PHILIPS NIVEA Britse bedenkingen tegen plan- Eisenhower voor Nabije Oosten Militair komplot in Algerije verijdeld door Parijs Tsjoe En Lai sprak in Moskou met Russen en Oostduitsers Phofoflux Humor Men hoopt dat de toeneming van de Amerikaanse invloed tijdelijk zal zijn raatótoel Nerveuze stemming aan de vooravond van de debatten in de UNO Boelganin dankt de Chinezen voor hun houding jegens de Hongaarse opstand r Hoe is het ontstaan WOENSDAG 9 JANUARI 1957 3 Van dag tot dag Sprookj esland Parijs niet opgetogen over de Eisenhower-doctrine Men hoopt dat Amerika Nasser zal doorzien €)p de LENTE IN LISSE De hulp aan de Hongaren Amerikaans protest tegen deportatie van joden Heringa Wathrich Moeilijkheden gemeld in de Spaanse regering Eisenhower kiest weer een democratische medewerker No. 7 Dit woord: MOP Arabië heeft opgehouden, het land van Duizend en Eén Nacht te zijn, en de Kroon prins van Jemen is niet langer uitsluitend een sprookjesfiguur. De tijd, waarin Ara bische vorsten met kwistige hand nu eens goudstukken en dan weer stokslagen op hun onderdanen lieten regenen, is voorbij. (In elk geval wat de goudstukken betreft.) Ondanks zijn nog altijd sprookjesachtige rijkdom en dito kledij heeft de Kroon prins van Jemen onlangs een bezoek aan het wereldcentrum van de dictatuur van het proletariaat, Moskou, gebracht en hij is daar ontvangen met alle eerbewijzen die sprookjesprinsen ten deel behoren te vallen. Men zal ook wel zoveel tact hebben bezeten om niet met de prins over prole tariërs te spreken; wèl, zoals dat tegenover een aanstaand Absoluut Heerser past, over keizerrijken. En dus over imperialisme Na 's prinsen terugkeer in het land van de vliegende tapijten, begonnen daar prole tarische schepen aan te leggen en uit die schepen werden proletarische machine geweren en andere wapens, waarvan Hauff en zijn mede-sprookjesdichters nooit heb ben gehoord, aan land gebracht. Het zijn ongetwijfeld betoverde wapens geweest, waarmee men zelf niet kan schieten maar die juist de projectielen van vreemde boze mannen aantrekken precies zoals dat in een sprookje zou kunnen voorkomen. Want nauwelijks was Jemen bewapend, of het begon luid te jammeren dat het werd aan gevallen! De Kroonprins van Jemen schijnt in het Kremlin veel te hebben geleerd. Hij deed er zelfs de wijsheid op, dat men nooit ge bruik moet maken van buitenlandse troe pen als men een naburig land wil ver overen, want daar kan men internationale verwikkelingen door krijgen. Men heeft daar in Moskou een veel practischer me thode voor: vrijwilligers. En de regering van Jemen heeft dus dadelijk gedreigd, „vrijwilligers uit alle landen van de we reld" (maar vermoedelijk vooral uit de proletarische landen) op te roepen om het naburige Aden, van waaruit geheimzinnige vliegende tapijten boven de Jemenistische grensstreken zijn verschenen, mores te leren. En zo kan het ook in onze tijd nog ge beuren, dat er ergens op de wereld wordt gevochten althans van vechten wordt gespróken zonder dat de pers, de radio en de televisie er met hun neus bovenop zitten en ons het „fijne" ervan vertellen. Arabië is geen sprookjesland meer en wat daarginds gebeurt is ongetwijfeld allesbehalve sprookjesachtig. Geld en olie bronnen en imperialisme en strategische steunpunten zullen er wel iets, of alles, mee te maken hebben. Maar, hoe zeer we daar ook van overtuigd zijn, de berichten uit Jemen blijven klinken alsof de mensen daarginds toch nog niet helemaal uit de dromen van de Duizend en Eén Nacht zijn ontwaakt! Berichten uit Kopenhagen maken gewag van een interessante vondst, die in nauw verband staat met de geschiedenis van het leven op aarde. Deense geleerden hebben namelijk de overtuiging, dat zij in het bezit zijn geraakt van enkele levende exempla ren weekdieren, die volgens de heersende wetenschappelijke opvattingen al ongeveer 300 miljoen jaren geleden behoorden te zijn uitgestorven. Men heeft fossiele exem plaren van deze diersoort aangetroffen in het Cambrium, als u begrijpt wat dat be tekent. Wij mogen volstaan met te vermel den dat de leeftijd van deze fossielen, door hun verschijnen in de lagen van het Cam brium, kan worden geschat op 300 tot 500 miljoen jaren. Men kan zich afvragen, of het de moeite waard is wetenschappelijke drukte te ma ken over een weekdiertje van een rijks daalder groot, dat levend en wel uit de diepten der Atlantische wateren werd op gehaald - doch men bedenke dan dat dit dier, hoe week van aard ook, erin geslaagd is zich 500 miljoen jaren als soort te hand haven op een wereld, die op gezette tijden geheel en al ondersteboven werd gehaald, waar reuzenreptielen zich ontwikkelden en ten ondergingen, waar oceanen ontstonden en bergketens verdwenen, waar het Leven in duizenderlei vormen experimenteerde in gestalten en verschijnselen die van de ene evolutie in de andere overgingen. En midden in die wervelende, verande rende chaos bleef het kleine weekdier on verstoorbaar zichzelf. Dat is een constatering, die de geleerden wel moet verbazen door haar wetenschap pelijke ongerijmdheid, doch zij zal de man nen der wetenschap ook als gewone men sen imponeren door haar verbazingwek kende simpelheid. Wat is tenslotte een weekdier? Een glibberige massa van gelei achtig weefsel, op onnaspeurlijke manier samengehouden door een levensbeginsel en gedijend in de donkere diepten van de oceaan, vegeterend op een geheimzinnige voedingswijze, die onbeweeglijk en wezen loos schepsel ligt te zijn zonder aanwijs baar doel of nut. Het ligt schepsel te zijn gedurende miljoenen eeuwen, parend en barend, nakomelingen voortbrengend, vol komen tevreden met zijn uiterlijk en inner lijk - en daarom niet veranderend, niet evoluerend, zichzelf blijvend als het hoogst bereikbare en meest doelmatige in zijn om standigheden en omgeving. Die omstandigheden en die omgeving hebben om een weekdier gevraagd. Wel nu, zij hebben het gekregen en het is 500 miljoen jaren week gebleven. Geen schub ben, geen horens, geen klauwen, geen meterslange nek, geen slagtanden waren nodig om het te doen voortleven. Het Leven had in dit ronde, gladde, onaanzien lijke balletje gelei een tehuis gevonden, waar het de storm der ijstijden, de uit barstingen en de klimaatwisselingen com fortabel kon doorstaan. Raadselachtig Leven! Gedijend in de harmonie van een een blubberend hoopje aspic, tenslotte de mens van 1957 met ver bouwereerde verrassing treffend. En nu ongetwijfeld goedgemutst op weg naar het jaar 195700, om dan opnieuw de wetenschap voor een raadsel te stellen. Dat is de humor van het Leven, die de mensheid in afleveringen wordt gepresen teerd. (Van onze correspondent in Londen) Vele Britten zien - terecht of ten on rechte - in het feit, dat de Verenigde Sta ten zich thans actief met het Nabije-Oos- ten gaan bemoeien, een rechtvaardiging - zij het achteraf - van het Brits-Franse ingrijpen in Egypte. Dit optreden was voornamelijk het gevolg van wanhoop over Amerika's houding, die Nasser van het begin af - ook bij de oorspronkelijke ont ruiming van de kanaalzone door de Brit ten in 1954 - had aangemoedigd. De zwen king in de Amerikaanse politiek tegenover de financiering van de Assoean-dam kon daaraan niets meer veranderen. Integen deel, dit leidde tot de uitbarsting. Dulles liet de Britten onmiddellijk na de beide Suez-conferenties in Londen in de steek, zodat er van westelijke vastberadenheid in de kanaal-crisis geen sprake was. Men verheugt er zich thans over, dat Amerika zijn koers ten opzichte van het Nabije-Oosten gaat wijzigen. Er heerst echter zekere wrevel over het feit, dat de Verenigde Staten op hun beurt weigeren overleg te plegen met hun Britse bond genoot. Men kan het bovendien moeilijk verkroppen, dat de Britten in het Nabije- Oosten het veld moeten ruimen voor de Amerikanen. Sommigen klemmen zich Van onze correspondent in Parijs) Het plan-Eisenhower voor het Nabije Oosten heeft Parijs niet overrompeld. Men voorzag dat de Amerikanen vroeg of laat genoodzaakt zouden worden de gaping op te vullen die door de mislukking van de Frans-Britse actie in dat deel van de we reld was ontstaan. Dat Frankrijk en Groot- Brittannië moeten aanzien dat Amerika zich opmaakt hun plaatsen in het Nabije Oosten in te nemen, stemt tot bitterheid, een bitterheid, die iets wordt verzoet door de overweging dat Amerika nu eindelijk lijkt te reageren op de Brits-Franse waar schuwingen met betrekking tot de Russi sche infiltraties in het Nabije oosten, die door het falen van de westerse solidariteit gevaarlijke vormen en proporties heeft kunnen aannemen. Men vraagt zich in Pa rijs af of het tempo, waarin de Eisenhower- doctrine zal worden uitgevoerd, niet te traag zal zijn. Eerst moet het Congres de nieuwe politiek nog uitvoerig bespreken en dan lijkt de volmacht, die Eisenhower vraagt, eerst op economische en dan op militaire zaken betrekking te hebben. Pa rijs had liever gezien dat Amerika de vuist tegen Nasser had gebald. Niettemin ge looft men dat ook de Amerikanen nauwe lijks rekenen op een minnelijke schikking met de Egyptische dictator, die zich steeds duidelijker als een Sovjet-pion gedraagt. Washington lijkt de eerste voorzichtige con sequenties uit dat inzicht te trekken en in diplomatieke kringen in Parijs kan men zich daarover, na alle teleurstellingen en tegenslagen, waarvoor Amerika voor een ruim deel verantwoordelijk wordt gehou den slechts verheugen. Le Monde (Reuter) Volgens het onafhankelijke Parijse blad „Le Monde" houdt „het plan- Eisenhower geen rekening met de twee voornaamste vraagstukken van het Nabije Oosten: het Israëlisch-Arabische geschil en de status van het Suezkanaal". Het blad voegt hieraan toe dat men in Parijs uiting heeft gegeven aan voldoening, „doch tevens overheerst de mening, dat het er verre van daan is het Amerikaanse standpunt met dat van Groot-Brittannië en Frankrijk in overeenstemming te brengen. Het feit, dat de Egyptische leiders het plan, alles in aanmerking genomen, tamelijk gunstig be oordelen, bewijst dit", aldus „Le Monde". evenwel nog vast aan de hoop, dat dit maar tijdelijk zal zijn, omdat de Arabische landen, als het er op aan komt, Groot- Brittannië zullen verkiezen boven de Ver- enigte Staten daar de Amerikaanse invloed het gevaar voor een botsing met de Russen kan vergroten. Alleen Groot-Brittannië zou matiging teweeg kunnen brengen. Degenen, die zo redeneren, getuigen van de onuitroeibare Britse hoogmoed, die voor een belangrijk deel verantwoordelijk is voor de Britse overzeese moeilijkheden. Tegenover de gekleurde rassen - om van anderen maar niet te spreken - zijn de Britten niet vrij van „herrenvoIk"-opvat- tingen al is er een kentering waar te ne men. In het Nabije-Oosten is Groot-Brittannië naar het tweede plan teruggedrongen. Men kan meevoelen met hen, die zeggen dat indien het verkeerd geweest is dat Groot- Brittannië en Frankrijk eigenmachtig op traden, het even verkeerd is dat Amerika nu op eigen gelegenheid tewerk gaat. De ideale oplossing is een politiek deelgenoot schap van het westen en alle andere be trokkenen, maar het hangt van Amerika af, of daarvan iets terecht komt. De rege ring van Eden heeft het in het Midden- Oosten verbruid. Naarmate Nasser er in slaagt Groot- Brittannië verder te vernederen, zoals hij elke dag doet, verhaast hij Edens heengaan. De vraag blijft echter of een andere con servatieve regering - onder Butler - of een Labour-regering, het pasant van het Britse prestige in de Arabische en Aziati sche wereld nog zou kunnen redden. De Britse politiek in het Nabije-Oosten heeft gefaald doordat Groot-Brittannië getracht heeft kool en geit te sparen en een werke lijk vooruitziende blik miste. De vraag, die in Londen gesteld wordt, is of Amerika niet bezig is dezelfde fout te maken. Om de illusie van vaderlijke grootmoedigheid te bewaren, houdt Eisenhower zich afzijdig van het verdrag van Bagdad, maar, zo zegt men, hij zal moeten kiezen of delen wat betreft Israel, dat hij niet zal kunnen hel pen als hij tevenswil steunen op de vriendschap der Arabieren. De vraag stukken in het Nabije-Oosten zijn zo in gewikkeld, dat zij niet met een leuze kun nen worden opgelost. Het Eisenhower-plan behoeft echter geen slag in de lucht te zijn, wanneer het op realistische manier wordt uitgewerkt. De vorming van Sovjet-satellieten in het Nabije-Oosten wordt voor de Russen minder aantrekkelijk wanneer zij beseffen, dat hun kans op welslagen door de Ameri kaanse waarschuwing verkeken is. Dit ziet men als het grote winstpunt van de Ame rikaanse verklaring, die wordt beschouwd als een noodverband om de patiënt voor doodbloeden te behoeden. De genezing zal veel tijd en hoofdbrekens vergen. De Rus sen kunnen voorlopig - al of niet via Nas ser - nog genoeg onheil aanrichten. Sommogen geloven zelfs, dat het Ame rikaanse initiatief te laat is gekomen om dat het Russische prestige in het Nabije- Oosten misschien nog groter is dan dat der Verenigde Staten, wier optreden wat de olie-politiek betreft, verre van belan geloos is. Men beseft te Londen, dat ook de Amerikaanse regering vrijwel machte loos staat tegenover zekere anti-Britse machinaties van Amerikaanse olie-con cerns. Intussen is dit bijzaak, gezien de bevei liging, welke Eisenhower thans biedt en de mogelijkheid van economische opgang, welke er vooral op berekend is te voor komen dat een land zich in Sovjet-armen stort. Het Eisenhower-plan is volgens Londen nog maar een eerste stap in de richting van een nog steeds niet bestaande constructieve politiek jegens het Nabije- Oosten. Vandaar de angstige vraag of dit op zich welkome initiatief niet te laat is gekomen en of de Arabieren, die door pro paganda gemakkelijk misleid kunnen wor den door het als een Amerikaanse bedrei ging voor te stellen, nu juist hun toevlucht zullen zoeken bij de Russen. ADVERTENTIE Na Alleeti NIVEA bevat Eucerit bet voedingsmiddel voor de huid Dinsdag is in de ruime H.B.G.-hal te Lisse de grote Bloemlust-tentoonstel- ling geopend en tot en met 12 januari zal men hier de fraaie resultaten van de moderne broeimethoden kunnen be wonderen. De hal is herschapen in een bloemenparadijs met sierlijk aangeleg de perken tulpen, hyacinten, narcissen en crocussen - met welke rijke ver scheidenheid bloeiende bolgewassen in de H.B.G.-hal een vervroegde lente is gebracht. Vanochtend waren de standen van de speciale girorekeningen voor de hulp aan de Hongaren als volgt: giro 777: 4.452.153,96; giro 999: 4.309.396,92. Washington (United Press) De Ameri kaanse regering heeft tenminste vier maal bij president Nasser geprotesteerd over de deportatie van joden, aldus zeggen func tionarissen te Washington. Het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken schat dat meer dan vier duizend joden Egypte reeds „verlaten" hebben sinds de acties tegen Egypte. De meesten van hen werden gedeporteerd, maar sommigen vertrokken eigener beweging in de ver wachting dat zij dit vroeg of later toch zou den moeten doen. De joodse bevolking in Egypte telde voor de Israëlische actie ongeveer 40.000 tot 45.000 zielen. Jarenlang werden de joodse burgers in Egypte getolereerd en gerespec teerd. De meesten waren kleine bankiers en zakenlieden. (Van onze correspondent in Parijs) Er zijn tekenen, die er op wijzen, dat de Franse regeringskringen door een toene mende nervositeit worden bevangen, nu de volgende week in de UNO-Assemblée de debatten moeten beginnen over de toestand in Algerije, waarvoor de minister van Bui tenlandse Zaken, Christian Pineau, zich zondagavond naar New York heeft bege ven. Die nervositeit komt in verschillende maatregelen, besluiten en verschijnselen tot uiting, waarvoor overigens niet altijd de Franse regering alleen en rechtstreeks aansprakelijk kan worden gesteld. De Tu nesische premier Habib Bourguiba heeft zondag ter gelegenheid van de onderteke ning van het vriendschapsverdrag met Li bië tegenover Parijs een bijna uitdagende houding aangenomen en woorden gespro ken, die geen enkele regering zou kunnen aanvaarden. De onder-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Maurice Faure, die juist naar Tunesië zou vertrekken om de normale betrekkingen weer aan te knopen, die na de arrestatie van de Algerijnse re bellenleider Ben Bella en anderen waren verbroken, heeft die reis onmiddellijk afge last. Een ander symptoom van de spanningen, die zich trouwens ook in Algerije met ver- nieuwe hevigheid doen gelden, is de ar restatie van de generaal Jacques Faure, die in Algiers adjudant was van de comman dant en die op last van de minister van Oorlog met dertig dagen gevangenis is ge straft. Generaal Faure wordt er van be schuldigd eind december betrokken te zijn geweest bij een plan om het burgerlijke gezag door een militair bewind te vervan gen. Volgens die opzet zouden de samen zweerders de minister-resident Robert La- coste in arrest hebben willen stellen. Arrestatie In een communique van de minister van Oorlog wordt de arrestatie van generaal Faure, die gisteren in bedekte termen en in vragende vorm door het ochtendblad „Figaro" werd onthuld, erkend. Volgens de minister zou de generaal zich echter slechts aan onvoorzichtige uitlatingen hebben schuldig gemaakt. Politieke waarnemers merken evenwel op, dat een arrest van een maand wel een zware straf voor een der gelijk vergrijp moet heten en het lijkt dan ook niet overdreven aan te nemen, dat in Algerije door rechts-extremistische elemen- ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Madrid'(AFP/Reuter) In politieke krin gen te Madrid verluidt, dat de secretaris generaal van de Falange-partij, Jose Luis Arresse, als minister zonder portefeuille is afgetreden. Ook gaan er geruchten over een op handen zijnde wijziging in de lei ding van de ministeries van Financiën, Handel, Industrie, Openbare Werken en landbouw. Deze veranderingen zouden in verband met de oppositie, die er in brede kring bestaat tegen plannen voor de orga nisatie van het staatsbestel, als Franco als staatshoofd aftreedt. De strijdkrachten en de rooms-katholieke kerk zouden bezwaren hebben tegen de plannen waarvan de uit voering, volgens politieke kringen, als ge volg van deze oppositie waarschijnlijk op de lange baan zal worden geschoven. Het Spaanse parlement heeft in 1947 een wetsontwerp aanvaard, waarin werd be paald, dat na het aftreden van Franco de monarchie zal worden hersteld. Anderzijds lijkt de Falanqe-beweging, die de regeringspartij is, er bezwaar tegen te hebben, dat het wetsontwerp, waarbij een nationale raad van de beweging grote bevoegdheden bij de leiding van en het toezicht op de belangrijke staatszaken zou krijgen, nog steeds niet is voltooid. De secretaris-generaal van de partij, die reeds enkele malen als minister zijn ontslag heeft aangeboden, zou Franco nogmaals hebben verzocht hem van deze functie te ontheffen. Ook de economische moeilijk heden, waarmee Spanje te kampen heeft, zouden een factor vormen bij een even tuele kabinetswijziging. Voorts zou er een diepe kloof tussen de falangistische en de monarchistisch gezinde leden zijn MOSKOU (Reuter) Premier Tsjoe En Lai van communistisch China, die een be zoek aan Moskou brengt, is dinsdag zijn besprekingen met de Sovjet-leiders begon nen. Volgens het Russische persbureau Tass is er van gedachten gewisseld over de in ternationale toestand en over vraagstukken, die voor de twee landen van belang zijn. Voorts is er gesproken over een „verdere ontwikkeling van de samenwerking en de vriendschappelijke betrekkingen". Van Russische zijde namen premier Boelganin, partijsecretaris Kroesjtsjev, de eerste vice- premier Mikojan en de minister van Bui tenlandse Zaken Sjepilov aan het overleg deel. Tsjoe had ook een onderhoud met de Oostduitse delegatie, voordat deze Moskou verliet. De besprekingen van de Chinese premier met de Russen en de Oostduitsers en het overleg tussen de Russische en de Oost duitse leiders worden gezien als een onder deel van een plan om onder Sovjet-leiding en met Chinese steun de „communistische solidariteit" te bevorderen. Bij de Chinees-Russische onderhandelin gen, die vandaag worden voortgezet, zou den belangrijke economische kwesties ter sprake komen. De tegenwoordigheid van de Russische handelsdeskundige Mikojan zou hier ook op wijzen. Rusland is vrijwel ge heel verantwoordelijk voor de industriële ontwikkeling van China. De Chinese ideo logische steun aan de Russen zou Tsjoe in een sterke onderhandelingspositie plaat sen. Ook wordt het niet uitgesloten geacht, dat de Russen en de Chinezen nieuwe plannen voor de buitenlandse politiek van de communistische landen, speciaal met betrekking tot het Verre Oosten, zullen op stellen. Tijdens een lunch zei premier Boelganin tot de Chinese delegatie: „Wij stellen de houding, die door u werd ingenomen jegens de contra-revolutionaire aanslag in Hon garije, hogelijk op prijs. Uw kameraad schappelijke steun en uw bijdrage om de imperialistische intriges in Oost-Europa te ontmaskeren, betekenden voor ons en de gehele internationale communistische be weging een grote hulp". In zijn antwoord zei Tsjoe En Lai: „Het imperialisme zoekt naar een gelegenheid om ondermijnende activiteit tegen ons te voeren. Om onze vijand te verslaan moeten wij de eenheid van het socialistische kamp, onder leiding van de Sovjet-Unie, verster ken. Het doel van ons bezoek aan de Sov jet-Unie is juist de verdere versterking van de eenheid, tussen onze beide staten, die zo groot mogelijk moet zijn. De grote vriendschap tussen onze landen is eeuwig en onverwoestbaar." ten inderdaad een putsch werd of mis schien zelfs wordt voorbereid. Een derde incident, waarvoor men het kabinet-Mollet wel geheel aansprakelijk moet stellen, betreft de in beslagneming in Algerije op last van Lacoste van France Soir, Paris Presse en Le Monde, die een onjuiste voorstelling van zaken zouden hebben gegeven over represailles van Franse troepen tegen de Algerijnse bevol king. Lacoste heeft van die represailles een lezing gegeven, die door de getuigenissen van het officieuze Franse persbureau AFP en de verschillende dagblad-corresponden ten ter plaats niet wordt gedekt. Bijna alle Franse kranten beschouwen deze in beslag neming als een inbreuk op de vrijheid van de pers en een deputatie van journalisten heeft tegen deze censuur-maatregel ener giek geprotesteerd bij minister-president Mollet. De ministers Mollet, Lacoste en Pineau verkeren niet in een bijzonder gunstige positie nu in Algerije tot dusver vrijwel alle hervormingsmaatregelen achterwege zijn^ gebleven, die de wereld van Frank- rijk's oprechte wil hadden kunnen over tuigen in Algerije eindelijk een liberaler politiek te gaan voeren. Er wordt in poli tieke kringen in Parijs gesproken over een plechtige verklaring, die Mollet nog deze week over de Franse plannen in Algerije zou afleggen. Men vraagt zich echter af, of woorden nog veel indruk zullen maken, nu daden al te lang zijn uitgesteld. (AFP) Volgens „Le Monde" zou Faure getracht hebben aanhangers voor een plan te winnen, dat ten doel had het wettige republikeinse bestuur in Algerije te ver vangen door een militaire junta. Volgens het blad is Faure bestraft wegens zijn be trekkingen met het uiterst rechts „geheim comité van Algiers, dat onder leiding zou staan van een reserve-generaal. In 't kom plot is ook generaal Dumesnil de Maricourt betrokken, die het bevel over de lucht macht in Algerije voert. Ook hij heeft zich te Parijs moeten verantwoorden, doch kon naar Algiers terugkeren. Generaal Faure zou zich, al heeft hij op de bewuste bijeen komst uitlatingen gedaan, die op zijn minst gesproken onvoorzichtig waren, niet met de denkbeelden van het comité hebben ver eenzelvigd. Er zijn bepaalde maatregelen van toezicht op het optreden van hei „comité" genomen. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft de voormalige Demo cratische voorzitter van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden, Richards, tot zijn speciale medewerker voor zaken be treffende het Nabije Oosten benoemd. Ri chards zal aan het hoofd staan van een Amerikaanse delegatie naar dit gebied en de ambassadeursrang bekleden. Richards is verleden week afgetreden als voorzitter van de commissie. Dit is de tweede maal, dat Eisenhower een vooraanstaand Democratisch Congres lid tot zijn speciale medewerker voor bui tenlandse aangelegenheden benoemt. De eerste benoeming was de aanstelling van de voormalige Democratische voorzitter van de senaatscommissie voor buiten landse zaken, George, tot Amerikaans ver tegenwoordiger bij de NAVO. De benoeming van Richards wordt door de Israëlische pers met reserve bejegend. Men wijst er op dat Richards, toen hij twee jaar geleden in het Nabije Oosten vertoef de, zich „weinig sympathiek" over Israel heeft uitgelaten. Knowland exit De leider van de Republikeinen in de Senaat, William Knowland, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat hij zich niet meer kandidaat zal stellen bij de vol gende senaatsverkiezingen in 1958. Hij ver klaarde meer tijd te willen hebben voor zijn gezin en dat dit de voornaamste reden voor zijn besluit is. Knowland, die 48 jaar is, werd Republi keins leider in de Senaat na de dood van senator Robert Taft in 1953. Schorpioen „Zij is een schorpioen" zei het mannetje van de papierwinkel. De „zij" was een op-leeftijd-dametje, dat nu kennelijk van een bescheidener inkomen moest bestaan dan zij zich vroeger ge droomd had. Haar verschijnen had over het geheel iets verdords. Een beetje zielig met iets van met alle geweld een standje willen ophouden dat reeds lang voltooid verleden tijd moest zijn. Het papier mannetje had zijn felle, hoe wél niet onwelwillend uitgesproken dia gnose geplaatst op het moment dat de deurbel de dame „tieng" achterna zei. Ik mag dat mannetje wel. Dat zeker. Hij is een eenzame vrijgezel van vijftig die, met zijn gelaatskleur van het papier waar men in mijn jeugd oliebollen in verpakte, één geworden is met de chaos van bord en andere papieren noodzakelijkheden waarmede wij onze kasten en schrijftafels blijkbaar moeten opvullen, en die we ove rigens op gezette tijden verbranden of in de vuilnisbak deponeren. Maar hij is vriendelijk, zacht van gemoed en filoso fisch bescheiden zonder dat ie het zelf weet, en dat zijn vaak prettige mensen om zo nu en dan eens even mee buiten ons bestaantje te glijden. Ik was even geschrokken van zijn woorden. „Een schorpioen?" In Borneo had ik er op een morgen eens een doodgetrapt en met een zekere huiverende walging denk ik daar nog aan terug. „Jaad!" zei het papiermannetje. „Een schorpioen!" En hij vervolgde ietwat ge amuseerd: „Iedere zaterdag komt ze hier. Ze wacht tot ze iemand binnen ziet gaan, komt daar achter-aan en begint in het net-bezorgde weekblad de rubriek „TJw Horoscoop" door te kijken. Haar vinger stopt 'bij het vet-gedrukte woord „Schor pioen". Dan zet ze haar knijplorgnet op haar neus en leest. Als ze daar mee klaar is, zeg ik voor de vorm: En u dame?. Ze vraagt dan naar iets wat ik nooit in mijn winkel heb; een pak lucifers of een nagel borstel, of noem-maar-op. Daarna gaat ze weg, zonder ooit iets te kopen". Ik zag haar weer in mijn gedachten. Het ietwat schrale figuurtje door bijzondere omstandigheden in dito noden. De scheef- gelopen sportschoenen, toch keurig ge poetst; waarschijnlijk de enige glans die zij in haar leventje kende en waar ze nu stellig zuinig op was. En het manteltje met de sajetkraag. Maar toch had ze iets van vroegere voornaamheid in haar ver schijnen. De „tieng" van de deurbel scheen haar ditmaal nogal vreugdig in de oren te hebben geklonken, gezien de vage glans van blijheid op haar te vroeg gerimpelde gezichtje toen ze vertrok. Ik wilde weten, waarom. Ik las in het bewuste blad „Uw Horo scoop" na, bij „Schorpioen": „Er gaat iets zonnigs van U uit", stond er, „maak daar gebruik van als U iets bereiken wilt. Waarschijnlijk kunt U zich verheugen in het bezit van min stens één stille aanbidder. Wie geboren is tussen 4 en 17 november moet het avontuur vermijden. Gunstige dagen zijn enzovoorts. „Ik wou nog wat van die gele envelop pen", zei ik. „Van die lange". „Héél graag", zei het papier mannetje er kentelijk. Jan van Ees ADVERTENTIE .BINNENHUISJE" (Frits Flits:) „Op uw verjaardag, lieve Moe, Treed ik verheugd naar voren toe..." Hoe Loes haar wensgedichtje zegt Wordt fotoflitsend vastgelegd. Aan leuke kiekjes geeft zo'n dag Een serie die er wezen mag; Dank zij het licht in overvloed Van „Photoflux": elk plaatje goed! (Allemóóh) Wij nemen Philips „Photoflux"! Bij ieder filmpje een paar stuks! Het feilloze flifslampje Cf De oudste ons bekende betekenis van mop is: klomp, brok. Men gebruikt het woord voor stenen van bepaalde grootte en vandaar ook voor harde langwerpige of ronde koekjes, zoals de bekende Weesper moppen. Ook voor geldstukken bezigde men vroeger het woord wel, maar wij kennen ook de inktmop, de grote klad inkt. Uit de betekenis: ding van weinig waarde ontwikkelde zich die van: scherts, grap. Men tapt moppen of zegt iets voor de mop. En tenslotte is het woord gebruikelijk geworden voor: deuntje, wijsje, liedje in tegenstelling tot ernstige muziek. De mop uit: „Toen onze mop een mopje was", is de mops hond, maar het is hetzelfde woord. VS

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5