Haarlemse ontkwam aan overval op zendingspost in Obano Als taxichauffeur ieder jaar bijna één keer de aarde rond SCHABORA ^jBrieven aan de redactie Kerk en school verbrand, vliegtuig met stenen bijlen kapotgehakt Kort en bondig 9 NA AUTORIJDEN: WANDELEN De heer Terpoorten - straks met pensioen - zal zijn dagelijkse dosis kilometers missen Postduivenvereniging Haarlem-Noord Zilveren jubileum C. J. van Beek Liefde voor vissen bracht man in moeilijk parket Burgerlijke Stand van Haarlem W. H. Prins neemt afscheid als adjudant van politie W. J. Dekleermaeker wordt pastoor te Beemster Huldiging Pierre Kemp in academische zitting VEfÜG RÏ3DEM? Dan alcohol vermijden Fantasie 'n Lach en 'n traan Rust bij Wisselmeren weergekeerd Gezellige showfilm Sentimenteel Wéér oorlog Jaaroverzicht Repr nses Haarlemse bloemenmeisjes worden voor radio bezongen Scholen-basketbaltoernooi verloopt uitstekend ZATERDAG 29 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de 36 jaar, die de Haarlemse taxi chauffeur L. Terpoorten bij de Amster damse Rijtuigmaatschappij in dienst ge weest is, is hij ruim 35 keer de aarde rond geweest. Dit is echter meer bij wijze van spreken, want het door hem afgelegde aantal kilometers (1.400.000) is voor het grootste deel verreden in en om Haarlem, waarbij dan een enkele keer eens een ritje naar Den Haag, Amsterdam of een andere plaats in Nederland kwgm. Als de heer Terpoorten op 1 januari zijn laatste rit voor de A.R.M. maakt, zal hij wel even aan het idee moeten wennen, dat hij in het vervolg niet meer achter het stuur van een auto zit en zal hij zijn dage lijkse dosis kilometertjes zeker missen. Want onlangs is hij 65 jaar geworden, waarmee hij de pensioengerechtigde leef tijd bereikt heeft, hetgeen tevens zijn af scheid van het taxibedrijf betekent. „Niet dat ik dan nooit meer in een auto zal zitten, maar het gejaagde leven is dan toch voorbij". Niemand zal deze opgeruimde taxichauf feur zijn rust misgunnen, ofschoon hij zelf de veertig dienstjaren wel vol wilde ma ken. „Maar", zo voegde hij er berustend aan toe, „er is een tijd van komen en van gaan". Zodra hij met pensioen is zal hij eens beginnen te wandelen met moeder de vrouw. Een bezigheid, die zeker een af wisseling zal vormen voor iemand, die het grootste deel van zijn leven achter het stuurwiel van een auto heeft doorgebracht. In die periode heeft hij heel wat bruid jes naar het stadhuis gebracht - „soms wel drie in de week" - en heel wat kleine dopelingen naar de kerk. Toen hij in 1920 bij de A.R.M. in dienst trad waren er nog niet veel „benzine-automobielen". Met paarden bespannen rijtuigen waren toen de meest voorkomende tractievorm, ter wijl er ook al enige elektrische wa gens voorkwam. Een transportmiddel, dat later helemaal zou verdwijnen om plaats te maken voor de benzine-auto. De gehele opkomst van het moderne verkeer, zoals wij dit kennen, heeft de heer Terpoorten meegemaakt. „En al die tijd gereden, zonder één ver keersongevalletje, mijnheer", voegt hij er aan toe. Wel heeft hij nu en dan eens een keer pech gehad, of enige ADVERTENTIE Een plaag voor de predikant en voor wie naar hem luisteren. Dat hoesten is niet nodig als U tijdig een doosje Potter's Linia koopt. Een prima middel tegen hoest en keelpijn. Voorkomt be- emetting. Bij alle Apoth. en Drog. 55 cent per doosje. Bij aware verkoudheid, bronchi- tis of catarrh neem dan Potter's Catarrh Pastilles, per doos 111 10 De rode pastilles met de snelle i werking. POTTER'S LINIA Imp. Fa. H. ten HERKEL HILVERSUM De uitslag van de kampioenschappen van de postduivenvereniging Haarlem-Noord was als volgt: Vitesse: 1. A. Bot; 2. Bouma—Balm; 3. H. v. d. Reep. Fond: 1. A. Bot; 2. A. Doornbosch; 3. F. Steenbergen. Oud: 1. A. Bot; 2. Bouma—Balm; 3. F. Steenbergen. Kamp. 3 aangewezen: 1. Bouma—Balm; 2. A. Bot: 3. F. Steenbergen. Generaal kampioen: 1. A. Bot; 2. L. Wal- gien; 3. BoumaBalm. Kampioen jonge duiven: 1. L. Walgien; 2. J. v. d. Veer; 3. D. v. Drunen. Kamp. navlucht: 1. H. v. Oijen; 2. A. Bot; 3. C. Verlaan. (Verkort weergegeven Donker Haarlem. In uw blad van 20 dezer komt een artikel voor naar aan leiding van klachten over de slechte ver lichting van de Indische buurt en de Transvaalbuurt in Haarlem-Noord. Gaarne wil ik de aandacht vestigen op de Klever parkweg tussen de Aelbertsbergstraat en Santpoorterstraat. Op dit gedeelte bran den slechts twaalf gaslantaarns, waarvan er meestal een paar uitvallen doordat de kousjes kapot zijn, zodat zij niet veel licht verspreiden dan gloeiende spijkers. Ook de bestrating laat veel te wensen over. Toen onlangs de Tetterode- en Aelberts bergstraat elektrische verlichting kregen, waren er met mij verschillende bewoners in de verwachting dat ook dit weggedeelte en de Kleverparkstraat aan de beurt zou den komen, doch wij zijn hierin danig teleurgesteld, want er gebeurde tot heden toe niets. Een Kleverparkbewoner (In het genoemde artikel werden reeds de verschillende factoren aangeduid, waar om het G E.B. moeilijk een vast program ma kan volgen voor de modernisering van de straatverlichting. In elk geval staat vast, dat over een paar jaar alle gaslan taarns door elektrische vervangen zullen zijn. - Redactie). De heer L. Terpoorten, die 1 januari met pensioen gaat, achter het stuur van zijn taxi schrammen en deuken aan de wagen opgelopen, maar dan was het altijd buiten zijn schuld. Zes jaar geleden vierde de heer Ter poorten zijn dertigjarig jubileum en bij die gelegenheid zijn er enige anecdotes opgehaald uit zijn veelbewogen loopbaan, zoals die keer, toen twee Haarlemmers naar Amsterdam gebracht moesten worden en daar in plaats van af te rekenen de onthutste chauffeur een stomp gaven en verdwenen. Gelukkig konden de heren later in Haarlem weer gepakt worden, waarna ze maar al te blij waren in de gelegenheid gesteld te worden te betalen, zonder dat er een aanklacht werd inge diend. Mist Een andere herinnering, die Terpoorten nog wel eens ophaalt, is de rit geweest, die hij eens naar Den Haag moest maken. Op de terugweg mistte het zo erg, dat hij er twee-en-een-half uur voor nodig had om weer in Haarlem terug te komen. „De wagen kroop letterlijk over de weg, maar geen schrammetje, mijnheer", voegde hij er trots aan toe. De eerste twintig jaar van zijn loopbaan heeft hij aan het station gestaan. In de oorlog werd er niet gereden, zelfs niet met gas als brandstof. Na de oorlog werd Ter poorten in de garage aan het Houtplein geplaatst, waar hij regelmatig zijn dienst- jes draaide. Tijdens ons gesprek werd er al weer om een taxi gebeld. „Duurt het gesprek nog lang?", werd er gevraagd, want de andere chauffeurs waren allemaal met een „vrachie" op pad. Dit betekent wel het karakter van het bestaan van de taxichauffeur. „Het is soms een jachtig leven", meent de man, die er spoedig mee uitscheidt. Zaterdag 19 januari zal de heer Terpoor ten met zijn vrouw en vergezeld door de directeur van het bedrijf in Haarlem en een collega door de directie in Amsterdam op het hoofdkantoor aan de Overtoom ont vangen worden voor een huldiging. Die ook zeker wel verdiend is, na ruim honderdduizend werkuren in een taxi Vrijdag herdacht de heer C. J. van Beek, commies-C bij het P.W.N. te Bloemendaal zijn zilveren ambtsjubileum. Van de vijf entwintig jaar is de jubilaris achttien jaar in de districten werkzaam geweest (elf jaar in Alkmaar en zeven jaar in Purme- rend). Nadien werd hij tewerk gesteld op het hoofdkantoor (afdeling inkoop te Bloe mendaal). Op zijn jubileumdag is hij, ver gezeld van zijn echtgenote, door de direc tie gehuldigd, waarbij hem een gratifi catie werd overhandigd. Mevrouw Van Beek werd in de bloemetjes gezet. De hul diging door de collega's is bepaald op vrijdag 18 januari. ADVERTENTIE Een 28-jarige betonwerker, woonachtig in het woonwagenkamp te Heemstede, is een verwoede hengelaar. Zijn liefde voor vissen heeft hem echter parten gespeeld en hem in een moeilijk parket namelijk voor de Haarlemse politierechter, mr. J. G. Petersen gebracht. De man zou een vis, en wel een snoek, hebben gestolen, of wel pogingen daartoe hebben aangewend. Die snoek spartelde op 9 november in een net, dat een beroepsvissers in de Haarlemmer meer in het water had gehangen. De visser had de betonwerker bij het net opgemerkt en onmiddellijk geconcludeerd: die man wil mijn snoek stelen. En ja, als men aan je broodje of beter visje komt, stap je natuur lijk naar de politie. De ijverige politie schreef een proces-verbaal en de Justitie dagvaardde de betonwerker om van zijn eventuele snode daad voor de groene tafel verantwoording af te leggen. „Waarom zou ik een snoek jatten?", vroeg de man ter zitting van de politierech ter op een blijmoedige, doch enigszins ver ontwaardigde toon. „Kijk, ik heb wel an derhalf uur met die vissen zitten spelen. De politierechter: „Ja, maar u bent vol wassen, u gaat toch niet meer zitten spelen?" „Ik ben al jarenlang lid van een henge- laarsbond, en kan wel een lange tijd naar vissen zitten kijken. Als ik vissen vang, gooi ik ze altijd terug in het water. Een snoek jatten? Maar dat 's toch de grootste onzin, ik eet trouwens helemaal geen vis.was het antwoord van de betonwerker. De officier van Justitie, mr. R. W. H. Pitlo, zag er juridisch gesproken geen brood in, en de politierechter sloot zich hiei'bij aan, getuige zijn vrijsprekend vonnis, hoe wel hij het geheel „zeer dubieus" vond. ADVERTENTIE DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGINGua. ZIJLWEG 63 - TEtEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie ƒ1.p. Jaar voor het gehele gezin, met restitutie bij overlijden van het lid. HAARLEM, 23 december 1956 GEHUWD: 28 dec.. G. Langeveld en E. M. Beck; C. A. Brandwijk en W. C. F. Witte- veen; H. Herwig en J. Chr. Voorbraak. BEVALLEN van een zoon: 25 dec., Th. J. SchipperBraafhart; 27 dec., J. E. Lager- weijMolenkamp; J. A. LodderRoose boom de Vries; 28 dec., W, MetzScheepstra. BEVALLEN van een dochter: 27 dec., W. M. van Bredavan der Kamp; 28 dec., A. M. P. van EsDriessen. OVERLEDEN: 26 dec., E. W. Goedhart, 81 j., Zuider Buiten Spaarne; C. H. A. Koele- meijer, 73 j., Schotersinge); E. Harder, 85 j., Schotersingel; 27 dec., F. Timmer, 69 j., Saenredamstraat; J. Paapvan Koningsbrug- gen, 82 j., Leeuwerikstraat; D. M. Koekde Regt, 70 j., Herensingel; J. van BeemBak ker, 94 j„ Gasthuisvest; R. SwitserZoer, 74 j., Baljuwslaan; 28 dec., P. M. M. Otto- lini, 1 m„ Vondelweg. Wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd zal de heer W. H. Prins, adjudant van politie, de gemeentedienst van Haarlem verlaten. De laatste jaren was hij adjudant van het posthuis nabij de Amster damsepoort en in het oostelijk deel der stad was de heer Prins een zeer geziene figuur. De scheidende politieman is op 29 septem ber 1896 geboren en op 13 december 1919 aangesteld als agent van politie te Haarlem. Op 1 november 1945 volgde zijn bevordering lot hoofdagent en na de technische herzie ning der rangen twee maanden later tot bri gadier. Sedert 1 augustus 1954 is de heer Prins adjudant van politie. Zaterdagmiddag 5 januari van twee tot vier uur zal in het clubgebouw van de speel tuinvereniging „Het Oosterkwartier" aan de Zomervaart een afscheidsreceptie worden gehouden. Na 5 januari zal als adjudant van het post huis in Haarlem-Oost optreden de heer C. van Rijswijk, die op 1 oktober j.l. benoemd is tot adjudant van gemeentepolitie. Kapelaan W. J. Dekleermaeker, kapelaan van de r.k.-kerk te Haarlem (parochie aan de Jansstraat), is benoemd tot pastoor te Beemster. De nieuwbenoemde pastoor is achtenveertig jaar oud en op 21 mei 1932, dus bijna vijfentwintig jaar geleden, tot priester gewijd. Van 20 augustus 1949 af was hij kape laan te Haarlem en aalmoezenier van de ge vangenis en het huis van bewaring. Vrijdagavond heeft het huldigingscomité Kemp in het Bonnefantenmuseum in Maastricht een academische zitting gewijd aan de deze maancl zeventig jaar gewor den dichter-schilder Pierre Kemp. Een kring bewonderaars van de dichter woon de deze avond bij. Kemp was zelf bij deze huldiging niet aanwezig. ADVERTENTIE Hel behoud van Uw eigendommen eisl in ons grillige klimaat niet de duurste, maar wel de dege- lijkste verf. En degelijk is "Schabora-Verl" tot en met. U bent dus goed af, als Uw schilder "Schabora-Verf" verwerkt. f§ Agent ie Haarlem: C.V.Verl- en Glasindustrie C. J. Krug, Julianapark 54, Tel. 15348 ADVERTENTIE (FransHals) Een sterk staaltje van trucage in de film kan men bewonderen in „Strijd tegen de vliegende schotels", waar in een toekomstbeeld wordt opgehangen, dat misschien minder beklemmend is dan de ontwerpers zich hebben gedroomd, maar in zijn realisering alleszins de moeite waard om op door te fantaseren. De mensheid bindt de strijd aan tegen onaardse wezens, die met hun vliegende schotels dood en vernietiging brengen waar zij verschijnen. Een Amerikaans geleerde slaagt erin een afweerwapen te construeren, dat de scho tels machteloos maakt en hun mechanisme vernielt. Voor hij zover is, heeft hij zijn leven menigmaal op het spel moeten zetten om de indringers de loef af te steken, ja, hij maakt zelfs een tocht met een schotel mee. Het lijkt allemaal net echt, de scho tels en de mannen, die haar bevolken. Zo echt, dat men zich geen moment verveelt bij de ontwikkeling der gebeurtenissen op het witte doek, al is het verhaaltje dan ook primitief ongecompliceerd en kan men d afloop wel raden. Vooral de jeugdige toe schouwers, die wij in grote getale naai „Strijd tegen de vliegende schotels" zagen optrekken, bleken de film volop te kun nen waarderen. (Cinema Palace). In „Maxie" zien we de kleine Sabine Eggerth en haar film- vriendje Peter Feldt terug, die men nog wel zal kennen uit de film „Puntje en Anton". In „Maxie" is Sabine een meisje dat tijdens de chaos die er vlak na de oorlog in Duitsland heerste, haar ouders is kwijtgeraakt. In het gezin van een een voudige maar levenswijze dorpsschoenma ker leeft zij haar jonge leventje onbezorgd verder, totdat haar vader haar na jaren lange naspeuringen terugvindt. De plotse linge overgang naar het weelderige milieu van de rijke fabrieksdirecteur verloopt niet volgens de verwachtingen en leidt tot een conflict tussen de vader en zijn tweede vrouw, dat resulteert in het besluit de kleine Maxie naar een kostschool te sturen. Daar hoort zij dat de fabrieksdirecteur haar vader niet is. Uit wanhoop keert zij terug naar de dorpsschoenmaker, maar als zij voor de keus wordt gesteld te blijven of terug te gaan naar haar, zij het dan ook niet echte vader, kiest zij het laatste. Een sympathiek verhaal, waarin men Enkele weken geleden zijn twee berichten uit Australische bron gepubliceerd, die beide betrekking hadden op een overval van wilde stammen op een zendingspost aan de Wisselmeren in Nieuw Guinea. Volgens beide berichten zouden daarbij twaalf personen zijn ge dood: het eerste gewaagde van twaalf Lutherse zendingsonder wijzers, die hierbij zouden zijn omgekomen, en het tweede van twee Amerikaanse zendelingen en voorts een aantal bewoners van de zendingsnederzetting. Om de ware toedracht van deze gebeur tenis te vernemen, hebben wij ons gewend tot ds. W. Könemann, die in Nederland en België de „Chris tian and Missionary Alliance" ver tegenwoordigt, een internationale zendingsvereniging, welke de ne derzetting had gesticht, die aan de genoemde overval ten prooi is ge vallen. Deze deelde ons mede, dat er vijf personen door de wilde stam zijn gedood, namelijk een „guru indjil" (een inheems zen dingsarbeider), Lesnussa geheten, en zijn echtgenote, twee kinderen van een andere guru indjil en een politieman. Zuster E. Stringer uit Haarlem, die als onderwijzeres op deze post werkte bleef gespaard, doordat zij op de dag van de over val, 4 november, toevallig afwezig was. Zij was in 1953 naar Nieuw Guinea uitgezon den. De zendingspost was gevestigd in Obano aan een van de drie Wisselmei-en, het Pa- niaimeer. De Christian and Missionary Al liance legt zich vooral toe op de pioniers arbeid in de zending in onherbergzame streken. In 1938 toen de expeditie-Colijn in Centraal Nieuw Guinea mensen gesigna leerd had, begon deze vereniging haar ar beid aan de Wisselmeren. Na een onderbre king van enige jaren tijdens de Tweede Wereldoorlog werd het werk voortgezet aan twee zijden van het Paniaimeer, in de nederzettingen Enarotali en Obano, waar in kerken en scholen werden gebouwd. Plet enige contact met de buitenwereld wordt onderhouden met eigen vliegtuigen, die ook in beide plaatsen landingsvelden hebben. Een ervan was onlangs verloren gegaan en in de plaats daarvan was een nieuw aangekocht, dat op drie november in Obano was ingewijd. Daarbij waren verscheidene zendelingen aanwezig geweest (de vereni ging heeft ook nog een andere post in Cen traal Nieuw Guinea, in de Baliem-vallei). Deze zijn daarna overgestoken naar Enaro tali aan de andere zijde van het meer en de Plaarlemse onderwijzeres begeleidde het gezelschap. De volgende middag zagen zij over het meer de gebouwen (waaronder een pas gebouwde school) in Obano in lichter laaie staan. De politie werd gewaar schuwd en enige zendelingen staken het meer over naar Obano om poolshoogte te Zuster E. Springer met twee van haar pupillen. gaan nemen. Zij werden echter tegemoet gevaren door een aantal inheemse bewo ners, die hen vertelden, wat er gebeurd was. Een groot aantal Kapauku's had de gebouwen overvallen en in brand gestoken en onder meer de guru indjil en diens vrouw met pijlen gedood. Zij hadden het nieuwe vliegtuig met hun stenen bijlen volkomen kapotgehakt. Zij dreigden boven dien een aanval te doen op Enarotali, maar door tussenkomst van de gouvernements- politie, die spoedig hierop een actie inzette, is daar niets gebeurd. Zuster Stringer schreef een uitvoerig verslag over de gebeurtenissen in „De Pio nier", het blad van deze zendingsvereniging en ook in eerdere artikelen had zij reeds uiteengezet, dat de overgang naar het Christendom voor vele Kapauku's (het volk waaronder men hier werkt) nu en dan ernstige moeilijkheden gaf met hun stam genoten, omdat het een breuk betekende met allerlei vaak huiveringwekkende le vensgewoonten van de Kapauku's, die nog in het Stenen Tijdperk leven. De uitbars ting wordt dan ook door de zendelingen zelf gezien als een reactie op de breuk met de oude stamgewoonten van honderden Kapauku's. Volgens de jongste telegra fische berichten is inmiddels de rust weer gekeerd en wordt er al hard gewerkt om de kerk en de school in Obano te herbou wen. De schade bedraagt meer dan 75.000 gulden. gelukkig al te sentimentele effecten heeft weten te vermijden. De kleine Sabine ver tedert weer aller harten door haar onge kunsteld spel, Willy Fritsch is de vrien delijke pseudo-vader en Fita Benkhoff zorgt voor menige vrolijke noot. Plet Rembrandt-theater vertoont deze week een genoegelijk breedscherm- spektakel „Viva Las Vegas", waarin wij kennismaken met de opwindende geneug ten die de Amerikaanse gokstad Las Vegas haar bezoekers biedt. Talloze luxueuze ca sino's bewijzen, dat ook in dit „Monte Carlo van het Westen" de roulette een winstgevend bedrijf is, maar op een kwade dag komt er een kink in de kabel. Een jonge herenboer (Dan Dailey) en een ethe rische ballerina (Syd Charisse) komen bij toeval tot de ontdekking, dat Fortuna hun willige slavin is, wanneer zij alleen maar eikaars hand vasthouden. Gewapend met die wetenschap en met een zak vol fiches ■tormen zij samen door de speelzalen, waar 'run fantastische veine de croupiers tot wanhoop, en het publiek in extase bren gen. Als zij op deze manier een fortuin bij eengegaard hebben, worden zij natuurlijk verliefd op elkaar, maar dan keert het ge luk hun de rug toe. Hoe alles tenslotte op zijn pootjes terechtkomt, moet ge zelf gaan zien. Viva Las Vegas is een plezie rige rolprent met indrukwekkende show scènes en tal van extra-attracties voor de liefhebbers, zoals songs van Lena Horn en Frankie Laine. Het nogal onbenullige ver haaltje wordt goeddeels gered door aardig spel van de hoofdrolvertolkers met Syd Charisse als veruit beste. De kleuren Eastmancolor-procédé - zijn voortreffelijk. (R o x y) Vele geregelde bezoekers van het Roxytheater zullen zich waarschijnlijk teleurgesteld hebben gevoeld bij het aan schouwen van ,.De wet van de prairie", want dit maal blijven de gebruikelijke vecht- en schietpartijen achterwege. Als compensatie wordt een rijke dosis senti ment toegediend. Het is de liefde, die dat oplevert. Een jonge cowboy krijgt werk bij een rancher, die meer genegenheid toont voor paarden dan voor mensen. Daar lijdt vooral de jonge vrouw onder, die haar hart aan de rancher had verloren. De jonge cowboy vlucht met haar voor de tyran, die zich echter in de laatste meters film be keert. Het meisje besluit alsnog naar de rancher terug te keren en laat de jonge man met een gebroken hart achter. Van dinsdag af kan men de avonturen bewonderen van Quentin Durward, een vermetele avonturier, die elke man durft uit te dagen. (L i d o) Uit het feit dat de filmindustrie nog steeds oorlogsfilms vervaardigt, kan worden afgeleid, dat er nog steeds vraag naar is, hoe twijfelachtig de kwaliteit van die vraag ook is. Voor de liefhebbers van oorlog-in-de-bio-coop is er dan nu weer een: „Gevechtsklaar". Het is de verfilmde authentieke geschiedenis van een moeder vaartuig voor landingsschepen, dat deel neemt aan een viertal landingen op Japan se eilanden. Er is in de film een kortston dige flash-back, die te zien geeft hoe een man een meisje ten huwelijk vraagt. Door dit op een strand te doen plaatsvinden en in badpakken heeft de regisseur de aanwe zigheid van „sex" gegarandeerd.... Het redden door de bemanning van het schip, dat door een zelfmoordvliegtuig is getroffen, vormt de hoofdschotel van het verhaal. Het wemelt van bovenmenselijke inspanningen en verbeten koppen. „Ge vechtsklaar" is niet beter of slechter dan de gemiddelde oorlogsfilm. In de voorprogramma's draait weer, een prettige traditie getrouw, een filmisch jaaroverzicht van Polygoon, waarvoor Kees Stip de jolige tekstgrapjes, en Piet Buis de toepasselijke beeldmontage maak te. Het is, als ieder jaar, een kostelijke mindatuurkroniek met als hoogtepunt de parafrase in „dierlijke" parabelen op de moeizame kabinetsformatie. (L u x o r) In de middagvoorstellingen blijft „De wereld der stilte", een diepzee- documentaire van grote schoonheid. Des avonds vermaken Fernandel en Pier An- geli den volke met „Mam'zelle Nitouche". (Studio) Dat „Gervaise" op het pro gramma gehandhaafd zou blijven verbaast ons niet. Een der mooiste films, die wij dit jaar zagen met een meesterlijke rol van Maria Schell. (Minerva) Tot en met zondag kun nen de liefhebbers van de syncopische mu ziek hun hart ophalen aan „The Benny Goodman Story". Van dinsdag tot en met donderdag vertoont dit theater een episode uit het leven van een prinses „The swan" met de inmiddels prinses geworden Grace Kelly. De stichting „Haarlems Bloei" is reeds be gonnen met de voorbereiding van het op treden van de bloemenmeisjes in het voor jaar van 1957. Verschillende ontwerpen voor de kostuums werden al ontvangen, waaruit binnenkort een keuze zal worden gemaakt. Het ligt in de bedoeling de eerste voorjaars groet te brengen op 21 maart, waarbij dit maal voor de radio de eerste vertolking van een speciaal gedicht en getoonzet lied onder de titel „Haarlems Bloemenmeisje" ten ge hore zal worden gebracht. De tekst is van de directeur der stichting, de heer W. van Willige, de muziek van Benedict Silber- man. Verwacht wordt, dat dit zeer melo dieuze liedje spoedig populariteit zal ge nieten. Benedict Silberman zal de Taptoe Unique, die op 11 mei 1957 op de Grote Markt zal worden gehouden, dirigeren. De eerste repe titie der deelnemende korpsen heeft reeds plaats gehad. De organisatie is in handen van de heer W. van der Peyl. binnenland Agrarisch congres. De Partij van de Ar beid zal op 9 en 10 januari in Tiel een agrarisch congres houden over structuur problemen in de landbouw. Hierover zullen spreken ir. W. C. van der Meer, inspecteur van de landbouw en de Tweede Kamerleden dr. A. Vondeling, ir. H. Vredeling en C. Egas. Minister Mansholt zal het congres be sluiten met een rede over afzet van agrari sche produkten. De havenmeester van Amsterdam, de heer B. de Vries, heeft tijdens een drukbezochte receptie afscheid genomen van de stad die hij gedurende tweeënveertig jaar - waarvan achttien als havenmeester heeft gediend. Namens „De Zee- en Rijnhaven" werd hem een reis aangeboden. De heer De Vries ver huist naar Heilo, waar hij zijn kamertje in de Schreierstoren wel zal missen. Tunnel. In 's Hertogenbosch is de tun nel, die het stadscentrum van onder het station door met het nieuwe westelijke stadsdeel verbindt, door burgemeester Loeff officieel geopend. haarlem en omgeving Provinciale Waterstaat. Met ingang van 1 april is benoemd tot bouwkundig hoofd ambtenaar in algemene dienst bij de Pro vinciale Waterstaat van Noordholland te Haarlem de heer H. T. Haandrikman, thans hoofd van Gemeentewerken te Blaricum. De heer Haandrikman is commandant van de brandweer en vervult in enkele vereni gingen een bestuursfunctie. ADVERTENTIE Als u gaat rijden, drink dan niet Als u gedronken hebt, rijd dan niet De wedstrijden van het jaarlijkse scho- lieren-basketbaltoernooi brachten ook op de tweede dag weer veel belangstelling, span ning en enthousiasme, terwijl bovendien in de meisjesafdelingen reeds enkele resul taten werden bereikt. Bij de jongste meisjes zal de finale-wedstrijd worden gespeeld door de teams van het Marnix lyceum en de Prinses Irene Ulo, welke ontmoeting een vrij zekere overwinning van het Marnix- team betekent, indien men de resultaten van de halve finale-wedstrijden beziet. De Prinses Irene ulo-meisjes konden slechts een povere 42 overwinning behalen, tegenover een forse zege van het Marnix lyceum in de strijd tegen het Christelijk lyceum. Verrassingen zijn echter nooit uitgesloten, ofschoon wij het in deze ontmoeting houden op het goed combinerende en zeer produk- tieve Marnix lyceum. In de verliezersfinale zullen Klaas de Vriesschool en het Kenne mer lyceum de strijd aanbinden. Bij de oudste meisjes zijn thans alle ploe gen voor de halve finales bekend en wij houden het op een eindstrijd tussen de teams van de Gerhardsclwol en wederom een ploeg van het Marnix lyceum. Vanzelfsprekend was de strijd vooral bij de jongens weer bij zonder fel en spannend en ofschoon nog geen kandidaten bekend zijn voor de finales, werd nu reeds door de vele teams in de verliezersronde fel gestreden om toch vooral zaterdagavond maar binnen de lijnen te komen. Veel verrassingen deden zich niet voor in deze strijd, terwijl bij de jongste jongens de ploegen in de winnaarsronde rustig door gingen, zodat het er naar uitziet dat zich bij de jongensploegen in de jongste klasse verder geen verrassingen zullen voor doen. Natuurlijk ging de belangstelling ook vrijdag uit naar de prestaties van de oudste teams in de jongensafdeling. Ook nu kwa men er geen verrassingen voor, want in de verliezersronde slaagden zowel de Harten- lustschool uit Bloemendaal als de Prinses Irene Ulo er in de volle winst te behalen en zich t.e plaatsen voor de volgende ronde (verliezers). De strijd voor de winnaarsronde zal zich voornamelijk vandaag af spelen, want alle goed geklasseerde teams zullen des morgens binnen de lijnen komen en indien wij het programma bezien valt het moeilijk te voor spellen welke teams de finale zullen berei ken, zodat wij ons dan ook niet aan een voorspelling wagen. Als vanavond in het Krelagehuis de laat ste finalewedstrijden gespeeld zijn, kan de commissie dan ook zeker terugzien op een uitstekend geslaagd schooltoernooi 1956. Het is dan ook zeker als compliment be doeld dat de heer F. Elion voor de oudste jongens nog een beker beschikbaar stelde, terwijl het Marnix van St. Aldegonde ly ceum, welke school met niet minder dan twaalf teams deelneemt, drie medailles extra beschikbaar stelde. De voornaamste uitslagen waren vrijdag: Afdeling A (jongste meisjes): Kennemer lyceumLorentz 192; Marnix lyc. II Prinses Irene 24; Klaas de VriesMarnix 2 117; Chr. lyceumMarnix I 1538. Afdeling B (oudste meisjes): Chr. lyceum Gymnasium 1317; K. de VriesKenne- lyceum 626: Gymnasium 2De Costa kweekschool 68; HBS BLorentz 1110; HBS AHartenlust 09; KetelaarMarnix I 1836; Kennemer lyc.Gymnasium 1910; De Costa kweekschoolHartenlust 7—17. Afdeling d (oudste jongens): MTS 2 LTS 29—7; HBS B 2—Marnix 3 20—9; Ger hardMarnix 2 2516; LTS 2Rijkskweek school 2 1026; Pr. Irene 2Hartenlust 920; KI. de VriesKetelaar 717; Mendel CollegePr. Irene Ulo 739; Lorentz lyc. —Kennemer lyc. 33—34; MTS 2—HBS B 2 2124; GerhardRijkskweekschool 2 27—33. Afdeling C (jongste jongens): Marnix 5 IVO 78 (na verl.); Chr. lyceum 2Gerhard 832; LTS—KI. de Vries 17—16; HBS A— Marnix 2 515. Te vermelden valt overigens de prestatie van het vijfde team van Marnix lyceum jongste jongens tegen de Bloemendaalse IVO-school. Deze wedstrijd eindigde in een gelijk spel (66), waarna de verlenging de zege toch nog bij de IVO-ploeg bracht. On danks deze nederlaag blijft de prestatie van de Marnix-leerlingen bijzonder goed, want wat deze kleine knaapjes aan lengte tekort kwamen tegen hun veel grotere tegenstan ders, maakten zij op technische wijze goed en hun combineren was dan ook dikwijls een lust voor het oog en slechts door het licha melijke nadeel ontging de IVO-school in deze spannende wedstrijd de nederlaag. De finalewedstrijden betekenen weer het einde van het scholierenfestijn en worden vanavond vanaf half zeven in het Krelage huis gespeeld.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9