Vechtende jongelieden en kijvende vrouwen op het matje Bloemlusttentoonstelling in Lisse lenteweelde in de winter Leliekwekers hebben met veel moeilijkheden te kampen Levensloop van de nieuwe Haagse burgemeester DINSDAG 8 JANUARI 1957 7 VOOR DE HAARLEMSE POLITIERECHTER Duitse student veroordeeld tot zes weken Giro 777 en Giro 999 „Kaps's in je handjes" in de hoofdstad Resolutie Pen-centrum Nationaal comité stelt weer geld beschikbaar voor de Hongaarse vluchtelingen Rijksuniversiteit te Utrecht verleent eredoctoraten Treinbotsing in Engeland ||§U k Bij de benoeming Radio-activiteit van lucht en water wordt onderzocht Expositie van bloeiende bolgezvcissen door dr. A. J. Verhage geopend Op een zaterdagavond in november van vorig jaar heeft zich in een café in het cen trum van Haarlem een vechtpartij afge speeld tussen twee jongemannen, die alle bei die avond het een en ander hadden ge dronken. Een van hen had zich maandag voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, te verantwoorden wegens mis handeling. Een volle publieke tribune hoor de het in geuren en kleuren vertelde relaas van het gebeurde aan, hetgeen door niet minder dan zes getuigen uit de doeken werd gedaan. Het waren niet alleen vech tende jongemannen, maar ook kijvende cn beledigende vrouwen, die zich van hun wangedrag voor de politierechter reken schap hadden te geven. Op de bewuste zaterdagavond in novem ber had een forse. 28-jarige melktranspor- teur in een café een hem bekende jonge man, een 36-jarige granietwerker met een meisje ontmoet. De melktransporteur zou de graniétwerker een beetje lastig zijn ge vallen. Later op de avond ontmoetten zij elkaar weer, nu in een ander café. Daar zou de potige melktransporteur zich bele digend hebben uitgelaten over het meisje, dat de granietwerker vergezelde. Er ont stond een botsing en de granietwerker zou de inhoud van een glas bier in het gezicht van de tegenpartij hebben geworpen. Het bierglas is daarbij in het gezicht van de melktransporteur terecht gekomen, waar door deze enige wonden opliep. Het gebeur de speelde zich snel af en verwekte in het café veel opschudding. „Ik heb geen ordinaire woorden over dat meisje tegen die jongen gezegd"', verklaar de de melktransporteur tegenover de poli tierechter. „Kijk, ik heb alleen gezegd: wat ben jij vanavond met een lekkere niese op stap". Tegen het meisje, dat hij in het café had staande gehouden, zou hij gezegd heb ben: „Zeg, zing vanavond nog eens zo'n lekker Amsterdams liedje voor me". De ge tuigen, onder wie een jiu-jitsi-instructeur gaven een verslag van de botsing en legden verschillende verklaringen af, waarbij de een zei, duidelijk gezien te hebben, dat de granietbewerker een slag afweerde, waar door het bierglas uit zijn hand in het ge zicht van de melktransporteur terecht kwam, en een ander verklaarde, dat de verdachte het glas had gegooid. De officier van justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste tegen de gra nietwerker een boete van vijftig guiden, of vijftien dagen hechtenis, twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar, rekening houdende met de verzachtende omstandigheid, dat de melktransporteur hinderlijk is opgetreden. Nadat de raadsman, mr. C. F. M. van Kop pen, er op had gewezen, dat verdachte de gehele avond was gesard en met het oog op noodweer vrijspraak had bepleit, vonniste de politierechter met een boete van f 75 of 30 dagen hechtenis. Burenruzie „Trots alles heb ik geen twee jaar opge knapt", zei een 44-jarige serveerster op 30 oktober tegen haar buurvrouw en deze wóórden herhaalde zij tegenover de poli tierechter, voor wie zij wegens belediging terecht, stond. Onmiddellijk na haar stond de buurvrouw op het matje, omdat deze de serveerster zou hebben mishandeld. In het bijzijn van buurtbewoonsters, die kleedjes en stofdoeken stonden uit te kloppen, had- den de serveerster en haar 51-jarige buur vrouw elkaar over een weer beledigingen naar het hoofd geslingerd. De buurvrouw was daarbij in drift ontstoken en had de serveerster geslagen en gestompt. „Meneer, ik .was over m'n zenuwen heen", zei ze de politierechter, en ze voegde eraan toe, dat zij nog steeds onder behandeling van een zenuwspecialist is. De vijandelijkheden hadden blijkbaar ook het zenuwgestel van de serveerster geschokt, want deze kon slechts in tranen en met schokkende schou derbewegingen haar verklaringen afleg gen. Conform de eis veroordeelde de poli tierechter de serveerster tot dertig gulden boete of negen dagen hechtenis. De buur vrouw, die geslagen en gestompt had, hoor de vijftig gulden of vijftien dagen tegen zich eisen, welke straf de politierechter handhaafde. Eveneens conform de eis werd een 62- jarige Haarlemse schoenmaker veroordeeld tot vijftig gulden boete of vijftien dagen hechtenis. Hij had op 4 november een 57- jarige grondwerker tegen het hoofd ge stompt, omdat deze zijn vrouw zou hebben beledigd. Een 54-jarige Heemsteedse vrouw had naar een familie een brief geschreven, met daarin de opmerking, dat een bepaalde jongeman kolen van haar had gestolen. In een zomernacht had men namelijk een man over het erf zien lopen en geconcludeerd, dat het de betreffende jongeman was. Over haar belediging verantwoordde zij zich te genover de politierechter met een: „Die brief is ingeslagen als een bom. Maar, u mag mij gerust straffen, die man is nog jong, laat die maar lopen, straf mij maar". Toén de wat hardhorige vrouw was mede gedeeld, dat de officier van justitie wegens belediging vijftig gulden boete of vijftien dagen hechtenis had geëist, zei ze: „Oh fijn, ik zal die man maar de hand boven het hoofd houden". De rechter heeft er maar veertig gulden of tien dagen van gemaakt. De Haarlemse politierechter, mr. J. P. Pe tersen heeft een dertigjarige Duitse student, woonachtig in Keulen maar thans nog gede tineerd, veroordeeld tot zes weken gevan genisstraf met. aftres nadat de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, drie maanden met aftrek had geëist. De stu dent had gelogeerd bij mensen in Zandvoort, die hij op een sportfeest in Duitsland had ontmoet. Toen de jongeman op 1 december van vorig jaar weer zou vertrekken, bleek hij onder meer enige postzegelalbums en een oude de ken te hebben weggenomen. De raadsman, mr. A. J. Feith, bepleitte een zodanige straf, dat de jongeman zijn studies op 1 februari weer in Keulen zal kunnen beginnen. Daar toe zal hij over de grens worden gezet. De stand van giro 777 is heden ƒ4.437.706,12 en die van giro 999 ƒ4.296.723,92. In het Nieuw de la Marlheater in Am sterdam is maandagavond de eerste voor stelling gegeven door een gezelschap be staande uit de wereldkampioen goochelen Fred Kaps, die voor de eerste keer in de hoofdstad optreedt, Phyllis van Anrooy, die, aan de vleugel begeleid door Rinus van Galen, liedjes zingt, de liedjeszanger Paul van Wely, die deel heeft uitgemaakt van het intussen afgestudeerde Utrechts Studentencabaret en door Yves Joly, die met enkele medewerkers een schimmen spel verzorgt. Onder de titel „Kaps's in je handjes" blijft het programma tot 20 januari in het genoemde theater. Op de 5 januari gehouden algemene ledenvergadering van het PEN-centrum voor Nederland is een door mevrouw Jeanne van Schaik-Willing ingediende re solutie met algemene stemmen aange nomen, waarin de vergadering haar ver trouwen uitspreekt in het door het bestuur gevoerde beleid. In deze bijeenkomst heeft de voorzitter een uiteenzetting gegeven van het sinds de buitengewone algemene ledenvergadering van 10 november ge voerde beleid aldus deelt de voorzitter van de PEN-club dr. Victor E. van Vries land, mede. SCHENKINGEN VOOR HAAGS GEMEENTEMUSEUM De Haagse gemeenteraad heeft maandag middag drie schenkingen aanvaard. Een schenker, die onbekend wenst te blijven, heeft een schilderij van Piet Mondriaan aangeboden, de heer S. Nijstad uit Den Haag heeft een zeventiende eeuws Noord nederlands vleugelbas met gegraveerde bloem- en bladmotieven en de „Vereniging van Haagse museumvrienden" heeft een fles van Delfts aardewerk uit omstreeks 1700, wit met blauwe uitgestrooide bloem motieven, aangeboden. (Van onze correspondent in de Bloembollenstreek) naar een oplossing van het virusprobleem. Veel beter schijnt het te gelukken met Re gale Alba, want enkele kwekers hebben hiervan een zuivere partij. Van Lilium Ti- grinum bestaat geen enkele zuivere plant of partij. Er is alleen verschil in de graad van de aantasting. Bij de discussies hierna bleek, dat ook de voortplanting door oksel en stengel knolletjes moeilijkheden oplevert. De lelies reageren zeer op verschillende grondsoor ten. Wel is het dus zo, dat de wetenschap pelijke onderzoekers op dit gebied nog veel voor de boeg hebben. De lelies worden nu alle gekeurd. Men zal na enkele overgangsjaren de partijen zeer goed in orde dienen te hebben, want de bloembollenziektenwet laat niet met zich spotten. Alle kwekers waren het met het voorstel van het bestuur tot aansluiting bij de „Bloembollenziektenwet", zoals men het gehele proces kortheidshalve noemt, eens. Ze hadden ook geen bezwaar tegen de reglementen, die hiervoor nodig zijn. De heer Jonker kon dus wel de leden dank zeggen voor het feit, dat zij hem het pre sideren zo gemakkelijk hadden gemaakt. Ook de rondvraag was korter dan gebrui kelijk. De vergadering werd bijgewoond door professor mr. E. van Slogteren, ir. A. F. Vlag, ir. v. d. Slikke, de algemeen voorzit ter van de Koninklijke Algemeene Vereeni- ging jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden en ir. Silver van de Planten- ziektenkundige Dienst. Het nationale comité Hulpverlening Hongaarse Volk heeft zich op een ver gadering omtrent de vluchtelingensituatie in Oostenrijk laten voorlichten door de vertegenwoordiger van de Hoge Commis saris der Verenigde Naties voor de Vluch telingen, onze landgenoot dr. V. A. M. Beermann uit Wenen. Tijdens deze ver gadering besloot het nationale comité op nieuw 500.000 Oostenrijkse schillingen ter beschikking te stellen voor het zogenaam de „Grensewerk". Deze arbeid omvat de eerste noodvoorziening van de vluchtelin gen die over de grens komen en naar een aantal centra worden overgebracht, die enige kilometers achter de grensstrook voor de vluchtelingen zijn ingericht. Deze eerste noodvoorzieningen omvatten het verschaffen van schoenen, sokken en ondergoed voor de vluchtelingen die bij nacht en ontij over de grens kotpen, veelal verkleumd en soms ook drijfnat. Voorts wordt hen voor een nacht onderdak ge boden en krijgen deze mensen wat warms te eten en te drinken. In totaal heeft het nationale comité tot nu toe een bedrag van 1,5 miljoen Oostenrijkse schillingen hiervoor beschikbaar gesteld. Voorts is tijdens de vergadering van het dagelijks bestuur besloten aan de Neder landse Federatie voor Vluchtelingenhulp opnieuw een bedrag van f 100.000 uit te keren. Dit bedrag is bedoeld voor de kos ten van legering, voeding en verzorging der Hongaarse vluchtelingen in ons land, waarvoor de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp als centrale instantie en aangaande de besteding als adviseren de instantie van het nationale comité, op treedt. Met inbegrip van dit bedrag heeft de Nederlandse Federatie tot nu toe f 700.000 van het nationale comité ter be steding voor de Hongaren ontvangen. Voorts werd op deze vergadering het plan besproken om te komen tot oprich ting van een middelbare school voor Hon garen in Oostenrijk, waarover drs. A. Kaan uit Amsterdam verslag uitbracht. Op het ogenblik wordt met de betrokken Oostenrijkse en internationale instanties in Wenen nader overleg gepleegd om de exploitatiekosten voor deze school voor een reeks van jaren te verzekeren. Ver wacht mag worden dat tegen het eind van de maand op dit punt voldoende ge gevens zijn verkregen, zodat het natio naal comité een definitief besluit zal kun nen nemen. In het Krelagehuis te Haarlem klonken maandag: weer ideeën, die niet geheel over eenkwamen met de opvattingen in het be stuur van het Produktschap voor Sierge wassen. De voorzitter van de vereniging „De Lelie", de heer D. Jonker, vertelde namelijk, dat 1956 voor de leliekwekers een jaar van veel tegenspoed is geweest. De financiële resultaten bleken bij het afslui ten van het jaar toch nog wel bevredigend te zijn. De kwekers van Lilium Regale' kampten met lage prijzen voor de kleinere maten, waardoor de export kans zag om meer te verkopen. Aan het eind van het seizoen kon men zelfs van een schaarste spreken. Met het oog hierop zei de heer Jon kers het niet geheel eens te kunnen zijn met de nieuwe minimuim-exportprijzen, die zo hoog zijn, dat zij een maximum zullen blijken. Hij vreesde, dat de export hierdoor zou worden geremd. Liever zag hij een middelmatige prijs bij een geheel verkochte oogst dan hoge prijzen met overschotten. Bij de ingekomen stukken kreeg de ver gadering te horen, dat ook de vereniging „De Lelie" op de internationale tuinbouw tentoonstelling te Keulen acte de presence geeft. De bollen zullen ook na de tentoon stelling blijven staan, zodat men de duizen den bloemen ook in 1958 zal kunnen be wonderen. De heren C. Schoone en A. Kooiman Jzn. moesten hun plaatsen achter de be stuurstafel afstaan aan de heren Cor Bir- ger, Andijk-Oost en P. van 't Veer te As sendelft. Zonder morren werd de contributie vast gesteld op 2.50 tot 10 al naar gelang het areaal dat men beteelt. Het gebruikelijke verslag van de direc teur van de keuringsdiensten, de heer F. Limburg, gewaagde van de moeilijkheden van vele leliekwekers, die er maar niet in kunnen slagen om geheel virusvrije par tijen te kweken. Doordat men bij Lilium speciosum rubrum de opbrengst van dui zenden roeden liquideert begint men nu aan een'behoorlijk percentage gezonde par tijen te komen. Overal ziekten Bij andere variëteiten of soorten is het zeer moeilijk, omdat de zo ongeveer oudste gekweekte bloem van de wereld in geen land totaal gezond is. Men doet er echter op het ogenblik alles aan, want geen land wil een verdere achteruitgang zien door met virus besmette importen. Een partij Speciosum album, die hier was geïmpor teerd, ogenschijnlijk gezond, kon ook de toets der keuring niet doorstaan. Professor van Slogteren deelde na het voorlezen van dit keuripgsverslag mede, dat hij een paar gezonde planten, als hoge gunst, had toe gezonden gekregen. Lilium regale heeft veel geleden van de vorst en ook hier is men ijverig zoekende Mr. II. A. M. T. Kolfschoten De nieuwe burgemeester van Den Haag, mr. Henry Anthony Melchior Tieleman Kolfschoten, werd op 7 augustus 1905 te Arnhem geboren. Hij bezocht van 1915 tot 1921 het gymnasium van de Jezuieten te Katwijk, waarna hij aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam de colleges in de rechtswetenschappen volgde. In 1926 deed hij zijn doctoraal examen, waarna hij in januari 1927 aangesteld werd als twee de secretaris van de toenmalige R.K. Staatspartij, welke functie in de jaren 1928 tot 1933 gecombineerd werd met die van particulier secretaris van de toen malige minister-president, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Hij kreeg opdracht tot het inrichten van Ter gelegenheid van de viering van de 321ste dies natalis van de Rijksuniversiteit te Utrecht zullen op 29 maart eredoctoraten worden verleend aan dr. Geoffrey B. Dowr ling uit Londen en aan prof. dr. Maurice Ewing uit New York Het eredoctoraat van de faculteit der ge neeskunde zal worden verleend aan dr. Dow- ling, research fellow medecal school St. Tho mas hospital, clinical teacher Londen Uni versity te Londen: aan prof. dr. Ewing, hoog leraar in de geofysica en de mariene geo logie aan de Columbia Universiteit te New York, zal het eredoctoraat van de faculteit der wis- ennatuurkunde worden verleend. Drie personen werden gedood en zes entwintig gewond bij het spoorweg ongeval in Engeland, waarvan ivij gisteren melding maakten. De eerste zeven wagens van de Aberdonian - de sneltrein uit Schotland naar Londen - ontspoorden en de locomotief kantelde. Het ongeluk gebeurde bij Welwyn Gar den City. De lijken van twee spoorweg- Heden werden ongeveer een kilometer van de plaats van de botsing gevonden. i i i fiPfP mmmsmisM êl .'x:\S vimm x .-. W, m*w:. (Van onze parlementaire redacteur) Eindelijk, na meer dan vijf maanden wachten, heeft Den Haag weer een burge meester. Dit is op zich zelf een reden tot voldoening. Daarbij komt dat ongetwijfeld de nieuwbenoemde, mr. Kolfschoten, thans burgemeester van Eindhoven en oud-minister van Justitie, in menig op zicht te beschouwen valt als een geschikte persoonlijkheid voor het zeker niet lichte ambt van burgemeester van de residentie, de zetel van de regering en van de volks vertegenwoordiging, van het diplomatieke korps en niet te vergeten, van het Inter nationale Gerechtshof. Mr. Kolfschoten is bekend als een on dernemend man met veel energie en een frisse aanpak, die over intellectuele gaven beschikt en bovendien, wat ongetwijfeld eveneens op prijs te stellen valt, sportief is. Naar ik van bevoegde zijde heb verno men, zou hij op grond van wat hij als bur gemeester van Eindhoven de jongste tien jaren heeft gepresteerd, werkelijk de bes te papieren hebben bezeten van de ver schillende personen, die eventueel voor het Haagse burgemeesterschap in aanmer king kwamen. Uit dien hoofde valt dus ook deze benoeming zeer zeker toe te juichen. Niettemin staat het vrijwel vast dat er in politieke kringen niet onver deelde instemming aanwezig is over de gedane keus. Met name schijnt men bij de Partij van de Arbeid over het gebeurde nogal ontstemd gev/eest te zijn. Deze par tij beschikt niet over de meerderheid van de raadszetels in Den Haag, maar is er wel de sterkste groep. Zij telt namelijk zestien leden in de raad, terwijl er dan vérder negen raadsleden zijn die tot de K.V.P. behoren, zeven tot de V.V.D., zes tot de A.R.-partij, vier tot de C.H.U., twee tot de communisten en bovendien één van de ex-Katholieke-Nationale Partij. Alles bij elkaar genomen dus een vrij bont gezel schap. Maar erkend moet worden dat de K.V.P. in de raad en insgelijks in de bur gerij een minderheid uitmaakt. Nu behoeft dit op zichzelf, naar het mij wil voor komen, nog geen reden te zijn om bij voorbaat de benoeming van iemand die katholiek is tot burgemeester onjuist te achten. De schoen wringt echter, als ik het wel heb, ergens anders. De grief die ik uit het socialistische kamp heb ver nomen zou deze zijn, dat, terwijl tot nu toe van katholieke zijde het zuiden steeds als „eigen jachtterrein" werd beschouwd, zodat ook in gemeenten waar een sterke arbeidersbevolking is en de P.v.d.A. vrij- wat aanhang heeft toch nooit iemand van de P.v.d.A. voor het burgemeesterschap in aanmerking mocht komen, nu in een stad als Den Haag een precies tegenover gesteld beleid wordt gevolgd. Ik maak van deze opvatting gewag omdat zij naar het heet bij het beraad, dat aan de benoe ming vooraf is gegaan, een rol zou heb ben gespeeld, terwijl bovendien wordt be weerd dat in de ministerraad de tegen stand van de zijde van de P.v.d.A. slechts overwonnen of overstemd zou kunnen zijn geweest dank zij de anti-revolutionaire ministers, die namelijk op hun beurt nu de hoop zouden koesteren dat een anti revolutionair Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland zou worden. Indien dat allemaal zo is dan zou iets dergelijks helaas toch veel gelijkenis ver tonen met de koehandel, waarover reeds in ons blad enige kritische opmerkingen zijn gemaakt. Met dit al blijf ik van mening dat los van wat er zich dan in politieke kringen in dit opzicht zou hebben voorgedaan op zichzelf de benoeming van mr. Kolfscho ten, gegeven nu eenmaal hetgeen hij ver mag en ook hetgeen hij is, toe te juichen valt. In dat verband acht ik het ook nog wel van belang in herinnering te brengen dat hij weliswaar lid van de K.V.P. is, maar ook een zeer zelfstandig en onaf hankelijk denkende persoonlijkheid. Hier van heeft hij meer dan eens blijk gegeven en het is zelfs wel eens beweerd dat hij dientengevolge indertijd zijn zetel als Eerste Kamerlid zou zijn kwijtgeraakt, doordat de partijleiding toen ei behoefte aan scheen te hebben, een volgzamer man in zijn plaats een zetel in de Eerste Kamer te laten innemen. Wie mr. Kolfschoten kent weet dat hij in elk geval de kunst verstaat om ook te luisteren naar en begrip te hebben voor de opvattingen en zienswijzen van an deren en dat hij in het algemeen een bin dende figuur is. die met personen en groe pen van verschillende politieke richting goed vermag samen ie werken. Vandaar mijn conclusie dat er bepaald reden be slaat om Den Haag geluk te wensen met deze benoeming. een partijbureau, het dr. Schaepmanhuis, waarvan hij in 1938 directeur werd en dit bleef tot de opheffing in 1941. Tijdens'de bezetting groepeerden de zes voornaamste politieke partijen zich samen in het Politiek Convent. Nadat in 1943 oud-minister T. J. Verschuur gearresteerd was, werd mr. Kolfschoten vertegenwoor diger van zijn partij in dit convent. Nadat ook de Kamervoorzitter mr. Van Schaik gevangen was genomen, volgde hij deze als lid van het „Vaderlandsch Comité" op. Bij het optreden van het ministerie- Schermerhorn op 24 juni 1945 werd mr. Kolfschoten minister van Justitie. Hier mede aanvaardde hij een moeilijke op dracht, aangezien de zuivering van de Hoge Raad en de instelling van een bij zondere rechtspleging onder zijn ministerie ressorteerden. In 1946, na zijn aftreden als minister, werd mr. Kolfschoten tot lid van de Eerste Kamer gekozen. In datzelfde jaar volgde zijn benoeming tot burge meester van Brabants grootste gemeente, de industriestad Eindhoven. Mr. Kolfschoten is ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. TABAKSFABRIKANTEN SCHENKEN EEN ETS VAN REMBRANDT De „Michaelis kunstgalerij" in Kaapstad heeft een ets van Rembrandt, die be schouwd wordt als een van de drie mooiste etsen, die Rembrandt vervaardigde, ten geschenke gekregen. De gift is afkomstig van het bekende Zuidafrikaanse Rem brandt Concern, een groep van tabaks fabrikanten. Zowel door het Medisch-Biologisch La boratorium der Rijksverdedigingsorgani satie T.N.O. als door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid wordt geregeld controle uitgeoefend op de radio-activiteit van de lucht, het regenwater en het ruwe water van de waterleidingen in Neder land. De landbouworganisatie T.N.O. zal nu een instituut oprichten, dat zich zal bezig houden met het onderzoek van radio activiteit van gewassen. Ook in ons land is in de laatste tijd, vooral gedurende sep tember, een verhoogde radio-activiteit in lucht en regenwater geconstateerd. Deze radio-activiteit wordt sinds maart 1955 door het Medisch-Biologisch Laboratorium der Rijksverdedigingsorganisatie T.N.O. te Rijs wijk regelmatig bepaald met medewerking van het K.N.M.I. te De Bilt. Deze controle omvat dagelijkse meting van de radio activiteit in lucht en in stof, dat, meren deels in neerslag, op de bodem neerkomt. Op 1 februari 1956 werd door het Rijks instituut voor de Volksgezondheid een be gin gemaakt met controle op de radio activiteit van het ruwe water van alle waterleidingen in Nederland. Dit onder zoek zal twee keer per jaar geschieden. De rivierwaterleidingen zullen vier keer per jaar gecontroleerd worden. Het voornemen bestaat, het water van de Rijn en van andere rivieren eveneens aan een regel matig onderzoek te onderwerpen. Indien atoombomexplosies met de hui dige frequentie blijven voortduren zal het niet meer mogelijk zijn het risico voor de bevolking alleen op grond van meting der radio-activiteit in lucht en neerslag te be oordelen, maar zal ook verontreiniging van voedsel in de controle worden betrokken. Vanmorgen zijn in Amsterdam de eerste vier brievenbestelsters in actieve diénst getreden. In alle vroegte gingen zij beladen met tassen poststukken hun wijk in. (Van onze correspondent in de bollenstreek). Geeft men iemand een bos bloemen, dan zal hij of zij er onmiddellijk de neus in stoppen om de geur op te snuiven. Bij tulpen is dit negenennegentig van de hon derd keer een mislukking, want tulpen geuren niet. Behalve een enkele die geurt als een frisse meimorgen. Zij heet Winter queen, omdat zij zo vroeg broeit. Er zijn nog enkele geurende tidpen, maar hun parfum is toch zwaarder en riekt meer naar het „abrikoosluchtje". Vandaag, 8 januari, is de winter zestien dagen oud en zie: knappe bloembollen kwekers presteren het om nu een grote hoeveelheid bloemen in bloei te brengen, die van huis uit pas over een maand of drie kleuren en geuren op het veld. Daar om is de tentoonstelling van Bloemlust in de HBG-gebouwen te Lisse een wonder op zich. Zo moet men ook een tentoonstel ling als deze bekijken. Niet zoals de bloem bollenmensen dat zelf doen. Zij kijken al leen of een tulp goed broeit, want dan is er aan te verdienen. Komt hij dan zo goed als een crême-gele Winter Queen of een rode Overdale, dan zijn ze al bijzonder tevreden. De kleur is nog niet zo best en de vorm is niet uitmuntend, maar hij is er. De verbeteringen komen later. Emmy Peeck is een lila rose tulp, die ook vroeg broeit, want anders stond hij hier niet. Maar de bladeren lijken nergens op. Ze kronkelen langs de stelen omhoog of het carnaval is. Daar heeft de broeier en de marktkoopman niets aan. Die wil de bladeren netjes oprijzend langs de stengel. Dan zijn de bloemen te „bossen". Daarom zal deze Emmy Peeck het wel afleggen tegen de iets donkerder Gander waar de bladen wel prachtig staan als de bloem nog vers is. Concurrent gekregen Lustige Witwe is en blijft de felst rode en felst wit gerande tulp. Deze valt overal op, veel sterker dan Roland en Olga, die in hetzelfde genre thuishoren. Preludium staat er ook, die heeft maandag een enorme con current in kleur gekregen. Een nieuwe zaailing, die nog niet eens een naam heeft werd op de beurs gedemonstreerd. Als hij groeit, krijgt de wat onbestemd rose kleur van Preludium niet veel kans meer. Men ziet op de tentoonstelling ook de witte tulp White Sail staan. Maar even verder op een witte met wijnrode onregel matig dikke strepen, genaamd Beauty of Volendam. Dit stond op een een goede morgen ergens op het veld zo maar tussen al die witte in. Een sport uit White-Sail heet zo iets dan. Oranje tulp Een ander nieuwtje is, dat er een oranje tulp staat. Tommy is niet de allermooiste in kleur, maa' er is in deze tijd van het jaar geen oranje tulp te krijgen. Tommy is vroeg en dat zegt al heel wat. Er staan veel tulpen te bezichtigen hier op Bloemlust, maar ook een heel oude hyacint. Hyacinten lopen rustig honderd of honderdvijftig jaar in de handel mee. Deze Ben Nevis behoort tot de ouderdom en hij is dubbel. In plaats van de be kende vijf slipjes aan de nagels zitten er nog eens vijf voor en soms nog een paar die rechtop staan. Het is een prachtige witte hyacint, witter dan alle andere. Een juweeltje. Er bestaan heel wat theorieën, waarom deze en andere dubbele hyacinten niet worden gekocht. Men zegt, dat de nagels te zwaar zijn en er spoedig af vallen. En vroeger verkocht men alleen „dubbele" hyacinten en keek geen enkele aan. A ordigheidjes Er staan nog wel een paar aardigheidjes bij de hyacinten. Men lette eens- op de rose Eros. Een prachtige tros op o zo'n klein bolletje. Een machtige prestatie om net zo groot te zijn als de bloemen uit veel dikkere bollen, zoals de blauwe Osta- ra, de witte Innocence. Er staat ook een Carnegie „Multiflöra". Dat is geen eerlijke bloem, want ze hebben de hoofdknop dood gemaakt en toen is de bol van verbijstering een aantal zijknoppen gaan ontwikkelen. Er staan dus meer bloemen op een bol. Narcissen Narcissen hebben we weinig genoteerd. Als Nederlander loopt men niet zo hard weg met de narcissen. Ze zijn allemaal geel en wit of wit met een oranje cupje. Maar ga eens kijken naar de perfecte vorm van de witte trompet Gloria. Let eens op dat de kleuren geel en wit in de trompet Jules Verne heel goed combineren? Zie eens bij Amateur naar de keurig gevormde liggende oranje cup. Kijk eens, hoe prach tig de gele meeldraden in het centrum liggen. Cragford laat zich zo maar op grint in bloei trekken, net als de paper- white, die toch eigenlijk ook maar een zielig sterretje is en schreeuwt om ver betering? Oranje Bruid zagen we ook weer eens terug. Dit is de eerste witte narcis waarvan het oranje cupje gekroesd was. Nu is ze wat flauw van kleur tegenover de nieuwig heden. En zie de weelde van de stoere gele trompet Golden Harvest, met recht een gouden oogst. Veel bloemen op een kistje is de hartewens van iedere broeier en hier kan hij veel tellen. Al die narcissen zijn perfecte bloemen. Bijna hadden wij het grootste vuurwerk van de tentoonstelling vergeten, de enorme inzending Amaryllis Hippeastrum. Gigan tische bloemen zijn er bij, prachtig donker rood of oranjerood van kleur, maar ook witte met een paar leuke rode streepjes. De nog jonge gracillis begint nu al be roemd te worden. Geen wonder, want het is een elegant oranjerood bloemetje op een stevige steel. Liefhebbers van deze bloemen kunnen ook hun hart ophalen, want de bloembinder Veldhuis uit Hillegom heeft al zijn artistieke talenten uitgebuit om van deze stand iets bijzonders te maken. We moeten het vermelden, maar het valt wel af na al die bloemen. Terzijde, in een andere, veel grotere hal nog, kan men zien welke veelheid van middelen er nodig is om de bloembollencultuur en handel gaande te houden. Dat heet dan de mecha- nisatieshow. De voorzitter van het Produktschap voor sierteeltgewassen, dr. A. J. Verhage, heeft de expositie vanmiddag geopend.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9