Dieren op reis door de lucht Winkelen in Londen inspannende bezigheid Vorig jaar emigreerden bijna 33.000 Nederlanders De Pandanus of schroefpalm Australië was het meest in trek /hRé- GO LA 7 Toetjes Geen giraffe U it stap je A ulomatisering ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Speelgoed Motelbouw in Breda Kerkelijk Nieuws HAARVERVEN EN KLEURSPOELINGEN Minister acht stijging van meelprijs verantwoord Drs. E. H. van der Beugel staatssecretaris VRIJDAG 4 JANUARI 1957 <v oor de^J rouw Het had ons allang geïntrigeerd wat er zoal aan te pas moet komen, wanneer men bijvoorbeeld een hond of poes wil meenemen op een lucht reis. Dezer dagen zijn we daarom eens naar Schiphol gestapt om het fijne hiervan bij de K.L.M. te ver nemen. Zelfs als leek begrepen we wel, dat er een bepaalde organisatie moest bestaan voor het vervoer van dieren, niet alleen voor onze trouwe huisvrienden, maar ook voor ver tegenwoordigers van de fauna, die men gewoonlijk achter tralies aan treft. Dat deze organisatie echter zo veelomvattend was, kwam als een vol komen verrassing. Olifanten en slan gen maken regelmatig vliegreisjes van de ene kant van de wereld naar de andere. Doorgaande reizigers vin den een onderkomen in het dieren hotel, een miniatuur dierentuin, waar altijd wel wat vrolijke aapjes, hau taine poezen en dartele honden vredig vereend zijn met parkieten en ander gevederd goed. EEN VAN DE EERSTE GASTEN was Nico II, een stier, die in 1924 een plaatsje kreeg in een speciaal vracht vliegtuig. Hij kwam heelhuids in Parijs aan, maar bleek zich onderweg tegoed te hebben gedaan aan het hout van de cabine. Sindsdien is dit soort vervoer dagelijks werk geworden en vooral na de oorlog heeft het een grote vlucht ge nomen. Men was toen in brede kring tot de ontdekking gekomen, dat dit de vlugste en veiligste en voor de gezond heid beste manier was: bovendien vrij goedkoop door de lagere verzekerings kosten. Het scheelt uiteraard nog al wat of men voor twee dagen of voor zes weken voedsel moet verzorgen, bij voorbeeld voor een olifant of een leeuw. Bijzonder kostbare renpaarden, zoals die van de Aga Khan, vervoerd in speciale boxen, behoren tot de vaste gasten. Het filmpaard Trigger van prins Ali Khan is ook van de partij geweest. Slechts eenmaal dreigde er iets mis te gaan, toen aan boord van een Constel lation, ergens tussen New York en Am sterdam, een slang ontsnapte. Nu leek dat ook weer erger dan het was: het be trof een onschuldige armadillo, die de vrachtafdeling beneden zijn waardigheid vond, maar zich gewillig door de ste ward liet meenemen naar zijn eigen compartiment. Het personeel van de K.L.M. hoeft er tegenwoordig geen slag meer naar te ;laan, als het vraagstuk van voedsel voor een gorilla of een jonge tijger aan de orde komt. Men kijkt dan maar in een ^uitvoerig handboek en de gegevens staan "meteen ter beschikking. In datzelfde boek kan men ook de waarschuwing le zen, dat kraanvogels dol zijn op glin sterende voorwerpen en dientengevolge met voorliefde naar ogen van mensen pikken. „Mag men nooit een schoothondje in het vliegtuig meenemen?" vroegen wij. „Alleen in zeer speciale gevallen en onder bepaalde omstandigheden mag één hondje in de cabine mee. Men moet dat dan vooraf aanvragen. Van me vrouw Monteux, de echtgenote van de beroemde dirigent, weet men allang, dat zij en haar Fifi onafscheidelijk zijn. Dit bijzondere hondje is dan ook een uit zondering. In andere gevallen moet het dier in een keurig hok of gaat met een vrachtvliegtuig mee". Alle dieren komen voor vervoer door de lucht in aanmerking, behalve de gi raffe, omdat zijn lange nek een onover komelijk bezwaar vormt. Na de oorlog zijn al zestien olifanten op hun bestem ming gebracht. Als begeleiders fungeren stewards, die eerst een cursus hebben gevolgd in een dierentuin en die precies weten hoe de dieren behandeld en ge voed moeten worden. De eerste olifant leverde nogal wat moeilijkheden op: hij was namelijk wat onrustig, tot de ste ward ontdekte, dat een kip uitstekend gezelschap voor hem was. De kip werd op de kop van de olifant gezet en gleed af en toe vrolijk langs de slurp omlaag. Jumbo vond dat blijkbaar prachtig. Een olifant houdt namelijk van gezelligheid en is uiterst bevreesd een ander dier pijn te doen. Van die tijd af reist altijd een kip met een olifant mee men noemt haar de „elephant girl". Zij voelt zich uitstekend op haar gemak en legt zo tussenbeide haar eitje. Om van heel groot op heel klein over te wippen: vier bijenkoninginnen, ge ëscorteerd door haar werkbijen, werden vervoerd naar Bogota in Zuid-Amerika en in 1952 had de K.L.M. de eer twee Argentijnse mierenkoninginnen, verge zeld van twintig echtgenoten, door de lucht over te brengen. Eendagkuikens maken bijvoorbeeld een trip van Canada naar het nabije Oosten. Zij zijn gemak kelijke passagiers, omdat zij enkele da gen zonder eten kunnen. Apen, nerzen en kort geleden nog twee leeuwinnen, een luipaard en enkele slangen behoren ook al tot de min of meer alledaagse gasten in de „air-conditioned" vervoer- ruimte. Soms kan het vreemd gaan, zoals in het geval van de schildpad Sally, die een uitstapje maakte in het vrachtruim, door douanebeambten werd gevonden en, daar ze niet in het bezit was van de nodige papieren, werd geïnterneerd in het dierenhotel op Schiphol. Daar een schildpad wel tweehonderd jaar kan worden en het bepaald sneu zou zijn het dier zo lang in het asyl te laten, trok stewardess Anneke Bons zich haar lot aan. Zij interesseerde de heer Dellaert, de directeur van de luchthaven, voor het dier, waarna Sally tot eerste ereburger van Schiphol werd benoemd, een cere monieel, dat gepaard ging met een oor konde en een glazen kooitje. Voor een ereburger moet de douane wel zwichten: komende zomer zal Sally naar Artis mo gen verhuizen. In het dierenhotel. IN 1952 WERD HET DIERENHOTEL op Schiphol gevestigd. We hebben er eens rondgekeken en werden ontvangen door de kleine kindergeluidjes van de Rhesisaapjes. Bovendien piepten de vo geltjes en mengde een hond zich met een sonoor geblaf in het koor. Er waren honden genoeg: een heel nest piepjonge poedels, een wriemelende en piepende massa bruine en zwarte ruggetjes. De volgende dag zouden zij naar New York vliegen. In stevige kooitjes met draaghengsels slaat de menagerie bijeen. Attention bites! staat op een hondenhok. Welwil lend worden we bekeken door een paar Japanse katten met halve staarten. Ieder dier gaat vergezeld van een for mulier, waaroo al zijn antecedenten, plus een voedingsvoorschrift vermeld staan. Opmerkingen als: mijn vrouwtje zorgt altijd erg goed voor me, doen jul lie het ook? zijn legio. Een tijdje geleden ontving men zelfs een voedingsvoor schrift op rijm. Soms komt de eigenaar of eigenares het dier nog goedendag zwaaien. Ze kunnen er echter verzekerd van zijn, dat hun lievelingen goed wor den verzorgd. Op Schiphol worden da hondjes elke drie uur uitgelaten. De pietjes worden steeds keurig verschoond en als er op de apenhokken staat: Veel fruit, dank u! dan krijzen ze het ook. Tineke Raat Als men in Engeland wil winkelen, en daarmee een prettige middag door brengen moet men niet op stap gaan met de gedachte, dat de klant koning is. Goede verkopers zijn de En gelse winkelverkopers beslist niet, de uitzonderingen daargelaten. Hun hou ding van wat-kan-het-mij-schelen of jullie kopen of niét is vaak voor een niet-Engelse ergerlijk. De slagerswinkels zijn nog steeds een bron van avontuur. De vleeshouwer in Engeland doet zijn naam eer aan, want hij houwt de koe letterlijk in stukken en brokken, benen ificluis. Een Holland se slager had mij tijdens mijn vakantie in patria eens uitgelegd waaruit men precies de biefstuk snijdt, en ik heb ge tracht het mijn Engelse slager aan het verstand te brengen. Maar hoe ik ook mijn best gedaan heb meestal onder hilariteit van de andere huisvrouwen het is mij tot nu toe niet gelukt een mals biefstukje te bemachtigen. Elke slager is er tot in zijn ziel van overtuigd, dat niets ter wereld het Engelse vlees kan overtreffen, en zet dan ook op elk brok met grote letters English Hetzelfde woord ziet men overal ook op groenten, appels, peren, tomaten en eieren geprikt. Groenten zijn voor ons, Hollandse huisvrouwen, altijd een pro bleem. Nog nooit zag ik andijvie of pos telein. Mijn Engelse vriendinnen schij nen het gebrek aan keus niet zo erg te vinden, want die nemen om de andere dag worteltjes en erwtjes. Vooral erw ten (hier „peas" genoemd) vindt men in alle vormen: bevroren, in blik of, in de zomer, vers. Eet men eens in een restaurant, dan kan men er zeker van zijn „peas" voorgezet te krijgen. Slakroppen worden vaak op bordjes geprikt met de woorden: Knijp me niet, voordat ik van u ben. Men koopt dus op hoop van zegen een krop en meestal is die dan niet veel bijzonders. Gezellig en interessant, maar o, zo vermoeiend is het winkelen in Londens grote warenhuizen, waarin de Bijenkorf van Amsterdam een paar keer kan wor den opgeborgen. Het warenhuis van Barker's heeft zelfs een ondergrondse verbinding moeten maken, tussen zijn beide warenhuizen, die tegenover elkaar aan de straat werden gebouwd. Ook de verbinding is een winkel op zichzelf. Als men eenmaal met de keus geslaagd is, is de grootste moeilijkheid het vin den van een verkoopster. Vooral tijdens de kerstdagen, als de mensenmassa's zich in de warenhuizen verdringen, is het haast onmogelijk geholpen te worden. Elk warenhuis heeft zo zijn eigen attractie. Harrod's bijvoorbeeld heeft een grote dierenafdeling, waar men huisdieren kan kopen om het even, of het nu om een schoolhondje gaat of een aap. De siervissen leven in hun warme aquaria en worden naar keuze voor de kopers uitgeschept. Een aardige ontspanning is ook de daktuin van Derry and Tom's, die het hele oppervlak van het gebouw be slaat en op de 5e etage ligt, zodat men een prachtig overzicht over de stad heeft. Deze oppervlakte heeft men in drieën verdeeld, de Marokkaanse tuin, met een minaret, palmbomen en in het midden een Arabische fontein. Verder is er een Tudor-tuin, met knusse hoekjes, en een oude pomp. Men waant zich volkomen in een Engelse tuin in de Tudor-periode. Het grootste gedeelte wordt echter in beslag genomen door de Spaanse tuin, met riviertjes, watervallen, oude roman tische bruggetjes enappelbomen, die in de herfst volop vrucht dragen. Midden in deze tuin staat 't restaurant, omgeven door treurwilgen. Een uitge lezen plaats om midden in Londen's drukste winkelcentrum rustig te ge nieten van een uitgebreide Engelse tea bestaande uit verschillende soorten brood, die meestal gebruikt worden met marmalade en boter, de verschil lende soorten cake, en vooral niet te vergeten de diverse slaatjes. Het voorlichtingsbureau voor de voe ding meldt: Het bedenken van toetjes is een dank baar en prettig werkje. Alleen al bij de melkgerechten zijn er heel wat mogelijk heden, te meer als u in plaats van melk eens karnemelk gebruikt. Gort-, rijst-, havermout- en bloempap bijvoorbeeld smaken zowel zoet als zuur best. Afwisseling kunt u ook bereiken door een extra smaakje: dadels, rozijnen of krenten, gebrande suiker of koffie-ex- tract. Rijstebrij en een havermout- of custardpudding met het sap van een ci troen of sinaasappel erdoor zijn werke lijk het proberen waard. Wissel de melkgerechten eens af met vruchtensla, bessensapvla of gort met bes sensap en diverse vruchten'; voor zo'n fris dessert haalt niemand zijn neus op. En dan niet te vergeten de kaasschotel of eenvoudigweg de beschuitjes of crac kers met kaas: een gemakkelijk en gezond dessert, vooral ook geschikt voor hen die niet van zoetigheid en van melk houden. RECEPTEN Karnemelkse pap met havermout en citroensap (voor 4 personen). 1 1. karnemelk, 70 g. (een kopje) ha vermout, 1 citroen, ongeveer 4 eet lepels suiker (zout). De havermout opzetten met zoveel water dat hij net onderstaat, aan de kook bren gen en laten doorkoken tot de massa enig zins gebonden is. Bij kleine porties tege lijk de karnemelk toevoegen en de pap steeds even, onder roeren, aan de kook laten komen alvorens er opnieuw karne melk bij te schenken. De havermout zachtjes gaar koken in ongeveer 15 mi nuten. De citroen uitpersen en het sap door de pap roeren. Het gerecht op Smaak afmaken met suiker en desgewenst een weinig zout. Geboorde appelen met dadels voor 4 personen). 4 middelmatige grote, stevige appe len, 50 a 100 g. ontpitte dadels, boter of margarine, (poeder) suiker. De appelen boren, schillen en in een pan of vuurvaste schotel zetten. De dadels klein snijden en er de klokhuisholten van de appelen mee vullen.Een bodempje wa ter om de appelen schenken en hier en daar een klontje boter of margarine leg gen. De pan of schaal sluiten en de appe len zachtjes gaar stoven in ongeveer 25 minuten. Het gerecht warm of koud ge ven, bestrooid met poedersuiker. Warme beschuitpudding (voor 6 personen). 12 beschuiten. Va 1. melk. 2 eieren, 150 g. blauwe rozijnen, citroenschil, een vanillestokje (of pakje vanille suiker), 1 theelepel kaneel. 60 g. (4 eetlepels) suiker, 50 g. boter of mar garine, zout, een warme puddingvorm met inhoud plm. lVi 1. De beschuiten kruimelen. De rozijnen wassen en laten uitlekken. De eieren splitsen in dooier en wit. De dooiers roe ren met suiker, het vanillezaad of de vanillesuiker het zout en de kaneel tot een dikke massa ontstaat. De melk aan de kook brengen, hierin de boter of marga rine laten smelten en de melk onder flink roeren aan de dooiers toevoegen. De mas sa teruggieten in de pan en weer aan de kook brengen. De vloeistof over de be schuitkruimels gieten. De citroenschil ras pen en met de uitgelekte rozijnen door het kruim.mengen. De eiwitten stijf klop pen. Op de eiwitten de beschuitmassa leg gen en alles voorzichtig door elkaar roe ren. Een warme puddingvorm met boter of margarine insmeren en bestrooien met paneermeel. De puddingmassa in de vorm gieten en de vorm afsluiten. De pudding vorm op een doekje in een pan met water plm. VA uur laten koken. De vorm ope nen en nog 5 minuten in het kokende wa ter laten staan. De pudding keren op een warm bord en een vanillesaus, vruchten saus of room erbij geven. »d;cccoccccc<xxc©33s;cocccodcc©;occ<xx»cc<xccccccco In Manchester is een modelhuis geopend, waar de „automatisering" als hulp in de huishouding haar in- trede heeft gedaan om het leven 8 van de huisvrourv te verlichten. In X de „Electrovilla" is hijvoorbeeld een advisophone, die boodschappen op- neemt van bezoekers wanneer de 8 huisvrouw aan het winkelen is. De 8 postbode die een aangetekend pakje 'i bij het verlaten huis wil afgeven, geeft een boodschap aan de adviso- 8 phone: „Hier de postbode Wilt ïj u een aangetekend pakje komen af- g halen...?" Binnen in huis kan men 8 op een televisie-installatie zien wat de kinderen in de verschillende ver- 6 trekken of in de tuin doen. Men kan 8 er ook op zien wie er aan de voor- deur belt. Een visophoon laat zien 8 met wie men telefoneert. Andere 8 elektrische apparaten zijn een elek- x tronische oven waarin het eten wordt gekookt door hoog frequente micro- golven, een systeem van vloerver warming, een automatische borden wasser en een droog-installatie voor wasgoed. coco^ocococoa>cccococcoccccoco:ococcccccc<x>cccccocc< Een „alleenstaand" hondje. Driehonderd Britse speelgoedfirma's bereiden op het ogenblik een groot scheepse aanval voor op de harten van de kinderen overal ter wereld en op de beurzen van hun ouders. Zij nemen deel aan de internationale Speelgoed beurs van Harrogate, die van 12 tot 18 januari zal worden gehouden. De Britse speelgoedfabrikanten houden hun novi teiten nog geheim met het oog op de Amerikaanse markt die zij graag willen veroveren, want daar wordt jaarlijks 300 miljoen dollar aan speelgoed uit gegeven. De Schroefpalm of Pandanus is een zeer mooie en sierlijke kamerplant; vooral Pandanus veitchii voldoet bin nenshuis uitstekend. Ze heeft prachtige goudbonte bladeren, die zeer scherp ge zaagd zijn. Men dient de plant zo te plaatsen dat ze niet steeds in de gor dijnen kunnen haken. Het is een plant die veel warmte moet hebben. Daarbij komt dat ze ook wel graag een vochtige atmosfeer heeft; warmte en vocht gaan meestal samen, al is dat in een gewone huiskamer niet zo gemakkelijk te ver wezenlijken. Sproeien is wel nuttig, maar doe het zo, dat het water niet in de bladholte kan blijven staan. Wanneer verpotten nodig is, doet men dat in het vroege voorjaar; de bloemist heeft er goede bladaarde voor, maar zorgt u vooral dat er voldoende pot scherven onder in de pot komen. De plant moet in de zomer vrij veel water hebben. Dan mag men ook wel om de veertien dagen een weinig opgeloste kamerplantenkunstmest geven. Per liter water één theelepeltje oplossen. Daar mee kunnen wel twintig planten bemest worden. Onder aan de voet van oudere planten vormen zich regelmatig jonge De Pandanus of Schroefpalm. scheuten. Die kan men tegen het voor jaar met wortel en al van de moeder plant afnemen. G. Kromdijk IN HET AFGELOPEN JAAR hebben rond 32.900 Nederlanders ons land als emigrant verlaten, een aantal dat groter is dan in 1955. Deze stijging is een gevolg van de uitvoering der op 31 december afgelopen Amerikaanse vluchtelingenwet, die voorzag in de extra emigratie naar de Verenigde Staten van 17.000 oorlogs slachtoffers. In 1955 vertrok reeds een aantal Nederlanders op grond van deze wet, vorig jaar zijn het er 9000 geweest. Laat men deze emigratie, die onder meer aan vele uit Indonesië gerepatrieerden een kans op een goede toekomst in de V.S. bood, buiten beschouwing, dan blijkt de belangstelling voor emigratie in 1956 enigszins afgenomen te zijn. Evenals in 1955 trok ook in 1956 Austra lië de meeste Nederlandse emigranten: 11.000 (13.700 in 1955). Naar Canada gingen er 9000 (in 1955 6600), naar de Unie van Zuid-Afrika 1800 (2800), naar Nieuw Zee land 1400 (1260), naar de Verenigde Staten 9000 (4000), naar Rhodesia 400 (400) en naar Brazilië 300 (.400). Dat de belangstelling voor Australië vorig jaar geringer was dan in 1955 moet onder meer worden toegeschreven aan de berichten aan het begin van 1956. dat met name in West-Australië zich verschijnse len van werkloosheid voordeden. Ofschoon deze berichten op zichzelf niet onjuist wa ren. wekten zij toch de verkeerde voor stelling, dat in het gehele vijfde wereld deel de arbeidsmarkt overvoerd was. In feite was de werkloosheid tot de staat West-Australië beperkt. De emigratie naar Canada geeft een vrij grote stijging te zien. De emigratie-aantallen van enige jaren geleden, die telkenmale de tiendui zend belangrijk overtroffen, zijn evenwel nog lang niet opnieuw bereikt. Slechts langzaam voltrekt zich het herstel van de emigratie naar Canada na de terugslag, die enkele jaren geleden werd veroorzaakt door de economische terugslag in dat land en de structurele werkloosheid. Nu er wederom een periode van grote welvaart en expansie is ingetreden, voelen vele adspirant-emigranten zich weer sterk tot Canada aangetrokken. Zuid-Afrika was vorig jaar aanzienlijk minder in trek. Het land neemt, in tegen stelling met Australië en Canada, slechts geschoolde werkkrachten op en daarvan is het aanbod veel geringer dan dat van ongeschoolde arbeiders. De betrekkelijk geringe omvang van de emigratie naar Nieuw Zeeland houdt nauw verband met de door dit land gevolgde emigratie-poli tiek: stringente eisen ten aanzien van em plooi en huisvesting maken in de praktijk het vertrek van gehuwden naar Nieuw Zeeland dikwijls onmogelijk. In het jaar, dat de Amerikaanse vluch telingenwet (Refugee Relief Act) afliep, is het aantal van Nederlandse emigranten naar dat land hoog geweest. De emigratie naar landen als Rhodesia en Brazilië, welke kwantitatief gering is, bleef vrij constant. Ofschoon daaromtrent cijfers nog niet vaststaan, wijzen de tekenen erop, dat het ADVERTENTIE aantal agrariërs, dat in 1956 is geëmigreerd, wederom weinig omvangrijk is. Daaren tegen vertoonde het percentage adminis tratieve werkkrachten ook dat jaar een opgaande lijn. In 1954 bedroeg het onge veer dertig percent, in 1955 37 percent. ADVERTENTIE &e^c/t&bfrv Lboe/ff kjit£f>u+v it&tLitfiJtiLid/ TiO-tJc dteisufeetewtod, ÓO t, C}$ C&tnfc Aan de rotonde te Breda, waar vijf in ternationale verkeerswegen bij elkaar ko men, zal het tweede motel van Nederland komen. De plannen, die jarenlang dubieus zijn geweest, zijn thans definitief geworden en het schetsontwerp van het motel is in bewerking. Er wordt naar gestreefd om een gedeelte van het complex in gebruik te kunnen nemen als Brussel in 1958 zijn wereldtentoonstelling heeft. Het motel zal 400 bedden krijgen, een bungalowparkje, een parkeerruimte voor 200 auto's, een parkeerruimte voor vijf tien autobussen, een restaurant met 150 plaatsen; enkele dagwinkels voor de ver koop van tabak, chocolade, souvenirs, en zovoorts en een volledig zogenaamd „quick service" benzinestation. Bovendien zijn ge projecteerd een aantal zonneterrassen, een congreszaaltje, dat ongeveer 100 personen kan bevatten, benevens een boventerras op het restaurant, waar 150 personen een plaats zullen kunnen vinden. De zonneter rassen krijgen een oppervlakte van 5000 tot 6000 vierkante meter. Het gehele terrein is twee hectare groot en wordt omgeven door een gracht van twee meter breed en drie meter diep. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Etten (toez.) W. J. Doude van Troostwijk, vic. te Doorwerth-Heel- sum voor Barsingerhorn c.a. H. Brou wer te De Wilp (Gron.) Benoemd tot vicaris te Thamen a. d. Am- stel (Uithoorn) S. Brandsma, kand. te Fer- werd (Fr.) Geref. Kerken Beroepen te Gouda (vac. A. Nijhuis) J. Bijleveld te Rijn-brug; te Opperdoes J. van der Klaauw, kand. te Noordwijk aan Zee. Aangenomen naar Slikkerveer W. v. d. Meulen te Sleeuwijk. in natuurlijke kleuren MOLENDIJK Dameskapper Santpoorterplein 1 - Haarlem - Telef. 19706 Buslijnen 3 en 4 Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Peschar (P.v.d.A.) of de minister van Economische Zaken de stijging, die in de belangrijkste meelprijzen sinds 1 augustus is opgetreden, verantwoord acht, gezien de door hem gevoerde prijsstabilisatiepolitiek, heeft minister Zijlstra geantwoord, dat de gemiddelde prijzen van de verwerkte tarwe in de periode, liggend tussen de week van 24 juni1 juli en de week van 1825 no vember 1956, gestegen zijn met f 3,45 per 100 kg. Deze stijging werd voornamelijk veroorzaakt door de stijging van scheeps- en vrachttarieven. Ook deed zich een kleine stijging voor in de tarweprijzen op de bui tenlandse markten. Een stijging van f 3,45 per 100 kg grond stof betekent wanneer rekening gehou den wordt met de compenserende stijging van de prijzen der afvallen een netto- kostprijsstijging per 100 kg bloem van ge middeld f 3.80. In de genoemde periode zijn de verkoopprijzen van de zogenoemde A- en W-bloem tezamen echter in werkelijk heid gemiddeld gestegen met ongeveer f 3,30 per 100 kg. Dit heeft zijn invloed dan ook doen gelden op de grootte van het maalloon, de marge van de maalde rijen, welke in de genoemde periode is ge daald. Tegen de recente ontwikkeling der bloem- en meelprijzen kon de minister dan ook voorshands geen bezwaar maken. Voorts deelt minister Zijlstra mede, dat de prijzen voor de A-bloemcategorie van de week van 512 augustus tot de week van 1825 november gestegen zijn met f 3,68, terwijl de prijzen voor de W-bloem- categorie in dezelfde periode gestegen zijn met f 2,87 per 100 kg. De minister heeft op de vraag, of deze ontwikkeling aanvaardbaar is, geantwoord, dat de A-bloemcategorie tot voor enige maanden relatief goedkoop gebleven was, omdat diverse voor de meelfabrikanten nog bruikbare goedkope tarwesoorten te koop waren tegen relatief lage prijzen. Van deze goedkope soorten zijn echter thans verschillende reeds enige tijd uit de markt. De meelfabrikanten waren daardoor ge dwongen over te gaan op duurdere assorti menten, terwijl bovendien het algehele prijspeil van de tarwe omhoog ging. De minister acht ook deze ontwikkeling aan vaardbaar. Wegens de grote betekenis van de bloem en meelprijs voor de prijs van het brood blijft de minister nauwlettend toezien op de prijsontwikkeling dezer produkten, zo wel met betrekking tot eventuele verho gingen als eventuele verlagingen. Tot staatssecretaris van Buitenlandse Zaken is, zoals nog in een deel van onze vorige oplaag werd bericht, benoemd drs. E. H. van der Beugel, tot dusverre direc teur-generaal voor economische en mili taire aangelegenheden bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. De heer Van der Beugel werd in 1918 in Amsterdam geboren. Hij studeerde van 1935 tot 1941 economie aan de universiteit van Amsterdam, waar hij in 1941 zijn doc toraal examen behaalde. Onmiddellijk na de oorlog werd hij chef van het bureau Rijnvaart bij het ministerie van Verkeer. Eind 1945 ging hij over naar het ministerie van Economische Zaken, waar hij eind 1946 werd toegevoegd aan de minister en de secretaris-generaal voor speciale werkzaamheden. Hiertoe behoorde het secretariaat van de Raad voor Econo mische Aangelegenheden uit de minister raad, dat hij tot de zomer van 1947 ver vulde. In juli 1947 werd hij secretaris van de Nederlandse delegatie bij de besprekingen over het Marshallplan in Parijs. Als secretaris van dr. H. M. Hirschfeld maakte hij alle voorbereidende besprekingen in Parijs en in de Verenigde Staten mee. In januari 1948 werd hij raadsadviseur in algemene dienst en directeur van het bureau van de regeringscommissaris voor het Europese herstelprogramma. Na 1 januari 1950 combineerde hij deze functie met die van chef van de directie westelijk halfrond van het ministerie van Buiten landse Zaken. Bij het aftreden van dr. Hirschfeld werd hij benoemd tot directeur-generaal voor economische en militaire aangelegenheden bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, welke functie hij tot heden vervult. In die functie hield hij zich bezig met aangelegen heden betreffende de N.A.V.O., de O.E.E.C., de Westeuropese Unie en met specifiek militaire kwesties, waarmede het ministerie van Buitenlandse Zaken bemoeienis heeft. Hij vergezelde verschillende keren de minister van Oorlog oo diens reizen naar Amerika en Canada. Hij is voorzitter van de ambtelijke coördinatiecommissie voor de Europese integratie. De heer Van der Beugel is officier in de Orde van Oranje Nassau, commandeur in de orde van het Legioen van Eer van Frankrijk, grootofficier in de Orde van Leopold II van België en commandeur dei- eerste klasse in de Danebrogorde van Denemarken. De heer Van der Beugel is lid van de Partij van de Arbeid.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7