In memoriam prof. R. Kranenburg „Inconsequenties in oude spellingen bij de nieuwe spelling vermeerderd" Redelijke prijsverhogingen kunnen worden toegestaan Van dag tot dag Winst Haarlems Matrassenhuis Dr. Dotninicus sprak te Rotterdam ^^Praatótozi cAristo fHoe is het ontstaan?^ A Leidenaren roepen hulp in van Koningin om sfeer van Rapenburg te redden Voorafgaand overleg met ministerie van Economische Zaken is noodzakelijk FANTASTISCH LAGE PR 13ZEN Heringa Wuthrich Onderzoek naar gezondheid van Ambonezen in Zeeland Prijsstop voor limonade, kachels, havermout en kapperstarieven Er is slaolie genoeg Gezin getroffen door twee verkeersongevallen „Haarlems Bloei" tegen tweede basis-industrie Ex-SS'er trachtte voor Hongarije vrijwilligers te werven Op de licht-echt als de zon zelf gordijnstoffen C.A.O. bloembollenbedrijf niet opgezegd Dit woord: WEDDEN y.\(J Z'J DECEMBER 1956 I mm De manier waarop Sovjet-Rusland tracht, in Hongarije een min of meer stabiele, or delijke en voor Russische belangen zo min mogelijk nadelige situatie te scheppen, krijgt steeds meer het karakter van een improvisatie. Rechtlijnige politiek op lan ge termijn is ten opzichte van deze voor malige satelliet niet meer mogelijk. De machthebbers in Moskou staan voor de pijnlijke noodzaak, van diverse kwaden het minste te kiezen en in Hongarije te redden wat van de Russische positie aldaar nog te redden valt. De nog steeds niet duidelijk te omschrij ven figuur van Janos Kadar speelt in deze Russische pogingen een belangrijke rol. Moskou wil hem blijkbaar zolang moge lijk handhaven en Kadar zelf tracht wat zijn uiteindelijke doelstellingen ook mogen zijn het Moskou zoveel mogelijk naar de zin te maken. Daarnaast echter staat hij voor de onvermijdelijkheid van conces sies aan de meerderheidsopinie in het land, die eisen stelt welke slechts bij mondjes maat kunnen worden gehonoreerd. Mondjesmaat: de terugtrekking van vier Russische divisies is er een voorbeeld van. Zij heeft weinig praktische betekenis, aan gezien zij de kracht der Russische troepen in Hongarije niet wezenlijk vermindert en het bovendien de vraag is, waar de terug getrokken troepen zullen worden gesta tioneerd. Als zij even buiten de Hongaarse grenzen bivakkeren, zijn zij in een halve dag weer op hun oude bases terug, wan neer dat noodzakelijk mocht blijken. Intussen zit er echter aan deze terug trekking een veel grotere theoretische be tekenis vast. Want zij geeft zonneklaar het bewijs voor het Russische besef, dat Hon garije slechts tot een hernieuwde stabilisa tie kan komen door vermindering van de Russische invloed. Dat Moskou toegeeft, dit te begrijpen, betekent dat het Hongarije als „satelliet" (in de oorspronkelijke zin van dat woord) heeft afgeschreven. Dit kan de Hongaren slechts inspireren tot volhardende acties in dezelfde richting. „Weg met de Russen" is voor Hongarije voorlopig de enige leuze die zin heeft en die alles omvat wat de meerderheid der Hongaren wenst als eerste stap naar een Hongaarse wederopstanding. De traagheid van Moskou om aan die leuze volledig gehoor te geven, is te be grijpen. Doch dat men in het centrum der oosteuropese communistische eenheid zich realiseert, hoe de afbrokkeling dier een heid onvermijdelijk begonnen is en nog slechts koortsachtige pogingen onderneemt om de consequenties daarvan zo voordelig mogelijk voor het voormalige centrale machtsapparaat te doen uitvallen, is een winst voor oost-Europa die niet. licht ge schat moet worden. En niet alleen voor oost-Europa. Want in feite is dit het einde van een communistische illusie, die de gehele we reld als een verzameling eerbiedige satel lieten zag. De Leidse universitaire gemeenschap heeft aan Koningin Juliana als oud-alum- na van Leiden een petitie gericht waarin een scherp protest wordt geuit tegen de voorgenomen veranderingen in de verlich ting van het Rapenburg. De ondertekena ren van de petitie vrezen, dat bij verwe zenlijking van de plannen om lantaarnpa len uitgerust met TL-buizen langs het ge hele Rapenburg te plaatsen, door de lelijk heid van het. gekozen type de klassieke schoonheid van het Rapenburg zal worden beschadigd. Het is een publiek geheim dat de stu denten het initiatief tot deze algemene uni versitaire actie hebben genomen. Zij heb ben zich echter niet tot het protest beperkt, maar hebben tevens gestreefd naar een positieve bijdrage tot oplossing van het probleem. De bestaande verlichting van het Rapenburg is en dat geven zij vol mondig toe niet doeltreffend. Er moet iets beters komen, maar niét die TL-flat- wijkverlichting. Men is er na veel speur werk in geslaagd iets te vinden, wat ook aan het Rapenburg zou voldoen: in de ver lichting van de Oude Gracht te Utrecht, waar op de oude „Klassieke" palen har moniërende koppen geplaatst zijn, die de mogelijkheden bieden mei sterkere gloei lampen meer licht te geven en toch de oude sfeer te bewaren. Van overheidswege is toestemming verkregen om op het rijks terrein van de universiteitsbibliotheek een proefpaal te plaatsen, die aan de smaak der protesterenden zou voldoen aan de eisen van verkeer en de verlangens van de sfeer-liefhebbers. Het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgevers verbond en het Verbond van Protestants-christelijke Werkgevers hebben hun leden een uiteenzetting gegeven van het economisch beleid der regering. Dit beleid, zo verklaren de verbondsbesturen, houdt een stabilisatie in zowel van prijzen als van lonen. Terwille van het slagen van dit beleid kan de regering niet toestaan, dat bij voorbeeld kostenstijgingen, die een gevolg van de internationale spanningen zijn, automatisch worden doorberekend. Er zal strikt de hand aan worden gehouden, dat loonstijgingen niet voor doorberekening in aanmerking worden gebracht. Belangrijke prijsstijgingen van grond- en hulpstoffen, die uit het buitenland afkom stig zijn of prijsstijgingen die hiermede op één lijn zijn te stellen, komen in beginsel wel voor doorberekening in aanmerking. Wanneer naar het oordeel van de onder nemer om bedrijfs-economische redenen prijsverhoging noodzakelijk is, moet de regering hierin gekend worden. Bij de be sprekingen van het bedrijfsleven met de regering is duidelijk gebleken, dat de minister van Economische Zaken een open oog heeft voor de moeilijkheden, die mede werking aan de prijsstabilisatie in het bij zonder onder de huidige omstandigheden voor vele bedrijfstakken en ondernemingen meebrengt. De verbonden hebben bij besprekingen met de minister ernstig de mogelijkheid onder het oog gezien van een meldings procedure, waarbij, met een dringend be roep op de ondernemer om hierbij matiging te betrachten, zou kunnen worden volstaan redelijke prijsverhogingen, die het gevolg zouden mogen zijn van eerdergenoemde prijsverhogingen, tijdig vóór de inwerking treding ervan aan het ministerie van Eco nomische Zaken te melden. De minister van Economische Zaken heeft echter de verbonden ervan overtuigd, dat. deze mel dingsprocedure niet aanvaardbaar kan worden geacht. In de huidige bijzondere economische situatie, waarin de eigen ver antwoordelijkheid van regering en be drijfsleven in belangrijke mate samengaan, minister was bereid daarbij een zo groot mogelijke soepelheid te betrachten. De verbonden hebben de minister ge wezen op de grote betekenis, die het be drijfsleven hecht aan een snelle procedure. ADVERTENTIE Let op onze advertentie van maandag 31 december H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Met betrekking tot de houding van de in het woonoord Westkapelle verblijvende groep Ambonezen die blijven weigeren de verzorging zowel van de oudere Ambonezen als van de jeugd op zich te nemen, wordt vernomen dat de minister van Justitie zijn ambtgenoot van Sociale Zaken en Volksge zondheid heeft verzocht een rapport over de gezondheidstoestand in het kamp te mogen ontvangen. In het bijzonder de kinderen in lit kamp zouden namelijk aan ondervoeding 'ijden. Zodra dit rapport de minister van Justitie heeft bereikt zal hij nagaan welke maat regelen getroffen moeten worden om de kinderen voor ernstige ziekten te behoeden. De minister zal dan overwegen of het ge wenst is de ouders tijdelijk uit de ouderlijke macht te ontzetten. In de Staatscourant van vrijdag zijn thans de reeds aangekondigde prijzenbe- schikkingen opgenomen, waarin de maxi mumprijzen voor limonadesiroop, kool zuurhoudende alcoholvrije dranken, vruch tendranken. tonic- en mineraalwater, haarden en kachels en de maximumtarie ven van dames- en herenkappers worden vastgelegd op het peil van 1 november. De maximumprijs van losse en verpakte ha vermout wordt vastgelegd op het peil van 1 juli. Naar het ministerie van Economische Zaken meedeelt heeft een aantal limonade fabrikanten zijn verkoopprijzen verhoogd met 2 en meer centen per fles. Enige fabri kanten van haarden en kachels hebben in november hun verkoopprijzen verhoogd met f 8,tot f 30,per stuk. Talrijke kappers hebben de laatste tijd hun tarie ven verhoogd met ongeveer 20 percent. De fabrikanten van havermout hebben hun. verkoopprijzen verhoogd met 5 tot 10 percent, dit alles zonder dat hierover overleg gepleegd was met het ministerie van. Economische Zaken. Pogingen de kap pers ertoe te bewegen, hun tariefsverho gingen ongedaan te maken, hadden geen succes, aldus verklaart het ministerie van Economische Zaken. De slaolie-industrie spreekt de geruch ten tegen dat ei nietvoldoende slaolie zou zijn. Wel is er op het ogenblik in de win kels enige schaarste aan slaolie, omdat on der de invloed van oorlogsgeruchten vier maal zoveel is gekocht als normaal. De Nederlandse slaolie-industrie heeft op het ogenblik voldoende voorraden, om in ja nuari meer dan voorheen af te leveren. De buffervoorraden waren door de ham- sterwoece zodanig geslonken, dat de af levering stagneerde. De minister heeft toegezegd hieraan zijn bijzondere aandacht te zullen geven. De verbonden hebben de stellige indruk ge kregen dat deze termijn zeer redelijk zal kunnen zijn, indien van de zijde van het bedrijfsleven matiging wordt betracht en de voorstellen bovendien goed zijn gefun deerd. Bovendien zal de duur van de procedure voor het verkrijgen van met name een op grond van een belangrijke stijging van de prijzen van grond- en hulp stoffen noodzakelijke prijsverhoging in vele gevallen kunnen worden bekort door het overleg hierover bedrijfstaksgewijze dan wel groepsgewijze te voeren. De minister liet er geen onzekerheid over bestaan dat het niet in zijn bedoeling ligt een bestaande rentabiliteitspositie terug te brengen tot die welke zou overeenstemmen met een bepaalde door hem te hanteren algemene vorm. Reeds aangekondigde prijsverhogingen zullen niet mogen worden toegepast, zolang de redelijkheid daarvan niet is aangetoond. Het Verbond van de Nederlandse Groot handel heeft meegedeeld dat, op grond van met de minister van Economische Zaken gehouden besprekingen, in kringen van de groothandel uitvoerig overleg is gepleegd. Dit overleg heeft bevestigd, dat deze be drijfstak zich plaatst achter het prijs- stabilisatiebeleid der regering. Middenstand werkt mee In de te Utrecht gehouden bijzondere vergadering van de Kon. Ned. Midden standsbond is, nadat de staatssecretaris dr. G. J. M. Veldkamp een uiteenzetting had gegeven van het prijsstabilisatiebeleid van de regering, een resolutie aangenomen waarin de bond verklaart, dat medewer king verleend dient te worden aan het zo laag mogelijk houden van de prijzen ook in 1957. Ook de Nederlandse Katholieke Midden standsbond heeft de bij deze bond aangeslo ten organisaties gevraagd steun te verle nen aan een voortzetting van het beleid van prijsbewaking, mede omdat de mi nister van Economische Zaken zich bereid heeft verklaard tot reëel en vooral tot snel overleg met die bedrijfstakken waar deze politiek onevenredig zware offers zou vragen. De christelijke Middenstandsbond heeft eveneens aan minister Zijlstra meegedeeld, dat de bond en de aangesloten organisa ties volledig instemmen met de gedachte, dat ook in 1957 de ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf een beheerste prijspo litiek zullen moeten voeren ter verkrijging van rust in lonen en prijzen. De Prinsessen Irene, Margriet en Bea trix vertoeven te Sankt Anton voor een wintersportvakantie. Deze telefoto toont de prinsessen op de top van de Gdlzig bij Sankt Anton. De familie van Niessen uiit Someren is op twee opeenvolgende dagen getroffen door twee verkeersongevallen, waarbij de jongste zoon het leven verloor en de vader ernstig werd gewond. Donderdagmiddag omstreeks drie uur reed de 20-jarige St. van Niessen jr. op zijn scooter in Budel tegen een van rechts komende auto, waar aan hij geen voorrang verleende. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en verscheidene inwendige kneuzingen. In het Sint Jans ziekenhuis in Weert is hij overleden. Een etmaal later reed de 49-jarige St. van Niessen sr. op weg van Marheeze naar Someren in zijn auto door nog onopgehel derde oorzaak tegen een boom. Hij liep ernstige kneuzingen op. Zijn naast hem zittende oudste zoon kreeg enige hoofd wonden. Beiden werden naar het St. Jans ziekenhuis in Weert overgebracht. De zoon heeft later op de dag het ziekenhuis kun nen verlaten, maar de vader is ernstig ge wond. Het bestuur van de Stichting „Haarlems Bloei" heeft door middel van een schrij ven aan Gedeputeerde Staten van Noord holland adhaesie betuigd met het protest van de vereniging „IJmuidens Bloei" te gen verder aantasting van. het natuur schoon in de IJmond in verband met een mogelijke vestiging van een tweede basis industrie aan de zuid-zijde van het Noord zeekanaal. Door het verscheiden van prof. mr. dr. R. Kranenburg is voor de Nederlandse rechtswetenschap in het bijzonder voor die van het staatsrecht, een vooraanstaande figuur en een kracht van de eerste rang verloren gegaan. Ook nog als zesenzeven tig] arige leverde hij wetenschappelijk werk, dat van onverminderde frisse kracht getuigde. Dit kwam onder meer nog tot uiting in zijn slechts korte tijd geleden verschenen leerrijk en tevens in menig op zicht boeiend geschrift over „Politieke organisatie en groepspsychologie". Behalve rechtsgeleerde was hij ook een man van gezag op het gebied van de rechtsfilosofie. Maar wie mocht menen, dat hij, die gedu rende een belangrijk deel van zijn werk zaam leven het hoogleraarsambt heeft ver vuld, alleen of in hoofdzaak een studeer kamergeleerde was, vergist zich deerlijk. Immers, de openbare zaak hier te lande, die hem zeer ter harte ging, heeft mede van prof. Kranenburg's gaven profijt kun nen trekken doordat hij zich, naast zijn arbeid op het terrein van de rechtsfilosofie en van het staatsrecht, tevens op het ge bied van de praktische staatkunde heeft bewogen. Zelf achtte hij het een verrijking, ook voor eigen inzicht, kennis en begrip, dat hij van 1929 af gedurende een reeks van jaren (eerst als Vrijzinnig-Democraat, later als lid van de Partij van de Arbeid) deel heeft uitgemaakt van de Eerste Kamer. Van 1946 tot 1951 bekleedde hij daar het voorzitterschap, een functie door hem op de hem eigen eenvoudige waardige en strikt onpartijdige wijze vervuld. Dat hij daarna nog, tot hij 75 werd, als lid van de Raad van State, daar zijn staatsrechtelijke adviezen kon geven, is ongetwijfeld mede aan het gezag en het aanzien van dat hoge college van staat ten goede gekomen. De voorzitters van de Kamers plegen, een zeer zeldzame uitzondering daargelaten, zelf niet aan de debatten deel te nemen. Twee keer is echter prof. Kranenburg ge durende zijn voorzitterschap van zijn hoge zetel afgedaald om het sprekersgestoelte te betreden. De eerste keer op 25 mei 1948. toen het voorstel tot Grondwetsherziening inzake de verhoudingen tot Nederland- over-zee aan de orde was. Daarover liet prof. Kranenburg zijn staatsrechtelijk licht schijnen, terwijl hij bovendien ook aan dacht besteedde aan een op dat moment be langrijke kwestie van praktisch-politieke aard. Reeds stipte ik aan, dat zijn weten schappelijkheid hem allerminst belette een open oog voor de praktijk te hebben. Typerend hiervoor was zeker, dat hij bij de zoëven vermelde gelegenheid verklaarde er geen heil in te zien allerlei geleerdheid te verkondigen over het rechtskarakter van de Nederlands-Indonesische Unie, gelijk de Grondwetgever die op papier in het leven ging roepen en zulks pas zin zou hebben als men na verdere onderhandelingen tot de praktische uitwerking van de unie-op- papier zou zijn gekomen. Het was, zo zou later blijken, in de roos geschoten! Hier sprak werkelijk niet alleen de hoog leraar, maar ook de man met een heldere en nuchtere kijk op de werkelijkheid. In de te Rotterdam voortgezette verga dering van de Vereniging van Hoofden van Scholen heeft dr. F. C. Dominicus uit 's-Gravenhage een inleiding gehouden over de tegenwoordige spelling. Hij gaf tal van voorbeelden van wat hij foutieve spelling noemde. „Als de spelling zo is, dat we zeg gen „we weten er niets van" en „we heb ben er boeken bij nodig", dan mankeert er iets aan. Ook staan er tal van fouten in kranten en tijdschriften", zei de spreker. Het is een geheugenspel geworden en dat had men moeten vermijden. Dr. Dominicus schatte, dat de vergaderingen van de spel lingcommissie een ton hebben gekost en ook hebben de woordenlijsten veel geld gekost. Dr. Dominicus had hiertegen geen bezwaar als we er maar profijt van zou den gehad hebben, maar we zijn er verder op achteruitgegaan dan met welke spelling ook. Het lijkt er op of de commissie ge tracht heeft er zoveel mogelijk een puzzel van te maken. Een eerste eis bij eventuele verbetering noemde hij het afschaffen van de voorkeurspelling op misschien enige uitzonderingen na. Er was verschil van op vatting in de commissie, ging de spreker voort, en het is fout, dat dit verschil in de grote wereld is gebracht. Hem was verteld, dat bij onenigheid in de commissie over bepaalde woorden gestemd zou zijn. Als er in vroegere spellingen inconse quenties waren, moet dan het hoogste stre ven zijn deze bij een nieuwe spelling te vermeerderen? vroeg dr. Dominicus zich af. Uitvoerig behandelde hij verschillende spellingsmanieren en meende, dat de kwestie van de woorden met of zonder hoofdletter het slechtst verzorgd is. Zijn grootste bezwaar was, dat het taalonderwijs onder dit alles lijdt. Tenslotte raadde hij de vereniging aan met de Algemene Nederlandse Onderwij zersfederatie tot een eenheid over de spel lingkwestie te komen. De verenigingen hebben verschillende opvattingen, maar zonder eenheid loopt men de kans, dat men beide organisatie tegen elkaar uit zal spe len. Dit naar aanleiding van het adres, dat de vergaderende vereniging aan de minister wil sturen. De vergadering heeft daarna een motie betreffende de spelling aangenomen, waar in de wenselijkheid wordt uitgesproken zo spoedig mogelijk met een voor het onder wijs aanvaardbare regeling te komen. Dit gezien de moeilijkheden, die de laatste spellingsregeling bij het onderwijs heeft veroorzaakt. In de motie, die ter kennis van de minister en de leden van de Twee de Kamer zal worden gebracht, wordt ge vraagd de overgangstermijn te verlengen in afwachting van een nieuwe regeling. Voorts namen de hoofden een motie aan betreffende salarisherziening, waarin zij er bij de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met kracht op aan drin gen, dat de verhouding tussen de salaris sen van schoolhoofden en onderwijzers wordt hersteld. Deze verhouding, die naar de mening van de vergadering geheel scheef is getrokken, dient, aldus de motie, afdoende te worden hersteld in de geest van het advies, dat op 24 januari 1955 door het ambtenarencentrum aan de minister is uitgebracht. De motie wordt ter kennis ge bracht aan de minister en de leden van de Sta ten-Generaal. Het grote belang van het wetsvoorstel betreffende de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië bracht op 20 december 1949 voorzitter Kranenburg er nogmaals toe even in de senatoriale arena actief deel nemen aan de strijd, v/elke aan de beslis sing voorafging. Als het hoogtepunt uit zijn voorzitterlij k-loopbaan beschouw ik zijn optreden in de Nieuwe Kerk te Amsterdam bij de inhuldiging in 1948 van Koningin Juliana. Indrukwekkend was toen het door hem gesprokene. En geheel in overeen stemming met de inhoud daarvan was de schone voordracht. Hier sprak de majesteit van de figuur aan wie, ook volgens de Grondwet, de leiding van de Verenigde Vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal is toevertrouwd, een majesteit, die waardigheid en eenvoud op zulk een zeldzaam sympathieke wijze in zich wist te verenigen. In deze slechts beknopte herinnering aan prof. Kranenburg moet ik de verleiding weerstaan om nader bij zijn wetenschappe lijke prestaties stil te staan. Daarom ge waag ik er slechts van, dat voor allen, die kennis omtrent het Nederlands staatsrecht willen vergaren, Kranenburg's Handboek daarover een begrip is. Een juweel onder zijn geschriften van de laatste jaren is zijn „Inleiding in de vergelijkende staats rechtswetenschap". Daarin komt opnieuw sterk zijn historische kennis tot uiting ge lijk die in tal van zijn publicaties, zeer speciaal in zijn „Studiën over Recht en Staat", waarneembaar is. Niet vergeten mag hier ook worden het door hem ge schrevene over „De structuur van ons Koninkrijk". Een sterke rechtvaardigheidszin, die daar, waar hij de voorzittershamer han teerde, aan zijn onpartijdige leiding ten goede kwam, zoals trouwens ook eertijds de Vrijzinnig-Democratische Bond en later nog eens gedurende ruim een half jaar de Partij van de Arbeid hebben mogen onder vinden, tevens een open staan voor de argumenten van anderen, een fijn mense lijk aanvoelen, een hoogstaand karakter dat alles sierde naast de man van weten schap, de persoonlijkheid die een toege wijde aan de openbare zaak was, de mens Kranenburg. Dr. E. van Raalie Op vragen van het communistische Twee de Kamerlid Bakker over de werving van vrijwilligers voor Hongarije in ons land heeft de minister van Justitie, prof. mr. I Samkalden, geantwoord dat een persoon die tot de „Waffen SS" heeft behoord, zich hier te lande gedurende korte tijd heeft beziggehouden met pogingen om gegadig den te vinden voor een elders te vormen legioen van vrijwilligers, bestemd om deel te nemen aan de guerillastrijd in Hon garije. Inderdaad heeft deze oud-SS'er ad vertenties geplaatst en aanmeldingsformu lieren uitgegeven. Voorts heeft hij contact gehad met een zekere Hajdu uit Engeland Voor zover de minister bekend is, heeft deze wervingsactie geen noemenswaard re sultaat opgeleverd. De verdere pogingen zijn gestaakt, nadat de politie een onderzoek had ingesteld. Naar de sneeuw Gisteravond heb ik nog even afscheid genomen van vrienden, die met vakantie gaan. Zij zijn nu al weg. Naar de sneeuw zijn zij vertroken. De sneeuw en de zon en de vrolijk lachende mensen op warme ijsbanen. Zij blijven veertien dagen in de bergen van Frankrijks Savoie. Dan zullen ze terug komen, bruin verbrand en uitge rust en klaar voor wéér een jaar werken. Zij zullen niet in Holland zijn met Oude jaarsavond. Maar dacht u, dat ze somber waren? Helemaal niet. Toen ze wegreden van ochtend mistte het zwaar en het weerbe richt had aangekondigd, dat het later op de dag wel weer zou gaan regenen. Het was hier kil en huiveringwekkend triest, want deze dagen na Kerstmis zijn weinig beter dan zogenaamde „donkere dagen vóór Kerstmis". Gedwongen door de eeu wenoude somberheid van dit land in decem ber, zijn wij er zo langzamerhand toege komen om die donkere dagen dan toch maar gezellig te vinden. Je moet de com pensatie tenslotte ergens vinden. Wij krui pen dicht op de kachel, doen veel lichten aan en de gordijnen dicht, drinken dan sterk verwarmende koffie, lezen een boek over de zomer of kijken in oude vakantie foto's en zeggen: „Toch wel gezellig, he, met die regen buiten en alles zo vroeg donker". Je kunt de paraplu hóren uit druipen in de gang. Als we soms een avond bij iemand op bezoek gaan, zeggen we tenslotte om een uur of elf met een gelaats uitdrukking, die verraadt dat we ons ook bij het allerergste nu wel neerleggen: „Nou, we moeten er maar weer eens door. Doe je je shawl goed om? Je hebt het te pak ken voor je het weet". En dan stappen, plonzen we bijna in de viezigheid, die ons volgens een traditioneel-vereiste hersen kronkeling zo veel gezelligheid moet geven. Die vrinden van ons zaten gisteravond vrolijk na te gaan wat ze allemaal vergeten hadden in te pakken. Ze luisterden of de kinderen wel sliepen; loant de kinderen moeten goed uitgerust zijn voor de reis. Morgen zullen ze voor het eerst op de ski's staan, op hele kleine ski'tjes. Ze zul len dan ijverig hun best doen die nieuwe bezigheid zo goed mogelijk onder de knie te krijgen. En intussen zullen ze zo bruin bakken als de oliebollen, die hier op 31 december mee moeten helpen aan het in stand houden van de benodigde lichaams temperatuur. Er was net een bevestigende brief gekomen van het hotel, waarin de eigenaar schreef dat er nu al ruim een halve meter sneeuw ligt in zijn dorp. Dat schreef die man met enige trots, want als het daar gesneeuwd heeft, zeggen de men sen niet: „Hè, die vieze boel toch". Nee, dacht u dat het deze mensen somber stem de, twee weken weg te gaan? Helemaal niet. Mij trouwens ook niet. Wij gaan over vijf dagen naar hetzelfde hotel. Ook voor twee weken. Fijn bruin worden en gezond. Naschrift: Weest u nu niet jaloers. Dat zou ik echt vervelend vinden. En boven dien: heb ik er iets van gezegd, toen u van de zomer heerlijk in de regen aan het strand zat? En toen moest i k werken. Nou dan. E. Romayn De lezer begrijpt het al: dit is een re productie van een fragment van een der meesterwerken uit het Frans Hals museum te Haarlem. Onze prijsvraag „Speurtocht naar schilderijen" zij daar mee onder uw aandacht gebracht. De volledige opgave met omschrijving en voorwaarden kan men vinden in „Er bij" van zaterdag 15 decemberDe ter mijn van inzending sluit 5 ianuari. ADVERTENTIE schriftelijk gegarandeerd door wyers décorstoffen Levering via Uw woninginnchcer De werkgevers- en werknemersorganisa ties, betrokken bij de c.a.o. voor het bloem bollenbedrijf, hebben besloten de huidige c.a.o. niet op te zeggen, hetgeen dus bete kent dat deze c.a.o. ook geldt voor het con tractjaar 1957-1958. Met betrekking tot de lonen is overeen gekomen, dat de verhogingen die in ver band met algemene overheidsmaatregelen tot stand zullen komen (compensatie voor ouderdomsvoorziening en eventueel voor huurverhoging) bij wijze van aanvulling in de c.a.o. zullen worden opgenomen. Wanneer zich naast de algemene loon maatregelen buitengewone omstandighe den voordoen, zal over de lonen tussen tijds overleg worden gepleegd. Besloten is tenslotte om mede in verband met de verhoging van de lonen met 5,6 pet. per 1 januari 1957 de goedkeuring te vra gen aan het college van Rijksbemiddelaars voor enkele tussentijdse wijzigingen, wel ke ondermeer betrekking hebben op de lo nen en de doorbetaling bij ziekte en onge val, welke laatste wijziging nodig is in ver band met veranderingen in de duur der uitkering bij ziekte en ongeval, waartoe door de bedrijfsvereniging voor het agra risch bedrijf is besloten. De oorspronkelijke betekenis van het zelfstandig naamwoord wedde is: pand. Vandaar de betekenis: door het geven van een pand bekrachtigde overeen komst, verbintenis, die wij nog kennen in: jaarwedde. Wedden is dus: een pand geven, door een pand te geven iets waar borgen, boete betalen bij verlies. Deze betekenis ligt al dichtbij de huidige: een bewering stellen tegenover die van een ander met een bepaald bedrag als inzet. De oude betekenis: een overeenkomst sluiten vindt men terug in het Engelse werkwoord to wed: trouwen, in het hu- '^welijk treden. J

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5