HUISJAS VAN PLASTIC Verfrist geluid in het nieuwe jaar Rond een fiasco STAAT VAN BELEG In Brussel verroesten in beslaggenomen auto's 8 Terwijl de televisie meer en meer ge bruik gaat maken van de „kinescoop" om programma's voor uitgestelde uitzendingen te kunnen vastleggen, zijn er allerwegen tekenen, die er op wijzen, dat bij de radio een tegengestelde richting wordt gevolgd: daar keert men, hier aarzelend, daar radi caal, terug tot de rechtstreekse uitzen ding. De commerciële uitroepen in Euro pa gingen daarbij voor waarbij opge merkt dient te worden, dat de slagzin van Radio-Luxemburg „rechtstreeks van 's morgens tot 's avonds" eigenlijk alleen op de actualiteiten slaat in ons land is het de N.C.R.V. die haar wekelijkse gevarieer de programma niet meer opneemt, maar direct uitzendt en V, thans heeft de direc teur-generaal van de Franse omroep, Wia- dimir Porché, aangekondigd, dat in ja nuari het Pa rij se (lichte) programma, dat vrijwel geheel uit platen en bandopnamen bestond, weer voor het grootste deel „en direct" zal worden gegeven. Men kan zich over deze ontwikkeling slechts verheugen. Want hoe nuttig de „band" voor een om roep ook is, omdat de regelmaat, de va riatie, de afwerking, maar ook de econo mie van het programma daardoor zeer wordt bevorderd, niet te ontkennen valt, dat zij onrecht doet aan de meest essen tiële mogelijkheid van de radio: het uitwis sen van elke afstand in tijd welke men sen kan scheiden. Een ander nadeel van de uitgestelde uitzending is natuurlijk, dat de artistieke spanning te loor gaat. Ver sprekingen, hakkelingen, vergissingen: het geeft allemaal niets, band en technici zijn geduldig met knippen en plakken. Voor beperkte talenten, meer vaklieden dan kunstenaars, is dit procédé een uitkomst, voor de ware artiesten is het verleidelijk omdat het radiowerk daardoor minder in spannend is dan een ander optreden in het openbaar. Daarom zal men vooral bij de populaire programma's weer moeten wennen aan de ongeremde, ongenadige, altijd geopende microfoon, die de gebrekkige prestaties even goed zal opvangen als de onvoor ziene incidenten. De radio zal er echter haar oorspronkelijke bezieling, haar le vende tegenwoordigheid door herkrijgen. De luisteraars zullen deze verfrissing ze ker op prijs stellen; met grote belangstel ling wacht men dan ook de reacties van het publiek op het Franse experiment. Reeds de omstandigheid, dat deze proef genomen wordt nadat de reclamezenders daarin zijn voorafgegaan, maakt de uit slag niet twijfelachtig. Natuurlijk zullen ook deze rechtstreeks uitgezonden programma's worden vastge legd voor herhalingen. Dat is in de eco nomische structuur van de omroep onver mijdelijk. Doch dat is heel wat anders dan het „inblikken" van een programma nog voordat het is uitgezonden. Het is te ho pen, dat men ook in de televisie het ge bruik van de „kinescoop" beperkt tot die gelegenheden, waarbij toepassing van dat medium geboden is. Ook de kijker heeft recht op verse beelden, geen bevrorene. J. II. Bartman de zakkenroller een weinig naar achte ren te leunen zijn kin vooruit te steken en toen pakte hij met de ene hand de baard van de zakkenroller en hield met de andere de lange schaar gereed om direct als de koning het teken zou geven het grootste deel van zijn baard af te knippen. En toen kwam het vreselijke moment: De koning pakte het houten hamertje en de lange schaar kwam al dicht bij de baard, maar nog had de ko ning het teken niet gegeven. Hij draaide een beetje met zijn hoofd, vertrok zijn gezicht en nieste heel hard over 'net doodstille marktplein. De zakkenroller riep toen van zijn stoel uit: „Proost, Ma jesteit!" „Dank je wel, kerel!" riep de koning terug en hij vond hem de beleefdste zak kenroller uit zijn land, die hij onmoge lijk zonder baard kon laten rondlopen. Zo bleef de zakkenroller voor de schande gespaard om zonder baard te moeten leven, maar met zakkenrollen was het afgelopen, want iedereen kende hem nu. Jan van der Schaaf Het is kort, maar aardig genoeg om verteld te worden. Luister maar. Vele jaren geleden woonde in een veraf ge legen land een arme man, die daar een beroep uitoefende dat nergens ter we reld in hoog aanzien staat. Maar ja, zijn vader had het ook gedaan en hij wist niet op een andere manier aan de kost te kernen. Steeds weer als hij geen geld had om eten te kopen begaf hij zich daar waar veel mensen samen waren op een markt of bij een kermis om dan, wanneer hij zijn kans schoon zag, zomaar een portemonnaie uit een boodschappenmandje weg te pakken. En niet alleen uit boodschappenmandjes, o nee hoor, hij zag er niet tegen op om een portemonnaie uit een andermans broekzak te halen zonder dat iemand er ook maar iets van merkte. Natuurlijk merkten ze het wel, maar pas later en dat was te laat. Ja, het is treurig dat het gezegd moet worden, maar in zijn soort was hij een vakman. Maar op een keer ging het toch mis en dat was een ongeluksdag voor de zakkenroller. Weer was hij met zijn hand in een andermans broekzak gegaan om daaruit een portemonnaie weg te nemen en alles zou goed gegaan zijn als niet de bezitter zijn portemonnaie met een koordje in zijn broekzak vastge maakt had. Daarop had de zakkenroller niet gerekend en er ontstond een heel tumult met het gevolg dat de zakken roller tenslotte voor de koning geleid werd. Nou, en die was niet mis. „Dat kost je je baard!", zei de koning bars. Verschrikkelijk was het. De baard van de zakkenroller zou afgeknipt worden. Dat was de zwaarste straf en de grootste schande, die een man in dat land kon ondergaan want iedere man droeg daar een baard en was er reuze trots op. Wat zou hij opvallen met zijn gladde gezicht tussen al die mannen met baarden. Enfin, er was niets aan te doen en de volgende morgen zou het vonnis vol trokken worden. Al vroeg in de morgen werd hij naar het marktplein gevoerd waar Zijne Majesteits opperste hof- kapper deze droeve taak zou moeten vol brengen. Plichtsgetrouw en met een lange schaar in de hand stond hij daar al naast de kappersstoel die midden op Voor de microfoon het plein was opgesteld en nodigde be leefd de zakkenroller uit plaats te nemen. Op het marktplein was een grote me nigte samengestroomd die dit schouw spel niet wilden missen al vonden voor al de vrouwen de straf die de zakken roller had gekregen veel te wreed en op liet moment dat zijn baard zou worden worden afgeknipt worden, zouden zij zeker het hoofd afwenden. Voor de koning en zijn hofhouding was er een tribune neergezet en daar waar de koning straks zou plaats nemen stond voor hem een gong. Eenvoudig ge zegd is dat een soort koperen deksel, die aan twee touwtjes hangt en wanneer je daar met een houten hamertje op slaat, dan geeft het een heel vreemd, door dringend geluid. Als de koning dit straks zou doen, dan was dit voor Zijne Maje steits opperste hofkapper het teken, dat hij de baard moest afknippen. Om kort te zijn: De koning is gekomen en toen hij met zijn gehele hofhouding op de tribune had plaats genomen werd het op het marktplein doodstil. Zijne Majesteits opperste hofkapper verzocht Het hoofd en de hoed zijn van kurken, die op elkaar gelijmd moeten worden met een rond schijfje karton ertussen. De gitaar knip je ook van karton. Het lichaam, de armen en benen maak je van pijpenschoonmakers. Als je tot zo ver klaar bent maak je het geheel vast op een grote kurk met een paar spelden of spijkertjes. Versier de hoed en het ge zicht met kralen, die op spelden geprikt zijn en je bent klaar. Speciaal aanbevolen: Voor oudejaars avond is de keuze gemakkelijk: Wim Kan, een uur lang (Hilversum II, 22 uur). Over hetzelfde station wordt eerder op de avond onder de titel: „Het dappere hart" een klankbeeld van de Hongaarse socialiste en vrijheidsstrijdster Anna Kethly gewijd. Op nieuwjaarsdag trekt Jules de Cor'e op Hilversum II een „kalendroscoop" van het nieuwe jaar. Op hetzelfde station is een uitvoering van de negende symfonie en het Te Deum van Bruckner voorzien. De BBC lanceert op Nieuwjaarsdag in de Home Service een nieuw educatief ra diospel „My word", waarin twee ploegen de oorsprong van spreekwoorden, zegswij zen en bekende uitspraken zullen trachten op te sporen. Als het succes heeft komt men over een tijdje in Hilversum ook wel op dat idee. Kort geleden kondigden wij het tweede vioolconcert van Ernö Dohnanyi aan; op zaterdagmiddag 5 januari over Hilversum I is het eerste te horen in programma van Hongaarse muziek. Het radiofonisch oratorium „Job" is een prachtig voorbeeld van het op zuiver artis tieke wijze toepassen van nieuwe, alleen door de radio geboden technische mogelijk heden in een compositie. Dat Ton de Leeuw, de componist van dit oratorium hierin op voortreffelijke wijze is geslaagd moge wel blijken uit het feit dat zijn com positie werd bekroond met de Prix d'Italia 1956. Daar de eerste uitzendingen van dit werk niet tijdig kon worden bekend ge maakt, zal Hilversum II het nogmaals uit zenden op zondagmiddag 30 december. Ton de Leeuw zal deze uitzending inleiden. Een vijftienjarige lezeres stuurde ons een klein gedicht, waarvoor wij graag de nodige plaats inruimen. Om uit te zagen en te schilderen 2 9 DECEMBER 1956 TOSCANE is niet alleen de streek waar de grootste leiders, schrijvers en kunste naars van Italië leefden en werkten: Dante, Giotto, Rafaël, Da Vinci, Michelangelo, Machiavelli, Lorenzo de Medici, het is tevens het district waar de bekendste Ita liaanse wijnsoort vandaan komt. Zelfs wie nooit de Apennijnen passeerde, de door Browning bezongen bekoring van het heuvelachtig land persoonlijk leerde kennen, wéét dat de zon er rijkelijk op de ".errasvormige akkers schijnen moet, de be woners van de hoeven er hartelijk van nature zijn, omdat hij hier in Holland bij de haard gezeten, zo menig maal een gulle mandfles rode wijn ontkurkte en daarna in gedachten de voettocht maakte langs de bedding van de Chiana of over de hellin gen van Chianti, waar de druiven die hij dronk te rijpen hingen. „II buon vino fa buon sanque" goede wijn geeft 'n goede stemming. Het is daarom dat de Toscaners in hun wijngaarden de dienaars zijn van allen die de lieve levensvreugde minnen. Een heilig land aan het hart van Italië waar Minderbroeders nog de voetsporen van St. Franciscus drukken en rond hun abdijen en kloosters de eigen wijn verbou wen. Zij immers weten hoe zeven eeuwen her de Poverello in La Foresta voor een wonderlijke wijnoogst zorgde „rijker" zoals de kronieken zeggen „dan ooit te voren". Er is maar een wijnland en dat is Frank rijk, zo is ons dat op school geleerd. Ter- wille van de volledigheid werden Spanje, Italië en Griekenland met kleine lettertjes genoemd. Maar nooit is ons verteld, dat Italië veertig percent van de totale wereld wijnoogst levert. Daartoe is een oppervlakte bebouwd van een miljoen driehonderddui zend hectare. De daarop groeiende druiven leveren ieder jaar weer veertig miljoen hectoliter wijn! Door verschil in bodem en klimaat tussen noord en zuid vindt men er de grootst mogelijke verscheidenheid van wijnsoorten. In het noorden de Barolo, de Ghemme en de Nebiolo, in Piemont de mousserende Asti en rond Sienna en Flo rence (nogmaals) de Chianti, evenals de Barolo een tafelwijn. Voorts heeft men de Broglio, Montepulciano en Carmignano, die voor zeer goede wijnen doorgaan. Beroemd zijn ook de witte „Orvieto"-wijnen en die van de „Castelli Romani". Het vulkanische bodemkarakter bij Na pels, Pozzuoli en Baiea geeft aan bijvoor beeld de jvitte Lacrima Cristi een geheel ander karakter. Op Sicilië en Sardinië vin den wij de zeer zoete moscato's en malva- sia's. De wijn uit het zuiden is zwaarder dan die uit het noorden, heeft een dieper rode kleur en een hoger alcoholgehalte. Dit alles om te bewijzen dat men in Italië van wijn weet mee te praten. En hoe! Trou wens, wel beschouwd, wie kent niet de zoete, gekruide vermouth, wit of rood, uit de omstreken van Turijn, of de Marsala, zwaar en zoet van Sicilië? In het zuiden worden dan nu de wijn feesten gevierd. Het gaat er bij het plukken der druiven lustig toe, dat beloof ik u. Ge bronsde meisjes, met om het hoofd een doek gebonden als bescherming tegen de (nog steeds schijnende!) zon gaan in groe pen door de tegen heuvels aangelegde wijn gaarden. Zij vergaren de trossen van de door zwaarte doorbuigende takken, in grote gevlochten manden. Van twintig tot veertig kilo gaat er in zo'n korf, die zij op het hoofd plaatsen en zo naar huis toe brengen. De handen in de zij soms gaan zij heupwiegend voorwaarts, een druivenblad achter het ooi- gestoken, symbool van eeuwige jeugd en vruchtbaarheid. In grote stenen bakken worden die druiven gesmeten. Vele hon derden kilo's per dag. Dansend worden de druiven tot sap geperst. Wie Italiaanse wijnen koopt, dient met kennis van zaken te werk te gaan, want aantrekkelijke etiketten zijn zo ergens dan zeker niet in het zuiden een kwaliteits garantie. De mandflesjes echter bevatten altijd een goede uitgegiste droge wijn. Een fiasco Chianti kan nooit tot een fiasco leiden. Een taalkundig grapje dat bewijst hoe zeer de Toscaanse wijn hier is ingebur gerd, want wat u hier „op de fles gaan" noemt, heet in Italië „fare un fiasco". Vingervlugge meisjes vlechten de rieten mandjes die rond de bolvormige flessen sluiten. Het omhulsel is een handelsmerk geworden. Er is geen mens die zich Chianti zonder het rood-wit gevlochten omwindsel denken kan. Deze rode tafelwijn dient namelijk staande bewaard te worden. En nu nog hebben als in vroeger tijden de flessen een ronde bodem, zodat het voet stuk van stro niet te ontberen is. Bovendien moet breken uitgesloten worden geacht, wat ten dele jammer is, daar de gemorste wijn geluk betekent. Maar dat wist u waar schijnlijk al. Een natte wijnvinger haalt men even achter het oor langs en men is verzekerd van een fortuinlijke dag, in liefde en zaken! Wim Alings jr. AMSTERDAM, december. Ik wilde dit jaar maar eens geen stemmig stukje schrij ven over het afgelopen jaar. Een korte op somming van alles wat ik verkeerd heb gedaan, is niet goed mogelijk. En in een lange heb ik geen zin. Bovendien zou dit blad er waarschijnlijk geen ruimte voor hebben. En tenslotte: wat gaat het u eigen lijk aan? Een opsomming van het goede, dat in het jaar 1956 achter mijn naam kon worden geboekt, zou te kort worden. Daar bij komt, dat dit eigenlijk niemand zou interesseren. Weinig dingen zijn zo on interessant als de goede daden van andere mensen. We laten het oude jaar dus maar onopgemerkt verdwijnen, beginnen zelfs het nieuwe koel-afwachtend en gaan ons bezig houden met belangrijker zaken. Zo is daar bijvoorbeeld mijn dochter. Het is al weer veel te lang geleden, sinds ik u de laatste keer op de hoogte bracht van haar vorderingen. Zij is nu zeventien maanden en vergeleken bij een van zes maanden oude baby, die we gisteren op be zoek hadden, al bijna een oude vrouw. In de eerste plaats loopt zij. Ja, dank u voor het medeleven. Er zijn nu ook boeken van de derde plank van de grond af gesneuveld. Bloemen kunnen alleen nog op enkele zorg vuldig geselecteerde, zelfs voor ons bijna onbereikbare plaatsen staan. De algemene vreugde van vlak na de eerste passen, slaat soms al eens om in een stemming van: „Wat kroop ze toch altijd leuk, hè? Ze kon daar en daar en daar niet bij. We konden soms wel tien minuten achter elkaar blijven zit ten". Haar plastic bal, die ze tot nog toe alleen lief had voortgeduwd, kan ze nu ook schoppen. Ze heeft een hard links schot over zich, dat al een keer een asbakje van een tafel heeft gemikt. Ik weet niet of dit haar bedoeling was, maar helaas moet ik erkennen dat het een voortreffelijke tref fer was. De heer Lenstra had er uren voor moeten oefenen. Deze zelfde dochter kan nu ook klimmen. Ze is er althans in geslaagd de beklimming van de bank in de zitkamer onder de knie te krijgen. De eerste keer, dat dit lukte, vond ze het zo mooi, dat ze er zich onmid dellijk weer af liet zakken om er opnieuw op te klauteren Dat is toen wel een kwar tier zo voortgegaan, zulks onder vrolijk ge schater. Maar ze is dit stadium van het klimmen-om-het-klimmen weer voorbij. Ze klimt nu nog slechts, als er een interessant en verboden object op de bank ligt. Dat gooit ze er met een zwaai af om vervolgens genoemd object verder op de grond te gaan stuk maken. Dit alles stelt de ouderlijke liefde enigs zins op de proef. De ogenblikken, waarop wij met vertederde ouderblikken haar lief tallig spel gadeslaan, worden schaarser. Het huis is in een bijna constante staat van Volgens een Brussels blad worden de in beslaggenomen auto's van chauffeurs, die de snelheidsgrens van zeventig kilometer per uur overschrijden, geplaatst in de kel ders van het Paleis van Justitie, het groot ste gebouw van Europa. Deze keldergarage zou zo vochtig zijn, dat er na drie weken van de wagens niet veel meer over is dan een verroest karkas. In het inwendige groeien paddestoelen en schimmels op de bekleding, aldus de Brusselse krant. beleg, waarin onze zucht tot het behoud van een aantal aardse bezittingen en de toch nog aanwezige neiging tot pedagogisch- verantwoord optreden een gevecht leveren, waar ik nog geen eind aan zie. Een belang rijke, maar gelukkig tijdelijke factor hierin is de kerstboom. Deze oefent op haar een magnetische werking uit, die we natuurlijk hadden kunnen voorzien. Lichtjes en glin sterende ballen zijn de laatste dagen geen ogenblik uit haar gedachten geweest en dientengevolge ook maar zelden uit de onze. De lieve plaatjes, die ik ieder jaar weer in de krant zie van zoet om de kerst boom geschaarde kindertjes, moeten ih zeer bijzondere gezinnen zijn genomen. Ik ken zulke gezinnen niet. Misschien voeden speciaal fotografen hun kinderen op in een geest van discipline, die een afblijf-ontzag voor kerstbomen ten gevolge heeft. Tenslotte moet ik nog onthullen, dat mijn dochter al zeer vroeg een aantal uiterst vrouwelijke eigenschappen aan het ontwik kelen is. Zij heeft met Kerstmis een regen jas gekregen met een echte zuidwester. Met deze uitrusting aan is ze niet meer voor de spiegel weg te slaan. Zij staat er voor te draaien als een mannequin. Wat vroeg, lijkt me. Maar misschien is het ook wel nor maal. Ik weet het niet. Wel jammer overigens, vind ik, dat vaders vroeger alleen maar jongetjes zijn geweest. Het komt ons begrip niet ten goede. A.S.H. Asia Society In New York is een genootschap opga- richt, dat zich ten doel stelt kennis en beter begrip aan te kweken tussen de Ver enigde Staten en de Aziatische landen. Dit genootschap zal worden bestuurd door een aantal vooraanstaande Amerikanen mat John D. Rockefeller III als voorzitter, ter wijl de president van de Columbia Univer siteit als voorzitter van het curatorium zal optreden. Het nieuwe genootschap heet de Asia Society. Het wil onder meer op de scholen de leerlingen meer kennis bijbren gen over Azië, zich ten dienste stellen aan Aziaten, die naar de Verenigde Staten komen en de culturele uitwisseling tussen de Verenigde Staten en de Aziatische lan den bevorderen. Fototentoonstelling In de komende lente belooft Washington een van de meest gefotografeerde steden in de Verenigde Staten te worden: in maart zullen ongeveer tienduizend fotografen en fotohandelaren een bezoek brengen aan ie tweejaarlijkse Internationale Fotografische Tentoonstelling, waaraan meer dan twee honderd firma's uit de Verenigde Staten cn het buitenland zullen deelnemen. Deze tentoonstelling werd voor het eerst twee jaar geleden in Parijs gehouden. 's Morgens spring ik uit mijn bed, Dat doe ik met een geeuw. O, jongens, kijk eens wat een pret! Er ligt zowaar dik sneeuw. Eerst gauw wassen en dan kleden, De maan, die schijnt nog van de nacht, Dan op een drafje naar beneden, Waar 't ontbijt mij wacht. Gauw naar school, oh wal een lol! De sneeuw vliegt om je oren, Je neus en oren zitten vol, Danlaat de bel zich horen! J. v. W. 0WÊÊÊR Nu de winter zich reeds met de eerste sneeuw heeft kenbaar gemaakt, zullen velen met bezorgdheid de ontwikkeling in de wereldpolitiek gadeslaan, zelfs zij die zich daar anders niet voor interesseren, omdat rechtstreeks of indirect onze voorraden aan huisbrand - olie of steenkool - daarmee gemoeid zijn. Een landbouwer in Lafayette in de Amerikaanse staat Indiana heeft de wereld een voorbeeld willen geven van een nieuwe manier om warmte binnenshuis te verzekeren. Zijn oude boerderij bood tijdens een vorige vorstperiode zo weinig beschutting, dat zelfs bij enkele graden vorst het water in zijn goudvis senkom al bevroor. Op zijn verzoek heeft een agrarisch proefstation nu een hoes van polyethyleen (geharde plastic) vervaardigd, die ter bescherming om het huis is aangebracht, zoals de foto laat zien. Men hoopt dat dit materiaal voldoende isolatie tegen de kou zal bieden. De gehele winter zullen leden van de wetenschappelijke staf van het proefstation waarnemingen doen. Mis schien gaan wij binnenkort allemaal in tenten wonen oergezellig.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13