DE LAATSTE TOAST Kleine historie van voorbije tijd toegewijd te boek gesteld De leerling van Doctor Marciolo Nieuwe therapie bij kanker Honderd jaar Hartekamp Kort en bondig Gunstige resultaten met door Nederlandse arts ontwikkelde enzympreparaten DINSDAG 8 JANUARI 1957 Obstructie in Sovjet Kunstacademie Wim Sonneveld heeft succes in Hollywood De zagende pijnen Borstbeeld Cor Ruys in Rotterdamse Schouwburg Straaljagerpiloot ongedeerd na gevaarlijke noodlanding Horeca vakbeurs geopend De stimulans voor moderne mensen. In 't verkeer, in 't dagelijks leven, tijdens het werk, bij de studie is KING onmisbaar als stimulans voor nieuwe veerkracht. f VERVOLGVERHAAL I DOOR JAKOB JAKQBI Agenda voor Haarlem De Hartekamp in 1844. „In het Haarlemsche," zegt Anna Maria, „laat iedereen den ander stikken als hij daar lust in heeft, maar de verknochtheid lijdt daar niet onder." Een dergelijke kernachtige uitspraak zou men niet spoedig verwachten uit de mond van een adellijke dame op leeftijd, gewezen Dame du palais van koningin Sophia en bewoonster van een der mooiste buitens in deze streek. Maar mevrouw A. M. barones van Verschuer-Brants was één van die niet al te gangbare verschijningen onder de vooraanstaande vrouwen van de tweede helft der negentiende eeuw, die niet alleen charme en een gezond verstand hebben meegekregen, maar zich daarenboven on derscheiden door een critisch, nuchter oor deel, dat doorklinkt in een overigens vaak briljante, geestige conversatie. Het kon wel niet anders of deze barones Van Verschuer-Brants moest wel uitgroeien tot de hoofdpersoon van het door jhr. F. J. E. van Lennep met zoveel liefde ge schreven en door de vereniging Haerlem en de Erven F. Bohn met zoveel zorg uit gegeven boekje „Honderd jaar Hartekamp". Jhr. Van Lennep voert ons terug in wat hij zelf blijkens zijn voorwoord ook als een onherroepelijk voorbije tijd beschouwt, een halve eeuw na het overlijden van het echtpaar Van Verschuer-Brants, dat niet alleen het leven op de Hartekamp gedu rende zestig jaar heeft bepaald, maar dat ook gedurende ongeveer twintig jaar kleur heeft gegeven aan de omgeving van ko ningin Sophie. Deze tweeledigheid van de bewoners van de Hartekamp leidt ook tot een aantrekkelijke vermenging van de „grote" met de „kleine" geschiedenis. De lotgevallen en het familieleven van de Van Verschueren's zijn niet los te maken van de staatkundige ontwikkeling in hun dagen: de verandering der sociale struc tuur gaat ook aan hen, al is het niet rechtstreeks, niet voorbij. In dit verband moet men de auteur dankbaar zijn voor zijn bondige, maar belangstelling wekken de schets van de thans vrijwel vergeten koningin Sophie. Na deze beschrijving begrijpt men Busken Huet's „Avond aan het hof", dat hem zoveel moeilijkheden be zorgde, veel beter. De verdienste van jhr. Van Lennep schuilt echter vooral in de mate, waarin hij onze belangstelling weet wakker te roepen voor de menselijke kant van deze bewoners van de Hartekamp, die ogen schijnlijk, gefortuneerd als zij zijn, toch minder „doucent de vivre" hebben geno ten dan men op het eerste gezicht zou menen. Anna Maria Brants verliest haar ouders op jeugdige leeftijd, haar huwelijk met de jonge, flinke baron Van Verschuer, die echter naar de maatstaven van haar familie vrij onbemiddeld moet zijn geweest, komt niet zonder tegenwerking tot stand en het jonge paar betreurt al spoedig het verlies van een stamhouder. Hoe diep dit sterfgeval wordt gevoeld, blijkt wel uit de tekenende uitlating van de ruim negentig jarige baron Van Verschuer, wanneer hij zijn sterven voorvoelt: „Nu ga ik naar Bernhardje". Aan dergelijke rake aanduidingen is dit boekje rijk, waarvan hier een paar voor beelden mogen volgen. Over de ouders van de latere barones Van Verschuere wordt opgemerkt: „Inmiddels vermindert de ingetogen aard der doopsgezinden naarmate hun rijkdom wast." Ergens anders heet het: „De kozak ken - bij die gelegenheid onze bevrijders - aten de kaarsen van de kandelaars en de zeep van de waschtafels. Daartegen had mevrouw Hodshon bezwaar." En met ken nelijk pleizier citeert jhr. Van Lennep naar aanleiding van de bezwaren tegen het huwelijk tussen de zeer gefortuneerde Anna Maria en de „kale baron" de uit spraak: „je moet het niet om het geld doen, maar je behoeft het er ook niet om te laten!" De schrijver heeft trouwens zijn onderwerp onbewimpeld en objectief be naderd, ook daar waar hij pijnlijke mo menten moest aanroeren in het leven van deze hem uiteraard na aan het hart lig gende familie. Maar de eerst romantische en daarna ongelukkige liefdesgeschiedenis van de dochter, jonkvrouwe Mathilde, Het Russische blad „Sovjetskaja Koel- toera" meldt, dat voorstanders van het im pressionisme op de openbare vergaderin gen van de Sovjet Kunstacademie „klas sieke obstructiemethoden" hebben gebruikt om te verhinderen, dat hun tegenstanders aan het woord komen. De secretaris van de academie heeft verklaard, dat door het „geschreeuw" van de pro-impressionisten in het afgelopen jaar niet geantwoord kon worden op beschuldigingen, dat het be stuur van de academie „de democratische beginselen schendt" en niets weet van de kunst in de westelijke landen en de onte vredenheid van de meeste schilders. „Sovjetskaja Koeltoera" antwoordde nu op drie beschuldigingen, dat „de leiding van de kunst in de Sovjet-Unie uiteinde lijk berust bij de staat en de partij". De Sovjet-democratie moet de belangen van de arbeiders verdedigen, niet die van de bourgeoisie en zij kan niet het recht van de burgerlijke kunst erkennen om op Sov jetbodem eenzelfde opgang te maken als maakt diepe indruk omdat de auteur niet uitsluitend het anecdotische element be oogde, maar de toedracht ook in een mild licht plaatste. Het is deze wijsheid, die „Honderd jaar Hartekamp" ook tot koste lijke lectuur stempelt voor diegenen, wier maatschappelijke plaats en daarmee ook hun maatschappelijk inzicht ver verwijderd is van de levenskring van de toenmalige bewoners van de Hartekamp. Zij worden zeker niet geïdealiseerd, blijkens de vol gende passage: „Zoo hebben bijvoorbeeld het Réveil en, sterker nog, de dichters van '80, naar ik veronderstel, het echtpaar ge lijk menigeen in hun omgeving, onberoerd gelaten. En met de industriële revolutie en het sociaal ontwaken is het vermoedelijk net zoo." Hetgeen intussen niet wegneemt, dat barones Van Verschuer haar gespaarde „speldegeld" bestemde voor de huisvesting van bejaarden: de Van Verschuer-Brants- stichting in Bennebroek dankt er haar ont staan aan. Op de achtergrond van dit relaas be speurt men steeds weer het buiten „De Hartekamp", toen een parel aan de weg tussen Haarlem en Bennebroek. Wordt de waarde van het interieur als voor discussie vatbaar gesteld, de tuin en het bospark bloeien tijdens de lectuur voor ons oog op als een laatste herinnering aan een ver loren paradijs. Voorbereidingen voor samenspel met Robert Taylor HOLLYWOOD (UP) De Nederlandse acteur Wim Sonneveld heeft gisteren ont huld, dat hij getest wordt voor een leuke rol in de op stapel staande MGM-film „Tip on a dead jockey", waarin Robert Taylor de hoofdrol zal spelen. Sonneveld voegde eraan toe, dat er nog niets defini tief is. De acteur, die thans nog bezig is aan de opnamen van „Silk stockings" met de filmdansers Fred Astaire en Cyd Cha- risse, zei, dat de rol, die hij in de film met Robert Taylor zou spelen „een goede" is en dat hij de tweede hoofdrol zou ver tolken. In „Silk stockings", een muzikale versie van de in 1939 vervaardigde film „Ninotsjka", waarin Greta Garbo de hoofd rol speelde, speelt Sonneveld een Russische componist, om wien de intrige is geweven. „Het is een heel belangrijke rol", zei Son neveld, die in bijna de gehele film te zien zal zijn. Sonneveld deelde tevens mede, dat Dean Martin zojuist een opname heeft laten maken van „Daar is de orgelman", een lied dat Jean Senn voor Sonneveld schreef en dat door Martin in „Watching the world go by" werd herdoopt. ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Etherpiraten. Opsporingsambtenaren van P.T.T. hebben in samenwerking met de rijkspolitie te Dalfsen de clandestiene radio zender „Baanbreker" opgespoord en in be slaggenomen. Proces-verbaal werd opge maakt tegen een 30-jarige grondwerker en een 34-jarige zuivelarbeider, beiden te Dalfsen. Gehuwde ambtenares. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de provinciale Staten voorgesteld over te gaan tot intrek king van de in het ambtenarenreglement voorkomende bepalingen, welke het dienst verband van de gehuwde vrouw in de weg staan. Hoewel het college in het algemeen van mening is, dat de gehuwde vrouw als regel niet buitenshuis dient te werken, is het na ampele overweging niettemin van oordeel dat de beantwoording van de vraag of de vrouwelijke ambtenaar ook na haar huwe lijk haar functie in dienst der provincie kan blijven bekleden in de eerste plaats behoort aan de echtgenoten zelf. Proeftocht „Statendam". De tweede technische proeftocht van de „Statendam" is, naar de directie van Wilton Fijenoord ons mededeelt thans definitief vastgesteld op 14 januari. De proeftocht duurt tot en met 17 januari. Bromfietsdiefstallen. De politie van 's-Gravenhage heeft een 27-jarige instru mentmaker aangehouden, die in Rhoon een groot aantal van diefstal afkomstige brom fietsen heeft verkocht. Hij beweert deze bromfietsen legaal te hebben gekocht van iemand, die onlangs ten gevolge van een verkeersongeval is overleden. Mislukt avontuur. Douane-ambtenaren in Luikgestel hebben een auto aangehouden die vrijdag in Hilversum was gestolen door een vijftienjarige en een achttienjarige jon gen, beiden uit Kortenhoef. Zij hadden geen rijbewijs en waren niet in het bezit van grensdocumenten, maar wilden desondanks met de auto naar Italië rijden. Bovendien bleek dat zij in het bezit waren van talrijke sleutels en inbrekerswerktuigen. Herdenking. In februari zal in de Domkerk te Utrecht een nationale bijeen komst worden gehouden ter herdenking van d geboortedag van Lord Baden Powell, 22 februari 1857. Lord Baden Powell was de stichter van de verkennersbeweging. In 1920 werd hij in Richmond tijdens de eerste jamboree uitgeroepen tot chief-scout van de gehele wereld. In 1937 vertrok Lord Baden Powell naar Kenya, waar hij op 8 januari 19'1 is overleden. Ongeljjk verdeeld. Tijdens het bevol kingsonderzoek op tbc. in de gemeente Noord dijk (Groningen) is gebleken dat in het dorp Oosterhoogebrug (gemeente Noord- dijk) op een inwonertal van 1008 42 artsen praktiseren. De gemeente Noorddijk. die grenst aan de gemeente Groningen, heeft gec.i dokter Verandering. Het bij de Koninklijke Rotterdamse Lloyd in beheer zijnde rege ringsschip „Waterman", dat enige honder den Nederlandse emigranten naar Zuid- Afrika heeft gebracht, is met 107 passagiers uit Kaapstad en Walvisbaai in Roterdam teruggekeerd. Een Rotterdamse stucadoor, die indertijd met vrouw en vier kinderen naar Zuid-Afrika emigreerde, repatrieerde daar hij in Italië een zangstudie wil gaan volgen. Hij me.ent voldoende talent te be zitten om operatenor te worden. 102-jarige te Rotterdam. Vandaag is mevrouw P. van GeenenVan Yperen, ge boren in Hillegersberg, 102 jaar geworden. Mevrouw Van Geenen, de oudste inwoner van Rotterdam, woont in het tehuis van ouden van dagen van de diaconie der Her vormde Gemeente van Roterdam. Nederlands Instituut te Parys. De in gebruikstelling door Prins Bernhard van het Nederlands Instituut te Parijs op vrijdag 11 januari, zal onder meer bijgewoond worden door de president van de Franse republiek, de minister van Onderwijs van Frankrijk en de Nederlandse minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de ambassa deurs in Frankrijk van Nederland. België en Luxemburg. Defensiebijdrage. Tijdens de vergade ring van de staten der Nederlandse Antillen is de regering gemachtigd 1 miljoen in het algemeen reservefonds te storten voor de defensie-bijdrage aan Nederland. Premier Jonckheer legde de nadruk op de plicht der Antillen om in de defensie bij te dragen en ontkende, dat de Antillen schulden in dit op zicht aan Nederland hebben. Het door de beeldhouwer J. G. Wertheim vervaardigde borstbeeld van de in 1952 overleden toneelspeler Cor Ruys is door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen aan de gemeente Rotterdam in bruikleen afgestaan. De overdracht van het beeld, dat een plaats krijgt in de Rotter damse Schouwburg, zal aldaar geschieden op donderdag 10 januari 's middags om drie uur. Het ligt in de bedoeling van de burgemeester het in bruikleen namens het gemeentebestuur te aanvaarden. Gloster Meteor op rail achter versneld voorbijgereden trein De sergeant-vlieger Reiss van de Ko ninklijke Luchtmacht heeft maandagmid dag zijn Gloster Meteor in een noodlanding aan de grond gebracht tussen de stations Barneveld-d'— -n Barneveld-Voorthuizen. Het vliegtuï de tegen de spoordyk en kantelde geiL~.keiyk op de rails. De piloot kon ongedeerd het beschadigde toestel ver laten. Maandagavond is met een 50-tons kraanwagen de Gloster Meteor van de rails gelicht. Hedenmorgen is het treinverkeer op de lijn hervat. De piloot kreeg tijdens zijn vlucht navi- gatiemoeilijkheden en kon met de resteren de brandstof geen enkele vliegbasis meer bereiken. Hij besloot een noodlanding te maken op een weiland tussen de aldaar talrijke boerderijen. Het zicht was sle'cht. In de dalingsmanoeuvre ontdekte de piloot de spoorlijn, waarop de trein naar Barne- veld-dorp reed. De bestuurder en reizigers van deze trein zagen het vliegtuig recht op zich afkomen. De treinbestuurder ver hoogde zijn snelheid terwijl de piloot de daling versnelde. De trein was juist voor bij, toen de Gloster Meteor op de spoorlijn kantelde. De Eerste Nederlandse Horeca Vakbeurs, die in het bijgebouw van het RAI-gebouw te Amsterdam tot vrijdag wordt gehouden, is maandag opengesteld. Op deze beurs worden in 130 stands de meest uiteen lopende artikelen en apparaten voor het Horeca-bedrijf geëxposeerd en gedemon streerd. Een de neus prikkelende koffie- geur, afkomstig van talloze expresso- apparaten, overheerst op de beurs. Lodo keek om zich heentoen opende hij de deur van het kastje. Er stonden allerlei potjes en flessen in; vooraan stond een kom, gevuld met een geheimzinnig glinsterende, rode vloeistof. „Wat zou dat zijn?", mompelde Lodo. Hij pakte voorzichtig de kom uit het kastje en keek er in. Het vocht had een mooie kleur en toen het licht er op viel kreeg het een glans als van goud, Lodo boog zich voorover en rook er aan.... 15-16 Dr. W. A. G. van Everdingen, die verbon den is als arts-specialist aan de Gemeen telijke Geneeskundige en Gezondheids dienst te Utrecht, heeft in de afgelopen jaren een kankertherapie ontwikkeld, waarover thans door de medische univer siteitskliniek te Keulen mededelingen zijn gedaan. ADVERTENTIE Het beste dagelijkse middel ter optrekking en verkwikking. oa Idioot dat ik ben!, zei hij in de grootste opwin- ding, bespottelijk idioot!! Verontschuldigt u mij. Zonder verder nog iets te zeggen, verliet hij in grote haast de ziekenkamer en rende de trappen af. De chauf feur zat achter het stuur en las rustig een krant. Naar het hoofdbureau, schreeuwde Muck, zo vlug mogelijk naar het hoofdbureau! Onderweg overlegde hij snel. Hij dacht aan het bezoek aan Others en Abner een blonde vrouw betaalde iedere maand vijfhonderd mark aan deze vrouwenjager, aan Wiens morele defecten geen twijfel meer bestond. Men mocht dus vermoeden, dat Albertz iets bezat, waar mede hij die blonde vrouw in zijn macht had en haar kon afpersen, doodgewoon afpersen. De betalingen bleven uit, en Albertz begon te dreigen wat al een prachtig motief voor een moord zou zijn. Een moord, die gepleegd was door iemand, die de toestanden in het flatgebouw precies kende, die sterk' was en zo behendig als een kat. Stop, zei hij tot zichzelf. Nu draaf je door. De schoen- afdruk onder het lichtknopje past niet bij degene, die je nu op het oog hebt. Muck schudde het hoofd. Hij wilde de zaken niet vereenvoudigen, maar het beeld van de blonde vrouw, die bij het doorzoeken van de flat gestoord werd, verliet hem niet. Op het hoofdbureau gekomen, liep hij ogenblikkelijk naar zijn kantoor. Hij smeet zijn hoed neer en rukte de deur naar de kamer van Dickhoff open. Dickhoff!, schreeuwde hij, waarom voor de duivel is die kist nog niet geopend? De kleine Dickhoff kroop bijkans in elkaar. Hij kende zijn chef maar al te goed en wist dat het oppassen was. als Muck's oren rood waren. Hoe weet ik dat?, antwoordde hij beverig, eerst moesten vingerafdrukken genomen worden en toen heeft u zélf bevel gegeven, dat het slot niet geforceerd mocht worden. Dat klopte inderdaad. Muck had de betrokken inspec teur gezegd, dat de geldkist alléén geopend mocht worden, als het slot niet geforceerd behoefde te. worden, omdat later misschien nog sleutelafdrukken genomen moesten worden. Vertaald uit het Duits Copyright: Cosmopress, Génève Oorspr. titel: „Toen de champagne werd geserveerd" Tien minuten later verscheen Dickhoff met de geldkist. Het was een zwaar werkje, commissaris, zei Dick hoff, die kist is erg kostbaar. Ze is dubbelwandig. We hebben het slot eruit gebrand. Muck zei niets. Hij beefde. Hij sloeg het deksel op. Er lagen enkele papieren in; een verzekeringspolis, een huurcontract, enkele persoonlijke bescheiden. Geheel onderin de kassette lag een foto. Het was een meesterlijke portret-opname van Dorothea Werdohl Muck keek er met grote belangstelling naar. Zij was met half tegenlicht genomen, zodat haar grote, donkere ogen bijna het gehele beeld beheersten. Ze hield haar hoofd in de hand gesteund. De tweede blikvanger van het portret was een grote ring, die zij aan de middel vinger droeg. In een brede, enigszins ouderwetse zetting zat een hoog geslepen steen. De lichtreflexen op het kleinood vormden een opvallend contrast met de bleke gelaatstint. De fotograaf had kennelijk zowel op het gelaat als op de steen het accent willen leggen. De laatste tijd vind ik nogal wat foto's, dacht Muck. Het begint langzamerhand te veel van het goede te worden. Hij draaide het portret om. Er stond geen op dracht op de achterkant geschreven. Het was echter duidelijk, dat de foto uit een album afkomstig was. In de hoeken waren nog sporen van lijm te vinden. De foto - was overigens niet zorgvuldig behandeld; er zaten hier en daar lichte knikjes in. Muck was nauwelijks zijn verbazing meester. Hij had gemeend iets héél anders in de kist te vinden, één of ander duidelijk bewijs voor afpersing. Was het deze foto, die de moordenaar gezocht had? Had hij soms vergeten de kist te openen, toen hij door het bellen gestoord werd? Vreemd. Bij de briefdoorslagen van Albertz ontbraken er twee. In de ene brief moest op een bepaalde plaats het woord „fotografie" en in de andere het woord „18 februari" gestaan hebben. Foto's had hij thans genoeg en op de 18de februari werd Irmgard Christensen ver- het socialistisch realisme, aldus het blad. rustig te wachten. moord. Maar hoe was de samenhang van alles? Hoe was ~LE" yar!neer ™e,n er m,et een hamer °P slaat?de samenhang met „export Argentinië" en met de blonde vrouw, die iedere maand vijfhonderd mark op Albertz' rekening stortte? Mevrouw Werdohl was donker, dat maakte het juist zo moeilijk. Het was laat in de middag, bijna al het begin van de Ik moet die kassette hier hebbenen open! Muck ging achter zijn bureau zitten. Dat hij daaraan niet had gedacht, het meest logische! Hij dwong zichzelf avond, toen Termühlen bij het huis van mevrouw Wer dohl kwam. Hij had het op kantoor vrij druk gehad en zich moeten haasten om niet nóg later te komen. Het zonlicht kleurde nog net de hemel en de temperatuur was mild. Ditmaal werd hij door Jean, de butler, naar de winter tuin geleid. .Mevrouw Werdohl lag languitgestrekt in een tuinstoel, toen Termühlen binnenkwam. Zij was kennelijk in een boek verdiept geweest en begroette hem lachend. Het is eigenlijk niet in de haak, dat ik hier zo lig te luiei-en, zei ze, maar dat zijn mijn prettigste uren. Ik geniet er graag van. Ik vind niets mooier, Termühlen, als het felle daglicht langzaam verdwijnt en de scheme ring alle contouren begint uit te vlakken. Men kan dan zo heerlijk dromen Termühlen was er al aan gewend, dat mevrouw Wer dohl steeds een andere indruk maakte dan men van haar verwachtte, maar ook dit keer werd hij weer door haar houding verrast. De fletse kleuren van de kussens in haar stoel omlijstten haar donker geklede gestalte. De wintertuin was ruim. Voor de grote ruiten stdnden dozijnen uitgezoente planten en bloemen, kasrozen en typische boompjes met eigenaardig gevormde bladeren In de stenen muur aan de zijde van het huis waren enkele kunstige glas-in-lood ruiten aangebracht. Aan de ene zijde werd men omringd door de exotische pracht van bloemen en planten, die dof glansden in het avond licht, aan de andere, blinde zijde van de wintertuin bevonden zich de glas-in-lood ruiten, die wonderbaarlijk goed verlicht waren. Pakt u een stoel, mijnheer Termühlen, en kom naast mij zitten, zei mevrouw Werdohl uitnodigend. Hoe gaat het in de grote wereld? Als ik het zeggen mag, mevrouw, zei Termühlen, dan heeft u hier om u heen meer grote wereld dan ik in het zakelijke en nuchtere kantoor van mijnheer Amthor. Het is maar hoe men het opvat, Termühlen, ant woordde mevrouw Werdohl gelaten, maar hier in de wintertuin dringt nauwelijks het ritme van het dage lijkse leven door Ik krijg vaak de indruk, dat ik hier op een soort eiland zit en-daar ben ik, eerlijk gezegd blij om. Wilt u even op de bel drukken? Een kopje thee zal ons wel smaken, denk ik zo. (Wordt vervolgd). Sinds enige jaren houdt een werkgroep van deze kliniek zich bezig met de chemo therapie bij kanker. Naar aanleiding van door dr. Van Everdingen ontwikkelde pre paraten en de resultaten van de eerste be- handelingsproeven in Nederland wordt sinds juli 1955 de therapie van dr. Van Everdingen ook in de Keulse kliniek toe gepast. In het Duitse medisch-wetenschappelijke tijdschrift „Medizinische Klimik", worden door de werkgroep van de Keulse kliniek mededelingen gedaan over de klinische re sultaten, bereikt met de preparaten bij de therapie van kanker. Van de 62 in vijftien maanden behandel de patiënten vertoonden 9 een objectieve verbetering met teruggang van de klinische symptomen, terwijl bij 80 percent van de meestal in het ergste stdium van kanker verkerende patiënten een duidelijke ver betering van de algemene toestand werd waargenomen, gedeeltelijk met gewichts toeneming en vermindering van de subjec tieve bezwaren. De door dr. Van Everdingen ontwikkelde preparaten zijn een injectie vloeistof van leverextractdialysaten en een concentraat van emzymsystemen, waardoor het tot zich nemen van grote hoeveelheden, rauwkost door de patiënt overbodig wordt. In Keulen werd allereerst de nieuwe therapie toegepast bij patiënten bij wie een chirurgische of stralentherapeutische be handeling geen zin meer had. De opvallen de beïnvloeding van het ziekteverloop met een duidelijke verbetermg van de algemene toestand die werd waargenomen, in som mige gevallen met objectieve verschijnse len van teruggaan van het gezwel, was voor de werkgroep aanleiding om de behande ling uit te breiden tot patiënten die bij het klinische vooronderzoek nog voor ope ratie in aanmerking schenen te komen. In het Duitse medisch-wetenschappelijke tijdschrift wordt een aantal gevallen nader besproken. Als totaalindruk geeft de werk groep als haar mening te kennen dat bij de behandelde patiënten het ongewoon lang aanhouden van de goede algemene toestand opvalt. Zo bleken vele patiënten ondanks uitgebreide processen tot wande lingen in staat. Deze gunstige indruk werd versterkt door stijging van de eetlust, ge deeltelijk met toeneming van het gewicht en het verdwijnen van pijnen, evenals van de overige lokale en algemene bezwaren. Geen enkele ongunstige beïnvloeding van het bloedbeeld werd waargenomen, in tegenstelling met de behandeling van cytos- tatica of stralen. In het tijdschrift wordt voorts een aan tal casuïstische mededelingen gedaan over de onverwachte gunstige beïnvloeding van desolate gevallen, waarna de werkgroep erop wijst, dat bij het grootste deel der voor beoordeling in aanmerking komende patiënten, ongeveer 80 percent, een subjec tieve verbetering optrad met een sterke verbetering van de algemene toestand. Met het toepassen van enzymen bij de behandeling van kankerpatiënten wordt, aldus de werkgroep, een geheel nieuwe weg ingeslagen. De theoretische basis van deze therapie zal verder moeten worden uitgewerkt, maar, aldus het tijdschrift, wanneer het gelukt bij 9 van de 62 patiën ten, waarvan het grootste gedeelte pas in het allerlaatste stadium der ziekte onder behandeling kwam, een gunstige therapeu tische beïnvloeding te verkrijgen en bijna alle zieken gedurende lange tijd een goede algemene toestand behouden, dan is het gerechtvaardigd bij de enzym-therapie in veel grotere omvang dan tot nu toe het ge val was te gaan toepassen. De werkgroep merkt tenslotte op, dat met deze preparaten geen „wondergene- zingen" bereikt kunnen worden. Alleen reeds de mogelijkheid om de patiënt een lang lijden te besparen en hem daarenboven gedurende langere tijd ambulant en zonder klachten te houden betekent, volgens de werkgroep, een belangrijke stap vooruit, die verplicht tot een diepgaand verder klinisch en enzymchemisch onderzoek. DINSDAG 8 JANUARI Minerva: „Invitation to the dance", alle leeft., 8.15 uur. Luxor: „Jungle der misdaad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „0815, hot einde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. LidO; „Onvergankelijke melodie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De avonturierster van Beiroet", 18 jaar, 8 uur. Cinema Palace: „Don Juan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Manon", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouw burg: Rotterdams Toneel met „Op hoop van zegen", 8 uur. WOENSDAG 9 JANUARI Minerva: „Invitation to the dance", alle leeft., 8.15 uur. Luxor: „De wereld der stilte", alle leeft., 2 uur; „Jungle der Misdaad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „08—15, het einde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LidO: „Onvergankelijke melodie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De avontu rierster van Beiroet", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Cinema Palace: „Don Juan", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Roxy: „Manon'', 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. Concertgebouw: Emigratie <~or- lichtingsavon over Canada van Gewestelijk Arbeidsbureau, 8 uur. Jansstraat 83: Een goddelijk ultimatum „Er zal geen tijd meer zijn!", 8 uur. Wijkgebouw Gedempte Oude Gracht: Ned. Ver. voor natuurgeneeswijze, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6