X Jongeman uit Velsen trok op rooftocht door het land Vriendin vergezelde hem en profiteerde van gestolene Geprefabriceerde school in Oud-Schoten is gereed Nieu wjaa rsrecep tie bu rgem eest er Maandag beginnen de lessen Amsterdamse Beurs Kort en bondig Ook in Haarlem stagneerde rente-uitbetaling E. F. Schuyt wordt in juni 65 jaar Binnenbrandje deed gezin straat opvluchten Burgerlijke Stand van Haarlem van Heemstede FILM 8 en 16lmm Voorwalt-foto Overveen, tel. 16012 Bijdragen voor bouwen in de winter Spaarders verdienden ruim een miljoen gulden „De A van Abeltje" Opsporing verzocht van een student Maandag lampionoptocht in Oud-Schoten Ter gelegenheid van kerstboomverbranding Heemsteedse kerstbomen gingen in vlammen op ELK DOOSJE SPENCER BEVAT 20 VAN DE BESTE SIGARETTEN TER WERELD Burgemeester ontving gemeente-ambtenaren Plannen zijn uitgewerkt en wachten op uitvoering HAARLEMSE RECHTBANK LISSE J. J. Lamboo onderscheiden DONDERDAG 3 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De langzamerhand traditioneel geworden Nieuwjaarsreceptie van de burgemeester van Haarlem, bracht woensdagavond tal van Haarlemse ingezetenen naar de met kaarsen geïllumineerde Ridderzaal van het stadhuis. Vergezeld van zijn echtgenote drukte burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers tal van handen en nam vele gelukwensen in ontvangst. Na het officiële gedeelte van de receptie begaf burgemeester Cremers zich onder zijn gasten, xcaarna iedereen ongedwongen en genoeglijk bijeen bleef in de sfeerrijke Ridderzaal tot ver na tien uur. Dat velen van de gelegenheid om het hoofd van de gemeente en zijn echtgenote hun gelukwensen ter gelegenheid van het nieuwe jaar aan te bieden, gebruik hebben gemaakt, beivees het gastenboek, waarin na afloop van de receptie ruim 250 namen waren geschreven. Des middags was er eveneens in 'de Ridderzaal een Nieuwjaarsbijeenkomst van het gemeentepersoneel geweest, waarbij voor het stadhuispersoneel gelegenheid be stond de burgemeester zijn gelukwensen voor het komende jaar aan te bieden. Op de foto zien wij de vertegenwoordiger van de Kroon in de provincie Noord- holland, commissaris der Koningin dr. M. .1. Prinsen, met mevrouw mr. A. Prinsen- de Jong hun opwachting maken bij burgemeester Cremers en echtgenote. In verscheidene steden, waaronder ook Haarlem, heeft de uitbetaling van de on gevallenrente vertraging ondervonden. Vele rentetrekkers zijn afgelopen week vergeefs aan de postkantoren geweest om hun geld in ontvangst te nemen. De uitbetaling van de rente heeft opont houd ondervonden, doordat de Sociale Ver zekeringsbank te Amsterdam pas op 27 de cember de officiële beslissing van de re gering vernam. De bank is in tijdnood ge komen door de vele nieuwe berekeningen, die moesten worden aangepast aan de ge wijzigde rente. Tussen Kerstmis en nieuw jaar heeft de S.V.B. op meer dan 20.000 uitkeringsbedragen van ongevallenrente vier veranderingen moeten aanbrengen. Met man en macht is men echter aan het werk om de achterstand in te lopen. Zodra de renteboekjes bij de postkantoren binnen zijn, wordt aan de betrokken rentetrekker bericht verzonden, dat hij zijn geld aan het postkantoor in ontvangst kan nemen. De heer E. P. Schuyt. secretaris van de Nazorgfondsen te Haarlem, hoopt op 6 juni vijfenzestig jaar te worden. Uit de nazorg- besturen is een comité gevormd, dat plannen heeft de heer Schuyt te huldigen, omdat hij dan afscheid neemt van het particulier na- zorgwerk. Hij is dan veertig jaar werkzaam bij het buitengewoon onderwijs en deed als pionier bijzonder mooi en baanbrekend werk voor de minder validen. Op donder dagavond 6 juni zal ter ere van de heer Schuyt in het Concertgebouw te Haarlem een bijeenkomst worden gehouden, waaraan het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal medewerken. Voor de pupillen van de arbeidsinrichtingen en avondverzorging zal in oktober een afscheidsfeest worden ge houden. Kind viel uit trein. Woensdagmiddag is tussen Venray en Blerik een kind uit een trein gevallen. Nadat een reiziger aan de noodrem had getrokken, stopte de trein. Het kind werd levenloos lang de spoorbaan gevonden. Grote consternatie heerste er woensdag avond in het huis van een familie aan de Papentorenvest in Haarlem. Zij verkeerde namelijk in de veronderstelling, dat haar woning in brand stond en rende door een panische schrik bevangen de straat op, ter wijl grote rookwolken uit de deuropening dreven. Een tweeling was bezig figuren te knippen uit kranten, een der kinderen zag in een onbewaakt ogenblik kans een doos je lucifers te bemachtigen, waarmee het de krantenknipsels aanstak, die in korte tijd in lichterlaaie stonden. De vader ontdekte de brand enige ogenblikken later, greep enkele kussens en wierp ze op het vuur. Het gelukte hem echter niet de brand te blussen. Opgewonden rende hij de kamer uit om kleren voor de kinderen te halen en vervolgens zo gauw mogelijk het huis te verlaten, omdat hij in de mening ver keerde, dat het huis zou afbranden. Tot overmaat van ramp struikelde hij over een brandende petroleumkachel, die op de overloop stond. De kachel viel om en de petroleum stroomde over de vloer, die on middellijk vlam vatte. De brandweer had de brand in zeer kor te tijd bedwongen; de schade bleef beperkt tot geschroeid houtwerk en een geblakerde slaapkamer. Verzekering dekt de schade. ADVERTENTIE HAARLEM, 2 januari 1957 ONDERTROUWD: 2 jan., J. Heijne en S. E. Koeleve'd: A. B. Wissing en A. Canton; •T. P. van der Himst en J. A. Hopman; C. Th. Neijenhuis en E. P. Th. Gieske; L. J. A. Korstjens en W. J. Brabers; A. Swanborn en F. M. N. Smit; J. van Heijningen en S. J. Hagedoorn; L. Jonker en J. H. Mosterd; H. W. Luiten en J. van Berloo; J. van Wijk en M. L. van Werven. GEHUWD; 2 jan., E. H. Kouwenhoven en M. H. de Bak; J. A. van Slaveren en M. T. Jonk; B. J. A. Schutzelaars en J. C. Broeken; J. C. A. de Kok en J. M. Pauwels; J. C. van der Linden en E. H. H. van den Brink; N. Jager en W. Bakker; C. Posdijk en M. H. Huis; J. van Oossanen cn F. W. Kornelissen; D. van Wijk cn M. Heeres. BEVALLEN van een zoon: 29 A. M. Schul- tevan Raaphorst; M L. A. IJsselmuiden Kohschulte Brokhaus; 30 dec., H. H. de RooijWilmink; A. M. Groffende Boer; O. A. M. EversBalm; E. M. Rijnbeek—Kabel; N. KensenDijkstra: 31 dec., A. E. Bakker v. d. Meyden; T. Cornelesede Wit; M. E. A. PeltEichhollz. BEVALLEN van een dochter: 29 dec., A. H. BrummerGeesink; II. J. A. Ebeling Iemenschot; I. van DamIlalderman; W. E. M. VosseWassenberg; 30 dec., C. M. Noor- dermeerBierman; J. M. van Dijkvan den Berg; S. E. DoedelJansen; 31 dec.. T. Klei- bergBisschop: Jgvr. L. D. M. Oberman van Nispen lot Sevenaer; 1 jan., A. Dingerdis Sminia: A. K. van der Zijden—Vreugden- hil; G. FlipsenAlberda; 2 jan., A. J. Wien- tjensWempe. OVERLEDEN: 23 dec., C. S. M. Mulder— Deitmers, 68 j.. Kamperlaan; 30 dec., E. Arends, 75 j., Zuiderstraat; C. Verheijen Ypema, 71 j., Voorhelmstraat; 31 dec.. M. L. Fbbeling, 57 j. Indischestraat; E. de Vries Duim, 83 j„ Wcsterhoutpark; K. W. van Duijn, 1 d., Nieuwe Kruisstraat. ONDERTROUWD: J. A. Schepers en L. André de la Porie. GETROUWD: H. L. Rikkers en E. M. Sel- horst; R. J. Stam en M. M. Deelder; C. van Wermeskerken en L. F. Du try van Haeften. GEBOREN: Caroline, d. van A. Burger en A. C. Boutkan; Duco Alexander, z. van J. Ham en A. M. van El; Ronald, z. van C. Ka poen en C. A. Blom; Pieter, z. van B. van Niel en A. M. A. Cobelens; Heikoline Dieu- wertje, d. van A. H. M. Visser en G. de Wolff Peereboom; Monica Maria, d. van L. P. Couwenbergh on I. M. Seders. OVERLEDEN: II. F. Hulman, 74 j.; Mej. A. E. de Vries, 90 j.; Mej. A. W. E. L. Speer, 71 j.; A. Langejan, 92 j.; J. Burger, 73 j.; Wed. J. Castienvan Lammeren, 79 j.; Wed. C. J. Groeneveldde Rooij, 88 j.; A. Heme- laar, 88 j. De eerste geprefabriceerde school, welke in Haarlrm is gebouwd, zal aansraanüe maandag in gebruik worden genomen. Het betreft het gehouw aan de ur. ue Lueiue- straat in Delftwijk in Oud-Schoten, welke in opdracht van de gemeente door de Hol land Building Corporation uit Den Haag volgens een nieuw systeem is gebouwd. Op 22 november is men met de bouw van deze uit vier lokalen bestaande school, welke nog geen naam heeft, begonnen. De zelfde dag was de vlag reeds in top. Nau welijks zes weken later kunnen de eerste lessen in dit schoolgebouw worden gegeven. Het door de Holland Building Corporation toegepaste bouwsysteem kenmerkt zich door de aanwending van dubbelwandige uit beton- en asoestcementplaten samenge stelde panelen in een raamwerk van staal en hout. Deze wandelementen, die drie meter hoog cn een meter tweeëntwintig breed zijn, bevatten als zij op het werk worden aangevoerd reeds alle ramen en deuren. Alle overige onderdelen zoals kap- spanten en plafonds zijn voorts zodanig ge construeerd, dat een snelle douw en do- vendien een aanzienlijke besparing op werkkrachten mogelijk is. Naar men ons mededeelde werd bij de bouw van deze school een besparing van circa vijftig per cent aan man-uren bereikt. De constructie van het gebouw doet kwa litatief niet onder voor een traditioneel baksteenconstructie. Uiterlijk en van binnen maakt de school zeker niet de indruk van een noodoplossing. De school bevat een drietal naast elkaar liggende leslokalen van elk ongeveer acht meter lang en zeven me ter breed. Aan de overzijde van de gang en via de ingangshal te bereiken bevindt zich een ruim speellokaal van negen en een half bij acht meter. Elk lokaal telt een garderobe in welke ruimte tevens de toiletten zijn onderge bracht. Door de speciale constructie van de buiten- en binnenwanden, waartussen zich een ruimte van circa drie centimeter bevindt, alsmede door de projectie van de garderobes tussen de leslokalen, kan de temperatuur in de lokalen op peil worden gehouden, terwijl ook een goeci geiuiasisoie- ADVERTENTIE Ook object in Haarlem De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft tot nu toe voor ne gentien bouwóbjecten, waar proeven wor den genomen met doorwerken onder min der gunstige weersomstandigheden, een bijdrage verleend. In totaal zijn er onge veer zestig objecten, die voor een dergelij ke bijdrage in aanmerking komen; er is een bedrag van twee miljoen gulden voor dit doel beschikbaar. De objecten, waar voor nu een bijdrage is verleend, liggen in de gemeenten: Franeker, Hoogeveen, Wor- merveer, Haarlem (woningwetwoningen in Delftwijk), Hilversum, Grijpskerke, Heer len, Brunssum, Sittard, Middelburg er 's Heer Arendskerke. Met uitzondering van de beide laatste maanden van het jaar, die een negatief spaarsaldo opleverden, zijn de resultaten voor de Nutsspaarbank te Haarlem in het afgelopen jaar zeer gunstig geweest. De inleggingen bedroegen f24.695.428, en de terugbetalingen f20.941.526— zodat het spaaroverschot f3.753.901,— beliep. De gezamenlijke spaarders verdienden aan rente f 1.109.910, Het totale spaartegoed steeg per ultimo 1"56 tot een bedrag van f46.561.652, Het aantal spaarders steeg in het afgelo pen jaar met 4333 en bereikte een totaal van 80.795. Het aantal spaarbusjes in omloop steeg met 1491 tot een totaal van 11.886. rend vermogen is verkregen. Tenslotte be vat het gebouw een bergingsruimte, een keuken en een kamer ten behoeve van het onderwijzend personeel. Buiten de school is verder een betegelde speelplaats inge richt. Het gebouw is bestemd voor het open baar lager onderwijs. De leerlingen waren vroeger ondergebracht in lokalen aan de Lekstraat en tot de kerstvakantie in loka len van de school aan de Rijksstraatweg. Als hoofd van de school treedt op de heer Roost. Als een definitief gebouw voor net openbaar lager onderwijs gereed is zal het geprefabriceerde gebouw bestemd worden voor het kleuteronderwijs. Door het miniatuurtheater van John van Brussel De opvoering van ,,De A van Abeltje" door het miniatuurtheater van John van Brussel, die woensdagmiddag in het Mi- nervatheater in Heemstede werd gege ven. heeft bij de jeugd zulk een grote be langstelling getrokken, dat deze twee keer moet worden herhaald. Een suc ces dat stellig niet onverdiend is geweest. In de eerste plaats moet de entourage van dit theater reeds direct in sterke mate tot de fantasie der jeugd hebben gesproken: het bleek immers een grote poppenkast te zijn, voorzien van hetgeen men bij het grote toneel een proscenium zou noemen. De gordijnen d: het geheel omgeven, zijn hierbij in vrolijke rood-gele kleuren uit gevoerd. zodat de aanblik van dit fraaie theater alleen reeds in staat is geweest de verwachtingen hoog te spannen. John van Brussel en zijn medewerkers bedienen zich bij hun voorstellingen niet van marionet ten, doch van poppen, welke op de klassie ke manier met de hand worden bewogen; een soort veredelde poppenkast dus. Deze poppen waren zodanig uitgevoerd, dat de kinderen er direct de figuren in herken den, waarmee Annie M. G. Schmidt hen door middel van haar bekende kinderboe ken al kennelijk vertrouwd moet hebben gemaakt. Zoals de pientere Abeltje, de boze Leilos en de gemoedelijke juffrouw Klateroen. Over de aard van de bewerking moeten wij ons van een oordeel onthouden, omdat wij ons nog niet eerder in Abeltjes avonturen hadden verdiept. Maar hij bleek een bijzonder snuggere liftboy te zijn, die zijn nasporingen naar de verdwenen Laura tenslotte met het gewenste en verwachte resultaat ziet bekroond. En de opvoering van deze avonturen was bij John van Brussel en de zijnen stellig in vertrouw de handen. Zo liet hij de kinderen wanneer zich de mogelijkheid hiertoe voordeed, heerlijk luidruchtig aan de dialogen deelnemen, zo dat het soms was alsof zij zelf in de han deling betrokken waren. De reacties moe ten zelfs op de drukke Binnenweg hoor baar zijn geweest. Hetgeen overigens het plezier aan beide kanten van het voet licht alleen maar heeft kunnen vergroten. Vanmiddag en vrijdagmiddag zal ,,De A van Abeltje" nog eens vertoond worden in het Minerva-theater. De rijkspolitie te Barendrecht verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijf plaats van een twintigjarige student, die op 1 januari te ongeveer zeven uur des avonds in overspannen toestand, bloots hoofds en zonder overjas, de woning van een familielid te Overveen heeft verlaten; sindsdien is hij spoorloos. Het signalement luidt: slank postuur, lang 1.78 meter, ovaal gelaat met moeder vlek aan rechterzijde van de kin, blauwe ogen, lichtblond haar, met scheiding. Mij was gekleed in een zogenaamd combinatie- pak, grijs jasje met donkere pantalon, overhemd met blauwgrijze das en bruine lage schoenen. Heupbeen gebroken Toen de zevenenveertigjarige heer F. uit Amsterdam na zijn bezoek aan hotel Bou- wes dinsdagavond in zijn voor het hotel geparkeerde auto wilde stappen, gleed hij uit door de gladheid. Hij viel en brak zijn linkerheupbeen. Nadat eerste hulp was verleend werd hij per ziekenauto naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam overge bracht. I Zoals wij reeds gemeld hebben zullen maandag 7 januari op vijf plaatsen in Haarlem kerstbomen worden verbrand. De bomen kunnen worden gebracht naar de Vondelweg (hoek Spaarndamseweg), Pla- netenlaan (bij het EDO-terrein), Richard Holkade, Theemsplein en Gilles School meesterlaan. De bomen zullen 's avonds om zeven uur in vlammen opgaan. Reeds nu hebben vele kinderen zich over een aantal kerstbomen ontfermd en ieder een. die nog een (ruiende) kerstboom heeft, wordt verzocht ervoor zorg te dra gen. dat deze te bestemder plaatse bezorgd wordt, zodat het individuele vuurtje sto ken voorkomen kan worden. Aan de massale kerstboomverbranding in Oud-Schoten bij de Vondelweg, hoek Spaarndamseweg zal een lampionoptocht voor kinderen voorafgaan. In de stoet wordt een met stro en vuur werk opgevulde pop meegevoerd, die op de brandstapel geplaatst zal worden. Aan de lampionoptocht is tevens een wedstrijd verbonden, waarbij voor de fraaiste of origineelste exemplaren prijzen uitgeloofd zijn. In Heemstede zijn woensdagmiddag weer vele honderden kerstbomen in vlammen op gegaan op de plaatsen, die hiervoor zoals gewoonlijk door de politie waren aange wezen. Namelijk op de open terreinen aan de Sportparklaan, Constantijn Huijgens- laan, Jacob van Ruysdaellaan, Bernard Zweerslaan en Glipperweg; waar de brand stapels dus voor de omgeving geen enkel gevaar zouden kunnen opleveen. van ane kanten heeft de jeugd talloze, nu van hun glorie en schittering ontdane kerstbomen aangesleept, waarbij de kinderen soms met drie of vier stuks tegelijk langs de straten zeulden. De belangstelling leek ons het grootst bij de Jacob van Ruysdaellaan en de Sportparklaan, waar met aneen ce hoogste stapels kerstbomen bijeen waren gebracht ,doch waar zich ook de meeste toeschouwers hadden verzameld, waarvan de jeugd uiteraard het grootste contingent heeft geleverd. De politie wenste ook dit maal geen enkele risico te nemen en hield de nieuwsgierigen op een veilige afstand. Bij elke brandstapel werd ook toezicht uit geoefend door enige leden van de Heem- steedse brandweer, die tegen hun gewoonte in, ook als brandstichters fungeerden. De hoog oplaaiende vlammen werden overal met een luid gejuich begroet en de aan dacht, waarmee de toeschouwers het ver nietigende werk van het vuur gadesloegen bewees, dat een behoorlijke ,,filk" op jong en oud nog steeds een grote aantrekkings kracht uitoefent. 3-354 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Ven Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Stee] General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 86 90% 22054 320 208 29954 328 28754 239 160 34654 84854 169,40 83 190 17254 269 9954 108 231 17554 198 20654 74'/ie 20154 745« 44% 91% 38% Openings koersen 86% 90% 21754 320 208 299 328 286 235 160 345 218 835 166,50 8254 190 172 281% 9954 10754 231 17554 198 20654 7354 197% 7254 43 54 8954 37 ADVERTENTIE lurmau tobacco company Op de eerste werkdag van dit jaar is een reünie gehouden van het gemeentebestuur van Zandvoort met de ambtenaren in de raadzaal van het raadhuis. Ongeveer hon derdvijftig Zandvoortse ambtenaren namen eraan deel. De gemeentesecretaris, de heer W. M. B. Bosman, memoreerde, dat voor de negende maal een bijeenkomst wordt gehouden. Hij richtte zich tot de burgemeester en bood namens de ambtenaren de beste wensen aan voor 1957. Spreker zag voor het nieuwe jaar enige moeilijkheden: op investerings gebied zal veel „tegenwind" te verwachten zijn, maar Zandvoort zal de tegenwind niet schuwen en in een gezamenlijk rustig ver der arbeiden zal het met aller medewer king wel goed gaan. Burgemeester mr. H. M. van Fenema bracht de gemeentesecretaris dank voor zijn toespraak en achtte de door de secre taris geschetste tegenwind niet zo ernstig, omdat Zandvoort eraan gewoon is, met tegenwind te kampen te hebben. Men is gewend ertegen te vechten. Daarom zag spreker geen bijzondere moeilijkheden in het komende jaar. Men zal moeten door gaan met plannên maken, „want," aldus spreker, „wie geen plannen kan maken, is een dood element." In het jaar 1956 is veel voorbereidend werk verricht. Zij, die dit maar matig kun nen waarderen, omdat er zo weinig specta culairs in zit, tonen daarmede, geen flauw begrip te hebben van wat er aan deze voor bereidende werkzaamheden vast zit en hoe belangrijk deze zijn. Wat 1957 betreft, dit jaar dient zich aan als één van ingrijpende veranderingen en verwezenlijking van vele plannen, waarbij spreker o.m. noemde de rioolwaterzuive ringsinstallatie, bouw van het nieuwe post kantoor, een aula op de begraafplaats, woningbouw enz. Ook vele verkeersproble men, waarvan de oplossing vele miljoenen zullen kost. zullen de aandacht komen vra gen. Spreker zag tenslotte de welvaart en het geluk van Zandvoort afhangen van goede verkeerswegen naar de badplaats, omdat dit de aderen zijn, waardoor Zand voort het onmisbare levensbloed wordt toe gevoerd. Spreker bepleitte in dit verband een verbindingsweg Zandvoort-Schevenin- gen, een weg langs de kust van IJmuiden naar Zandvoort, een provinciale weg naar Zandvoort via een verbrede Zandvoortse- laan, een verbindingsweg door Aerdenhout en een weg door Zuid-Kennemerland. „U bent volkomen op hol geslagen door op een bromfiets door het gehele land op rooftocht uit te gaan". Dit zei de officier van Justitie bil de Haarlemse rechtbank, mr. R. W. H. Pitlo, vanmorgen tegen een negentienjarige timmermansknecht uit Velsen, die zich voor de rechtbank had te verantwoorden wegens een grote serie diefstallen. Met hem stonden een achttien jarige inpakster uit Velsen, zijn vriendin, en een vierentwintigjarige bankwerker uit Beverwijk terecht, aan wie respectievelijk heling en medeplichtigheid van één inbraak ten laste waren gelegd. De timmermansknecht heeft vorig jaar zo mer 't ouderlijk huis verlaten en zijn vrien din, de inpakster, wilde hem niet in de steek laten, zodat ook zij het ouderlijk huis de rug toekeerde. Op alle mogelijke plaat sen hebben de twee geslapen, zoals in leeg staande bunkers en zomerhuisjes. Om in het leven te blijven zou de timmermans knecht levensmiddelen en dergelijke heb ben gestolen, alsmede kledingstukken. In Velsen, Castricum, Wijk aan Zee, zelfs in de provincies Utrecht en Gelderland, zijn zij op rooftocht uitgegaan. In totaal werden hem niet minder dan vijfentwintig dief stallen ten laste gelegd, die gepleegd zou den zijn in het tijdvak van 28 augustus tot 9 september 1956. In de nacht van 25 op 26 juli zou hij voorts bij eer. makelaar te IJmuiden heb ben ingebroken en een geldsbedrag van vijfhonderd gulden hebben ontvreemd. Een bankwerker uit Beverwijk, destijds de aan staande zwager van de hoofdverdachte, zou hem hierbij hebben geholpen door op de uitkijk te gaan staan. Voor zijn aandeel in de diefstal kreeg deze een geldsbedrag van ruim 150.waarvoor hij enige kleding stukken voor zijn vriendin heeft gekocht. De hoofdverdachte zou de bankwerker diverse malen tot medeplichtigheid hebben aangezet, waardoor deze uiteindelijk voor de aandrang bezweken zou zijn. De officier van Justitie achtte de ver grijpen van de timmermansknecht zeer ernstig en eiste een gevangenisstraf van twee jaar, door te brengen in een jeugd gevangenis. Mr. W. G. J. Veenhoven pleitte voor opzending van verdachte naar het Criminologisch Instituut van professor Baan te Utrecht. De achttienjarige inpakster, die van de misdragingen van haar vriend had geprofi teerd, hoorde vier maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf, met een proeftijd van drie jaar, tegen zich eisen. Mejuffrouw mr. S. Boekman bepleitte een lichtere voorwaardelijke straf. De officier van Justitie eiste tenslotte tegen de medeplichtige bankwerker zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorlopige hechtenis, waarvan twee maan den voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. De raadsman van deze verdachte, mr. J. D. A. Viskil, kon met deze straf akkoord gaan. De rechtbank doet 10 januari uitspraak. Wegverbetering. De rijksweg Amster damLarenHoevelaken zal te zijner tijd worden veranderd een weg met twee ge scheiden rijbanen, voorzien van ongelijk vloerse kruisingen. De enkelbanige gedeel ten tussen de Hartveldsebrug en de Vecht en tussen de Meerstraat te Naarden en de Huizerweg te Bussum zullen van verlichting w rden voorzien. In Diemen is men daar mede reeds begonnen. Hond redt paard. De landbouwer G. van Ekris te Woudenberg is zijn hond wel heel erg dankbaar. Het dier blafte dezer dagen zo erbarmelijk, dat de heer Van Ekris ging kijken wat er aan de hand was. Hij zag toen, dat de hond de wacht hield bij een stamboekpaard, dat tot aan het hoofd in de modder van een sloot was weggezakt. Met hulp van buren is men er in geslaagd, het dier weer op het land te krijgen. Het bleek, dat het paard met een der benen in schrik draad verw.rd was geraakt en niet meer uit de voeten kon. Afscheid. Op een daartoe in het pro vinciehuis te Utrecht belegde receptie is afscheid genomen van ir F. E. D. Enschedé, die wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd met ingang van 1 januari als directeur-hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat de dienst der pro vincie Utrecht heeft verlaten. Ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen heeft ir. En schedé in deze functie opgevolgd. Nieuwe sleepboot. Op 8 januari zal bij L. Smit en Zoon's Scheeps- en Werktuig bouw n.v. te Kinderdijk een zeesleepboot te water worden gelaten, bestemd voor de zee dienst van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst. De boet krijgt de naam „Ba- rendszzee". De grootste. De Provinciale Noordbra bantse Elektriciteitsmaatschappij heeft aan de n.v. „De Schelde" te Vlissingen opdracht gegeven tot de bouw van een stoomketel voor de Amercentrale te Geertruidenberg. Deze ketel zal de grootste zijn welke tot nu toe in Nederland werd geplaatst. De ketel zal stoom leveren aan een turbo-generator van 175.000 kw. en heeft een stoomproduktie van 510.000 kg. per uur. De werkdruk wordt 180 atmosfeer, de temperatuur van <-'e verse stoom 570 graden celsius. De hoogte van de ketel wordt 45 meter, de inhoud van de verbrandingskamer ruim 4000 kubieke meter. Bij volle ketelbelasting zal 59.000 kilo kolen per uur worden verstookt. Buitenlandse dienst. Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer G. W. Boissevain, thans gezant te Jeruzalem, tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister te Havanna (Cuba). Voorts is de be noeming te verwachten van jhr. J. Q. Bas Backer, thans chef van de directie westelijk halfrond van het ministerie van Buitenlandse Zaken, tot buitengewoon gezant cn gevol machtigd minister tc Jeruzalem. Premieverhoging. De financiële com missie uit de Ziekenfondsraad heeft alle besluiten van ziekenfondsbesturen tot ver hoging van de premie der vrijwillige ver zekering goedgekeurd. Elf fondsen hebben de premie niet verhoogd. In december 1956 varieerde de premies van f 1,27 tot f2,01; met ingang van 1957 zullen zij varieren van f 1.40 tot i 2,24 per betalende verzekerde per week. Slechts één fonds te 's-Gravenhage komt nog boven laatstgenoemd bedrag doordat het tevens een zogenaamde kinder premie heft. Deze bedraagt f 0,30 per kind beneden de zestien jaar. Overreden. De machinist van een mili taire trein voelde woensdagavond om half negen tussen Wijchen en Nijmegen een schok. Nadat in Nijmegen hiervan was ken nis gegeven, vond men bij onderzoek het stoffelijk overschot van een man langs de spoorbaan De politie van Nijmegen stelt een onderzoek in. HAARLEM EN OMGEVING Vrachtwagen ramde bestelauto. Woens dagochtend om tien over negen is een zware vrachtwagen op de Calharijnebrug in Haar lem tegen een bestelauto gereden. De vracht wagen remde voor de bestelauto, maar gleed tengevolge van het beijzelde houten wegdek van de brug door en ramde de bestelauto aan de achterzijde. De schade was gering. Schoorsteenbrandje Woensdagmorgen omstreeks elf uur werd de brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrand in perceel Zandvoortse- laan 147, bewoond door de familie B. Roet- aanslag, was de oorzaak van het brandje, dat de brandweer bluste. De heer J. J. Lamboo te Lisse, boekhou der-kantoorchef bij de n.v. Gebroeders Drie huizen. bloembollenkwekerij en export bedrijf, is toegekend de zilveren eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Op 1 augustus vierde de heer Lamboo het feit, dat hij veertig jaar bij het bedrijf werkzaam was. Een dezer dagen is hij op het raadhuis ontvangen met de directeuren van het bedrijf en burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf heeft meegedeeld, dat de heer Lamboo onderscheiden was.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9