-president Guy Mol let heeft gistermiddag de grote debatten over de buitenlandse politiek in de Natio nale Vergadering besloten en er tevens de conclusies uitgetrokken. Het voortbestaan van zijn regering is daarbij echter niet op het spel gezet. Wel werd er gestemd over een socialistische motie, waarin de rege- ringspolitiek werd onderschreven, en die met een ruime meerderheid van 325 tegen 210 stemmen werd aanvaard. De tegen stemmende minderheid bestond uit de communisten, de poujadisten en vijftien radicalen onder wie Mendès-France. Een andere dagorde, waarin de Russische aan val op Hongarije in felle termen werd af gekeurd, kreeg alle aanwezige stemmen, op die der communisten na. Kort voor de stemming vroeg Edgar Faure als vierde oud-premier na Mendès- France, Schuman en Reynaud onverwacht het woord. Faure, die sinds zijn aftreden een jaar geleden nooit meer in het open baar had gesproken, liet zich daarbij ken nen als een ongenadig criticus van hét Suez-avontuur, waarvan hij vooral de on bekwame diplomatieke en militaire voor bereiding hekelde. Alle positieve posten, waarop uw regering zich nu beroept, zo riep Faure uit, zijn te danken aan het kleine Israel, dat zich heldhaftig heeft ge dragen en kundig wordt geleid. De aanval van Faure, die zich politiek gesproken naast zijn vroegere vriend en latere rivaal Mendès-France plaatste, vormde voor Mollet kennelijk een even grote als onaan- g:name verrassing. De premier ging in zijn repliek zelfs zover, dat hij de stemmen wilde weigeren van de groep van zijn voorganger en mogelijke opvolger Faure, omdat die steun hem dubbelhartig voorkwam. Consequenties Nieuwe gezichtspunten heeft Mollet in zijn rede, die herhaaldelijk op alle niet- communistische banken met gejuich werd onderbroken, niet geopend, zo min hij nieuwe argumenten in stelling bracht. Maar zijn betoog werd op besliste toon voorgedragen en zo maakte hij op het par lement ongetwijfeld meer indruk dan zijn minister van Buitenlandse Zaken Pineau de vorige dag had gedaan. Mollet wilde de consequenties trekken uit de huidige economische, diplomatieke en militaire si tuatie van Frankrijk en de andere West- europese landen, die door het Egyptische drama duidelijk is gebleken. Daarom stem de hij volledig in met de opmerkingen van Schuman en Reynaud, die hadden opgeroe pen tot een nieuwe kruistocht voor een verenigd Europa De voornaamste positieve elementen, die deze overigens kleurloze debatten hebben opgeleverd, zijn -an tweeërlei aard. Ten eerste lijkt de gedachte van de Europese integratie in de Franse politieke kringen nieuwe vooruitgang te hebben geboekt, omdat vrijwel iedereen inziet, dat zelfs Frankrijk en Groot-Brittannië alleen te licht wegen in de balans der internationale krachtsverhoudingen. En het tweede posi tieve resultaat zou kunnen zijn, dat de al gemene aandacht op de noodzaak van een spoedige oplossing van het probleem-Alge- rije wordt gericht, een noodzaak die vooral Mendès-France in het centrum der debat ten plaatste. Men moet hopen, dat rege ring en parlement in Frankrijk uit die bei de feiten ook de daadwerkelijke conse quenties zullen durven en kunnen trekken. RANGOON, Reuter/AFP). De commu- nistisch-Chinese premier en minister van Buitenlandse Zaken, Tsjoe En-Lai, is uit Birma in Pakistan aangekomen voor een officieel bezoek van tien dagen. Voor zijn vertrek uit Rangoon legde hij de nadruk op de „diep gewortelde Chinees-Birmaan- se vriendschap". In een zinspeling op het geschil over de juiste afbakening van de Chinees-Birmaanse grens zei Tsjoe dat dit grensgeschil een „erfenis is van de Britten, die Birma koloniseerden en tezelfdertijd het Chinese volk onderdrukten". Een me nigte van verscheidene duizenden personen had zich buiten het vliegveld van Karatsji verzameld en zwaaide Tsjoe met rode vlag gen toe. Over de arrestatie van de verzekerings inspecteur M. van R. en het Rotterdamse raadslid, tevens lid van de Provinciale Staten, M. F., beiden aangehouden in ver band met de sleutelgeld-affaire in de Rot terdamse wijk Pendrecht, wordt nader vernomen, dat F. bekend zou hebben dat hij van de 6000 sleutelgeld, die drie win keliers tezamen hadden moeten betalen om ieder een winkel toegewezen te krijgen, de helft heeft ontvangen. F., die secretaris penningmeester is van de vereniging, die daar bouwt, heeft ook toegegeven dat hij twee dagen na de arrestatie van Van R. naar diens vrouw is gegaan en haar 4000 heeft ter hand gesteld. Hij zou dit hebben gedaan om het bij een eventuele huiszoe king te doen voorkomen, alsof de verzeke ringsinspecteur de gelden voor zich alleen had gehouden, aannemende, dat Van R. over het aandeel van F. in deze zaak zou zwijgen. De Toneelgroep Studio heeft het toneel stuk „Nora Seconda" van de Italiaanse schrijver Cesare Giulio Viola, in de Neder landse vertaling van dr. Eline Verkade en Joop van Hulzen, in studie genomen. Joop van Hulzen voert de regie. De titelrol wordt vertolkt door Vera Bondam. De pre mière is vastgesteld op 21 januari in Den Haag. In Amsterdam is de eerste voorstel ling bepaald op 25 januari. Met ingang van januari zal Joka Berretty aan de toneel groep studio zijn verbonden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Highland Briga de" 27 dec.; Australië: via Engeland 29 dec.; Brazilië: s.s. „Highland Brigade" 27 dec.; Canada: s.s. „Rijndam" 26 dec.; Chili: via New York 26 dec.; Indonesië: s.s. „Ben galen" 27 dec.; Nederlandse Antillen: m.s. „Poseidon" 26 dec.; Nieuw Zeeland: via Engeland 29 dec.; Suriname: m.s. „Stentor" 27 dec.; Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afri ka: m.s. „Arundel Castle" 29 december. AMSTERDAM OVERWEEGT AANKOOP VAN AERTSZ' „AANBIDDING". Een krediet van tienduizend gulden vra gen B. en W. van Amsterdam aan de ge meenteraad voor de aankoop van het schil derij van „De aanbidding der herders" van Pieter Aertsz ter uitbreiding van het ge meentelijk kunstbezit. Het schilderij, oorspronkelijk voor de Oude Kerk bestemd, is de gemeente te koop aangeboden. B. en W. zijn van oordeel, dat er alle aanleiding toe is in het bezit van dit kunstwerk te geraken, dat een welkome aanvulling van het kunstbezit van Amster dam zal vormen, temeer nu van particu liere zijde in de aankoop met een belang rijk bedrag zal worden bijgedragen. AL IN MAART VAN VORIG JAAR waren er aanwijzingen, dat Friedrich Krupp, de eigenaar van het Krupp-concern, omkeek naar nieuwe produktiegebieden. In een toespraak tot zijn personeel zei hij op 27 maart, dat hij gaandeweg in vele delen der wereld weer aan invloed heeft gewonnen. Hij kondigde aan, dat zijn firma door samenwerking met een belangrijke Amerikaanse onderneming nieuwe produktie gebieden zou gaan ontsluiten. Naar Amerikaanse patenten zouden machines voor de bereiding van kunstzijde en dergelijke produkten worden gemaakt. Alfried Krupp gewaagde er tevens van dat in vele landen de naam Krupp een begrip is gebleven en dat een groot aantal landen zijn raad heeft ingewonnen en dat hij talrijke specialisten heeft uitgezonden naar die landen. Door de firma Krupp werd in 1954 voor het eerst weer winst gemaakt. Als gevolg van de door de geallieerden bevolen ont vlechting van de zware industrie in het Ruhrgebied, werd Krupps industriële bezit in twee delen gesplitst. De firma omvat een groot aantal metaalverwerkende be drijven, waarvan de staalfabrieken en mijnen, waar 40.000 man werken, de voor naamste zijn. De geallieerden verplichtten Krupp deze industriële bezittingen van de hand te doen, maar tot een verkoop kwam het slechts in enkele gevallen. Veeleer hoopte Krupp, dat de scheiding tussen de mijnen en de staalfabrieken en de ver werkende industrieën niet zou worden ge handhaafd. De firma Krupp is, zoals bekend, door de produktie van zware wapenen voor twee oorlogen tot een mammoetbedrijf gewor den. Tegen het einde van de eerste wereld oorlog had Krupp alleen in Essen 115.000 mensen in dienst. Hoe groot het aantal Krupp-arbeiders op het hoogtepunt van Hitiers macht was, heeft men nimmer wil len meedelen. Wel zegt de directie dat de bedrijven na 1933 geleidelijk weer in om vang toenamen en dat in de daarop vol gende jaren „in stijgende mate weer be wapeningsopdrachten werden opgelegd". Op het toppunt van Krupps macht nam de huidige bezitter van het Krupp-concern, Friedrich Krupp, de zaken van zijn vader over. Door de befaamde „Lex Krupp" had Hitier hem tot alleen-eigenaar van de onderneming gemaakt. Alfried Krupp moest deze door de „fueh rer" bewezen eer in 1945 duur bekopen: hij werd door de geallieerden in de ge lederen der oorlogsmisdadigers gerang schikt. Hij werd ondermeer verantwoorde lijk gesteld voor het slavenwerk, dat uit het buitenland naar Duitsland verdreven arbeiders ook in zijn fabrieken moesten doen en voor de wantoestanden, die in de kampen van deze arbeiders bestonden. Deze Alfried Krupp, die thans overweegt naar Nederland te komen, ontging de twijfelachtige eer tegelijk met de grote kopstukken van het nazi-regiem in de Neurenbergse beklaagdenbank te zitten. Men had hem daar oorspronkelijk een plaats willen geven ter vervanging van zijn vader, die verlamd in zijn buitengoed in Oostenrijk lag en die in 1950 stierf. Alfried was fortuinlijk. Hij werd van de lijst afgevoerdWare dit niet het geval geweest, dan zou hij naar alle waarschijn lijkheid het lot der nog in Spandau gevan gen gehouden kopstukken delen. In plaats van voor het internationale militaire ge recht werd Alfried Krupp voor een Ame rikaanse rechtbank gebracht, die hem in 1948 tot twaalf jaren gevangenisstraf en verlies van zijn gehele vermogen veroor deelde. Mogen we even zijn levensloop onder breken: thans werkt hij ten nauwste samen met een Amerikaans concern om in de duinen van IJmuiden een staalindustrie te stichten. Een staalindustrie met een pro duktie, die een zevende deel zou gaan be dragen van die van Hoogovens. Al na drie jaren hief de Amerikaanse Hoge Commissaris, John McLoy, het von nis van twaalf jaren en verlies van het vermogen op. Hij werd uit de gevangenis ontslagen en de resten van zijn bezit wer den hem teruggeschonken. Overigens was dit nog een fabelachtige rijkdom, ook al was er inmiddels in de Kruppfabrieken te Essen zoveel gedemonteerd, dat niet meer dan een vierde van de vroegere omvang was blijven bestaan. De enige beperking, die Krupp werd opgelegd, was dat hij bin nen vijf tot zeven jaar al zijn staalfabrie ken en zijn kolen- en ertsmijnen zou moe ten verkopen. Sedert begin 1953 heeft Alfried Krupp weer persoonlijk de leiding van zijn bedrijven in handen. Een enkele slecht renderende industrie werd verkocht. Alfried Krupp heeft toen In 1953 ver klaard, dat hij niet van plan was zijn bedrijven, die na de oorlog weer geheel op de produktie voor vredesdoeleinden wer den ingericht, nog eens voor bewapenings opdrachten in te richten. Een woordvoerder van de firma Krupp, dr. Hundhausen, heeft kort daarna de vol gende verklaring afgelegd: „Alfried Krupp von Bohlen und Halbach heeft op de dag van zijn ontslag uit de gevangenis van Landsberg duidelijk gemaakt, dat hij per soonlijk niet de wens heeft de produktie van wapens te hervatten. Het bedrijf, dat speciaal staal produceerde, is thans ont manteld en naar de Sovjet-Unie getrans porteerd. Het besluit over de productie van wapens kan niet door de onderneming zelf worden genomen. Het is een beslissing die door hogere autoriteiten moet worden genomen, namelijk door de regering of een andere bevoegde autoriteit, in geen geval door de firma Krupp." Dr. Hundhausen ging als volgt verder: „Overweegt men de produktie van atoom bommen en geleide projectielen, dan is het nauwelijks meer realistisch te vragen of Krupp weer kanonnen zal maken of niet. De bewapening hangt niet langer meer af van de staalproduktie en -verwerking. In Essen worden thans vele plannen uit gewerkt. Begonnen is aan de bouw van Voor het Algemeen Cultureel Centrum in Laren, de Singer Memorial Foundation, wordt vrijdag 21 december onder auspiciën van de Nederlands Hervormde Kerk in Laren een tweede opvoering gegeven van „De ster van Bethlehem" van Martinus Nij- hoff door de speelgroep „Martinus" onder leiding van Georgette Hagedoorn en Har- men Zondervan. Zondag 23 december geeft het knapenkoor en het herenkoor van de kathedrale basiliek St. Bavo in Laren een uitvoering van kerstliederen. De vocale ge deelten worden afgewiseld met korte in- termezzi aan de vleugel door de heer J. L. Schouten, organist van de kathedrale basi liek, met werken van Scarlatti, Bach en Ravel. Het geheel staat onder leiding van dr. A. I. M. Kat, directeur van de koor school Dinsdag 25 december geven Jaap Stoti.jn, 'nobe, Frans Vester, fluit, en Miep van Luin, piano, een uitvoering van werken van Telemann, Bach, Loeillet, Saint Saëns, Martinu en Pittfield. Woensdag 26 decem ber wordt voor het culturele centrum ten slotte een grammofoonplatenconcert ver zorgd met een uitvoering van het zangspel ,Amahl en de nachtelijke bezoekers", ge ïnspireerd op het kerstverhaal van Gian Carlo Menotti. Alle uitvoeringen worden gegeven in de Concertzaal van Laren. een nieuwe staalstad in India. Krupp heeft daarbij niet alleen voor de staalfabrieken een plan gemaakt, maar voor een gehele stad, die honderdduizend mensen zal moe ten huisvesten. In Spanje is al een staalfabriek gebouwd en in Griekenland ls men al een goed stuk gevorderd. Voorts heeft Krupp plannen opgesteld voor de regeringen van Birma, Chili, Irak en de Soedan. Krupps produktieprogramma in West- Duitsland is thans uitgegroeid tot alle vor men van staalverwerking. In de fabrieken in Essen worden weer de zwaarste in dustriële Installaties gemaakt. Namens het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, merkte de secretaris mr. A. G. de Blécourt op, het erg moeilijk te vin den aan de hand van de nog wat vage ge gevens het economisch belang van deze ves tiging te beoordelen. Hoewel hij de mogelijkheid openliet, dat de Hoogovens de nabuursohap van Krupp niet als een dreiging zien, liet hij ook een tegengestelde mogelijkheid open, maar uit het oogpunt van recreatie zag ook hij de toekomst somber in: „Het is wonderlijk, dat het Streekplan voor Zuid-Kennemer- land zich zo duidelijk uitspreekt over de waarden van recreatie-gebieden en aan de andere kant de mogelijkheid openhoudt van deze op dit punt zwaar-aantastende industrie-vestiging." Hij vermoedde dan ook, dat de gemeen ten Haarlem en Bloemendaal juist uit een oogpunt van recreatie er hun stem nog wel tegen zullen verheffen, zoals de vis serij reeds een woord van bezorgdheid heeft doen horen wegens de dreiging voor deze bedrijfstak. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7