Openingsavond Volksuniversiteit met marionettentheater Gemeentelijk tariefbeleid moet nog in ministerraad komen Consultatiebureau tuberculose in aanbouw aan Orionweg Kort en bondig Goed debuut van r.k. Culturele Kring VRIJDAG 28 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Grote belangstelling en veel spanning in het school- basketbaltoernooi Geslaagd kinderfeest in Concertgebouw Vijfentwintig jaar bij P.E.N. Buitenlandse interesse voor Rids-concern Circulaire aan crediteuren Vechtpartij, waarbij veel meubilair vernield werd Autodiefstal in 1946 door hof berecht Ondernemers en de prijsstabilisatie C.N.V. achter verbod van eigenmachtige prijs verhogingen Staalbedrijf komt bij Rotterdam lJmuiden door Krupp niet overwogen Havenrecord te Rotterdam Examens HAAPIPMMEPMEER Burgerlijke Stand van Haarlemmermeer Aflossing van de wacht HILLEGOM Toneelgroep „Studio"met „De indringster ZANDVOORT Met de kerstbomen naar het strand In ons blad van donderdag hebben wij meegedeeld, dat de besturen der grote ge meenten en directies van een aantal stede lijke vervoerbedrijven zijn opgeschrikt door de negatieve beslissing van de rege ring op de door de gemeenteraad van Utrecht besloten verhoging van de gasprijs, de slachthuistarieven en de tarieven van het gemeentelijk busbedrijf. Wij herinneren eraan, dat ook voor Haar lem deze zaak van brandende actualiteit is, omdat ook hier de gemeenteraad onlangs besloten heeft tot verhoging van enkele tarieven, zoals die van hot waterbedrijf en de keurlonen van het slachthuis. Verder heeft de directie van de N.Z.H. een ver hoging van de tarieven van de stadsnetten in Haarlem en Leiden aanhangig gemaakt. Voor zover onze parlementaire redacteur heeft kunnen nagaan, zou de kwestie van verhoging van de tarieven van gemeente bedrijven in verscheidene gemeenten nog niet in de ministerraad behandeld zijn. Wel wist men hem te vertellen, dat het voor de hand ligt, dat, nu zich dit vraag stuk in verscheidene gemeenten voordoet en anderzijds er een nauwe samenhang be- Gedurende een drietal dagen zal het jaar lijkse schoolbasketbaltoernooi in de grote zaal van het Krelagehuis de middelbare scholieren uit Haarlem en naaste omgeving weer volop bezig houden. De belangstelling tijdens de eerste wedstrijddag was reeds zeer groot. Meer dan duizend scholieren waren in de zaal aanwezig. Vooral de „zware" wedsrtijden van de oudste jongens, waarin vele geroutineerde clubspelers waren opgesteld, trokken grote belangstelling en de „yells" aan beide kan ten waren slechts een kleine verzuchting voor het grote enthousiasme, waarmede ook aan de lijnen de eer van de school werd verdedigd. Ofschoon vele wedstrijden technisch van bijzonder goede kwaliteit waren en de span ning uiteraard overeenkomstig, was het toch jammer dat vooral in de afdeling „jongste jongens" de schoolkleding nog veel te wensen liet, zodat het zeker aanbeveling verdient dat de volgende keer ook de kle ding goed verzorgd is. waardoor de officials de „beginnende" jeugd beter uit elkaar zul len kunnen houden. Natuurlijk bleven ook nu de verrassingen niet uit, zodat kampioen Gerhardschool bij de jongste meisjes reeds in de eerste ont moeting tegen Prinses Ireneschool met dui delijk verschil werd uitgeschakeld (56—4). Ook bij de oudste meisjes moest beker houdster Da Costa kweekschool uit Bloemen- daal tegen het Marnixlyceum een grote nederlaag in asseren (568) en hoewel bij de jongste jongens Jac. P. Thijsselyeeum uit Overveen als finalist werd gezien, moesten de jongens in de tweede ronde de meerder heid erkennen van het eerste team van de Lagere Technische school. Bij de oudste jongens heeft bekerhouder Jac. P. Thijsselyceum ook dit jaar met de Antilopenspelers Bodegom en Dingshoff weer een uitstekende kans, want twee over winningen brachten de Overveense scholie ren weer een eind op weg. Jammer dat de ploeg van de M.T.S. dit jaar ook bijzondér sterk reeds zaterdagmorgen tegen de Thijsse-ploeg zal moeten uitkomen, waar door zonder twijfel een vrijwel zekere fina list zal worden uitgeschakeld; ofschoon ook de Rijkskweekschool en HBS A over zeer sterke teams beschikken. Zaterdagochtend worden de wedstrijden voortgezet tot des middags een uur. waarna des avonds om half zeven de finalewedstrij den zullen worden gespeeld in de winnaars- en verliezers afdelingen. De uitslagen van donderdag waren: Afdeling A: (jongste meisjes): Gerhard— Prinses Irene 4—56; GymnasiumMarnix- lyc. II 416; Marnixlyc. I—Klaas de Vries 432; Gymnasium—Klaas de Vries 4—14; Kennemer lyc.Gerhard 29—2. Afdeling B: (oudste meisjes): Marnixlyc. I—Da Costa Kweekschool 568; Gymnasium Lorentzlyc. 917; Christelijk lyc.HBS B 1819; Hartenlust—Kennemer lyc. 21—17; KL de VriesRijkskweekschool 1334. Afdeling C (jongste jongens): Marnixlyc. I—IVO 34—14; LTS I—Jac. P. Thijsse lyc. 23—19; GerhardHBS A 23—16; KI. de VriesLorentz I 177; LTS 2Lorentz II 13—16; Marnix 4—Marnix 2 431; Christe lijk lyc.Marnixlyc. V 36—6; Marnixlyc. IV Prinses Irene 519. Afdeling D (oudste jongens): MTS 2 Hartenlust 2028; Klaas de VriesLTS I 142: Marnixlvc: IHBS B IT 266: Men del College—Marnixlyc. III 20—4; MTS— Gerhard 3810; Jac. P. Thijsse—Marnixlyc. II 529; Da Costa kweekschoolLTS II 40—26; MTS 3Rijkskweekschool II 2413; HBS B I—Prinses Irene II 42—3; Rijks kweekschoolHartenlust 4317; HBS A Klaas de Vries 4715; KetelaarschoolMar nixlyc. I 841; Chr. lyceumMci.del Col lege 236; Pr. Irene schoolMTS 2040; Lorentz lyc.Jac. P. Thijsse lyc. 1940; Kennemer lyc.De Costa kweekschool 27—34; MTS 3—HBS B' I 18—40. In het Concertgebouw in Haarlem wor den ook dit jaar weer de traditionele kin derfeesten van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin gehouden. Don derdagmiddag was er feest voor de kinde ren van zes tot twaalf jaar. Honderden en nog eens honderden kin deren hadden alle plaatsen in de zaal be zet en zongen uit volle borst, begeleid door een kinderorkestje, enige kerstliedjes. Het hoogtepunt van de middag vormde de opvoering van het tweede lustrum van Jan Klaassen en Katrijn. De typeringen van de verschillende figuren, zoals de preutse, bedillerige schooljuffrouw, de plompe grapjesmakende bakker, de domme politieagent en de waardige burgemeester, waren uitstekend getroffen. Doelbewust werden de contrasteringen van de verschillende karakters ver door gevoerd, opdat het spel zo bevattelijk mo gelijk zou zijn voor de overwegend zeer jeugdige toeschouwers. Opmerkelijk was de uitstekende wijze, waarop de spelers waren gegrimeerd, waardoor de karakter eigenschappen nog eens overduidelijk wer den onderstreept. Het contact met de zaal was dan ook dadelijk voelbaar. Beurtelings uitten de kindoren hun instemming met hetgeen op de planken voorviel en gaven zij blijk van hun goed- en afkeuring. Som migen gingen zo in het spel op. dat zij zich vaak niet meer konden bedwingen en op hun stoelen gingen staan om het geheel nog beter te kunnen overzien en mee te maken. Na de pauze trad de mondaccordeonclub „Elba" op, die een keur van vrolijke liedjes ten gehore bracht. De middag werd beslo ten met een optocht. staat met het rapport van de Sociaal Eco nomische Raad over de bestedingen, het ten opzichte van de verhoging van dergelijke tarieven te voeren beleid een aangelegen heid is, waarmee de ministerraad zich zal hebben bezig te houden. Maar dat zal dan naar alle waarschijn lijkheid gebeuren tegelijk met de tot dus ver daar nog niet plaats gehad hebbende bespreking van het bedoelde bestedings rapport. Aangezien de minister-president een paar dagen met verlof is, zal de minis terraad vermoedelijk niet voor volgende week bijeenkomen. In verband met zijn vijfentwintigjarig jubileum is de heer G. L. Geerdink, wonen de Kralenbergstraat 15 te Velsen-Noord, hoofdopzichter van het P.E.N. in Bloemen- daal, hedenmorgen door de directie ont vangen en gefeliciteerd door de directeur, ir. J. den Boesterd, die hem tevens een ge schenk in de vorm van een gratificatie overhandigde. Van het Provinciaal bestuur was er een bloemenhulde. Hedenmiddag houdt de jubilaris thuis een receptie, waar hij namens de jubileumcommissie door de heer M. O. W. van Geytenbeek zal worden gelukgewenst. Naar wij vernemen heeft de directie van de n.v. Rids te Haarlem en haar dochter ondernemingen „Colora" in Zandvoort en O.C.I.O. in Ossendrecht aan haar krediteu- ren per circulaire meegedeeld, dat thans wederom enige grote buitenlandse onder nemingen serieuze interesse voor deel neming in de Ridsfabriek en aanverwante bedrijven hebben getoond. Ook van de zijde van deze gegadigden zou er op de bewind voerders aandrang zijn uitgeoefend om de totstandkoming van een definitieve sur séance te bevorderen, opdat het reorganisa tieplan uitgevoerd zal kunnen worden. Zoals bekend vindt de krediteurenverga- dering, waarop over de aanvraag tot ver lening van surséance van betaling zal wor den beslist, op 7 januari plaats. In de zomer van het vorige jaar verleende de rechtbank te Haarlem een voorlopige surséance. De directie van Rids, Colora en O.C.I.O. dringt er thans bij haar krediteuren op aan toe te stemmen in de definitieve surséance, die voor krediteuren een beter resultaat zou hebben dan een faillissement. Veel animo. Veertien dagen geleden werd de 20.000ste abonné op de radio cursus „Openbaar Kunstbezit" ingeschreven. De stroom van aanmeldingen is sindsdien nog groter geworden. Het totale aantal is thans 40.000. Ten kantore van notaris I. lonk te Haar lem is vanmorgen de leningsakte getekend tussen de Sociale Verzekeringsbank en de Noordhollandse Vereniging tot bestrijding van de tuberculose, hetgeen betekent dat voor de bouw van een nieuw consultatie bureau aan de Orionweg, hoek Steenbok straat in Haarlem-Noord niets meer in de weg staat. De gemeente Haarlem zal voor deze lening garant zijn. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft eind november zijn goed keuring gehecht aan de bouw van het nieu we districts-consultatiebureau. De bouw wordt gefinancierd door een lening, die verstrekt wordt door de Sociale Verzeke ringsbank te Amsterdam. De foto geeft het ogenblik weer waarop de heer J. J. Rozenheek van de Sociale Verzekeringsbank de cheque overhandigt aan de waarnemend voorzitter van de Noordhollandse Vereniging tot bestrijding der tuberculose, dr. O. H. Dijkstra, terwijl de heer L. P. van der Sande, als vertegen woordiger der gemeente Haarlem, toekijkt. Aan de tafel zit notaris I. lonk. Het nieuwe consultatiebureau is ontwor pen door prof. ir. H. T. Zwiers en zal wor den gebouwd door n.v. Aannemersbedrijf W. Thunnissen te Heemstede. Het zal ge heel aangepast zijn aan de eisen van deze tijd. Er zal voor drie artsen gelegenheid bestaan gelijk spreekuur te houden, ter wijl door de aanwezigheid van de nieuw ste röntgen-apparatuur de patiënten zullen profiteren van de moderne methoden van het röntgen-onderzoek. Voor de inwoners van Haarlem en om streken zal het nieuwe gebouw een belang- Gisteravond heeft zich in de omgeving van de Leidsevaart te Haarlem een vecht partij voorgedaan, die gelukkig zonder per soonlijke ongelukken is afgelopen. Een 55-jarige koopman kwam om half- elf in de avond thuis en gaf zijn 16-jarige dochter opdracht kunstbloemen te gaan maken. Hiertegen werd bezwaar gemaakt door ziin 27-iarige zoon. die half elf een te laat ri'dstiD vond om nog aan het werk te gaan. De koopman kon deze tegenspraak moeilijk verkroppen, werd kwaad en wild.e vechten. Hij begaf zich naar de keuken, waarna de huisgenoten de deur afsloten. Deze handelwijze was niet zeer geschikt j om de woede van de man af te koelen. Hij j wist de keuken uit te komen en klom door j een raam de woonkamer weer in. Daar zagen zijn huisgenoten tot hun schrik, dat de koopman met een broodmes gewapend was, waarop zij niets beters i wisten te doen, dan de verbolgen man met I stoelen en ander meubilair te bekogelen. I Zij konden hem echter niet tegenhouden en zijn toen allen de straat opgevlucht. Het waren de 32-jarige en 27-jarige zoon van de koopman en diens 27-jarige schoon zoon, allen met hun vrouwen. De koopman, die alleen in huis bleef, heeft toen in zijn woede een groot gedeelte van het meubi lair vernield. Inmiddels had een omstan- der op de Leidsevaart een politie-agent gewaarschuwd. Deze ging met enige colle- ga's naar de woning van de koopman en I wist hem met zijn broodmes naar een po- litiebureau te brengen. Nadat de man ge kalmeerd was, kon hij weer naar huis toe gaan. Daar aangekomen begon het lieve leven echter opnieuw, waarbij weer meu bilair vernield werd. Daarop heeft de po litie de koopman weer naar het politiebu reau gebracht, waar hem op eigen verzoek nachtasyl verleend werd. rijke aanwinst voor de volksgezondheid betekenen. In aansluiting aan het consultatiebureau bouwt de Haarlemse Vereniging tot be strijding van de tuberculose haar vereni gingsgebouw. Met de bouw is inmiddels begonnen en verwacht wordt, dat eind 1957 de gebouwen betrokken kunnen worden. Het consultatiebureau aan de Gedempte Oudegracht 41, waar het sedert 1907 ge vestigd is, ga>at dan verdwijnen. Straf gelijk aan de tijd in voorarrest doorgebracht Een eenendertigjarige Haarlemmer, die op 8 april 1948 door de Haarlemse recht bank bij verstek was veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar met bevel tot onmiddellijke gevangenneming en pas in september van dit jaar werd aangehou den, is vanmorgen door het gerechtshof te Amsterdam in hoger beroep veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien weken met aftrek van voorarrest. 1-Iem was diefstal van een aantal auto's, gepleegd in 1946 in samenwerking met een stadgenoot, in de gemeenten Heemstede, Baarn en Utrecht, ten laste gelegd. Pogin gen van de politie de man aan te houden zijn niet gelukt. De Haarlemmer verklaar de tijdens de zitting voor het hof, dat hij zich niet heeft schuil gehouden, dat hij steeds gewerkt heeft, belasting betaald en zijn stemplicht vervuld heeft. Toen in september in het bedrijf, waar de verdachte werkt, was ingebroken, is een onderzoek naar alle leden van het perso neel ingesteld en toen kwam aan het licht, dat de onmiddellijke gevangenneming van de Haarlemmer was gelast. Vorige week eiste de procureur-generaal een gevange nisstraf van twaalf maanden, waarvan negen voorwaardelijk en het hof stelde de man onmiddellijk op vrije voeten. Vandaag deed het uitspraak en in het vonnis werd overwogen, dat het feit zich elf jaar gele den heeft voorgedaan en dat de man zich gereclasseerd heeft. De straf werd bepaald op tien weken, hetgeen overeenkomt met de tijd in voorarrest doorgebracht. De door de regering gevolgde politiek van prijsstabilisatie is er geenszins op ge richt van de ondernemers te verlangen, dat zij in onredelijke mate stijgingen van pro- duktiekosten voor eigen rekening zouden nemen. Het gaat er bij dit beleid om, dat de stijging van bepaalde kostenfactoren niet zonder, meer tot een evenredige ver hoging van de verkoopprijs moet leiden, maar dat steeds wordt nagegaan of de om standigheden in het betrokken geval het niet redelijk maken, dat een prijsverho ging achterwege blijft, dan wel dat met gedeeltelijke doorberekening kan worden volstaan. Dit heeft de minister van Financiën, de heer Hofstra, medegedeeld in antwoord op enige opmerkingen in het Voorlopig Ver slag der Eerste Kamer over de rijksbegro ting. In dat verslag hebben enige kamer leden zich afgevraagd hoe naast premie heffing voor de algemene ouderdomsver- zekering en een huurverhoging van 25 per cent ook nog kan worden gedacht aan het leggen van nieuwe lasten op met name de middelgrote en kleinere ondernemingen voor een herziene en verbeterde invalidi teitsverzekering en voor een algemene kin derbijslagverzekering. Minister Hofstra heeft hierop geantwoord dat omtrent de herziening van de invaliditeitsverzekering de regering binnenkort het aan de Sociaal- Economische Raad gevraagde advies hoopt te ontvangen. De invoering van een her ziening zal niet op korte termijn kunnen plaats vinden. Welke nieuwe lasten een herziening en verbetering van de invalidi teitsverzekering zullen medebrengen, kan pas worden beoordeeld wanneer vaststaat welke vorm de wettelijke regeling zal krij gen. De openingsavond van de Volksuniversi teit voor Haarlem en omstreken, waarin opgenomen de Haarlemse Kunstgemeen schap, zal op woensdag 16 januari gegeven worden in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum te Haarlem. Bert Brug- man's marionettentheater zal een voorstel ling geven van Georges Bizet's romanti sche opera „De Parelvissers" waarbij de begeleidende grammofoonmuziek zal wor den verzorgd door het Parijse Lamoureux- Orkest onder leiding van Jean Fournet. Deze avond luidt het tweede gedeelte van het seizoen van de Volksuniversiteit in, waaraan voor de eerste keer door de Haarlemse Kunstgemeenschap als onder deel van de Volksuniversiteit wordt deel genomen. De andere programma-punten voor de eerste maanden van 1957 bevatten naast talrijke reeds bekende cursussen en lezin gen. zoals bijvoorbeeld de inleidingen tot de concerten van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest door de heer Paul Chr. van Westering, de voordrachten over vijf eeuwen schilderkunst in de Nederlanden door de heer H. P. Baard, de cursussen in amateurfotografie door Dick Boer en boet seren door de heer L. Postma, ook vele nieuwe voordrachten. Zo zal de Haarlemse gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff 26 februari een lezing met lichtbeelden houden over de geschiedenis van het Haarlemse stadhuis, gevolgd door een wandeling door het stadhuis op 2 maart. Dr. C. J. Schuurman geeft drie voordrachten over „Een diepte-psychologi sche bezinning over de mens" en dr. H. S. Visscher zal drie lezingen wijden aan de experimentele poëzie. Over het kostuum in de achttiende en negentien eeuw geeft prof. dr. F. van Thienen een lezing met lichtbeelden en het instinct en gewoonte in het leven van de mens wordt in drie voor drachten behandeld door prof. dr. H. Ol- dewelt. Volledigheidshalve zij hier nog vermeld, dat de traditionele wandelingen door oud- Haarlem en het landgoed ..Koningshof" ook het volgend jaar zullen worden gehou den en wel respectievelijk op 4 en 11 mei. De heer Anthony van Kampen tenslotte zal een lezing met lichtbeelden geven, ge wijd aan Groenland: „Naar de top der we reld". In het Minerva-theater te Heemstede zal op 15 februari een piano-recital gegeven worden door Sas Bunge. Op het program ma staan vermeld de chromatische fanta sie van J. S. Bach, variaties op een thema van Paganini van J. Brahms, Gaspard de la nuit van M. Ravel en een sonate van Béla Bartók. Verder zal het echtpaar Hin- lopen-Nanninga spreken over Israël en Kees Iiana over de Dolomieten, In Haarlem-Noord, in de jeugdkapel van de Sionskerk zal drs. H. H. Frese een Su- riname-avond verzorgen, Simon de Waard zal spreken over Portugal en jhr. dr. J. C. Mollerus over Egypte, Soedan en Ethiopië. Op 4 april zal Aafje Top een voordrachts avond geven. Het programma, waaruit wij hier en daar een greep hebben gedaan zal nog wor den aangevuld door de Haarlemse Kunst gemeenschap. Het bestuur van het Christelijk Natio naal Vakverbond heeft met voldoening ge constateerd, dat de regering nu het tijd stip aangebroken acht voor het nemen van drastische maatregelen tegen prijsverho gingen, die zonder overleg met de minister van Economische Zaken tot stand gekomen zijn. Het verbondsbestuur zegt dat alleen door dergelijke maatregelen ongerustheid in brede kringen van ons volk kan worden weggenomen. Het verbondsbestuur is over tuigd van de ernst waarmede de besturen van de centrale werkgevers- en midden standsverbonden het prijsstabilisatiebeleid wensen te steunen. Deze bereidheid schijnt echter bij een aantal ondernemers niet aanwezig te zijn, waardoor het in de So ciaal-Economische Raad getroffen akkoord dreigt te worden aangetast. Het verbonds bestuur merkt op, dat het in de S.E.R. ge troffen akkoord een complex van maatre gelen omvat dat een onverbrekelijk geheel vormt. Mochten er in strijd met de gemaak te afspraken toch prijsverhogingen wor den doorgevoerd, dan ontstaat naar het oordeel van het C.N.V.-bestuur een ernsti ge situatie. Wy vernamen zojuist uit zeer betrouw bare bron te Essen, dat inderdaad geen plannen bestaan een groot staalbedrUf in de buurt van lJmuiden in het leven te roe pen, maar dat de mogelijkheid wel ernstig overwogen wordt zulk een onderneming in de buurt van Rotterdam te laten verrijzen. De firma „Neerlandia" te Utrecht zou voor Nederlandse industriële ondernemin gen als bemiddelaarster opgetreden zijn, toen men zich tot de firma Krupp wendde met het verzoek een project uit te werken. Men deed dit in verband met het feit, dat de firma Krupp ook reeds plannen voor het oprichten van dergelijke ondernemingen in andere delen van de wereld, zoals bijvoor beeld India, had uitgewerkt. Men deelde ons nadrukkelijk mede, dat het geenszins in de bedoeling ligt dat Krupp zelf een staalbedrijf in ons land zou gaan oprichten. Het zou dus een Neder landse onderneming moeten worden. Hier mede worden onze informaties van zater dag jongstleden, toen wij de vestiging van Krupp bij lJmuiden met klem tegenspra ken, nogmaals bevestigd. Met de aankomst van het 21.000ste schip, donderdagavond laat, zijn voor de haven van Rotterdam alle bestaande records ge broken. Nog niet eerder is te Rotterdam een dergelijk aantal schepen geregistreerd. Het schip dat dit aantal vol maakte, was het 500 brt metende m.s. „Zuiderzee" van A. de Koster en Smit te Groningen, dat leeg van IJtnuiden kwam en' ligplaats koos in de sbóorweghaven'. Vorig jaar zijn in totaal 20.357 schepen de haven van Rot terdam binnengekomen. Delft. Kandidaatsexamen voor scheeps bouwkundig ingenieur: L. J. Antonides, Zandvoort. Kandidaatsexamen scheikundig ingenieur: M. R. Marcan, Naarden. Kandi daatsexamen voor wiskundig ingenieur: J. J. Kalker, 's Gravenhage. Ingenieursexamen bouwkundig ingenieur: R. Monnema, Leeu warden; G. G. L. M. Cremers, Arnhem; T. Dijkstra, Amsterdam; R. A. G. Enthoven, Bilthoven; A. van Gelderen, Amsterdam; W. C A. van Heesewijk, Wateringen; A. van Iperen, Delft; G. G. Korpershoek, Enschede; J. P. I. Maas. Valkenswaard; H. J. S. Med- dens, Bruggenum; N. A. M. Meurkens, Rot terdam; M. Nahar, Delft; P. R. van Nifterik, 's-Gravenhage; A. van Noortwijk, Wasse naar; K. A. van Ooij, Diemen; J. Vlaming, Delft; W. A. S. Witlox, Maastricht. Inge nieursexamen mijningenieur: G. J. A. Bruij- nel, Utrecht; F. H. de Groot, Nieuwenhagen. VEEMARKT LEIDEN Aanvoer: stieren 6, melkkoeien 50, vette koeien 270. varekoeien 58. graskalveren 7, vette kalveren 21, nuchtere kalveren 105, vette schapen 80, vette lammeren 1837, var kens 22, schrammen 285, biggen 549, geiten 7. Totaal 3297. Notering: melkkoeien f 970 tot f 1.080, vette koeien geslacht, f 2,80-f 3,30, varekoeien f 600 tot f 870. graskalveren f 200 tot f 300, vette kalveren f 2,25 tot f 3 per kilogram levend gewicht, nuchtere kalveren f 1,10 tot f 1,45 per kilogram levend gewicht, vette schapen f 80 tot f 120, vette lammeren f 90 tot f 130. drachtige zeugen f 275 tot f 300 schrammen f 65 tot f 100, biggen f 38 tot f 50. Handel: voor vette runderen vrij goed, voor varekoeien goed, voor melkkoeien kalm, voor vette kalveren redelijk, graskalveren kalm. voor nuchtere kalveren vlug, voor schapen redelijk, voor varkens matig, grote aanvoer en toenemende handel. GEBOREN: Wilhelmina Johanna Helena, d. van C C. Bouwman en J. G. Oppelaar; Adriaan, z. van C. Beerendonk en P. Krocké; Cornelis. z. van C. Beerendonk en P. Krocké; Wilhelmina Monica, d. van J. P. Barentsen en L. J. den Hollander; Hendrik Désiré, z. van J. J. Broxterman en M. M. M. van der Hoofd; Wilhelmus, z. van J. Speel- mans en C. van Limpt; Helena Cornelia, d. •■an P. Dam en F. J. Tang; Maartje, d. van J. Meijer en C. Mullié; Joannes Nicolaas, z. van N J. van Hal en G. M. van der Zwet; Jenneke Catharina, d. van A. Rink en J. de Moor; Trijntje, d. van K. van der Burg en T. van den Beek; Margaretha Hendrika, d. van B. Hopman en H. Vrijbloed; Anna Johanna Maria, d. van C. P. J. Smit en H. W. M. Schreurs. ONDERTROUWD: C. M. Zandbergen en E. G. d' Hane. GEHUWD: J. Schalk en A. A. Bisschop; H. Kwant en M. de Vos; J. A. van Geile- kom en J. van Cittert; W. J. Aerends en W. Noordhoek. OVERLEDEN: Theodorus Johannes van Moorten, 12 j. BINNENLAND Woonwagen geslipt. Tengevolge van de gladheid van de weg is donderdag een door een auto voortgetrokken woon wagen op de Berlagebrug in Amsterdam geslipt en gekanteld, waardoor de wagen uit elkaar viel en geheel werd vernield. Al het in de wagen aanwezige huisraad viel op het wegdek. De bewoners van de wagen, een uit zuid-Limburg afkomstige man en vrouw, die in de cabine van de trekker zaten, liepen geen letsel op. Jeugdige inbrekers. De Rotterdamse rechtbank heeft negen jongens van 20, 21 en 22 jaar veroordeeld die ongeveer veertig inbraken en diefstallen hebben gepleegd in Rotterdam, Wassenaar, Delft en Voor burg. Drie van hen kregen drie jaar ge vangenisstraf, de anderen straffen die varieerden van twee jaar tot zes maanden voorwaardelijk. Emigratie. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot voorzitter van de Raad voor de Emigratie de Commissaris der Koningin In de provincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay. Gezant te Lissabon. De heer T. Elink Schuurman, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 2de klasse, is benoemd tot bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de Portugese republiek. In Genua aangehouden. Een veertien jarige Joodse jongen uit Enschede is don derdag in Genua door de Italiaanse politie aangehouden toen hij trachtte aan boord te komen van een schip dat met een groep Poolse Joden naar Israel zou vertrekken. De jongen was op 18 december uit de ouderlijke woning in Enschede weggelopen en naar Italië gereisd. Vliegtuigkatapult. Een Engelse uitvin ding voor het afschieten per katapult van vliegtuigen van het dek van vliegkamp schepen zal worden aangebracht aan boord van het Nederlandse vliegkampschip „Karei Doorman". De Engelse uitvinding is geba seerd op het gebruik van stoom. Het toe stel is reeds in gebruik op de Amei-ikaanse „Forestal". Ook de Franse „Clemenceau" die in aanbouw is, krijgt deze nieuwe in stallatie. Ontslagen. Een 53-jarige betaalmeester bij de Langedijker Groentecentrale die enige tijd geleden wegens een onderzoek naar ver moede malversaties was geschorst, is ont slagen. Het accountantsonderzoek heeft uit gewezen, dat het door malversaties ontstane tekort ongeveer 30.000 gulden bedraagt. De schade wordt gedekt door fraudeverzekering. HAARLEM EN OMGEVING Emigratievoorlichting. De Christelijke Emigratiecentrale houdt binnenkort in Haar lem enige bijeenkomsten, waarbij voorlich ting gegeven zal worden voor aspirant emigranten. Op 3 januari zal in het gebouw Bethel in de Voorhelmstraat 3 spreken de heer Tom Polet over emigratie naar Ca nada, op 8 januari zal in hetzelfde gebouw de heer C. Clements, directeur van de Chris telijke Emigratiecentrale, de emigratie mogelijkheden in Australië behandelen. Nadat de laatste Brits-Franse troepen uit Port Said waren vertrokken, namen de Egyptische troepen de stad weer in. Een jubelende menigte begroette de Egyptische troepen en beklom de tanks zoals de foto laat zien. De Katholieke Culturele Kring te Hille- gom heeft donderdagavond zijn debuut ge maakt met de eerste van een drietal in dit winterseizoen belegde bijeenkomsten. Voor het slagen van dit debuut zorgde de to neelgroep „Studio" met een geslaagde op voering van „De indringster" (The intru der), een toneelspel in zeven taferelen door Ewdin Bronner, in vertaling en onder regie van Jaap Hoogstra. Alvorens het doek openging sprak de heer C. J. van Leeuwen een welkomstwoord, waarna de heer Jan Muller, directeur van de landelijke katho lieke Culturele Federatie, er zijn vreugde over uitsprak, dat het bestaan van een ka tholieke culturele kring in het hart van de bollenstreek mogelijk is; zijn vreugde was daarom zo groot, omdat het in de bol lenstreek niet gemakkelijk is op cultureel gebied iets tot stand te brengen. De heer Muller wees op het probleem van de vrije tijdsbesteding en schetste als de taak van de culturele kring: het in contact brengen van de mensen met de verschillende uitingen van kunst. In het toneelstuk „De indringster" wordt de strijd van een zeventienjarig meisje, wier moeder bij haar geboorte is gestorven, tegen haar tweede moeder beschreven. Zij is zo zeer aan haar vader gehecht, dat zij haar tweede moeder als een indring ster beschouwt. Op geraffineerde wijze neemt het meisje, dat vereenzaamd leeft en zich een eigen grillige droomwereld heeft geschapen, alle laaghartige middelen te baat om de stiefmoeder uit het huis te verdrijven, hetgeen haar bijna gelukt. De schrijver heeft een boeiende intrige ge schreven, waarvoor hij te rade is gegaan bij de moderne psychologen. Hij is er ech ter niet geheel in geslaagd een goede oplos sing voor de aangesneden problematiek te vinden, waardoor hij soms zijn toevlucht moet nemen tot enige valse effecten, als het plotseling laten sterven van een blin de grootmoeder. De toneelgroep heeft van dit stuk een boeiende voorstelling gegeven. In de hoofd rol speelde Ingeborg Uyt den Bogaard als het zeventienjarige, sluwe meisje en zij gaf haar rol uitstekende gestalte. Janny van Oogen zette een geloofwaardige blinde moeder op het toneel. Eduard Palmers als de vader, de voortreffelijk spelende Fiei Dekker als de stiefmoeder en Han Surink als de jongeman Tommy completeerden het geheel. Het publiek beloonde het spel met een hartelijk applaus. Evenals vorige jaren zal onder toezicht van brandweer en politie dit jaar op het strand vóór de Rotonde te Zandvoort weer een massale verbranding van kerstbomen plaats vinden. Dit zal geschieden op don derdag 3 januari, 's avonds om half acht. De jeugd van Zandvoort wordt weer op geroepen in grote aantallen de gebruikte kerstbomen naar het strand te brengen, waar de politie ke brandstapel zal vormen. Ook dit jaar zal de politie dit vreugdevuur zo attractief mogelijk maken. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: P. A. Kranenburg en N. Ravensberg; J. Jonkman en T. van Dijk. GEHUWD: E. R. Nihot en B. J. Adriaanse; J. G. Stuij en L. Chr. M. Lemmens. OVERLEDEN: C. Rolvers. 78 j.. echtg.s. van A. M. Jansen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3