3 kerkuil DE LAATSTE TOAST De leerling van Doctor Marciolo Agenda voor Haarlem Sleepboot „Noordholland" redt vijf man van de Noorse „Samba" Qfffi.Staritunia Bezwaar tegen verhoging van loongrens ziekteverzekering Bij stormweer op halve mijl uit de kust van een der Shetland-eilanden Studie van het Nieuwe Testament AUTO-RADIO Speciaalzaak LABOR n.v. KERKELIJK LEVEN Duizend microfilms Uit klassieke letterkunde Spoed gevraagd met wet op middenstandsonderwijs Bigamist veroordeeld de heer o Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren HAARLEM Zilveren jubilaris bij Beijnes in Beverwijk J. M. Haga geridderd Maatschappij tot Bevordering Geneeskunst keert zich tegen automatische koppeling aan ziektewet" H. J. MAERTENS N.V. Kerkelijk Nieuws Baby door zuurstofgebrek om het leven gekomen VERVOLGVERHAAL DOOR JAKOB JAIKOB1 Wrak van verongelukte „Firefly" opgespoord Omgekomen vliegers geborgen School afgebrand te Zuidlande Aspirin*) ZATERDAG 29 DECEMBER 1956 4 (Van een speciale verslaggever) ENIGE MIJLEN BOVEN de zestigste breedtegraad ter hoogte van de Shetland- eilanden heeft kapitein O. Edelenbosch van de IJmuidcnse zeesleepboot „Noord holland" van Bureau Wijsmuller N.V. gistermiddag moeten besluiten om de Zweedse kleine tanker „Samba" aan haar lot over te laten. In een moedige laatste, manoeuvre slaagde hij' er in bij het schip te komen en vyf opvarenden te redden. Nog slechts een halve mijl was het schip toen van de rotsige kusten verwijderd. Later haalde de reddingboot van Lerwick nog zes opvarenden van de „Samba" af, zodat de gehele bemanning is gered. De sleper begon de achtervolging van de lekgeslagen en stuurloze Zweed in de nacht van woensdag op donderdag, toen bleek, dat de 7000 ton metende Noorse vracht vaarder „Sunlong" al in de Noordzee was gezonken. Van deze positie zette de Noord holland koers naar de „Samba", die toen nog zestig mijl uit de noordoostkust van Schotland was verwijderd. Het schip werd voortgejaagd door een felle zuidooster storm en maakte flink drift. Enige Britse ADVERTENTIE SMYRNA- en SOEDANWERK OVERHEMDEN en DASSEN Haarlem - Rijksstraatweg 127 - Tel. 24642 Op Woudsclioten bij Zeist was kort gele den een klein aantal geleerden bijeen. Zij waren uit verschillende landen gekomen ter gelegenheid van de elfde algemene ver gadering van de wereldbond der geleerden, die in het bijzonder studie maken van het Nieuwe Testament en de oudste kerkge schiedenis. Er werden enkele belangrijke referaten gehouden. Het zou natuurlijk dwaasheid zijn in deze rubriek een soort verslag te geven van een dergelijke speciaal voor „vakmensen" be doelde conferentie. Toch waren er momenten, die zeker voor geïnteresseerden van meer onmiddellijk belang waren dan voor de aanwezigen in Zeist. Laten we er iets van vertellen. Onze wetenschap hieromtrent ontlenen wij aan gegevens, die in „Woord en Dienst" werden gepubliceerd door prof. dr. A. J. Bronk- horst, thans hoogleraar in Brussel, die ve len in de IJmond zich nog zullen herinne ren als predikant te Wijk aan Zee. Uitgesproken sensationeel waren de mededelingen, die pastor Maldfeld namens de Geneefse classicus prof. Martin deed. Waarschijnlijk wel mede tengevolge van de politieke spanningen in en rondom Egypte brengen de laatste tijd nogal wat antiquairs hun schatten op de markt. In Zeist werd medegedeeld, dat kort ge leden een papyrus-handschrift uit Egypte werd geveild, dat niet minder dan veertien hoofdstukken van het evangelie van Jo hannes omvatte. Dit bijzonder oude hand schrift is waarschijnlijk afkomstig uit het begin van de derde eeuw. Het is bijzonder gaaf en veel beter bewaard dan enkele an dere beroemde, ten dele nog oudere frag menten van het vierde evangelie van Jo hannes. Uit het thans aangeboden hand schrift zal men ongetwijfeld nog veel inte ressante bijzonderheden kunnen afleiden. Belangrijk waren ter conferentie verder de mededelingen, die de Amerikaanse ge leerde prof. Parvis deed over de nauwe samenwerking, die tegenwoordig in de Verenigde Staten en in Engeland bestaat bij een nieuwe tekstcritische uitgave van het Nieuwe Testament, een nieuwe zoge naamde „Tischendorf". Het gaat hier om een uitgave van het Nieuwe Testament in het Grieks, waaruit kan blijken hoe belangrijke handschriften eventueel afwijken van de gegeven tekst. Gedurende de vorige eeuw was een der gelijk werk nogal wat eenvoudiger dan te genwoordig. Kon aanvankelijk Tischendorf, de ontdekker van de beroemde Sinaïbijbel, het werk alleen wel af, in onze tijd is het aantal bekende handschriften zo toegeno men, dat er geen sprake meer van kan zijn, dat één man het werk zou afkunnen. Men krijgt enige indruk van wat gedaan moet worden, wanneer men weet, dat prof. Parvis thans reeds beschikt over duizend microfilms van handschriften. Daarenbo ven streeft hij er naar nog vijfhonderd films te kunnen laten maken. Op het ogen blik zijn Britse geleerden bezig met de be werking van oud-latijnse, oud-syrische en koptische handschriften. Alles kost veel tijd, voor het bewerken en controleren van het evangelie naar Lu- kas in één oud handschrift bijvoorbeeld is reeds honderd tot honderdtwintig uur werk nodig. Dat het veel geld vraagt is begrij pelijk. Alleen in Amerika brengen de ker ken voor dit werk reeds tot dertigduizend dollar per jaar op. Gaat alles zoals men zich dat voorstelt dan zal het evangelie naar Lukas in 1958 klaar komen, terwijl men het gehele Nieuwe Testament binnen twintig jaar gereed hoopt te hebben. Wordt dit werk door Angelsaksen ver richt, Duitse en Nederlandse geleerden hebben een andere taak op zich genomen. Zij werken aan het zogenaamde „Corpus Hellenisticum". Dit is een uitgave van alle teksten uit de klassieke letterkunde, die van belang zijn voor een goed begrijpen van het Nieuwe Testament. Aanvankelijk is een dergelijke uitgave reeds verzorgd door Wettstein en reeds enige tijd zijn en kele geleerden bezig met de voorbereiding van een hernieuwde uitgave van de ver ouderde „Wettstein". Thans wordt dit werk gedaan door prof. Aland en prof. Delling in Halle en prof. Van Unnik in Utrecht. In Halle worden de Joods-Griekse ge schriften bewerkt, in Utrecht de heidens- Griekse. Ook dit werk zal jaren duren. Er zullen tienduizenden aanwijzingen op kaar ten worden gebracht, waarna een syste matisch publiceren van de resultaten volgt. Is dit gebeurd, dan mag worden verwacht, dat aan alle uitleggers van het Nieuwe Testament een zeer waardevol hulpmiddel is geschonken om de boodschap van het Nieuwe Testament te verstaan tegen de achtergrond van de oude cultuurlanden. trawlers, die de noodseinen hadden opge vangen, snelden te hulp en als eerste was donderdagmorgen de trawler „Cape Ma- riato" uit Hull in de nabijheid. Men tracht te een lijn over te krijgen om te trachten het schip op sleeptouw te nemen, maar hierin slaagde men niet door de hoog lopende zee. De Britse trawler „Robert Croan" uit Granton voegde zich er later ook bij, maar kon eveneens weinig uit richten. In de nacht van donderdag op vrijdag werden beide schepen afgelost door de trawler „Cape Adar", die toezegde enige tijd stand by te houden, opdat de beman ning in uiterste noodzaak van boord kon worden gehaald. Inmiddels was de „Noordholland" bij de „Samba" - een schip van 663 ton - ver schenen en in de loop van vrijdag heeft men getracht een verbinding tot stand te brengen. Het schijnt dat deze pogingen hebben gefaald, deels door het slechte weer, deels doordat de bemanning van de Noorse tanker uitgeput was. Toen de „Samba" nog slechts een halve mijl uit de kust van Mainland, een der Shetland-eilanden. was verwijderd, moet men op de „Noordholland" besloten hebben alles op alles te zetten om de bemanning te redden. Pogingen van de reddingboot van Lerwick om langszij te komen, waren al eerder mislukt. Vijf man kwamen veilig op de sleper en in een laatste poging slaagde de reddingboot er in de andere zes van boord te halen. De „Samba" - de bemanning had het anker uitgegooid voor zij het schip verliet - drijft nog volgens de laatste berichten van de „Noordholland". Het Noorse schip ligt in een kleine baai en in de loop van vandaag zou de sleper trachten erbij te komen om eventueel alsnog de lekke en stuurloze tanker in een haven binnen te brengen. De „Samba" is eigendom van de rederij S. Olsson te Gotenburg. „Samba" op de rotsen Naar wij nader vernemen is de „Samba" door de Nederlandse sleepboot „Noord holland" niet gered kunnen worden. Om streeks 19 uur vrijdagavond is de „Samba" bij de ingang van de haven van Lerwick op de rotsen vastgelopen. Alle opvarenden waren reeds veilig van boord gehaald. Door een zuidooster storm werd het schip ondanks de manmoedige hulpvaar digheid van de „Noordholland" door ge weldige stortzeeën naar de rotsen gedre ven. „Met gespannen aandacht wordt nog steeds uitgezien naar een wet op het mid denstandsonderwijs, die de subsidiëring en de organisatie van, alsmede het toezicht op dit onderwijs moet regelen", zei de heer J. C. Deering uit Rotterdam, voorzitter van de Stichting Instituut voor Middenstands ontwikkeling, in zijn openingswoord in de te Arnhem gehouden jaarvergadering van dit instituut. „De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft weliswaar in ant woord op vragen in de Kamer toegezegd, dat de regeling van het middenstands- onderwijs in de toekomstige raamwet zal worden opgenomen","aldus de heer Dee ring, maar enige spoed lijkt niettemin ge wenst. De staatscommissie, belast met het uit brengen van advies in deze aangelegen heid, heeft haar rapport in het begin van dit jaar reeds voltooid". De heer Deering deelde mede, dat thans pogingen in het werk gesteld worden om in Arnhem een vakschool voor de detail handel op te richten. Deze pogingen gaan uit van de georganiseerde middenstand in samenwerking met de Kamer van Koop handel. Het jaarverslag van het instituut ver meldde dat de strijd tegen de mala fide op leidingen met succes werd voortgezet. ADVERTENTIE Wij wensen u veel zegen toe, Veel voorspoed, veel geluk, Zodat de vraag: „Hoe gaat de zaak?" Beantwoord wordt met: „Druk!" Dan hopen wij, dat 't woordje „Druk!" Betekent: „Gaat mij goed!" Maar ook dat DANTUMA voor u Uw drukwerk drukken moet! Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Ij van de firma. Alleen vond spreker het voor De politierechter te Haarlem, mr. J. G. Petersen, heeft een inwoner van Emsdetten (Duitsland) bij verstek veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf wegens het plegen van bigamie. De man is in 1945 ge huwd met een Duitse vrouw, terwijl hij reeds in Nederland in de echt was ver bonden. Het feit is pas aan het licht ge komen. nadat de man ook de in Duitsland gehuwde vrouw in de steek had gelaten. Voorts heeft de man in Duitsland zes ge vallen van oplichting gepleegd. De officier van justitie, mr. R. W. H. Pitlo, had drie maanden gevangenisstraf geëist. ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 96 TELEF.: 2O340 Op de bij Beijnes gebruikelijke wijze werd gistermorgen de heer F. J. M. Otten feestelijk ingehaald, om in de cantine van het hoofdgebouw gehuldigd te worden we gens zijn 25-jarig dienstverband. Te zijner ere was de vlag in top gegaan en werd aan mevrouw Otten door mej. Tiny Cox een bouquet bloemen overhandigd. Gewoonte getrouw, zo begon directeur drs. W. L. Beijnes, kijk ik uit de commis- sarissenkamer naar de aankomst van de jubilarissen, en „het doet mij steeds weer iets" als ik dan onze driekleur, statig langs de mast zie rijzen. Hij kon niet veel over de jubilaris vertellen, daar hij hem maar 11 jaar heeft medegemaakt, maar uit de verhalen kon hij toch nog een beeld van diens aard en karakter geven. Begonnen als vrachtautochauffeur later als privé- chauffeur van de oud-directeur Bekkers, was de jubilaris volgens spreker in de let terlijke zin van het woord de bestuurder De heer J. M. Haga, die aftreedt als di- jrecteur van de Amsterdamse Bank, is be- inoemd tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. De burgemeester van Amsterdam heeft Ide heer Haga de eretekenen, verbonden aan 'deze onderscheiding overhandigd en in een ■toespraak de vele en uitzonderlijke ver- idiensten, welke de scheidende directeur het 'land gedurende tal van jaren niet aleen in jfinancieel en economisch, doch ook in cul tureel opzicht heeft bewezen, belicht. ADVERTENTIE moderne interieurverzorging nieuwe qrocht n haorlem telefoon kïsooi/oM maandag 31 december gesloten Lang geleden, toen er nog ridders en tovenaars waren, leefde er een jongen, die Lodo heette. Zijn vader en moeder waren arm en daarom moest Lodo de wijde wereld in om een baantje te vinden Hij ging op weg naar de stad, die enkele uren van zijn dorp lag, omringd door hoge muren van vestingstorens; want in die tijd was er vaak oorlog. Door de hoge poort stapte Lodo de stad binnen1-2 tten jammer, dat de tegenwoor dige directeuren zo eigengereid waren en zich niet meer wilden laten rijden maar het zelf deden. Spreker roemde het goede en gelijkmatige humeur van de jubilaris. Ook mevrouw Otten werd door de heer Beijnes in de huldiging van haar man be trokken, daar zij zich soms zeer veel op- oefferingen heeft moeten getroosten, ais haar echtgenot door bijzondere omstandig heden laat thuis kwam. Mede uit naam van zijn collega ir. Van Ditzhuyzen, felici teerde hij de jubilaris en overhandigde hem een gave onder couvert. Ook de Maat schappij voor Handel en Nijverheid had deze dag niet onopgemerkt voorbij doen gaan. De directeur speldde de jubilaris de zilveren draagmedaille op de borst. Na de rede van de heer Beijnes droeg de heer H. Boeree twee fragmenten voor uit het werk van Simon Carmiggelt waarna ir. Bekkers als zijn directe chef de jubilaris toesprak. De heer Boeree, schetste in een geestig speechje enkele belevenissen, die de jubi laris tijdens zijn loopbaan als chauffeur had medegemaakt en namens het gehele personeel overhandigde hij hem eveneens een enveloppe met inhoud, met welker in houd hij zijn tandem een extra motorische kracht zal kunnen geven. Nadat ieder de jubilaris persoonlijk de hand had gedrukt bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. De contactcommissie van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunde heeft aan de leden der Tweede Kamer een brief gericht waarin zij de bezwaren weergeeft die in de krin gen der medewerkers aan ziekenfondsen bestaan tegen de voorgenomen verhoging van de loongrens voor de sociale wetten van f 6000 tot f 6900. De commissie schrijft onder meer, dat de staatssecretaris van Sociale Zaken in zijn memorie van toelichting loonstijgin gen ter motivering van een verhoging van de loongrens aanvoert. Hij verwaarsloost daarbij het draagkrachtbeginsel, nu het loonpeil sterker gestegen is dan het prijs peil, aldus de commissie, die van mening is, dat een wijziging van de loongrens voor het Ziekenfondsbesluit in beginsel behoort te worden bezien in verband met de ont wikkeling van het prijspeil. Wanneer bij een herziening van de loon grens voor de sociale verzekering nog rui mere maatstaven worden aangelegd dan de ontwikkeling van het loonpeil, zal het aantal verzekerden worden uitgebreid buiten de kring, die aanvankelijk daarin was betrokken. Dit heeft reeds plaats ge had bij de herziening op 1 januari 1955, toen de loongrens tot f 6000 werd verhoogd. Tengevolge van deze afrondingen ontstaat een uitbreiding van het aantal verzeker den. In tijden van toenemende welvaart is dit dubbel onaanvaardbaar voor een verze kering, die een voorziening in natura be oogt. De medici staan op het standpunt, dat d ontwikkeling van de medische weten schap eiiiVan de- beroepsuitoefening ge remd wordt door de toenemende inkrim- jDingA'ari hot vrije terrein. Wanneer erkend wordt, dat voor het zie kenfondswezen in feite de relatieve draag kracht beslissend is, zou de grens, waar binnen de verzekerden worden gezocht, een inkomensgrens moeten zijn, zoals zulks in feite reeds bij de vrijwillige zieken fondsverzekering het geval is. De ziekenfondsverzekering wordt wat betreft de loongrenzen op één lijn gesteld met andere sociale verzekeringen en ge koppeld aan de Ziektewet in dien zin. dat verhoging van de loongrens voor de Ziek tewet automatisch dezelfde verhoging voor de verplichte ziekenfondsverzekering ten gevolge heeft. Vooral tegen dit automatis me richt zich de critiek van de commissie. De ziekenfondsverzekering draagt een ge heel eigen karakter, hetgeen ook tot uit drukking komt in de wijze, waarop het ziekenfondswezen is georganiseerd en functioneert. Het is daarom volgens de commissie principieel onjuist en onge- ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE-STATION NASSAUSTRAAT 5 - HAARLEM - Tel. 15220 wenst, dat de voor de ziekenfondsverzeke ring noodzakelijk geachte loongrens niet op eigen merites kan worden beoordeeld, doch slechts een bijprodukt is van maatregelen, die in andere sectoren der sociale verze kering worden genomen. Zolang deze on juiste toestand blijft bestaan, zullen zich met betrekking tot de loongrenskwestie voortdurend moeilijkheden blijven voor doen. De commissie bepleit dan ook „ont koppeling", welke het mogelijk zal maken de loongrens voor het ziekenfondswezen in zijn eigen kader te bezien. De commissie verzoekt dan ook de Tweede Kamer zich in beginsel uit te spreken ten gunste van zulk een ontkoppeling. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Groningen (14de pred.pl.) P. J. de Bruyn te Kethel; te Midwolda (old) J. J. Iiutink, vicaris te Lemmer; te Wijk bij Heusden J. van Drenth te Oolt- gensplaat; te Oudega en Kolderwolde (toez.) P. de Ruiter, vicaris te Warns veld. Aangenomen naar Nijeveen (toez.) C. W. Schlingemann, vicaris te Eenrum (Gron.). Bedankt voor Oosterwolde (Geld.) en voor Waarder (toez.) J. H. Cirkel te Wou denberg. Geref. Kerken Tweetal te Ruinerwold-Koekange (vac.- H. Herder) J. Banga te Vleutende Meern en A. Griffioen te Zoutkamp. Gcrcf. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Hengelo (O.) K. D. Gerber te -Mariënberg. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Aïdergrove (Brits Colum bia) M. van der Klis te Zierikzee; te Toron to (Canada) (Free Chr. Ref. Church) J. Tamminga te Chatham (Canada)) (voor heen te Enschedé), die dit beroep ook aan nam; te Bussum J. C. van Ravenswaaij te Scheveningen; te Middelburg S. van der Molen te Aalsmeer. Doopsgezinde Broederschap Bedankt voor Leeuwarden Joh. W. Hil- verda te Veenwouden. Zwaagwesteinde (nadere beslissing). Geref. Gemeenten Aangenomen naar Genemuiden C. Hege man te Cioux Center (Iowa, U.S.A.). Toen de heer S. uit Susteren donderdag avond van zijn werk thuis kwam, trof hij zijn echtgenote en de baby van een half jaar oud bewusteloos in de keuken aan. De vrouw kon door snel ingrijpen worden ge red, de baby bleek overleden te zijn. In de kleine keuken brandde een petro- leumvergasser. Vermoed wordt dat deze vergasser te veel zuurstof aan de lucht heeft onttrokken waardoor de vrouw het bewustzijn verloor en de baby om het le ven kwam. p 7 Hoe laat was het toen ongeveer? Alles heeft nogal lang geduurd. Het zal toen wel tegen één uur zijn geweest. Ik ben toen verder mijn ronde gaan lopen. Het meisje is dus met de taxi weggereden? Ja. Heeft u het nummer van de wagen genoteerd? Tot mijn spijt niet, commissaris. Ik heb de hele zaak niet belangrijk gevonden. Ik dacht dat het om één of andere familietwist ging of zo ietsik zag geen aanleiding. Dat begrijp ik. Wat u mij zojuist verteld heeft, is echter van het grootste belang. Bent u steeds te be reiken? Het is mogelijk dat ik u nog nodig heb. 's Middags was de taxi-chauffeur al opgespoord en zat hij tegenover Muck. Ik herinner me die rit nog precies, mijnheer de commissaris, zei de chauffeur. Ik had juist een paar mensen, die nogal vrolijk waren, naar huis gebracht en was van plan zelf óók naar huis te gaan, toen een mijn heer mij in de Helmholtzstraat aanhield. Ik stopte, en die mijnheer vroeg mij toen of ik de jonge dame, die naast hem stond, naar de chirurgische kliniek wilde brengen Hij gaf hij tien mark en ik dacht bij mijzelf: Gustav, die tien mark kun je best gebruiken. Het meisje stapte in en ik reed weg. Toen ik vlak bij de Bismarck- straat was nog geen vijfhonderd meter verder klopte het meisje op de ruit en zei dat ze uit wilde stappen. Ze beweerde dat ze wagenziek was geworden. Ik heb haar toen gezegd, dat het nog een heel eind naar de chirurgische kliniek was en dat de tien mark nog lang niet verreden waren. Ik moest dat geld maat houden, antwoordde ze, zij wilde verder lopen. Ze zag er nogal zenuwachtig uit, mijnheer de commissaris Droeg zij onder haar jas soms een verpleegsters- costuum? Nee, mijnheer. Ze maakte een erg voorname Indruk. Zoudt u haar herkennen, als u haar nog eens zoudt zien? Dat geloof ik wel. Men ziet iedere dag wel honder den mensen, maar bepaalde gezichten vergeet je altijd moeilijk. Ja, dat meisje zal ik beslist wel herkennen. Muck keek vrolijk. Hij schreef het adres van de taxi chauffeur op en zei dat hij hem wel zou opbellen, als hij hem weer nodig had. Toen de chauffeur Muck's kamer verlaten had, ging Vertaald ait het Duits Copyright: Costnopress, Génève Oorspr. titel: „Toen de champagne werd geserveerd" de commissaris er op zijn gemak bij zitten. Eerst moest hij zijn gedachten eens ordenen. Bij het onderzoek naar de eerste moord scheen alles verkeerd te lopen. Hij stond bij wijze van spreken voor een muur. Bij deze laatste moord liep echter alles zo leek het tenminste op rolletjes Hij greep naar de telefoon en belde dr. Faber op. Hij had geluk. De dokter was thuis. Hij vroeg hem of hij even naar het hoofdbureau wilde komen. Waarom had de arts zo duidelijk gelogen? De reden daarvoor wilde hij eerst te weten komen voordat hij met het meisje wilde gaan praten, dat vijfhonderd meter van Albertz' huis weer uit de taxi was gestapt. Hij riep Dickhoff en liet zich een grote kaart van het stadsdeel, waarin de villa van mevrouw Werdohl lag, geven. Dickhoff, zei hij, ie moet de komende dagen ergens achter zien te komen, maar zonder dat daar iemand iets van merkt. Kijk, hier is de Graudenzer- straat en daar de Kulmerstraat. Hier op de hoek is een café'tje. Je moet nagaan, of er in de buurt van dat café'tje soms een fotograaf woont, wiens voornaam Willy is. Alleen Willy?, vroeg Dickhoff. Alleen Willy, bevestigde Muck, Maar denk er goed aan, dat niemand iets van je gezoek merkt. Daar zal ik voor zorgen, zei Dickhoff. Hij pakte de kaart op en verdween. Een half uur later verscheen de arts. Dr. Faber maakte tot Muck's verbazing een rustige indruk, alhoewel hij, naar Muck meende, wel zou vermoeden, waarom hij opgeroepen was. Wat ik eigenlijk jammer vindt, zei dr. Faber rustig, is dat u mij heeft opgebeld en gevraagd om bij u te komen, commissaris. Ik wilde u sedert vanmorgen name lijk zélf al opbellen. Waarom sinds vanmorgen? Omdat ik niet eerder gelegenheid heb gehad met Erika von Stach te spreken. Daar gaat het u toch om? Ze ligt momenteel in het ziekenhuis. Een zenuwinstor ting. Zoiets viel trouwens wel te verwachten. U geeft dus toe, dat uw alibi niet klopt, dokter? Ja en nee, antwoordde de arts. Ik ben geen politieman en het is dus best mogelijk, dat ik verschil- lende dingen in een ander licht zie dan u. Mijn vrouw heeft u zeker wel een uitvoerige biecht afgelegd? Muck ging rechtop zitten. Dr. Faber was een eigen aardig mens. Bijzonder rustig, erg welwillend zou men kunnen zeggen, en van een openhartigheid, zoals men zelden aantreft. Hoe bedoelt u dat?, vroeg Muck. Hij was er tot zijn eigen grote verbazing niet zeker van, of dr. Faber hem nu overbluffen wilde of niet. Zou hij de arts iets mogen vertellen van wat zijn vrouw hem opgebiecht had? Dr. Faber glimlachte. Ik zou graag iets vooropstellen, zei hij. Ik ben met hart en ziel arts. U kent het verschil tussen een arts en een geneesheer? De geneesheer is meer weten schappelijk geïnteresseerd, de arts de èchee arts wil slechts helpen. Nu, dat wil ik ook en in de eerste plaats mijn vrouw, omdat ik van haar houd. Maar ook omdat ik niet weet, hoe lang zij nog bij mij zal blijven. Heeft zij met u over haar verhouding tot Albertz gesproken? Muck was hoogst verbaasd. Heeft zij u dat verteld? Ze heeft er geen woord over gezegd, antwoordde dr. Faber doodkalm, maar ik heb alles geweten. Ik heb niet geprobeerd haar er van te weerhouden, want het behoort tot de symptomen van haar ziekte. Ik was er trouwens van overtuigd, ik was er zelfs zéker van, dat zij op een goede dag gedwongen of niet gedwon gen zichzelf zou terugvinden. Het zou niet goed ge weest zijn, als zij gelijk een schuldbewuste zondares bij mij had moeten terugkomen. U verbaast zich daar mis schien over, maar ik heb volledig begrip voor mijn vrouw gehad. U heeft Albertz, denk ik, maar korte tijd gekend. Hij was precies de man, waarvan alle vrouwen sedert hun meisjesjaren dromen. En als daarbij dan nog de speciale geestesgesteldheid van mijn vrouw komt, moet men met andere maatstaven gaan rekenen. Ik weet niet, of u dat kunt aanvoelen, mijnheer Muck, maar ik kan daarin geen verandering brengen. De tragiek ligt daarin, dat Albertz schoftig genoeg was ik leg de nadruk op schoftig, commissaris om zijn macht mee dogenloos uit te buiten. Muck viel hem in de rede. Maarwat heeft dit er mee te maken, dat u mij gisteren bewust een onwaarheid hebt gezegd? Dr. Faber begon weer te lachen. Duikers van het duikwerkschip „Mars gat" van de Koninklijke Marine zijn er vrijdag in geslaagd het wrak van het dezer dag en ter hoogte van Scheveningen ver ongelukte Firefly-toestel op te sporen. Met het bergen van de wrakstukken is een be gin gemaakt. Van de „Marsgat" neergelaten duikers vonden de wrakstukken op de zeebodem. Het wrak werd gevonden op 200 a 300 meter uit de kust. Vrijdagmiddag te tien minuten over half vier zijn, naar de marinevoorlichtings dienst bericht, de stoffelijke overschotten van de twee inzittenden van de „Firefly" gevonden. Zij zijn overgebracht naar Vlaar- dingen en van daar naar het marine-hospi taal te Overveen. Door een fel uitslaande brand, welke vrijdagavond omstreeks half zeven in de openbare lagere school te Zuidland uitbrak, is het schoolgebouw totaal in de as gelegd. Het woonhuis van het hoofd der school, alsmede de omliggende gebouwen bleven behouden. ADVERTENTIE heeft een krachtige pijnstil lende werking, die blijkens recente onderzoekingen ook niet door combinaties met andere stoffen kan worden verhoogd. Elk Aspirin*)-tablet is voorzien van het merk Gedeponeerd handelsmerk (Wordt vervolgd). ZATERDAG 29 DECEMBER Minerva: „The Benny Goodman story", al'e leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wet van de prairie", 13 jaar, 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Gevechtsklaar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. „Een wilde nacht", 18 jaar, 23.30 uur. Cinema Palace: „Maxie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mademoiselle Nitouche". alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Viva las Vegas", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Strijd tegen de vliegende schotels", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: De Nederlandse Comedie met „Home sweet home", 8 uur. Concertgebouw: Extra concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest o. 1. v Eduard Flipse, m. m. v. Stefan Askenase, piano. ZONDAG 30 DECEMBER Minerva: „The Benny Goodman story", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het verloren continent", alle leeft., 11 uur. „Viva las Vegas", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Zo begint het leven", 18 jaar, 10.30 uur. „Maxie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De wereld der stilte", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Mam' selle Nitouche", alle leeft.,, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wet van de prairie", 14 jaar, 2, 4.15, 7 e„ 9;15 uur. Studio: „Het glazen muiltje", alle leeft., 11 uur. „Gervaise", 18 jaar, 2 4 15 7 ci 9.15 uur. Frans Hals: „Strijd tegen vlie gende schotels", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De Forsytesage", 18 jaar, 11 uur „Gevechtsklaar", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. Gebouw St. Bavo: „Dik Trom met zijn nieuwe avonturen", 2 uur. Stadsschouwburg: Nederlandse Comedie met „Kapitein Brass- bounds bekering", 8 uur. Zuiderkapel: P. D. Bardelmeyer, 10 en 5 uur. Gebouw Cultura: Ned. Ver. van spiritisten „Harmonia". Oude- jaarsoverdenking, 10.30 uur. MAANDAG 31 DECEMBER Rembrandt: „Viva las Vegas", 14 jaar 2 f-15*" 7, V"r- cinem* palace: „Maxie", allé leeft., 2, 4.15 en 7 uur. Roxy: „De wet van de prairie', 14 jaar, 2.30 en 7 uur. Studio: „Ger vaise", 18 jaar, 2.15 en 7 uur. LuxOr: De wereld der stilte", alle leeft., 2 uur. Lido: „Gevechtsklaar", 14 jaar, 2. 4.15 en 7 uur. Zuiderkapel: L. J. Pasman, 7 uur. urG^?te Kerk: Oudejaarsdienst. Spreker ds. W. M. van Asperen m. m. v. het Oosterkerk koor. Organist Klaas Bolt, 8 uur

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6