„Wij zijn stalinisten tegen het imperialisme", zegt Kroesjtsjev Medeverantwoordelijk voor Stalins fouten HET WEER Wl Adenauer bezocht de Saar op de dag van de overdracht Mr. G. van Hall burgemeester van Amsterdam Nasser zegt Brits-Egyptisch verdrag van 1954 op Lof voor Stalin in het Kremlin Saarlanders ontvingen de Westduitse regeringsdelegatie niet uitbundig „Nieuwe slag voor het vertrouwen in verdragen met Cairo", zegt Londen n rlUKKIj Wmuoutm Saarland en Europa Mistig Het andere Spanje Koningin naar Oostenrijk Adenauer in Saargebied Zes doden in het verkeer; drie personen verdronken in te v/ater geslipte auto Het woord is aan 71e JAARGANG No 148 WOENSDAG 2 JANUARI 1957 301e JAARGANG No 300 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT 1 "3 1 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. 1 P li i Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- iff! I' ÊismcÊk Cf li 3 |f Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. ft J vj J J JL J |J 1 JJ I j I J jj II fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 cL Postgiro 273107 ra Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks (J PRE C HTE HAARLlE 1VI S G H b COUR A N T Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman T9 MOSKOU, (Reuter/AFP/UP) De Secretaris van de Russische communis tische partij, Kroesjtsjev, heeft op een receptie in het Kremlin verklaard, dat alle Sovjet-leiders „stalinisten" zijn, wanneer het aankomt op „bestrijding van de imperialisten", zo verluidt in diplomatieke kringen te Moskou. Kroesjtsjev werd door de honderden gasten luide toegejuicht, toen hij Stalin prees als een „groot strijder tegen het imperialisme" en „een groot marxist". De receptie werd hoofd zakelijk bezocht door diplomatieke vertegenwoordigers van de Afrikaans-Azia tische en andere „neutrale" lauden. De meeste westelijke diplomaten hadden geen gehoor gegeven aan de uitnodiging. Kroesjtsjev zei verder, aldus werd in le diplomatieke kringen vernomen dat de huidige Sovjet-leiders mede de verant woordelijkheid moeten dragen voor de fouten die Stalin gemaakt heeft. Dit was de eerste maal, dat een Sovjet-leideri openlijk toegeeft medeverantwoordelijk te zijn voor Stalins fouten. Kroesjtsjev zei dit bij het uitbrengen van een dronk ter gelegenheid van de jaarwisseling. Na hem werden toasts uitgebracht door Molo- tov,Kaganowitsj, Malenkov en Boelganin. Deze toasts werden opgevat als een poging om de uitlatingen van de Joegoslavische president Tito en anderen, dat het Kremlin verdeeld is in „stalinisten" en anti-stalinisten", te weerleggen. Tito zei in een nieuwjaarsboodschap die door radio-Belgrado is uitgezonden, dat het wantrouwen tussen de staten overwon nen en de verdeling van de wereld in machtsblokken ongedaan gemaakt moet worden. Kroesjtsjev heeft in een vraaggesprek met het Tsjechoslowaakse blad „Rude Pra- vo" verklaard, dat er in elk land „bijzon dere karakteristieken zijn in de strijd voor overwinning van de dictatuur van het pro letariaat", doch deze eigenaardigheden mogen de grondwetten van de socialistische revolutie niet aantasten. Als de nationale karakteristieken of bijzondere wegen naar het socialisme in een bepaald land op de voorgrond geplaatst worden, worden de socialistische opbouw in dat land en de gehele gemeenschap van socialistische lan den geschaad, zo zei hij. De recente ontwikkeling heeft volgens Kroesjtsjev opnieuw duidelijk gemaakt, dat standvastige eenheid en de nauwst moge lijke samenwerking van de communistische landen dringend nodig is. De vijanden van de arbeidende klasse schrikken er niet voor terug de verraderlijkste middelen te ge bruiken om onenigheid binnen de commu nistische beweging te zaaien", aldus Kroesjtsjev. Kroesjtsjev heeft in een boodschap die in het orgaan van de Franse communis tische partij is afgedrukt, gezegd, dat Frankrijk en de Sovjet-Unie nauwer moeten samenwerken om de vrede te bewaren, daar de Duitse militaristen „zich voorbe reiden op nieuwe militaire avonturen". Gemakkelijk President Vorosjilov verklaarde in een radiotoespraak tot het Russische volk, dat in het afgelopen jaar het levenspeil in de Sovjet-Unie gestegen is. De industriële pro- duktis is groter dan in de plannen werd voorzien en er is 'n prachtige oogst binnen gehaald. Ook het culturele peil van de bevolking is gestegen. De vredesbeweging gx-oeit nog steeds, aldus de president. Zij is een machtig wapen geworden tegen „oorlogsophitsers en imperialisten", die de „aanstichters van de contra-revolutionaire opstand in Hongarije" waren. In diplomatieke kringen te Londen acht men het niet toevallig dat de Oostduitse regeringsdelegatie, die vandaag in Moskou wordt verwacht, daar voor de aankomst van premier Tsjoe En Lai uit Peking zal arriveren. Men acht het waarschijnlijk dat in Moskou een conferentie wordt belegd over de situatie in de satellietlanden na „Hongarije" en op basis van de notulen van de geheime vergadering die het cen traal comité van de Russische communis tische partij gehouden heeft. Polen zal daar wel niet aan meewerken, zo min als Joego slavië, dat niet op een uitnodiging hoeft te rekenen vanwege zijn reacties op het Rus sisch optreden in Hongarije. Volgens waar nemers in West-Rerlijn zal de Oostduitse afvaardiging trachten meer hulp van de Sovjet-Unie te verkrijgen. Oost-Duitsland heeft vooral steenkool, cokes en gewalst staal nodig. De koleninvoer uit Polen is bij de plannen ten achter gebleven en West- Duitsland heeft de leverantie van gewalst staal aan Oost-Duitsland gestaakt. Moeilijk De Poolse premier Cyrankiewicz heeft in een nieuwjaarstoespraak verklaard dat het jaar 1957 voor Polen „een moeilijk jaar" zal worden, als gevolg van de „radicale veranderingen" van 1956. De „pblitieke situatie zal nog moeilijk zijn, want op dit ccooccccccocoooc VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking en over wegend droog weer. Meest zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Over het algemeen weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. XCCCCOOCOCOOOOOOOOOOCCCaXJOCOMCOOOOCCOODCOOCCOOCOOD DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S terrein kunnen en zullen er geen snelle resultaten van de nieuwe economische po litiek zijn", aldus Cyrankiewicz. Het is gemakkelijk iets te wensen voor het nieuwe jaar, zo heeft partij-secretaris Gomoelka verklaard tegenover het Poolse persbureau PAP. Men zou bijvoorbeeld voor Polen een renteloze lening van een half miljard dollar kunnen wensen, maar ik ben een realist en daarom heb ik slechts wensen die vervuld kunnen worden," aldus Gomoelka. Hij sprak de wens uit, dat elke Pool volledig gebruik zal maken van de meningsvrijheid en zal handelen op een manier die het beste voor Polen is. XXXXXXXXXXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOCCOCCOOCOD Onze reisredacleur begint vandaag een korté reeks artikelen over „Het andere Spanje", niet het veelomschre- ij! ven Spanje van de toeristische genoe- gens dus, maar het land met de uit zonderlijke politieke en economische constellatie, waarin de dertig miljoen Spanjaarden van vandaag leven, het Spanje van „el Caudillo"- Don Francisco Franco Bahamonde. Zijn reportage zal niet langer zijn dan zijn reis gedoogde, een reis die hij af 5 moest breken om zich naar het storm- centrum in het Midden-Oosten te spoe- den. Het kleurig Andalusië en het sepa ratistisch Catalonië .moesten daardoor' helaas van zijn reisplan worden ge schrapt. Maar van wat hij zag en hoor de in het Baskenland en Castilië, in Madrid en Valencia, bleef voldoende over om een beter inzicht te verschaf- - P fen over het Spanje van vandaag en p 'j mogelijk over dat van morgen. COOCOOOOOOOOGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOODOOOOOCXX ADVERTENTIE KEUKENGARNITUUR PI 27 45 Koningin Juliana is hedenochtend per trein naar Sankt Anton in Oostenrijk ver trokken, zo wordt officieel medegedeeld. De Koningin zal op 7 januari met de prin sessen Irene en Margriet naar Nederland terugkeren. Prinses Beatrix zal daarna met enkele van haar studiegenoten nog wat langer in Oostenrijk verblijven. (Van onze correspondent in Bonn) Voor West-Duitsland is het nieuwe jaar niet slecht begonnen. De bondsrepubliek heeft haar eerste belangrijke stap voltooid op een weg, die wellicht tot een groter en sterker rijk kan voeren, want toen de klok ken het nieuwe jaar inluidden, werd het Saargebied in politiek opzicht officieel bij West-Duitsland gevoegd. Het landje dat bijna zo groot is als onze provincie Noord holland en iets groter dan de provincie Groningen, met een bevolking van onge veer een miljoen zielen, is sedert schier on heuglijke tijden een twistappel tussen Duitsland en Frankrijk geweest. Nog vóór de zon op de eerste januari was opgegaan, had de Westduitse bondskanselier Ade nauer zich naar Saarbrücken begeven om deze streek officieel in ontvangst te nemen. Aan de grens van het Saargebied, op het station van Saarhölzbach, werd hij feeste lijk ontvangen en onderweg, op de stations van Merzig, Dillingen, Saarlouis en Völ- klingen werd de bondskanselier officieel welkom geheten. Burgemeesters hielden toespraken op de perrons, muziekkorpsen speelden, kinderen zegden vier regels op en overhandigden Adenauer bloemen door het geopende coupé-raam. Schoolklassen wuifden met Westduitse zwart-rood-gele papieren vlaggetjes en de grijze Adenauer, die zaterdag 81 jaar hoopt te worden, ant woordde glimlachend met vriendelijke woorden van zijn trein uit. In de hoofd stad Saarbrücken die ongeveer 130.000 in woners telt, werd hij vrolijk ingehaald. Adenauer heeft de Saarlanders indertijd openlijk en met nadruk afgeraden voor de hereniging van deze streek met het Duitse moederland te stemmen. Hij had bijna twee jaar geleden moeizaam en behoedzaam met de toenmalige Franse premier Mendès- France, een Saarstatuut uitgewerkt vol gens hetwelk dit gebied een Europese sta tus zou krijgen, waardoor het noch tot Frankrijk noch tot Duitsland zou behoren. Adenauer had gemeend, dat dit in het be lang van een vriendschappelijke samen werking tussen de Europese volken kon zijn, maar de Saarlanders gaven in 1955 met overgrote meerderheid (67,6 percent), Bij Koninklijk Besluit van 31 decem ber is per 1 februari 1957 benoemd tot burgemeester van Amsterdam mr. G. van Hall, thans directeur van de bank instelling N.V. Labouchère en Co. te Amsterdam en lid van de Eerste Kamer voor de Partij van de Arbeid. De thans 52-jarige mr. Gijsbert van Hall is, evenals zijn voorganger mr. Arn. d'Ailly, een .telg uit een Amsterdams patriciërsge slacht, waartoe behoren Maurits Cornelis van Hall, hoofdschout van de stad aan het einde der 18de eeuw, de letterkundige en redacteur van „De Gids" mr. J. N. van Hall die wethouder van Onderwijs in de hoofd stad is geweest, en de bekende staatsman F. A. van Hall uit de tijd van Thorbecke. Mr. Gijsbert van Hall werd op 21 april 1904 geboren in Amsterdam. Na het Am sterdams lyceum doorlopen te hebben, stu deerde hij rechtswetenschap aan de rijks universiteit te Leiden. Hij vertoefde van 1928 tot 1931 in 'de Verenigde Staten, waar hij voornamelijk te New York werkzaam was. Na zijn terugkeer in 1931 werd hij benoemd tot directeur van het Amsterdams Trusteekantoor n.v. en van de Nederlandse Trustmaatschappij n.v. Sedert 1948 is hij directeur van het bankierskantoor Labou chère en Co. n.v. te Amsterdam. Hij is bovendien commissaris van een aantal bui tenlandse en Nederlandse ondernemingen op financieel en industrieel gebied. Hij is president-commissaris van de North-Wes tern and Pacific Hypotheekbank te Am sterdam, commissaris van Wilton Fijenoord, van de Verenigde Touwfabrieken, van Van Berkels Patent te Rotterdam en van een aantal administratiekantoren en banken. Hij is voorts curator van de Amsterdamse gemeente-universiteit en voorzitter van het curatorium van het Amsterdams Lyceum, voorzitter van de Stichting tot Instandhou ding van het Centrale Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis, penningmeester van de „Stichting voor het dove en slechthorende kind", en penningmeester van de Nationale Monu mentencommissie. Hij heeft zitting in de raad van bestuur van hel Economische Instituut en in het bestuur van de Amster damse Universiteitsvereniging. Hij is voor zitter van de Nederlandse Centrale voor de Huisvesting van Bejaarden en vice-voorzit- ter van de Raad van Beheer voor het Rechtsherstel. Met zijn broer W. van Hall heeft hij intensief deelgenomen aan het verzet tij dens de bezettingsjaren. Beide broers orga niseerden de steunverlening aan onder duikers in het Nationaal Steunfonds en aan de ondergedoken werknemers van de Nederlandse Spoorwegen na de spoorweg staking. De heer W. van Hall is hiervoor later door de Duitsers gefusilleerd. Toen de Partij van de Arbeid na de bevrijding werd opgericht, sloot mr. G. van Hall zich hierbij aan. Enkele maanden geleden kreeg hij voor deze partij zitting in de Eerste Kamer. Mr. Van Hall is gehuwd met een dochter van de uitgeversfamilie Nijhoff. Hij heeft twee dochters. de wens te kennen, dat het Saargebied bij West-Duitsland zou worden gevoegd. Geen geestdrift Adenauer werd hartelijk ontvangen, maar nergens heerste het uitgelaten enthousias me, dat doorgaans bij dergelijke feestelijke gelegenheid door de nationalistisch en chauvinistisch voelende Duitsers aan de dag wordt gelegd. Adenauer moet er we gens zijn vroegere houding ten opzichte van de Saarkwestie ook wel niet op heb ben gerekend. Niet overal werd hij uit bundig toegejuicht, niet alle groepen men sen, die langs zijn weg stonden, wuifden, maar wel werd hij met een luid en lang durig applaus begroet, toen hij de zaal van de stedelijke schouwburg in Saarbrücken betrad, waar honderden genodigde gasten een feestelijke plechtigheid bijwoonden, die door het voorspel van Richard Wagner's Meistersinger von Nürnberg en het slotkoor van Beethoven's negende symfonie werd Op Nieuwjaarsdag is de eerste minister van de Duitse Bondsrepubliek, dr. Konrad Adenauer, aangekomen in het Saargebied, dat met ingang van 1 januari 1957 weer tot Duitsland be hoort. Bij zijn aankomst inspecteerde de Duitse bondskanselier (midden) in gezelschap van de Saarlandse eerste minister, dr. Ney, (links achter Ade nauer) een erewacht van de Saarlandse politie. gemeen wel verheugd over, dat de streek politiek weer bij Duitsland is gekomen, maar die vreugde is niet onverdeeld. De feestroes heeft al spoedig plaats gemaakt voor nuchtere zakelijke overwegingen. Verschillende sociale voordelen, waarvan men, zo lang de streek onder Frans bestuur stond, kon profiteren, gaan in de Westduitse bondsrepubliek verloren. De Fransen keer den aan met kroost gezegende gezinnen een aanzienlijk hogere kindertoeslag uit. Oorlogsinvaliden moeten met de helft van hun uitkeringen tevreden zijn. De ouder domsrente was in de Franse tijd ook hoger dan zij in de Westduitse bondsrepubliek kan zijn. Ook wat andere sociale voorzieningen betreft is men er op achteruit gegaan. In het Saargebied zal nu de West-Duitse wet geving gelden en ook de militaire dienst plicht moet worden ingevoerd. Het Saargebied zal nog drie jaar lang, tot 1960, in een uitzonderlijke positie ver- opgeluisterd. De minister-president van het keren. Politiek behoort het reeds tot West- Saarland Ney en Adenauer voerden het Duitsland, maar in economisch opzicht blijft woord. Adenauer wees er op, dat ook de I het nog bij Frankrijk. De douane-grens Duitsers in het oosten vreugde moeten blijft tot 1960 bestaan. Franse douane- gevoelen over de terugkeer van het Saar gebied. Hij zei er op te vertrouwen, dat ook in het oosten mettertijd een regeling tot stand zou komen. In het Saargebied is men er over het al- beambten blijven op hun posten. Het wa- genverkeer tussen het Saarland en de ove rige delen van de bondsrepubliek blijft onder Franse controle en het Franse geld blijft nog drie jaar lang officieel in omloop. (Van onze correspondent in Londen) Egypte's opzegging van de Brits-Egypti sche overeenkomst van 1954, die Groot- Brittannië recht geeft de in dat jaar ont ruimde Suezkanaalbases opnieuw in ge bruik te nemen in geval van een Russi sche aanval in het Midden-Oosten, wordt in Londen opgevat als een nieuw bewijs, dat Nasser in staat is het Westen en in het bijzonder Groot-Brittannië te trotseren. De omstandigheid dat Nasser het verdrag niet heeft opgezegd, toen de vijandelijkhe den aan de gang waren, maar het thans doet, wordt beschouwd als een antwoord op Eisenhowers plannen, omdat Nasser wil tonen, dat hij, onafhankelijk van Wash ington, initiatieven kan nemen. Eisenho wers verzoek om machtiging strijdkrachten naar het Midden-Oosten te zenden, wordt in Londen vooral gezien als poging om Is rael te redden. Het beoogt niet alleen rechtstreekse Russische agressie te voorko men, die op zich onwaarschijnlijk lijkt, maar ook agressie tegen te gaan van enige communistische satellietstaat, die in het Midden-Oosten zou kunnen ontstaan. Het wordt vooral opgevat als een waarschu wing aan het adres van Egypte en Syrië. Diplomatieke waarnemers te Londen hebben haar aanleiding van Nassers be sluit verklaard, dat dit een nieuwe slag is voor het vertrouwen in de waarde van verdragen met de huidige Egyptische rege ring. Men zegt, dat de opzegging der over eenkomst weinig praktische betekenis heeft. De Britse regering heeft destijds al verklaard, dat de Suezbases van weinig nut zouden zijn in een vijandig gezind Egypte. De Egyptische minister van Financiën heeft de Amerikaanse ambassadeur in Cairo dringend gevraagd om vrijgeving van de vijftig miljoen tegoeden aan dollars in de Verenigde Staten. Gaza (AFP) In Washington verluidt, dat de Verenigde Staten erop zullen staan dat de Israëlische strijdkrachten het schiereiland Sinai' en de strook bij Gaza geheel zullen ontruimen in overeenstemming met de UNO-resoluties, waarin terugtrekking van de Israëlische troepen achter de bestands lijn wordt geëist. Er gaan geruchten, dat Israel zijn troepen n,iet terug wil trekken uit het gebied tegenover de ingang van de Golf van Akaba, als er geen afdoende ga ranties worden gegeven, dat Egypte niet opnieuw de toegang tot deze internationa- ADVERTENTIE BARTELIORISSTR HAARLEM IEL 13439 FERO. B0LSTR. 48 ADAM - TEL 717162 MOTOR - BROMFIETSKLEDING le waterweg blokkeert en dat de activiteit van overvalgroepen op Israëlisch gebied wor t gestaakt. „De Israëliërs zullen liever opnieuw ten strijde trekken, dan het gebied van Gaza door hun troepen te laten ontruimen", aldus heeft de Israëlische minister voor Gods dienstzaken en Maatschappelijk Welzijn, Mosje Sjapiro, te Toronto in Canada ver klaard. Dinsdagavond om tien uur is onder Zij- persluis een auto te water geraakt met vier inzittenden, waarvan er drie zijn ver dronken. De auto, bestuurd door Chr. Coe- lers, hoofdopzichter aan de Rijkswerf le Den Helder, slipte door de gladheid van de weg, nadat hij een andere auto had inge haald. De bestuurder slaagde er niet in de wagen in het rechte spoor te krijgen. De auto reed achteruit het Noordhollands ka naal in. De bestuurder kon door het open portierraampje de auto verlaten. De be stuurder van de gepasseerde auto wierp hem een das toe, waarmee hij hem uit het water trok. Met een takelwagen werd de auto, die geheel onder water was verdwe nen. opgetakeld. Ongeveer om twaalf uur haalde men de auto met de droeve last van drie doden op de wal. De andere inzitten den waren de echtgenote van de heer Coe- lers, Wilhehnina Victor, en hun buren, de heer en mevrouw J. Goedemans. B De elektrische trein, komende uit de richting Ede-Wageningen heeft dinscfag- avond omstreeks half zeven op de onbe waakte overweg bij de Prins Bernhard- straat te Ede tussen de stations Ede-Wage ningen en Ede-centrum een personenauto gegrepen. De bestuurder had de trein ver moedelijk wel zien aankomen, maar toen hij remde gleed de auto over het beijzelde wegdek door. De bestuurder van de auto, de 49-jarige H. Waayenberg uit Ede, werd gedood. Hij was gehuwd en laat een groot gezin met kleine kinderen na. De 45- jarige opperwachtmeester der rijkspolitie te Valkenburg de heer R. Bril, is met zijn motorrijwiel ter hoogte van café Pennings te Hulsberg tegen een boom gere den en enkele ogenblikken later overleden. Hij was gehuwd en had vier kinderen. De 38-jarige Amsterdammer A. Jansen is in het Wilhelminagasthuis overleden. Hij reed maandag met een bromfiets onver wachts van het trottoir van de Stadhou derskade de rijweg op en werd aangere den door een passerende auto. Met zware verwondingen is de man naar het zieken huis overgebracht. Het wegverkeer heeft tijdens de twee eerste dagen van het nieuwe jaar dus reeds zes doden ten gevolge gehad. Thomas Fuller: Een dag die nog komen moet, lijkt lan ger dan een jaar dat voorbij is. De Saarlanders zijn weer eens van na tionaliteit veranderd. In één generatie zijn zij nu twee keer Duits en twee keer Frans geweest, en nu zijn zij voor de derde keer Duits. Men zou zo zeggen, dat zij van dit spelletje langzamerhand beu moeten wor den. En deze jongste verwisseling van natio naliteit is inderdaad met weinig uitbundig heid gevierd. Bondskanselier Adenauer is weliswaar hartelijk begroet, de burgemees ters van de Saarlandse gemeenten hebben de vereiste gelegenheidsspeeches gemaakt en de schoolkinderen hebben de gebruike lijke feestliedjes gezongen, maar geen enkel bericht meldt groot enthousiasme van de bevolking in haar geheel. Vergelijkt men dit gebrek aan uitbundig heid met de opwinding die er in het Saar land heerste vlak voor de volksstemming, waarbij over het lot van het gebied zou worden beslist - of met het door de nazi's georganiseerde vreugdebetoon bij de her eniging in 1935 - dan krijgt men wel enige indruk van de gemakkelijkheid, waarmee een bevolking zich door de agitatie van politieke partijen laat meeslepen. Immers, nu het pleit beslecht was, zagen noch de pro-Duitse, noch de pro-Franse partijen er enig voordeel in, verdere kosten en moeite te besteden aan het „bewerken" van de Saarlanders. Deze konden nu dus eindelijk zichzelf zijn. En het resultaat was, dat de terugkeer „ins Reich" opmerkelijk koel is verlopen. Het is nog te vroeg om te kunnen con stateren of dit nu werkelijk het gevolg is van een morele kater van de Saarlanders die. na tot fel pro-Duits nationalisme te zijn opgezweept, langzamerhand de na delige kanten van hun keus - in het bijzon der op het gebied van de sociale voorzie ningen - zijn gaan ontdekken. Misschien is het slechts een teken van onverschilligheid tegenover wéér een verwisseling van natio naliteit, slechts een uiting van het wreve lige gevoel, dat de Saarlanders wel moet gaan bekruipen als zij in hun openbare gebouwen, waar eens achtereenvolgens de portretten van Wilhelm II, Poincaré en Hitier hebben geprijkt^ nu weer het portret van Coty door dat van Adenauer vervan gen zien. En nu er aan de vlaggestokken wéér een andere driekleur wordt gehesen. „Het had de vlag van een Verenigd Euro pa kunnen zijn," zullen misschien niet veel, maar toch wel enkele Saarlanders gisteren allicht hebben gedacht. En dat het niet de vlag van een Verenigd Europa is geworden, hebben zij niet eens kunnen verwijten aan de grijze bondskanselier, die in de vroege ochtenduren zijn nieuwe staatsburgers wel kom kwam heten, maar aan een Franse regering en aan Franse politici, die zich, zelfs onder vrij gunstige internationale om standigheden, niet bij machte hebben ge toond, hun vaderland en daarmee heel West-Europa die morele overwinning te bezongen. Wij spreken hier alleen van een morele overwinning, omdat wij deze veel belang rijker zouden hebben geacht dan de mate riële overwinning, die Frankrijk op econo misch gebied zou hebben behaald als het Saarland niet weer Duits zou zijn gewor den. De oorspronkelijk gekoesterde hoop, dat de Duitse staal-industrie niet opnieuw de Franse over het hoofd zou kunnen groeien als de produktie van de Saar Frankrijk ten goede zou komen, was toch al vervlogen. Zelfs zonder het Saargebied heeft West-Duitsland verleden jaar al enige miljoenen tonnen staal meer gepro duceerd dan Frankrijk mét dat gebied. Des te meer moeten wij het waarderen in de tegenwoordige Franse regering en volksvertegenwoordiging, dat zij niet, door middel van krampachtige manipulaties, hebben geprobeerd het Saarland toch voor Frankrijk te behouden. Dit zou namelijk niet alleen géén Europese oplossing zijn geweest, maar zelfs een anti-Europese handeling, want al het werk voor de Euro pese eenwording zou er zonder twijfel op zijn gestrand. Van Euiopees standpunt gezien, kan men daarom gerust zeggen dat, na het fiasco van de volksstemming, een betere oplossing dan de tegenwoordige nauwelijks had kunnen worden gevonden, zeker niet als men bedenkt dat het akkoord over de kanalisatie van de Moezel een onderdeel van die oplossing vormt. Mollet en Ade nauer hebben dan ook niet alleen blijk gegeven van wijs staatsmanschap, maar zij hebben ook Europa gediend, door de tra ditionele steen des aanstoots, die het Saar land heeft gevormd, als 't ware geluidloos uit de weg te ruimen. Immers, zij hebben de mogelijkheden voor nauwere Frans- Duitse samenwerking - en bijgevolg de mogelijkheden voor Europese eenwording - daardoor veel groter gemaakt. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1