Stedebouwkundige ontwikkeling afgestemd op alle behoeften der bevolking HOENDERDOS KOLEN Jac. P. Thijsselyceum prolongeerde schoolbasketbaltitel Wethouder W. F. Happé over Haarlems toekomst CULTURELE INSTELLINGEN NIET BUITEN, MAAR IN HET HART VAN DE STAD Wim Kan en Corry Vonk Kort en bondig i Keerzijde Bruiloftsfeest ontaardde in vechtpartij MAANDAG 31 DECEMBER 1956 19 Bewoners waren weg, kat verhongerde Zes doden bij treinongeluk in Spanje Burgerlijke Stand van Haarlem Bromfietser reed Bakenessergracht in Acht mobilofoons voor motoren met zijspan Rijbewijs van Haarlemmer tien jaar ingetrokken VOORSPOEDIG 1957! Scheepvaart STOOK ONZE PRIMA ANTRACIET- NOOTJES IV VOOR TRECHTERHAARDEN behorende buurt lussen Spaarne en Burg wal, is aangegeven. Het is waar, dat tot nu toe er eerder een achteruitgang plaats had van het oostelijke deel van de binnen stad. Voor wat de Anegang betreft is deze achteruitgang door de gezonde eigen ac tiviteit van de daar gevestigde midden stand reeds tot staan gebracht. Er is echter geen enkele reden om te veronderstellen, dat de herleving van deze buurten achter zou blijven bij de groei van Haarlem-Oost. In het Verkeersplan immers worden zij daarmee op vele manieren verbonden. Sanering Kamp De geleidelijke verwezenlijking van het Verkeersplan noopt tezamen met de om standigheid, dat vorm en grootte van de gemeente hun uiteindelijke afronding na deren, tot een begin met de sanering van de stadskern. De samenhang met de ver wezenlijking van het Verkeersplan dwingt er bijvoorbeeld toe, dat de nieuwe ver binding welke er tussen de zuidelijke stadsrandweg ter hoogte van de Span jaardslaan men herinnere zich daar over het recente debat in de gemeente raad naar aanleiding van het streekplan voor Zuid-Kennemerland via de Hilde- brandlaan en de Kleine Houtweg zal ont staan, in de stadskern een voortzetting zal vinden, die tevens de huidige Grote Hout straat en Gierstraat-Koningstraat van het noord-zuid-verkeer zal ontlasten. In het Verkeersplan is de verbreding van de Kleine Houtstraat daartoe voorzien. Deze verbreding is echter moeilijk los te denken van een sanering van ,,'t Kamp", de buurt omsloten door Kampervest, Turfmarkt, Ge dempte Oudegracht en Kleine Houtstraat. Het bedrijf van Openbare Werken heeft dan ook van B. en W. opdracht, ontvangen voor dat gebied, dat tevens het voordeel heeft dat het in omvang beperkt is, een saneringsplan voor te bereiden. In af wachting van de uitvoeringsmogelijkheden daarvan kan reeds worden begonnen, zo dra de tramdienst is opgeheven, met het aanpassen van de Turfmarkt en de weg langs het Spaarne alsmede van de Kam pervest aan de te verwachten verkeers- behoeften. Het heeft zin dit saneringswerk te kop pelen aan de uitvoering van een ander noodzakelijk groot project. Dit heeft niet alleen economische voordelen, maar het bevordert ook de waarde van de stads kern zelf. Gaat men nu een aantal cultu reel belangrijke objecten, zoals een mu seum voor moderne kunst, een stadsbiblio theek, een concertgebouw, een tweede schouwburg, buiten de stadskern projec teren, hoe zal men dan de te saneren delen van de city een eigen karakter verlenen? Tenslotte gaat het niet aan van de ge saneerde buurten in de stadskern een cen traal gelegen woonwijk Tè" maken. Ook moet men ertegen waken, -dat het cen trum uitsluitend economisch of recreatief (bioscopen en cafés) van aard wordt. Natuurlijk is er wel een incidenteel com promis denkbaar: een enkel cultureel of groot administratief gebouw buiten de stadskern is wellicht binnen het bereik van de mogelijkheden gekomen, waar tegen over staat, dat ook op het standpunt van de heer Geluk een variatie in de richting van het centrum denkbaar is. Wij her haalden nog eens tegenover wethouder Happé het argument, dat de situatie aan de Dreef voor een transformatie naar de zin van de heer Geluk gunstiger is dan elders, gezien de mogelijkheden welke zich daar na het vertrek van het lyceum Sancta Maria en eventueel ook de Dreefschool kunnen voordoen. Schijn Dat argument echter vond wethouder Happé meer schijn dan werkelijkheid. De tijd welke met de verwezenlijking van dergelijke projecten is gemoeid is immers veel meer afhankelijk van het moment waarop men met de bouw kan beginnen dan van het tijdstip waarop de grond ver worven kan worden. Er is toch geen den ken aan, dat men al deze gebouwen tege lijk kan laten verrijzen en ook die om standigheid pleit voor de gedachte van de heer Happé, dat men dergelijke gebouwen in de stadskern enigszins moet spreiden, opdat daarmee het city-karakter nadruk kelijker kan worden. Op onze opmerking, (lat het dan in elk geval zaak wordt, dat B. en W. eens een plan uitstippelen, waaruit de toekomstige situering van de verschillende voorzie ningen blijkt, stemde wethouder Happé toe, dat men daarmee in sommige opzich ten haast moet maken. Toch staat er al een en ander voldoende vast. De Jaco- bjjnestraat bijvoorbeeld zal wel de plaats worden waarlangs een nieuwe vleugel van de secretarie zal verrijzen. Ook voor de Stadsbibliotheek wordt aan een bepaalde plaats in het centrum gedacht. Voor de te centraliseren geldkantoren van de gemeen te is nog steeds een gebouw aan de Dam straat in overweging. Maar niet alleen de gemeente heeft meer of minder urgente behoeften. Het rijk bijvoorbeeld denkt aan een nieuw gebouw voor de rechtspleging en een gebouw voor de belastingadmini stratie. Wethouder Happé juicht het toe wanneer deze voorzieningen tot stand zou den komen in samenhang met de in het Verkeersplan aangeduide doorbraken in het noorden en in het zuiden van de bin nenstad en de daar uit te voeren sa neringen, waardoor wijken en buurten in het centrum, welke thans min of meer achterop z(jn geraakt, opnieuw tot leven zouden kunnen worden gebracht. Variant op Holt Moge wethouder Happé dan al de rust en de bedachtzaamheid in persoon zijn, hij is zeker niet ongevoelig voor de dyna miek welke er in de standsontwikkeling behoort te schuilen. Deze dynamiek wordt niet in de laatste plaats bevorderd door de uitwisseling van ideeën en gedachten welke er over dit onderwerp geregeld plaats heeft, niet alleen met de deskundigen van de officiële diensten, maar ook met de be langstellende burgers. Een voorbeeld daar van is het plan-Holt, het fameuze idee om het verkeer ondergronds onder de Grote Houtstraat te voeren en tevens onder grondse parkeerplaatsen aan te leggen. Geheel afgezien van de financiële en technische moeilijkheden van dit project acht wethouder Happé het minder aan bevelingswaardig, omdat het voor hem de vraag is of inzonderheid met de onder grondse parkeergelegenheden nu wel het belang van de middenstand is gediend. Doch in principe was de belangstelling van de heer I-Iolt goed gericht, namelijk op de vraag hoe de verkeersintensiteit van de Grote Houtstraat verminderd kon worden, waardoor de rust van de winkelende voet ganger zal worden bevorderd. „Zo kraam ik op de gedachte de zaak om te draaien, hetgeen een heel wat eenvoudiger oplos sing is", zo zegt cle wethouder: „Waarom niet de Gedempte Oudegracht onderhet Verwrdft ondergronds verbonden? De situatie is er gunstig, omdat het Verwulft hoger ligt dan de beide delen van de Ge dempte Oudegracht. De kwestie van een eventueel ook ondergrondse parkeerplaats op de Botermarkt kan dan tegeiisi: be keken worden. Het nadeel, dat men niet meer van de Grote Houtstréat Koning straat de Gedempte Oudegracht kan be reiken is bij de verdere uitvoering van het Verkeersplan minder groot, omdat vol doende oost-west-traversen zijn ontwor pen. Het verkeer in de Grote Houtstraat behoeft dan echter niet meer onderbroken te noorden voor dat van de Gedempte Oudegeracht, tevens binnenste ringweg om de stadskern. Het lijdt geen twijfel of wethouder Hap pé zal langs deze grondlijnen ook in 1957 de dreigende financiële beperkingen door het rijk voorbehouden de stads ontwikkeling stimuleren, waarbij voorop staat dat het detail op harmonieuze wijze het geheel zal moeten dienen. Want stads ontwikkeling is evenmin als cultuur, on derwijs, ontspanning, economische bedrij vigheid of sociale zorg doel ep zichzelf. Ook de stadsontwikkeling is slechts dienst baar aan de burger in zijn stad, aan de mens. In een huis aan het Spaarne te Haarlem zagen voorbijgangers al enige dagen een kat voor de ramen op en neer springen. De bewoners waren kennelijk niet thuis en men vreesde dat het dier zou omkomen van honger en dorst. De gealarmeerde politie en dierenbe scherming vonden een inderdaad bijna uit geteerde kat in een volkomen verlaten huis. Het dier is naar de dierenbescher ming gebracht. Binnenkort gaan Corry Vonk en Wim Kan met Cilly Wang een toernee door Zuid-Afrika maken. Vóór hun vertrek heb ben zij zondagmiddag in de Stadsschouw burg te Haarlem een voorstelling gegeven voor de leden van de vereniging Geloof en Weten-chap, die als afscheid van Haarlem bedoeld was. Vele Haarlemmers zullen het betreuren, dat Wim Kan dit seizoen niet in het openbaar in deze omgeving is opgetre den, maar zijn radio-uitzending zal van avond veel kunnen vergoeden. Dan zal men Wim Kan in een jaaroverzicht kunnen horen. Voor de leden van „Geloof en We tenschap" heeft hij gistermiddag reeds een groot aantal gebeurtenissen uit het bijna afgelopen jaar de revue laten passeren, zo als de kabinetscrisis, de situatie in Egypte en andere delen van de wereld. Kort geleden is Wim Kan in het Minerva- theater te Heemstede met een soortgelijk programma opgetreden, waarvan een uit voerig verslag in ons blad is opgenomen. Hij boekte ook nu groot succes. Voor de pauze traden Corry Vonk en Cilly Wang om beurten op. Zij zijn hier geen onbeken den. Cilly Wang heeft vorig seizoen een bijeenkomst van „Geloof en Wetenschap" verzorgd. Evenals toen heeft zij een prettige indruk c. tergelaten. Haar parodieën wa ren bijzonder geslaagd. Corry Vonk (als Zuster Spriet op de fiets, als een Gelderse die haar honderdste verjaardag heeft ge vierd en als tamboer-majoor) was koste lijk. Nelly Wichel en Peter van Hattem werkten met een bescheiden aandeel aan het programma mee. Voor de begeleiding zorgden Wim de Vries (bij het optreden van Cilly Wang) en Ru van Veen. PONFERRADA (United Press) De Spaanse spoorwegen hebben meegedeeld dat gisteren bij een ontsporing van de ex press van Madrid naar La Coruna, zes mensen om het leven zijn gekomen en vijftig zijn gewond. BINNENLAND Geroyeerd. De (katholieke) Progres sieve Surinaamse Volkspartij heeft de drie voor deze partij in de Surinaamse Staten zitting hebbende leden geroyeerd. Deze le den zijn de heren G. R. Bismawitre, J. A. Wessels en J. A. Emanuels. Het royement is een gevolg van het negeren van door het bestuur der P. S. V. genomen besluiten dooi de drie statenleden. HAARLEM EN OMGEVING Auto in droge sloot. Vanmorgen is de auto van een 57-jarige werktuigkundige uit Heemstede die in de richting van de stad op de Herenweg te Haarlem reed, door de gladheid van het wegdek geslipt, waardoor de wagen op zijn zijkant in een droge sloot viel, Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor: de auto is door een kraanwa gen weer op het wegdek gesleept. Hoewel de wagen beschadigd was, kon de bestuurder er weer mee wegrijden. Aanrijding. Zondagavond omstreeks half tien moest een 34-jarige chauffeur uit Haarlem met zijn bromfiets uitwijken voor een op de rijbaan lopende militair. Op het zelfde ogenblik passeerde hem links een autobus van de N.Z.H. De bromfietser werd aangereden en kwam te vallen. Met een vrij ernstige hoofdwond is hij naar de Deo over gebracht. vanwaar hij na behandeling weer naar zijn woning kon terugkeren. Zijn op de duo zittend twaalfjarig zoontje klaagde over pijn aan de heup. Postduivententoonstelling. De postdui venvereniging „Snelpost" uit Haarlem-oost zal zaterdag 5 en zondag 6 januari een ten toonstelling van ruim driehonderd duiven houden in het gymnastieklokaal van de Broederschool aan het Teylerplein in Haarlem. Nieuwjaarsbijeenkomst humanisten. In het programma van het Humanistisch Ver bond is een wijziging gekomen. Nieuwjaars dag wordt geen avondbijeenkomst gehou den, maar een samenkomt om halfdrie in restaurant Brinkmann te Haarlem. De heer W. F. Happé zal spreken over „Lichtpunten in donkere dagen". Er zal muziek ten ge hore worden gebracht. ADVERTENTIE Vergeleken met 1955 is het afgelopen jaar bijzonder belangrijk geweest voor Haarlems stedebouwkundige ontwikke ling. Een groot aantal uitbreidingsplan nen werd vastgesteld waaronder het be langrijke Parkwijk. Met de voorbereiding van het nog gewichtiger plan voor Haar lems toekomstige satellietstad Schalkwijk werd begonnen. De complexen van Bcijnes en de Holland-Nautic werden aangekocht. Een voorstel voor de plaats van een nieuwe bollcnbeurs werd kort geleden door ons gepubliceerd. Belang rijke delen van de in het Verkeersplan geprojecteerde ringwegen om de binnen stad werden aan hun functie aangepast. Dat alles neemt niet weg, dat er nog veel in het vage is gebleven van wat van uitzonderlijk belang is voor het toekom stige gezicht van de hoofdstad van pro vincie en gewest. Over cle daarmee samenhangende vraagstukken hebben wij gesproken met Haarlems wethouder van Openbare Werken, Volkshuisvesting en Stadsont wikkeling, de heer W. F. Happé. Boeiende stedenbouw Wethouder Happé heeft er geen twijfel aan laten bestaan, dat juist het stedebouw kundige deel van zijn taak hem in sterke mate boeit en bezig houdt. Maar, zo zegt hij, ik ben mij ervan bewust, dat die stads ontwikkeling daarom zo boeiend is, omdat men, ook in details, steeds te maken heeft met de harmonie van het geheel. Dat is een mening welke door eminente figuren op de beide stedebouwkundige congressen van Edinburg en Wenen, welke ik heb bijgewoond, werd verkondigd en die ik ook ten volle deel. Nimmer mag een op lossing voor een bepaald facet van de stedelijke gemeenschap worden gevonden, om het even of het om sport, cultuur, ver keer, volkshuisvesting, volksgezondheid of wat dan ook gaat, waarbij alleen met dat facet zelf wordt rekening gehouden. De be vrediging van al deze behoeften moet ge vonden worden in samenhang met het patroon van behoeften van de stad als ge heel. Ook met het verkeersplan is dat het ge val. Het is waarlijk niet alleen ontworpen met het oog op de verkeersbehoeften. Al is er dan nog geen structuurplan voor de gehele stad, in het verkeersplan is wel degelijk rekening gehouden met econo mische, sociale en culturele feiten en om standigheden welke reeds gegeven zijn en die redelijkerwijs voor de toekomst ver ondersteld kunnen'wofSen. En juist in dat geheel gezien past bijvoorbeeld geen Dreef als „culturele boulevard". Afgezien nog van het natuurlijk niet onbelangrijke ver- keersaspect te grote concentratie van verkeer op het Houtplein dient te worden voorkomen is het toch duidelijk dat een samenbundeling van allerlei culturele in stellingen aan de Dreef de stad in dat op zicht een onevenwichtig karakter verleent, nog daargelaten dat deze gebouwen dan het verst verwijderd zijn gelegen van de woonwijken van het grootste deel van de Haarlemse bevolking, waarvoor ze zijn be stemd. Ook hier geldt, dat men het onderdeel niet los van het geheel mag beschouwen. Het geheel, dat is een Haarlem met een grote uitbreiding aan de oostelijke en zuidoostelijke kant van het centrum. Bij het opstellen van de plannen voor de sanering van de „city" heeft men ook daar mee rekening te houden. Bij het opstellen van het Verkeersplan heeft men eraan gedacht, dat de praktijk in andere steden heeft aangetoond, dat het winkelcentrum zich uitbreidt in de richting van de nieuwe, grote woonwijken. Vandaar dat in het Ver keersplan een uitbreiding van het centrum in oostelijke richting, daarbij inbegrepen de oude, ook historisch tot de binnenstad HAARLEM, 27 december 1956 ONDERTROUWD: 27 dec., H. Wesseling en J. J. Peper; J. Se.jffert en Jonkvrouw L. Backer; D. Noordhoek en G. Duif; W. van Delden en A. Paap; J. Chr. van Dijk en S. J. Neuteboom; A. C. Ekel en M. J. Rolvers. GEHUWD: 27 dec., C. Goedhart en A. C. Kobus; D. Snijders en M. Dovens; J. Chr. L. Vasen en M. M. J. Thoolen; R. Cornet en G. E. M. C. Hartgers; J. van den Berghe en C. H, J. Ruigrok en Th. E. M. van den Boogaard en D. M. M. de Jong; D. ten Broek en J. A. van der Veek; J. H. J. Meienhorst en A. M. y k; E. H. Joosten en M. M. Beemsterboer; R. Das en M. Feijcn; M. Schutterop en A. H. W. van der Horst; L. W. Kruijt en F. J. P. Feitsma; H. Groeneweg en A. de Louw; J. Bottenheft en B. Meijer; J. P. Disco en J. A. Kuijer; M. L. van den Brink en P. C. Cramer; H. Gokkes en M. J. Hof; C. J. Jacobs en J. H. Bender. 3EVALLEN van een zoon: 22 dec., T. Heijblom—Jonkheer; 23 dec., G. E. Sanders Leguit; R. Borst—Blaauwbroek; T. M. p0tjer_Vet; M. Ph. Bersee—Damas; 24 dec., P. M. Visser—Kooij; M. de Heer—van der Vlist; G. J. van der Aarvan Roode; 25 dec., H. L. van Hoeij Schilthouwer Pompe; 26 dec., M. E. Huijsser— Francken; A. Nuis- kerBetlem. BEVALLEN van een dochter: 23 dec.. M. C. van der Putte—Braak; 24 dec., J. F. P. van den Berg—Hein; M. C. van der Vlugt— Veldhuis; 25 dec., H. C. Gladpootjes—Jans sen; C. A. M. de Kok—Mcijnckens; 26 dec., E. Burrij—van Heerden; G. van Pijpen— Schuitemaker; J. van der Aa—van Dijck; H. van der Haas—van der Voort; M. C. van der Lee—Klaver; 27 dec., M. W. Sijtsma—van dei- Smissen; P. Boeser—van Andel. OVERLEDEN: 22 dec., P. Koomen, 72 j.. Maerten van Heemskerkstraat; P. Smit, 73 j„ Herensingel; A. J. B. Korner, 83 j., Maer ten van Heemskerkstraat; 23 dec., P. Keijzer, 73 j., de Witstraat; C. G. van de Poll, 43 j., Kamperlaan; 24 dec., A. G. van Kordelaar, 10 m., Bakkerstraat; C. Dobber, 70 j., de Wit straat; A. VieselmanNooij, 86 j., Vooruit gangstraat; 25 dec., W. Grillis, 73 j., Celebes- straat; H. Vcrkes, 80 j., Rozenprieelstraat; J. Lunshof, 80 j., Pol; 26 dec., J. Baars, 73 j., Nauwe Geldelozepad; J. A. C. de Haas— Rosema, 75 j., Kenaupark. Geheel volgens verwachting is de slot- avond van het jaarlijkse Haarlemse school- basketbal-toernooi ook nu weer de klap op de vuurpijl geworden in het Krelageliuis, want de schooljeugd was in grote getale aanwezig om de finalisten luide aan te moedigen, waarvoor behalve trompetten en toeters, ook de gebruikelijke „voet-zoekers" de nodige kracht moesten bijzetten. De tal rijke ouderen onder de ruim duizend bezoe kers zullen zonder twijfel met verwondering hebben gezien hoe de jeugd zich bij deze wedstrijden heeft uitgeleefd en liet pleit voor de jongelui dat de vreugde ondanks het grote enthousiasme geheel binnen de perken is gebleven. Voor dit grote enthousiasme was overigens ook voldoende reden, want de finalewedstrijden betekenden een fraai sluit stuk van dit schoolevenement. Reeds in de finale jongste jongens konden de talrijke bezoekers genieten van goede en felle strijr' De HBS B-ploeg moest in de eerste helft tegen het Marnixlyceum ge noegen nemen met een grote 208 achter stand, waarmede de strijd beslist leek. De HBS'ers dachten hier anders over en liepen de achterstand na de hervatting geheel in (27—27), waarna in de laatste minuten als nog een kleine zege werd behaald. Volgens insiders zou bekerhouder Jac. P. Thijsselyceum het in de oudste jongens strijd bijzonder gemakkelijk krijgen tegen de ploeg van het Marnixlyceum, doch ook hier verliep de strijd bijzonder verrassend. De ongetwijfeld technisch betere ploeg van het Thijselyceum moest tegen het enthou siaste team van het Marnixlyceum alle zei len bijzetten om een kleine voorsprong te behouden. Toch gelukte het de Marnix-ploeg nog in de laatste twee minuten gelijk te komen (3030) en slechts het uitstekend in schieten van 2 strafworpen door de jarige aanvoerder Kees Dingshoff bezorgde het Jac. P. Thijsselyceum een uiteindelijke be nauwde overwinning (32—30), waarmede de titel werd geprolongeerd. Het mooiste succes in dit toernooi was zonder twijfel voor het Marnix van St. 1de- gonde lyceum, welke school met niet minder dan vijf teams op de sluitingsavond ver tegenwoordigd was en behalve twee eerste plaatsen bovendien nog twee tweede plaatsen kon bezetten. Na afloop van dit zeer geslaagde school basketbaltoernooi werden de talrijke fraaie prijzen door de heer J. Hos, secretaris van de schoolbasketbalcommissie aan de win nende teams uitgereikt. De uitslagen waren: Meisjes. Afdeling A: Verliezers: KI. de VriesschoolKennemer lyceum 1019. Win naars: MarnixlyceumPrinses Irene Ulo 198. Afdeling B: Verliezers: Kennemer lyceumHartenlustschool 167. Winnaars: MarnixlyceumRijkskweekschool 3514. Jongens. Afdeling C: Verliezers: Marnix lyceum 2Jac. P. Thijsselyceum 15—6. Win naars: Marnixlyceum—HBS B 27—29. Af deling D: Verliezers: HBS B 2Prinses Irnee Ulo 1222. Winnaars: Jac. P. Thijsse lyceumMarnixlyceum 3230. Eindklassement: Afd. A. (jongste meisjes): 1. Marnixlyceum; 2. Prinses Irene Ulo. Afd. B: (oudste meisjes): 1. Marnixlyceum; 2. Rijkskweekschool. Afd. C: (jongste jongens): 1. HBS B; 2. Marnixlyceum. Afd. D: (oud ste jongens): 1. Jac. P. Thijsselyceum; 2. Marnixlyceum. Xvcccccooooccooo~"cco3oocooocooocooococoococcoooooccoooc Een jaar geleden, op oudejaarsavond 1955, publiceerden wij de gedachten, van D. J. A. Geluk over de toekomst van Haarlem. Zijn suggesties omtrent p een mogelijke transformatie van de 3 Dreef tot een „culturele boulevardy waar plaats zou zijn voor Concertge- 'C bouw, Stadsbibliotheek, Museum voor y moderne Kunst en Muziekschool, trok- ken in brede kring aandacht en oogst- o ten hier en daar ook instemming. Ech- Ij ter niet bij de wethouder voor de Stads- y ontwikkeling, die er geen twijfel aan o liet bestaan dat hij achter de door de heer Geluk gecritiseerde onderdeleny van het verkeersplan stond. Op deze oudejaarsavond herstellen g wij het evenwicht door de heer W. F.y 1 Happé aan het woord te laten over6 zijn inzichten met betrekking tot Haar- '6 lems stedebouivkundige ontwikkeling. j$ Er is echter een belangrijk verschil: de g heer Geluk wenste uitdrukkelijk als? particulier te spreken. De heer Happé'f, spreekt niet minder nadrukkelijk in zijn% kwaliteit van wethouder voor Open-'6 bare Werken en Stadsontwikkeling. H occoccocco3^coDcoDoocccccocc<XKX>ooaxxx>ooocoa;.öax>^Da»: Zaterdagavond heeft in de Kleine Hout straat te Haarlem een vechtpartij gewoed tussen bruiloftsgasten. De strijd werd der mate hevig gevoerd, dat de politie er aan te pas moest komen. Enige vechtenden en agenten werden licht gewond. De strijd vond zijn oorzaak in een vete, die er bestond tussen familie en aange trouwde familie. Ter viering van het hu welijksfeest werd een café gehuurd waar ruim vijftig vrolijke bruiloftsgasten zater dagavond aanwezig waren. De vrolijke stemming duurde echter niet lang: om streeks half elf ontstond aan de bar een woordenwisseling, die al spoedig in een tumult ontaardde en waarbij flinke klap pen werden uitgedeeld. Het duurde niet lang, of alle gasten hadden partij gekozen en namen aan het gevecht deel. Het café bleek al spoedig te klein te zijn, zodat het gevecht noodgedwongen op straat moest worden voortgezet. Omstanders hadden in tussen de politie gewaarschuwd, die met zes man een einde aan het gevecht trachtte te maken. Dit gelukte echter niet dan na dat een agent een opgezwollen wang en bloedende lippen en een andere een blauw oog hadden opgelopen. Ook de bruiloftsgasten kwamen er niet zonder kleerscheuren af: een 56-jarige han delaar uit het woonwagenkamp, die tot de gasten behoorde, werd met een bebloed hoofd naar het politiebureau gebracht. Ook een vrouwelijke gast liep een bebloed hoofd op. De vete was echter niet diepgaand ge noeg om elkaar in de steek te laten: nie mand diende een aanklacht in of wilde tegenover de politie iets verklaren. Metaaldraaier haalde voor de vierde keer iemand uit het water -Dé '23£j§riffe nïefêaTrïraaiëUL. tri Groe- newoud van dé'Bakenessergracht te Haar lem heeft in de prille zondagochtend voor de vierde keer in korte tijd iemand uit het water van de gracht gehaald. De heer Groenewoud lag in zijn bed, toen hij hulpgeroep hoorde. Hij aarzelde geen ogenblik, maar sprong zijn bed uit, rende naar de waterkant en dook pardoes het (koude) water in. Deze opoffering werd echter beloond, doordat hij erin slaagde een 52-jarige stoker uit Zandvoort uit het wa ter te halen. De stoker was die morgen om ongeveer zes uur met zijn bromfiets van de Kouden- horn af de Zakstraat ingereden. Aan het einde van deze straat was hij in plaats van naar rechts linksaf gereden, waardoor hij in de gracht reed. Na de redding is de Zand voorter van droge kleren voorzien en met een taxi naar zijn huis gebracht. De politie heeft de bromfiets later uit het wa ter gedregd. In de loop van de volgende maand zullen acht motoren met zijspan van de Haarlem se politie voorzien zijn van een mobilofoon. De politie beschikt reeds over drie auto's, voorzien van een mobilofoon. Door de uit breiding van het aantal mobilofoons zullen de werkzaamheden der politie vergemak- kelijtkt worden en een bestuurder van een motor kan op vlotte wijze naar een ander deel van de stad verwezen worden in ge val van nood. Twee maal gesnedenin Haarlemmermeer Mr. J. E. Goudsmit, die als kantonrech ter in het raadhuis te Hoofddorp zitting hield, heeft conform de eis een vijftigja rige Haarlemmer veroordeeld tot twee hechtenisstraffen van een maand en tot intrekking van het rijbewijs gedurende twee maal vijf jaar wegens 'wee keer „snijden" van een auto op de Schipliolweg in Haarlemmermeer. Op 13 september reed de Haarlemmer in, zijn auto op de Schiphohveg in de rich ting Amstelveen en hij wilde een auto. be stuurd door een bewoner uit Hoofddorp, passeren. Laatstgenoemde auto werd aan de voorzijde aangereden en het spatbord beschadigd. De Haarlemmer reed door en de bestuurder van de ande'-e auto ging hem achterna. Signalen van de Badhoeve- naar leverden geen succes op en toen deze bij de Rijksweg trachtte te passeren, week de Haarlemmer naar links uit, hetgeen een nieuwe botsing tot gevolg had. Op de Rijksweg nabij de Schipholdijk ging de Badhoevenaar de ander voorbij en hij zet te zijn auto dwars over de weg in het ver trouwen. dat de andere auto zou stoppen. De Haarlemmer stopte we1 maar keerde om en reed weg. Zijn nummer werd geno teerd en proces-verbaal kon worden opge maakt. In zijn requisitoir laakte de ambtenaar van het Openbaar Ministerie, mr. J. van den Oever, de houding van verdachte. Hij had hem twee feiten ten laste gelegd, na melijk twee keer „snijden", maar er zijn nog meer overtredingen waargenomen. „Het optreden van verdachte is te verge lijken met een struikrover r-t de middel eeuwen", aldus mr. Van den Oever. „De man hoort niet meer met een auto op de Aalsdijk, 23 v. Baltimore n. Mobile. Amstelkade, 28. te New Orleans. Algenib, 28 v. Rotterdam n. Hamburg. Alblasserdijk. 30 v. Brownsville n. Le Havre. Alkaid. 30 v.Las Palmas n. Rio de Janeiro. Almkerk, pass. 30 Kp. Frio n. Las Palmas. Alpbard. 30 te Buenos Aires. Alpherat. 31 te Buenos Aires. Andijk, 29 te Rotterdam. Ariadne, 30 te Rotterdam. Alderamin, 29 te Calcutta. Arkeldi.ik, 29 te Penang. Artemis, 29 te Guanta v. La Guaira. Aldabi, 1 te Santos, 6 te Rio de Janeiro verw. Alhena. 1 te Montevideo, 2 te Buen. Aires verw. Alnati, 30 te Rotterdam verw. v. Buenos Aires. Amslelland, 29 te St. Vincent v. Bahia. Appingedijk, 29 te Montevideo Borneo. 29 te Galveston. Bloemendael. 3 te Curacao verw. Boschkerk, pass. 30 Gibraltar n. St. Vincent. Boskoop, 30 te Curacao. Baarn. 29 v. Rotterdam, 30 te Bremen. Bawean, 31 te Hongkong Borneo, 29 te Galveston. Breda. 30 te Callao verw. v. Guayaquil. Bloemfontein, 11 v. Amsterdam n. Durban. Bonaire, 9 v. Amsterdam n. Georgetown. Beninkust, 30 te Freetown verw. v. Abidjan. Batjan, 29 540 m. z.z.o. Colombo n. Las Palmas. Billiton. 30 te Kaapstad. Caltex Nederland, 29 te Kopenhagen. Crania, pass. 28 Laccadiven n. Rastanura. Calamares, pass. 30 Kp. Hatteras n. Havana. Cistula, 30 te Curacao. Caltex Pernis. 29 te Rotterdam. Clavella. 29 te Calcutta. Corilla, 29 te Singapore. Cradle of Liberty, pass. 28 Finisterre n. Mira. Cottica, 1 v Georgetown n. Amsterdam. Caltex Nederland. 29 te Kopenhagen v. R'dam. Camitia, 1 te Brisbane verw. Delfshaven, 29 te Vlaardingen. Duivendrecht, 30 v. New York n. Houston. Durban verw. Dorestad, 28 180 m. n. Fremantle n. Geelong. Daphnis, 29 te Aux Cayes v. Maracaibo. Doris, 29 v. New York n. Curacao. Eendracht, pass. 30 Sao Thome n. Montevideo. Esso Den Haag. pass. 30 Key West n. Antw. Etrema. 31 te Bahia. Eenhoorn. 30 te Alexandrië. Fairsea,, 30 te Genua verw. v. Teneriffe. Guineekust, 30 te Lagos. Graveland. 30 v. Amsterdam n. Bremen. Gaasterland, 30 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Gadila, 2 te Singapore verw. Gooiland, 31 te Santos. Guineekust, 30 te Lagos v. Freetown. Hispania, 28 te Rotterdam. Heemskerk, 30 v Antwerpen n. Hamburg. Hersilia. pass. 30 Ouessant n. Rotterdam. Hydra, 28 1190 m. n.o. Barbados n. Trinidad. Hoogkerk, 30 te Las Palmas Helder, 29 te Libertad v. Lavnion. Hera, 28 v. Ciudad Bolivar n. Baltimore. Hector, 31 v. Kavalla n. Hamburg. Iberia, 31 te Rotterdam verw. Isis, 31 te Curacao. Joseph Frering, 30 v. Rio de Jan. n. ÏJmuiden. Jagersfontein,31 Kaapstad, 4 Port Elizabeth, 9 te Johannes Frans, 30 te Fawley verw. Johan van Oldenbarnevelt, 11 te Kaapstad verw. ,v. Amsterdam. Jupiter, 31 te Amsterdam. Java, 31 te Las Palmas. Kabvlia. 28 v. Perthamboy n. Bajo Grande. Kinderdijk, 28 te Rotterdam. Kryptos. 28 v. Kopenhagen n. Curacao. Kopionella, 30 te Gibraltar. Kota Baroe. 30 te Bahrein. Kermia, 30 te Rotterdam. Kola Inten, 29 v. Rotterdam n. Southampton. Karimata, 28 120 m. z. Madagascar n. Singapore. Kalydon, 29 te Bayo Grande v. Perthamboy. Karimun, 30 te Makassar. Langkoeas, 28 v. Rotterdam n. Antwerpen. Laren berg, 28 v. New Orleans n. Amsterdam. Lawak, 31 te Lorenco Marques. Liberty Bell, 2 te Mena Al Ahmadi verw. Loenerkerk, 30 v. St. Vincent n. Bombay. Louis Lantz, pass. 30 Ouessant n. Las Palmas. Leto, 30 te Rotterdam. Lombok, 29 te Longviey. Leto, 30 te Rotterdam verw. Lekkerkerk, pass. 29 Kaapstad n. Mombasa. Luna, 30 v. Amsterdam n. Lissabon. Linge, pass. 31 Las Palmas n. Rotterdam. Maashaven, 28 v. Bahia Blanca n. Buenos Aires. Maas, 31 te Izmir. Meerkerk, 31 te Tanga. Mentor, 30 v. Cape Haitien n. Europa. Metula, 31 te Pladju. weg". De maximum-tijd van intrekken van het rijbewijs was daarom de eis van de ambtenaar. De kantonrechter was van mening, dat de verdachte schandalig is opgetreden en het is een geluk, dat de bewoner uit Bad hoevedorp en zijn mede-inzittenden er le vend van af gekomen zijn. Molenkerk, 31 te Genua. Murena, 2 te Bunju verw. Marpessa, 29 v. Rotterdam n. Le Havre. Marisa, 29 v. Curacao n. Oran. Maasdam, 4 v. New York n. Rotterdam. Mylady, 1 te Hampton Roads verw. Maashaven, 30 te Buenos Aires. Maasllovd, 30 v. Penang n. Belawan. Mitra, 29 v. Stockholm n. Curacao. Mijdrecht, 29 v. Dakar n. Perzische Golf. Maasland, 30 te Amsterdam. Nias, 29 te Seattle v. Portland. Nieuw Amsterdam, 19 v. Rotterdam n. N. York. Notos, 28 dw. Lissabon n. Genua. Nanusa. 29 680 m. o.n.o. Marcus eil. n. L. Angeles. Noordam, 29 v. New York n. Rotterdam. Oberon. 28 v. Amsterdam n. Antwerpen. Oldekerk, 29 te Shanghai. Omala, 30 v. Rotterdam n. Stockholm. Orestes. 29 v. Rotterdam n. Amsterdam. Osiris, 28 v. Georgetown n. Ciudad Boüvar. Oranje, 4 te Colombo, 8 te Singapore. 10 te Priok verwacht. Oranjefontein, 10 te L. Palm., 16 te A'dam verw. Oranjestad, 8 te Amsterdam verw. v. Cristobal. Oostkerk, 29 250 m. z.z.w. Sydney n. Las Palmas. Overijsel. 29 v. Pt. Elizabeth n. East-London. Orestes, 30 te Amsterdam. Oberon, 30 te Amsterdam. Polvphemus, pass. 28 Mauritius n. Belawan. Prins Frederik Willem. 28 v. R'dam n. Hamburg. Pr. Johan Willem Friso, 29 v. Hamburg n. Antw. Peperkust, 25 ten anker Bonnyrivier. Prins Willem George Frederik, 29 te Hamburg. Prins Casimir, 29 te Bremen. Prins Willem v. Oranje, 31 te Antwerpen. Prins Philips Willem. 29 v. Le Havre n. Londen. Roebiah, 30 v. Baltimore n. Los Angeles. Roepat, 31 te Chalna. Rondo 31 te Belawan. Rotti 30 te Dakar. Rijndam, 5 te Halifax, 7 te N.York verw. v. R'dam. Rijnkerk, 29 te Durban. Riouw, 1 te Dakar verw. Schie. 29 te Rotterdam. Stad Maassluis, verm. 29 v. Newport M. n. Narvik. Sliedrecht, 29 90 m. o.z.o. Socotra n. Mena Al Ahm. Seven Seas, 4 v. Rotterdam n. New York. Sibajak. 3 te Curacao, 18 te Papeete verw. van Sydney. Scherpendrecht, 30 te Philadelphia v. Pto. Rico. Solon, 29 ten anker ben Galveston. Sibigo, 31 te Priok verw. v. Pt. Swettenham. Stanvac Djirak, 29 te Sungeigerong. Stanvac Pendopo, 29 te Sungeigerong. Straat Madura, 30 te Rotterdam. Straat Cook, 1 te Adelaide verw. Straat Torres, 30 v. Brisbane n. Sydney. Soestdijk 29 te Antwerpen. Stad Breda, 30 te Philadelphia. Stentor. 29 v. Amsterdam n. Barbados. Senegalkust, pass. 31 Finisterre n. Amsterdam. Tiberius, 31 te Pta. Del Gada. Trompenberg, 30 v. Antwerpen n. Houston. Taria. 30 te Rotterdam. Tawali, 29 v. Rotterdam, 30 te Antwerpen. Telamon, 31 v. Rotterdam n. Hamburg. Tiba, 30 v. Rotterdam, 31 te Hamburg. Tarakan, 28 v Amsterdam n. Hamburg. Tankhaven II, 29 te Soerabaja. Trajanus, 28 te Hamburg. Triton, 29 te La Guaira v. Aruba. Tero,, 29 te Montevideo. Tjisondari, 28 150 m. o.z.o. Belawan n. Mombasa. Utrecht, 30 te Rotterdam. Van Neck, 30 te Shanghai. Witmarsum, 31 et Antwerpen. Wonosobo, 31 te Cebu. Waterman, 8 te Rotterdam verw. v. Kaapstad. Westerdam, 1 te New York verw. v. Rotterdam. Willem Ruys, 7 te Rotterdam verw. v. Priok. Willemstad, 3 te Trinidad. 6 te Curacao, 11 te Pto. Limon verw. v. Amsterdam. W. Alton Jones, 28 160 m. n.w. St. Helena naar Philadelphia. Waal, 30 te Amsterdam. Zeeland, 30 te Dakar. Zonnewijk 30 te Beiruth. Zuiderkruis, 4 te Amsterdam verw. v. New York. Zuiderzee, 29 v. Sunderland n. Hampton Roads. KLEINE VAART Arcturus, verm. 29 v. Antwerpen n. Rotterdam. Arnoudspolder, 30 v. Lissabon te Antw. verw. Audacia, verm. 29 v. Honfleur n. Glasgow. Bernina, pass. 29 Vlissingen n. Kopenhagen. Brinda, 8 v. Toulon te Antwerpen verw. Flardinga, 29 v. Baesrode n. Londen. Harold, 29 v. Baesrode n. Helsinki. Heemskerk, 29 v. Rotterdam te Antwerpen. Hermes, 2 v. Salerna te Huil verw. Leuvehaven. verm. 29 v. Gotenburg n. R'dam. Marcella, pass. 29 Kiel-Holtenau n. Helsinki. Matthew, 29 v. Antwerpen te Rotterdam. Nassauhaven, verm. 29 v. R'dam n. Gotenburg. Nieuwehaven, verm. 29 v. R'dam n. Kopenhag. Realta, 29 v. Malmö n. Gotenburg. Silvaplana, 29 v. Malmö n. Rotterdam. Spurt, 29 v. Hamburg n. Fleetwood. Taurus, 29 v. Dover n. Rotterdam. Vivo, verm. 29 v. Middlesbro n. Newcastle. Westpolder, 30 v. Lissabon te Antwerpen verw. SLEEPVAART Hudson, 28 v. Trincomale n. Bombay. Poolzee, 28 dw. Kreta n. Suezkanaal. Witte Zee. pass. 28 Tanger n. Dakar. Zwarte Zee, 28 te Port Said. KINDERHUISSINGEL 2 - TELEFOON 11979

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13