Panda eo de olie^maMnaat Het weer wordt kouder ^Zocli ió het zo „Geen protesten tegen verhoging tarieven overheidsbedrijven" Lnetarin 0 Grote gift Prins Bernhardfonds aan Universitair Asielfonds Ais U keelpijn hebt... ROTERSERT Radio geeft donderdag beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Wereldnieuws NIEUWJAARSREDE KAMER VAN KOOPHANDEL Klerk verduisterde f 8000,- A" Recherche lichtte Haarlemmer van bed Verdacht van insluipingen te Velsen-Noord Cultuur is niet een aangenaam bijprodukt van een eeuwigdurende voorspoed Rede Prins Bernhard Voordracht raadsheer Hoge Raad Kerkelijk Nieuws Berekening J 0 1£ N S D A G 9 .1 A N U A RI 19 5 7 9 IN TEGENWOORDIGHEID VAN de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. .T. Prinsen, vertegenwoordigers van gemeentebesturen uit Haarlem en omgeving en algevaardigden uit handel en industrie heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, de heer Ch. E. Visser, dinsdagavond in de ridderzaal van het Haarlemse stadhuis een nieuwjaarsrede gehouden, waarin hij opmerkte, dat hoewel 1956 vooral internatio naal, maar ook nationaal een bewogen jaar is geweest, gezegd kan worden, dat de resultaten van industrie, groothandel, detailhandel en ambacht bij voorafgaande jaren zo al, dan toch niet in belangrijke mate ten achter zijn gebleven. Dit is mede dank zij het feit, dat de productie ten opzichte van 1955 met ongeveer zes percent is gestegen en dat niettegenstaande het nog steeds nijpend gebrek aan arbeidskrachten. Stijging der produktie is slechts moge lijk geweest door toeneming van het aan tal arbeidskrachten als gevolg van de be volkingsaanwas en door de voortgeschre den mechanisatie en automatisatie in het arbeidsproces. De grotere produktie heeft geleid tot een grotere export, maar niet in die mate, dat de betalingsbalans in evenwicht kon blij ven: het vertoonde een tekort van hon derdduizend miljoen gulden. De heer Visser merkte op, dat de poging om te komen tot een differentiatie in de lonen had gefaald, aangezien bij de krap pe arbeidsmarkt tachtig percent van de werknemers de volle zes percent loons verhoging had ontvangen. De voorzitter besteedde vervolgens aan dacht aan het rapport van de Sociaal Economische Raad inzake de bestedingen, tegen welk rapport hij toch wel enige be zwaren had. Zo achtte hij de basis, waar op het rapport in wezen berust, namelijk de evenwichtige verdeling tussen inves tering en consumptie in feite willekeurig ten opzichte van de toekomst. Beperking van de investeringsmogelijk- ling der regering, de gulden voor inflatie te behoeden, instemmen. Namens het gemeentebestuur van Haar lem zeide burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, dat het goed is, dat het bedrijfs leven en de overheid naast elkaar staan en elkaar kunnen vinden. De visie door de voorzitter gegeven speelde zich af op eco nomisch gebied in ons land. Daarbij is ge dacht aan het contact met de overheid. Zo wel het bedrijfsleven als de overheid kan de eigen gang niet gaan. De voorzitter is overtuigd van de noodzakelijkheid, dat de overheid moet kunnen ingrijpen. De over heid verlangt een innerlijke samenwerking met het bedrijfsleven. Daarom begroette spreker gaarne alle gasten, in het bijzonder de commissaris der Koningin en burge meesters uit diverse gemeenten van het district der kamer. Daaruit blijkt, dat de kamer op provinciaal gebied ook belan gen heeft. Dat kwam onder meer tot uiting in het bezwaarschrift der kamer te gen het ontwerp-streekplan Zuid-Kenne- merland, waarin de kamer voor de gemeen telijke autonomie gepleit heeft met een geestdrift, die door gemeentebesturen niet heden voor de industrie raakt in feite is geëvenaard. De burgemeester besloot met haar levensader; wil de industrie zo effi cient mogelijk produceren dan zijn me chanisatie en automatisatie daarvoor on afwijsbare eisen. De toeneming van de produktie en de stijging van het reële in komen per hoofd van de bevolking is mede aan deze mechanisatie en automati satie te danken. Op grond daarvan meen de de heer Visser, al wilde hij de beper king van de investeringsmogelijkheden niet al te tragisch nemen, dat deze toch niet de toets der critiek kan doorstaan. Ten aanzien van de beperkingen van de bestedingen door de overheid meende de spreker dat gestreefd dient te worden naar rationalisatie bij de besteding. Ge wagende van de prijsstabilisatie meende de heer Visser, dat de industrie mag ver wachten dat de beoordelingen van even tuele prijsverhogingen met kennis van zaken en begrip voor de belangen van de industrie zal geschieden. Spreker besprak daarbij het gevaar van kwaliteitsvermin dering, welke niet te controleren is. Hij meende dat men niet moest protesteren tegen verhoging van tarieven van over heidsbedrijven wanneer deze met verlies werken. Het is juister de „afnemer" iets meer te laten betalen dan via de belas tinggelden het gehele Nederlandse volk. Tenslotte constateerde de heer Visser dat Nederland is beland op het punt, waarop de stijging van de welvaartscurve wordt doorbroken, zij het dan ook niet noodzakelijk met een diepe neergang. Hij deed een beroep op de industrie haar volle medewerking te verlenen en zal men niet elke maatregel van harte kunnen toe juichen niettemin zal men met de doelstel- ADVERTENT1E BRIXON COSTUUMS ƒ124 ƒ134 Alléén bij Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, causerie. 11.15 Omroep orkest. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Kano. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Theaterorkest en solist. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.05 Marie Antoinette, hoorspel. 14.45 Pianovoordracht. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld. De Nederlandse binnenvaartactivi- teit op de Europese waterwegen. 13.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Jazzmuziek. 19.40 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Vo caal kwartet, koor, kamerork. en solist. 21.00 De plaats van Europa, causer: Cabaret. 22.25 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen van New York. 23.16 Buitenl. overz. 23.25 24.00 Dansmuziek. yan Nederland in het huidige f iserie. 21.15 Hobo en piano. 21.45 2.25 Lichte muziek. 22.40 Journ. het uitspreken van de beste wensen voor het bedrijfsleven. Gaat het het bedrijfsle ven goed, dan gaat het de gemeenten ook goed, aldus spreker. Bes/uur opnieuw gekozen In de raadszaal was een openbare ver gadering gehouden, die aanvankelijk onder leiding stond van de nestor der leden, de heer B. W. Lasschuit. De heer Ch. E. Vis ser werd opnieuw gekozen tot voorzitter en de heer B. F. Enschedé tot ondervoorzit ter. In de vacature van de heer H. J. L. Klein Schiphorst werd tot ondervoorzit ter gekozen de heer Th. S. J. Hooy. Naar aanleiding van het gesprokene in de vorige vergadering over de eventuele toekomstige opleiding van metselaars op de r.-k. Technische lagere school te Haarlem, waarbij opgemerkt was, dat er kans be staat op werkloosheid in de groep metse laars in de naaste toekomst, deelde de voor zitter mee, dat een nader onderzoek is in gesteld bij de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem. Het resultaat is geweest, dat de ontwerp-brief van de kamer aan het gemeentebestuur ongewij zigd verzonden is. Daarin wordt o.a. ge adviseerd het houden van een cursus voor metselaars noodzakelijk te verklaren. Tegen eéh 40-jarige gedetineerde klerk van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken te Amsterdam heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam terzake we gens verduistering en valsheid in geschrifte een jaar gevangenisstraf geëist De klerk, die thans geschorst is, had gel den verduisterd, die bestemd waren voor uitbetaling aan gedemobiliseerden. Verder had hij een van een ondersteunde terugont vangen bedrag niet afgedragen. Ook door knoeierij met administratieve bescheiden had hij zich geld toegeëigend. De verdachte had zich tenslotte zelf bij de politie aangegeven. Een accountant had be rekend,dat met de verduisteringen ruim 8.000 gemoeid was. De officier van Justitie laakte de slappe controle op de afdeling, waar de verdachte werkte, Ook hield de officier bij zijn eis re kening met het gunstige reclasséringsrapport en het blanco strafregister van de verdachte. De rechtbank zal op 22 januari uitspraak doen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE TEGEN HOEST EN HEESHEID DAGELIJKS VOOR STEM EN KEEL In de koude avondlucht dreigt gevaar voor verkoudheid. Neem daarom als U naar buiten gaat, steeds enige Wybcrtjes in de mond ter bescherming van Uw keel. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. In Lunteren: De Velsense recherche heeft in de afge lopen nacht de hand weten te leggen op een los-werkman, wonende te Haarlem en verblijvende in Lunteren, in de gemeente Ede. De man, de 27-jarige II. P. werd er van verdacht, in het afgelopen weekeinde te hebben ingebroken in een zelfbedie ningswinkel aan de Wqjkerstraatweg te Velsen-Noord en eveneens de hand te heb ben gehad in een poging tot inbraak bij een alleenstaande weduwe, ook aan de Wij kers tr aa t weg. Aan de hand van achtergelaten stille ge tuigen, die uitgezocht werden in een onder afdeling van het Gerechtelijk Laboratorium in Den Haag heeft men deze zaak „rond" kunnen krijgen en toen de recherche van nacht dan ook de vermoedelijke dader kwam opzoeken, bekende hij al spoedig. De man is voorlopig in het hoofdbureau van politie te Velsen ingesloten in afwach ting van overbrenging naar de justitiële autoriteiten te Haarlem. De samenhang met andere in de loop van de afgelopen maanden te Velsen ge pleegde inbraken wordt thans nader onder zocht. De nu gevatte verdachte was geen onbekende bij de politie. Het tienjarig bestaan van het Prins Bernhardfonds is dinsdag op sobere wijze met een bijzondere vergadering van regent en bestuur met genodigden en vertegen woordigers van de regionale afdelingen, de Anjerfondsen, in het gebouw van de Ne derlandse Handelmaatschappij te Amster dam gevierd. De heer A. M. Bergers uit Rotterdam, leider van de nationale Anjer actie 1956, overhandigde aan Prins Bern- hard op symbolische wijze de opbrengst, die ruim één miljoen gulden bedraagt. Ml*. J. Meynen bood het voorlopig resul taat van de door het bedrijfsleven gevoerde actie voor het jubileumgeschenk aan. Ruim een kwart miljoen gulden. Professor dr. W. J. M. A. Asselbergs (Anton van Duin kerken) sprak de feestrede uit. Hierna voerde Prins Bernhard het woord. Aan het slot van zijn rede bood de Prins pro fessor dr. G. C. Heringa, president van het universitair Asielfonds symbolisch het bedrag van vijftigduizend gulden aan. Het Röntgenkwartet verleende aan de bijeen komst muzikale medewerking. De voorzitter van het fonds, prof. mr. G. J. Wiarda, herinnerde in zijn openings woord aan de voorgeschiedenis, die begon op 29 juni 1940,, de eerste anjerdag. Deze dag wordt nu ieder jaar gehouden als de dag van „het offer voor de Nederlandse cultuur". Op een initiatief uit Curagao werd op 10 augustus 1940 te Londen het fonds opgericht om gelden bijeen te bren gen, bestemd voor de aankoop van jacht vliegtuigen voor het Nederlandse aandeel in de geallieerde oorlogvoering. Van na tionaal wapenfonds is het na de bevrijding geworden tot nationaal cultuurfonds. Het heeft een dienende taak: de geestelijke weerbaarheid te versterken zonder de zelf standigheid van de gesteunde organisaties aan te tasten. In de afgelopen tien jaar heeft het fonds rond drie miljoen gulden besteed. Prof. Wiarda deelde mede, dat het fonds ter ge legenheid van het tienjarig bestaan 'de stichting „Overleg Musische Vorming" een belangrijke subsidie heeft verstrekt voor de samenstelling van een reizende tentoon stelling. Sprekende namens de gezamen lijke Anjerfondsen zei mr. P. J. Linthorst Homan, dat „de cultuur, speciaal ten plat- telande, zeer veel hulp en steun nodig heeft voor het opwerpen van een dam tegen de vervlakking en massificatie van het volksleven". Prof. Asselbergs stelde in zijn toespraak, dat het Prins Bernardfonds twee grondbe- ADVERTENTIE Zuidwestelijke winden hebben de afge- WEERRAPPORTEN lopen dagen zachte en vochtige lucht uit 1 (De temperatuur is van de omgeving van de Azoren naar ons land hedenmorgen 7 uur, de e gevoerd, waardoor de temperaturen vele neerslag van de laatsie ■o'-g graden boven het normale bleven voor deze 24 uur-) tijd van het jaar. Op de Atlantische Oceaan is in de afgelopen vierentwintig uur een Stockholm geheel bew. wzw krachtige westelijke luchtstroming tot stand Oslo gekomen, welke droge polaire lucht naar Kopenhagen Europa gaat voeren. In het komende etmaal Aberdeen zal deze polaire lucht ons land bereiken. Dublin In verband daarmee kunnen opklaringen Londen verwacht worden, maar ook hier en daar Brussel een enkele bui. De temperaturen worden Parijs O wat lager. 10 januari Zon op 8.47 uur, onder 16.52 uur. Maan op 12.08 uur, onder 2.16 uur. Maanstanden 16 jan. 22 jan. 30 jan. 7.21 uur 22.48 uur 22.24 uur volle maan. laatste kwartier, nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 9 januari Hoog water: 8.47 en 21.12 uur. Laag water: 4.08 en 16.35 uur. Donderdag 10 januari Hoog water: 9.41 en 22.16 uur. Laag water: 5.00 en 17.30 uur. Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Fi-ankfort München Ziirich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Mallorca Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissmgen Eelde De Bilt Twente Eindhoven licht bew. zw 6 geheel bew. zw onbewolkt wzw 6 half bew. wzw 6 zwaar bew. wzw 10 motregen zzw 5 mist z -2 mist o 1 onbewolkt windst. -4 onbewolkt zw 4 geheel bew. zw 7 nevel windst. -3 onbewolkt windst. -2 mist mist onbewolkt half bew. nevel onbewolkt onbewolkt windst. -7 windst. -3 zo -5 no 5 windst. -6 no windst. geheel bew. zzw geheel bew. zw geheel bew. zw geheel bew. zzw geheel bew. zw geheel bew. zw motregen zw motregen zw Vlv. Z.-Limb. licht bew. zzw 5 S w 6 O O c.S 0 0 0 0 0,6 0 0,4 0 0 0 0 0,2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,1 0 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1 0 2 ginselen hooghoudt: het eerbiedigt ten eerste alle particuliere initiatief en iedere vorm van democratische groepsvertegen- woordiging in de wording en verspreiding van cultuurgoed. Het oefent geen invloed uit op de aard van het cultuurwerk, maar biedt uitsluitend hulp bij de vrije, steeds vrijblijvende totstandkoming. Ten tweede wordt de typische meervormigheid van de Nederlandse cultuur gerespecteerd. Prins Bernhard begon zijn rede aldus: „Het is misschien meer dan een toevallig coïncidentie, dat een herdenking van het fonds overschaduwd pleegt te worden door een dramatische ontwikkeling in het we reldgebeuren. Toen in 1950 voor het eerst de onderscheiding van de Zilveren Anjer werd uitgereikt, hield Korea aller ernstige aandacht geboeid. Nu houdt de dramati sche strijd van het Hongaarse volk voor zijn niet in de laatste plaals geestelijke vrijheid ons denken en ons voelen in zijn ban. Ik geloof, dat wij goed doen deze feiten niet alleen te zien als een „storing" van onze zo graag in vrede te verrichten arbeid. Wij doen goed deze storing toch vooral ook te zien als een memento, dat ons er aan herinnert dat cultuur alleen in geestelijke vrijheid kan gedijen, dat cultuur niet is een aangenaam bijprodukt van een eeuwige voorspoed, maar een kostbaar en kwetsbaar goed, dat veroverd moet wor den tegen druk in velerlei vorm in. Hetzij dat deze druk tot verdrukking wordt door bruut of sluipend geweid, hetzij dat deze druk de vorm aanneemt van lakse, ideaal- loze onverschilligheid, vervlakkend mate rialisme of groepsverkettering". De Prins herinnerde eraan dat tien jaar geleden de nieuwe doelstelling van het fonds onder meer werd aangeduid met de term „geestelijke weerbaarheid" in de sta tuten. In die zin heeft het bestuur besloten een bedrag van vijftigduizend gulden ter beschikking te stellen van het „Universi tair Asielfonds". Dit fonds heeft zich tot taak gesteld om voor de aan de tirannie ontvluchte jongeren, die daartoe de ge schiktheid hebben, hier te lande een uni versitaire opleiding mogelijk te maken. Het bestuur besloot bovendien, indien daarvan de noodzakelijkheid mocht blijken een verdergaande steun in overweging te nemen. In overleg met het bestuur van het universitair Asielfonds is besloten deze gelden in de eerste plaats te bestemmen voor de reeds eerder aangegane verplich tingen ten aanzien van de vóór november laatstleden aangekomen vluchtelingen. Het bedrag is de grootste gift, die het Prins Bernhardfonds in de afgelopen tien jaar heeft gedaan. De Hoge Raad der Nederlanden heeft de Tweede Kamer een lijst van aanbeve ling gezonden, waarmee de Kamer reke ning zal kunnen houden bij het maken der nominatie voor de vacature van een raadsheerplaats. Op deze lijst komen zes nersonen voor: Prof. mr. Ch. J. J. M. Petit, hoogleraar te Nijmegen; prof. mr. W. C. L. van der Grinten, hoogleraar aan de ka tholieke economische hogeschool te Til- biu-g en raadsheer-plaatsvervanger in het gerechtshof te 's Hertogenbosch; mr. H Kingma Boltjes, raadsheer in het gerechts hof te Leeuwarden; prof. mr. L. J. Hijmans van den Bergh, hooglei-aar aan de rijks universiteit te Utrecht en rechter-plaats- vervanger in de arrondissementsrechtbank te Utrecht; mr. IT. Schadee, rechter-plaats- vervanger in do arrondissementsrechtbank te Rotterdam; mr. C. A. do Meijer, raads heer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Waddinxveen J. R. Cuperus te Doornspijk te Ridderkerk I. Kievit te Woerden. Beroepen te Aruba (Ned. Antillen) J. A. Visser te Heerjansdam te Kerkdriel (toez.) P. de Ruiter, vicaris te Warnsveld. Geref. Kerken Beroepen te Jutrijp—Kómmerts J. Win ter. kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Exmorra-Allingawier- Tjerkwerd J. Schelhaas, kand. te Noord- Scharwoude, die bedankte voor Medemblik en voor Zonnemaire. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Alkmaar-Broek op Langen- dijk C. Bakker, kand. te Leerdam. Ongebruikelijk. In diplomatieke kringen te Bonn verluidt, dat kanselier Ade nauer van plan zou zijn een rooms- katholieke, en niet, zoals tot nog toe gebruikelijk, een protestantse ambassa deur bij de heilige stoel te benoemen. Dit zou graaf Strachwitz zijn, voorheen secretaris van de Westduitse ambas sade te Rome, die de 75-jarige Wolf gang Janicke (protestant) zou opvolgen. Geen interesse. Het comité van de Mos- kouse Komsomol (communistische jeugdorganisatie) heeft vastgesteld, dat talrijke universitaire organisaties de lessen in de marxistisch-leninistische theorie verwaarlozen en evenmin be langstelling tonen voor politieke confe renties en gesprekken met oudere com munisten. Naar Montreux. Aquila Airways, een Brit se particuliere luchtvaartmaatschappij, opent in juni een watervliegtuigdienst op de Zwitserse alpen. De maatschappij heeft van de regering toestemming ge kregen om passagiers te vervoeren van Southampton naar Montreux in „So- lenf'-watervliegtuigen, die 58 personen kunnen vervoeren. Montreux heeft geen vliegveld. Wapens. In de provincie Azerbeidsjan hebben de Perzische autoriteiten een zestigtal personen aangehouden en be schuldigd van subversieve activiteiten. Een van de beschuldigingen is die van wapensmokkelarij uit Rusland. Allen waren geïdentificeerd als dezelfden, die de Toedeh-partij (communisten) had den bewapend. Verticaal. Franse luchtvaartautoriteiten hebben bekendgemaakt, dat de Franse „Tridenf'-jager, die met aandrijf- raketten is uitgerust, in verticale vlucht een snelheid van tweeduizend kilo meter per uur heeft bereikt. Het vlieg tuig bereikte een hoogte van achttien duizend meter. Dit is een nieuw Frans record, zo werd gezegd. Toespeling. Denemarkens minister-presi dent Hansen heeft een toespeling ge maakt op de mogelijkheid, dat in het voorjaar algemene verkiezingen in Denemarken zullen worden gehouden. Hij verklaarde, dat de regering is te ruggekomen op haar voornemen, aan te blijven tot het einde van de zittings periode van vier jaar, die september eindigt. Moordplan. De veiligheidspolitie heeft een complot om de gouverneur van Noord- Rhodesia, Sir Arthur Benson, te ver moorden ontdekt. De samenzweerders zouden hebben getracht een schild wacht buiten het regeringsgebouw te Lusaka over te halen de gouverneur dood te schieten, wanneer hij naar bui ten kwam. Burenhulp. In Warschau heeft men offi cieel niet willen mededelen, waarom Polen niet vertegenwoordigd is geweest op de besprekingen van de partij dele gaties met de regering-Kadar in de eerste week van januari. In goedinge- lichte kringen in Warschau verklaarde men echter, dat alleen de landen, die aan Hongarije grenzen aan die confe rentie deelgenomen hebben. Basis. Volgens te Istanbul ontvangen be richten voeren de. Russen thans om vangrijke militaire werken in Albanië uit, met het doel van dit land een mili tair steunpunt te maken, dat valt te vergelijken met de betekenis, die Cy prus als basis voor Engeland heeft. Geheim. Het huwelijk van de 25-jarige prins Konstantin von Schaumburg- Lippe met de 27-jarige Oostduitse vluchtelinge Siegrid Knape, dat enkele dagen geleden in het diepste geheim werd gesloten, heeft het gehele vorstenhuis in opschudding gebracht. Siegrid was werkzaam als vex'koopster van loten voor de herbouw van de opera van Berlijn, toen zij prins Kon stantin drie jaar geleden ontmoette. Poort. De Brandenburger Tor zal geres taureerd worden. Hiertoe zullen zowel Oost- als West-Berlijn bijdragen. Huwelijk. Prinses Helena van Frankrijk, de tweede dochter van de Graaf van Parijs en graaf Edward van Limburg- Stirum zullen op 17 januari in de ko ninklijke kapel bij Dreux, ongeveer 68 kilometer van Parijs, in het huwelijk treden. De graaf Charles van Limburg- Stirum is grootmeester van de konink lijke hofhouding van koning Leo pold III. Grotere. De Deutsche Werft te Hamburg gaat voorbereidingen treffen om zeer grote schepen met een tonnage tot 130.000 (deadweight) te kunnen bou wen. Zij wil binnen vijf jaar 'n nieuwe zeer grote helling en daarmede in over- eenstemmmg zijnde grote dokinstal laties bouwen, omdat steeds meer de bouw van schepen van 65.000 a 130.000 ton wordt verlangd. De kosten van deze werkzaamheden belopen 50 miljoen mark. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Lichte muz. 12.00 An gelus. 12.03 Platen. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land en tuinbouwmededslingen. 12.38 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Platen. 13.40 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Negro-spirituals. 15.32 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Altviool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.00 Sopr., fluit en piano. 18.30 Fries progr. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal perspec tief. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ge varieerd prgoramma. 21.45 Platen. 22.00 Tijd schriftenkroniek. 22.10 Orgelconc. 22.35 Pla ten. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (NTS en AVRO> 20 00 Journ. en weerber. 20.15 Televizier. 20.35 Documentair progr. 21.3022.00 Hé daar. één-akter. BRTiCS^L, 324 M 12 09 Amus. ork 12.30 Weerber. 12.34 Pla- 'en. 13.00 Nieuws 13.11 Orgelspel 14.00 Eng. 'es. 14.15 Platen 14.30 Franse les. 14.45 Pla ten. 15.00 Symf.-ork. 16.30 Platen. 16.45 Viool en piano. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor d? kind. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Verz.progr. 21.30 De Vuurdoop. 22.00 Nieuws. 22.11 In tern. Radio-Universiteit. 22.30 Orgelconc. 22.55—23.00 Nieuws. 16. Toen Joris Goedbloed hem een be trekking aanbood, aarzelde Panda niet lang. Weliswaar had hij zich al lang voor genomen om nooit meer op de aanbiedin gen van Joris in te gaan. maar hij was nu juist in een bijzonder moeilijke positie gekomen en bovendien had hij pas zélj gehoord, dat er olie was gevonden op Jo ris' landgoed Malpertus Bovendien was hij te eerlijk en eenvoudig van natuur om op te merken, dat er wel eens lelijke be doelingen geweest konden zijn bij de merk- ivaardige handelingen van die eerste olie magnaat, die zo'n opvallende gelijkenis vertoonde met JorisNa enig beraad sprak hij dus op ernstige toon: „Goed, dan, Joris - ik zal die betrekking van je aan nemen - maar „Geen maren, makker tje!", riep Joris, terwijl hij hem geest driftig de hand schudde. „Ik wéét immers hoe dankbaar ge mij zijt! Ik wéét dat ik op uw volle trouw en toewijding mag re kenen! Geen woord meer daarover! Silen- tium videtur amicitia, roepen wij, latinis ten uit, wanneer wij een dankbare werk nemer de mond snoeren! Bovendien heb ben wij belangrijker zaken te regelen! Onze eerste opgave is thans, om ons zo snel mogelijk naar het olie-houdende Mal pertus te begeven teneinde daar de ex ploitatie ter hand te nemen. De vraag is - hoé komen wij daar? Ehwacht eens! Zeidet gij niet, dat de brute Isen Grim een auto heeft gestolen? Ziedaar dan! Laat ons het nuttige en het gerechtige vereni gen Nauwelijks had hij deze gedach- tenstroom uitgesproken, of zijn houding veranderde geheel en al. Hij stelde zich met een wanhopige en panische uitdruk king op het gelaat, op de rijweg op en begon uit alle macht te roepen: „Help! Politie! HELP!!" „Wat doe je nu xoeer? Ik begrijp nietbegon Panda - maar aangezien er toen juist een politie-auto naderde, legde Joris hem krachtig het zwijgen op en kreet met luider stem: PolitieHoud de dief! Help!" WANNEER we hier spreken van merk waardigheden die zich bij dobbelstenen kunnen voordoen, doelen we niet op het dobbelspel of op een van de vele andere hazardspelen, maar hebben we uitsluitend en alleen op het oog een van die vreemd soortige - en spoedig in het oog springen de - gevallen die we op bijkans elk terrein van het leven tegenkomen en desondanks moeilijk op te los sen schijnen. In de middeleeuwen - en misschien was dat al veel vroeger gebeurd - had iemand bijvoorbeeld opgemerkt, dat bij het werpen met 3 dobbel- V. stenen vaker 10 en 11 werden geworpen, dan .9 en 12. Op het eerste ge zicht schijnt dit weinig belangrijk, maar wanneer we weten, dat elk van deze 4 ge tallen op 6 manieren uit een van de 3 ge tallen clie op een dobbelsteen zijn geno teerd, kan ontstaan, wordt het geval toch wel wat belangwekkender. Immers, 9 kan gevormd worden door de som van 1, 2 en 6; of 1, 3 en 5; of 1, 4 en 4; of 2, 2 en 5; of 2, 3 en 4; of 3, 3 en 3. Op soortgelijke wijze kan 10 ontstaan uit de som van 1, 3 en 6; of 1, 4 en 5; of 2, 2 en 6; of 2, 3 en 5; of 2, 4 en 4; of 3, 3 en 4: Wie zin heeft ook nog de componenten op te schrij ven van 11 en 12, zal weinig moeite hebben deze zelf te ontdekken Ons gaat het slechts om de vraag, waarom bij een gelijk aantal mogelijkheden 10 en 11 veelvuldiger uit komen dan 9 en 12. Niemand minder dan de beroemde Ita liaanse wis-, natuur- en sterrekundige Galilei was er destijds voor nodig om dit vreemdsoortige geval tot klaarheid te brengen. Galileï zag n.l. in, dat de 6 manie- ren waarop elk van deze 4 getallen, ge vormd kunnen worden in de verste verte geen gelijkwaardige gevallen zijn. Het getal 9, gevormd door 3, 3, 3, kan bijvoor beeld slechts op één manier tot stand ko men, en wel doordat iedere dobbelsteen, een 3 op de bovenzijde toont. De 9, be staande uit 1, 4, 4 kan echter op 3 manie- ren ontstaan, omdat de 1 van elk der 3 dobbelstenen afkom stig kan zijn. Het getal 9 dat door 1, 2 en 6 ogen ontstaat, kan zelfs op 6 manieren tot stand komen. We zullen de zaak niet verder uitpluizen, want door deze voorbeelden is het duide lijk genoeg dat de 6 manieren waarop zo wel 9, als 10, 11 en 12 kunnen ontstaan, niet gelijkwaardig zijn. In het geheel zijn er 6 x 6' x 0 216 gelijkwaardige gevallen, waarvan 56 de mogelijkheid bieden 9, 10, 11 of 12 te vormen, t.w. 20 met 3 verschil lende ogenaantallen, 30 met 2 verschillen de open aantallen (of, als u wilt, 2 gelijke) en 6 met 3 gelijke aantallen. Gaan we het geval nu uitrekenen, dan blijken de kansen voor 9-12 en 10 11 verre van gelijk te zijn, want 9 heeft een kans van 25 216; 10 een iets grotere van 216 27 of 1/8, evenals 11. terwijl 12 iveer een kans van 216:25 heeft. Wist u overigens, dat door het dobbel spel, waardoor velen in het ongeluk werden gestort, de grondslagen zijn gelegd voor de tegenwoordige kansrekening, waarop de belangrijkste wetenschappen steunen? Daarover morgen. II. Pétillon (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2