■Carcassonne, vesting der Gothen r dbv.meUev Vijftig jaar geleden OPRUIMING Gouden Virginia-tweeling! King Size mèt... of zonder filter Positie van schatkist en banken aanzienlijk versterkt Van dag tot dagj Weekstaat Nederlandse Bank ^Qraatótoel 3 Een offer Olieprijs in Texas gestegen Zes maanden distributie in Londen verwacht Bijna 11.000 executies in Frankrijk tussen '40 en '45 Spoorwegstaking in Canada Nederlandse zeeman door Noren vrijgelaten Zeepost Twee grootse gouden Virginia's! mètof zonder filter Op de Op Aruba komt kapitale zee water destillatie - inrichting Hongaren in de mijnstreek passen zich moeili jk aan Uit Haarlems Dagblad van 4 januari 1907 VRIJDAG 4 JANUARI 1957 Het is een hartverwarmend verschijnsel, dat nagenoeg overal ter wereld op een of andere manier moed en zelfverloochening in actie komen als mensen in levensgevaar verkeren. Met ziet dat op zee, waar beman ningen van reddingboten vaak bovenmense lijke moeilijkheden weten te overwinnen om levens te redden van volkomen onbe kenden en vaak eigen leven riskeren en verliezen. Men zag dat bij de rampspoed in februari 1953 in Zuidholland en Zeeland, men kon het constateren bij de fatale ge beurtenissen in Hongarije, men ziet het tel kens weer gebeuren wanneer ergens men sen in het nauw geraken. En men heeft het ook zien gebeuren, toen dezer dagen twee jongelui bij een waag halzerige poging tot bestijging van de grim mige hellingen van de Mont Blanc strand den en in levensgevaar kwamen te ver keren. De bergen leveren, net als de zee, stof voor menig heldenepos. Doch de helden moed is daarbij dan te zoeken bij degenen, die als gidsen en kenners van het land schap erop uit trekken om hulp te bieden dikwijls op tijden dat zij in het veilige dal temidden van hun dierbaren van rust en entspanning dachten te genieten. Het v/as geen heldenmoed, die twee studenten hun kerstvakantie deed 'besteden aan een onverantwoorde klimpartij, een poging om een nutteloze doch wellicht bewonderde prestatie te leveren. De beklagenswaardige jongelui hebben de gevolgen van hun licht zinnigheid en hun gebrek aan verantwoor delijkheid wel onmenselijk duur moeten betalen, doch beklagenswaardiger nog zijn hun ouders ongetwijfeld, die niet alleen hun kinderen op deze, volkomen onnodige, wijze verloren doch tevens het doodvonnis over hen moesten uitspreken door een laat ste, wanhopige reddingspoging van een of- fergezind man te weigeren. Zij begrepen, dat zij niet nog méér levens in de waag schaal mochten stellen uit eigenbelang. En zij gaven daardoor blijk van een bewonde renswaardige zin voor verantwoordelijk heid, die wel dubbel opwoog tegen de af wezigheid daai-van bij hun zoons. De vraag is gerechtigd, of men eenvoudig mag rekenen op de met levensgevaar ge paard gaande hulp van anderen, wanneer men een onderneming op touw zet die on voldoende waarborg voor succes en veilig heid biedt en niet tot in details is voorbe reid. De Franse pers discussieert daarover. Doch het komt ons voor, dat naast deze vraag en het eventuele antwoord daarop toch altijd weer het verschijnsel zal op treden van spontane hulp, geboden door- tot alles bereid zijnde redders die niet vragen naar schuld of verantwoordelijk heidszin bij anderen, doch hun eigen ver antwoordelijkheid laten gelden en het zich tot een dwingende plicht rekenen, alles te doen wat zij kunnen en alles te geven wat zij hebben. Het is een ervaring, die in tij den van sombere en kwaadaardige ver schijnselen vooral, het geloof in de mens heid en het vertrouwen op haar goede hoe danigheden versterkt doet voortleven. HOUSTON (Reuter) Een dochter maatschappij van de Standard Oil Compa ny of New Jersey, de Humble and Refining Company, heeft de prijs, die zij in Texas betaalt voor ruwe olie voor haar raffina derijen, met gemiddeld 35 dollarcent per vat (barrel) verhoogd. Dit is de eerste prijsverhoging van betekenis sedert medio 1953, toen Ln de gehele olie-industrie van de Verenigde Staten de prijs met 25 dollar cents per vat (barrel) omhoogging. Men brengt de prijsverhoging in verband met de toegenomen vraag naar Amerikaan se olie als gevolg van de crisis in het nabije oosten In Londen gelooft men, dat de benzine rantsoenering in Groot-Brittantnië langer zal moeten duren dan de vier maanden, die de regering heeft vastgesteld. De regering overlegt, welke maatregelen moeten wor den genomen, wanneer de rantsoenerings- periode op 16 april eindigt. Volgens poli- tike kringen zal de periode met twee maanden moeten worden verlengd. Duurder leven De kosten van levensonderhoud in Groot- Brittannië zullen in de komende twee maanden iets stijgen, deels als gevolg van de noodtoestand, die ontstond door het Suezkanaalconfliot. De prijsstijging van benzine en van enkele andere oliesoorten zal het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud, met ongeveer 1/4 punt doen stijgen. De totale stijging zal maxi maal 3/4 punt bedragen. Het indexcijfer der kleinhandelsprijzen in België is in december ruim V2 punt ge stegen in vergelijking met november. Die verandering is voornamelijk het ge volg van de stijging der prijzen van vlees, olie, aardappelen, sinaasappelen, boter en zeep, en van de daling van de prijs van sigaretten. PAiRIJS (AFP). De Franse minister van Justitie heeft op een vraag in de Na tionale Vergadering geantwoord, dat tijdens de Duitse bezetting en na de bevrijding 8.867 mensen wegens samenwerking met de vijand terechtgesteld zijn, zonder vorm van proces of na een uitspraak van een of andere instantie. Voorts zijn voor de be vrijdingen tot op 1 januari 1945 1.955 men sen het slachtoffer geworden van aansla gen of executies, zonder dat men weet wat hun ten laste werd gelegd, 768 mensen zijn na veroordeling door bijzondere gerechts hoven terechtgesteld en drie na veroor deling door het hoge gerechtshof. MONTREAL (Reuter). Volgens de „Canadian Pacific Railway" kan 64.000 man van haar personeel niet werken als gevolg van een landelijke staking van de bond van stokers. Het geschil gaat over de werkwijze op de emplacementen, waar de maatschappij het zonder stokers wfl doen. De „Canadian Pacific" is de grootste particuliere spoor wegmaatschappij ter wereld. De Noorse politie heeft een Nederlandse scheepskok vrijgelaten, die drie maanden in voorarrest had gezeten, beschuldigd van moord. Op 17 september had hij te Aale- sund metanol verkocht aan een aantal per sonen. Een hunner was overleden. De om standigheden en de geestvermogens van de verdachte zijn voor de politie aanleiding geweest de aanklacht in te trekken. ADVF.RTjr.WTTF ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 16 KYVALITEITS KOOPJES Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: s.s. Arcadia, 12 januari; Bra- i zilië: m.s Uruguay Star, 8 januari; Canada: m.s. Luksefjell, 9 januari en m.s. Nordam 10 januari; Chili: via New York 10 januari; Indonesië: m.s. Willem Ruys 12 januari; Nederlandse Antillen: s.s. Baarn 8 januari; Nederlands Nieuw Guinea: m.s. Willem Ruys 12 januari: Nieuw-Zeeland via Enge land: 12 januari; Unie van Zuid-Afrika: m.s. Athlone Castle 6 januari; en Zuidwest Afrika: m.s. Carnarvon Castle 12 januari. Beide King Size! Beide dus; extra lang en bovendien van vól formaat. Daardoor koeler, heerlijker en langer roken! Probeer ze beide: Essex met superfilter of zonder. 85 cr. VIRGINIA KING SIZE Zowel het Rijk als de banken komen goed voor de dag in de eerste weekstaat van het nieuwe jaar, die echter nog geheel slaat op de laatste week van het oude jaar, een week die door de vele feestdagen slechts weinig werkdagen heeft bevat. Deze balans is afgesloten per 31 december en staat min of meer in het teken van „win dow dressing". Immers, het saldo van de schatkist is toegenomen van 190 miljoen tot 252 miljoen en de saldo's der banken zijn verbeterd van 374 miljoen tot 405 miljoen. Kennelijk zijn in de laatste dagen van het jaar de belastingbetalingen rijke lijk binnengekomen. De banken liggen nu circa 50 miljoen boven het vereiste ge middelde. Zowel voor de schatkist als voor de banken is de positie dus aanmerkelijk versterkt. Een bijzonderheid van deze weekstaat is de daling van de goudvoorraad en wel met 38 miljoen, waarbij het waarschijnlijk is, dat het edele metaal omgezet is in sterke valuta (dollars), teneinde betalingen te ver richten. Een andere mogelijkheid is een goudremise naar het buitenland voor af lossing van schuld. Tegenover de goud- daling staat een toeneming van de devie zenvoorraad met een kleine 20 miljoen, resulterende in een daling van het gecom bineerde bedrag aan goud en deviezen van 3974 miljoen tot 3955 miljoen. Zoals gemeld, heeft de Nederlandsche Bank op 28 december weer een tender ge houden voor de tijdelijke overneming van schatkistpapier van de banken. De betaling hiervan is verricht op 29 december en de terugkoop moet geschieden uiterlijk 12 januari. Het blijkt, dat de Nederlandsche Bank uit dien hoofde voor circa 113 mil joen aan schatkistpapier heeft gekocht, waardoor de desbetreffende post is geste gen van 52 miljoen tot 165 miljoen. Bovendien hebben de banken 20 miljoen wissels in disconto gegeven. Deze post nam toe van 72 miljoen tot 92 miljoen. Daar tegenover staat dat 7 miljoen aan voor schotten is afgelost, zodat in totaal door de banken 126 miljoen nieuw geld is aan getrokken. De biljettencirculatie is reeds met 7 miljoen verminderd, waaruit wel blijkt dat de grootste vraag vóór de kerstdagen is gekomen en de korte week daarna niet van groot belang meer is geweest. De chartale geldomloop staat echter nog boven de 4 miljard op 4073 miljoen. Blijkens de daling van de post andere saldo's van 38 miljoen tot 30 miljoen zijn betalingen verricht, waarvan de aard zonder meer niet te achterhalen valt. Di verse rekeningen aan de passiefzijde namen met 4 miljoen toe. Het convertible be drag van de buitenlandse middelen is ver beterd van 149 miljoen tot 162 miljoen. Het dekkingspercentage goud en deviezen daalde van 65.12 tot 63.14. Op de geldmarkt bleef de situatie ongewijzigd. Roep niet om vorst! Op deze plaats, van deze zetel, een woord van bezinning. Een vermaning, ja. In verband met een uiterst belangrijke aangelegenheid, die men al te dikwijls veel te lichtvaardig ziet behandelen: het weder. Het weder (vooral) van dit seizoen. Wij hebben vernomen dat gij, terwijl gij no or het keukenraam stond en mistroostig de natte, mistige tuin intuurde, waar de kat met platte oortjes in een hoekje iels doortrapts deed, hebt verklaard: „Dit zachte winterweer maakt iedereen ziek. En eng en verkouden. Geef mij maar een ech te winter met ijs op de grachten. Ik zeg altijd maar (zéi u, ontken het niet): zo'n echte winter is heel wat beter dan dit sopperen, dit broeien, dit modderen en kwakkelen. De ijzers onder en een tocht langs sloot en vaart, ja." Zo heeft men u, ook in Haarlem, horen roepen. Nu is het eenvoudigweg zo: w ij w ill e n dat niet nog eens horenWij kun nen zulke praatjes niet langer toestaan. Wij waarschuwen u. Is dat duidelijk? Wij komen u desnoods halen, nietwaar, en dan kunnen er de verschrikkelijkste din gen gebeuren, dat zal wel duidelijk zijn bij zo'n keukendeur. Want. Want het is zo, lezer, en niet anders: wetenschappelijk-kil uitgesproken is vorst, is koude, is ijs, is onder-nul, is een zogenaamde Hollandse ijswinter, zeer zeer ongezondZeer slopend. Zeer gevaar lijk en in vele gevallen, zeer dodelijk. Kom, luister nu eens even: een vraag. Laten wij dit samen eens goed onder ogen zien. Laten wij openhartig spreken. Laten wij van mens tot mens tegenover elkaar staan en, zonder passies, zonder onbe heerstheden, ons beraden op die ene vraag: wat precies is koude? Welaan dan: koude is het steels omlaag kruipen van het zilvertje in het glaasje van de thermometer. Nu zit gij, lezer, ter wijl dat plaatsvindt, met van binnen in het. lichaam, de buik bijvoorbeeld, de rib- benkest, zo moet men dat even schematisch xvillen zien, met een kacheltje. Een sala mandertje. En dat moet door het zakken van het zilver harder gaan branden; schrijf het desnoods even op. En dat harder bran den veroorzaakt sneller sintels, stenen en klonten van binnen. Ja, zo is het nu een maal, zoek het maar op in de medische encyclopedie. En die sintels nu blijven, in zo'n echt Holandse ijswinter, zitten. Daar doet men niets tegen. Daar valt niet tegen te schaal - sen, te lopen of te doen: die sintels blijven zitten en, let op, stremmende bloed- stroo m. De voor het lichaam immers zo noodzakelijke bloedstroom. Dat begint bij de neus. Die sterft al heel gauw af. Die valt af. Tik, daar ligt het ding. Dan gaan de oortjes eraan. Eerst de randjes. Dan de heele lap. Dan, let op, dan volgen de voe ten, de tenen eerst, uiteraard. Ineens, jon gens, liggen die tenen, na dus een gezonde, frisse, tintelende tocht langs veld en beemd, los in de neus. En 's avonds rollen ze als capucijners, als raasdonders uit de schoenenJuist als gij roept: „Heerlijk! Zo'n echte Hollandse ijswinter: gezond!", in xlw voze xoaan, rollen de tenen door het vertrek. Zo gaat dat voort: geen ,spy,kje van het corpus blijft onaangetast. Tenslotte valt de (door felle koortsen) brandende kop af. Met ijsmutsje en al En dan zit gij. Dan hebt gij uw zin. Met uxo lekkere winter. Daarom: wees tevreden met dit prachtige mistweer. Met deze heer lijke oprechte druilerigheid, met dit mooie, smeue plakweer. Roep niet om vorst. Om winden uit Archangel. Het wordt niets dan kloven, gebarsten lippen, gespleten hoe ven. Narigheid. Terwijl de bacillen, als al vw energiereservoirs zijn xdtgeput (on danks een voortdurende aanvoer van sner- ten cn stamppotten) glimlachend en uitge slapen opstaan, de kleine armpjes rekken en zich op weg begeven rechtstreeks naar juist uw bronchiale kanalen. Daarom: wij xcilen het niet horen! Duif Onderscheiden. Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau is benoemd mej. M. Bierman, wethouder en loco-burgemeester der gemeente Oosthuizen. Kosten van deze installatie - de grootste ter zvereld -zijn ruim tien miljoen dollar Op 12 januari zullen de eerste stenen uit de grond worden gehaald voor de Arubaanse distillatie-inrichting voor zee water, die de grootste ter wereld zal wor den. Hiermede zullen de werkzaamheden aanvangen voor een miljoenenproject dat ten doel heeft de bewoners van Aruba, waarvan de rotsachtige bodem vrywel geen water bevat, van goed drinkwater te voorzien. De kosten bedragen 10.122.000 dollar. De produktiecapaciteit van de water- voorzieningsdienst kan tot 10.000 kubieke meter per dag worden opgevoerd door aanschaffing van een zeewaterdistillatie- inrichting, die zal bestaan uit vijf een heden die elk een capaciteit hebben van 2000 ton. Het geld zal worden verkregen door het sluiten van een langlopende lening. Het eerste gedeelte van deze lening werd afge lopen jaar reeds uitgegeven. Aruba zal dus over enige tijd niet alleen beschikken over de grootste olieraffinaderij (Lago, van de Standard Oil of New Jersey) maar tevens over de grootste waterfabriek ter wereld. Door de nieuwe installatie zal de kostprijs van het water voor de be volking belangrijk kunnen worden ver laagd en kan bet waterverbruik worden verhoogd. De Lago heeft zich reeds be reid verklaard, gemiddeld 2400 kubieke meter water per dag af te nemen; een prijs van (NA) f 0,93 per kubieke meter is overeengekomen. De vergrote produk tiecapaciteit maakt het op grote schaal exploiteren van groententeelt mogelijk; het eilandgebied zal op de waterproduktie geen verlies meer lijden van rond (NA) f 400.000 per jaar en alle uit te voeren kapitaals- werken kunnen worden afgeschreven, het geen tot nu toe niet mogelijk was. Staande aan de oever van het riviertje de Aude kijken we op naar La Cité, de vesting van Carcassonne. Een man met op zijn hoofd de karak teristieke Baskische baret en in zijn mond de bijna niet te volgen radde tongval van de Zuid-Fransen, spreekt ons vrijmoedig aan. „Uit historisch oogpunt belangrijker dan het Kremlin", zegt hij. „Hij is om een smoesje ver legen", waarschuwt mijn met gezel. „Als je erop ingaat, kost je dat minstens een halve i'les wijn." Maar ik heb al de fout gemaakt geïnteresseerd „Zo?" te zeggen en het is te laat. We slenteren over de Pont Neuf in de richting van de vesting en de man sluit zich bij ons aan, alsof het zo hoort. Hij is een blijver. Plet geweldige complex van gekanteelde torens en muren, waaraan Carcassonne reeds vijftienhonderd jaar geleden zijn betekenis als onneembare versterking ontleende, komt naderbij. Onze gids „Ar- mand Batiste", bekent hij openhartig en hij neemt er zelfs zijn baret bij af werpt met driftige handgebaren de feiten en cijfers om zich heen. En hij weet er warempel evenveel van als de schrijver van het officiële boekje, waar in ik later zijn mededelingen controleer. Carcassonne domineert het enige dal, dat een natuurlijke weg vormt van de Middel landse zee naar de Atlantische Oceaan. Bovendien ligt de stad vlakbij de toegang tot de In Zuid-Frankrijk, bijna aan de rand van de Pyreneeën, ligt de eertijds machtigste vesting van Europa. Het immense bouwwerk is meer dan vijftien eexiwen oud en ziet eruit alsof het over nog eens vijftienhonderd jaar een even onverganke lijke indruk zal maken als thans. bergpassen, die door Limoux, Ales, Livia of Campredon naar Spanje voeren. Ruim honderd jaar voor het begin van onze jaartelling besloot de Romein se Senaat reeds een kolonie te stichten te Narbonne en spoedig daarna verrezen in de uitlopers van de Pyreneeën belangrijke posten, ter ver dediging van de wegen naar het Iberisch schiereiland. In 407 na Christus drongen de Gothen in het land van Narbonne door, verwoestten dit en trokken naar Spanje. De West-Gothische keizer Theo- dorik de Grote veroverde in 436 Carcassonne. Drie jaar la ter sloot hij een verdrag met de Romeinen; een van de zeer gunstige bepalingen erin was, dat hij meester bleef van de stad. Ongeveer van dat tijdstip dateert de vesting, die het doel is van onze tocht. Het is een hele klim, maar we kun nen de vermoeidheid telkens even vergeten, wanneer we achter ons kijken en dan ge nieten van het al wijder wor dend uitzicht over de stad en de naaste omgeving. Het historisch gesnap van Armand Batiste vermindert door adem nood. Straks zal hij de schade wel inhalen. Voor de Audepoort staan we stil. We richten onze blik naar het zuiden en zien in de ver vagende verte de sombere bergmassieven van de Pyre neeën. Ik voel me even als de grote Theodorik „die nog heden ten dage door het land volk wordt bezongen", zoals zijn grafschrift in het Latijn vermeldt wanneer ik be denk, dat hij vijtien eeuwen geleden hier ook heeft gelopen. Dan slenteren we de poort door en komen binnen de eer ste ommuring. Hagedissen, die zich in de zon koesteren, schie ten verschrikt voor onze voe ten weg. De wallen zijn geheel verlaten. Vroeger hebben voeste krijgers de wacht ge houden, gereed om bij het minste gevaar het alarmsein door te geven. De geschiedenisles wordt hervat. In de loop van de tijd is dit formidabele bolwerk verscheidene malen belegerd door Clovis in 508, door een leger van Kruisvaarders in 1209, door de jonge burggraaf Raymond nogmaals in 1240 en als gevolg hiervan hebben de elkaar opvolgende heersers regelmatig bijgebouwd en ge restaureerd. Wat wij thans als een gaaf complex van vesting werken bewonderen, is daar om een produkt geworden van herstellingen en aanvullingen in de zesde, twaalfde en der tiende eeuw, terwijl eep alge mene restauratie heeft plaats gevonden op last van de Fran se regering in de tweede hell't van de negentiende eeuw. Zoals mijn metgezel voor speld heeft wordt het een vrij dure fles muscatel in het café op het marktpleintje. Ja zeker, dit is een stadje op zichzelf, met een eigen kerk, die van het klooster St. Nazaire en een goed geconserveerd kasteel, dat als museum is ingericht. Voor dit alles en nog enkele bochtige straatjes is ruim schoots plaats in de Cité van Carcassonne met zijn vieren vijftig torens op de dubbele muren, waarvan de buiten omtrek dertienhonderd meter bedraagt. Verreweg de meeste van de dertigduizend inwoners, die Carcassonne telt, wonen in het nieuwe gedeelte, dat diep beneden ons ligt, maar in het seizoen kan het vaak behoor lijk druk zijn in de straatjes, op de wallen en in de uilkijk torens van de vesting. Voor duizenden is de Cité het eind doel van e, i vakantieuitstapje. Velen maken de reis uit lou ter nieuwsgierigheid, anderen voelen zich op deze plaats ge grepen door de bijna gewijde historische sfeer. Ze zijn, even als wij, gefascineerd door de gedachte hun voetstappen te zetten over die van grote ko ningen uit een ver verleden. Armand drinkt zijn musea- tel in een verbluffend tempo en zijn visie op de gebeurte nissen in en om de Cité wordt wat wazig. Hij herhaalt met pathos: „Uit historisch oog punt belangrijker dan het Kremlin" en we kijken el kaar veelbetekend aan. Voor dat de grammofoonplaat ge legenheid krijgt zich van dit punt af te herhalen, laten we hem bij zijn laatste glas alleen zitten. In de schemering, enkele uren later, kiezen we onze plaatsen op het hotelterras zo danig, dat we tussen de dub bele rij plantanen door naar de dreigende silhouet van La Cité kunnen opkijken. Het rose, rood, paars en violet van de avondhemel omvat dit brok wereldgeschiedenis als een reusachtig aureool. Langzaam verzachten zich de strenge lij nen, vloeien ineen met de ach tergrond. En dan springen plotseling alle lichten aan en het monument wordt een sprankelend ruimteschip, dat zonder dreiging, eerder vrien- delijk-waakzaam, boven de stad zweeft. „In de nachtclub kunt u de originele can-can zien, door een gezelschap uit Parijs", zegt de kellner en schuift ons een programma voor. Nee, al zou ik de can can mijn leven lang moeten ontberen, ik blijf liever hier in de zoele avond zitten en kijken en mijmeren over dit stukje levende historie. J. J. F, Kemming De laatste dagen is het in de oude mijn streek enigszins rumoerig onder Hongaarse mijnwerkers toegegaan, nadat het op het einde van 1956 in het gezellenhuis te Ey- gelshoven tussen een aantal Hongaarse mijnwerkers tot een uitbarsting was geko men waarbij het mes te pas kwam en zelfs een arts werd aangevallen, is het te Heer len in een café tussen Hongaarse en Ita liaanse mijnwerkers tot een vechtpartij ge komen. Een rechercheur van de Heerlense poli tie, de heer E„ die de rust wilde herstellen en daar aanvankelijk in slaagde, werd na de vechtpartij door de Hongaren door de etalageruit van een winkel gegooid. De Hongaar V. T. is gearresteerd en opgesloten. Hongaren die voor het politiebureau te Heerlen wilden demonstreren, zijn tot de orde geroepen. In de mijnstreek beteurt men het optre den van de Hongaren, maar men heeft be grip voor deze jongemannen, die in hun vaderland zoveel hebben meegemaakt. Er wordt een parallel getrokken tussen het optreden indertijd van Poolse mijnwerkers, die in het leger van generaal Andersson hadden gevochten en in het begin van hun verblijf in de mijnstreek ook met moeilijk heden te kampen hebben gehad. Het kostte hen aanvankelijk moeite zich aan het nor male leven aan te passen. LONDEN. Er zijn nieuwe plannen ontworpen voor een tunnel tusschen Engeland en Frankrijk onder Het Ka naal door. Reeds zijn opgericht een maat schappij die dit gigantische werk zal uitvoeren en een maatschappij, die de onderzeesche spoorlijnen door den tun nel zal exploiteeren. Er zullen twee evenwijdige tunnels, elk met een middel lijn van 5l/j meter, door den zeebodem worden gegraven tot een gezamenlijke lengte van 24 mijlen onder zee. Men heeft reeds berekend dat de spoorweg „Caldover" (Calais—Dover) per jaar 1.300.000 reizigers door den tunnel zal vervoeren. Een der voordeelen van den tunnel zal zijn, dat men in Engeland de post uit Britsch-Indië aanzienlijk vroeger dan thans zal kunnen ontvangen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5