AAMBEIEN Morgen wordt het kouder Toekomst Ridsconcern onzeker Televisiespecialisten Alles hangt af van resultaten van buitenlandse belangstelling NAAIMACHINES Radio geeft woensdag DE MOOIJ en Zoon ff (jPaoda en de olie*magnaat DUF0UH Wereldnieuws ^ocA ió Uet zo J 2 Ongeveer negen miljoen aan schulden Traject van nieuwe rijksweg Uitgeest-Alkmaar Slik dit tabletje en stil de pijn HEMOTABS Notaris uit Valkenswaard voor het gerechtshof Veel concurrentie bij de export van eieren Filmopnemers hadden pech op de „Ruys" Ds. E. A. Groenewegen overleden C.H.U. en Nieuw-Guinea Kerkelijk Nieuws PRESIDENT DER V.S. DINSDAG 8 JANUARI 1957 Tientallen crediteuren hebben maandag middag gebruik gemaakt van de door de Haarlemse rechtbank geboden gelegenheid gehoord te worden over het verzoek van de directie van de n.v. chemische in dustrie Rids te Haarlem en de beide doch terondernemingen n.v. kleurstoffenfabriek Colora te Zandvoort en n.v. O.C.I.O. te Ossendrecht om een definitieve surséance van betaling gedurende anderhalf jaar, in gaande 23 juni 1956, de dag waarop de rechtbank het concern een voorlopige sur séance had verleend. In de rapporten welke mr. B. J. Lambers namens de bewindvoerders over de situatie der drie ondernemingen uitbracht scheen slechts één lichtstraal: de in het begin van december gebleken interesse van tivee buitenlandse bedrijven voor deelneming in de Rids. Deze interesse had zich gemani festeerd in oriënterende bezoeken van in genieurs, accountants en technici, doch nog niet in onderhandelingen. Mr. Lambers verwachtte echter wel op korte termijn een principiële uitspraak van de geïnteresseer den, die hij „als geen kleine jongens" om schreef en waarvan hij vermoedde, dat zij aangelokt waren door het gerucht van de onderhandelingen welke voor oktober met een zeer belangrijke buitenlandse industrie waren gevoerd. Deze industrie had het ge hele bedrijf van Rids, Colora en O.C.I.O. willen overnemen en na reorganisatie het bedrijf in Ossendrecht willen concentreren, waarbij alle crediteuren aan hun trekken zouden zijn gekomen. De onderlinge ver houding echter tussen deze gegadigde en een ander belangrijk buitenlands concern op dit gebied maakte de transactie onmo gelijk, „zodat ook deze vogel wegvloog", aldus mr. Lambers, die ervoor waarschuw de, dat dit zich nog ivel eens zou kunnen herhalen. De crediteuren zijn het meest gebaat met de voorgestelde surséance van ongeveer anderhalf jaar. Slechter dan thans kan de situatie niet worden, zo verzekerde de curator, te meer niet omdat de bewind voerders verplicht zijn intrekking van de surséance te vragen, zodra hen blijkt, dat er niets meer te bereiken valt. O.C.I.O. wankel De kansen voor crediteuren zijn het slechtst bij de O.C.I.O. Wanneer deze in dustrie verloren gaat, is er voor hen geen enkel arrangement mogelijk. Van de totale schuld van f 6.192.886,20 heeft de staat der Nederlanden een hypothecaire vordering van vijf miljoen. Verder zijn er andere preferente vorderingen tot een bedrag van ruim een half miljoen. De concurrente crediteuren vergen tezamen bijna zes ton. Wanneer tot executie zou worden over gegaan, zal zelfs de staat niet volledig voldaan kunnen worden. Met medewerking van het ministerie van oorlog wordt de fabriek in Ossendrecht enigszins aan de gang gehouden, omdat dit ook de goed koopste manier van onderhoud vormt. Bo vendien is een verlaten fabriek een on gunstig verkoopsobject. Geduldige banken Ten aanzien van het moederbedrijf, de n.v. Rids te Haarlem, ligt de zaak enigs zins anders. Hier heeft de Maatschappij tot financiering van het nationaal herstel een hypothecaire vordering van f 775.000, de overige preferente crediteuren belopen ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 De Ont- bijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Boeken. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Pla'-n. 10.45 Idem. 11.30 Gevarieerd programma. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.50 Medische kroniek. 14.00 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.00 Lichte muziek. 17.30 Hammondtrio. 17.50 Regeringsuitzen ding: Rijksdelen overzee. Jeugduitzending. De brievenbus gaat open. Correspondentie club o. 1. v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: Grote romantici, door Dr. A. Saal- born. Tweede lezing: Byron. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Toespraak. 19.25 VARA-Varia. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tus sen de regels door. 20.15 Fragment Le Cle- menzia di Tito, opera. 21.30 De Ballon commandant, hoorspel. 22.20 Lichte muziek. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Hammondorgel. 23.35 Platen. 23.5024.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 9.35 Metropole-orkest. 10.05 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Het Luisterspel, hoorspel. 12.05 Surinaamse volksmuziek. 12.30 I -and- en tuinbouwmede delingen. 12.33 Vocaal ensemble. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Gevarieerde muziek. 13.50 Pla ten. 15.00 Promenade-orkest. 15.40 Meisjes koor. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.00 Koorzang. 18.20 Clavecimbelrecital. 18.45 Spectrum. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Orgelconcert. 19.30 Buitenlands overzicht, 19.50 Platen. 20.20 Radiokrant. 20.30 Radio Filharmonisch orkest. 21.15 Weg en werk der Kerkhervor mers, causerie. 21.35 Geestelijke liederen. 22.05 De roerige wereld, causerie. 22.15 Salonorkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.2024.00 Plagen. TELEVISIE (A.V.R.O., V.P.R.O.) 17.00—17.30 Voor de jeugd. 19.30—pl.m. 23.30 Gijsbrecht van Aemstel, treurspel. Daarna: De bruiloft van Kloris en Roosje. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 School radio 16.02 Platen. 16.15 Omroep-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 De wonderbare manda rijn, muznkale pantomime. 17.50 Boekbe spreking. 18.00 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Die Czardasfürstin, operette. (20.50—21.05 Platen). 21.55 Platen. 22.00 Nieuws. 22.11 Strijkkwartet. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. ongeveer f 100.000,de door zekerheden gedekte bankschulden bedragen f 280.000, en de concurrente crediteuren hebben in totaal ongeveer een miljoen te vorderen. De omvang van de opbrengst van fabrie ken en terreinen zal de afwikkeling be palen. De waarde daarvan wordt op ten minste een half miljoen geschat, maar wanneer zich meer dan één gegadigde voordoet, kan het gunstig gelegen com plex misschien wel anderhalf miljoen op brengen. De Herstelbank is ermee akkoord ge gaan, dat nog geen executie plaats vond en een andere bankinstelling heeft een boedelkrediet verleend van f 180.000,Be windvoerders hebben, na grondige bestu dering van de financiële en technische positie en van de orderportefeuille van het bedrijf, gemeend de produktie op beperkte schaal te moeten hervatten. Weliswaar levert deze produktie een gering verlies op, dat echter opweegt tegen de uitgaven die men anders aan het onderhoud zou moeten besteden. Gezien de ongunstige vooruitzichten voor december hebben be windvoerders toen andermaal sluiting van het bedrijf overwogen, maar dit, in het zicht van de nieuwe geïnteresseerden, uit gesteld, waarbij men de medewerking van de genoemde banken tot 'l maart heeft verkregen. Was dit niet het geval geweest, dan had onvermijdelijk het faillissement moeten volgen. Prijsstrijd De positie van de kleurstoffenfabriek Colora in Zandvoort biedt nagenoeg de zelfde aspecten. De hypothecaire positie lijkt slechts gunstiger, want behalve een dergelijke schuld van bijna vijftig mille, moet men rekening houden met de vorde ring van de Herstelbank op de Rids. Wordt die vordering niet door de liquidatie van het Haarlemse bedrijf voldaan, dan gaat de vordering voor de rest over op Colora. Verder zijn er nog bijna zeventig mille aan preferente schulden en 465.000 gulden aan concurrente vorderingen, in totaal f 518.000. In de zomermaanden van het vorige jaar heeft Colora nog enige duizenden guldens verdiend, daarna heeft men de produktie door de prijsstrijd van buitenlandse onder nemingen moeten staken. De aanwezige schuldeisers stemden in grote meerderheid in met het verzoek om definitieve sur séance. De Haarlemse rechtbank zal op 29 januari haar beslissing bekend maken. ADVERTENTIE GEDIPLOMEERDE Kruisweg 64 -Tel. 19019 RADEN U TEN STERKSTE AAN: koopt bij een vakman, voorkomt ergernis en teleurstelling. Eigen werkplaats - 24 uur service Dat zijn uw beste garanties. Het traject UitgeestAlkmaar van de rijksweg nr. 9 is thans vastgesteld. Het 6 km lange gedeelte van de tunnel bij Velsen af tot Uitgeest hoopt men in sep tember of oktober, gelijk met de tunnel, gereed te hebben, evenals het viaduct over de spoorlyn en de provinciale weg by Uit geest. Het 11 km lange traject van het viaduct naar Alkmaar loopt beoosten van Uitgeest langs het Uitgeester Meer, ten westen van Akersloot en ten oosten van Limmen, langs het natuurreservaat „Het Die" en dan verder noordwaarts beoosten van Heiloo, dwars door de Boekelermeer en sluit 300 meter ten zuiden van de Hei- loërdijk in Alkmaar aan op een rond ver keerspunt. De nieuwe rijksweg wordt aan de voet 50 a 60 m breed en het wegvlak 30 m. Het wordt een tweebaans asfaltweg met een rijbaan van 7.25 m met aan elke kant een verharde berm van 2'/a m met daarnaast nog een groene berm van dezelfde breedte. De rijbanen worden gescheiden door een zes m brede middenberm, die met groen beplant zal worden. Dit jaar hoopt rijkswaterstaat met het voorbereidende werk gereed te komen, teneinde in 1958 met de uitvoering te kun nen beginnen. Het werk zal dan zeker nog drie jaar duren. ADVERTENTIE 'n geheel nieuw middel tegen Hemotabs - een geheel nieuw middel tegen die pijnlijke aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetje water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. f 1.50 per volledige kuur. - Bij alle apothekers en drogisten. 'n Product van E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester. De procureur-generaal bij het gerechts hof te 's-Hertogenbosch heeft tegen notaris J. S. uit Valkenswaard bevestiging geëist van het in mei 1955 door de Bossche recht bank gevelde vonnis: zeventien weken gevangenisstraf en ontzetting uit het recht het ambt van notaris te bekleden. De notaris was veroordeeld wegens het foutief invullen van belastingaangiften, waardoor hij in 1949 en 1952 over 12.000 geen inkomstenbelasting had betaald. Bij een grondverkoop zou hij 25000 Belgische franken hebben verduisterd en ook zou hij een clandestien declaratieregister hebben bijgehouden. Vooral het bijhouden van dit „zwarte" register rekende de procureur-generaal de verdachte zeer ernstig aan. Slechts wegens de fiscale aderlating die de verdachte heeft moeten ondergaan en wegens zijn ontzet ting uit het notarisambt wilde de procu reur-generaal met de door de rechtbank opgelegde gevangenisstraf akkooi'd gaan. Op 21 januari zal het hof arrest wijzen. De afdeling pluimveehouderij van het landbouwschap heeft zich beraden over de produktie en afzet van eieren, mede naar aanleiding van de sterke prijsdaling van de laatste weken. Deze prijsdaling is een gevolg van verschillende factoren. Op de West-Europese markt ondervindt Nederland een toenemende concurrentie. Door het steeds ve'rder inschrompelen van de export naar Engeland, welk land tenge volge van de daar te lande gevoerde subsi die-politiek steeds meer zijn behoefte door eigen produktie gaat dekken; zijn zowel Denemarken als Australië en Zuid-Afrika gedwongen zich meer dan voorheen op de Duitse markt te richten. Ook komen er uit Oost-Eux-opa, met name uit Polen en Zuid- Slavië, meer eieren op de Duitse markt, ter wijl voorts Argentinië en de Verenigde Sta ten pogen vaste voet op deze markt te krij gen. Hier komt nog bij de aanzienlijke ho gere Nedex-landse px'oduktie van ongeveer 350 miljoen stuks meer dan in 1955, welke produktie grotendeels geëxporteex-d moet worden. Weliswaar neemt het vei'bruik zo wel in Duitsland als hier te lande gestadig toe, doch de uitbreiding van de produktie is het laatste jaar met te grote schokken ge gaan. Op grond van deze factoren is de afdeling pluimveehouderij van mening, dat de huidige situatie noodzaakt tot het voeren van een welovex-wogen beleid van stabilisatie. In al gemene zin lijkt een verdere uitbreiding van de pluimveestapel zeer zeker thans niet ge wenst, temeer omdat bij het broeden van eenzelfde aantal kuikens als vorig jaar de eiei-px-oduktie in 1957 toch al groter zal zijn dan in 1956. Anderzijds is er echter reden voor ernstige ongerustheid, welke zou kun nen leiden tot eeix aanzienlijke inkx-imping van de pluimveestapel. Iedere pluimveehou der dient echter voor zichzelf te bepalen, wat onder de gegeven omstandigheden voor zijn bedrijf verantwoord is, aldus de conclusie van de afdeling pluimveehouderij. De „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd is maandag uit Indone sië in Rotterdam aangekomen met slechts 600 passagiei-s aan boord. Tijdens de reis werd het echtpaar M. R. Kain in de Indische Oceaan verblijd met de geboorte van een dei'de zoon. De doop plechtigheid was een dankbaar onderwerp voor enige cineasten en radiomensen, die de reis meexnaakten. Voor de filmopna men moest de doopplechtigheid tot drie keer toe woi-den herhaald. De cineasten hadden trouwens nog meer pech, want voor „het gezinsleven aan boord" hadden ze een fotogeniek gezin nodig, dat echter niet compleet te vinden was. Toen heeft men een man en een vrouw, een jongen en een meisje, die aan de eisen voldeden, bij elkaar gezocht en een speciaal filmgezin gecreëerd. Het meis je had een leuk vlechtje met een strikje, maar toen er later enkele opnamen op nieuw moesten worden gemaakt, bleek het vlechtje inmiddels afgeknipt te zijn. De hele film moest daarna veranderd worden. Na aankomst van de „Willem Ruys" is afscheid genomen van de administrateur W. Dekking, die nu 57 jaar is en daarom met pensioen gaat. Hij heeft 27 jaar geva ren, waarvan vijf op de „Willem Ruys" en 5'/* jaar „oorlogsdienst" op de „Sibajak" die tijdens de tweede wereldoorlog troe penschip was. Boven de Alpen en Spanje bevindt zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat in zijn nabij Zurich gelegen centrum een barometex-stand van 1041 millibar ver toont. Dit gebied is gevuld met polaire lucht waarin de afgelopen nacht op tal van plaatsen de temperatuur tot beneden het vriespunt daalde. Dit was het geval in Noord- en Midden- Frankrijk, waar minima tot -5 graden wer den gemeten. In Nederland werkte de aan houdende zuidwestelijke wind een sterke afkoeling tegen. Hier werden minima van 3 tot 6 graden gemeten. Op het midden van de oceaan bevindt zich thans een diepe depressie, die in de richting van Schotland koerst. Deze depres sie veroorzaakt over de Britse eilanden en een gx-oot deel van de Noordzee stormach tige zuidwestelijke winden, waax-mee sub tropische lucht wordt aangevoerd. Deze warme lucht zal ook tot Nederland doordringen, maar het is waarschijnlijk dat morgen later op de dag het koufront van de oceaandepressie, dat wordt gevolgd door belangrijk koudere lucht, ons land zal be reiken. WEERRAPPORTEN (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) 9 januari Zon op 8.48 uur, onder 16.51 uur. Maan op 11.43 uur, onder 1.07 uur. Maanstanden 9 jan. 8.06 uur eerste kwartier. 16 jan. 7.21 uur volle maan. 22 jan. 22.48 uur laatste kwartier. 30 jan. 22.24 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 8 januari Hoog water: 8.03 en 20.23 uur. Laag water: 3.27 en 15.50 uur. Woensdag 9 januari Hoog water: 8.47 en 21.12 uur. Laag water: 4.08 en 16.35 uur. Stockholm - Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Fi-ankfort München Zürich Gexxève Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorca Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zwaar bew. motregen licht bew. onbewolkt motregen geheel bew. nevel mist mist onbewolkt geheel bew. half bew. zwaar bew. mist mist onbewolkt half bew. nevel onbewolkt onbewolkt zw z zw zw zw zw zzw zo ono windst. nnw wzw zw zzw o 5 4 5 11 12 11 5 1 4 -4 6 6 1 2 -2 windst. -4 windst. -5 wnw 3 wzw -2 ono 5 nnw 3 to 2 0 0 0,1 0 0 0,1 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 geheel bew. zzw geheel bew. zw geheel bew. zw geheel bew. zzw motregen wzw geheel bew. zzw geheel bew. zzw geheel bew. zzw motregen z 15. Nadat hij enige tijd een gepaste stilte in acht had genomen, nam Joris Goedbloed opnieuw het woord. „Zo ziet ge, manneke" sprak hij op onderrichtende toon, „wat men met vlijt en volharding kan bereiken! Luctor et energio, rieden reeds de ouden ons aan, en hoezeer hadden zij niet gelijk! Eéns verkeerde ik in behoeftige omstan digheden, gelijk gij thans -maar dank zij mijn onversaagdheid en mijn werkkracht heb ik mij thans opgewerkt tot een toe komstig olie-miljonair! Neem hier een voorbeeld aan! En zeg mij eens, vrindje - kan ik, als aanstaand kapitalist, misschien iets voor u doen? Kan ik uw moeilijkhe den voor u oplossen?" „Ik weet het niet zuchtte Panda, die nauwelijks had geluis terd. „Nu Graaf Isen Grim de auto gesto len heeft, durf ik mijn baas eigenlijk niet meer onder de ogen te komen „Aha! Dat is gemakkelijk opgelost! Daar hoeft ge u geen zorgen over te maken!", sprak Joris luchtig. „Ik had namelijk het genoe gen om uw merkwaardige werkgever te ontmoeten en hij verzocht mij om u na mens hem te ontslaan. Gij zijt nog te jong voor deze verantwoordelijke betrekking, meende hij. Dat is dus weer geregeld!" „Maar maar dat is vreselijk!", riep Panda. „Ik ben ontslagen! Zonder getuig schrift! Wat moet ik nu beginnen?" Bij het zien van deze wanhoop verviel Joris Goedbloed tot een ernstig peinzen. „Tja ge zijt nog wel wat jongbijna hande lingsonbekwaam", prevelde hij - „en ge zijt soms wel wat brutaal jegens mij ge weest maar aan de andere kantals oudere en draagkrachtige vriend mag ik u niet in de steek laten! Ik wil u dus nog ééns een kansje geven en u nogmaals een positie aanbieden als mijn particulier se cretaris!" In de oudex-dom van 77 jaar is te Benne- broek ovei'leden ds. E. A. Groenewegen, emeritus predikant van de Gereformeerde kei-ken. Ds. Groenewegen werd op 11 juli 1879 te Thesinge geboren. Hij studeerde aan de Theologische Hogeschool te Kam pen en aanvaardde in 1903 het predikambt bij de gereformeerde kerk van Westmaas. In 1909 vertrok hij naar Nijverdal en in 1913 werd hij predikant te Halfweg, waar hij werkzaam is gweest tot aan zijn emeri taat op 1 oktober 1943. Na zijn emeritaat vestigde ds. Groenewegen zich te Benne- broek. Zijn stoffelijk overschot zal vrijdagmid dag te halfdrie op de hervormde begraaf plaats te Halfweg ter aarde wox-den besteld na afloop van een rouwdienst die om 13.00 uur in de gereformeerde kerk begint. Het hoofdbestuur der Christelijk-Histo- rische Unie heeft in Utrecht vergaderd. Naar aanleiding van een bx-ief van 116 hoogleraren en andere intellectuelen om een gemengde commissie uit de politieke partijen te benoemen ter bestudering van het Nieuw Guinea-vraagstuk, verklaarde het hoofdbestuur van mening te zijn, dat daaraan geen behoefte bestaat. Bij de bespreking van deze brief werd mede betrokken de opx-oep van de Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk tot bezinning op de verantwoordelijkheid van het Nederlandse volk inzake de vraag stukken rondom Nieuw Guinea. Naar het oordeel van het hoofdbestuur der C.H.U. ligt het in het algemeen niet op de weg van een politieke partij een oordeel uit te spreken over kerkelijke ge schriften. Het hoofdbestuur achtte daar voor thans te minder reden, nu de Gene- x-ale Synode tot een andere bezinning op de theologische achter-gronden van deze oproep heeft besloten. Wat de open brief van de 116 intellec tuelen betreft, gericht tot de besturen van zes politieke partijen, achtte het hoofdbe stuur het reeds op zich zelf ongewenst de houding van Nederland ten opzichte van Nederlands Nieuw Guinea discutabel te stellen, hetgeen naar zijn mening slechts opnieuw onrust zou verwekken. De Chris- telijk-Historische Unie heeft in haar ver kiezingsmanifest 1956 verklaard, dat de soevereiniteit over Nederlands Nieuw Guinea bij Nederland behoort, zoals dit thans ook bij de laatste grondwetsherziening in artikel 1 van de Grondwet is neerge legd. Het hoofdbestuur der Christelijk- Historische Unie stelt zich achter de op vatting van regering en Staten-Generaal, dat Nederland, op de basis van deze be staande rechtsorde, een zodanige ontwik keling van Nieuw Guinea zal bevordex-en, dat de mogelijkheid van toepassing van het beginsel van zelfbeschikking wordt bespoedigd. Het hoofdbestuur meende daarom aan het verzoek van de 116 in tellectuelen, mede te werken aan de sa menstelling van een door hen gewenste commissie, niet te kunnen voldoen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Vlissingen: Y. van dei- Schoot te Brugge.' (België).. Geref. Kerken Beroepen te Amsterdam (vac.-P. Veenhui- zen): L. J. Boeijinga te "S-Gravenzande; te Zwolle (vac.-H. A. Munriik): Joh. C. Baüm- falk te Oostwald (Old.). Bedankt voor Bolnes: A. W. Meeder te Spijkenisse. Beroepen te Hemelum: C. M. Overdulve, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Sellingen: J. van der Klaauw, kand. te Noordwijk aan Zee. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar 's-Gravenhage-Zuid- West: K. J. Kapteyn te Nijkerk. Chr. Geref. Kerken Tweetal te 's-Gravenhage-Zuid: W. de Joode te Ede en R. Slofstra te Harderwijk. Tweetal te Zaamslag: C. Blom te Meerkerk en J. van Doorn te Ermelo. Geref. Gemeenten Bedankt voor Kampen H. Rijksen te Vlaardingen. ADVERTENTIE Vermakelijkheid. De Engelse filmindustrie heeft aangekondigd, dat zij voornemens is de minister van Financiën te verzoe ken bij de komende begroting in april de vex-makelijkheidsbelasting met 21 miljoen pond sterling te verminderen. Dossiers. Volgens het Russische blad Iz- vestia wordt in het merendeel van de ministeries van de republiek Oezbekis tan een grenzeloze nalatigheid aan de dag gelegd. De eerste de beste kan de dossiers, zelfs de geheimste, lezen. Dit was althans de ervaring van verslag gevers van het blad. Aardverschuiving. Ongeveer 50.000 ton rotsblokken en aarde, die twee maan den geleden tijdens een zware regen val"" in beweging kwamen, bedreigen mo menteel de hoofdverkeersweg nabij Spi- i-ingen, een van de belangrijkste Zwit serse verkeersadex-s. Een gedeelte van de weg is reeds voor het verkeer ge sloten. Geheim. Het Amerikaanse leger heeft be kendgemaakt, dat een geheim document in handen van onbevoegden is geraakt. Het had betrekking op een recent be sluit van de minister van Defensie, Wil son, waarbij het gebruik door het leger van projectielen wordt bepei-kt tot die projectielen, die speciaal bestemd zijn voor de afweer van vliegtuigen en tot wapens met een draagwijdte van niet meer dan tweehonderd mijl. Er is een onderzoek tegen een hoge officier gaande. Staan blijven. In Chattanooga, in de staat Tennessee, is het laatste bordje „kleur lingen" uit de stadsbussen vex-dwenen. De negers hebben echter nog geen ge bruik gemaakt van de zitplaatsen in de stadsbussen, die gewoonlijk, zoals het vóór de segregatie-beslissing heette, aan blanken waren voox-behouden. Uit eigen vrije wil gaan zij nog enige tijd voox-t met de rassenscheiding teneinde troebelen als in Alabama en Florida te voorkomen. Staan laten. De laatste „Sunday Graphic" wist te bei-ichten, dat de hertog van Edinburgh tijdens zijn tocht met het koninklijke jacht „Britannia" zijn baard laat staan. Het blad beweert, dat konin gin Elizabeth geregeld op de hoogte ge houden wordt omtrent de stand van de hex-togelijke baard. Overgave. De vooi-malige SS-generaal Karl Plauger heeft zich, na elf jaar voort vluchtig te zijn geweest in Duitsland en Zuid-Amerika, maandag aan de politie in Ueberlingen overgegeven. Door een Franse krijgsraad was hij bij verstek ter dood vei-oordeeld en hij had zich dus eerst laten inlichten over de kans van uitlevering aan Frankrijk. Toen hem verteld werd dat het zo ver niet zou komen, meldde hij zich bij de politie. Kanaalmaatschappij. De Duits-Frans- Luxemburgse Moezelkanaalmaatschappij zal waarschijnlijk nog deze maand in het handelsregister worden ingeschre ven. Met deze inschrijving te Trier wordt de kanaalmaatschappij dan als officieel opgericht beschouwd. Diefstal. Vier gewapende en gemaskerde bandieten hebben kort na het sluitings uur 40.000 dollar gestolen uit de Swank Cotton nachtclub in Miami-Beach f te Florida. Dit was de recette van het ge hele weekeinde, waarbij inbegrepen zes duizend dollar, die voor de musicus Cab Calloway werden bewaard. Virus. Dr. Carleton E. Schwerdt en dr. Fre derick L. Shaffer van het virus-labora torium van de universiteit van Califor nia zijn er, gesteund door de Nationale Poliostichting in geslaagd, alle drie be kende vox-men van het kinderverlam ming-veroorzakende virus te zuiveren en te kristallisex-en. Bij onderzoekingen hangt namelijk alles ervan af dat zich geen andere stoffen in het virus be vinden. Bewering. Een boer uit Servië, Djordje Voutchkovitch, beweert in 1798 geboren te zijn. Geschiedenis. Het werk van president Nas ser van Egypte „De geschiedenis der re volutie'" zal voortaan tot de leerstof van de scholen behoren. Knaagdier. Een 51-jarige inwoonster van Plymouth is om het leven gekomen, doordat een muis een gat van twee cen timeter bij twaalf millimeter had ge knaagd in een gaspijp in haar slaap kamer. Een inspecteur van het gasbe drijf vex-klaarde bij het gerechtelijk on- dex-zoek dat muizen, die een gaatje in een gaspijp hebben genaagd, over het algemeen de wijk nemen, wanneer zij de lucht van het gas ruiken. In dit ge val had de muis doorgeknaagd. IN ALLE stukken die ook maar eniger mate een officieel karakter dragen, zult u kunnen zien, dat Eisenhower de 33ste pre sident van de Verenigde Staten is. Dat kan ook haast niet anders, want Truman was nummer 32 van het rijtje, Franklin D. Roosevelt de 31ste, en zo terugtellende belanden we tenslotte bij George Washing ton, die van 1789-1797 de eerste president van de V.S. was. f U ziet, daar is geen speld tussen te krijgen en volgens deze berekening zal Eisenho wer inderdaad met de 33ste plaats genoegen moeten ne men. Een andere vraag is ech- ter, of George Washington in- derdaad de eerste president is geweest. Volgens de meeste geschiedenisboekjes en naslagwerken, is Washington werkelijk de eerste geweest die als zodanig optrad, maar we behoeven ons. gelukkig niet wil loos neer te leggen by alles wat „gedrukt staat". We maken ons sterk, dat u de naam van de eerste president van de 13 Verenigde Staten van Noord-Amerika nog nooit van uw leven gehoord heeft. Dat 'is geen ge brek in uw algemene ontwikkeling, want ook de Amerikanen staan van verbazing te gapen, wanneer hun verteld wordt dat niet de geliefde en vereerde George Wash ington deze eer te beurt is gevallen, maar een onbekende en betrekkelijk onbeteke nende figuur uit Maryland. De 13 Verenigde Staten waren er natuur lijk niet zó maar. Het heeft nog heel wat voeten in de aarde gehad, eer het zo ver was. En hoewel de onafhankelijkheidsver klaring al op 4 juli 1776 werd geprocla meerd, heeft het tot 1781 geduurd, eer de Articles of Confederation door alle 13 sta ten waren ondertekend. Eerst toen was het federatieve verband van de 13 staten een papieren feit en van dat tijdstip af "A kan dan ook gesproken worden van de Verenigde Staten van Noord-Amerika (ivaarbij zich in de loop der tijden de andere staten zouden aansluiten). De eerste president die in 1881 door de 13 Verenigde Staten tverd gekozen, was John Hanson, die als laatste voor Mary land de Articles of Confederation had ge tekend. Deze confederatie met haar eerste president had op papier weliswaar grote macht, maar in werkelijk heid betekende ze nog wei nig en werd ze innerlijk verscheurd door verdeeldheid en tegenstrijdige opvattin gen,Het werd daarom drin gend noodzakelijk geacht de Articles of Confederation te herzien en door andere te vervangen, een wens die haar uiteinde lijke bekroning vond in een nieuwe con stitutie, die na veel gepraat en overleg tenslotte in 1788 door alle deelnemende staten ondertekend werd. Toen werd op de 4de juli van dat jaar te Philadelphia een grote feestelijke optocht gehouden om de nieuwe regeringsvorm te vieren en toebereidselen werden gemaakt voor het kiezen van een president en een Congres, opdat de nieuwe regering in de lente van '1787 zou kunnen beginnen. Eén naam was toen op ieders lippen en als het nieuwe staatshoofd werd met algemene stemmen gekozen George Washington, die als eerste president te boek staat, maar in werke lijkheid de tweede is geweest. En weet u, dat met 3 dobbelstenen vaker 10 en 11 wordt geworpen, dan 9 en 12, hoewel alle 4 getallen op 6 manieren uit 3 getallen kunnen ontstaan? Ra, ra, hoe kan dat? Daarover morgen. (Nadruk verboden) II. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2