Hotac had zeer grote moeite met staartclub Oranje-Zwart Golden Fiction OVRA van laatste plaats door overwinning op HVS Onder ons gezegd... Donderdag gaat in Beverwijk het Hoogovenschaaktoernooi van start Dames Rapiditas gaven Die Raeckse goed partij DINSDAG 8 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 DE VOLLEYBALCOMPETITIE Nederland won opnieuw het studententoernooi Voetbal Negentien spelers voor de centrale training Nederlands militair team oefent tegen BW DE TAFELTENNISCOMPETITIE Dammen Persoonlijk kampioenschap district Kennemerland Gewest Zeeland van de KNSB opgericht Boksen Martin-Pozzali om de titel vlieggewicht Forum over voetbalpool Non-leagueclubs treffen het niet bij de loting Wielrennen Baldini is prof geworden „Pedaalridders" won hometrainertoernooi in Amsterdam Duitse wielrenners in Amerikaanse zesdaagsen DWT versloeg VZV in de waterpolocompetitie Sport in 't kort **.locli maar liever NEDERLANDERS VOOR HETE VUREN Ook gisteravond was de strijd in de eer ste klasse heren van de vollcybalcompetitic weer bijzonder fel. Eclecta mocht tegen Santpoort tevreden zijn met een punten verdeling. De Santpoortenaren beschikken over een uitstekende aanval en ook hun verdediging levert voldoende af om de aanval op de juiste wijze te voeden. Eén grote tactische fout maken de groen-witten echter: zij nemen met serveren te veel risico, waardoor veel punten verloren gaan en dit is met dergelijk veldspel beslist niet nodig. De eerste set ging hierdoor naar Eclecta; ook de overige sets hadden door een andere speelwijze meer kunnen op leveren. De eerste set van deze aantrekkelijke wedstrijd had een bijzonder spannend ver loop. Na 8-8 nam Santpoort met 11-8 de leiding, via 11-11 nam Eclecta de leiding over (14-11), maar de score kwam weer in evenwicht: 14-14 en 15-15. Uiteindelijk won Eclecta deze set, waarin Boukes door zijn tactisch spel opviel, met 17-15. In de tweede game had het spel van Santpoort een rommelig karakter en won Eclecta deze set na 10-4 (time-out voor Santpoort) met 15-8. Het'goede aanvalsspel van Santpoort werd pas beloond in de derde set (15-8). In de laatste game was het wederom Santpoort dat vooral door goed smashen van Raap de winst behaalde. Na 7-1 kon Eclecta de achterstand reduceren tot 13-9, maar Santpoort had toen beslist een meer derheid en won dan ook met 15-9. Door dit resultaat blijven de posities van beide ploegen op de ranglijst gelijk. OVRA won Scheidsrechter A. de Graaf bekeek de techniek van de OVRA- en HVS-spelers nogal critisch, waardoor de strijd nogal gedrukt werd. HVS 2 was niet in zijn sterkste opstelling en OVRA, dat zijn ge ringe aanvalskracht trachtte te compen seren met listige passes vlak achter het net, had de eerste sets weinig moeite met de ook al niet sterk aanvallende HVS'ers. Met 15-12 en 15-7 nam OVRA een nut tige 2-0 voorsprong. In de derde game wer den de Rijksambtenaren voor een 7-2 ach terstand geplaatst, maar via 7-7 verkreeg OVRA toch de leiding: 12-9 en 14-12. Het volharden in kort gespeelde ballen vlak achter het net - dat toen geen enkele ver rassing meer bood en in het geheel niet afgewisseld werd - stelde HVS in staat om via 14-14 deze set met 16-14 te winnen. In de laatste set kon HVS aanvankelijk de score in evenwicht houden (7-7), maar een technisch overwicht bracht OVRA de winst: 15-8. Door deze zege heeft OVRA de laatste plaats aan de reserves van Die Raeckse gelaten. De reserves van Die Raeckse moes ten n.l. gisteravond de winst aan Velox laten. Die Raeckse heeft Velox - met de drie gebroeders Verheem - echter kranig partij gegeven, zoals de setstanden ook aantonen: 15-7, 12-15, 15-11 en 15-11. Dames OVRA heeft van Velox maar weinig tegenstand ondervonden en met 15-2, 11-15, 15-9 en 15-11 gemakkelijk beide punten kunnen bemachtigen. Na een slechte start heeft AVC de dames van De Blinkert met 11-15, 15-7, 15-11 en 15-5 geklopt. Hoewel Rapiditas en Die Raeckse tech nisch zwak speelden - hetgeen overigens door de leiding in de hand werd gewerkt - hebben beide ploegen door hun strijdlust Nederland heeft opnieuw het internationaal studenten sporttoernooi, dat in Amsterdam werd gehouden, gewonnen. De eindstand luidt: 1. Nederland 279 punten; 2. Indonesië 253 punten; 3. Suriname 240 punten; 4. Ne derlandse Antillen 232 punten; 5. Verenigde Staten 118% punten; 6. Internationals 62'/i p. Een spannender slot dan de basketbal- wedstrijd NederlandSuriname, die de be slissing in dit spectaculaire onderdeel moest brengen, had het toernooi niet kunnen hebben. Beide landen hadden hun sterkste ploegen In het veld gebracht. Bij Nederland speelden international Gerritsen en de oud-internatio nals Sibeyn, Reneman en Van Ling, Suri name had Guda, die bij de voorgaande wed strijden als coach was opgetreden, binnen de lijnen, terwijl Kamperveen nu de belangrijke taak van non-playing-captain had overge nomen. Nederland overrompelde de zenuw achtige Surinamers en nam snel een 7-1 voor sprong. Maar Sibilo, Visser, Guda en Bergen zorgden er wel voor dat de achterstand niet te groot werd en bij de rust was de voor sprong van Nederland gekrompen tot 22-17. Na de hervatting kwamen de Surinamers los. Onder groot enthousiasme van de vele toeschouwers liep Suriname in en kwam bij 23-24 voor. Via 28-32, 32-36 en 38-44 ging de laatste anderhalve minuut in, waarin Suriname topscorer Sibilo wegens vijf per soonlijke fouten moest missen. De streng fluitende scheidsrechters hadden de grootste moeite om het spel in de hand te houden, maar verder dan drie doelpunten bracht Nederland het in die laatste periode niet, zodat Suriname met 44-41 won. Dit be tekende niet alleen een prolongatie van de eerste plaats bij basketbal maar tevens het veroveren van de derde plaats in het eind klassement op de Antillen. Topscorers bij Suriname waren: Sibilo 6-4, Visser 3-9, Flu 0-6. Guda 2-2 en Bergen 2-2. De laatste uitslagen van het toernooi lui den: Basketbal: Verenigde StatenAntillen 39- 20; SurinameIndonesië 6315; Nederland- Verenigde Staten 61-34; AntillenIndonesië 39-33; SurinameNederland 44-41. Eindstand basketbal: 1. Suriname; 2. Ne derland; 3. Verenigde Staten; 4. Antillen; 5. Indonesië. Schaken: Nederland—Indonesië 3-1; Indo nesië—Verenigde Staten (niet opgekomen) 4-0; NederlandInternationals (niet opgeko men) 4-0; SurinameIndonesië 2-2; Antillen Suriname 3-1; Nederland—Antillen 4-0. Eindstand schaken: 1. Nederland; 2. Indo nesië; 3. Antillen; 4. Suriname; 5. en 6. Ver enigde Staten en Internationals. Biljarten: IndonesiëNederland 2-0; Indo nesië—Antillen 2-0; Antillen—Suriname 0-2; NederlandSuriname 0-2; IhdonesiëSuri name 2-0; AntillenNederland 0-2. Eindstand biljarten: 1. Indonesië; 2. Suri name; 3. Nederland; 4. Antillen. De Indonesiërs Injo en Dol Lalisang heb ben voor de grootste verrassing in het toer nooi gezorgd door Nederland in het onder deel bridge te onttronen. In de vier voor gaande jaren won Nederland namelijk altijd net bridge. De eindstand luidt: 1. Indonesië; 2. Nederland; 3. Suriname; 4. Antillen; 5. Verenigde Staten. toch voor een boeiende wedstrijd kunnen zorgdragen. Het werd na de eerste set Die Raeckse duidelijk dat deze wedstrijd niet zoals gewoonlijk gemakkelijk gewonnen kon worden. Rapiditas liet zich in de eerste set van haar beste zijde zien en won - zij het met gering verschil - deze set met 15-13. In de tweede set was het opvangen van Rapiditas slecht en Die Raeckse, dat als ploeg boven de zwart-witten uitstak, kon gemakkelijk winnen (15-6). In de derde game ging aan vankelijk de score gelijk op (4-4), maar toen hierna Hannie Witkamp aan serve kwam, bezorgde zij Die Raeckse een 12-4 voorsprong. Els van Veen knabbelde, even eens met goed serveren, van deze achter stand iets af en Rapiditas kon vooral door uitstekend werk van Kittie Hoevens en Elly Claassen inlopen tot 14-11. Het team van Gonnie Takken liet zich echter niet verrassen en keerde het getij, zodat met 15-11 de winst bij Die Raeckse kwam. In de laatste set ging de strijd aanvan kelijk gelijk op (5-5), maar de Rapidianen bleken toen hun kruit verschoten te heb ben. Met 15-10 won Die Raeckse ook de laatste set. Hannie Witkamp was bij de rood-witten goed op dreef. De uitslagen De uitslagen van gisteren luidden: Dames: VeloxOVRA 1-3, De Blinkert AVC 1-3, RapiditasDie Raeckse 1-3. Heren: Die Raeckse 2Velox 1-3, OVRA —HVS 2 3-1, Eclecta—Santpoort 2-2, WIK 3HPS en SV 2-2, BoruDe Blinkert 1-3, Die Raeckse 3HVS 3 3-1, Spaarnestad OVRA 2 3-1, De Blinkert 2Ready 0-4, DSS—WIK 2 2-2, Gios 2—Boru 2 3-l.VVSH HBC 2 3-1, VVSH 2—OVRA 3 3-0, P\yN~ Velox 2 4-0, Eclecta 3Santpoort 2 1-3, AW—WIK 1-3. Programma Het volleybalprogramma vermeldt voor woensdagavond een aantal interessante wedstrijden, waarvan de hoofdklassewed strijd HVS—Groen Wit en de strijd tussen CIÖS en Velox wel de hoofdschotel vormt. Hoewel wij de Zaankanters de mindere achten van de HVS'ers, zullen Clay en zijn mannen toch op stugge tegenstand moeten rekenen. Het programma luidt: Heren: hoofdklasse: HVS—Groen Wit aanvang 8 uur; eerste klasse: PSVHRa piditas aanvang 7 uur en CIOSVelox aanvang 9 uur; tweede en derde klasse: HVS 3—Gios, PSVH 2—Boru, Eclecta 2— Blinkert, CIOS 4—Gios 2, CIOS 3—Sizo, SSO—VVSH 2, AW—Gios 3, CIOS 2—HBC 2,. OG—Boru 2, OVRA 4—HBC 3, Santpoort 2PWN, Rapiditas 2Eclecta 3. Dames: eerste klasse: HBSDie Raeckse 2, aanvang 7 uur; VesmiaOG, aanvang 8 uur; MHBS—HBC, aanvang 9 uur. Met het oog op de interlandwedstrijd Spanje—Nederland, die op 30 januari in Madrid wordt gespeeld, heeft de keuzecom- missie van de K.N.V.B. 19 spelers uitge nodigd vóór de cen'rale training in Boxtel. De spelers zijn: doel: De Munck (Fortuna) en Pieters Graafland (Ajax); achter: Wiersma (P.S.V.), Kuys (N.A.C.) en Odenthal (Enschedé); midden: Notermans (Fortuna), Van der Hart (Fortuna), Klaassens (V.V.V.), Schaap ('t Gooi) en Kerkum (Feyenoord); voor: Moulijn (Feyenoord), Voges (En schedé), Appel (Fortuna), Wilkes (V.V.V.), Bosselaar (Sparta), Van der Linden (D.O.S.), Cor van der Gijp (Feyenoord), Angenent (Fortuna) en Walhout (N.O.A.D.). Van de zijde van de keuzecommissie van de K.N.V.B. vernamen wij nog, dat het in de bedoeling heeft gelegen ook Schouten (Feyenoord) op te nemen in de groep van spelers voor de centrale training. Tengevol ge van een verwonding, die deze speler enkele weken geleden heeft opgelopen, is de Rotterdammer echter niet beschikbaar. Lenstra (Enschede) heeft de laatste tijd eveneens last van een blessure. De K.C. heeft hem derhalve niet voor de centrale training uitgenodigd. Van der Linden (D.O.S.) en Angenent (Fortuna) kwamen niet eerder voor het volgen van de centrale training in aanmerking. De K.N.V.B. stelt nog pogingen in het werk om Rijvers, thans speler van de Fran se eerste divisieclub St. Etienne, beschikbaar te krijgen voor de wedstrijd tegen Spanje. Het is evenwel de vraag of deze club Rijvers af zal willen staan. Het Nederlands militair voetbalelftal speelt woensdag 16 januari op het terrein van An- derlecht een lichtwedstrijd tegen het mili taire elftal van België. In verband hiermede komt het Nederland se team op woensdagavond 9 januari in het stadion „De Vliert" in Den Bosch tegen B.V.V. in het veld. Het elftal is voor deze 1 te oefenwedstrijd als volgt samenge steld: doel: Van Dijk (Sparta), achter: Van der Veen (Leeuwarden) en Van der Meer (A.D.O.); midden: Nagtegaal (D.O.S.l. Schil den (Voiendam) en De Zwart (Willem II); Voor: Bosselaar (Sparta), Bisschops (Rapid), Oonk (Enschedé), Ruten (M.V.V.) en Jans sen (Enschedé). Reserves: Van der Voort (R.C.H.), Paau- wen (H.V.C.), De Bruyn (N.O.A.D.), Luy- ten (N.A.C.) en Corpeleyn (Excelsior). België, dat met Nederland en Luxemburg in groep C 3 van de Europese zone van het internationale militaire voetbaltoernooi is ingedeeld, won op 3 januari de eerste wed strijd met 51 van Luxemburg. De tweede helft van de tafeltenniscompe- titie is begonnen. In de eerste klasse heeft Hotac de grootst mogelijke moeite gehad om het staartteam Oranje Zwart de baas te worden. In het dubbelspel met de stand vijf-vier voor Hotac steeg de spanning ten top. Oranje Zwart won de eerste game met 2116, verloor de tweede met 2119 en kwam in de derde met 20-19 voor te staan. Weenink beantwoordde toen een serveer bal met een aanvalsbal, die het net raakte en juist op de OZ-kant terecht kwam. Met de cijfers 25-23 kon den de gasten toen nog juist de zege uit het vuur slepen. Nog een keer had de winst aan een zij den draadje gehangen, toen Moddemeijer de grootste moeite met van Gastelen had. Moddemeijer won de eerste game met 21- 18, vex-loor de tweede met 26-24 en won uiteindelijk de beslissende game met 24-22. De oorzaak van deze moeizame strijd moest worden gezocht in het opstellen van Can- jels bij de gastheren en in de slechte vorm, waarin Weenink keerde. Deze immers ver loor van Rijkelijkhuizen met 21-9 en 21-14 en van Canjels met 28-26 en 23-21. Voorts moest Moddemeijer buigen voor dezelfde Rijkelijkhuizen en Canjels en dat met flinke cijfers. De wedstrijden om het persoonlijk kam pioenschap dammen zullen deze week in het district Kennemerland aanvangen. Daar de uitslag tevens bepalend is voor plaatsing in de finale van het kampioenschap van Noord holland kan een spannende krachtmeting worden verwacht. De hoofdklasse spelers zijn in twee groe pen ondergebracht. Groép A omvat de vol gende spelers uit Haarlem en directe om geving: P. Hollenberg en P. Mul van V.K.D.; J. Warmerdam, W. v. Leuven en J. Draaijer van St. Bavo; N. Blom en A. Douma van H.D.C.; J. Kroon, Haarlem O.K.; L. Fopma K.N.C. en H. v. Berk, 't Oosten. In groep B werden de volgende zes spe lers van DCIJ geplaatst: M. Krijgsman, W. v. Wort, R. v. d. Berg, G. Postma, J. van Stra ten en T. Tielrooij. Van groep A gaan 3 spelers en van groep B 2 spelers over naar de finale, die met de finalisten 1956, F. Slot, B. Dukel en II. Be- liën zullen uitmaken wie de kampioenstitel toekomt. Ook voor de kampioenstitel eerste klasse bestaat grote belangstelling; 18 spelers lieten zich voor deelneming inschrijven, waaronder enige aankomende spelers, onder andere H. C. v. d. Vossen, jeugdkampioen 1955. De eer- steklasse werd eveneens in twee groepen ge splitst. Van elke groep gaan de twee hoogst- aankomenden over naar de finale. Voor de titel tweedeklasse hebben zich 10 gegadigden gemeld, terwijl voor het jeugd kampioenschap 5 spelers werden ingedeeld. St. Bavo kampioen In de door de H.D.C. georganiseerde com petitie voor vijftallen is het team van St. Bavo er na spannende strijd in geslaagd het kampioenschap te behalen. Dit resultaat werd bereikt in een door gelijke aankomst met H.D.C. a noodazkelijk geworden beslis singswedstrijd, welke met 64 door St. Bavo werd gewonnen. De eindstand luidt: I. St. Bavo 8 6 1 1 13 2. H.D.C. a 8 6 1 1 13 3. K.N.C8 3 14 7 4. H.D.C. b 8 2 15 5 Hoe dapper het verzet van Oranje Zwart dus ook was, opnieuw werd met klein ver schil verloren. Hotac behield zijn voor sprong op zijn concurrenten. De overige uitslagen waren: Heren 3D Hotac 3—TYBB 3 5—5, 4B Togido 10— Columbia 3 82, 4D Heemskerk 4Geel Wit 3 2—8, 4E Togido 12—DSB 2 1—9; Dames 4C ReadyWinfried 2 100, Togi do 2Columbia 73. Dit weekeinde komen ook de overgangs- klassers weer aan de beurt. Aller belang stelling zal zonder twijfel uitgaan naar de belangrijke ontmoeting tussen TOG en To gido, resp. nummer 2 en 1 op de ranglijst. Heemstede ontvangt voorts Povac 2 en zal er goed aan doen alle krachten in te span nen. GTTCHBC is voorts nog een inte ressante derby. In Vlissingen is het gewest Zeeland van de KNSB opgericht in een vergadering van de Zeeuwse clubs onder leiding van de heer F. A. Kolijn. Als nieuwe leden van de KNSB traden toe Vlissingen, Oostburg, Veere, Groede en Tholen. Het voorlopige bestuur werd samenge steld uit de heren H. J. J. Derckx in Hein- kenszand, voorzitter; F. A. Kolijn, Oost burg, secretaris en M. H. van Prooijen, Oostburg, penningmeester. De technische commissie zal bestaan uit mevr. Louisse, Goes, schoonrijden en de heren P. I. Sim pelaar, Oostburg; W. S. Mijnheer, Vlis singen; A. Haag, Middelburg en Gilles de Jager, Wolphaartsdijk. De provinciale langebaankampioenschap- pen werden toegewezen aan Heinkenszand, die voor schoonrijden aan Middelburg en Oostburg. De Spanjaard Young Martin. Europees kampioen vlieggewicht en zijn officiële uit dager, de Itliaan Aristides Pozzali, hebben een contract getekend voor een titelgevecht om het vlieggewicht kampioenschap van Europa. Enige dagen geleden waren er moei lijkheden gerezen, daar de heer Avernin, de manager van Martin, in het contract een clausule wenste te zien opgenomen, waarin de Italiaan zich verplichtte na het behalen van de Europese titel binnen drie maanden een revanche-partij tegen Young Martin te boksen. De manager van Pozzali weigei'de deze clausule te accepteren. Beide partijen hebben zich nu op het stand punt gesteld vrij te willen zijn om na het gevecht dat 2 februari in het sportpaleis van Milaan zal worden gehouden, over een nieuw contract voor een eventuele revanche-partij te onderhandelen. Op 18 januari zal 's avonds in de grote aula van het koninklijk instituut voor de tro pen een voetbalforum voor genodigden wor den gehouden, waarbij de problemen rondom de voetbalpool in discussie zullen worden ge bracht. Organisatrice van de avond is de af deling Amsterdam van de KNVB. De voor zitter van het forum zal zijn dr. C. Spoelder. Als leden hebben zitting mr. P. A. Blaisse, Piet Bakker. P. Beijersbergen van Henegou wen, G. Kruyver, Jan de Troye, dr. J. C. Tetzner, mr. dr. Th. van Veen en mevrouw Martie Verdenius. Bekervoetbal in Engeland De drie non-leagueclubs, die zich hebben gehandhaafd in de strijd om de Engelse voetbalbeker, hebben geen geluk gehad bij de loting voor de vierde ronde. New Brigt- ton heeft het bijzonder ongelukkig getrof fen. De ploeg moet bij de eerste divisieclub Burnley op bezoek. Voor Rhyl ligen de pa pieren iets gunstiger, al zal het niet ge makkelijk voor het team zijn Bristol City (tweede divisie) op eigen terrein te ver slaan. Voor Peterborough is het resultaat nog minder prettig. Eerst zal deze non- leagueclub de „replay" tegen Lincoln City (tweede divisie) tot een goed einde moeten brengen. Lukt dit dan volgt een uitwed strijd tegen de winnaar van Huddersfield TownSheffield United, een duel tussen teams uit divisie twee. Clubs uit Lancashire zoals Burnley, Blackpool, Everton, Manchester United en Manchester City hebben in het algemeen niet over geluk te klagen. Bekerhouder Manchester City komt indien de ploeg de over te spelen wedstrijd tegen New castle United tenminste wint tegen een derde divisieclub uit, wat ook het geval is met league-kampioen Manchester United. Burnley, Blackpool en Everton spelen op eigen terrein. Burnley tegen New Brighton, Blackpool tegen Fulham en Everton tegen Westham United. Het mag dan waar zijn, dat runner-up Tottenham Hotspur het „thuis" tegen Chel sea heel moeilijk zal krijgen, een prettige omstandigheid voor de „Spurs" blijft toch, dat deze Londense derby zeker een kasstuk zal worden, zodat Tottenham er nooit slechter van wordt. Hoewel Arsenal in een uitwedstrijd de winnaar van de ontmoeting tussen de der de divisieclub Newport County en Sout hampton moet bestrijden, zullen de Lon- denaren slechts met een gematigd optimis me de reis naar Southampton of Newport aanvaarden, want het zijn juist de ploegen uit de derde divisie, die voor verrassingen in de bekercompetitie plegen te zorgen. Precies 30 dagen na zijn triomf in Mel bourne in de Olympische wegwedstrijd heeft Ercole Baldini, houder van het werelduur record, zijn proflicentie ontvangen van de Italiaanse Wieier Unie. Bij zijn debuut als beroepsrenner op 27 januari in Parijs zal hij een aanval doen op de wereldrecords van de Zwitser Strehler voor de 5 en de 10 kilo meter met staande start (overdekte banen). Baldini heeft een contract gesloten met de Legnano-fabriek. Leandro Faggin, die in Melbourne Olympisch goud won in de tijd rit over 1 kilometer en als lid van de Ita liaanse achtervolgingsploeg, zal nog in de loop van deze maand Baldini's voorbeeld volgen. Hij zal vermoedlijk ook tot de ploeg van Legnano toetreden. Het traditionele home-trainertoernooi van „Olympia" om de „Dolfijnbeker", dat zon dagmiddag in Amsterdam werd gehouden, is gewonnen door „De Pedaalridders" uit Rot terdam. De uitslag luidde: 1. „De Pedaalridders" (Rotterdam), de 4 x 2 km en 4 x 1 km in 8 min. 6.2 sec.; 2. „Apollo" (Rotterdam) in 8.6,4: 3. „Olympia" (Amsterdam) in 8.17,2; 4. „Le Champion" (Amsterdam) in 8.17,8; 5. „De Kampioen" (Haarlem) in 8.37,8; 6. „Ger maan" (Amsterdam) in 8.52,2; 7. „Kenne merland" (Beverwijk) in 9.18,2; 8. „Ulysses" (Amsterdam) in 9.22,6. Individueel werden de snelste tijden ge maakt door Van Rossum (Le Champion) op de tweemaal 1 kilometer: 1 min. 16,8 sec. en door Rijnders van „Olympia" op de twee maal 2 kilometers: 2 min. en 38,8 sec. De renners uit Haarlem en Kennemerland, die slechts sporadisch in home-trainerwedstrij den uitkomen, konden het tegen de rollen- specialisten uit Amsterdam en Rotterdam niet bolwerken. Alleen Koger van „De Kam pioen" leverde een goede prestatie. Hij leg de in de eindstand van de 2 kilometer beslag op de vierde plaats samen met de Rotter dammer Bastelaars van het winnende „De Pedaalridders". Het Berlijnse zesdaagse-koppel Heinz ZollHerbert Weinrich vertrekt op 16 januari naar de Verenigde Staten om al daar deel te nemen aan zeven wedstrijden. Zij zullen rijden in Cleveland (2228 januari), Milwaukee (5—11 februari), Buf falo (1824 februari), Minneapolis (1016 maart) Sint Louis (915 april) en New York (39 mei). Zoals men weet is de Nederlander Piet van Kempen onlangs naar de Verenigde Staten vertrokken om aldaar zesdaagsen te organiseren. Van Kempen is van plan zelf aan deze wedstrijden deel te nemen. Voor de tweede klasse heren van de water polocompetitie District Noordholland werd maandagavond in Velsen de wedstrijd VZV DWT gespeeld, in welke strijd VZV de eer heeft moeten laten aan de Haarlemmers. Tadat Fons Roozekrans een DWT-aanval met succes had afgewerkt en enige VZV- aanvallen door de DWT'ers gunstig waren beoordeeld, begin de VZV'er Mossel een overtreding en had Roozekrans weinig moeite met het nemen van de hem toege wezen strafworp om de ruststand voor DWT op twee-nul te brengen. Na de pauze waren de Velsenaren beter. Mossel verkleinde de VZV-achterstand. Ver der liet DWT het niet komen. De verdere VZV-aanvallen werden gekeerd en door de DWT-verdedigers in tegenaanvallen omge zet. Een ver schot van Roozekrans werd door Traksel van richting veranderd en belandde daarna in het VZV-doel. Nog gaf VZV zich niet gewonnen. Wederom strandden de aan vallen op het DWT-bolwerk en na een voor zet van Roozekrans bracht Westerman ten slotte de DWT overwinning op vier-één. Voor dezelfle afJeling heeft HVGB 2 in Alkmaar de strijd aangebonden tegen DAW, dat met vijf-drie de strijd won. NOORSE PLOEG. De Noorse hardrij- dersploeg, die op 12 en 13 januari in Trond- heim tegen Zweden zal uitkomen, is als volgt gekozenHroar Elvenes, Sverre Haugli, Finn Hodt, Knut Johannesen, Tor- stein Seiersten, Jan Kristiansen, Rolf Troeen e:i Roald Aas. ADVERTENTIE Een gulden genieting voor 80 cent DONDERDAGMIDDAG om vijf uur zullen de eerste zetten op de schaakborden van de matadoren Gideon Stahlberg (Zweden), Albéric O'Kelly de Galway (België), Aleksander Matanovic (Joegoslavië), Hermann Pilnik (Argentinië), Roman Toran (Spanje), Hein Donner, Theo van Scheltinga, Haye Kramer, Eddy Spanjaard en Johan Bink (allen Nederland) gedaan worden: het Beverwijkse Kennemertheater zal dan weer 11 dagen lang een schaak-arena zijn, waar de aantrekkelijke sfeer van het jaarlijkse Hoogovenschaaktoernooi de aandacht zal trekken. Twee dagen later volgt de intocht van schaakenthousiasten uit binnen- en buiten land, officials en belangstellenden. Het Kennemertheater zal dan te klein zijn om dit gezelschap te bergen. Aller aandacht zal uitgaan naar de officiële opening door prof. dr. J. F. ten Doesschate, wiens grote belangstelling voor dit schaakfeest bekend is. Dan pas is het echte Hoogoventoernooi begonnen, de gezamenlijke maaltijden in hotel Ter Burg zullen een aanvang nemen en elke gelegenheid zal worden aangegre pen om de vriendschappelijke contacten tussen de schakers uit alle winstreken te verstevigen. Met spanning zal men de verrichtingen van de grote Zweed Stahlberg volgen, die in de Belg O'Kelly wel zijn grootste con current zal zien. En terecht. O'Kelly heeft juist een fraaie prestatie in Hastings gele verd. Na hevige strijd moest hij de eerste plaats afstaan aan de Deen Larsen en de Joegoslaaf Gligoric. De Belg eindigde met de IJslander Olaffson met slechts een halve punt achterstand op de 2e plaats. Prognoses moeilijk De Hollanders zullen hun uiterste best doen om een eervolle plaats te verkrijgen. De sympathieke Van Scheltinga zal zijn bi vak in Beverwijk opslaan om in de beste concentratie voor het schaakbord te kun nen verschijnen. De jonge Bink (in de wan deling Johnny) heeft eveneens deze ver standige weg gekozen. Aan voorspellingen durven wij ons niet te wagen, maar wij kunnen er zeker van zijn, dat hij de uit nodiging voor dit Hoogoventoernooi zal willen beantwoorden met resultaten, die hem tot meester zullen bestempelen. De Hollandse ploeg bezit in Hein Donner een meester, die met zijn begaafdheid in staat is om het de buitenlanders zeer lastig te maken. Een eerste voorwaarde is echter, dat hij zich dan goed zal moeten concen treren. Dan zou hij wel eens voor verras singen kunnen zorgen. Trofeeën In de hall van het imponerende kan toorgebouw van het Hoogovenbedrijf prijkt de grote zilveren beker, waarvan Stahlberg als winnaar van het vorige toernooi een kleinere uitgave bezit. Deze trofee, die bij het 18e toernooi door de Hoogovendirectie werd aangeboden, zal door de Zweed on getwijfeld opnieuw worden begeerd. Het is geen wisselprijs zoals zo dikwijls de ge woonte is. Elk jaar wordt een verkleinde uitgave voor de winnaar beschikbaar ge steld. Veertig percent Het aantal buitenlanders, dat aan de tien kampen deelneemt, bedraagt ongeveer 40 pet. De reservegroepen I A en I B zijn sterk bezet. Het buitenland zal hier o.a. vertegenwoordigd worden door de Portu gees Joaquim Durao, de Spanjaard Pablo Roman, de Duitser Joseph Diemer, bekend om het Blackmar-Diemer gambiet, de veel belovende jeugdige Belg Vandenbroeck, terwijl de sterke Hongaren Sandor en Sza- bo misschien ook van de partij zullen zijn. Sandor vertoeft in Budapest en Szabos in Londen. Zij hopen, dat de nodige formali teiten in orde zullen komen om naar de schaakstad Beverwijk te kunnen gaan. In de overige 4 a 5 tienkampen zal het buitenland goed vertegenwoordigd zijn. Fenny Heemskerk ook in Beverwijk. Onze landskampioene Fenny Heemskerk zal in de internationale damesgroep spelen. De buitenlandse dames Lubica Bacic (Joe goslavië), Tily Bollekens en Loef fier (Bel gië) zullen het niet gemakkelijk hebben, daar ons land naast Fenny Heemskerk door mevrouw Roodzant en mevrouw Van der Veen sterk vertegenwoordigd zal zijn. Porceleinen schaakstukken Het medeleven met het Hoogoventoernooi blijkt ook uit het gebaar van de N.V. Ra- mie Union te Enschedé, die speciaal voor dit schaakevenement schaakstukken van porcelein heeft vervaardigd. Dit fraaie ge schenk komt in het bezit van degene uit de reservegroepen IA en IB, die de fraaiste score weet te behalen. Het programma Donderdag 10 januari 1722 uur le ronde hoofdgroep; vrijdag 11 januari 17 22 uur 2e ronde hoofdgroep; zaterdag 12 januari 16.45 uur officiële opening door prof. dr. J. F. ten Doesschate; 17—22 uur 3e ronde en aanvang overige tienkampen. Op de overige dagen wordt steeds van 13 18 uur gespeeld, uitgezonderd op zondag 20 januari (9.30 uur tot het bittere einde). De hoofgroep heeft op 14 en 18 januari een welverdiende rustdag. Op zondag 13 januari wordt aan de deel nemers een diner door de Hoogovendirec tie aangeboden, waarbij de directeur ir. P. van Delden als tafelpreses zal fungeren.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7