Noord- en Midden-Sumatra maken zich los van Djakarta Russen terug naar bases in Hongarije? Hongaarse mijnwerkers nemen eis van arbeidersraad over Krupp niet naar IJmuiden OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verontrust kabinet-Ali zendt onderhandelingsdelegatie HET WEER Nieuwe bollenbeurs op een van Haarlems mooiste plaatsen Regime laat gevierd gevangene vrij en importeert kerstbomen cfe" 4/ VANDAAG START DE ESTAFETTE „KADAR ERUIT, RUSSEN WEG"! Poolse" oplossing schijnt in zicht 'j/oum, Sukarno zou afkondiging noodtoestand overwegen „Volkomen normaar Koud weer... ANTON HUNINK Iets kouder Sukarno's kans? Struisvogelpolitiek Kernwapen in Siberië tot ontploffing gebracht Het woord is aan Voor de Stille Armen Nieuwe grote industrie „in studie"; Krupp levert mogelijk de machines Maatregelen tegen prijsverhoging Dr. Otto John veroordeeld tot vier jaar met aftrek 71e JAARGANG No 142 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 22 DECEMBER 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 294 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 et, p. kwartaal 7.15, fr. p.p. f 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directiei P. W. Peereboom en A. D. Huijsman i DJAKARTA, (ANP/Reuter/Un.-Press) Kolonel Simbolon, de territoriaal commandant van Noord- en Midden-Sumatra, heeft vrijdag avond bekend gemaakt, dat Noord-Sumatra zich heeft afgescheiden van de centrale regering en niet langer het kabinet Ali Sastroamidjojo erkent. Deze bekendmaking werd gedaan in een uitzending via radio-Medan. Zoals wij hebben bericht, heeft luitenant-kolonel Achmad Hussein donder dag het bestuur over de provincie Midden-Sumatra overgenomen. De provincies Midden- en Noord-Sumatra, die tot de rijkste gebieden van de Indonesische archipel behoren, staan onder één militaire territoriale com mandant, kolonel Simbolon. Reuter voegt hier nog aan toe, dat kolonel Simbolon ter motivering van zijn besluit mededeelde, dat hij tot het besef was gekomen, dat niet langer kan worden gehoopt, dat de pogingen van de centrale regering om verbetering in de binnenlandse toestand te brengen, met succes zullen worden bekroond. Hij noemde de „afscheiding" van Noord-Sumatra „tijdelijk". Zij was, naar hij zeide, bedoeld om de weg te banen voor eerlijke lieden met een volkomen gevoel voor verantwoorde lijkheid en niet behept met lust naar macht, om de leiding van het land over te nemen. De door kolonel Simbolon afgelegde ver klaring luidt: „Het eerste militaire district, bestaande uit de provincies Midden- en Noord-Suma tra, scheidt zich met ingang van 22 decem ber af van de centrale regering in Djakar ta met dien verstande dat het verbreken der betrekkingen met de centrale regering een tijdelijk karakter draagt. Het eerste militaire territorium erkent niet langer het huidige kabinet. In het gebied van het eer ste militaire district is de staat van oorlog en beleg afgekondigd." De raad van leger-officieren en leger- veteranen, die donderdagavond het bestuur in Midden-Sumatra heeft overgenomen, zal het gezag weer aan de centrale regering overdragen, zodra de verbeteringen, waar naar de bevolking van dit gebied haakt, zijn doorgevoerd, - aldus een mededeling, welke via radio-Kubittinggi in Midden- Sumatra werd gedaan. De Indonesische regering heeft vrydag op een speciale zitting van het kabinet beslo ten een delegatie van burgerlijke en mili taire autoriteiten naar centraal Sumatra te zenden, waar militairen vrijdag het bestuur van de burgerlijke autoriteiten hebben overgenomen. Soedibjo, de Indonesische minister van Voorlichting, die dit bekend maakte, zei echter dat de toestand in Centraal Suma tra „volkomen normaal" is en dat de „ont wikkelingen in het gebied niet gepaard gaan met „een buitengewone gebeurtenis". Hij verklaarde, dat de delegatie „contact zal opnemen met de betrokken bevolking" als een eerste stap naar een „beleidvolle oplossing". Het was vrijdag niet mogelijk telefonisch verbinding te krijgen met Sumatra. De In donesische luchtvaartmaatschappij „Garu- da" heeft alle vluchten naar Padang afge last. De 34-jarige Hussein, die bevelhebber van de troepen in centraal-Sumatra is, is ook voorzitter van de raad van veteranen van de nu opgeheven Banteng-divisie, die tegen de Nederlanders heeft gestreden. Deze veteranen hebben kortgeleden een serie eisen aan de regering overhandigd voor uitgebreide autonomie voor Sumatra. ADVERTENTIE mi- WórstweerWeer voor smeuïge, sappige, malse Anton Hunink's •worst - de échte Gelderse Rook worst. Bij 'n stevige pot boeren kool... 'n hartige erwtensoep... bij élke winterkost smaakt Anton Hunink's worst het lekkerst! Wat lét u om de proef op de som te nemen..? Hoe verser - koe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER xocooccccoooococc VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Veel bewolking met plaatselijk enkele regen- of sneeuwbuitjes. Matige tot krachtige noordoos telijke wind. Iets kouder met vannacht temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zij klaagden er ook over dat bijna alle belangrijke staatsfuncties werden ingeno men door Javanen en oefenden critiek uit op de „ongezonde bureaucratie" die het systeem van de huidige regering aankleeft. Zij waarschuwden de regering ervoor dat zij, indien noodzakelijk, zelf tot daden zou den overgaan om hun eisen ingewilligd te krijgen. Politieke waarnemers in Djakarta zeiden, dat de ontwikkelingen in centraal-Sumatra niet rechtstreeks verband houden met het leger of de politieke gebeurtenissen in Djakarta gedurende de afgelopen weken. Volgens hen zijn zij veeleer een weerspie geling van de wijdverspreide onrust in Indonesië. Inmiddels meldt de „Berita Indonesia", dat president Sukarno overweegt de nood toestand in geheel Indonesië af te kondigen om een verslechtering van de toestand tegen te gaan. Het blad schrijft uit paleis kringen te hebben vernomen, dat bü een noodtoestand het hoogste gezag automatisch zal toevallen aan het staatshoofd, dat bo vendien opperbevelhebber van de strijd krachten is. Naar aanleiding hiervan wordt in poli tieke kringen herinnerd aan de jongste oproep van Sukarno aan de Indonesische partijleiders om bijeen te komen en aan de oproep „alle partijen te begraven", alsmede aan het bericht in het invloedrijke blad Keng Po" van enige dagen geleden, dat Sukarno „de Mao Tse Tung van Indonesië" wilde worden. In een lezing voor leden van de strijd krachten in Djocja heeft de president don derdag nog medegedeeld, dat hij „een plan" heeft om de huidige moeilijkheden te boven te komen. Hij voegde hieraan toe, dat dit plan tot doel heeft de democratie „in ons zieke land" te verbeteren. Het nieuws over Noord-Sumatra, na het voorbeeld van Midden-Sumatra, bracht Djakarta hedenmorgen in opschudding. Vooraanstaande Indonesische figuren in de hoofdstad noemden tegenover de corres pondent van het A.N.P. de ontwikkelingen van de afgelopen 48 uren „een tragedie". In de beide provincies liggen tal van rubber-, tabak- en oliepalmondernemingen. De grootste thee-onderneming in geheel Zuidoost-Azië, 'e onderneming „Kaju Aru" die Nederlands eigendom is, is in Midden- Sumatra gelegen. De Caltex Oliemaat schappij heeft ongeveer tachtig miljoen dollar geïnvesteerd in de olievelden nabij Pankanbaru, eveneens in Midden-Sumatra. :coccocccc<x:ccoccccooccccococccccccccocccc<xx>cocccococc< 8 8 In een deel van onze editie van vrij- 8 dag hebben wij nog in allerijl een voor- 8 behoud toegevoegd aan ons bericht 6 betreffende de machtsoverneming door 8 het leger op Midden-Sumatra. United 8 Press seinde namelijk om tien over 8 twee, dat haar correspondent in Dja- karta om intrekking van zijn berichten 8 had verzocht. Maar vijf minuten later kwam de mededeling van U.P., dat het ft telegram, waarin de intrekking van het o bericht werd verzocht, niet van haar 8 correspondent in Djakarta afkomstig 3 scheen te zijn. U.P. handhaafde dus zijn 8 berichten over de staatsgreep. Heden- 8 morgen kwam de oplossing: Het hoofd- 8 kwartier in Djakarta had een totale 8 censuur afgekondigd op het nieuws over de ontwikkelingen op Sumatra en alle 8 perstelegrammen waren onderschept. 8 Op het telegram van de United Press- 3; correspondent, dat reeds uitgegaan was, deed de telecommunicatiedienst van het 8 Indonesische leger toen een telegram naar het Londense bureau van U.P. 3 volgen, volgens hetwelk het vorige on- 8 geldig was. De herkomst van dit tele-\ y gram was er niet bijgeméld. 30CCOOCOCCOOOCCCOOOOOCOOODOCOOOCCOCOOOOQCOOO!>COCCOOOOCOC TOKIO (Reuter) Een woordvoerder van het meteorologisch instituut te Tokio heeft verklaard dat de Russen op 14 decem ber ergens in Siberië een „groot" kern wapen tot ontploffing hebben gebracht. Volgens de woordvoerder wordt door het instituut een nauwkeurig verslag van deze ontploffing voorbereid, dat openbaar zal worden gemaakt als de gegevens van vijf tien waarnemingsposten in Japan zijn ge controleerd. B örn e Vrij te willen zijn betekent, vrij te zijn. Wanneer de Haarlemse gemeenteraad op .9 januari daartoe in principe besluit, zal in de toekomst de nieuwe zetel van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur annex bloembollenbeurs wellicht verrijzen op de hoek van Houtplein, Dreef, Frederikspark en Baan. Op de foto van de maquette van dit project kan men de situatie, zoals die dan zal ontstaan, duidelijk onderschei den. De hoofdingang en het restaurant komen aan de zijde van de Dreef. Daar achter strekt zich tot diep in het Frederikspark de beurshal, welke eventueel ook als congresgelegenheid valt te gebruiken, en de keuringszaal uit. De vleugel langs de Dreef dient voor de huisvesting van bestuur, directie en administratie. Tussen het Sportfondsenbad en de tuin van de provinciale griffie is de proeftuin geprojecteerd. De rotonde van het Houtplein wordt ongeveer vijf keer groter dan de tegenwoordige. De Baan krijgt een andere profielindeling, waarbij aan de huizenkant parkeerruimte zal worden gereserveerd. Het gebouw voor Bloembollencidtuur krijgt een omvang van ongeveer vijftigduizend kubieke meter. De verwezenlijking van het plan, waartoe enige villa's aan de Dreef moeten verdwijnen, zal vele miljoenen vergen. Elders in dit nummer treft §nen een uitvoerige beschouwing over dit gisteren openbaar gemaakte voorstel van B. en W. aan. Binnenkort zullen B. en W. de raad voorstellen de toekomstige reorganisatie en vergroting van het Houtplein voor te bereiden door te pogen de grond op de hoek van Dreef en Wagenweg in eigendom te verwerven. 22e verantwoording Rusthuis Coralia 25,D. S. ƒ3,—; Mej. C. M. M. H. 10,—; N. N. 2,50; Dominoclub „Die Raeckse" f45,--; N. N. ƒ2,50; N. N. ƒ2,50; J. S. ƒ1,—; S. C. M. ƒ2,50; Mevr. J. ƒ10,—B. K. ƒ2,50; H. H. ƒ2,50; A. R. B. ƒ5,—; Mej. E. W. ƒ5,—; 3 M's. ƒ2,—; R. H. V. 5,J. en A. v. d. V. ƒ5,—; W. L. ƒ2,50; G. R. ƒ5,—; H. F. ƒ2,50; G. E. E. ƒ2,—; A. J. ƒ5,—; fam. N. N. ƒ3,—; Mevr. S. ƒ2,50; N. S. ƒ1,—; N. N. ƒ10,—; O. W. ƒ2,50; E. de S. ƒ2,50; P. v. G. ƒ5,—; G. S. ƒ2,50; J. H. f 1,50; J. K. ƒ2.50; Mevr. K. ƒ2.50; N. N. >30.—; Dames F. ƒ5,—; A. H. ƒ2,50; N. N. >2,50; B. Sm. A'hout ƒ100,—; Mevr. J. C. v. H.—M. ƒ50,—; VEH ƒ30,—; J. J. S. ƒ25,—; Mevr. E. J. DE W.—R. 20,—; V. C. 10,—; Mej. M. M. A. ƒ10,—; H. D. ƒ10,—; Mej. F. de B. 10,—; v. B. H. 10,—; Joska 10,—; Mevr. A. J. H.v. d. B. ƒ10,—; G. v. W. 10,—; E. L. 10,—; Spaarpot P. en F. 5, H. H. ƒ5,-; B. B.—W. ƒ5.-; H. J. H. H. ƒ5,J. J. v. d. B. ƒ5,J. A. J. H. T. -; A. S. D. ƒ5,—; H. L. ƒ5,—; J. C. v. G. ƒ3,85; J. N. ƒ2,50; M. E. M. ƒ2.50; Mevr. Wed. M. A. D—V. ƒ2,50; Mevr. J. C. K.—G. ƒ2,50; Mevr. E. M. B.—P. ƒ2,50; G H ƒ2,50; R H ƒ2,50; G. V. ƒ2,—; T. J. ƒ10,—. Dagtotaal ƒ611,85 In het geheel is thans bij ons blad binnengekomen een bedrag van 12.144,58. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93 en Rijksstraat weg 2 te Haarlem of worden overgeschreven op onze postgiro 273107 onder vermelding „Voor de Stille Armen". Bij het Comité binnengekomen: Mevrouw A. C. S. ƒ2,50; Rembrandt ƒ10,—; N. N. 2,50. ccccoocooooocc DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ BOEDAPEST (Un. Press) De Hon gaarse marionettenregering heeft de vak bondsleider Sandor Bali, die tegelijk met de vakbondsman Thusfar Racz werd ge arresteerd. nadat men hem op een „onder houd" had ontboden, in vrijheid gesteld. Racz bleef gevangen. De arbeiders van de grote Belojannis-fabrieken in Boedapest kozen Bali onmiddellijk tot voorzitter van de arbeidersraad van de fabriek. De lang- zaam-aan-staking duurt voort uit protest tegen de bezetting van de fabriek door politiemannen en leden van de militia. Tachtig procent van de arbeiders verschijnt op het werk, maar de productie bedraagt slechts 8 procent van die van vóór de revo lutie. Racz, die nog wordt vastgehouden, was president van de buiten de wet gestel de arbeidersraad van Boedapest. WIJ ZIJN GERECHTIGD j^IET volkomen zekerheid te melden, dat het niet In de bedoeling ligt in het daartoe gereserveerde duinterrein ten zuiden van IJmuiden een staalbedrijf van het Westduitse staalcon cern van Krupp te vestigen. Er is in de berichtgeving over deze belang rijke aangelegenheid, voorzover thans nog is na te gaan deze week een naamsverwarring ontstaan, waarbij klaarblijkelijk in een gesprek met Krupp in Essen de begrippen „IJ mond" en „Rijnmond" door elkaar zijn gehaald. De Rijnmond is uiteraard een veel breder ressort dan de IJmond. Wij vernemen uit de beste ter beschikking staande bronnen, dat de vesti ging van een tweede staalindustrie, waarbij inderdaad gedacht wordt aan een bedrijf ter vervaardiging van Thomasstaai, nog een onderwerp van diepgaande en voorlopige studie uitmaakt. Teneinde de bestaande plannen, die dus bepaald niet in de IJmond zullen vyorden gerealiseerd, omdat het terrein daar niet geschikt en vooral te klein voor is, vastere vorm te kunnen geven, is aan de firma Krupp gevraagd een voorlopige offerte te doen voor de leverantie der machine-installaties. De „handels- en industrië le" kringen, waarvan in ons, uit het Handelsblad van eergisteren over genomen bericht, sprake was, hebben dus de vestiging van een nieuwe industrie met een capaciteit van een 150.000 ton Thomasstaai per jaar wel degelijk in studie, maar in deze figuur past alleen de firma Krupp als wellicht toekomstige leverancier van de fabrieksinstallatie. Wij geven dit bericht niet alleen met de grootst mogelijke positiviteit, maar tevens met onmiskenbare opluchting. De belangen, die door de vestiging ener grote industrie in de IJmond worden geschaad zijn immers te belangrijk, dan dat daartegen een verweer zou kunnen uitblijven, waarbij het dan nog de vraag zou zijn of zulk een verweer op den duur veel zou uitwerken. Er zijn inmiddels enige niet-opgehelderde feiten rond deze affaire gebleven, zoals de ^bevestiging van een burgemeester, die de plannen voor een „basis industrie" van Rotterdam naar de IJmond verwees. Krupp wordt het in geen geval. Uit regeringskringen vernamen wij inmiddels nog, dat er nimmer aan gedacht is de firma Krupp een „vestigingsvergunning" in Nederland te geven. Het eerdere afstoten van Rotterdam ener mogelijke basisindustrie naar de IJmond zou, aldus een zegsman in Den Haag, een onderdeel kunnen zijn van een spel van geven en nemen, dat aan de vestiging van een industrie aan de mond van de Nieuwe Waterweg of de Botlek voorafgaat. Volgens het regeringsorgaan „Nep Sza- badsag" is de huidige dagelijkse steenkool- produktie nog geen 32 percent van die van vóór de opstand. De regering poogt intus sen op twee manieren de produktie der mijnen op te voeren: door huis-aan-huis campagnes tot werving van mijnwerkers en door overplaatsing van industriearbei ders naar de mijnen. Het standrecht is thans tien dagen van kracht en dagelijks worden op verschil lende plaatsen in de stad en in het land arrestaties verricht. De meeste arrestanten blijken schuldig aan het dragen van wa pens: zij worden in vele gevallen ter dood veroordeeld. Een militair tribunaal te Kecskemek ver oordeelde een voormalig „politiek officier" van het leger tot 15 jaar gevangenisstraf omdat hij zijn pistool na zijn pensionering niet had ingeleverd. De sociaal-democraten van Hongarije blijken weinig te voelen voor onderhande lingen met premier Kadar. Deze wilde hen namelijk niet als een aparte partij aan vaarden: volgens Kadar is de (gedwongen) fusie tussen communisten en sociaal-demo craten van 1948 nog steeds van kracht. Er zouden echter leden van Kadar's kabinet zijn, die gunstig staan tegenover opneming van de sociaal-democraten in een coalitie met andere niet-communistische partijen. Die andere partijen zijn de kleine boeren partij en de Petoefi-partij, de voormalige nationale boerenpartij. Het wordt van betekenis geacht, dat Marosan, minister van Staat, die een voor malig socialist is en onder de stalinistische premier Rakosi jarenlang in de gevangenis zat, zich sterk verzet tegen de erkenning van de socialisten als een onafhankelijke partij. Ultimatum De mijnwerkers hebben premier Kadar vrijdagavond meegedeeld, dat hij moet af treden als hij wil, dat de produktie in de steenkoolmijnen weer op het oude peil wordt gebracht. Volgens betrouwbare be richten, die Wenen bereikten, hebben zij de regering een ultimatum gezonden, waarin zij eisen: het onmiddellijke aftre den van premier Kadar, het terugtrekken van de Russische bezettingstroepen op de stellingen, die zij vóór de revolutie inna men en een regeling voor het houden van vrije verkiezingen. Deze eisen stemmen overeen met die van de centrale arbeidersraad in Boedapest, die twee weken geleden onwettig werd ver klaard. Kadar kan niets doen tegen een dergelijk ultimatum, zeiden waarnemers in Boeda- ADVERTENTIE pest. Deportaties, de staat van beleg en standgerecht zijn niet in staat geweest de geest van verzet te breken. Politiemethoden tegen de mijnwerkers zouden sabotage ten gevolge hebben, daardoor zijn de handen van Kadar gebonden. De campagne om vrijwilligers te winnen om in de mijnen te werken, blijkt bijna geheel mislukt te zijn. De pogingen van de regering om de aandacht van de bevolking naar de viering van het aanstaande kerstfeest te verplaat sen, hebben groot succes. Duizenden bur gers schijnen thans slechts geïnteresseerd te zijn in de voorbereidingen tot de eerste kerstviering in oude stijl sinds de tweede wereldoorlog. Zelfs de figuur van Santa Claus is teruggekomen en voor het eerst sinds tien jaren zijn weer kerstbomen op de stadspleinen opgericht. Nog verrassen der was het feit, dat radio-Boedapest oude kerstliederen en kerstverhalen uitzendt. Op de -scholen hebben de kinderen voor het eerst sinds jaren weer kerstcadeaus ge kregen, terwijl in de klasselokalen kerst boompjes staan. De kerstbomen worden bij duizenden uit Roemenië en Tsjechoslowa- kije geïmporteerd. 99 Ondanks daartoe gemaakte afspraken met de minister van Economische Zaken bestaat in sommige bedrijfstakken een tendens zonder voorafgaand overleg en een daaruit voortvloeiende overeenstemming, de prijzen te verhogen. Nadat begin december het overleg tussen minister Zijlstra en het bedrijfsleven be gonnen was en de bedrijfsgroepen intern beraad hielden, heeft het ministerie geaar zeld om bij prijsstijging zonder overleg in te grijpen. Nu het beraad vri.jwe' geëindigd is en door sommige bedrijfstakken de gemaakte af spraak omtrent overleg over de prijzen niet schijnt te worden gehouden, terwijl boven dien vrij grote prijsverhogingen worden geconstateerd, acht de minister de tijd ge komen in te grijpen. Op korte termijn kunnen voor een aan tal artikelen prijsmaatregelen worden ver wacht. ^C<»=OOCX5CVV»OCCOC03<»K»»XXX»OOCCOOOCO<X«XCOOCOOCCCCCCO- (Van onze correspondent in Wenen) De gezant van India te Praag, Khosla, de persoonlijke vertegenwoordiger van Nehroe, is nu voor de derde maal in Boedapest. Hij onderhandelde met hoge ambtenaren en zal morgen met de Hongaarse regering bespre kingen voeren. Men sluit de mogelijkheid niet uit, dat India en communistisch China een compromis-voorstel zullen doen ter op lossing van de crisis in Hongarije, welk voorstel aannemelijk zou zijn zowel voor het Hongaarse volk als voor Moskou. Men denkt hierbij aan een „Poolse" oplossing. Het is nu een feit, dat de Russen hun troepen uit Hongarije terugtrekken en in plaats daarvan nieuwe modern uitgeruste divisies op bepaalde steunpunten in Hon garije concentreren, maar de grote steden vermijden. Een dergelijke hergroepering heeft ook in Polen plaats gehad. Een natio- naal-communistische regering zou dan on derhandelingen kunnen aanknopen voor het toestaan van enkele militaire steunpun ten. Vluchtelingen, die in de afgelopen nacht over de Oostenrijkse grens zijn bin nengekomen, berichtten allen over een her groepering van de Russische troepen in Hongarije. Vluchtelingen uit Zahony, het Hongaarse grensplaats]e tegenover de Sovjet-Unie, delen mede, dat grote troepenkolonnes Hongarije verlaten, terwijl van de andere kant gemotoriseerde eenheden van Rus sische troepen Hongarije binnenstromen. Russische militaire autoriteiten erkennen thans de boerenraden op het platteland. Zij werken met hen samen en hebben zelfs bepaalde bevoegdheden aan hen overge dragen. De regering Kadar heeft een nieuwe ver ordening voor de boeren uitgevaardigd, waardoor het vroegere dwangsysteem in zake de aflevering van landbouwprodukten wordt afgeschaft. De handwerkers en de kleine neringdoenden, die onder Rakosi en Geroe ten dode waren opgeschreven, krij gen nu een kans om hun kleine bedrijfjes op particuliere basis weer op te bouwen. In deze concessies ziet men tekenen, dat de Russen op toegeeflijkheid aandringen. KARLSRUHE (Reuter) Dr. Otto John, de voormalige chef van de Westduitse vei ligheidsdienst, is te Karlsruhe tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens ver raderlijke vervalsingen gepaard gaande met samenzwering tegen de regering. Een jaar voorarrest wordt op de straf in min dering gebracht. De openbare aanklager had twee jaar - eveneens met aftrek - geëist BARTEUORISSTR. HAARLEM FERD BOLSTR. 48 ADAM - IEL 13439 TEL. 717162 DUFFEL MONTYCOATS 59.50 Zoals wij onze lezers in de afgelopen dagen hebben beloofd, onthullen wij heden de bizonderheden van de ESTAFETTE VAN OUD NAAR NIEUW, die heden een aanvang neemt. Het is een wedstrijd waarin de puzzelaars onder onze lezers hun hart kunnen ophalen en hun beste beentje zullen moeten voorzetten. Want, ofschoon zij op puzzelgebied in het afgelopen jaar hun sporen wel hebben verdiend, is deze massa-wed strijd er allerminst een die met een Franse slag kan worden gewonnen. Wij beginnen vandaag op pagina 1 van ons bijvoegsel ERBIJ met de pu blicatie van twee puzzels, die de eerste vormen in een reeks van tien in totaal. Het is de bedoeling dat men met het inzenden van oplossingen wacht tot alle tien puzzels zijn geplaatst, en dat men dus de oplossingen van deze tien tegelijkertijd inzendt. De puzzels zullen twee aan twee ge durende de komende tijd tussen vandaag en Nieuwjaar worden geplaatst De prijzen zijn zeer aanlokkelijk. Verdere bizonderheden vindt men dus op pagina 1 van ERBIJ. OOCOkXCO^OCOOOOOCOOOOOOOOCOOCOOCOC oa>oooc>ooccocooocoa>ooo^^

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1