Nog 35 Hongaarse vluchtelingen wachten op onderdak in Haarlem Sprookjesachtig vlammenspel van vergane feestvreugde Amsterdamse Beurs KERSTBOOMVERBRANDING IN HAARLEM Amerikaanse olie te Pernis Veilig verkeer bclpt snel tegen MAAGSTOORNISSSN DARMSTOORNISSEN ONBEHAAGLIJKHEID VERGIFTIGING Kampioenschap van Haarlem eerste klasse libre Burgerlijke Stand van Haarlem Wethouder Geluk ontving personeel gemeentescholen Vandaag arriveren Honiraren in Heemstede Bekroningen B!oera!ust" HILLEGOM Jeugdrally in Treslong Kadercursus voor jeugd leiders van „Jonge Kerk" Toneelgroep „Alliance" op tournee LISSE Vierdorpentoernooi dammen begint woensdag BENNEBROEK Kosteloze inenting tegen pokken in Bennebroek Meer en Bosch bestaat drie kwart eeuw Twee Hongaarse gezinnen donderdag naar Hillegom UIT STAD EN STREEK Scheepvaart Mishandeling op het bureau huisvesting te Heemstede berecht DINS D A G 8 J A N U A HI 1957 HAARLEMS DAGBLAD Oi'itEciiiE HAAKLbMSGliE COURANT Overal in Haarlem kon men maandagavond groep jes jongens en meisjes zien, die op. fietsen, in zelf ge maakte wagentjes- of aan een touw enorme kerstbo men achter zich aan sleep ten op weg naar een van de vijf verbrandingsplaat sen van kerstbomen. Om zeven uur zou de ver branding beginnen, maar geruime tijd van te voren was er al een ongewone drukte op straat. Een scha re kinderen trok uit alle delen van de stad naar de verbrandingsplaatsen toe om toch maar vooral niets van 't immense en sprook jesachtige vuurfeest te missen. Ook vele ouderen hadden zich echter naar de enorme kerstboombrandsta pels begeven. Onder een enorm gejoel uit de duizenden jeugdige kelen stak de brandweer om zeven uur de brand in de hoogopgetaste stapels kerstbomen. Fel en gretig zocht het kleine vlamme tje zijn weg in de dorre dennennaalden en 't kurk droge hout en binnen een oogwenk stonden de stapels vergane kerstglorie in lich terlaaie. Hoog laaiden de vlammen op en wierpen een rossige weerschijn op de opgewonden kinderge zichtjes. Steeds als de brandweer een boom, die in de haast nog werd aange sleept, in het vuur wierp, waardoor vonken huizen hoog in het rond stoven, groeide het opgewonden geroezemoes van de klei nen aan tot een enorme juichkreet. Verscheidene honderden kerstbomen uit Oud-Scho ten zijn op de hoek van de Vondelweg en de Spaarn- damse weg aan de vlam men prijs gegeven. Ook hier leverde het grillige spel der vlammen in de metershoge brandstapel een voor jong en oud boeiend schouwspel op. Maar eer het zover was waren de bomen in optocht en met muziek van een geluidswagen van het Maasplein via de Rijnstraat, Marsmanplein, Tesselscha- deplein, Eksterstraat, Jan Luijckenstraat, Gijsbrecht van Aemstelstraat, Jephta- straat, Vinkenstraat, Lijs terstraat, Meerkoetstraat en Vondelweg naar de ver brandingsplaats gebracht. Onderweg' werden de bo men op'een vrachtauto van de gemeentereiniging gela den. In de stoet liep ook een aantal kinderen met zelfgemaakte lampions mee, voor de mooiste waarvan prijzen waren uitgeloofd. Het aantal deelnemers aan deze lampionwedstrijd bleef echter ver beneden de ver wachtingen.' Bij het nade ren van de verbrandings plaats werd het in de stra ten allengs drukker. Wij za gen veel kinderen een boompje achter zich aan slepen en naar de plaats van bestemming brengen, wat zij natuurlijk veel leu ker vonden, dan wanneer zij „hun" boom zomaar op een auto zouden deponeren. Toen de stapel hoog ge noeg was werd er een, naar later bleek, met vuurwerk opgevulde pop bovenop ge zet. Onder luid gejuich van de in spanning toekijkende omstanders stak eindelijk even voor half acht hoofd inspecteur L. Davidzon de brand in het droge hout. Spoedig kropen de vlam men knetterend omhoog, hetgeen zo nu en dan ge paard ging met het knallen van de in het vuur gewor pen „rotjes" en ander vuur werk. Op het moment, dat de pop een prooi der vlam men werd, schoten de op zijn rug bevestigde vuur pijlen met een luid gesis de lucht in, met een bewonde rend „oooooh" nagestaard door de menigte. De pop had echter al gauw zijn „kruit" verschoten en ging roemloos in de vlammen ten onder. Nog geruime tijd daarna werd het vuur met nieuw-aangevoerde bomen gevoed en kon men genie ten van het spectaculaire schouwspel. Om kwart voor acht wa ren de meeste kerstboom stapels uitgebrand en her innerden slechts de smeu lende resten aan het groot se vuurfestijn. Een woord van lof is zeker op zijn plaats voor de politie en brandweer, die mede door hun hulp hebben meege werkt de orde te bewaren en het jaarlijkse terugke rende legale „fikkie stoken" tot een traditie te maken. In het voormalige noodziekenhuis aan de Hazepaterslaan te Haarlem, dat is inge richt als Hongaars Centrum, verblijven thans nog 35 Hongaarse vluchtelingen. Het Hongaars Centrum is bedoeld als door gangshuis en daarom dienen deze vluchte lingen ook zo spoedig mogelijk in gezin nen te worden ondergebracht. Voor een ongeveer even grote groep zijn reeds tehui zen gevonden: de meesten zijn in Haarlem opgenomen, een achttal is te werk gesteld in Leiden en heeft daar ook onderdak ge vonden en vier Hongaren zijn van het tij- delijke centrum te Haarlem naar Amster dam verhuisd. „De moeilijkste taak voor ons volk ten opzichte van de Hongaarse vluchtelingen moet nog beginnen", zei ons pater S. Duyn- stee O.F.M. En hij vervolgde: „Na de en thousiaste ontvangst met zijn hoofdzake lijk materiële hulp, moet nu de echt men selijke bijstand van begrip, geduld, raad en medeleven worden gegeven". Wat dit be treft heeft Haarlem als eerste taak het op nemen van de nog 35 in het doorgangshuis verblijvende vluchtelingen. Bij deze mensen mag, aldus pater Duynstee, beslist niet de gedachte rijzen, dat zij een soort ongewilde handelswaar zijn. Geregeld komen nog op gaven binnen van adressen, waar men een vluchteling in het gezinsmilieu wil opnemen. De algemene oproepen om onderdak hebben echter niet veel resultaten opgeleverd. Bo vendien vallen vele adressen af, omdat uiteraard een uiterst serieuze selectie is geboden. De leden van het gezin, waarin een Hongaar wordt opgenomen, dienen de problematiek van deze vluchtelingen te be seffen. De meeste van de reeds geplaatste Hongaren hebben dit onderdak verkregen door persoonlijk contact, dat min of meer toevallig ontstond en waaruit een vriend- schapelijke relatie is ontstaan Vooral van de kastheren tijdens de kerstdagen zijn velen definitieve „pleegouders" geworden Nog zeven werkzoekenden Op een zevental gevallen na, zijn alle vluchtelingen, die nog in Haarlem verblij ven of hier tijdelijk zijn geweest, thans te werk gesteld. Deze gevallen betreffen moeilijk te plaatsen gespecialiseerde krach- tel als een belastingambtenaar en een on derwijzer. alsmede een accordeonist. Hoe langer men in de centra met de vluchtelingen omgaat, dos te meer oog en begrip men krijgt voor de moeilijkheden die de Hongaren ondergaan, doordat zij uit hun vertrouwde milieu plotseling zijn over geplaatst in een voor hen vreemde samen leving. „Deze problematiek is niet gering", vertelde pater Duynstee. „Juist bij massale Het tankschip „Caltex Nederland" is te Pernis binnengekomen met de eerste ruwe aardolie uit Amerika ten behoeve van de Caltex-raf finader ij. Het schip vervoerde een lading van 15.000 ton. ADVERTENTIE Hier is Uw middel dat veilig en zeker werkt Onder auspiciën van de Bond voor Veilig Verkeer zal de Haarlemse Bromfi'etsclub de „Spaarnebrommers", te beginnen met vrij dagavond 11 januari, in de H.B.S.-B aan de Zijlvest in Haarlem een verkeerscursus hou den. In tegenstelling met wat wij eerder schreven is deze cursus niet alleen voor bromfietsers, maar voor alle weggebruikers toegankelijk. De lessen zullen als voorheen onder leiding staan van de heer J. van Zijl, instructeur bij de reserve-gemeentepolitie. (Verbeterd bericht). (oprispingen, branderigheid maagzuur) (diarree) slechte SPIJSVERTERING („opgeblazen gevoel") (na overvloedig gebruik van alcoholische dranken, „kater") (zowel door bedorven voedsel als door carbol, lysol e.d.) Direct de dokter waarschuwen. Medicinaal Norit zuivert Uw maag onmiddellijk Bromfietser aangereden. Maandagmid dag om twaalf uur is een zeventienjarige btomfietser op het Frans Halsplein in Haar lem door een auto aangereden. De jongeman viel en werd, vermoedelijk met een hersen schudding. in het ziekenhuis St. Joannes de Deo opgenomen. De bromfietser wilde de auto rechts passeren op hetzelfde ogenblik, dat deze naar rechts de Kloppersingel op reed. Een aanrijding kon niet meer worden voorkomen. Onder leiding van de biljartvereniging 't Centrum zijn de wedstrijden om het eerste- klasse kampioenschap van Haarlem in het clublokaal bij de heer Muller, Spekstraat 8, begonnen De deelnemers zijn: H. v. Meeu wenoord (Ado, Haarlem), A. Oorver (DES, Haarlem), E. Koopman (Scheywijk, Bever wijk), l. Engwerda (OVS. Haarlem), M. Heiligenberg (DES, Haarlem), W. v. Nas sau (Hof van Holland, Haarlem), M. v. d. Huten ('t Centrum, Haarlem), T. Kroon 'Park Sociëteit, Haarlem). Eerste reserve: A- Copini (Rood Wit, Haarlem), tweede teserve: J. Kooyman (Groenendaal. Haar lem). Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 84 Vk 84 'A 3 9/o Nedl. 1962/64 89 Yk 89B/io A. K. U 215 14 212)4 Calvé Delft 315 310 Van Gelder Zonen 206 'A 206 K. N. Hoogovens 295 293 Nederl. Ford 335 338 N. Kabelfabriek. 287 285 gew.Philips Gloeil. 230 228 pref.Philips Gloeil. 149 149 Unilever 349)4 347 Wilton Fijenoord 222 y3 223 Dordtsche Petrol. 838 826 Konkl. Petroleum 167,90 165 A'dam Rubber 88 Yi 88 Holl. Amer. Lijn. 188 187 N. Scheepv. Unie 173 172/4 Phs. van Ommeren 283/4 283)4 H. V. A 103 ¥j 103 Verg. Deli Mij en 109/4 109)4 Amsterd. Bank 226 '226 Ned. Handel Mij. 171J4 '.70 Rotterd. Bank 194 194 Twentsche Bank. 199 199 Anaconda Copper 73t/is 73 Bethlehem Steel. 195 192 U. S. Steel 12% 71)4 General Motors.. 43,,/i« 43 Shell Union 89 87)4 Tidewater 38 Vi« 37 Ts BEVALLEN van een Zoon, 3 jan.: M. C. W. A. DerkinderenSmit; 5 jan.: R. de Bie— Groenendaal; C. A. BoxNeve; J. Kaspers —De Roo; W. M. A. Terpstra—Blomestah; L. J. BetlemDe Jong; A. P. A. C. Veen Dijckmeester; 6 jan.: H. van den Ham—Van Tongeren; T. KasperSchouten; W. E. Lam- merseKoelemijer; G. C. van der Maarl— Roos. BEVALLEN van een Dochter, 5 jan.: G. J. T. Beelen—Ten Berge; 6 jan.: J. M. Kuntze Akerboom; G. KoelemeijerToutenhoofd. OVERLEDEN, 5 jan.: J. Eggeraat, 81 or, Kenaupark; G. C. de Munnik—Uittenbosch, 73 jaar, Hazepaterslaan; Th. Smelter—Rol vers, 76 jaar, Kamperlaan; 6 jan.: M. Hoe ben, 69 jaar, Korteweg. Maandagavond was er in de met kaar sen verlichte ridderzaal van het Haarlemse stadhuis, deputaties van onderwijzend per soneel der gemeentelijke scholen bijeen, waar zij werden ontvangen door de Haar lemse wethouder van Onderwijs en Kunst zaken, de heer D. J. A. Geluk. Het was de eerste keer, dat een dergelijke bijeenkomst in Haarlem werd gehouden en wethouder Geluk zei dan ook in zijn begroetingswoord, dat hij in navolging van de nieuwjaarsbij eenkomsten van het gemeentepersoneel al enige tijd de mogelijkheid had overwogen voor het onderwijzend personeel van.de ge meentescholen een dergelijke nieuwjaars bijeenkomst te houden. Voor het gehele personeel was de ridderzaal echter te klein, zodat men van iedere school een deputatie had besloten te ontvangen. De heer Geluk achtte het bestaan van wederzijds contact tussen het gemeente bestuur en het personeel der scholen van groot belang. „Gij allen werkt aan een ge meenschappelijke taak in dienst van de ge meente Haarlem, en ik hoop, dat door het wederzijds contact ook meer begrip zal ont staan voor eikaars problemen". De heer Geluk sprak met grote waardering over het werk, dat op het stadhuis en speciaal op de afdeling onderwijs wordt verricht en over datgene, dat door het onderwijzend personeel, vaak ondei moeilijke omstan digheden- wordt gedaan. Hiervoor uitte hij zijn bewondering, waardering en dank baarheid. Alle aanwezigen wenste de wethouder een zeer voorspoedig 1957 toe, al zouden er ook in dit jaar nog wel tal van wensen op onderwijsgebied onvervuld blijven. Er is achterstand op elk gebied en de moeilijk heden om tot nieuwe scholenbouw te ko men zijn legio. Was het vroeger de bouw- stop en de materiaalschaarste, thans zijn er moeilijkheden op de kapitaalmarkt. „On danks dit alles moeten wij echter optimis tisch blijven en op de zelfde voet blijven voortgaan". Na de toespraak van wethouder Geluk bleven de talrijke gasten nog geruime tijd genoegelijk in de ridderzaal bijeen, waarbij er tot onderling contact gelegenheid te over was. Deze eerste nieuwjaarsbijeenkomst voor het onderwijzend personeel, die bij wijze van proef werd gehouden, mag zeker een succes genoemd worden en komt zeker voor herhaling in aanmerking. volksverplaatsingen als deze ziet men weer overduidelijk, hoezeer de mens aan zijn om geving is gebonden. En hoe deze gebon denheid een gareel vormt voor zijn geeste lijk en zedelijk leven, dat hij eigenlijk niet kan missen", aldus de leider van het cen trum. De jongeren missen dit gareel, waar door licht losbandigheid kan optreden; zij passen zich echter ook eerder aan. De ouderen bewaren hun morele structuur beter, doch zullen niet snel wennen. Onder hen zijn'de piekeraars en dc tobbers, d"e misschien uiteindelijk hun pogingen om te wennen, zullen opgeven. Pater Duynstee meende uit zijn ervaringen met de vluch telingen te mogen concluderen, dat zij wat betreft hun gedrag zeker niet ongunstig afsteken bjj de Nederlanders. Eventuele uitingen van baldadigheid zal men dan ook met gelijke maten moeten meten als de misdragingen, zoals die zich nu eenmaal in welk milieu clan ook geregeld voordoen. Gezien de psychische moeilijkheden, waar aan de vluchtelingen onderhevig zijn, dient men daarom begrip te hebben voor even tuele minder gewenste gedragingen, die tegen de achtergrond van de geestelijke en sociale moeilijkheden verklaarbaar worden. Het woonhuis in dc Lucas van Leydenlaan, dat door het Heemsteeds gemeentebestuur ten behoeve van een gevluchte Hongaarse familie is aangekocht zal vandaag door ziin nieuwe worden bewoners. Het is de familie Havasi: een gezin bestaande uit vader, moe der een dochter, drie zoons en een baby van ongeveer een jaar. welke laatste de lieveling is in het vakantie-oord te Ommen.' waar de fammilie tijdelijk is ondergebracht Zij zullen daarom zonder enig officieel ver toon alleen door pastoor J. Dros van hun toe komstige parochie Onze Lieve Vrouwe He melvaart aan het Valkenburgerplein worden verwelkomd. De Vader en twee zoons waren in Hongarije hovenniers, welk beroep zij ook in Holland zullen blijven uitoefenen, omdat zij in Aalsmeer reeds werk hebben gevon den. De derde zoon is tankwerke:-carrosse rie'. '-uwer en de /cventirivarige dochter stu deert nog. Het huis is inmiddels geheel voor bewoning in orde gebracht. Onraiddelijk na de eerste oproep van het vluchtelingen-comité voor meubilair en huisraad, werd het aanmel dingsadres schier overstelpt met aanbiedin gen van de meest uiteenlopende aard, zodat zeker tachtig nercent van de inrichting spon taan door do HeemsteedSe ingezetenen is af gestaan. Slechts het ontbrekende huisraad meest klein keukengerei en aanvullend lin nen- en beddengoed moest het comité aan kopen, waarbij echter vrijwel alle Heem- steedse winkeliers op nieuw en ongevraagd belangrijke kortingen hebben verleend, soms zelfs van vijftig percent. Met als gevolg dat Heemstaede de geadopteerde Hongaarse fa milie een gerieflijke woning kan aanbieden, met een eenvoudige maar daarom niet min der gezellig interieur; comnleet met radio en een alleraardigst ingerichte kinderkamer. Uiteraard zijn de meubels voor het grootste deel reeds in gebruik geweest: maar dit heeft het voordeel, dat het interieur van het on bewoonde karakter werd ontdaan en hier door tevens een vertrouwde sfeer van huise lijkheid verkreeg. On de tentoonstelling ..Bloemlust" te Lisse werden de volgende inzendingen bekroond: Uvacinten genrenareerd: G'-ote gouden medaille, met lof der jury: Proefstation. Lisse. Idem 5 soorten, kleine gouden medaille: G. B. de Vroomen en Zn., Sassenheim. Narcissen 15 soorten: Grote gouden medaille: Warnaar en Co., Sassen hrm. Kleine gouden medaille: G. B. de Vroo- men en Zn., Sassenheim. Beste Narcis: Grote gouden medaille: Golden Harvest: Warnaar en Co., Sassenheim. Beste groot-kronige narcis: Barnet Brow ning: G. B. de Vroomen en Zn., Sassenheim. Tulpen (geen grondverwarming) 15 soor ten: Grote gouden medaille: G. B. de Vroo men en Zn., Sassenheim. Idem 10 soorten: Grote gouden medaille: Floralia, 's-Gra- venzande. Idem 6 soorten: Grote gouden medaille: Jac. Tol, SI. Pan- cras. Kleine gouden medaille: J. Uittenboogaard en Zn., Oegstgeest. Beste rode tulpen, most miles, Ruygrok, broeiproevenbedrijf, Hillegom. Beste witte tulp: White sail, Floralia, 's-Gravenzande. Beste gerande tulp: Olga, Floralia, 's-Gra venzande. Beste geel: Koranga, Jac. Tól, St. Pancras. Extra: Christmas Marvel, Jac. Tol. Beste collectieve inzending bolgewassen: Ruygrok, broeiproevenbedrijf Hillegom. Beste gemengde inzending bolgewassen: 50.: G. B. de Vroomen. Prijs voor meest perfecte inzending tul pen: Floralia, 's-Gravenzande. Prijs voor meest perfecte inzending nar cissen: Warnaar en Co. Grote gouden medaille, lof jury: Amarillis Hippeastrum: n.v. G. C. v. Meeuwen en Zn., Heemstede. Woensdagavond zal onder auspiciën van de Hervormde Jeugdraad een grote jeugd rally gehouden worden in de grote zaal van Treslong te Hillegom. Alle hervormde jeugdverenigingen hebben hun medewer king toegezegd met bijdragen op toneel-, zang- en muziekgebied. De tweede districtsvergadering van de Jonge Kerk, afdeling Bollenstreek, zal vrij dag 18 januari in Warmond gehouden wor den. Op deze bijeenkomst zal gesproken worden over „De Christen en de kunst". Verder zal er door het district een kader cursus voor jeugdieiders(sters) gehouden worden. Deze cursus wordt in Lisse gege ven in „De Witte Zwaan", te beginnen don derdag 17 januari om 8 uur 's avonds. De Hillegomse toneelclub Alliance is op tournee geweest. Nadat eerst in eigen plaats ,,Het geheim van dr. Spencer" was opge voerd werd een tweede opvoering gegeven voor de afdeling van 't Nut in Rijswijk. Dit week-einde is men naar 't hoge Noorden ge weest en heeft men zijn beste beentje voor gezet in Appingedam. De Hillegommers bo den het bestuur van 't Nut in Appingedam „Het streekprodukt" aan, in de vorm van enige pakketten bloembollen. Dit jaar zal het traditionele dorpentoer- nooit dammen voor de tiende keer gehou den worden. Naast de fel begeerde wissel beker, worden ter gelegenheid van dit ju bileum verscheidene ander prijzen beschik baar gesteld. De openingswedstrijd heeft woensdag 9 januari te Lisse plaats in de Witte Zwaan, waar Lisse en Sassenheim eikaars krachten zullen meten. Vrijdag speelt Hillegom een uitwedstrijd tegen St. Bavo uit Heemstede in het r.-k. jeugdhuis. B. en W. van Bennebroek maken bekend, dat woensdag de gelegenheid bestaat zich om drie uur in dc Sparrenboschschool te Bennebroek kosteloos te laten inenten of herinenten tegen pokken. Het wordt wense lijk geacht, dat men zich door een arts voor af laat onderzoeken. Voor een juiste vermel ding in de vaccinebewijzen van de namen en de geboortedata is het gewenst, dat bij de aanmelding de trouwboekjes van de ouders of de geboortebewijzen van de kinderen wor den meegebracht. BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK. GETROUWD: A. J. de Boer en J. S. As sendelft. OVERLEDEN: D. Enthoven, 61 jaar, m„ echt-gen. van J. T. Enthoven. Mr. O. P. F. M. Gremers lid Centrale Beleggingsraad Bij Koninklijk Besluit zijn met ingang van 1 januari 1957 benoemd tot leden van de Centrale Beleggingsraad: mr. G. van Hall, directeur van Labouchère en Co n.v. te Amsterdam en mr. O. P. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem. Of) 26 januari receptie in Irenekapel van inrichting Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Christelijke Vereniging voor de Verpleging van Lijders aan Vallende Ziek te te Haarlem, zal 26 januari een herden kingsbijeenkomst gehouden worden in de kapel „Irene" van Meer en Bosch te Heem stede. Deze bijeenkomst zal plaats heb ben om half drie, waarna het bestuur van de pubilerende vereniging, eveneens in Meer en Bosch, zal recipiëren. Naar wij vernemen zullen de twee Hon gaarse gezinnen, tezamen zeven personen, die door het Hillegomse comité voor de Hongaarse vluchtelingen in Hillegom wor den gehuisvest, donderdag uit Markelo in Hillegom aankomen. Deze Hongaren wor den in de toekomst gehuisvest in een nieuw huis in „Meer en dorp", dat echter nog niet gereed is. Zij krijgen nu tijdelijk onderdak in een woning aan de Stations weg, welke hen ter beschikking is gesteld. Aanvankelijk was het de bedoeling dat beide gezinnen, waarvan een der mannen bollenkweker is en zijn zoon waterbouw kundig ingenieur, tijdelijk op een ver dieping van een huis -aan de Van Abeelen- laan in Bennebroek zouden worden ge huisvest, welke woonruimte door de be woonster was afgestaan. Hiertegen werd echter van Bennebroekse zijde bezwaar gemaakt, omdat deze ruimte voor zeven personen, waarvsm vijf volwassenen, te klein zou zijn. Wel werd, zo werd ons vgn de zijde van het gemeentebestuur mee gedeeld, ook vervangende woonruimte aan geboden voor een der beide gezinnen, ter wijl het andere dan gebruik kon maken van de verdieping van het betrokken huis. Door het aanbod van de bewoner van het huis aan de Stationsweg in Hillegom kon echter een scheiding van beide gezinnen worden voorkomen. Het Hillegomse comité had inmiddels de woning aan de Van Abeelenlaan reeds voor de ontvangst in orde gemaakt. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN. Aanvoer 264 vette varkens. Notering per kg. levend gewicht: lichte: 1.801.86: slagers varkens: 1.921.97; zeugen: 1.681.75. Han del gedrukt. Nieuws in het kort Alamak 5 v. Rotterdam n. Hampton Roads. Axeldijk, 5 te Rotterdam. Aagtekerk, 7 te Genua. Almkerk, 7 te Las Palmas. Ameland, 6 v. Rastanura n. Port Elizabeth. Amstelkade, 6 40 m. z. Miami. Aldabi, 6 v. Rio de Janeiro n. Ilheus. Alnati, 6 v. Hoek v. Holland n. Bremen. Amstelland, 8 te Amsterdam verw. Aböekerk, 7 100 m. z. Finisterre n. Antwerpen. Alioth, 6 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alwaki, 6 300 m. z.z.w. Freetown n. Bushire. Adonis, pass. 7 Azoren n. Amsterdam. Akkrumdijk, 8 te New Yórk. Albirea, pass. 7 Las Palmas n. Gibraltar. Alcone, 8 te Bremen. Argos. 7 v. Saloniki n. Piraeus. Astrid Naess. 7 v. Curasao n. Lc Havre. Andijk, 7 v. Rotterdam n. Bremen. Baarn, 7 te Rotterdam. Banda, 6 te Amsterdam. Bengalen, pass. 7 Kp. Finisterre n. Dakar. Billiton, 8 te Dakar verw. Batjan, 6 240 m. z.o. Durban n. Las Palmas. Bloemendael, 6 34 m. n n.o. Tortuga n. Zuidpool Beninkust, 6 dw. Finisterre n. Amsterdam. Blommersdijk, 7 te Havana v. Rotterdam. Bosehkerk, 6 350 m. w. Dakar n. Colombo. Bussum, 6 110 m. n.w Kaapstad n. Landsend. Bantam, pass. 7 Mauritius n. Belawan. Baweon. 8 te llo Ilo. Boskoop. 8 rede Palua. Caltex Leiden, 7 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Nederland, 6 v Rotterdam n. Kopenhag Celebes, 7 rede Tandjong Pandang. Clavella, 9 te Balikpapan verw. Calt. Delft, 6 200 m. o. Bahamas n. G. v. Mexico Camerounkust, verw. pass. 8 Vlissingèn n. Antw. Chans, 5 140 w.z.w. Ouessant n. Maracaibo. Cradle of Liberty, 370 m. o.n.o. St. Helena naar Mena Al Ahmadi. Calamares, 8 te Almirante. Caltex Rotterdam, pass. 7 Port Elizabeth naar Bandarmashur. Congokust, 7 te Bordeaux. Dordrecht, 6 te Rotterdam. Dorestad, 7 v. Geelong n. Balikpapan. Dalerdijk, 6 680 m. n.n.o. Cristobal v. Bermuda. Eos, pass. 7 Gibraltar n. Antwerpen. Eemdijk. 7 v. New Orleans n. Le Havre. Eenhoorn, 8 te Haifa. Ena, 7 v. Hamburg n. Port of Spain. Esso Amsterdam, 8 te Cumarebo. Esso Nederland, 9 te Kp. Palmas verw. Friesland KRL, 8 te Surabaja. Gordias, 5 v Amsterdam n Middellandse Zee. Graveland, 7 te Amsterdam. Gaasterkerk, 6 v. Durban n. Las Palmas. Gabonkust, 6 v. Sinoe n. Accra. Garoet, 6 360 m. n.niw. Azoren n. Baltimore. Ganymedes, 6 1080 m. z.w. St. Maria n. Curacao. Guineekust, 6 dw. St. Thomas n. Matadi. Gaasterland. 8 te Itajai. Gooiland. 7 ten anker rede ïlheos. Hydra. 7 te Paramaribo v. Port of Spain. Hermes. 6 300 m. z.z.w. Bermudas n. Le Havre. Helder, 7 te Amapala v. Champerico. Haarlem, 6 v. Valparaiso n. Carizalbaja. Hilversum, pass. 6 Runsal Jebel n. Abadan. Haulerwijk, 6 490 m. z.z.w. Cape Race n. R'dam Hoogkerk, 7 te Genua. 1-Iera, 7 v. Baltimore n. New York. Japara, 7te Manokwari. Jagersfontein, 8 te East-London. Java, 8 v. Napels n. Genua. Jupiter, 8 te Amsterdam. Kylix, 6 te Amsterdam. Karimata, 8 te Singapore. Katelysia, 7 te Curacao. Kertosono, 8 te Durban. Kota Inten, 7 te Marseille. Karimun, 7 te Singapore v. Balikpapan. Karossa, 9 te Makassar v. Ambon. Koningswaard. 6 v. Istanbul n. Marseille. Kopionella, 6 1380 m. z.w. Azoren n. Curacao. Korenia, 6 330 m. z.w. Bermuda n. Bajo Grande Khasiella, 7 te Curacao. Kermla, 8 v. Rotterdam n. Oslo. Langkoeas, 7 te Rotterdam. Limburg, 5 v. Rotterdam n Hamburg. Langkoeas, 6 v. Tilburydocks n. Rotterdam. Lekhaven, 6 140 m. w. Lissabon n. Las Palmas. Luna, 6 100 m. o. Gibraltar n. Genua. Linge, pass. 7 Ouessant n. Rotterdam. Leersum, 8 v. Amsterdam n. Bremen. Leto, 8 v. Rotterdam n. Golf van Mexico. Maaskerk, 5 v Rotterdam n Calcutta. Macoma, 7 v. Pladju n. Singapore. Macuba, 7 v. Stockholm n. Rotterdam. Mataram, 8 te Belawan. Molenkerk, pass. 7 Gibraltar n. Boulogne. Malea, 1 te Surabaja. Metula, 1 te Surabaja v. Priok. Murena, 6 v. Balikpapan n. Miri. Mariscal, 7 te Kitajai v. Montevideo. Merez, 6 v. Rio Grande n. Montevideo. Mijdrecht, 6 320 mijl z.w. Swak Opmund naar Perzische Golf. Mentor, 500 m.z.w. Fayal n. Antwerpen. Mnaslloyd, 6 v. Belawan n Las Palmas. Mijdrecht, 6 320 m. z.w. Walvisbaai n. Perz. Golf. Maashaven. 7 v. Buenos Aires n. Santos. Muiderkruis, 8 te Lour. Marques. Noordam, 7 te Rotterdam. Oberon, 5 v Amsterdam n. Madeira. Oranje, 8 te Singapore. Oldekerk, 7 te Hongkong. Omala, 6 v. Stockhalm n. Ksbmar. Ondina, 7 te Port Au Prince v. Kingston. Ouwerkerk, 7 te Antwerpen. Oranjefontein, 5 400 m. z. Kp. Palmas naar Las Palmas. Osiris. 8 te Houston. Oranjestad, 8 te Amsterdam. Prins Caslmir, 5 v. Rotterdam n. Antwerpen. Pieter S, pass. 7 Landsend n. Swansea. Polyphemus, 7 v. Port Swettenham n. Singapore. P.E.N.-jubilea. Vrijdag 11 januari hoopt de heer G. Klijn, technisch opzichter-B bij het P.E.N te Bloemendaal, wonende te Sant poort-Station, de dag te herdenken, waarop hij vijfentwintig jaar geleden bij genoemd bedrijf in dienst kwam. Maandag 14 januari zal de heer S. T. Masl- bergen te Huizen (N.H.), thans hoofdinspec teur bij het P.E.N.de dag herdenken, waarop hij vóór veertig jaar in overheids dienst trad. Een dag eerder. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, houdt deze week zijn spreekuur niet op vrijdag morgen, maar donderdagochtend van tien tot elf uur. Afscheid. Ds. D. J. Roos, Gereformeerd predikant in Haarlem-Zuid heeft wegens zijn drukke ambtelijke werkzaamheden zijn functie als secretarie van de Nederlandse Bond van Jongelingsverenigingen op Gere formeerde grondslag neergelegd en is als bondsbestuurder afgetreden. Inbrekers maakten soldeertin buit. Tussen zaterdagmiddag en maandagochtend hebben een of meerdere tot nu toe onbekend gebleven personen zich toegang verschaft tot een blikfabriek aan de Spaarnwouderstraat in Haarlem. Waarschijnlijk zijn zij door een raam naar binnengekomen, na eerst een ruit te hebben vernield. De inbrekers hebben zestien blokjes soldeertin ter waarde van tweehonderd gulden gestolen. In hoger beroep heeft de procureur- generaal bij het gerechtshof te Amster dam tegen een vierentwintigjarige be woonster uit Heemstede een geldboete van f 60, subsidiair vijftien dagen hechte nis geeist wegens lokaalvredebreuk en mishandeling van een ambtenaar van het huisvestingsbureau te Heemstede. De po litierechter te Haarlem had haar op 12 no vember veroordeeld tot een gevangenis straf van tien dagen. Zij had de behande ling van de zaak in Plaarlem niet mee gemaakt, omdat zij zich had begeven naar het gebouw van het kantongerecht. Voor het hof verklaarde de verdachte, de ambtenaar niet opzettelijk mishandeld te hebben. Als getuige werd gehoord de ambtenaar, belast met de zaken voor huisvesting in Heemstede; hij verklaarde, dat de vrouw op 26 september in zijn kamer kwam om te spreken over huisvesting. Zij stond al van 1952 af ingeschreven; vorig jaar is ■nj gehuwd met een machinebankwerker. De man bleef bij zijn ouders en de vrouw woonde als huishoudster elders. De amb tenaar deelde mee, dat het gesprek on aangenaam verliep en daarom heeft hij haar verzocht de kamer te verlaten. Daar- .aan werd geen gevolg gegeven. In de ka mer zat een andere ambtenaar, die onbe zoldigd politieman is, aan wie gevraagd werd de bezoekster te verwijderen. Deze ambtenaar heeft haaar uit de kamer wil len zetten, maar zij verzette zich. Daarna gaf dc verdachte de ambtenaar aldus getuige een klap en krabde zij hem in hot gezicht. President: „Zij gebruikte dus het vrou welijke wapen, de nagels?" Verdachte: „Ik heb niet gekrabd. \Vel heb ik zijn gezicht geraakt, maar van op zet was geen sprake".. De ambtenaar die geslagen was deed mededelingen over hetgeen op 26 septem ber gebeurd was, waarbij hij opmerkte dc indruk te hebben gekregen, dat de vrouw opzettelijk krabde. Het gevolg was, dat hij bloedende wonden opliep. De procureur-generaal, mr. Aberson, zeide in zijn requisitoir dat hij zich leven dig de toestand van de vrouw kon inden ken. Zij heeft haar woede willen koelen op een ambtenaar, die part noch deel aan de zaak had. Haar optreden moet dan ook als onbeschaafd worden gekwalificeerd. Daar verdachte nog een blanco-strafblad heeft meende de procureur-generaal, dat de vrijheidsstraf gewijzigd kan worden in een boete. De verdediger, mr. A. D. P. V. van Lö- ben Seis, deelde mee, welke ervaringen hij als woningzoekende in Heemstede heeft gehad en dat hij zich daarbij bijzon der geërgerd heeft. Hem werden acht adressen opgegeven van huizen met een of twee bewoners, waar veel ruimte over was. Zonder succes werden de huizen be zocht. Daarna begaf hij zich weer naar het huisvestingsbureau, waarna er niets meer gebeurde. V/at de tenlaste gelegde feiten betreft merkte de verdediger op. dat men kalm moet blijven, als men niet terstond geholpen wordt. De verdachte had gehoord, dat anderen wel geholpen werden en pleiter kon zich begrijpen, dat zij zich opgewonden heeft. Er is echter tegen de vrouw niet met voldoende tact opgetreden. Mr. Van Lö'oen Seis vroeg het hof een milde straf op te leggen. De uit spraak volgt op 22 januari. Prins Willem George Frederik, pass. 7 Ouessant n Haltfax. Prins Frederik Hendrik, 6 te Haifa. Parkhaven. 7 v. Montevideo n. Buenos Aires. Paldorus, 7 v. Dakar n. Le Havre. Prins Johan Willem Friso, 7 te Leixoes. Prins Willem IV. 6 v. St. John n. Rotterdam. Reyniersz, 7 te Makassar v. Labuanting. Roepat, 9 te Surabaia verw. Rondo. 6 v. Belawan n. Kaapstad. Riinland. 8 te Montevideo v. St Vincent. Raki. 6 240 m. z.z.w. Las Palmas n. Napels. Radja, 7 v. Dakar n, Belawan. Rvmkerk, 7 v. Kaaristad n. Las Palmas. Riouw, 8 te Napels. Straat Madura. 6 v Rotterdam n Romba. Straat Cook, 7 v. Adelaide n. Mauritius. Straat Malakka. 8 te Kobe verw. Stanvac Djirak. 7 te Belawan v. Singapore. Stad Breda. 6 480 m. z.w. Cape Race n. R'dam Stad Haarlem, 7 te Philadelphia. Stbajak, 7 te Cristobal v. Willemstad. Stad Leiden. 6 280 m. z.z.w. Rio de Janeiro naar Buenos Aires. Stad Vlaardingen, 6 80 m. n.n.w. Bergen n. R'dam. Stad Schiedam. 7 170 m. n.w. Dahar n. IJmuiden. Stad Alkmaar. 7 v. Bermuda n. New Orleans. Trajanus. 6 te Bremen. Tjisadane, pass. 6 noordp. Sumatra n. Pt. Louis. Tiba, 7 te Bremen. Tomini, 7 te Bahrein. Van Riemsdijk, 7 te Makassar. Van Riebeeck, 6 v. Semarang n. Cheribon. Vasum, 8 te Rotterdam. Vlist, 7 te Norfolk v. Rotterdam. Woensd recht, 8 te Pulubukom. VVaikelo, 8 te Surabaja v. Priok. Willemstad, 6 v. La Guaira n. Curatjao. Westerdam, 8 te New York. Wonosari, pass. 7 Ascension eil. n. Kaapstad. Waterman, 7 te Rotterdam. Zeeland, 7 te Napels v. Dakar. Zijpenberg, 7 te IJmuiden verw. SLEEPVAART Cycloop, 6 340 m. z.o. Fayal n. Maracaibo. Hudson, 6 720 m. z.w. Bombay n. Matadi. Humber. 6 570 m n o. Belem n Hamburg. Noordholland, 5 v. IJmuiden n. Azoren. Oostzee, 5 v. Priok n. Fremantle. Rode Zee. 340 mi n.n.w. Belem n. Montevideo. Thames, 6 220 m. z.w. Las Palmas n. Rotterdam. Witte Zee, 3 v. Dakar n. Engeland. Zwarte Zee, 6 v. Gibraltar n. Port Said.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3