GROEIENDE OPPOSITIE TEGEN FRANCO Vijftig jaar geleden Van dag tot dag J Onvoltooid werk Het andere Spanje Bij oude tegenstanders voegen zich jonge priesters, militairen en ook falangisten <~Praatótoel 3 Dertien schepen heden uit het Suezkanaal Publiek liet dief van bromfiets ontsnappen Dragelijke dictatuur Rooms verzet Mopperend leger Sowjet-Unie ook voor bescherming kunstschatten Indrukwekkende ontvangst voor Tsjoe in Moskou Samenstelling Röntgen- kwartet gewijzigd Revolutionaire raad Koning van Saoedië-Arabië naar Washington Oude vriendschap wordt bevestigd Kwestie Kasjmir 16 dezer in de Veiligheidsraad Zwitsers professor vast reeds twee weken Wieg voor prinsenkind Uit Haarlems Dagblad van 8 januari 1907 DINSDAG 8 JANUARI 1957 Na ampele verwikkelingen heeft de mi nisterraad eindelijk ook voorzien in de vacature van het Haagse burgemeesters ambt. De man, die reeds lange tijd als de „bestgeplaatste" werd beschouwd, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, is thans bij Ko ninklijk Besluit tot burgemeester van de residentie benoemd. Mr. Kolfschoten, tot heden burgemeester van Eindhoven, heeft in velerlei functies geregeld in Den Haag verkeerd, niet het minst uiteraard als minister van Justitie in het kabinet Scher- merhorn. Hij zal er de weg weten te vinden, temeer waar hij de reputatie van een feilloos diplomaat geniet. Eindhoven verliest in hem een man van daadkracht en energie, die deze moeilijke stad in de jaren van haar schoksgewijze ontwikkeling de nodige stimulans tot on versaagd oplossen van talrijke ernstige problemen gaf. Weliswaar was Eindhoven reeds vóór zijn komst in 1946 ver wikkeld in gecompliceerde herbouw- en uitbreidingsplannen, doch er is geen twij fel aan dat mr. Kolfschoten enerzijds vele dezer plannen tot bruikbaarder proporties bracht en anderzijds de uitvoering ervan door energie en tact sterk bevorderde. Nederlands meestbelovend industriecen trum, dat door zijn ligging en zijn omme land alle kansen heeft om zich te ont wikkelen tot een bedrijfsmetropool van on-Nederlandse afmetingen, stond na de oorlogsjaren voor de keus die vele andere steden van ons land eveneens moesten doen: de handen uit de mouwen steken en een fors begin maken met de onover zichtelijke arbeid van wederopbouw, aan de hand van ruime plannen-op-lange-ter- mijn, of dokteren en oplappen. Eindhoven is, niet het minst door mr. Kolfschoten, overgegaan tot drastische maatregelen zo drastisch, dat het ja renlang leek alsof geen steen op de andere zou blijven. De rommelige, chaotische situatie werd erger inplaats van beter. Eindhoven werd „binnenste buiten ge keerd", en vele vreemdelingen, die er even moesten zijn, vluchtten vol afschuw uit de gonzende, rammelende en overal opge broken stad, die haar door historische ver wikkelingen toch al zo onaantrekkelijke uiterdijk geheel en al scheen te vervormen tot Iets afstotends. Thans, bij het vertrek van mr. Kolf schoten, ligt Eindhoven nog onafgemaakt doch duidelijk in een nieuw jeugdstadlum als een veelbelovend en ultramodern op gezet woon- en werkcentrum op nieuwe leiding te wachten. Het gonst nog steeds d# activiteit is niet verzwakt, doch nieuwe schoonheid is gegroeid uit de chaos en de gted is bezig als een vlinder uit de cocon Van haar steigers te kruipen. Het moet zwaar vallen, een dergelijk gigantisch doch onvoltooid werk in de steek moet laten. Eindhoven wacht nu op d« volgende man, die zich zal buigen over blauwdrukken en het sein zal geven tot Voortzetting van de bouw ener gans nieuwe stad. PORT SAID (U.P./A.F.P.). Met behulp van drie sleepboten van het Egyptische beheersorgaan voor het Suezkanaal zijn maandag de laatste vijf van de dertien schepen, die sinds het begin van de strijd in Egypte in het kanaal worden opgehou den, omgekeerd en in de richting van Port Said gevaren, waar het gehele konvooi vandaag wordt verwacht. Het eerste schip, dat naar buiten zal varen, zal de Noorse tanker „Eli Knutsen" zijn. Er heeft zich veel zout vastgezet aan de kiel van het schip als gevolg van het lange stilliggen. Alleen de leden van de bemanning van het Italiaanse tankschip „Amalfi" hebben gevaar gelopen, toen de trein waar mee zij naar Cairo zouden rei zen, tijdens de Brits-Franse actie, door een vliegtuig werd beschoten. Ceylon heeft aangeboden een bijdrage te leveren in de kosten van de bergings werkzaamheden in het Suezkanaal. Pre mier Solomon Bandaranaike telegrafeer de de UNO dat zijn regering bereid is de „aanzienlijke opbrengst" die in Egypte te barer beschikking ligt vanwege de ver koop van thee aan Egypte, aan de kosten bij te dragen. Het politieke comité van de Arabische Liga heeft een strikte toepassing gevraagd van de UNO-resolutie inzake het spoedige en onvoorwaardelijke terugtrekken van de Israëlische strijdkrachten uit Sinai achter de demarcatie-lijn. De Israëlische pre mier, David Ben Goerion, heeft bespre kingen gevoerd met de Britse en Ameri kaanse ambassadeur in Israel over de terugtrekking van de Israëlische troepen uit de Sinai-woestijn. Tevens zou de toe komst van het gebied van Gaza en de scheepvaart in de golf van Akaba ter sprake zijn gekomen. Door bemoeienis van ongeveer driehon derd omstanders is een 15-jarige jongen, die een bromfiets had gestolen te Rotter dam, ontsnapt. De politie wist hem 's mid dags echter aan te houden. Een 25-jarige landbouwer, wiens bromfiets zaterdag avond bij een bioscoop was ontvreemd, zag de jongen op die bromfiets rijden. Hij zette de achtervolging in en slaagde erin de knaap in de St. Mariastraat te achterhalen, waar het evenwel tot een vechtpartij kwam. Het publiek koos de zijde van de dief en sloeg de landbouwer en rukte hem de jongen uit de handen, zodat deze ge legenheid kreeg te ontsnappen, voordat de politie was gearriveerd. (Van onze rei-sredacteur) Of het de vurige rode wijn was, die onze „Calamares en su tinta" (inktvis in de eigen inkt gestoofd) be sproeide, weet ik niet, maar de argumenten aan onze tafel in het donkere restaurant in de Spaanse provincie stad laaiden op als vlammen in een hooiberg. De jonge advocaat, schilder, de twee studenten, de employé, de arbeider, die ook dichter was, hadden aanvankelijk hun weerzin tegen het Franco-regime in voorzichtige reserve gehuld. Een knipoog, een paar berustend opgetrokken wenkbrauwen, een klinkje met de tong, een „Nada hombre" (niets man). Maar toen de schilder de Spaans- sombere woorden van Ortega Y Gasset had aangehaald: „Spanje is een stofwolk op de weg, die de plaats markeert waar een grote natie in de geschiedenis verdween" barstte de discussie los. En wat voor een discussie: ogen fonkelden, er werd geschreeuwd, op tafel geslagen, niemand luisterde, men wachtte slechts ongeduldig om zelf aan het woord te komen. En geen was het met de ander eens. Behalve op één punt: iedereen was tegen francoDat liet men stormachtig merken, totdat er een stille man binnenkwam, die aan een naburig tafeltje ging zitten. Toen bedaarde de storm. Nog een enkele ruk wind, wat gemopper, wat gefluister en het werd stil. Een toornige stilte overigens, want men kende de man, die binnengekomen was. De lange arm van het regime, dat iedere politieke discussie verbiedt, had zich doen gevoelen. De lange arm van het regime kan overigens geenszins verbergen, dat in Spanje zo langzamerhand iedereen ge noeg heeft van het bewind van generaal Franco. De oude oppositie is tegen gebleven, al vertoeven de meeste van haar leiders en getrouwen in ballingschap. De liberalen zijn tegen en de socialisten ook, de anarcho-syndicalisten, de meerderheid der monarchisten, de separatisten uit het Baskenland en Catalonië eveneens. En nieuwe groepen ontvouwen zich in de waaier van de Spaanse oppositie, die traditioneel de meest uiteenlopende opinies omvat, die wanneer men haar onder een loupe zou bekijken vermoedelijk dertig miljoen met elkaar van mening verschillende Spanjaarden zou vertonen. Nu ja, dat is overdreven, zoals het overdreven is te zeggen, dat iedere Spanjaard onder alle omstandigheden tegen zijn regering is. De lange arm van het regime De grijze politie" hij een terrasje op Madrid's Alcala, waar zich eens het briljante intellectuele leven van de Spaanse hoofdstad afspeelde. Toch begint het daar nu op te lijken. Want waar men komt in Spanje, met wie men praat, men ontmoet misnoegen en ontevredenheid over „El Caudillo" en zyn regime, dat er niet in geslaagd is Spanje een draaglijke levensstandaard te ver schaffen en dat daarenboven de vrijheid verstikt. Niet dat men Franco botweg met Mussolini kan vergelijken. Zomin als Franco bjj zijn staatsgreep het toenmaals zeer geringe invloed hebbende communis me te lijf wilde, zo min is de generaal fas cist. Wat hij bevocht en nóg bevecht is het verruimend liberalisme in de breedste zin van het woord. De generaal is traditiona list, vertegenwoordigt in zekere zin het middeleeuwse, dat in de ziel van iedere Spanjaard huist. Daarom heeft dit „behoudend" regime zich nimmer gewaagd aan de wilde, alles omvormende experimenten, die Berlijn en Rome decreteerden. Het mag zijn, dat de falangisten op sociaal-economisch gebied leentjebuur hebben gespeeld bij Mussolini's corporaties en dat de generaal, die aan vankelijk helemaal niet van zins was na zijn geslaagde staatsgreep aan de macht te blijven, inderhaast zijn ideologisch arse naal bij de buren heeft aangevuld, het karakter van zijn regime draagt heel an dere kenmerken. Het baseert zich veeleer op de onvergankelijke en eenzame glorie van Spanje (in theorie dan), het hanteert in de praktijk - of grijpt zo nodig terug naar - een aantal wat anachronistische middelen om die traditie te handhaven: kerk, leger, censuur, verbod van politieke activiteit. Dit brengt overigens met zich, dat de Spaanse dictatuur dragelijker is dan de Duitse en Italiaanse en - politiek althans - de Russische. Voornamelijk omdat zij pas siever is: zij dwingt niet zozeer bepaalde dingen te doen als wel bepaalde dingen te laten, verbiedt eerder dan zij gebiedt. Wanneer men zich niet met de verboden activiteiten inlaat, heeft men geen kind aan Franco's politie. Draaglijker dan maar draaglijk genoeg? Ik zei het al, de overgrote meerderheid der Spanjaarden meent van niet. En niet alleen Franco's traditionele tegenstanders. De laatste tijd begint het zelfs te kraken in de drie tra ditionele steunpilaren van 't regime: kerk, Falange en zelfs het leger! In de kerk begint vooral een deel van de lagere en jongere clerus zich af te vragen of de steun, die zy van de regering krygt, haar werkelyk nader tot het volk brengt. Die twijfel komt wat laat. In het rooms katholieke Spanje wordt de kerk door een groot deel van de massa vereenzelvigd met de machten, die deze massa jarenlang heb ben uitgezogen en wordt zij navenant ge haat. Een groot deel der belijdende Span jaarden doet dat slechts op formalistische voet. En nu spreekt er in de Spaanse clerus iets van een sociaal geweten. Het verschijnsel van de groep lagere priesters, die in de burgeroorlog de republikeinse kant steunde, begint zich te herhalen. In Bilbao protesteerden priesters tijdens de jongste staking ten gunste van de arbei ders. De aartsbisschop van Saragossa, Ca- simiro Morcillo, zei onlangs, dat er tussen kerk en arbeiders een kloof gaapt. Hij pleitte voor een eerlijker verdeling van rijkdommen en voor het „herstel van de waardigheid der arbeiders als christenen en Spanjaarden". De organisatie van priesters en leken „Opus Dei" begint zich - naar men zegt voornamelijk op tactische gronden - van het regime af te keren en heeft plannen om tot een christen-democratische partij te komen in studie. Veel verder op die weg is een aantal jonge rooms-katholieken, die zonder bedenkingen regelrecht de weg van Adenauer en De Gasperi willen gaan, dro men van een echte rooms-katholieke volks partij, met een program steunend op reli gie, democratie en sociale vooruitgang, en voor aansluiting bij het wordend Europa. De man, die al deze nieuwe verlangens der rooms-katholieken zou moeten bundelen, is de oude Gil Robles, eens minister in de republikeinse regering. Het kraakt ook in de Falange. Niet zo zeer bij de mannen met de blauwe hemden en de rode baretten, de baantjesjagers, de vrindjes en degenen, die later aan boord geklommen zijn bij de winnende partij, Zwarte uniformenblauwe hem den, rode barettenleden van de af- ioeérafdeling van de Falange op wacht voor het hoofdkwartier. maar wel bij een aantal oude getrouwen, die het niet kunnen verkroppen dat Franco de Falange gebruikt heeft en haar nu slechts een vogelverschrikkersrol heeft ge laten, dat een groot aantal van de „linkse" denkbeelden van José Antonio Primo de Rivera (zoon van de vroegere dictator en stichter van de beweging) niet zijn ver wezenlijkt. Er zijn er die binnen het regime actie voeren om verder te gaan op de oor spronkelijke weg. Naar men zegt behoort de minister van Arbeid, Jiron, die er dui delijk op uit is de sympathie van de arbei ders te winnen, hiertoe. Er zijn anderen, zoals de dichter Donisio Ridriuejo, die zich vol verbitterde teleurstelling van Franco hebben afgewend en geneigd schijnen tot democratischer besef. Tenslotte het leger, de enige macht die Franco's positie werkelijk op korte termijn in gevaar zou kunnen brengen, dat der halve verwend wordt en zich dus wel twee keer zal bedenken eer het eigen voorrech ten in gevaar brengt. En toch wordt er gemopperd. Over het voetstoots opgeven van Marokko, de enige plaats waar een officier snel carrière kon maken. Beteke- PARIJS (U.P.) De Sovjet-Unie heeft het verdrag van de U.N.O. van mei 1954 in Den Haag, dat voorziet in de bescherming van kunstschatten in oorlogstijd, onder tekend. De landen, die bij deze conventie zijn aangesloten, verbinden zich, stukken van artistieke en culturele waarde, die zich op hun eigen grondgebied of op dat van andere ondertekenaars van het verdrag be vinden, te beschermen. Acht landen hebben de conventie reeds ondertekend. PEKING (Reuter/AFP). Tsjoe En Lai, de premier van communistisch China, is gisteren uit Peking in Moskou aange komen met een Russisch straalvliegtuig van het type Toe-104. Hij zal in Moskou, Warschau en Boedapest maar enkele da gen kunnen blijven, want op 19 januari wordt hij in de Afghaanse hoofdstad Ka boel verwacht. Naar verwachting zal Tsjoe begin februari in China terug zijn. Tsjoe werd op het vliegveld van Moskou begroet door partijsecretaris Kroesjtsjev, premier Boelganin, president Vorosjilov en de ministers Kaganovitsj, Mikojan, Malenkov, Molotov, Sjepilov, Pervoekhin en anderen. De Chinese pi*emier verklaar de bij aankomst, dat het nodig is de „een heid te bewaren van het socialistische kamp", dat onder leiding van de Sovjet- Unie, dagelijks sterker wordt. Tsjoe zei, dat de plannen van president Eisenhower voor het Midden-Oosten op tegenstand van alle vredelievende staten en volken stuiten. Hij verklaarde „dat de Sovjet- Unie China de weg heeft gewezen in zijn strijd voor de vrijheid". Boelganin sprak waarderend over de .successen van het revolutionaire China". Er waren uitgebreide veiligheidsmaat regelen genomen. Het vliegveld was afge zet door militairen en militie en het lucht verkeer in de buurt van het vliegveld was tijdelijk opgeschort. De weg van het vlieg veld naar de stad was versierd met ere poorten en vlaggen. De Chinese delegatie omvat 28 personen. In berichten uit Peking wordt gezegd., dat de Chinese premier hulp zal trachten te verkrijgen voor het tweede vijfjaren plan van zijn land, dat in 1958 begint. De besprekingen tussen de Russische en Chi nese leiders beginnen vandaag. Tsjoe ver trekt vrijdag naar Warschau. Hij zal naar verwachting de vijftiende naar Boedapest vliegen en zestien januari naar Moskou terugkeren. Hij gaat daarna naar Afgha nistan, India en Nepal. In de samenstelling van het Röntgen- kwartet is sinds°juli 1956 een wijziging ge komen. De tweede violist Piet Nijland, de altviolist Steuer en de cellist Cornells Preuyt werden vervangen door Froukje Giltay, tweede viool, Jaap van der Mey, alt en Henk Sekreve, cello. In dit seizoen staan concerten in Duitsland en Zwitser land op het programma. Te Straatsburg is de eerste vergade ring van de Hongaarse „revolutionaire raad in ballingschap" gehouden. De raad bestaat uit ongeveer veertig leden van alle politieke schakeringen. Op de foto ziet men (v.l.n.r.) Sandor Kiss, secretaris-generaal van de Boeren Unie, Oliver Benjamin, voormalig pre fect van politie van Boedapest en ver tegenwoordiger van Anna Kethly, die de belangen der vluchtelingen bij de UNO behartigt en Bela Kiraly, presi dent van de raad en generaal tijdens de opstand in Boedapest. nisvoller, er worden de laatste tijd weer „junta's" gevormd, raden van ontevreden jonge officieren en onder-oficieren, die voor het eerst ook sociale leuzen in hun vaandel hebben geschreven en die zich lijken aan te sluiten bij het algemeen on behagen over gebrek aan brood en vrij heid. En Spanje is tenslotte het land van de militaire „pronunciamento's", de ver klaringen van officieren, die zo menige staatsgreep ingeleid hebben. Staat er nu een nieuwe „coup d'état" voor de deur? Ondanks alle ontevreden heid geloof ik daar niet aan en ik zal in een volgend artikel uiteenzetten waarom niet. Maar de voornaamste reden wil ik nu reeds aanstippen: zelfs in het brein van Franco's önverzoenlijkste tegenstander huivert voortdurend een schrikbeeld van bloed, puin en tranen: de burgeroorlog. WASHINGTON (Reuter/U.P.) Koning Saoed van Saoedie-Arabië zal in de loop van deze maand met president Eisenhower besprekingen voeren over problemen in het Midden-Oosten. De koning zal van dertig januari tot en met één februari de gast van de Amerikaanse regering zijn. James Hagerty, de perschef van het Witte Huis, zei, dat Eisenhower en de koning naar verwachting zullen spreken over pro blemen in het Midden-Oosten, welke „voor beide landen van belang zijn". Het bezoek werd al enige maanden overwogen, aldus Hagerty.. Als vaststaand wordt aangeno men, dat de president en koning Saoed de onderhandelingen zullen bespreken, die aan de gang zijn tussen de twee landen over een hernieuwing van het Amerikaanse huurcontract van de luchtmacht-basis in Dharan, in Saoedie-Arabië. De oorspron kelijke huur van de strategische basis liep op 18 juni af. Onderhandelingen over de hernieuwing ervan zijn met tussenpozen voortgezet zonder succes. Ondertussen is de luchtmacht de basis blijven gebruiken De president zal de koning, op de avond van zijn aankomst, een diner aan bieden, waaraan alleen heren zullen deel nemen. De volledige naam van de koning is koning Saoed Ibn Abdoel Azis Al Saoed Hij is de zoon van Ibn Saoed, die een con ferentie had met wijlen president Roose velt aan boord van een Amerikaanse krui ser aan de ingang van de Rode Zee,'ge durende de tweede wereldoorlog. Koning Saoed wordt beschouwd als een van de invloedrijkste leiders uit de Arabische wereld. Teneinde tegemoet te komen aan de wensen van de regering van Saoedie-Ara bië heeft de luchtmacht geen militair per soneel van Joodse oorsprong en geloof tot de basis van Dhahran toegelaten. Dit heeft enig protest uitgelokt van Joodse leiders in de Verenigde Staten. NEW YORK (Reuter). De Veiligheids raad zal op 16 januari op verzoek van Pa kistan beginnen met de behandeling van de kwestie-Kasjmir. India heeft zich, vol gens Pakistan, tegen een volksstemming-in Kasjmir uitgesproken en treft voorberei dingen om het gebied in te lijven, zulks in strijd met de verzekeringen die het de Veiligheidsraad heeft gegeven. De onrust in en buiten Kasjmir wordt groter, aldus Pakistan, en er is een explosieve toestand ontstaan, die een gevaar voor de vrede in dit gebied inhoudt. Het geschil is al negen jaar bij de Vei ligheidsraad in behandeling. Indiase UNO kringen verklaarden dat het lijkt alsof het voornaamste doel van het verzoek van Pa kistan aan de Veiligheidsraad een tweede poging van Pakistan is om Kasjmir door middel van geweld, waarschijnlijk met be hulp van vrijwilligers, te annexeren". „De eerste poging aldus deze kringen is in 1947 ondernomen. Het Indiase leger dreef toen door Pakistan gerecruteerde le den van inlandse stammen terug. LAUSANNE (United Press) De Zwit serse professor in de psychologie, Alfred Nahon, is de derde week van zijn vasten ingegaan. Hij zegt, dat hij zich wat ver zwakt voelt, maar overtuigd is dat de wereld oor zal lenen aan zijn eis dat alle kernexperimenten gestaakt worden. Deze 45-jarige voorzitter van de Inter nationale Liga voor de bescherming van het leven, die op 24 december zijn vasten begon omdat de wereld geen acht heeft geslagen op zijn herhaaldelijk uitgespro ken eis de kernexperimenten te staken, vertelde vandaag aan de pers dat hij na twee weken alleen op water en thee zon der suiker geleefd te hebben, hij ziel} wat verzwakt voelt als hij loopt. Zo nu en dan is hij duizelig en hij moet veel rusten. Maar dit heeft hem niet belet nog twee brieven te schrijven aan president Eisen hower en de Indische premier Nehroe, waarin hij herhaalt dat de kernexperi menten het leven van ale volken in ge vaar brengen. Prof. Nahon zeide dat zijn vroegere brieven onbeantwoord zijn ge bleven en dat hij vastbesloten is zijn vasten tot de dood voort te zetten als niets gebeurt. 0p de' Vooruitgang V/ij zijn de laatste honderdduizend jaar wel enorm vooruit gegaan, wanneer ik be denk dat de holenmens niet veel anders nodig had dan een paar dierenvellen tegen de kou en een paar wapens om de dieren van die vellen te vellen, en wanneer ik dan, door onze winkelstraten lopend, in alle etalages zie wat de mensen-van-nu allemaal willen hebben om gelukkig of om nóg gelukkiger te zijn. Ik zou beslist niet naar dat holentijdperk terug willen keren, want een wereld zon der sigaretten, zonder het Haarlems Dag blad, zonder koffie, Wim Kan en het ge laat van de heer Abe Lenstra, zou voor mij onbewoonbaar zijn. Maar toch vraag ik mij wel eens af, als ik al die etalages aandachtig bekijk, of wij w erkelijk al les nodig hebben wat daar staat en of een wereld zonder worstjesprikkers, groei- serviezen, gouden sigarettenkokers, op klapbare klerenhangers, soep-in-envelop, zoveel bewoonbaarder zou zijn dan een wereld mèt al die dingen. Als er driehonderd boekentitels, hon derdvijftig soorten kalenders, twee-en- zestig merken balpuntpotloden en achten vijftig soorten reukwater minder zouden zijn, zou er dan iets veranderen? En als er nu eens geen stenen kat met een lange recht-oppe staart om zoute kra kelingen omheen te doen, zou bestaan? En geen aansteker met een muziekje als je op een knopje drukt? En geen in old-finish tonnetjes verborgen bars? En geen porse leinen boeken, die bij nader inzien, dienen om jenever uit te schenken? En geen as bakken met spreuken? En slechts drie-en- vijftig soorten zakagenda's? En geen groen briefpapier? Zouden er dan mensen gaan zeuren om zo'n krakelingenkat of om een aansteker met muziek? En zou er dan iemand zijn die zei: Waarom is er nou geen groen briefpapier en ik zou nou wel eens een porseleinen boek willen hebben waar je, bij nader inzien, jenever uit kunt schen ken? Honderdduizend jaar geleden - dat ge loof ik vast - had geen man-in-z'n-hol een zakagenda nodig en niet eens een asbak zonder spreuk. De goeierds wisten niet eens wat roken was en geen van hen had ooit een boek gelezen. Enorm gek, maar zelfs wit briefpapier had toen nog nie mand nodig. Alleen maar een speer voor af en toe eens een wolf of een antilope en een ste vige knuppel om de dame die men be geerde effies zachtkens bewusteloos te slaan teneinde haar naar mv hol te slepen. Ik bedoel dat wij de laatste honderddui zend jaar enorm zijn vooruitgegaan. En wij gaan al maar verder vooruit. Over nóg eens honderdduizend jaar heb ben ze misschien zelfs theepotten, die bij het schenken niet lekken. Elias In Parijs is de wieg voor het prinsen kind van Monaco gereed gekomen. Er is ongeveer driehonderd uur gevloch ten aan de rotanwieg. De bekleding, met de hand vervaardigd, bestaat int goudgele zijde en tule en is voorzien van borduurwerk. Men kan de wieg bewonderen in een Parijs 'warenhuis. Uitspraak Amerikaanse hof van appèl Het Amerikaanse hof van appèl heeft be vestigd, dat het Congres een onderzoek mag instellen naar de politieke opvattingen van getuigen „bij het uitoefenen van haar wetgevende functie". Deze uitspraak, met drie tegen nul stemmen, werd gedaan naar aanleiding van de veroordeling van twee intellectuelen wegens hun weigering te ver klaren of zij lid zijn geweest van de com munistische partij, hetgeen geldt als bele diging van het Congres. AMSTERDAM. Het voorbeeld van den kapitein van Köpenick schijnt aan stekelijk te hebben gewerkt op een turfschipper, die met zijn tjalk in het Damrak ligt. In zijn Zondagsche plunje kwam hij des nachts om één uur het café op den hoek van het Damrak en de Oudebrugsteeg binnen en eischte op hoogen toon, dat eenige personen die daar bezig waren met kaarten en domi nospelen. daarmede terstond zouden op houden. Toen men weifelde aan dit be vel te voldoen, zwaaide de turfschipper met een stukje papier en zeide dat hij als rechercheur proces-verbaal tegen de spelenden zoude opmaken. De café houder, die nimmer bespeurd had dat van politiewege bezwaar was gemaakt tegen het doen van spelletjes in zijn in richting, bood den „rechercheur" een glas bier aan, dat deze genadelijk aan nam, doch daarna inzage eischte van het vergunningsbewijs om tot twee uur 's nachts open te blijven. Terwijl de caféhouder koortsachtig zijne papieren doorzocht, vroeg een der bezoekers den „rechercheur", het papier te mogen zien waarmede deze geschermd had. Dit werd uiteraard geweigerd, waarop de bezoekers, argwaan gekregen hebben de. den man vastgrepen en hem op straat smeten. Een passeerende politie agent nam hem mede naar het bureau, waar nu de pseudo-rechercheur een bekeuring kreeg.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5