Twee maal Oud en Nieuw Estafette-puzzel No. 9 Hachelijk nieuw radioprogramma bleek eersteklas voltreffer Fa. B. ENGELENBERG Zie Boven: Van dag tot dag Omroep verraste ouders met overkomst van hun zoon uit Canada V oor drachtkunstenares Ruth Draper overleden <~Praatateel Suiker Beeldspraak OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Vrouw vermoord te Amsterdam Oostduitse schoolklas naar West-Berlijn uitgeweken Vijf meisjes bleven en 15 jongens vluchtten Fabriek en drie huizen afgebrand bij Groenlo Beverwijker beroofd door twee Amsterdammers K. Kruithof, erevoorzitter van het G.N.V., overleden KRYPTOGRAM Tsjoe En Lai beraadslaagt weer met premier Nehroe Zijn bezoek aan Pakistan was geen succes NAVO-opperbevel in Midden-Europa voor Westduitser? Op de Banks gaat naar Egypte om Moorhouse's lijk te zoeken MAANDAG 31 DECEMBER 1956 o De afschaffing van de consumentensub sidie op suiker, samen met de weder invoering van de omzetbelasting op dit gebruiksartikel, zal straks tot een prijs verhoging van zeven cent per kilo leiden. Dit is het dubbele van de verhoging, die door de Sociaal-Economische Raad aan de regering was geadviseerd, een advies dat de regering verklaard had te aanvaarden. Suiker is een levensmiddel dat door nie mand enkele zieken uitgezonderd kan worden ontbeerd. De aanzienlijke prijsverhoging, waartoe nu is besloten, is er dus een die alle burgers treft en nog wel zodanig dat zij de minst bevoorrechten, bij wie de uitgaven voor levensmiddelen een groter deel van de totale kosten van levensonderhoud uitmaken, aanzienlijk zwaarder treffen dan hun medeburgers met hogere inkomens. Daarin zit ons in ziens een grote mate van sociale onrecht vaardigheid. De regering heeft zojuist beloofd, de omzetbelasting op textiel „nooit" meer te zullen invoeren. Ook textiel is een belang rijk gebruiksartikel voor arm en rijk, maar de consumptiebehoefte verschilt daarbij toch wel veel sterker dan bij een zo pri mair levensmiddel als suiker. Waarom kan de omzetbelasting op tex- 'tiel dan wèl afgeschaft blijven en die op suiker niet? Waarom moet het leven voor de slechtst-bedeelden nóg moeilijker wor den gemaakt? Grote mannen en grote daden in de ge schiedenis der mensheid zijn onderhevig aan een subjectiviteit in waardering, die het zeer riskant maakt om vandaag te spreken van „groot" ten aanzien van tijd genoten of gebeurtenissen des tijds. Sommigen spreken zeer lichtvaardig van „groot" en „historisch", zonder dat zij zich blijkbaar realiseren dat hun nazaten an dere normen zullen aanleggen en dus wel licht een geheel andere waardering zullen uitspreken over datgene, wat heden ge beurt en over degene, die heden in het schitterend licht van een algemene be wondering staat. In de kunst kan men nog van een zekere geijktheid der groten gewagen, zoals bij voorbeeld ten aanzien van de Oude Mees ters en van de tot onbetwistbare litteraire souvereinen gewijde auteurs. Doch ook dan gebeurt het nog, dat dwazen stenen wer pen naar de geijkte culturele erfenis van deze meesters, zoals dezer dagen in het Parijse Louvre is gebeurd, waar iemand de „Mona Lisa" beschadigde. Men kan natuurlijk betogen dat deze dwazen uit een psychopathisch gebrek aan onderscheidingsvermogen en zelfbeheersing handelen. Doch is het dan niet evenzeer een soort psychopathie, wanneer tijdgeno ten zich vergrijpen aan standbeelden van mensen, wier prestaties - buiten het ar tistieke - de wereld een onbetwistbare vooruitgang hebben bezorgd? Ferdinand de Lesseps, de schepper van het Suezkanaal, droeg een enorme prestatie bij tot ontsluiting van de werelddelen ten opzichte van elkander. Hij beging de grote fout, een Fransman te zijn. Dit kwam pas als fout aan het licht, toen Egyptische heet hoofden in hem het symbool van een Franse overheersing van Egypte gingen zien. Die heethoofden, merendeels studen ten, zullen wellicht zijn geïnspireerd tot het vernielen van De Lesseps' standbeeld door de omverwerping van het pompeuze Stalinbeeld in Boedapest. Wanneer zij ech ter de gave des onderscheids hadden be zeten, zouden zij het onderscheid tussen Stalin en De Lesseps hebben beseft. De symboliek van het Stalinbeeld was voor Hongarije regelrecht en ondubbelzinnig die van meedogenloze vrijheidsberoving terreur. De symboliek van De Lesseps' monument was er een van cosmopolitisch karakter, van wezenlijke vooruitgang, de eerste plaats ten bate van Egypte zelf. Grote mannen en grote daden zijn onder hevig aan het wisselend oordeel van de golfslag der tijden. Maar geijkte groot heden zijn niet te miskennen, behalve door dwazen. In de symboliek van twee monumenten, dat van Stalin en van De Lesseps, staan twee soorten nationalisme tegenover el kaar: het gezonde, gerechtvaardigde en natuurlijke van een verzet tegen vrijheids beroving en het ongezonde, gevaarlijke en onredelijke van een blinde vernielzucht zonder aanzien der geijkte waarden. Het is de symboliek der gevallen beel den, een welsprekende beeldspraak. Het nieuwe radioprogramma „Dit is uw leven", dat zaterdagavond voor het eerst door Hilversum II werd uitgezonden, en dat door velen en niet in de laatste plaats dooi- degenen die het voorbereidden en uitvoer den als een hachelijk avontuur werd tege moet gezien, heeft in elk geval een uiter mate gelukkig debuut gemaakt. Zoals voor zoveel attractieve program ma's heeft ook voor „Dit is uw leven" een angelsaksische uitzending model gestaan. „That's your life" is reeds lang een top- trekker van de Amerikaanse TV en werd door de commerciële I.T.A. in Engeland overgenomen, waar het aanvankelijk ook met zeer veel reserve werd ontvangen. Daar is inderdaad alle aanleiding toé, omdat een zeer diepe ingreep wordt ge daan in het particuliere leven van de niets vermoedende mannen en vrouwen, die door de programmasamenstellers voor hun uit zending worden uitgekozen. Deze immers worden ten overstaan van een duizend koppig publiek plotseling geconfronteerd met hun eigen leven, waarin zij ineens al lerlei mensen weer in levende lijve voor zich zien staan die vroeger een meer of minder grote rol in hun leven hebben ge speeld. Het is duidelijk dat men daarbij het gevaar loopt allerlei emoties op te roe pen, die men zowel de slachtoffers als de kijkers en luistei-aars beter had kunnen be sparen. Voorzichtig Dat het zaterdagmiddag, toen het pro gramma werd opgenomen, allemaal goed is gegaan, is zeker te danken aan de voor zichtigheid waarmee men te werk is ge gaan bij het voorafgaande onderzoek naar de antecedenten van de heer J. H. de Ruy ter uit de Solebaystraat in Amsterdam- West enerzijds en de tact en vooral distinc tie waarmee de reporter Bert Garthoff de ondervraging leidde. Natuurlijk volgde hij daarbij een schema, dat tot een climax moest leiden, maar hii moest toch ook de reacties afwachten van zijn slachtoffer. Daarbij heeft hij bijzonder veel, vaak on bedoelde, medewerking gehad. Toen Bert Garthoff de naam van een oude bekende noemde, antwoordde de heer De Ruyter: Die is overleden", waarop prompt per magnetofoonband uit de mond van een ne gentigjarige klonk: „Ik ben nog springle vend, Jan!" Nadat op deze wijze hetzij per band, maar veel vaker in persoon oude bu ren, vrienden uit de militaire dienst of uit een zangkoor en zelfs „het eerste meisje" op het podium waren verschenen, naderde men het hoogtepunt, dat vooral door dege nen die met het geheim daarvan op de hoogte waren, met toenemende spanning werd verbeid. De heer en mevrouw De Ruyter, die haar man vergezelde, hebben vier kinderen, waarvan er zich drie in ons land bevinden en dus ook bij de opname een rol vervulden. Maar de vierde zoon is naar Canada geëmigreerd, waar hij in Norwood bij Winnipeg woont, en toen deze door Garthoff ter sprake werd gebracht, antwoordde de heer De Ruyter: „Die kunt u dus niet bereiken". Onmiddellijk daarop klonk, per band al weer, een groet van de zoon in Canada, die reeds veel ontroering, en waarlijk niet al leen bij de ouders, maar ook bij de in de studio aanwezigen, teweeg bracht. Dat was echter slechts een aanloopje tot de ontkno ping: ook de zoon uit Canada bevond zich in de studio. Hij was op verzoek van de om roep en met medewerking van de Emigra tiecentrale en de K.L.M. speciaal voor deze uitzending overgekomen. Zijn verschijning vormde uiteraard de bekroning van het programma, dat uit muntte door levendigheid en natuurlijk- ADVERTENT1E Doclstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 GELUKKIG NIEUWJAAR heid. Er is voor de uitzending in het avond programma nogal wat gesnoeid. Dat moest om twee redenen: de tijdsduur, die ver werd overschreden, en de ongedwongen en ongeremde conversaties, die losbraken bij de ontmoetingen tussen de heer De Ruy ter en zijn oude vrienden. In elk geval kreeg in „Dit is uw leven" de menselijk heid zijn kans, hetgeen te zelden het geval is in radioprogramma's. Het blijft waar, dat „Dit is uw leven" veel beter geschikt is voor de televisie. De Vara-TV-afdeling heeft het echter niet aangedurfd uit de zeer begrijpelijke motieven die wij al noemden. Nu heeft de TV-sectie van de Avro zich van de rechten op dit program ma verzekerd. Siebe van der Zee was dan ook onder de belangstellenden voor de op neming van deze Varastunt in de NCRV- studio. Niet te vaak Het staat wel vast, dat „Dit is uw leven" geen wekelijks of zelfs maar regelmatig te rugkerend programma zal worden. Daar voor kost het te veel tijd, moeite en geld. Twee medewerkers zijn drie weken lang bezig geweest met het napluizen van de gegevens van dit leven van de heer De Ruyter en het opsporen van zijn vroegere vrienden. Men moet bovendien in de toe komst rekening houden met minder gun stige gevallen, zodat men dan opnieuw moet beginnen. Bovendien profiteerde men nu van de onbekendheid van het Neder landse publiek met dit programma, want het staat en valt met het verrassingsele ment. Daarom werd aan alle daarin voor komende figuren ook geheimhouding op gelegd en met name aan de zoon uit Cana da, die van zijn aankomst in de middag in Nederland' af het vliegtuig had ver traging en moest door mist in Brussel lan den „verborgen" werd gehouden. Ten slotte moet men zich er van vergewissen Oud en Nieuw is ook maar iels betrekkelijks. We weten immers dat Oost-Azië ons uren voor is in de tijd en dat onze kalender al weer uren op 1 januari staat terwijl Amerika nog wacht op de klokslag die het oude jaar uitluidt. Elke tijdzone heeft dus zijn eigen oud-en-nieuw en er zou dus behoefte kunnen bestaan aan zo iets als een universeel oud-en-nieuw, tijdstip waarop het gehele mens dom als één man van de stoel zou oprijzen Bij de sterrenkundigen bestaat die behoefte, om andere redenen overi gens, allang en daarom hebben zij een regeling getroffen die inderdaad in iets dergelijks voor ziet. Niet de stand van de wijzers van de klok (die immers per tijdzone verschilt) maar de stand van de aarde ten op zichte van de zon is daarbij bepalend. U weet dat de tijd die de aarde nodig heeft voor één omloop om de zon langer duurt dan „een kalenderjaar". Niet 365 etmalen, maar 365 etmalen plus 5 uren, 48 minuten en 46 seconden, een zgn. „tropisch jaar". Voor onze kalender is dat overschot van (bijna) zes uren onbruikbaar; vandaar dat wij het la ten oplopen tot het na vier jaar (bijna) 24 uren bedraagt, welk etmaal wij dan als schrikkeldag in de kalender invoegen. Maar met al dit ge smokkel veranderen wij natuurlijk niets aan de werkelijke gang van za ken en die is deze, dat één omloop om de zon (men kan ook technisch zeggen: één rondgang van de zon van lente punt tot lentepunt) op dat „gekke" getal aan etmalen, uren, minuten en seconden uitkomt. En hierop baseert de sterrenkundige zijn tijd- bepaling. Hij zegt: het annus f ic tri s (vrij te vertalen als: sterrenkun dig oud-en-nieuw) valt op het tijdstip dat de zon nog 80 graden langs haar hemelbaan (de ecliptica) moet afleggen eer zij het lentepunt zal bereiken. In het begin van het afgelopen jaar viel dat tijdstip op 1 januari en wel om 10 uur, 02 minu ten en 11 seconden, Ne derlandse tijd. Dat tijd stip was dus het annus fictus 1956, maar u bent natuurlijk nu benieuwd naar het tijdstip annus fictus 1957, het univer sele tijdstip waarop 1957 „voor de hele wereld geldig" zal beginnen Welnu, dat valt ogenschijnlijk vreemd - op 31 december 1956, als onze Nederlandse klok ken 15 uur, 50 minuten en 57 seconden wijzen. Bijna negen minuten voor vier, maandagmid dag dus. En daarmee is dus het kalenderjaar 1956 een jaar geweest dat twee „anni ficti" rijk was... De oplossing voor dit vreemde geval is een voudig: het kalenderjaar 1956 telde 366 volle et malen en had dus ruim te genoeg om een heel „tropisch jaar" te kun nen bevatten met zelfs aan weerskanten nog enige speling. Telt u maar na: 365 etmalen, 5 uren, 48 minuten en 46 seconden na 1 januari 1956 te 10 uur 02 minu ten en 11 seconden is het nog steeds 1956 en wel 31 december 1956 te 15 uur 50 minuten en 57 seconden - zie boven. G. v. W. In de afgelopen nacht is in een huis aan de Oudezijds Achterburgwal te Amsterdam een vrouw, die in deze buurt bekend staat als „Chinese Annie", door wurging van het leven beroofd. Zij was 31 jaar. BERLIJN (Reuter/UP) Dezer dagen zijn vijftien van de twintig leerlingen van de hoogste klasse van een middelbare schooi te Storkow, op vijftig kilometer ten westen van Berlijn, naar West-Berlijn uitgeweKen. Eind oktober hadden zij op school stilte in acht genomen uit sympathie met de Hon gaarse verzetsstrijders Sindsdien waren zij herhaaldelijk ondervraagd door leden van de Oostduitse staatsveiligheidspolitie; maar niettegenstaande dreigementen en be loften had niemand verraden, wie het initiatief tot de demonstratie had genomen. Tenslotte waren vijftien jongens en vijf meisjes van school gestuurd. Hun was mee gedeeld, dat zij voortaan geen enkele Oost duitse school meer zouden mogen bezoe ken en dat hun gedrag verdere gevolgen zou kunnen hebben voor hen en nun ver wanten. Daarop besloten vijftien leer lingen naar West-Berlijn uit te wijken. Een van de jongens ontving een telegram waarin stond dat zijn moeder stervende was en hem verzocht naar huis terug te keren. Hij stond op het punt terug te gaan toen zijn moeder hem in West-Berlijn kwam opzoeken. Zij was gezond en had geen telegram gezonden. In 1956 zijn ongeveer 165.000 Oost- Duitsers naar het Westen gevlucht; onge veer 12.000 meer dan in 1955. Geen derde weg De leider van de Oostduitse communis tische partij, Walter Ulbricht, heeft ver klaard, dat studenten en intellectuelen „be smet" zijn door de Hongaarse revolte. Hij critiseerde Joegoslavië en Polen wegens hun onafhankelijkheidsverklaringen van de Sovjet-Unie.. „De belangrijkste les die uit de Hongaarse gebeurtenissen getrokken kan worden is, dat er geen derde weg be staat", zo verklaarde hij. Hedenmorgen zijn te Lievelde bij Groen lo de sportkledingfabriek „Sturka" en drie woonhuizen bijna geheel in vlammen opge gaan. Drie andere woonhuizen zijn door het vuur beschadigd. Door deze brand zijn 25 personen dakloos geworden. De brand is omstreeks acht uur in de fabriek ontstaan. Anderhalf uur later had de brandweer het vuur bedwongen. In een van de drie nage noeg verwoeste huizen was een manufac turenzaak gevestigd. Een gelukkige familie De Ruyter verenigd. of de uitverkorenen wel de eventueel op te roepen emoties kunnen doorstaan. Pro grammasamensteller Karei Prior had dan ook de huisdokter van de heer en mevrouw De Ruyter geraadpleegd. Het ligt in de bedoeling, dat dit seizoen twee van dergelijke programma's worden gegeven Men zal daarbij proberen ook eens een bekende Nederlander met zijn eigen leven te confronteren. Maar dat kan moei lijk beter uitvallen dan dat van de heer en mevrouw De Ruyter, die een „Familie- Doorsnee" van de beste soort bleken. J. II. Bartman Zondagmorgen om vijf uur is in de Am- stelstraat te Amsterdam een 46-jarige schilder uit Beverwijk door twee mannen mishandeld en daarna beroofd van een bedrag van ongeveer 60. De daders van deze beroving werden vrij spoedig door de politie ingerekend en ach ter slot en grendel gezet. Zij zijn de 22- jarige metselaar J. W. S. en de 36-jarige stoker W. P., beiden uit Amsterdam. De beroemde Amerikaanse voordracht kunstenares Ruth Draper is zondag in New York overleden. Zij werd tweeënzeventig jaar. In 1915 begon zij een toneelcarrière. Zij trad echter slechts één keer in een toneel stuk op. Sinds 1920 wijdde zij zich aan het solotoneel met eigen schetsen en monolo gen. Alszodanig werd zij beschouwd als de belangrijkste voordrachtkunstenares in Amerika. Zij trad ook vele malen in het buitenland op en bezocht ons land regel matig. Zij gaf hier voor het laatst een voor stelling in mei van dit jaar. Zaterdag is te zijnen huize te Utrecht op 81-jarige leeftijd overleden de erevoorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond de heer K. Kruithof. De heer Kruithof was een der oudste pioniers van de christelijke vakbeweging. Horizontaal: 1. krachteloos jong dier 3. als een klein beestje een jongensnaam krijgt is het strand smal 6. uitroep van zeeman klinkt hallig in Rotter dam 7. beneden iets kleiner dan wat verbazingwek kends 9. staat een Europeaan achterstevoren, dan zin gen er velen 11. stuk varken aan hijs- tuig maakt hels kabaal 14. met een verwarde staf kan men elders betalen 15. voor restanten van in rook vervlogen genoe gens 17. tegenwoordig kunnen schepen liggen op een woordenstroom 18. is zij 136 of 204 centi meter lang of groter? 19. zet veertien weer goed en de loper heeft er iets aan Verticaal: 1. omgeef een bloeiwijze door een groet voor de lezer en men kan er mee trappen of marcheren 2. ontbreekt er iets aan een methode, dan wordt het een bevlieging 3. aanduiding van een groeve kon digt iets aan 4. achterstevoren lopende rivier is een puntenreeks 5. in het Frans van goud is erg droog 8. woest dier 10. raakt uw houding in de war dan wordt het verhaal heldhaftig 12. glanzende consument 13. komt na duur stoken 15. gegroet, omgekeerde vrouw 16. lijkt veel op vijftien, maar het is vlak en tien bij tien meter NIEUW DELHI, (Reuter/AFP) Pre mier Tsjoe Er Lai van communistisch Chi na is zondag te Nieuw Delhi aangekomen voor de tweede serie besprekingen met premier Nehroe over wereldproblemen. Tsjoe zei dat hij na zijn bezoeken van de volgende maand aan Moskou en Warschau naar India zal terugkeren. Hij zal na zijn besprekingen met Nehroe in Peking gaan uitrusten van de vermoeienissen van zijn Aziatische reis. Tsjoe was in Dacca uitgeleide gedaan door de Pakistaanse premier, Soehrawardy, die verklaarde, dat het tiendaagse bezoek had bijgedragen tot het uit de weg ruimen van misverstanden. Niets zou nauwere con tacten tussen beide landen in de weg be hoeven te staan, zo zei hij. De universiteit van Dacca heeft Tsjoe het eredoctoraat in de rechtswetenschap ver leend. Hij werd „een der zeldzame dyna mische persoonlijkheden van onze eeuw" genoemd. In Dacca is vernomen, dat China en de Sovjet-Unie economische hulp hebben aan geboden op voorwaarde, dat Pakistan uit het pact van Bagdad en de Zuid-oostazia- tische verdragsorganisatie zou treden en alle banden met de Verenigde Staten zou verbreken. De Pakistaanse leiders hebben Tsjoe duidelijk gemaakt, dat Pakistan zijn westelijke bondgenoten trouw blijft. De Pa kistaanse leiders hebben getracht Tsjoe over te halen de tien Amerikanen, die nog in China gevangen zitten, vrij te laten. Doch Tsjoe verklaarde, dat hij reeds ge noeg verzoenende gebaren had gemaakt en dat het nu de beurt van de Amerikanen is, aldus deze Pakistaanse kringen. Broederlanden Tsjoe En Lai heeft in een uitzending voor de Amerikaanse televisie verklaard, dat er „geen inmenging" van de Sovjet-Unie in de binnenlandse aangelegenheden van Hon garije is geweest. Integendeel aldus Tsjoe En Lai het is de UNO-Assemblée ge weest, die getracht heeft zich te mengen in de Hongaarse aangelegenheden. Tsjoe En Lai zei, dat de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en (communistisch) China die zijn tussen twee „broeder-lan den" en dat deze saamhorigheid „door geen enkele onenigheid of intrige verbroken kan worden". Tenslotte oefende Tsjoe En Lai critiek uit op de Amerikaanse politiek jegens Egypte. Aan de ene kant aldus Tsjoe En Lai tracht de regering van de Verenigde Staten de plaats in te nemen van Groot- Brittannië en Frankrijk, terwijl zij aan de andere kant het Brits-Franse plan voor de zogenaamde internationale controle over het Suezkanaal steunen. (Van onze correspondent in Bonn In militaire kringen te Bonn verwacht men, dat in het voorjaar van 1957 een Westduitse generaal tot opperbevelhebber van de NAVO-landstrijdkrachten in Mid den-Europa zal worden benoemd. Hij zal aan het hoofd staan van de Belgische, Franse, Britse, Luxemburgse, Nederlandse en Westduitse landmacht-eenheden in dit gebied. Hij moet de opvolger worden van de tegenwoordige bevelhebber, de Franse generaal Marcel Maurice Carpentier. Het is niet bekend welke Westduitse generaal deze positie zal krijgen, maar men denkt dat de 59 jaren oud zijnde luitenant-gene raal dr. Hans Speidel benoemd zal worden. Speidel is geruime tijd eerste verbindings man tussen het Noordatlantische hoofd kwartier in Parijs en het ministerie van Verdediging in Bonn geweest. Hij heeft aan de universiteiten van Tübingen en van Berlijn geschiedenis en staathuishoudkunde gestudeerd en de hogere krijgsschool afge lopen. Gedurende de laatste periode van de tweede wereldoorlog was hij chef van de staf van het leger van generaal Rommel. Hij heeft talrijke boeken over strategie geschreven, die na de oorlog onder meer in Frankrijk en de Verenigde Staten zijn ver schenen. Spelletje Voor de Oudejaarsavond heb ik een ge zelschapsspelletje bedacht, dat ik u hierbij beleefd aanbeveel voor geval het u zwaar valt uw gasten naar de klok van twaalven te loodsen. Een onbeperkt aantal personen kan er aan mee doen en de spelers hebben niets anders nodig dan een blaadje papier en een pen met onuitwisbare inkt. Het beste is om te beginnen wanneer de meeste aan wezigen gedompeld zijn in die sentimen tele en ietwat melancholieke stemming, welke zo typisch is voor de echte Oude jaarsavondviering. Degene, die het meest aangedaan is mag beginnen. De bedoeling is, dat iedere deelnemer een lijstje opstelt met een stuk of tien goede voornemens voor het Nieuwe Jaar. Het dienen natuurlijk plannen te zijn, die een wezenlijke verfraaiing van het karak ter beogen; de gelofte, dat men voortaan steeds het dopje op de tube tandpasta zal draaien inplaats van het door de afvoer te laten wegspoelen, kan nauwelijks als een waardevolle intentie worden be schouwd. Voor elk goed voornemen storten de spe lers 10 gulden in de pot, zodat niemand meer dan honderd gulden kwijt kan raken, het geen een luttel sommetje is als u de on schatbare waarde van deze morele herbe wapening in aanmerking neemt en voorts bedenkt, dat hel spel een vol jaar duurt. Op 31 december van het volgend jaar gaat ge namelijk opnieuw rond de oliebol len zitten en worden de behaalde resultaten door alle deelnemers met meerderheid van stemmen vastgesteld. Let dan eens op welke aardige dialogen er ontstaan tussen de aanwezige echtelieden als het er om gaat of meneer inderdaad de charmante, atten te cavalier is geweest, die hij een jaar tevoren gezworen heeft te zullen worden. En of mevrouw echt elke dag het huis houdboek heeft bijgehouden en bovendien die fikse spaarpot heeft opgebouwd, die zij destijds zo ferm in het vooruitzicht stelde. Ook is het vermakelijk te beluisteren hoe de aanwezigen denken over eikaars pogingen om niet meer te roken, tien kilo af te vallen, een boekenkast te timmeren en de kinderen op te voeden volgens de boekjes van Van Andel-Ripke; om nog maar te zwijgen van de schone plannen om niet meer te snauwen, te flirten, te kankeren, op te vliegen, van de buren te roddelen of achter de krant te gaan dutten. U moet natuurlijk wel voorkomen, dat uw gasten handgemeen raken of ongepaste taal gaan bezigen aangezien dit de feeste lijke stemming ongunstig kan beïnvloeden. Het spontaan serveren van koude appel flappen kan hier de nodige ontspanning brengen, mits u de zekerheid hebt, dat men er elkaar niet mee gaat bekogelen. Wie de meeste goede voornemens heeft verwezenlijkt, wint de pot. Doch als nie mand er in geslaagd is zijn leven te bete ren, krijgen allen hun inzet terug en begint het spel opnieuw. Als u net zo bent als ik, zult u er welis waar geen cent rijker door worden maar hebt u een goede kans, dat u dit spelletje tot in lengte van dagen kunt blijven door spelen. Am. de Vita Op Nieuwjaarsdag begint de Neder landse Comedie de traditionele reeks opvoeringen van „Gysbreght van Aem- stel" van Joost van den Vondel in de hoofdstedelijke Stadsschouwburg, dit- keer onder de vernieuwde regie van Johan de Meester, met Johan Schmitz in de titelrol en Ellen Vogel voor het eerst als Badeloch, als hoedanig men haar hier ziet afgebeeld. LONDEN (Reuter) Het Britse parle mentslid kolonel Cyril Banks gaat morgen naar Egypte om te trachten het stoffelijk overschot van de twintigjarige Britse tweede luitenant Moorhouse, die na ont voering door Egyptenaren in Port Said is overleden, op te sporen. Banks doet dit op verzoek van de ouders van Moorhouse. De jonge officier zou volgens persberichten gestikt zijn in een stalen kist, waarin hij was opgesloten toen Britse militairen huis zoekingen verrichtten in de Arabische wijk van Port Said. Drie dagen later werd het slachtoffer onder de trap van een huis be graven. De Indiase minister zonder portefeuille Krisjna Menon is zondag uit Cairo in Lon den aangekomen. Hij heeft op uitnodiging van de Egyptische regering met president Nasser gesproken over de kweste van het Suezkanaal en de internationale toestand. Menon verklaarde dat de Egyptische rege ring „niets uitstaande heeft met de dood van Moorhouse". Volgens een woordvoer der van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft secretaris-generaal Hammarskjoeld beloofd alles wat moge lijk is te zullen doen om het vinden van het lijk van Moorhouse mogelijk te maken.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5