Decentralisatie van overheidstaak noodzakelijk door vervlechting sociaaleconomisch leven „Onderhandelingen lopen stroef over weg ten westen van Haarlem" Krediet aan „St. Jozef" voor 120 woningen in Delftwijk Voorstellen volkshuisvesting Kort en bondig Mening van Statenleden: SER-voorzitter prof. De Vries: Elke onderneming is een organisatievraagstuk van verstrekkende betekenis Amsterdamse Beurs 11 Acht maanden geëist tegen flessentrekker Communisten bespreken internationale toestand Vereniging gasbedrijven sticht nieuw gebouw Drie jongens overvielen taxichauffeur Ruim VA miljoen voor straataanleg Parkwijk Negen kilometer riolering en tien hectaren klinkers Uitbreiding tehuis voor ouden van dagen Scheepvaart „Engelen zonder vleugels" Garage van RAC in Waarderpolder Stallingsruimte voor ongeveer ISO auto's Nog geen beslissing over hotel Funckler Handhaving werkgelegen heid voornaamste toetssteen Boelganins ontwapenings conferentie afgewezen VRIJDAG 4 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Burgemeester en wethouders stellen de Haarlemse raad voor aan de r.k. coöpe ratieve woningbouwvereniging „St. Jozef" «en voorschot te verlenen van f 1.997.000 voor de bouw van 120 arbeiderswoningen (waarvan 40 benedenwoningen en 80 boven- of etagewoningen), 4 speelruimten, 15 ga rages en een kantoortje op terreinen ge legen aan de Delftlaan en do P. C. Bou- tensstraat. Deze woningen zullen worden voorzien van boilers. Bovendien zal een centraal antennesysteem worden aange legd, alsmede plantsoenstroken voor de w oningen en tuinen achter de woningen. Als dit voorstel door de raad wordt aan genomen, zal eindelijk begonnen kunnen worden met de bouw van deze door archi tect B. J. J. M. Stevens ontworpen wo ningen in de zuidwestelijke hoek van Delft- wijk. Zoals wij reeds op 27 november méldden is het oorspronkelijke plan na twee mislukte aanbestedingen gewijzigd, waarna er hoop bestond dat de nieuwe prijs de vereiste rijksgoedkeuring zou kunnen verkrijgen. Om de verhouding ten opzichte van de curveprijs gunstiger te maken heeft de architect bij dit uit vijf blokken bestaande complex een vijftiental garages ontworpen. Uit het voorstel van B. en W. blijkt, dat het in de bedoeling ligt ook een centraal antennesysteem voor dit com plex aan te leggen, waarvoor de kosten op f 12.000 worden geraamd. Uit de toelich ting bij het voorstel blijkt verder, dat de huren van de woningen vermoedelijk ge middeld f 12.20 per week zullen bedragen en voor de garages een huurprijs van f 6.50 per week zal worden aangehouden. Voor de aanleg van het antennesysteem is een be drag van ongeveer f 0.10 boven de „kale" huur verschuldigd, terwijl voor de afschrij ving en het onderhoud van de 120 heet- waterreservoirs en de plantsoenstroken en tuinen bedragen van respectievelijkf 0.60 en f 0.50 per week boven de huur in reke ning zullen worden gebracht. Verder wordt voorgesteld het perceel Tulpenstraat 44 zwart en rood ter grootte van 64 vierkante meter aan te kopen voor een bedrag van f 2.300, met het oog op de te zijner tijd in deze omgeving van de stad tot stand te brengen sanering. Voorts stellen B. en W. de raad voor aan de firma Zeulevoet-Willemse een stuk grond ter grootte van 16 vierkante meter aan de Vollenhovestraat, hoek P. C. Hooftstraat te verkopen tegen de prijs van f 240. Deze grond heeft de genoemde firma nodig" voor de realisering van de door haar beoogde bouw van drie woonhuizen daar ter plaatse op een stuk grond, dat al reeds in haar bezit is. Genoemde firma verklaar de zich bereid in de vereiste kosten voor openbare werken voor f 5.176 bij te dragen Voor het uitvoeren van achterstallige onderhoudrweken aan het complex van 11 middenstandswoningen aan de Ramplaan heeft de Haarlemse raad destijds het col lege van B. en W. gemachtigd f 5.275 ter beschikking te stellen aan de woningbouw vereniging „Bloemendaal". Thans blijkt, dat de zogenaamde verlengde dienstlei dingen op last van het gemeentelijk water bedrijf vernieuwd moeten worden in eigen leiding. Dit brengt een extra bedrag van f 1600 met zich mee, waarvoor B. en W. de raad een krediet vragen ten behoeve van de genoemde woningbouwvereniging. Ilaorleinse rechtbank Acht maanden gevangenisstraf met aftrek eiste de officier van Justitie bij de Haar- lemse rechtbank, mr. R. W. H. Pitlo, tegen I een vijftigjarige classifiseerder uit Amster dam, die in november van het vorig jaar in cafe's in de Haarlemmermeer en Aalsmeer consumpties had genuttigd, zonder deze te betalen. Hij bestelde glazen bier, jenever, bitterballen, sigaren enz. Als het op betalen aankwam vertelde de man, dat hij zijn porte- monnaie was vergeten, maar dat hij zo gauw mogelijk zou komen betalen. De officier van Justitie noemde de man, die reeds acht ver oordelingen achter de rug heeft, een „onver beterlijke oplichter". De raadsman, mr. H. J. M. Tonino, weet de misdragingen van de man aan de drank Uitspraak 10 januari. HAARLEM EN" OMGEVING De Zuiderkapel afdeling Noord gaat behalve op de woensdag- en vrijdagavonden ook op zondagmorgen samenkomsten beleg gen. De eerste zondagmorgendienst zal ge houden worden op 6 januari. Voorganger is de heer J. Dammuller, evangelist van de Nederlandse Christen Gemeenschap Bond. De diensten worden gehouden in het club lokaal van de volkstuindersvereniging „Zon der Werken Niets" aan de Geusevesperstraat in Oud-Schoten. Haarlemse rechtbank. Ter voorziening in een vacature van rechter in de Haarlemse rechtbank heeft deze rechtbank een lijst van aanbeveling opgemaakt, waarop in alfabeti sche volgorde zijn geplaatst: mr. J. G. Be versluis, substituut-griffier in de rechtbank te Arnhem; mr. L. W. M. M. Drabbe, substi tuut-officier van Justitie te Amsterdam en recht er-plaatsvervanger te Haarlem; mr. D. van Leyden, substituut-griffier en rechter- plaatsvervanger te Haarlem. Driekoningenfeest. Op zondag 6 januari zal voor de kinderen van de afdeling Haar lem van de r.k. middenstandsvereniging een Driekoningenfeest in het gebouw „St. Bavo" in Haarlem worden gehouden. Streekconferentie. De Nederlandse Unie van Speeltuinorganisaties houdt op zaterdag 19 januari in samenwerking met het Haar lems Speeltuin verbond in gebouw „Cultura" te Haarlem n streekconferentie. De heer J. C. van Schaik, wethouder van onderwijs te Leiden, zal spreken over „Overheidssteun bij het speeltuinwerk" en mejuffrouw C. G. Goudriaan over „Het speeltuinwerk en zijn mogelijkheden". Bij de behandeling van de begroting van het wegenfonds 1957 der provincie Noord holland in de vergaderingen der afdelingen van de Provinciale Staten heeft de weste lijke randweg van Haarlem de aandacht gehad van vele leden. Zij merkten op, dat het overleg tussen het rijk en de provincie inzake de financiering van de wegen uiter mate stroef verloopt. Dit houdt de uitvoe ring van verscheidene objecten tegen. In het bijzonder werd betreurd de trage gang van zaken met betrekking tot de rea lisering van de weg ten westen van Haar lem, waarvan de urgentie wegens de open stelling van de Velsertunnel zeer groot is. Verzocht wordt aan de Provinciale Staten een openhartige en duidelijke uiteenzetting te willen geven over de huidige stand van zaken. Vele leden vroegen„Is, doordat de pro vinciale westelijke randweg er in de defi nitieve vorm nog steeds niet is, de ge meente Haarlem genoodzaakt haar wegen net op dit gebrek te baseren?" Zij getroost zich vermoedelijk meer uitgaven dan anders nodig waren geweest voor het zuidelijk ge deelte van de Delftlaan, de Kleverparkweg, de Verspronckweg en de Julianalaan. Met de gemeente Bloemendaal ligt het ten aan zien van een stuk Julianalaan wellicht niet anders. Behoort een provinciale bijdrage aan dazegemeenten daarom in overweging te worden genomen? Enkele andere leden meenden, dat de aanleg van een weg van de Zijl weg tot aan de Wagenweg in Haarlem weinig zin heeft ring merken de fracties op, dat zij van oor- als niet gelijktijdig het traject Delftlaan— deel zijn, dat de communistische partij zich Zijlweg klaar komt. Zolang dit traject niet meer dan ooit buiten democratisch Neder- gereed is, zal namelijk het traject Zijlweg— land heeft geplaatst; zij stellen zich voor Wagenweg slechts langs een omweg bereik- daaraan de passende consequenties te ver- baar zijn. binden. Van weer andere zijde wordt opgemerkt, Blijkens het verslag van de vergade ringen der afdelingen is de verklaring van de zijde der op andere grondslag staande fractie (de communistische partij) bestre den. Volgens haar heel't het ingrijpen van Israel, Engeland en Frankrijk in het Mid den-Oosten de dreiging van een derde we reldoorlog geschapen. De aan het woord zijnde leden hebben gevraagd of Gedeputeerde Staten niet van mening zijn, dat de vrede in de wereld ge handhaafd moet blijven en dat terugtrek king van de troepen uit Egypte voorwaarde is om tot een vreedzame regeling te komen. Voorts is gevraagd of Gedeputeerde Staten bereid zijn zich uit te spreken voor steun aan de besluiten der Verenigde Naties; voor onthouding van steun aan de agres- soren van Egypte; voor een actief optreden om te komen tot een vreedzame regeling" van internationale geschillen; voor het ne mer, van maatregelen om te komen tot ont spanning van de bewapeningswedloop, on der meer door een verbod van het gebruik van atoomwapenen. Vragen aan Geel. Staten Wij hebben meegedeeld, dat bij de,, be handeling van -de provinciale begroting 1957 in de afdelingen van de Provinciale' Staten van Noordholland een gemeeiir schappelijke verklaring is afgelegd namens de Partij van de Arbeid, de K.V.P., dé Pro testantse partijen en de V.V.D. over de ge beurtenissen in Hongarije. In de verkla- dat het gedeelte van de zuidelijke toegangs weg naar de tunnel te Velsen tussen de Zijlweg en de Wagenweg te Haarlem, dat door het rijk zal worden aangelegd, een eenbaansweg zal worden, zodat wanneer het wegverkeer deze weg zal kunnen vin den, hij direct al onvoldoende zal blijken te zijn. Voorts is over de financiële rege ling van de aanleg van het noordelijk ge deelte van het tracé tussen Zijlweg en Heussensstraat tussen rijk en provincie nog geen overeenstemming verkregen. Een ver keerschaos zal ter plaatse onvermijdelijk worden. Hogere bijdrage van Haarlem en garantielening nodig De Vereniging van exploitanten van gas bedrijven, waarin de vroegere Gasstichting als afdeling Gasinstituut is opgenomen en waarvan cle oud-directeur van het Ge meentelijk Energiebedrijf te Haarlem, de heer J. H. Steinkamp directeur is, laat voor haar huisvesting een nieuw gebouw in Rijs wijk verrijzen. Dit was zeer noodzakelijk voor het bereiken van een organisatorisch verantwoorde en efficiënte werkwijze. Het nieuwe gebouw zal een investering van ongeveer 2.325.000,vergen, waar van slechts 325.000,uit eigen middelen kan worden gefourneerd. Men zal dus twee miljoen moeten lenen. Het bestuur van de vereniging heeft een aantal aangesloten gemeenten, waaronder Haarlem, verzocht j zich ieder voor een achtste deel voor de rente en aflossing van deze lening ga rant te willen stellen. De exploitatiekosten zullen bovendien jaarlijks met ongeveer 150.000,toe nemen. Om daarin te voorzien heeft de Vereniging een andere bijdrageregeling ontworpen, welke voor Haarlem in 1957 neerkomt op een verhoging van 13.763, tot 16.788,—. Gezien het belang van de vereniging voor de Nederlandse gasindustrie stellen B. en W. van Haarlem voor beide verzoeken in te willigen. Hedenmorgen om vijf uur riepen drie jongens van ongeveer zestien jaar op het Frederiksplein in Amsterdam een taxi aan en vroegen de chauffeur hen naar Sloter- meer te brengen. In de Burgemeester Röell- straat verzocht een der jongens de chauf feur te stoppen en toen deze aan dit ver zoek voldeed, kreeg hij met een bierflesje een klap op het hoofd. Hij opende het por tier en schreeuwde om hulp, waarop zijn drie passagiers er ijlings vandoor gingen. Een nachtwaker die het hulpgeroep van de chauffeur hoorde, belde de politie op, die terstond de omgeving afzocht, maar de drie knapen niet meer kon vinden. De 56-jarige chauffeur, A. J. de R. was door de slag op zijn hoofd niet ernstig ge wond. Het lege bierflesje hadden de over vallers in de taxi achtergelaten. Om zo spoedig mogelijk met de woning bouw in Parkwijk te kunnen beginnen heb ben B. en W. van Haarlem reeds thans een krediet aan de raad gevraagd voor de rio- lerings- en bestratingswerkzaamheden in deze nieuwe stadswijk. De lengte van het aan te leggen rioolnet bedraagt bijna negen kilometer en de te bestraten oppervlakte bijna tien hectaren. Het krediet daarvoor bedraagt f 3.600.000. Bovendien wordt nog vijftig mille gevraagd voor de aanleg van noodstraten voor de aanvoer van bouwmaterialen. In 1957 zal hiervan ongeveer f750.000 worden ver werkt. Rioolbuizen en klinkers zijn reeds besteld. Het bouwbureau van openbare werken zet met dit project de lijn voort welke het reeds met zoveel succes ten aanzien van het noordelijk en zuidelijk deel van Delft- wijk heeft gevolgd, namelijk een voorbe reiding en kredietaanvrage voor het gehele werk ineens, hetgeen administratief een grote besparing geeft en een versnelling van de uitvoering mogelijk maakt. Welis waar kan met het werk zelf op dit ogen blik nog niet worden begonnen, omdat de woningbouwprojecten nog niet bekend zijn, maar de ervaring heeft geleerd, dat er van dat moment af nog voldoende tijd over blijft om de riool- en straataanleg aan de eerste werkzaamheden voor de woning bouw te laten voorafgaan. Ongeveer zestig percent van het 35 hec taren omvattende Parkwijk is thans opge hoogd. Over ongeveer een half jaar zal ook dit deel van het werk gereed zijn. Per week wordt met vijftig vrachtauto's zeventien duizend kubieke meter zand op het terrein gebracht. Amateurtoneel Het tehuis voor ouden van dagen aan de Schotersingel in Haarlem-Noord heeft reeds enige tijd te kampen met een gebrek aan ruimte. Het ligt in de bedoeling de bij het tehuis behorende dienstwoning, die inmid dels is ontruimd, voor dit doel in te richten. Tevens heeft men het voornemen in de vertrekken van het tehuis voorzieningen tc treffen. In overleg met de commissie van bij stand in het beheer van de openbare werken en eigendommen van de gemeente en de commissie van bijstand voor de openbare ge zondheidszorg stelt het college van B. en W. de raad voor een krediet van 15.300 gulden voor dit doel te verlenen. Burgemeesters. Aan P. Ph. Paul is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Broek in Wa terland. Aan jhr. R. O. van Holthe tot Ech ten is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Vledder. Twee avonden achtereen hebben de toe- gewijden van de toneelvereniging „Nieuw Leven" in de stadsschouwburg het ver makelijke blijspel „Engelen zonder vleu gels" aanschouwd. De opvoeringen werden verzorgd door de Amsterdamse toneelver eniging „De Naamlozen", die hiermee deel nam aan het haegchspel voor het Land juweel. Wij onthouden ons derhalve van een spelbeoordeling en stellen slechts vast, dat de voorstellingen bijzonder vlot ver liepen en veel hilariteit in de zaal teweeg brachten. De vragen zijn volgens de stellers van belang voor de oplossing van provinciale vraagstukken. Of Gedeputeerde Staten be reid zullen zijn op de internationale toe stand in te gaan, die buiten de provinciale sfeer ligt, is te betwijfelen. De antwoor den volgen later. 3-315 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Ven Gelder Zonen K. N Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 8614 9014 215 318 207 298 340 287 '/j 23015 157 342Ü4 21914 82915 165,70 8215 189 172 280 X 9914 107 231 17414 199 203 74 197 72% 44 88/4 3714 Openings koersen 86% 903/i» 217 318 206 298 340 287 239 157 350 219 845 168,50 8114 188 173 280/4 9914 106 231 17415 199 203 72!4 19614 73 44 8815 3814 B. en W. van Haarlem hebben de gemeen teraad voorgesteld een terrein van ruim 4400 vierkante meter in de Waarderpolder op de hoek van de Nijverheidsweg en de Hendrik Figeeweg tegen een prijs van 22 gulden per vierkante meter te verkopen aan de P.T.T. Geruime tijd geleden hebben wij reeds gemeld, dat op deze grond een garage zal worden gebouwd voor de Rijks- automobielcentrale, die nu nog in het com plex van de vroegere boterfabriek aan de Leidsevaart en de Oranjestraat is gehuis vest. Architect is ir. W. Ph. van Harreveld, die een gebouw heeft ontworpen, dat voor geleidelijke uitbreiding vatbaar is, naar mate het autopark in omvang toeneemt. De RAC heeft immers alle auto's van P.T.T. en andere rijksdiensten in beheer en on derhoud. Op het ogenblik zijn dat er onge veer vijftig tot vijfenzeventig. In liet ont werp is rekening gehouden met een stal lingsruimte voor ongeveer 150 wagens, welk aantal men omstreeks 1970 bereikt denkt te hebben. Met deze grondaankoop is ongeveer een ton gemoeid. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan B. en W. van Haarlem meege deeld, dat zij binnen de daarvoor gestelde termijn van drie maanden nog geen be slissing hebben kunnen nemen over het be sluit van de Haarlemse raad van 21 sep tember om voor ongeveer twee ton het Grand hotel Funckler aan de Kruisstraat aan te kopen. B. en W. hebben in hun gisteren gehou den vergadering ook geen beslissing om trent het hotel genomen. Toen de raad tot aankoop besloot, stond het vrijwel vast, dat geen gegadigde voor de exploitatie van het gebouw als hotel was te vinden. De raad heeft toen echter overwogen, dat het toch van belang kon zijn om uit een oogpunt van welstand van de omgeving het gebouw voor de gemeente te verwerven. Men zou dan immers de toekomstige bestemming in de hand kunnen houden. Bovendien waren B. en W. in elk geval door een voorlopig koopcontract gebonden een voorstel tol aankoop in de raad te brengen. Gezien de huidige financieringsmoeilijk heden, waarvoor de gemeenten zich door de maatregelen van het rijk geplaatst zier., zou een eventuele goedkeuring van dit raadsbesluit de gemeente tot een niet on aanzienlijke investering noodzaken op een PROF. DR. MR. F. DE VRIES, voorzitter van de S.E.R., heeft in zijn nieuwjaarsrede - gehouden in de openbare vergadering van de Raad - de huidige Nederlandse sociaal-economische samenleving getypeerd en de noodzaak gemotiveerd tot decen tralisatie van de overheidstaak. „Een van de vraagstukken, welke in deze eeuw sterk naar voren zijn gekomen - zei prof. De Vries - is dat van de organisatie van het sociaal-economische leven. Niet een vooropgezette theorie of een of ander ideologisch stelsel, maar de evolutie van het economische gebeuren zelf heeft dit vraagstuk ons voorgelegd. Over de doeleinden van ons economische handelen zijn wij het vrijwel een,s zolang wij tenminste deze meer in het algemeen formuleren. Zij vloeien immers uit het wezen van het economische proces voort. De eenstemmigheid verdwijnt even wel, zodra we komen tot de middelen om deze doeleinden te verwezenlijken. De krachten, welke produktieproces en economisch verkeer en daarmede onze gehele maatschappij hebben omgewoeld, staan allen voor de geest. De ontplooiing van de techniek, de versnelling van het vervoer, de sterke bevolkingsgroei en de grote be volkingsdichtheid zijn de drijvende factoren geweest." Het karakter van de huidige onderneming heeft daardoor een principiële wijziging ondergaan. Zij, die thans met de leiding belast zijn, hebben zich te beschouwen als organen van de onderneming", geroepen om doeleinden te bevorderen van de onder neming als economische factor en als sociale gemeenschap. Aldus doet zich binnen de onderneming een organisatievraagstuk van vérstrekken de betekenis voor. Dit alles klemt te meer, omdat in de moderne onderneming de en keling niet meer tot produceren in staat is. Meer nog dan de materiële leggen thans de sociale en psychologische gevolgen van werkloosheid gewicht in de schaal. Hand having van de werkgelegenheid is daarom een van de voornaamste toetsstenen ge worden voor de beoordeling van onze hui dige economische orde. De keerzijde De keerzijde van de toenemende arbeids deling, specialisatie en differentiatie is de noodzaak van integratie. Dit heeft geleid tot 'n sterke mate van interdependentie en een vervlechting van heel het bedrijfsleven. Een van de gevolgen daarvan is een ster kere eenwording van de verschillende be- j drijfstakken. De publiekrechtelijke bedrijfs- organisatie sluit zich bij deze ontwikkeling aan. Het probleem is niet meer: individuele vrijheid of regeling. Reële betekenis heb ben alleen de vragen: van wie deze rege lingen zullen uitgaan en welke hun inhoud zal zijn. Staat en georganiseerde maat schappelijke groepen treden naast, of in concurrentie met elkaar op bij de regeling van de sociale en economische betrekkin gen. I-Iet vacuum, dat de 19de eeuw lussen staat en individuen had gelaten, is lang zamerhand weer opgevuld. Een organisatie van het bedrijfsleven in verschillende vor men is tot stand gekomen. Ruimte is weer gekomen voor de groei van een eigen recht der collectiviteiten. Decentralisatie Onze huidige samenleving kan derhalve als een pluralistische maatschappelijke or de worden aangeduid. Zy heeft niet één orgaan, maar vele. Niet slechts op één grondslag en met één doel zijn haar leden georganiseerd, maar er heerst een grote verscheidenheid. Op grond van de ontwik keling, welke in het sociaal-economische ogenblik, dat dit niet bijster gelegen komt. leven heeft plaatsgevonden en de graad van organisatorische rijpheid, welke daar ten dele reeds is bereikt, is het streven ver klaarbaar, dat zich parallel aan deze ont wikkeling geleidelyk aan heeft geopen baard, om hier tot de toepassing van het beginsel van decentralisatie van bevoegd heden en van macht te geraken. Feitelijke macht kunnen verschillende groepen of organisaties - bijvoorbeeld oligopolies - menigmaal zonder enige wet telijke basis uitoefenen. De regering kan daartegen, wanneer zij van oordeel is, dat het algemeen belang erdoor wordt ge schaad, slechts controlerend en remmend optreden. Maar een dergelijk optreden blijft steeds negatief en een constructieve samenwerking zal moeilijk te bereiken zijn. Een constructieve politiek is nodig, welke erop gericht moet zijn deze lichamen met de nodige bevoegdheden een verantwoorde plaats in onze pluralistische economische orde te geven. Hun verhouding tot de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie zal dan tevens onder de ogen moeten worden gezien. Eenzelfde standpunt zal moeten worden ingenomen met betrekking tot alle groeperingen en organisaties, welke uit de ontwikkeling van het sociaal-economische leven zelve tot aanzijn zijn gekomen. PBO-gedachte Wil men dus ernst maken met de ge dachte van decentralisatie van de wet geving, dan zullen ook verschillende maat schappelijke organisaties deel kunnen ne men aan de uitoefening van de overheids taak, dan wil dit zeggen dat zij een pu bliekrechtelijke grondslag niet kunnen ont beren. Door de verlenging van zelfbestuur wordt een begin gemaakt met de decen tralisatie van de overheidstaak. Zij kan in sommige gevallen ook de eerste schrede zijn om de overgang naar autonomie voor te bereiden. De wet of de regering zullen zich tot het stellen van enkele algemene normen moeten beperken, zodat de uit voering" ook meebrengt, het geven van nadere voorschriften van wetgevende aard, waarvoor de bedrijfslichamen zelve de nodige verordeningen zullen hebben vast te stellen. Voor een goede vervulling van deze taak - hetzelfde geldt uiteraard voor autonome regelingen - zullen de besturen van de schappen een levend contact moe ten onderhouden met hen die ertoe be horen. Het is thans nog niet de tijd om de vraag te beantwoorden of het wenselijk is, dat naast de relaties met de privaatrechte lijke organisaties een meer directe - wel licht informele - aanraking wordt gezocht met hen die onder het betrokken schap vallen. Hier ligt, aldus prof. De Vries, een be langrijke mogelijkheid voor de regering om de ontwikkeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie te bevorderen. De di recte stimulering van de totstandkoming van schappen ligt allereerst op de weg van de betrokken privaatrechtelijke organisa ties en verder op die van de raad. Door ernst te maken met deze decentralisatie van de overheidstaak en door blijk te geven dat zij vertrouwen stelt in de nieuwe be drijfslichamen kan de regering veel bij dragen, niet alleen tot een vruchtbare func tionering van deze lichamen, maar ook tot de uitbreiding van hun aantal. Synthese of compromis Door de publiekrechtelijke positie van het adviserende lichaam enerzijds en door de wijze van samenstelling ervan ander zijds, kunnen ook de adviezen van een dergelijk lichaam een ander karakter krij gen. Het advies zal meer moeten bieden dan een verzameling van gegevens of een weergave van de uiteenlopende standpun ten met betrekking tot de gestelde vragen. Het zal de basis moeten kunnen vormen voor een overleg tussen overheid en be drijfsleven. Dit kan het alleen zijn, wan neer het bedrijfsleven wat de hoofdzaken betreft, tot eenheid van visie is gekomen. Uit de strijd zal een synthese of, onder de druk der omstandigheden, een compromis moeten ontstaan. Het behoort tot de taak van de raad als vertegenwoordigend lichaam van het bedrijfsleven daarnaar te streven. Wanneer de raad in zijn adviezen niet meer zou geven dan een materiaal verzameling en een registratie van de on derscheidene standpunten, dan zou hij in zijn taak te kort schieten. Van een derge lijk advies kan de regering, als hoedster van het algemeen belang, moeten afwijken, wanneer zij van oordeel is, dat het advies met het algemeen belang in botsing komt. Het zou van weinig respect voor de rege ring getuigen, wanneer men zou veronder stellen dat zij daarin te kort zou kunnen schieten. Democratisch evenwicht Democratie is genoemd „government by discussion". Terecht, aldus prof. De Vries. Het zal dus goed zijn wanneer wij trach ten door middel van dergelijk overleg de weg uit moeilijkheden of naar betere toe standen te vinden. In een wereld vol strijd en onzekerheid zoeken wij naar een toe stand van meer evenwicht. Evenwicht ook tussen de verschillende krachten welke voor een goede en verantwoorde samen leving onmisbaar zijn. Evenwicht tussen de bewegingsvrijheid van de enkeling en de macht van d^ staat, tussen deze en die van maatschappelijke groepen, tussen de verantwoordelijkheid en de belangen van ieder van deze groepen en het algemeen belang. Heeft de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie zin, dan zal zij daartoe een bijdrage hebben te leveren, zo besloot spreker. Anker, pass. 3 Ouessant n. Rotterdam. Amitia, 3 te Sydney. Antonia, 2 v. Tj. Priok n. Singapore. Attis, 2 te Cape Haitien v. New York. Albireo, 2 260 m. z.w. Sierra Leone n. Barcelona. Amor, 2 v. te Beyrouth v. Lattakia. Akkrumdijk, 2 440 m. n.o. Paramaribo n. N. YorK. Aldabi, 2 200 m. z. Santos n. Santos. Angolakust, 2 te Hamburg. Artemis, 3 te Port of Spain v. Garupano. Axeldijk, 4 te Antwerpen v. Havana. Amsteldijk, 2 v. Lissabon n. Vera Cruz. Ameland, 3 te Abadan. Arendskerk, 3 v. Amsterdam n. Zuid-Afrika. Abbekerk, 3 v. Marseille n. Oran. Alioth, pass. 3 Kaapverdische eil. n. Las Palmas. Alphacca, 3 v. Curagao n. Rio de Janeiro. Alwaki, 3 v. St. Vincent n. Bushire. Amerskerk, 3 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Boscnkerk, 3 te St. Vincent. Batjan, pass. 3 Reunion n. Las Palmas. Breda, 3 v. Callao n. Mollendo. Blomersdijk, 2 130 m. z.o. Bermuda n. Havana. Boschkerk, 3 te St. Vincent Kaapverd. eil. Bloemendael, 3 te Curagao. Bcnnekom, 4 te Pta. Cardon. Britsum, 3 te Bremen. Caltex Nederland, 5 te Rotterdam verw. Carilla, 2 te Miri verw. Coryda. 4 te Calcutta verw. Cradle of Liberty, pass. 1 Dakar n. Mena. Crania, 2 te Mena v. Calcutta. Callisto, 2 373 m. z.w. Bermuda n. Houston. Calt The Hague, 260 m. n.o. Bermuda n. R'dam. Ceronia, 2 135 m. z. Madeira n. Curagao. Calamares, 2 v. Havana n. Puerto Cortes. Castor, 2 v. Savannah n. Port Au Prince. Cistula, 2 v. Curagao. Caltex Pernis, 3 op Elbe n. Stockholm. Camerounkust, 3 te Hamburg. Cinulia, 4 te Birkenhead. Duivendijk, 1 v. San Francisco n. Cristobal. Dordrecht, 3 te Antwerpen. Delft, 2 v. Antwerpen n. Amsterdam. Daphnis, 3 te Fort Liberte. Dalerdijk, 3 v. Bermuda n. Cristobal. Diemerdljk, 3 v. Londen n. Hamburg. Delf shaven, 4 te Antwerpen v. Rotterdam. Dongedijk, 4 v. Londen n. Cristobal. Doris, 4 te Curagao. Eenhoorn, 3 te Beyrouth v. Alexandria. Etrema, 3 v. Bahia n. Natal. Eemdijk 4 te New Orleans. Eendracht 3 te Montevideo. Gaasterkerk, 2 50 m. w. Mauritius n. Durban. Ganymedes, 2 220 m. z.w. Sta. Marca n. Curagao. Gaasterland, 3 te Santos v. Rio de Janeiro. Gordias, 4 v. Rotterdam n. Amsterdam. Houtman, 4 te Kobe. Hector, 2 35 m. n.n.o. Malta n. Hamburg. Hathor, 2 v. Pta. Cabella v. Cumana. Helder, 3 te San José v Acajutla. Hera, 2 590 m. z.o. Cape Hatteras n. Baltimore. Hestia, 2 v. Port of Spain n. Rotterdam. Hydra, 2 80 m. n.o. Trinidad n. Port of Spain. Haulerwijk 3 v. Hampton Roads n. Rotterdam. Hersilia, 4 v. Rotterdam n. Hamburg. Heelsum 4 te Bermuda. Java, pass. 3 Gibraltar n. Napels. Jagersfontein 4 te Port Elizabeth. Karimata, 2 160 m. z.o. Diego Garcia n. Singapore. Kalinga, 3 400 m. z.w. Azoren n. Stockholm. Kalydan, 2 175 m. n.w. Pto. Rico n. Perthamboy. Kabylia, 3 te Bajo Grande v. Perthamboy. Khasiella, 2 95 m. n.n.w. Fort Aleza n. Curaga. Kota Baroe, 2 te Khor El Mufaatta. Kertosono, 4 te East-London. Koratia, 3 v. Singapore n. Curagao. Kota Agoeng, 4 te Tj. Priok. Kara, 3 te Rotterdam. Liberty Bell, 3 v. Mena A1 Ahmadi n. Ph.delphia. Lar.gkoeas, 2 v. Antwerpen n. Londen. Louis Lantz, 2 110 m. w. Lissabon n. Las Palmas. Lekhaven, pass. 3 Ouessant n. Las Palmas. Lombok, 3 v. Longview n. Vancouver. Lutterkerk, 4 te Ummsaid. Metula, 4 te Tj. Priok. Moordrecht. 4 te Mena A1 Ahmadi. Mentor. 2 370 m. z.o. Bermuda n. Antwerpen. Murena, 4 te Balikpapan. Malvina, 2 20 m. o. Mindanao n. Balikpapan. Mylady. 2 te Hampton Roads v. Bremerhaven. Mataran. 4 te Penang verw. Marpessa, 4 te Rotterdam. Noordzee, pass. 3 Landsend n. Antwerpen. Overijsel, 2 v East-London n. Durban. Oranje, 4 te Colombo. Osiris,, 2 v. Port of Spain n. Houston. Ouwerkerk. 3 v. Hamburg n. Bremen. Oranjefontein, 2 660 m. o.z.o. St. Helena it. Las Palmas. Perna, 4 v. Balikpapan n. Tj. Priok. Pr. Will. George Frederik, 2 v. Londen n. R'dam. Parkhaven, 3 te Montevideo v. Santos. Prins Casimir, 2 v. Antwerpen n. Rotterdam. Pieter S, 3 te Rotterdam. Prins Frederik Willem, 4 te Bolness Pr. Johan Willem Friso, 3 v. R'dam n. Leixocs. Kaki, 4 te Dakar. Rempang, 4 te Las Palmas verw. v. Kaapstad. Rijnland, 2 150 nt. z.o. Bahia n. Montevideo. Roepat, 2 rede Chalna. Radja, pass. 3 Gibraltar n. Dakar. Roebian, pass. 4 Panamakanaal n. Los Angeles. Stad Schiedam, 3 v rede Freetown n. Pepel. Salatiga, pass. 3 Midwa n. Manilla. Sloterdijk, 3 te New York. Soestdijk, pass. 3 Landsend n. New York. Stad Vlaardingen, 3 v. Narvik n. Rotterdam. Schelpwijk, 2 150 m. z.z.w. Ras Al Hadd n. Mena. Schouten, 3 te Hongkong. Sliedrecht, 2 te Abadan. Stanvac Ogan, 2 te Singapore. Stanvac Talangakar, 2 v. Sungeiger. n. Bangkok. Solon. 3 te New Orleans v. Galveston. Schie, pass. 2 Ouessant n. Tunis. Stad Alkmaar, 2 950 m. o. Bermuda n. Bermuda. Stad Leiden, 2 240 m. n.o. Santos n Buen. Aires. Stad Schiedam, 3 v. rede Freetown n. Pepel. Scherpendrecht, 2 180 m. z.o. Hatteras naar Pta. Cardon. Schiedijk, 3 v. Norfolk n. Philadelphia. Sommelsdijk, 3 v. R'dam n. N. York via Antw. Sibajak, 4 te Curagao. Stad Breda, 3 v. Philadelphia n. Rotterdam. Taria, pass. 3 Ouessant n. Curagao. Tibia. 2 480 m. w.n.w. Canar. eil. n. Lissabon. Tjikampek, 2 v. Makassar n. Bintan. Trompenberg, 2 230 m. n.n.w. Finist. n. Houston. Tjisondari, 2 180 m. n.o. Anderhalfgraadskanaal n. Mombasa. Vasum, 2 v. Las Palmas n. Rotterdam. Waterman, 3 v. Las Palmas n. Rotterdam. Wonosobo, 3 v. Cebu n. Maslnloc. Weltevreden, 3 te Hoek v Holland n. Rotterdam. Willem Ruys, v. Las Palmas n. Southampton. Willemstad, 3 te Port of Spain. W. Alton Jones, 2 640 m. z.w. St. Vincent naar Philadelphia. Witmarsum, 3 te Amsterdam. Waal, pass. 3 Dover n. Algiers. IJssel, 3 v. Rotterdam n. Pta. Cardon. Zuiderkruis, 4 te Amsterdam. LONDEN/PARIJS (Reuter) Na de Verenigde Staten hebben ook Groot-Brit- tannië en Frankrijk het Russische voorste1 voor een vijfmogendhedenconferentie ovei ontwapening „in de huidige omstandig heden" afgewezen en voortzetting der be sprekingen binnen de UNO aanbevolen, 1 OFFICIëLE PUBLIKATIE De directie der Sociale Verzekeringsbank maakt het volgende bekend: Door de wijzigingen die volgens wettelijk voorschrift in de uitbetaalde renten krach- ens de ongevallenwetten dienden te worden aangebracht ("verhoging met 10 pet. en 5,6 pet., inhouding premie voor de Algemene Ouderdomswet) is de Sociale Verzekerings bank zodanig met werk overstelpt, dat het helaas niet mogelijk is gebleken, al deze renten op tijd betaalbaar te stellen. Een deel van de rentetrekkers zal daar door de per 1 januari j.l. vervallen rente termijn eerst over een aantal dagen kunnen incasseren. Er wordt naar gestreefd, dat op dinsdag 8 januari a.s. het merendeel der renten weer normaal zal kunnen worden uitbetaald terwijl op dinsdag 15 januari a.s. nrar alle waarschijnlijkheid alle renten op de gebruikelijke wijze in ontvangst kunnen worden genomen. Opgemerkt wordt, dat de renten in de daarvoor in aanmerking komende gevallen zijn verhoogd met de reeds genoemde toe slag van 10 pet. (met terugwerkende kracht to'. 1 september 1956) en met een premie compensatie van 5,6 pet. (met ingang van 1 januari 1957), terwijl daarop eventueel premie voor de algemene ouderdomswet en loonbelasting wordt ingenomen. Deze publikatie geldt niet voor rentetrek kers van 65 jaar en ouder, die persoonlijk bericht hebben ontvangen over de uitbeta ling van hun rente.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9