Kustvaarder „Frans W." op proefvaart in Noordzeekanaal Morgen bakt Franken DRIEKONINGENBROOD DRIEKONINGENCAKE Eerste coaster van Spaarndamse werf Eike zaterdag fl.— en ƒ1.75 ƒ1.15 HET LEVEN VAN EEN HAARLEMMER IN ACHTHONDERD SCHRIFTEN Nieuwe tuinaanleg in Haarlems stadhuis Uitslagen in liet school- schaaktoernooi Burgerlijke Stand van Haarlem De jeugdkampioenschappen badminton in Haarlem Veertig jaar bij P.E.N. Onderlinge wedstrijden van zwemclub Haarlem Jongeman zou sieraden hebben gestolen Weer aankoop tuintje voor verbreding Rijksstraatweg Haarlemse soldaat op televisie Bekende Zandvoorter overleden HAARLEMMERMEER Bouw van woningen in Vijfhuizen ZANDVOORT Spectaculaire verbranding van Zandvoortse kerstbomen Afdeling dieren bescherming koninklijk goedgekeurd Plannen bouw van open bare kleuterschool Fruittuin in Hoofddorp zal worden verpacht Subsidie voetbalclub „Halfweg" Onbezoldigd ambtenaar burgerlijke Stand Burgerlijke Stand van Haarlemmermeer LISSE Gouden huwelijksfeest Lisserdijkse drieling maakt het uitstekend Kwart eeuw in dienst van Handelsraad L.T.B. VRIJDAG 4 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT M - 'Ma-at et a iM 46Ü&.Ï DE EERSTE DOOR de scheepswerf Kramer, Booy en Verharen le Spaarndam gebouwde kustvaarder heeft gisteren van IJmuiden uit op het Noordzeekanaal en het IJselmeer de proefvaart gemaakt. Tot volle tevredenheid van de opdrachtgever, de heer J. Westers te Groningen kon de 500 ton metende „Frans W." worden overge dragen en kapitein Arend Cuperus hoopte nog vanavond met het fraai ingerichte schip uit IJmuiden naar Hamburg te ver trekken. De „Frans W.", die op de werf van Kra mer, Booy en Verharen gevolgd zal worden door nog vier coasters, is een kustvaarder van het gladdektype. Het schip kan 520 ton lading innemen, is 58 meter lang, 7,75 meter breed, 8,70 meter hol. Een 500 p.k. MWM zorgt voor de voortstuwing, terwijl twee hulpmotoren van elk 35 pk ter be schikking zijn. De bemanning, die uit der tien man kan bestaan, vindt een gerieflijk onderkomen in het achterschip. De kapi tein en zijn vrouw beschikken over een ruime hut en een salon, de stuurman, de machinist en de kok hebben een eenper soonshut en voor de matrozen werden twee 4 persoonshutten ingericht. Voorts treft men in het achterschip de kombuis, een mess- Voor het reorganiseren van de binnentuin in het stadhuis te Haarlem vragen B. en W. een bedrag van 5.200 ter beschikking te stellen. Nu de bouwkundige werkzaamheden aan de zogenaamde zuilengang in het stad huis gereed gekomen zijn, is het volgens het gemeentebestuur gewenst de tuinaanleg in harmonie te brengen met de architectuur in deze gang. Architect C. W. Royaards heeft de ontwor pen tuinaanleg in beeld gebracht. De vier grasvlakken zullen een omranding krijgen van buxus, terwijl voorts in die vlakken een versiering is gedacht, eveneens van buxus, welke echter nog nader moet worden gede tailleerd. De bestrating van de paden is ge dacht van oude gele handvormklinkertjes, met een rollaag van rode steentjes om de vier grasvlakken. Het is de bedoeling op de kruising van de paden een zonnewijzer te plaatsen, welke nog in het Frans Halsmu seum aanwezig is. De resultaten van het school-schaaktoer- nooi in Haarlem waren tot dusver: Hoofdtoernooi I'oule 1: L. LindenbergD. H. J. de Jongh 1—0; D. G. VonkP. E. Rabé 1—0. Poule 2: R. Koster—E. J. Petersma 1—0; II. DuisenbergM. P. v. Overbeeke 10. Poule 3: H. W. v. Dis—W. F. Petersma 0—1; D. v. VuurenF. v. Maanen 1—0. Poule 4: H. MostertmanH. Bosseler remise; W. M. MazeeR. Gisoff 10. Poulewinnaars: H. Duisenberg—D. G. Vonk 1—0. Als 2e geëindigd: M. P. v. OverbeekeL. Lindenberg 1—0; W. F. Petersma—W. Ma- zee 01. As 3e geëindigd: E. J. Petersma—H. Mos tertman 01. Als 4e geëindigd: D. H. J. de Jong—R. Gisoff 1—0; R. Koster—H. W. v. Dis 0—1. Bytournooi. Poulewinnaars: B. Hylkema W. Mijnssen 0—1; B. Hylkema—R. Vos remise; R. Vos—W. Mijnssen 01. Als 2e geëindigd: D. O. WijnandsF. Mis set 01; D. O. WijnandsH. Boon 10. H. Boon—F. Misset 0—1. Als 3e geëindigd: E. de JongP. Steeman remise. Als 4e geëindigd: T. Jansen—W. Geuze- broek remise. ADVERTENTIE HIllEGOM Diner- en Soiréc- Dansant met div. attracties. TOT 4 UUR GEOPEND &ANCJ.NG BY CANDLE HAARLEM, 3 januari 1957 GEHUWD: 3 jan., A. F. II. van Vuure on C. C. B. van Deursen; W. J. Rebel en H. A. Dekker. BEVALLEN van een zoon: 29 dec., J. N. L. Flipsenvan Hensbergen; 2 jan., M. M. van den DikkenbergSival; M. J. H. Hek- kerk—van Kessel; B. C. FortgensGeuskens; C. H. Th. van der Kroft—Smit; 3 jan., A. A. BogaardNeve; A. C. M. Kolvan Leeuwen. BEVALLEN van een dochter: 1 jan., A. C. H. ElskampLamers; 2 jan., C. A. W. Lips —Koster; A. M. BakkerOerlemans; 3 jan., H. KlaassenVos. OVERLEDEN: 31 dec., M. E. M. Zieltjens —van Breemen, 32 j., Kamperlaan; 1 jan., J. A. W. van Morgen, 65 j., Iordensstraat; P. M. de Haan—van der Werf, 85 j., Emmaplein; C. C. FlorieHulsebosch, 82 j., Schoter- veenstraat; 2 jan., H. F. Stroucken, 91 j., Gedempte Oude Gracht; A. Baltes, 72 j., Sophiaplein; B. Arnaud de CalavonBoer- horst, 82 j., Essenstraat; A. J. Schlette Smit, 72 j., Oranjeplein; H. S. Terink—- Eijsten, 74 j„ Hazepaterslaan. De nieuwe „Frcrns V/", clie gisteren als eerste door de scheepswerf Kramer, Booy en Verharen te Spaarndam ge bouwde kustvaarder, de proefvaart maakte. room voor de bemanning, twee toiletten en twee douches. De „Frans W." is thans het enige schip van de rederij J. Westers te Groningen. Het werd vernoemd naar de vader van de eigenaar, die zelf de „Ancora" in de vaart heeft. Kapitein Cuperus vaart voorlopig drie maanden in timecharter en zal havens in Frankrijk, Engeland en Noorwegen aan doen. In de zomer zal het schip veel op de Baltic varen om hout naar Zaandam te ver voeren. De proefvaart werd gisteravond om negen uur in IJmuiden beëindigd. Nadat de vereniging „Duinwijck" reeds enige jaren achtereen in het Krelagehuis de offieieuse Nederlandse jeugdkampioen schappen had gehouden, nam het bestuur van de Nederlandse Badminton Bond ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig be staan van deze organisatie dit initiatief over, waardoor thans voor het eerst deze kampioenschappen officieel gehouden wer den, terwijl hieraan door de heer A. C. J. Vredenberg van Vossen, vice-president van de Internationale Badminton Federatie, de fraaie Van Vossen-cup werd verbonden. De voornaamste resultaten waren: Jonecns A-klasse: Enkel: 1. Piet Veent.ier (KLM) Nederlands kampioen; 2. Hans Kok (Chnndelle). Dubbel: 1. Veentjcr'Van Galen Last (KLM); 2. Kok/Van der Burg (Chandelle). Gemengd dubbel: 1. Mar.ia Ridder/Hans Ruys (Duinwijck): 2. Ria Smits/Rudi Filarski (Duinw.). Meisjes A-klasse: Enkel: 1. Ria Smits (Duin wijck): 2. Joep Holt (Duinwijck). Dubbel: 1. Joep Hölt/Polderman (Duinwijck): 2. EGBC (Hilversum) dubbel. Meisjes B-klasse: Enkel: 1. Marja Ridder (Duinwijck); 2. lngrid Rietveld (Velsen). Dub bel: 1. Hetty Verhoef/Ingrid Rietveld (Velsen); 2. Visman/v. d. Zanden (Velsen). Gemengd dub bel: Marja en Boudewijn Ridder (Duinwijck): 2. De Nooijer/De Nooijer. Jongens B-klasse: Enkel: 1. W. Veentjer (KLM); 2. C. v. d. Bovenkamp (EGBC). Dubbel: 1. B. Ridder/Chr. de Jong (Duinwijck): 2. Sjoerds. Blom (EGBC, Hilversum). Na afloop werden de vele prijzen door de heer L. Verhoef, voorzitter van de Nederlandse Bad minton Bond. met een toepasselijk woord aan de winnaars uitgereikt. In verband met het feit, dat de heer H. J. Erkamp, hoofdopzichter van de PEN te Bloemendaal, wonende in de Gooierstraat in Laren (N.H.), de elektriciteitsvoorziening van Noordholland veertig jaar heeft ge diend, is de jubilaris donderdagmorgen door de directie van de PEN in Bloemen daal ontvangen, waar de directeur ir. J. den Boesterd de heer Erkamp feliciteerde en hem tevens een geschenk in de vorm van een gratificatie overhandigde. Van het provinciaal bestuur waren er bloemen. Ook namens de afdeling installatiekeuring werd hij gehuldigd. Zijn chef, de heer L. C. Stemvers, sprak hem onder meer toe. Des middags hield de jubilaris een receptie in zijn woning. Namens de jubileumcommis sie van de PEN, de heer L. Kroon, werd hij geluk gewenst. Door zwemclub Haarlem werden woensdag avond in Stoops bad in Overveen onderlinge zwemwedstrijden gehouden De voornaamste uit slagen zijn: Meisjes: 25 meter schoolslag: L. J. van Eden 23 sec.; 2. M. Selier 32,2 sec. 25 meter vrije slag: 1. L. de Jong 20 sec.; 2. M. van Rijswijk 20,8 sec. 50 meter schoolslag: 1. A. Fransen 45 sec.; 2. N. Goedhart 41,2 sec. 50 meter rugslag: 1. N. Goed hart 41,2 sec.; 2. T. Ilölsken 41.2 sec. 50 meter horstcrawl: 1. N. Goedhart 35.2 sec.; 2. T. Ilöls ken 36 sec. Jongens: 25 meter schoolslag: 1. M. van Goor 17 sec.; 2. V. Klaassen 17.4 sec. 25 meter vn)e slag: 1. M. van Goor 17 sec.; 2. V. Klaassen 17,4 sec. 50 meter schoolslag: 1. H. Afman 46 sec.; 2. C. Wnnsleben 46.2 sec. 50 meter rugslag: 1. H. Afman 37,6 sec.; 2. H. Krom 44.6 sec. 50 meter vrije slag: 1. R. v. Beek 34 sec.; 2. H. Afman 34,6 sec. Dames: 100 meter schoolslag: 1. I. Stroobach 1 min. 38,4 sec.; 2. T. Steensma 1 min. 39,2 sec.; 3. C. van Doornik 1 min. 44,4 sec. 100 meter rug slag: 1. T. Steensma 1 min. 40,2 sec.; 2. A.Kuipei 1 min. 49,4 sec.; 3. S. Klaassen 1 min. 54 sec. 100 meter vrije slag: 1. T. Steensma 1 min. 21 sec.; 2. S. Klaassen 1 min. 27,2 sec.; 3. L. Höls- ken 1 min. 27,4 sec. Heren: 100 meter schoolslag: 1. G. Bijlsma 1 min. 23,6 sec.; 2. B. Fabel, 1 min. 26.3 sec.; 3. H. Hölsken 1 min. 28,3 sec. 100 meter rugslag: 1. G. Bijlsma 1 min. 19,5 sec.; 2. W. van Wamel I min. 19,8 sec.; 3. J. Watertor 1 min. 24.4 sec. 100 meter vrije slag: 1. G. Bijlsma 1 min. 4,6 sec.; 2. B. Fabel 1 min. 9,9 sec.; 3. J. Watertor 1 min. II sec. De recherche heeft donderdagmiddag een 21-jarige Bloemendaler aangehouden, die ervan wordt verdacht enkele sieraden te hebben gestolen, die hij later zou heb ben verkocht. De jongeman kwam gere geld bij een familie op bezoek en zou in een onbewaakt ogenblik enige sieraden hebben weggenomen. In Amsterdam zou hij een horloge hebben gestolen, dat in middels al is achterhaald. De recherche stelt op het ogenblik een onderzoek in naar de voorwerpen, die van de familie werden ontvreemd. De Bloemendaler is op het politiebureau in Overveen inge sloten. Met het oog op de toekomstige verbreding van de Rijksstraatweg in Haarlem, waartoe de gemeente reeds verscheidene keren stuk ken grond heeft gekocht van de bewoners, zijn B. en W. tot overeenstemming gekomen over de aankoop van een voortuintje van on geveer 27 m2 ter hoogte van de Zaanenlaan. De koopsom is vastgesteld op 270 gulden. Het college stelt de raad voor dit bedrag beschik baar te stellen. De dienstplichtige soldaat F. von Dorsser, uit Haarlem die enige tijd geleden met een zelfgebouwd spoorwegcomplex een bezoek heeft gebracht aan de Koudenhornkazerm-, zal zaterdag in het avondprogramma van de N.C.R.V. te zien zijn op het televisiescherm. Het geldt hier een directe uitzending uit Bussum. Een van Zandvoorts meest bekende in woners, tevens de op één na oudste manne lijke ingeschrevene in het bevolkingsregis ter van Zandvoort, namelijk de heer P. Drommel, is woensdagmiddag omstreeks half vijf na een betrekkelijk kort ziekbed op ruim 94-jarige leeftijd overleden. Tot enkele maanden vóór zijn dood maakte de krasse oude Zandvoorter nog dagelijks zijn wandelingetje en hij bleef lot het laatst helder van geest. De thans overledene kreeg vooral veel bekendheid door zijn functie als badman in het voormalige bad huis „Zeeduin", een bad-inrichting voor minvermogenden, waar in vroeger jaren talrijke zieken een zeewater-kuur onder gingen. De heer P. Drommel stamt uit een oud Zandvoorts geslacht en met hem ging opnieuw een der thans steeds minder wor dende oude Zandvoorters heen. die hun geboorteplaats zagen ontwikkelen van vis sersdorp tot badplaats. TONEELVERENIGING „SANDEVOERDE" Op dinsdag 26 februari zal de toneelgroep „Sandevoerde" in restaurant Zomerlust te Zandvoort een opvoering geven van het to neelspel „Vandaag is morgen" (The day of glory) van Herbert Bates, in de vertaling van Jan Oijen. De regie is in handen van de heer Jos. Dröse. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: P. B. Wiggin en M. E. S. Peper; E. F. Corwin en S. van der Klok. GEHUWD: P. A. Kranenburg en N. Ra- vensberg. OVERLEDEN: A. Nutters, 82 j., weduwe van E. van Toornburg; P. Drommel, 94 j., weduwnaar van C. van der Maas. ADVERTENTIE LELIJKE WINTERHANDEN? Geef ze dè remedie. niet tc verge rijken! reeds vanaf f 1.35 B. en W. van Haarlemmermeer hebben de gemeenteraad een bouwplan aangebo den, omvattende zesentwintig ééngezins woningen, te bouwen in vier bouwblokken op gemeentegrond langs de d'Yserinckweg te Vijfhuizen. De ontworpen woningen hebben elk een inhoud van 244 m3; zij zijn wat indeling betreft gelijk aan de acht woningen welke te Vijfhuizen in aanbouw zijn. Het ligt in de bedoeling van B. en W. de woningen als woningwetwoningen tot stand te laten komen. De kosten van uit voering van het bouwplan worden begroot op 385.000 van welk bedrag ongeveer 327.000 betrekking heeft op de bouw en ongeveer 58.000 op de grond en het bomv rij pmaken daarvan. De gemiddelde huur bedraagt 9.65 per week, exclusief de kos ten van watergebruik. ADVERTENTIE Méér dan een halve eeuw toonaangevend IEDER, DIE in de afge lopen jaren twee of meer keren in de Haarlemse Gro te Kerk kwam als er geen dienst werd gehouden of muziekuitvoering werd ge geven, zomaar dus, moet daar ergens een man heb ben gezien, die ijverig zat te schetsen, een beuk, het orgel, een raam of een deel van het schip. Die man is Willem Horsman. Vele ja ren geleden begon hij met het „in kaart brengen" van de kerk waaraan hij zijn hart verloor. In zijn huis kamer aan de Linschoten- straat in Haarlem ziet men aan de wand weinig anders dan facetten van dat, wat hij het wonder der gotiek noemt. Het zijn zeer nauw keurige tekeningen en het zijn er vele. Als vandaag de Grote Kerk totaal zou wor den verwoest en alle gege vens over de bouw tegelij kertijd verloren zouden gaan, zou men een feilloze reconstructie kunnen maken met behulp van Horsmans werk. Het is overigens niet zijn bedoeling daarop te speculeren. Hij wil probe ren een uitgever te vinden, die zijn tekeningen kan bundelen tot een prenten boek, opdat het uiterlijk bewijs van een oud schoon heidsideaal bewaard blijft. Over de indrukken, die hij kreeg terwijl hij daar jaar in jaar uit werkte wil hij een boekje schrijven, opdat ieder zijn schoonheidsbele ving kan meebeleven. Voor het prentenboek heeft hij al enkele keren een uitgever proberen te vinden, zowel in binnen- als buitenland. Totnutoe vergeefs. Hij te kent toch door en zal blij ven trachten de geschikte mensen voor zijn idee warm te maken. Het is dezelfde volharding, die hem deze dagen doet jubileren als dagboekschrijver. Op zijn werkkamer staat een boe kenkast van acht planken met een lengte van onge veer anderhalve meter. Alle planken steunen samen on geveer achthonderd school schriften waarin Horsmans leven van zijn veertiende jaar tot nu toe consciën tieus staat vermeld. Hij leest er bijna nooit in en het kost hem wat moeite zijn schrift van twintig of dertig jaar geleden te ontcijferen. Het zijn dichte rijen don kere cahiers, waarvan hij de inhoud nog maar zeer gedeeltelijk weet, want zijn geheugen is slecht. Som mige schriften hebben rode ruggen. „Dat betekent, dat daarin belangrijke gebeur tenissen staan", zegt Hors man. Hij neemt er een van die schriften uit en leest op 31 juli 1914 het volgende: „11 uur. Telegram dat Hare Majesteit de toestand van oorlogsgevaar aanwezig- acht. 1 uur: Telegram, Rus land mobiliseert. 2.15 uur: Oproep tot mobilisatie van miliciëns en landweerman nen. Alle". In een ander schrift, ook met een rode rug, twee planken lager staat op 1 september 1939: Avond 8 uur. In huiskamer. Van daag valt het vreselijk nieuws, dat de Duitsers (de Hunnen) met drie legers Polen zijn binnen gerukt. Een radiobericht van 7.30 uur liet al de aan staande oorlogsverklaring van Engeland aanvoelen. Ik geloof dat met mij de hele wereld snakt naar de vernietiging van de tegen woordige Duitse regering. Ik schreef nooit veel over de wereld in dit boek, om dat ik met mezelf bezig ben. O, die zelfkennis- strijd!" Met deze uitroep zijn we meteen bij de kern van het probleem van de dagboek schrijver. Dat hij op zijn veertiende jaar een dag boek begon is niet uitzon derlijk. Er zijn er tallozen, die bij hun eerste bewuste behoefte aan intimiteit en tegelijkertijd behoefte aan afstand nemen tot zichzelf hun gedachten omstreeks die leeftijd op papier gaan zetten. Maar voor veel minder mensen groeit het dagboekschrijven uit tot een gewoonte, die door de oorspronkelijke behoefte blijft geïnspireerd. Hors man doet het nu vijftig iaar. „Mijn vader heeft me de tip gegeven er mee te beginnen", zegt hij. „Waar om? Waarschijnlijk om mij mijn zelfkennis te laten scherpen. Hij beschouwde het geloof ik als een deel van mijn opvoeding, ik deed dat zelf in ieder geval. Dagboekschrijven valt niet altijd mee, maar het geeft enorme kracht. Ik heb dat jaar in jaar uit gevoeld en ik heb er dan ook nooit mee willen ophouden". Er kunnen nog vele be weegredenen zijn, maar die doen hier niet terzake. Toch wil men verband leggen tussen Horsmans jarenlange, nauwkeurige arbeid in de Grote Kerk en zijn volharding in de beschrijving van zijn dage lijks doen, zoals men zich afvraagt of het de volhar ding om de volharding was die maakte, dat Horsman nooit leerde fietsen. Hij kan niet fietsen, hij heeft het nooit gedaan en is daar trots op. IN DEZE TIJD worden er meer dagboeken gelezen dan in iedere andere. Bij een zekere groep mensen is de belangstelling voor het bock om het verhaal gewe ken voor de behoefte het persoonlijke leven van de schrijver te leren kennen en via zijn dagboek een le vend beeld te krijgen van de tijd waarin hij schreef. Of Horsmans dagboek voor meer mensen dan voor hem zelf betekenis kan hebben zal de volgende generatie misschien beslissen. Nota rieel zijn die ongeveer acht honderd schoolschriften en allo cahiers die nog komen al aan het gemeente-archief van Haarlem vermaakt. De traditionele verbranding van ge bruikte kerstbomen op het Zandvoortse strand vóór de Rotonde, Donderdagavond om halfacht, kreeg voor de enkele duizen den toeschouwers wel een bijzonder spec taculair karakter, doordat de brandweer een enorme hoeveelheid afgekeurd vuur werk, dat men des morgens bij een vuur werkfabriek bad gehaald, in de ziedende vlammenzee heeft geworpen. Het vuur werd af en toe echter wel wat tè rijkelijk met vuurwerk bedeeld en zo geschiedde het, dat het ongetwijfeld bijzonder specta culair gebeuren een enigszins gevaarlijk karakter kreeg, toen uit de brandstapel een brandende vuurpijl wegsprong en te recht kwam in een op enige afstand staan de kist met vuurwerk, welke met een lui de knal ontplofte. Het gevolg hiervan was. dat eveneens al het nog om die kist ge groepeerde vuurwerk knallend en spette rend de lucht invloog. Publiek, brandweer en politie zochten ijlings een goed heen komen, waardoor ongelukken werden voor komen. De enorm rokende brandstapel, waaruit zware rookwolken opstegen en over het dorp dreven, leverde een fantas tisch schouwspel op. Giftig groene, diep rode en helgele vlammen sprongen om hoog, lichtkogels schoten bij tientallen de duistere lucht in en het verschijnsel had soms zoveel angstaanjagends, dat vele kleine kinderen huilend tegen vader of moeder aanknopen, vooral wanneer uit het binnenste van de vlammenzee zware ex plosies klonken. Omstreeks acht uur was het vuur prak tisch uitgewoed en trok het zeer talrijke publiek huiswaarts. Bij volgende gelegen heden zullen de organisatoren het vuur- werkenthousiasme vermoedelijk wel enigs zins temperen. De afdeling Zandvoort van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren deelt ons mede, dat de koninklijke goedkeuring voor de afdeling thans is afgekomen, waar door de vereniging thans de nieuwe naam: „Vereniging voor het welzijn der dieren" mag voeren. Teneinde in een bestaande behoefte te voorzien, zal binnen afzienbare tijd voor le den der vereniging de gelegenheid worden opengesteld, hun gestorven huisdieren op eon speciaal voor dit doel afgebakend gedeelte van het asyl-terrein te kunnen begraven. De E.H.B.O.-cursus, onder leiding van dr. J. Westerman, is een groot succes geworden. Aan alle twaalf kandidaten, die aan het examen hebben deelgenomen, kon het diplo ma worden uitgereikt. Hierdoor werd het mogelijk, het aantal posten voor „dieren- e.h.b.o." tot zes uit te breiden, namelijk Frans Zwaanstraat 48. telefoon 3303; Dr. C. A. Gerkestraat 137 en 139. telefoon resp. 2563 en 2486; Haarlemmerstraat 94 telefoon 3417: van Lennepweg 73 beneden en Zandvoortse- laan 131. Mevrouw Roos. Haarlemmerstraat 94, heeft zich bovendien gespecialiseerd in de verzor ging van gewonde vogels. Heropvoering, van Ibsen's „Spoken" In tegenstelling tot eerder gepubliceerde berichten is de her-opvoering van Ibsen's „Spoken" door de Zandvoortse toneelvereni ging „Wim Hildering" in plaats van op woensdag 9, vastgesteld op vrijdag 11 janu ari in „Zomerlust". Leden van de Zandvoortse sociëteit voor bejaarden, zullen eveneens van deze voor stelling kunnen genieten en hebben vrij toe gang. Het bestuur van de Vereniging „De Kleu terschool" te Hoofddorp heeft aan de ge meenteraad van Haarlemmermeer gevraagd medewerking te verlenen volgens de Kleu teronderwijswet voor de stichting van een nieuw gebouw voor de door die vereniging in stand te houden kleuterschool. De neu trale kleuterschool te Hoofddorp is gedu rende een aantal jaren gehuisvest geweest in hetzelfde gebouw, waarin ook de open bare lagere school 4 en de openbare schooi voor u.l.o. zijn gevestigd. Laatstgenoemde twee scholen hebben zich de laatste jaren echter zodanig uitgebreid, dat voor de kleuterschool in het gebouw geen lokaal ruimte meer over is. De kleuterschool is met een klas van de openbare lagere school 4 met ingang vè.n 1 september 1956 onder gebracht in enige van de houten hulplokalen welke in dat jaar ten behoeve van het onderwijs in Haarlemmermeer zijn ge kocht. Voor zover deze lokalen echter voor het bijzonder kleuteronderwijs zijn bestemd, dient aan de beschikbaarstelling daarvan aan de schoolbesturen een besluit tot mede werking volgens de Kleuteronderwijswet ten grondslag te liggen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de gevraagde medewerking aan de vereni ging „De Kleuterschool" te verlenen en daarbij een houten gebouw, bevattende twee lokalen, beschikbaar te stellen. Voorts delen B. en W. mee, dat het in hun bedoe ling ligt binnenkort een voorstel te doen om in Hoofddorp een openbare kleuter school te stichten, hetgeen in feite zal be tekenen, dat de gemeente de neutrale kleu terschool overneemt. B. en W. van Haarlemmermeer hebben de gemeenteraad voorgesteld aan de heer H. J. Bos te Hoofddorp voor een periode van twaalf jaren tegen een pachtsom van 2800 per jaar te verpachten het te Hoofd dorp gelegen fruitteeltdemonstratiebedrijf, bestaande uit tuin met opstand, opstallen en wandelsingel. De gemeenteraad heeft op 16 augustus 1956 besloten tot aankoop van het bedrijf van de provincie Noordholland. B. en W. achten het niet gewenst de fruittuin zelf te exploiteren. Aan verpachting dient de voorkeim te worden gegeven. De tegen woordige vakbekwame beheerder, de heer H. J. Bos, is bereid het gehele bedrijf voor een periode van twaalf jaar te pachten. Na het verstrijken van deze periode kan wor den nagegaan of de ontwikkeling van Hoofddorp het noodzakelijk maakt de tot dit bedrijf behorende terreinen geheel of gedeeltelijk voor andere doeleinden te be stemmen. Verbetering begraafplaats aan Vijfhuizerweg In de donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlemmermeer zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen een krediet van tienduizend gulden beschikbaar te stellen voor het doen ver harden en verbeteren door de n.v. Grond- mij te De Bilt van het toegangspad en de hoofd- en tussenpaden op de algemene be graafplaats aan de Vijfhuizerweg/Hoofd weg. De oppervlakte van de te verharden paden bedraagt ongeveer tweeduizend vierkante meter. Reeds zijn een baarruimte en een fiet senbergplaats gesticht cn een hekwerk aangebracht. B. en W. van Haarlemmermeer stellen aan de gemeenteraad voor aan de voetbal vereniging Halfweg te Zwanenburg over 1957 een subsidie te verlenen van 400. onder voorwaarde, dat de drie sportvelden, gelegen in Zwanenburg, met ingang van I januari 1957 niet meer mogen worden on derverhuurd voor het grazen van vee. Door het ontslag van de ambtenaar ter secretarie der gemeente Haarlemmermeer de heer A. W. Willems wegens een benoeming elders, is een vacature onstaan van onbezol digd ambtenaar van de burgelijke stand. In de plaats van de heer Willems als ambtenaar van Haarlemmermeer is benoemd de heer P. Tamboer te 's Gravenhage, die op 1 febru ari in functie zal treden. B. en W. van Haar lemmermeer stellen de raad voor de heer P. Tamboer te benoemen tot onbezoldigd ambtenaar van de burgelijke stand. Veemarkt Leiden Op de veemarkt te Leiden zijn vandaag aangevoerd: 4 stieren, 60 melkkoeien, 265 vette koeien, 42 vare e. a. koeien, 15 gras kalveren, 32 vette kalveren, 77 nuchtere kalveren, 14 geiten, 75 vette schapen, 1989 vette lammeren, 23 varkens, 321 schram men, 471 biggen, 1 paard. Totaal 3389. Notering: melkkoeien f 970f 1080, gesl. vette koeien 12,60—f3,30, vare koeien f650 —f880, graskalveren f260f300, vette kal veren f 260f 280, nuchtere kalveren levend f 110—f145, vette schapen f80f115, vette lammeren f90—f125. drachtige zeugen f275 f 330, schrammen f 65—f 100, biggen f 38 f50, geiten f 15—f40. Overzicht handel: vette koeien goed. Verse koeien rustig, vare koeien redelyk, schapen en vette lammeren gedrukt, zeugen, schram men en biggen redelijk. GEBOREN: Johannes Leonardus, z. van R. Webster en M. C. M. Tolenaars; Geertruida Marrigje Maria, d. van M. Verbruggen en L. Kruiswijk; Robertus Paulus Gerardus, z. van G. H. Lammer.e en T. A. Pijpers; Jo hanna Maria, d. van G Haakmeester en T. C. A. Jansen; Lennard Wilfred, z. van J. J. Oranje en J H. Wienbelt; Maria Anna Hen- drina, d. van E. van Leemput en H. van Poecke; Petronella Johanna Maria, d. van C. P. Dijkzeul en J. C. M. M. Schrijen: Rudi Leonardus. z. van L. van Duren en N. Ho- fer; Johannes, z. va: H. Kinkel en A. van Andel; Jan, z. van H. Klootwijk en J. Teen- kamp; Christiaan Wilhelmus, z. van F. L. Smulders en D. J. de Gier; Cornelia Geer truida C M„ ri. van C. J. Slot en A. N. E. Beerepoot; Ineka Marjoke, d. van J. J. Bud ding en P. Tielenburg; Lambertus. z. van D. J. Wensink en A. G. Grevink: Ronald Dode- 'jk, z. van A. M. J. van Tol en J. P. Peijpers. ONDERTROUWD: D. Visser en J. P. de Jong; J. Huigen en T. S. van Wirdum; T. Knol en A. Kerzaan; N. Honeoop en J. P. Groeneveld; J. Hoogkamer en C. Imanse: P. Ipnel en G. Buijs. GEHUWD: W. G. Visser en J. C. G. Bot- tenhorn; J. A. Barendsen en A. D. van Rijn; L. C. Snoeijs on J. Bodenheimer; W. Maar- se en W. M. Westeijn; J. Brouwer en C. Grósscurt; W. J. Bogers en J. van Leeuwen. OVERLEDEN: Tona de Smit, 72 j., w. van A. Timmers; Pieternella van Vliet, 85 j., e. van A. Melkert. De heer en mevrouw C. van Voorst- Slottje te Lisse hebben donderdag hun gou den huwelijksfeest gevierd, doch om ge zondheidsredenen van de bruid moest van alle uiterlijk feestvertoon worden afge zien. De burgemeester, mr. Th. M. J. de Graaf, heeft van zijn belangstelling doen blijken en het bruidspaar persoonlijk zijn gelukwensen aangeboden. Namens alle ge- meentenaren wenste hij het gouden bruids paar een gelukkige levensavond. Als ge schenk van de gemeente prijkte op de tafel een heerlijke taart. Het gezin Mesman aan de Lisserdijk be leefde donderdagmiddag het ogenblik dat twee van de drielingzusjes vanuit het Academisch ziekenhuis le Leiden naar huis kwamen. Het was voor de ouders daarom een groot feest, maar voor de kinderen niet minder, want de vijf broertjes en het zusje hadden nog geen van de drie babies gezien. Trouwens: ook van de zijde der buren be stond er een grote belangstelling voor de thuiskomst van twee van de drielingzus jes. Het waren Louise en Marijke, die nu respectievelijk zes pond en tachtig gram en zes pond wegen. De kleinste van de drieling, Ivonne, woog bij de geboorte ruim 2V) pond en heeft het nu al gebracht tot een gewicht van 4'5 pond, zodat zij het hardst is gegroeid. Wanneer zij zo door blijft groeien, zal zij over ongeveer een maand ook naar huis kunnen. De meisjes lijken zo sprekend op elkaar, dat boven de wiegjes een kaartje met de naam moest worden gehangen, daar de moeder hen anders niet uit elkaar kan houden. De cen trifuge met toebehoren van de Lisserdijkers doet nu wel bijzonder goede diensten, want er zijn heel wat kleertjes te drogen door zo'n aanwinst. De heer C. G. van Diest te Lisse heeft donderdag de dag herdacht waarop hij 25 jaar geleden bij de Handelsraad L. T. B. te Lisse in dienst is getreden. De hoofddirectie van de Handelsraad, de directie van het Lissese bedrijf en het personeel hebben hem om deze reden hartelijk gehuldigd. De jubilaris werd geprezen om zijn grote plichtsbetrachting en collegialiteit. Enige geschenken werden aangeboden. Mevrouw Van Diest werd in de hulde betrokken en ontving een prachtige fruitmand en een doos bonbons. In intieme kring ten kantore van de Handelsraad werd het jubileum 's avonds met een gezellig feest gevierd.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11