„Maak vroege plannen en ga naar het buitenland" Haarlemse Rano brengt opgewekte klanken in ziekenhuizen GOUDSTROOM S u cces-age nda's Kantoor- en zakagenda's Boekhandel VEKO ADVOCAAT Deskundige over vakantiespreiding Twee toneelverenigingen laten verstek gaan brieven aan de redactie 11 Dank zij gemeentelijke subsidie kon apparatuur worden verdubbeld Elke zaterdag s\ 'f. Activiteiten van padvinders Actie winkeliers boekte succes in Oud-Schoten DANIEL VISSER Z00NEN Burgerlijke Stand van Haarlem Wie is Henry Jones? Kerstboomverbranding in Heemstede Adjudant Van Pel verlaat Heemsteedse politie ANWB vraagt opheffing van het zondagsrijverbod Auto botste tegen groente- kar: paard op hol Haarlems stadhuis vermeld in museumgids Nationaal Landjuweel Prinsenbrug volgend jaar augustus klaar Mr. L. van Nouhuys benoemd tot directeur van Droste Kinderspeelplaatsen in Bloemendaal Burgerlijke Stand van Heemstede VRIJDAG 28 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De onlangs door de Haarlemse gemeen teraad beschikbaar gestelde subsidie van duizend gulden heeft de afdeling Haarlem van de Rano (omroep voor zieken) in staat gesteld haar vleugels uit te slaan. Door deze financiële steun heeft de Rano haar technische apparatuur kunnen verdubbe len, waardoor zij zich nog beter dan voor heen ten dienste kan stellen van de zie ken, die in een ziekenhuis zijn opgeno men. In de korte tijd van haar bestaan heeft de Rano in Haarlem een goede klank gekregen bij die zieken, die geruime tijd aan bed zijn gekluisterd. Want dank zij het werk van de ziekenradio wordt het al tijd toch onprettige verblijf in een zie kenhuis of sanatorium enigszins verlicht. Twee jaar geleden richtte een groep Haarlemmers een afdeling op van de lan delijke organisatie voor het samenstellen en uitzenden van radioprogramma's in zie kenhuizen, sanatoria, enz. Onmiddellijk trachtte deze groep de noodzakelijke appa ratuur voor de uitzendingen te verkrijgen. De Rano-ent-housiastelingen slaagden er gpoedig in een bandrecorder, versterker en micro-draaitafel in bezit te krijgen, waar na zij met het samenstellen van hun pro gramma's konden beginnen. De Haarlemmers richtten hun activitei ten op het St. Eldsabethsgasthuis, het sana torium „Brederodeduinen" te Santpoort en het voormalige sanatorium Clarastichting te Zandvoort en het herstellingsoord „Uni cum" in Heemstede. Het blijkt, dat de af deling in de twee jaar van haar bestaan niet stil heeft gezeten, want minstens tweehonderd uitzendingen zijn in die tijd tot stand gebracht. Dit betekent vele uren van activiteit, want voordat een program ma de ziekenhuislucht in gaat, moeten de radio-amateurs heel wat „dokteren" met een bandrecorder, grammofoonplaten en een draaitafel; temeer, omdat zij niet kun nen beschikken over een „studio"-ruimte, waar zij hun ziekenradio-ijver kunnen bot vieren. De programma's worden thuis sa mengesteld. Het is trouwens gebleken, dat de groep van tien personen zijn han den vol heeft aan het vele werk, dat aan één enkele uitzending is verbonden. Uit breiding van de werkgroep is dan ook noodzakelijk, doch het is geen gemakkelij ke opgave, geschikte krachten aan te trek ken. De Haarlemse Rano kan radio-ama teurs gebruiken, die uiteraard geheel belangeloos programma's voor de zieken kunnen samenstellen en teksten kunnen schrijven. Momenteel verzorgt de werkgroep maan delijkse uitzendingen in de reeds genoemde tehuizen. De programma's in het Grote Gasthuis bestaan praktisch geheel uit mu zieknummers, die de patiënten hebben aangevraagd. Hiervoor bestaat een grote belangstelling en de lijst van verzoekpla ten is dermate groot, dat het geruime tijd duurt, voordat deze kunnen worden ge speeld, waaruit dus blijkt, dat deze uitzen dingen bij de zieken zeer gewild zijn. Deze maandelijkse programma's worden aange boden onder de veelzeggende titel „Even temperaturen". De Rano beschikt over een eigen.-discotheek met: amusements en-klas sieke muziekplaten welke collectie geregeld wordt aangevuld mét platen, die tijdelijk beschikbaar worden gesteld. Het blijft echter niet bij deze verzoekprogramma's: klankbeelden, korte specifiek Haarlemse nieuwsberichten en lezingen worden uitge zonden. Eenmaal werd een rechtstreekse repor tage verzorgd van de jaarlijkse Luilak- markt, een andermaal werden van de huis genoten der patiënten oudejaarsgroeten op de band opgenomen en op oudejaarsavond uitgezonden. Een hersengymnastiek-wed- strijd blijkt altijd goed te worden ontvan gen. Bekende persoonlijkheden als Jan Strijtoos en Willem van Iependaal hielden een praatje voor de Rano,,mike". Deze kor te opsomming moge duidelijk maken, dat er mogelijkheden genoeg voorhanden zijn. Echter, dan moet de Haarlemse Rano kun nen beschikken over een voldoende aantal geschikte krachten en een behoorlijke werkgelegenheid. Ook het Marinehospitaal te Overveen beschikt over een eigen radio-installatie, waarvan een intensief gebruik wordt ge maakt. Onder leiding van luitenant-ter-zee II, de heer A. J. Bindels, worden de we kelijkse programma's door eigen krach ten verzorgd. Alle 160 bedden hebben een eigen aansluiting en luidspreker, opgebor gen in. een schuimrubber kussen. Dit sys teem biedt grote voordelen: de rust op de kamers wordt erdoor bevorderd en iedere patiënt is vrij in het al dan niet luisteren naar de radio. De wekelijkse programma's bestaan ook hier voor een groot geedeelte uit gevraagde platen. Voorts wordt mari ne-nieuws verstrekt. De patiënten van de t.b.c.-afdeling houden zich geregeld bezig met het samenstellen van uitzendingen. Een enkele maal gaat een hoorspel de ether in en ook worden personen uitgeno digd een lezing te houden. Vraaggesprek ken worden gehouden met personen, die ADVERTENTIE HILIEGOM Diner- en Soirce- Dansant met div attracties. TOT 4 UUR GEOPEND ci bij de ziekenhuisbevolking goed bekend staan. Een enkele maal werd de gelegen heid geboden tijdens de vrijdagse uitzen ding muzieknummers te vragen en. de te lefoon van de „studio" stond, dan geen ogenblik stil. Een moeilijkheid is ook hier het gebrek aan voldoende ruimte en tekort aan krachten, die zich voor dit zeer ge waardeerde werk kunnen, inzetten. Trouwens: er wordt in Haarlem en om geving veel activiteit ontplooid om op deze wijze het verblijf van zieken in tehuizen en sanatoria zo aangenaam mogelijk te ma ken. Er is echter weinig overleg. Men zou uiteraard van eikaars werk kunnen profi teren, door bijvoorbeeld de geluidsbanden van lezingen, muziekprogramma's, hoor spelen en dergelijke uit te wisselen. Hiertoe zou een soort pool van banden moeten wor den gevormd. Doordat verschillende recor ders worden gebruikt, waarvan de draai snelheid verschillend is, heeft dit echter nog weinig praktisch nut. De Zeeverkennersgroep van de Kontiki in Haarlem hebben aan B. en W. toestem ming gevraagd op oudejaarsdag een olie bollen-verkoopactie ten bate van Hongarije te mogen houden. Deze oliebollen zullen in een tent op de Grote Markt verkocht wor den. De oudere jongens van deze groep zullen des avonds tegen twaalf uur olie bollen rondbrengen aan hen, die de oude jaarsavond niet in de huiselijke kring kun nen doorbrengen, omdat zij avond- of nachtdienst hebben. De Kontiki-groep van de N.P.V. zal tij dens een nieuwjaarsmaaltijd in het gebouw van de Speeltuinvereniging „Oosterkwar tier" officieel afscheid nemen van haar oud-groepsleider schipper R. Vroom. De Elswoutgroep van de N.P.V. district Haarlem uit Bloemendaal zal haar jaarslui- tingsb ij eenkomst op maandag 31 december om halfzes houden in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Pot- gieterweg 4 te Bloemendaal. Grammofoonplaat voor Hongarije bracht reeds tien mille op De verkoop van de grammofoonplaat voor Hongarije is een succes geworden. Vanmiddag zal de heer G. M. Oord jr, directeur van de n.v. Bovema te Heem stede, die de plaat in de handel heeft ge bracht, een eerste cheque van 10.000 gul den overhandigen ten kantore van het „Nationaal comité hulpverlening aan het Hongaarse volk" in Amsterdam. Zoals be kend bevat de plaat een opname van een drietal Hongaarse volksmelodieën, ge zongen door Rie Heimig met begeleiding van het Hongaarse orkest van Lajos Veres. ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11708 De St. Nicolaas- en Kerstactie „Wij doen weer mee", die de winkeliers in Oud- Schoten van 17 november tot en met 6 december en van 17 december tot en met 26 december hebben gevoerd, is donderdag avond uitgeluid met het bekend maken en het uitreiken van de laatste prijzen, die aan deze actie waren verbonden. Dat er bij het publiek ook voor deze laatste van de vier avonden, waarop de door de deel nemende winkeliers beschikbaar gestelde bonnen ingeleverd konden worden, animo voor het winnen van een geldprijs bestond, bewees de drukte bij het gebouwtje - een voor dit doel ingerichte bakkerswerkplaats op de hoek van de Vergierdeweg en de Eksterstraat - waar de bonnen moesten worden ingeleverd. Zeer spoedig na de in levering kon men dan door de luidsprekers vernemen of men een bedrag van honderd gulden, een rijksdaalder of alleen maar een desillusie rijker geworden was. De voorzitter van het actie-comité, de heer A. van der Werff, die op deze avond als microfonist optrad, deelde mee, dat hij over het resultaat van de actie meer dan tevreden was. Vijfenveertig winkeliers uit Haarlem ten noorden van de Jan Gijzen- vaart hebben deelgenomen. Er was in de winkels een geregelde vraag naar de bon nen, hetgeen de heer Van der Werff als een bewijs zag dat de actie van de winke liers door de verbruikers op prijs werd gesteld. Hoewel in tegenstelling tot de actie in 1955 toen prijzen in natura waren uit geloofd, ditmaal wegens de bestaande wet telijke bepalingen geldprijzen beschikbaar werden gesteld, is dit niet van nadelige invloed geweest, op het aantal ingeleverde bonnen, aldus de heer Van der Werff. Een hoogtepunt van de „Wij doen weer mee"-actie was het St. Nicolaasfeest voor ruim driehonderd kinderen in feestzaal „Noord" aan de Rijksstraatweg, waarbij de heer Kroese zich als een goochelende clown ontpopte. Als belangrijkste vrucht van de actie beschouwde de heer Van der Werff het bij de winkeliers groeiende besef, dat er ook in Oud-Schoten meer samenwerking tussen de winkeliers moet komen en dat een krachtige winkeliersvereniging in dit stadsdeel niet alleen nuttig maar ook nood zakelijk is. Het actie-comité heeft dan ook plannen in het vooruitzicht om tot de op richting van een winkeliersvereniging in Oud-Schoten te komen. ADVERTENTIE Met verse eieren, Hollandse brandewijn, suiker en vanille, niets meer, 1/1 fles f. 4.40 maar ook niets minder! 1/2 fles f. 2.35 Het is de beste advocaat waarde naam GOUDSTROOM op staat OPGÉRICHT f 714 DANCANGBY CANDLE Nieuwjaarsdiner - Dansant Reserv. K.2520 - 5347 HAARLEM, 24 december 1956 BEVALLEN van een zoon: 21 dec., J. G. Th. Roosen—Spoor; 22 dec., M. P. Bunnik— Smits; G. LodeThoënes; 24 dec., H. J. Scheepbouwervan «..er Linden. BEVALLEN van een dochter: 22 dec., J. J. Damsteek—Gelaudie; C. A. Franken—Mole naar; M. Th. H. E. Nelissen—van de Weijer; 23 dec., J. JacobsSieraad; 24 dec., M. M. Fokker—de Boer. OVERLEDEN: 21 dec., O. de Wit, 66 j., Regentesselaan; 22 dec., J. Prinsen, 69 j„ Zijlstraat; M. van den Bold, 28 j„ Ruijcha- verstraat; J. H. J. Groenenvan der Voort van Zijp, 67 j.. Hazepaterslaan; 23 dec., H. G. de Zwart, 70 j., Dirk Schaferstraat; C. J. Muller—Engelblik, 71 j., Hazepaterslaan. Amateurtoneel Met de klucht „Wie is Henry Jones?" heeft de Johez-toneelvereniging donder dag in de Stadsschouwburg een gelukkige greep gedaan. Niet alleen omdat het nu zo'n buitengewoon grappig stuk is. De situ aties, welke het schept, zijn even doorzich tig als gewrongen: er wordt in het derde bedrijf een onnozel speletje vei^toppertje gespeeld, dat haast een belediging voor de goede smaak mag heten. Maar het stuk heeft het voordeel zeer eenvoudige type ringen te vragen en dat is voor wie het to neelspel maar bij gelegenheid beoefenen in ieder geval nuttig. Gezien het feit, dat de Johez-leden niet bijster geroutineerd zijn én hun regisseur Ger de Graaf zijn taak voor de eerste keer vervulde vormde „Wie is Henry Jones?" een geschikt vertrekpunt voor het verwezenlijken van een toneel voorstelling, die een geanimeerd en intiem karakter moest dragen. Wel, de Johez-leden hebben het er niet slecht afgebracht. Natuurlijk ze hadden de klucht meer als klucht moeten behandelen. De charge is er een onontbeerlijk element in. Dat vereist durf en vaardigheid. Zover kwamen zij doorgaans niet. Ik hoorde ook wel eens lelijke accenten: een z, die de allure kreeg van een s, of een verkeerde uitspraak: het beroemde „Ik houd van je" inplaats van „ik hou van je". Dingen van ondergeschikt belang, zult u zeggen, maar ze zijn hinderlijk en zo gemakkelijk te ver mijden. Het tempo was behoorlijk, niet overal genoeg gevarieerd naargelang de situaties, het eisen, maar de tekst zat in ieder geval en men liep bijna nergens vast. De persoonlijke prestaties oogstten veel vuldig waardering. Een niet altijd opge wonden, doch van toon goed getroffen bul lebak speelde Theo de Grauw. Corry Steen- bakker-Kensen vervulde de rol van zijn ondernemende dochter met flair, met meer persoonlijke doortastendheid dan Jopie Karrenbeld de nog wat timide Mary ten tonele voerde. Rie Blokker-Prins offreerde ons een hartelijke tante met veel beminne lijkheid. Jopie Stevenhagen-Overmars een geplaagde schrijfster met vrijmoedigheid en beslist acteertalent. Haar wanhopige echt genoot was zwak van plastiek, maar ko misch van toon in de vertolking van Kas- par van den Heuvel. Regisseur de Graaf zelf beeldde de toneelschrijver Kirby met veel theater uit, af en toe een tikje kramp achtig, wanneer hij het te goed wilde doen, maar zeker overtuigend zodra de zorgen, die de regie meebrengt, hem minder be klemmen zal hij met de nodige losheid con trastrijker effecten bewerkstelligen in zijn spel en in dat van de anderen. P. VU. Franse Woensdagmiddag 2 januari op vijf plaatsen In Heemstede zal de jeugd reeds op woensdagmiddag 2 januari gelegenheid krijgen haar kerstbomen massaal onder politietoezicht te verbranden. Evenals het vorig jaar zijn er weer vijf plaatsen in de gemeente aangewezen, waarop vreugdevuren kunnen worden ge stookt, namelijk een open terrein aan de Jacob Ruysdaellaan, de Constantijn Huij- genslaan bij de Brederodelaan, het auto- parkeerveld aan de Sportparklaan, bij de molen aan de Glipperweg in De Glip en op de hoek van de Bernard Zweerslaan en de Mozartkade. Van vier uur 's middags af kunnen de kerstbomen worden aange sleept, om vijf uur gaat de brand erin. De politie hoopt, dat de Heemsteedse jeugd in groten getale voor dat festijn zal opkomen, maar stelt daartegenover, dat bij de jaars- wisseling geen vuurtjes op eigen gelegen heid mogen worden gestookt. Vorige jaren heeft dat tot minder plezierige gevolgen geleid en de politie zal dan ook zeer streng optreden wanneer thans in de oudejaars nacht kerstbomen of ander materiaal wordt verbrand. Op oudejaarsdag, maandag 31 december, zal 's morgens in het Verversingshuis in „Groenendaal" afscheid worden genomen van een bekende Heemsteedse figuur, na melijk adjudant E. M. van Pel, die de Heemsteedse politie van 16 december 1919 af trouw heeft gediend. De heer Van Pel trad als agent in dienst en doorliep in de loop van de 37 jaar die hij aan het korps was verbonden, een aan tal rangen tot hij in mei van dit jaar tot adjudant werd bevorderd. De heer Van Pel werd in die tijd niet alleen een zeer gewaardeerd en geacht lid van de Heem steedse politie, maar ook daarbuiten ver zette hij veel werk. Hij was een der op richters van het muziekkorps „Excelsior", waarvan hij vele jaren voorzitter was. Zo als bekend is „Excelsior" dit jaar samenge gaan met „Eensgezindheid". Hij toonde zich ook een actief wandelsportliefhebber en sinds de bevrijding kon men hem elk jaar met een man af twaalf van de Heemsteedse politie zien deelnemen aan de „Amborne- tochten". De ANWB heeft tot de minister van Economische Zaken het verzoek gericht ook in Nederland een proef te nemen met een vrijwillige besparing op het benzine verbruik, volgens de in Zwitserland toe gepaste methode. De ANWB meent, dat de bezwaren verbonden aan het zondagsrij verbod, dusdanig zijn, dat dit verbod slechts gezien mag worden als een tijde lijke noodmaatregel en zeker niet als de aangewezen maatregel voor langere duur. De Zwitserse regering heeft het zondags rijverbod opgeheven en de medewerking van de benzineverbruikers ingeroepen om te komen tot een verbruik dat twintig per cent lager is dan normaal. In Zwitserland is een dergelijke bezuiniging voorgeschre ven aan leger, posterijen en concessie- bedrijven, terwijl van de benzinemaat- schappijen de medewerking is verkregen, dat deze de leveringen aan de pompen met twintig percent zullen verminderen. De ANWB gelooft, dat een dringend be roep van de regering op de benzinever bruikers, om door een vrijwillige beper king distributie te voorkomen kans van slagen heeft en althans een proefneming van één of twee maanden waard is. De beperking van het gebruik acht de bond realiseerbaar door technische maati-egelen, anderzijds door het rijden van minder kilometers. Als mogelijkheden daartoe noemt de ANWB: het combineren van rit ten, het maken van lange zakenreizen per trein, kerkbezoek en bezoeken van theater en bioscopen per tram of bus, per fiets of te voet. Donderdagmorgen omstreeks kwart voor elf wilde de bestuurder van een per sonenauto op de Verspronckweg te Haar lem een voor hem rijdende, door een paard getrokken, groentewagen inhalen op het zelfde moment, dat van de andere kant een vrachtauto naderde, die door de gladheid het midden van de weg hield. De bestuur der van de personenwagen remde krach tig, waarbij zijn auto tegen de achterzijde van de groentekar botste. Het paard schrok en sloeg op hol, de groentenkar achter zich meesleurend. Tenslotte kwam het paard tot stilstand doordat de groentekar omviel. Personenauto en groentewagen hadden schade, terwijl een hoeveelheid groenten en fruit verloren ging. De derde druk van de Gids voor de Ne derlandse musea, waarvan wij de verschij ning dezer dagen meldden, heeft wat Haar lem betreft een gelukkige uitbreiding on dergaan. Thans staat namelijk ook het Stadhuis onder de musea vermeld, hetgeen er op wijst, dat de zorg welke de laatste jaren aan onderhoud, inrichting en indeling is besteed ook in Den Haag niet onopge merkt is gebleven en erkenning heeft ge vonden. Vooral voor de gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, die eigenlijk de schoon heid en historische rijkdom van het Stad huis herontdekte en het initiatief nam tot restauratie waartoe thans de voorbereidin gen worden getroffen, is dit een grote vol doening. Bij de inrichting van de toneelwedstrijd om het Nationaal Landjuweel ter gelegen heid van de herdenking van Pieter Lan- gendijk hebben zich enige moeilijkheden voorgedaan, geheel buiten de schuld van de organisatoren. Voor de leden van de geheelonthoudersvereniging „Nieuw Leven" zouden op 2 en 3 januari in de Haarlemse Schouwburg gastvoorstellingen hebben plaats gehad door aan deze nationale wed strijd deelnemende amateurgezelschappen. Het Ensemble Rut Hofman uit Groningen moet echter verstek laten gaan door het plotseling overlijden van de hoofdrolspeel ster in het gekozen stuk en de rederijkers kamer „Moyses Bosch" uit 's-Hertogen- bosch is om financiële redenen genoodzaakt zich terug te trekken Onder regie van Kees Spierings zou men „Mariken van Nieu- meghen" hebben opgevoerd. Ondanks be middeling van wethouder D. J. A. Geluk is men er niet in geslaagd het optreden met subsidie van de Brabantse hoofdstad als nog mogelijk te maken. Voor de organisatoren is dit een teleur stellende ervaring, maar zeker ook voor de vereniging „Nieuw Leven", die de bereid willigheid heeft getoond twee schouwburg avonden af te staan als bijdrage om de wedstrijden om het Landjuweel te kunnen doen plaatshebben. De heer Jan Kraakman heeft nog getracht een andere vereniging tot deelneming uit te nodigen, doch uiter aard, gezien de korte tijd van voorberei ding, zonder succes. Er is echter een oplos sing gevonden uit de moeilijkheden (Nieuw Leven had zelf natuurlijk geen stuk in studie genomen): de toneelgroep „De Naamlozen" uit Amsterdam komt het blij spel „Engelen zonder vleugels" van Albert Husson opvoeren op beide avonden, met welke voorstelling men deelneemt aan een der voorronden van de nationale wedstrijd, het zogenaamde Haeghspel. In Sankt Anton. De prinsessen Beatrix, Irene en Margriet zijn donderdag in de Oostenrijkse wintersportplaats Sankt Anton aangekomen Het lijkt een onoplosbare puzzel. Be kijkt u die afschuwelijke piek maar eens: alles zit op een hoopje bijeengedrongen. Een miljoenenhoopje dan altijd! Driekwart van het totaal, geconcentreerd in minder dan een derde van de beschikbare tijd. Is het niet alsof de boel opzettelijk in de war gestuurd wordt? En dan te bedenken, dat het vroeg of laat nog dubbel zo erg kan worden De man, die deze ernstige woorden spreekt, is een jeugdige veertiger. Is hij bezig met een analyse van de verkeers drukte in het spitsuur? Niets daarvan. Het is de heer T. Tjebbes, directeur van de stichting De Vrije Wereld, een van de instellingen, die zich in dit kleine landje bezighouden met het ontwarren van een veel moeilijker knoop: die van de vakan- tiedrukte. Vóór ons ligt een grafiek, samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Onderwerp: „Spreiding van het to taal aantal weken vakantie, buiten de eigen woonplaats in Nederland doorgebracht over de periode mei lot en met september". Huiselijker gezegd: wat zich hier weer spiegelt is de mate waarin onze veelbe sproken vakantiespreiding mislukt is. Immers zestien van de twee en twintig weken, die voor vakantie in aanmerking komen', wijzen een gemiddelde aan van twee, drie percent. In de tweede helft van juli stijgt het percentage tot vijftien, in de eerste week van augustus zelfs tot bijna twintig. Dat betekent, wat deze laatste korte periode aangaat, dat er van elke vijf Nederlanders één in eigen land met vakan tie is. We kennen allen de gevolgen. Overvolle treinen, dichtbevolkte stranden en bossen en niet zelden, in plaats van de zo brood nodige ontspanning, voor honderdduizen den mensen inspanning, zorg en teleurstel ling. Om nu nog maar te zwijgen van de onmogelijke opgaven waarvoor hoteliers en pensionhouders, spoorweg- en busem- ployé's en tientallen andere categorieën van werkers in het hoogseizoen komen te staan. En inderdaad, vroeg of laat kan het nog dubbel zo erg worden. Want nog altijd blijft de helft der Nederlandse bevolking met vakantie thuis. Wat is er aan te doen? Ziehier de vraag, die wij de heer Tjebbes voorlegden. Waai-om juist hem? Omdat hij aan het hoofd staat van een instelling, die zich niet slechts in theoretische zin, maar ook en dit zonder streven naar geldelijk gewin praktisch met het probleem bezighoudt. Reeds jaren achtereen organi seert namelijk De Vrije Wereld voor jong en oud reizen in binnen- en buitenland. Het feit, dat onder meer bepaalde sectoren van de vakbeweging in deze stichting zijn vertegenwoordigd, is op dit punt een ga rantie voor een zo breed mogelijke opzet, met andere woorden, voor de organisatie van reizen, die ook voor de gewone man te betalen zijn. Hoe kunnen we, al is er dan van de va kantiespreiding weinig of niets terechtge komen, tenminste de ergste narigheid in het hoogseizoen vermijden? Wel, luidt het antwoord van deze des kundige, er zal nog heel wat moeten ge beuren voor en aleer we van bevredigende toestanden kunnen spreken. Er zijn talloze remmende factoren in het spel, dat heeft de ervaring nu wel geleerd. Maar één ding staat voor mij vast. We zullen de mensen meer en meer vertrouwd moeten maken met het begrip^ „buitenlandse vakantie". Er is in West-Europa meer ruimte dan we de eerstkomende vijfentwintig jaar no dig zullen hebben. Waarom zouden we die dan niet beter gebruiken? Sluit dit niet op te grote bezwaren, bijvoorbeeld wat de talenkennis betreft? Allerminst. Er gaan op onze reizen jaar in jaar uit duizenden mensen mee die seen enkele vreemde taal spreken. Naar Frankrijk, naar Oostenrijk, naar Italië en noemt u verder maar op. Klachten bereiken ons vrijwel nooit. Het is louter een kwestie van organisatie. Waarom neemt het aantal buitenlandse vakantiegangers dan niet nog sneller toe dan nu al het geval is? Men moet in brede kringen nog wen- ne aan het idee. Men neemt dikwijls niet de moeite, zich behoorlijk te laten voor- lichten. Men meent ten onrechte dat de kosten veel en veel hoger zouden liggen dan die van een vergelijkbare vakantie in het binnenland. Ook ondervindt men nogal eens tegenslagen, overigens grotendeels door eigen schuld, door zijn belangen toe te vertrouwen aan een niet erkend reis bureau. En dan komt er nog bij, dat nog veel te veel de vakantie tot een sluitpost op de begroting wordt gemaakt. Voor de aankoop van een nieuwe fiets of stofzuiger worden maanden tevoren plannen beraamd. Een wandeling in de, omgeving van Flims Menigeen echter begint pas over zijn vakan tie te denken wanneer de goedkoopste rei zen al lang zijn volgeboekt. Weet u dat dit laatste soms in maart reeds het geval is? Wat zoudt u de aspirant-vakantie gangers dus in het algemeen willen advi seren? In de eerste plaats: bezwaren tegen het buitenland te herzien. Een tiendaagse reis naar Tirol bijvoorbeeld, onder goede leiding in groepsverband gemaakt, brengt voor de deelnemers minder beslommerin gen mee maar is honderdmaal mooier en afwisselender d.an een verblijf in onze tot berstens toe gevulde recreatiecentra en naar verhouding niet duurder. Laat men verder vooral tijdig zijn licht opsteken over wat er volgende zomer te koop zal zijn op toeristisch gebied. Laat men reisgidsen aanvragen en die goed lezen. Maar hoe dan ook: laat men de grens over trekken zeker wanneer men gebonden is aan een vakantie in het hoogseizoen. Dat de heer Tjebbes niet de enige is die er zo over denkt, wijzen de cijfers uit: het aantal Nederlanders, dat zijn vakantie in het buitenalnd doorbracht, was volgens de jongste gegevens dit jaar dertig percent hoger dan vorig jaar. Die afschuwelijke piek in juli en augus tus is er niet merkbaar minder scherp door geworden. Het leek ons dienstig, dit nog eens onder de aandacht van onze lezers te brengen. Opdat zij zich tijdig realiseren, dat het anders kan. Vannacht zullen de laatste houten hei palen voor de remmingswerken van de Prinsenbrug worden aangevoerd en vol gende week in de grond geslagen. Als de werkzaamheden aan de Prinsenbrug even vlot zullen verlopen als in de afgelo pen maanden, dan zal de brug eind Augus tus 1957 in gebruik worden genomen. Het werk wordt op het ogenblik belem merd door de slechte weersomstandighe den. Immers tijdens vorst kan het metsel werk geen doorgang vinden. Ook heeft men te kampen met de vroegtijdig invallende duisternis. Dit euvel heeft men enigszins ondervangen door het aanbrengen van ver lichting op die plaatsen, waar zij het meest noodzakelijk is. Naarstig wordt gewerkt aan de bekistin gen voor het betonwerk van de opgaande wanden van het westelijk landhoofd en het aanbrengen van het vlechtwerk. De kelder, waar de basculebrug in zal moeten draaien is zo goed als gereed. Een gedeelte van de trap, die naar de controlekamer leidt, is reeds te zien. Daar de bouwput niet meer hoeft te worden gebruikt, heeft men die gedeeltelijk onder water laten lopen. De funderingsplaten van de pijlers zijn gestort en ook hier staat alles in het teken van het metselwerk. Het ligt in de bedoeling in mei de laatste hand te leggen aan het beton- en metselwerk, zodat in dezelfde maand een begin kan worden gemaakt met het monteren van de stalen boven bouw, die op het ogenblik bij Figee wordt gebouwd. De heer mr. L. van Nouhuys, die tot dus verre procuratiehouder was met de per soonlijke titel van onderdirecteur bij Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken n.v. te Haarlem, is met ingang van 1 januari 1957 benoemd tot directeur van de ven nootschap. B. en W. van Bloemendaal zijn voorne mens op het Kinheimplein en aan de Bre derodelaan kinderspeelplaatsen te laten aanleggen. Het ligt in de bedoeling op het Kinheimplein klim- en speelwerktuigen aan te brengen en een tweetal banken te plaatsen. Ook zal er een hek met haag en heesterbeplanting worden aangebracht. De kosten van deze werkzaamheden worden begroot op f 1500. Teneinde aan de Brederodelaan een kin derspeelplaats in te richten over een op pervlakte van ruim 3500 vierk. m. is het noodzakelijk een hek te plaatsen ter lengte van 115 m. en in het bestaande hek een toegangshekje te maken, dat afgesloten kan worden. De kosten hiervan en van nog enige ande>-e werkzaamheden worden ge raamd op f 2000. GETROUWD: J. B. M. Roozen en J. M. F. Meijer: M P. Meijer en K. C. Bakker; H. V. G. van der Donk en W. M. Th. Dobbe; J. Spruijt en A. C. Eikelenboom; N. P. Kuij- pers en G. Meeuwenoord; J. O. Op den Orth en J. M. Wesselingh: H. Th. Vlaar en M. M. H IJland; H. Telkamp en A. Lam- merls; E. Kikkert en L. Wessels; P. A. Ver heul en H. P. Bakker. GEBOREN: Engelbertha Bernarda, d. van J. P. Schouten en M. E. Schildwacht; Johan na Antonia Maria, d. van A. Prins en Th. E. Janmaat; Albertus Cornelis, z. van J. van der Hulst en H. Weijers; Jan Egbert, z. van H. Builink en N. H. Baalbergen; Christina Jacoba, d. van J. J. Baaij en M. Sival; Anto- nius Adrianus, z. van F. J. Hulsbosch en J. M. Duindam. OVERLEDEN: Mej. C. Schutte, 50 j.; Wed. K. Heringa—Elzinga, 74 Mej. C. H. Tim mermans, 68 j.; P. H. F. Bijl de Vroe, 82 j.; Wed. G. H. H. WilminkMoedt, 61 j. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE (Verkort weergegeven) Sneeuw. Betreffende het ingezonden stuk van de Vereniging voor Voetgangers over sneeuwruimen: Ja, er is weer sneeuw gevallen of er zal nog sneeuw komen, daar in ben ik het volkomen met u eens en de straten zullen weer door de gemeente schoongeveegd worden. Maar tegen hetgeen u schrijft aangaande boete opleggen aan diegenen die nalaten hun trottoir schoon te vegen, moet ik protesteren. Zieken, in validen, bejaarden, zakenmensen en jonge gezinnen met kinderen zijn niet altijd in staat hun trottoir te vegen. Soepelheid van de politie wordt méér op irijs gesteld. M. J. v. d. H.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7