366 DAGEN HAARLEM Jaarrijm over de mensen en dingen onder de Damiaaties Hongaren legden krans bij verzetsmonument Eduard Flipse dirigeerde extra N.Ph.O.-concert MAANDAG 31 DECEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Een ongeluk ligt in.... een klein glaasje Jubilaris bij het P.E.N. Restaurant Brinkman Nieuwjaarsdag Diner-dansant „De Kampioen" voetbalt tegen „Olympia" Rutte won oliebollenrit van „De Kampioen" Patiënten huldigden mej. dr. F. G. v. Hasselt Afscheid D. de Graaf bij Van Gend en Loos VEILIG RIJDEN? Dan alcohol vermijden cert in c te horen met Stefan Askenase als solist. De vorige uitvoering, die wij van dit meesterwerk bij het N.Ph.O. hoorden, heeft mij door haar hyper-individuële interpre- tatie dwars gezeten. Het concert kreeg toen door de solist, vooral in het hoofddeel, een geheel ander karakter dan ik mij steeds had voorgesteld. Ik had dit stuk altijd als het prototype van het mannelijke Derde Pianoconcert van Beethoven begrepen. En nu werd het een mild, om niet te zeggen een weekhartig geval. Het was deze avond dan ook een opluchting te ervaren, dat Askenase het viriele karakter van Mo- zarts Concert in c het volle pond gaf en zich nergens te buiten ging aan romanti sche bevliegingen. Een klare, heldere toon, een energiek ritme en een parelende tech niek deden de rest om deze muziek haar ware gedaante en geestelijke inhoud te ge ven. Dat deze gezonde interpretatiekunst de innerlijke bewogenheid niet uitsluit, kon iedere toehoorder aan de prachtig zin gende pianotoon in het Larghetto consta teren. Ook dat was echt Mozart: gevoelig maar voornaam. Een zo eerlijke herschep ping, met alle denkbare middelen van een geraffineerde techniek bereikt, verdient wel de hoogste lof. Askenase werd boven dien in zijn interpretatie gediend door een secure aanpassing van de dirigent en van een voortreffelijk reagerend orkest. De blazers, die in het werk een zo belangrij ke rol hebben, toonden wat zij waard zijn. Zo werd dan deze avond het Mozartjaar bij het N.Ph.O. besloten met een paar pres taties, die de geniale componist waardig waren. Het tweede deel van het oudejaars- concert bestond uit een magistrale uitvoe ring van Beethovens „Eroïca" volgens mij de sterkste symfonie van het beroemde negental. De architectuur van dit monu ment in klanken blijft steeds verbazing wekken. Men doorleeft in deze muziek een andere wereld. Er ligt tussen Mozart en Beethoven een geestelijke en politiek-so- ciale omwenteling. En voor zover Beetho vens „Eroïca" in verband kan gebracht worden met Napoleon, aan wie zij oor spronkelijk zou zijn toegewijd, ligt het voor de hand te denken aan de strategie a la Bonaparte, die fantasie, koele berekening en geniale drang tegelijk manifesteert in dit muzikale heldendicht, dat als tijdsbeeld onvergankelijk zal blijven. Terecht heeft het publiek na afloop geestdriftig hulde gebracht aan gastdiri- gent Eduard Flipse en aan het wakkere orkest. Jos. de Klerk ADVERTENTIE Zaterdagmorgen is de heer H. J. K. Mons, technisch hoofdambtenaar-A bij het P.E.N. te Bloemendaal, wonende Wouwerman- straat 79 te Haarlem ter gelegenheid van het feit dat hij de elektriciteitsvoorziening van Noordholland gedurende veertig jaar gediend heeft, door de directie van het P.E.N. ontvangen en gelukgewenst door de directeur ,ir. J. den Boesterd, die een gra tificatie overhandigde. Van het provinciaal bestuur was er een bloemenhulde. Ook op de afdeling „Schakelstations en beveili ging", waar de jubilaris werkzaam is, is hij zaterdag gehuldigd en onder andere toege sproken door zijn chef, de heer N. Vrijen- hoek. Zaterdagmiddag recipieerde de heer Mons te zijnen huize, waar hij namens de jubileumcommissie werd gecomplimenteerd door de heer G. E. Noordhof. ADVERTENTIE HOUTPLEIN 16 - TEL. 10985 Niet alleen aan de Spanjaardslaan worctt op Nieuwjaarsdag gevoetbald, maar ook in het Noordersportpark te Haarlem. Daar wordt namelijk een voetbalwedstrijd ge speeld tussen wielrenners van de H.S.V. „De Kampioen" uit Haarlem en van de A.S.C. „Olympia" uit Amsterdam. Ook de besturen van beide clubs komen tegen elkaar in het veld. Tal van bekende renners, zoals Gerrit Voorting en de broers Gerard en Piet Peters in het bestuurselftal van „De Kam pioen" en Adrie Voorting en Cor Bijster in het rennerselftal van deze club, zullen daarbij hun beste beentje voorzetten. „Olympia" heeft onder meer Daan de Groot en Piet van Heusden opgesteld en in zijn bestuurselftal spelen de oud-wielerkam pioenen Henk Faanhof en Adrie Zwarte- poorte mee. Scheidsrechter is de he$r L. Braakman. Na de wedstrijden welke om half elf beginnen is er in „De Kam- pioen's" clubgebouw „Kennemerland" aan de Rijksstraatweg een gezamenlijke „snert- fuif". De opstelling van het rennerselftal van „De Kampioen" luidt: C. Bijster; H. Wal ters en L. Vaars; F. Koek, H. van Weeren en Th. Mathot; A. Voorting, S. Steenkist, F. Vaars, J. Heyerman en C. Sellmeyer. Het bestuurselftal van „De Kampioen" bestaat uit: P. Peters; G. Peters en G. Voorting; J. Reyneveld, C. van Egmond en R. Stolpe; W. Reijnders. A. Visser, J. Stoop, W. Voorting en P. v. d. Heyden. De traditionele „oliebollenrit" van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" is ditmaal gewonnen door Rutte. Hij had in deze vijftien kilometer lange rit honderd meter voorsprong veroverd op een groep van drie renners. Daarvan won Koger de sprint om de tweede plaats. De uitslag der A- en B-klasse luidde: 1. Rutte; 2. Koger; 3. Visser; 4. C. v. d. Aar; 5. W. v. d. Aar; 6. H. van Steyn; 7. Koek; 8. Straver; 9. Miedema; 10. Mathot. De uitslag der C-klasse luidde: 1. De Cock; 2. Walters; 3. Riethof; 4. Blommaerts; 5. Sminia; 6. Tjeertjes; 7. Hendriks; 8. H. Pe ters: 9. Willemse „Kegyelettel adózunk a Holland szabad- saghösöknek" („Hulde aan de Nederlandse strijders voor de vrijheid"), staat er op het rood-wit-groene lint, waarmee de krans is getooid, die twee Hongaarse vluchtelingen uit Bethesda Sarepta zaterdagmiddag bij het verzetsmonument op de Dreef in Haar lem onder grote belangstelling neerlegden ter nagedachtenis aan de Nederlandse ver zetsstrijders, die tijdens de Duitse bezet ting voor het vaderland zijn gesneuveld. Vijfenzeventig Hongaarse vluchtelingen stonden stram in de houding en de voor bijgangers bleven staan, toen het Hon gaarse volkslied werd gespeeld. Enige minuten nadat de laatste tonen van de hymne waren verklonken heerste er een plechtige stilte. De wind joeg de wolken flarden laag over de bomen en speelde met de Hongaarse vlag, terwijl enige ver waaide regendruppels op de gewijde grond uiteenspatten. „Ook wij hebben evenals de Nederlan ders gevochten voor ons vaderland en met blote handen tanks bestormd. Wij hebben de wereld bewezen, dat wij eveneens leven en sterven voor het vaderland en de vrij heid", zei Gyula Kupi, die namens de vluchtelingen sprak. „Het ziet er echter naar uit, dat de overmacht zal zegevieren". Toch was hij ervan overtuigd, dat de va derlandsliefde en het vrijheidsideaal op de lange duur zullen overwinnen. Als bewijs hiervan wees hij op de strijd, die het Ne derlandse volk tijdens de Duitse bezetting heeft moeten voeren en tenslotte toch ook het juk van de overheerser heeft afge schud. Met van ontroering trillende stem dank te hij het Nederlandse volk en de Konin gin, die hen zo spontaan hebben geholpen. Hij legde de gelofte af, dat, totdat de dag aanbreekt, dat Gods rechtvaardige hand Hongarije zal hebben vrijgemaakt van de bittere onderdrukking, de Hongaren Ne derland als een tweede vaderland zullen beschouwen. „Wij zullen hier werken alsof wij aan ons eigen vaderland bouwen. Laat de krans, die wij gelegd hebben een symbool zijn vanonze wederzijdse vaderlandsliefde, ADVERTENTIE Als u gaat rijden, drink dan niet Als u gedronken hebt, rijdt dan niet Vele patiënten, van wie een aantal met haar kinderen, hebben zaterdagmiddag af scheid genomen van mejuffrouw dr. F. C. van Hasselt, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd haar func tie van gynaecologe van het Sint Elisabeths Gasthuis te Haarlem neerlegt. In een der zalen van het gasthuis werd een receptie gehouden en de drieling van de heer en mevrouw Van den Berg uit Haarlem- Noord, die zeven jaar geleden in het zie kenhuis geboren is, waarbij de scheidende als behandelende dokter optrad, verwel komde mejuffrouw Van Hasselt met het aanbieden van bloemen. Namens het comité van patiënten voerde mevrouw E. J. C. van Vlijmen-Koets uit Overveen het woord, die meedeelde, dat de patiënten het op prijs hebben gesteld in de gelegenheid te worden gesteld uiting te ge ven van haar grote dankbaarheid en liefde jegens dr. Van Hasselt. Velen uit Haarlem en omstreken zullen het binnenkort een gemis voelen haar niet meer te kunnen consulteren. Maar de deuren der huizen van de patiënten blijven open en gehoopt wordt, dat zij dikwijls zal komen om rustig te kunnen praten. In het verleden is reeds gebleken, dat dr. Van Hasselt, ondanks haar uitgebreide praktijk, nooit de indruk te hebben gevestigd het druk te hebben. Zij leefde met de zieken mee en gaf haar veel mee. Mevrouw Van Vlijmen deelde mee, dat na de oproep van het comité, mee te wer- ken om een blijvende herinnering aan te bieden, spontane reacties zijn binnenge komen. Een patiënte schreef: „De behande ling en verzorging van dr. Van Hasselt zijn niet in geld uit te drukken". Het comité is in staat gesteld een aantal geschenken (on der andere een clubfauteuil, een lamp, en zilveren lepels) aan te kopen. Kinderen van de comitéleden boden ze aan. Onder de velen die afscheid namen was ook de oudste patiënte, de negentigjarige mevrouw Max. ADVERTENTIE Zaterdagmiddag hoeft de heer D. de Graaf, wonende Patrimoniumstraat 31 te Haarlem, in een bijeenkomst in hel goede renstation aan de Westergracht afscheid genomen van de chefs en collega's we gens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd.. De scheidende functionaris heeft gedurende achtendertig jaren zijn beste krachten gegeven aan het ex peditiebedrijf van Van Gend en Loos, eerst als besteller en de laatste jaren was hij werkzaam bij het aannemen van goe deren. De plaatselijke directeur prees de plichts betrachting en onvermoeide ijver. Ook de personeelsvereniging, waarvan de neer De Gaaf een aantal jaren voorzitter is geweest, deed van haar belangstelling blijken en een vertegenwoordiger overhandigde de scnei- dende functionaris een vulpen. ADVERTENTIE waarvoor wij bereid zijn ons leven te ge ven". Vervolgens werd„ een kleine krans van de oud-verzetsstrijders om de Hon gaarse vlag gehangen. Ds. Joh. Bronsgeest schetste in enkele woorden de strijd die de Nederlanders hebben moeten voeren tijdens de bezetting en begreep, daarom zo goed wat de Hon garen hebben doorleefd. Hij toonde zich ontroerd over het feit, dat de Hongaren te kennen hebben gegeven te zullen wer ken alsof het hun eigen vaderland gold. De plechtigheid werd gesloten met het spelen van het „Wilhelmus". Onder de vele aanwezigen bevonden zich onder meer de heer L. J. P. N. A. Bouwman, lid der gedeputeerde staten en burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers met echtgenote. Twee Hongaarse vluchtelingen leggen een krans bij het herdenkingsmonu ment aan de Dreef. Leden van de Expogé en de bond van oud-illegale werkers vormden een erewacht. Het extra concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest op zaterdagavond in de Haarlemse Concertzaal werd door Eduard Flipse, de bekende leider van het Rotterdams Philharmonisch Orkest gediri geerd. Deze was er in geslaagd het N.Ph.O. na korte voorbereiding volkomen naar zijn hand te zetten en de uitvoering van een programma van repertoirenummers het stempel van zijn persoonlijkheid op te leg gen. Wat dit betekent betreffende de Sym fonie in g kleine terts van Mozart is niet anders te omschrijven, dan dat hij dit meesterwerk zo correct mogelijk vertolkt, zonder te zoeken naar geheime achter gronden, die wellicht tot aandikken der bedoelingen van de componist kunnen lei den. Blijft alleen dan nog de geladenheid, die hij haar meegeeft en die hij afmeet aan zijn gezonde kijk op zijn taak als diri gent, waarvan het begrip „stijl" een essen tiële factor is. Na de klare reproduktie van Mozarts Symfonie in g kreeg men diens Pianocon- Merck Sharp and Dohme zoals één winter slechts geleden, toen kou de vogels deed verstarren, 't Was uit met al dat harrewarren en oppositie en bestuur die zwoegden samen menig uur om vogels, door de vorst gesteven, in warmte weer te doen herleven. Aan de geschillen dacht er geen: Het dier was nu weer nummer één. ELK jaarrijm herbergt normaliter ook nog een cultureel chapiter. Dit is ook thans niet overdreven: Er viel voldoende te beleven. Wij gaan eerst onze aandacht schenken om de herdenking te herdenken van Mozart en van Bilderdijk, van onze „factor" Langendijk. De eerste kwam in jonge luister, de tweede in 't beginnend duister van de neerslachtige gedachten die dit genie bergafwaarts brachten. Tenslotte konden we ermee prijken, dat Langendijk zijn Trou deed blij eken aan deze stad en met allure het schouwtoneel wist aan te vuren in dagen toen de dramatiek verzandde in de retoriek. Nog wachten wij bij het toneel de winnaar van het Landjuweel, dat Haarlems Bloei heeft uitgeschreven voor wie aan deze kunst zich geven. Maar geldt dat woord niet voor ons allen zoals wij 't nieuwe jaar invallen? Wie acht zich weer een jaartje wijzer al is hij ook een haartje grijzer? 'K ZIE maar één wijzer voor mij staan en die wijst twalef uren aan. Henk Biersteker Nurks komt in de doorkijk Hartslag van Haarlem SCHOON 't menigeen met schrik vervulde, die Nurks niet in de doorkijk duldde, kwam Bronners Caam'ra-monument waar hij het wilde. Pertinent zei hij: „Ik wil alleen maar daar hem en anders komt hij niet in Haarlem!" Edoch, wat rijmt er nu op orgel? Ik vind niets anders dan gegorgel, daarmee mag 'k niet de klank typeren van 't orgel, waarvoor restaureren noodzaaklijk bleek. Dit instrument, in klanken weel de ongekend, verlangde een ervaren vakman en daar kwam heel wat ongemak van. Want het advies van een commissie werd opgevat als een omissie: zij meende dat dit werk zou slagen als 't Marcussen werd opgedragen. Maar deze man heeft het gemis, dat hij geen Nederlander is. Het leverde een groot debat op; de raad gaat daar terecht nog prat op omdat de wijsheid zijner monden per radio werd uitgezonden. De stemming kwam. Vrij algemeen verwees men d'arbeid naar de Deen. Al zei er één: „Ich, armer Tor, ich bin so klug als wie zuvor". MEN meldt u dra met droefenis dat er een jaar verstreken is. Wij -.teck'nen daarbij aan, vóór alles, dal 't ook in Haarlem het geval is. 't Verrast ons steeds, want soms verluidt het. dat men de klok hier achteruit zet. Da's dus onjuist. Het moog' ons sieren dat wij op tijd ons oujaar vieren. En 't moet nu maar weer eens gezeid zijn, dat we hier heus wel bij de tijd zijn. Wel wordt de tijd verkeerd beoordeeld door menigeen. De raad bijvoorbeeld denkt heel naief: de tijd, die rek je als klapkauwgom in 't kinderbekje. Een middagzit van vier, vijf uren is nu te kort om te besturen. Er valt nog zóveel meer te zeggen. dus davondstond erbij beleggen. Maar steeds negeert die redenatie de spankracht van de concentratie! 'k Weet niet of 't al genoeg verbreid is, dat ook een ieders spreektijd Tijd is. Kan 't dat er minder lang betoogd wordt, nu ook de waterprijs verlioogd wordt? MAAR één ding heeft ons toch gesterkt: er is noest openbaar gewerkt. In 't bevend web van wegtrajecten, dat overheden als insecten rondom en door deez' stede weven, is Haarlem steeds zichzelf gebleven. En laten dan rijk en provincie met plannen waarvan "k geen begin zie elkaar bekampen om het poen. Ziet! Haarlem is vast iets gaan doen. 't Verbreedde wars van zulk gepingel de Nassaulaan, de Kinderhuissingel, de Kleverparkweg Breerostraat, het Bolwerk, dat nu heel kordaat recht op de nieuwe brug afgaat, die, van het Vrouwehek bekeken, al fiks het Spaarne uit komt steken. 't College dééd wat 't in zijn hoofd had, schoon menigeen het nooit geloofd had: kocht Beijnes en kocht Heiland Nautic en Füncklcr 'k hoop da'k het niet fout tik EIVoor elke raadscommissie is dit jaartje (met permissie) heus zo gek nog niet begonnen. Wat is er dan bij gewonnen? Wel, dat is heel gauw verteld: men kreeg meer presentiegeld. Wie meent soms, dat dit onverdiend is of denkt, dat het zo uitgekiend is? Die zeg ik: waag uzèlvers maar aan twee budgetten in één jaar met twee enorme déficiten die als besmuikte parasieten zacht knagen aan ons steed'lijk leven tezamen een miljoen of zeven Daartegenover staat een winstpunt dat Amsterdam ons wel het minst gunt: ja, Aam'rikaanse farmaceuten gaan bouwen aan het Noorder-Buiten. Op onze beurt bewenen wij de Flora: ónze neus voorbij. Hier griste 't nijvre Rotterdam de kaas van onze boterham Maar laten we ons college eren: vooruitzien kenmerkt zijn regeren. Het „plande" aan de Dreef bij Zeus Een splinternieuw Krelagehuis. Het „plant" zoveel, vooral voor 't bouwen dat 't werk niet meer is te verstouwen, 't Is zaak, dat ambtelijke stappen elkaar hier niet gaan overlappen. Tot wering van de sof is er nu ook een „planning-officer". Gelukkig ging Den Haag bedenken, dat bouw-volumineuze wenken vaak de verhoudingen verstoren. Het fluisterde ons in de oren: „Richt u maar onder ons gezeid wat meer naar uw capaciteit. Gemeente, blijf Uw kansen grijpen zolang die woningnood blijft nijpen en als achterbakse macht 't geluk vernielt, waar men naar smacht. Zolang ik naar de woningmarkt kijk verzucht ik: maak maar haast met Parkwijk De palen voor de Prinsenbrug Maar wil u er doen reserveren, ga niet naar Haarlems opperheren. Zij kochten 't, exploiteren 't niet. Bestel bij hen geen „twee ensuite", al zouden wij elk dezer heren ook heel best als gérant waarderen en zeggen aan W. F. Ilappé: „ja, breng meteen de sherry mee".... Of tegen de heer W. C. Bakker: „maakt u me morgen zes uur wakker en hou de reek'ning maar in 't schort want ik heb een enorm tekort BEKLAAG u, Spaamcstedelingen, niet over de verwikkelingen op internationaal niveau ook onder ons was 't maar zo-zo. Denk aan de strijd om de miljoenen die Teyler naliet— zich verzoenen gaat hier ook zo eenvoudig niet. Of is de uitkomst in 't verschiet? Denk voorts terug aan het krakeel der dierbescherming, och hoeveel moest men al niet ver-procederen voordat de rust hier weer kon keren? Neen, wij misgunnen die dukaten heus niet aan onze advocaten, maar zien ze liever nog besteden,

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 19