„Dundo Maroje's dukaten Studio en Wereldomroep Eindpunt bus dient in Zandvoorts dorpscentrum te komen Nieuwe bejaarden-societeit in Haarlem-noord geopend 9 EEN JOEGOSLAVISCH BLIJSPEL Lea Nikel exposeert in de Galerie Espace Gunning Coornhertlyceum opgeschort Verbetering aan wegen in Bloemendaal Jan Boots gaf in Haarlem uitleg van „Scrabble" Cursussen Bloemendaalse onderwijskrachten Violist Jo Juda voor een tournee naar Spanje Woningen in aanbouw UIT STAD EN STREEK Jaarvergadering Zandvoortse Handelsvereniging In februari proeven met sirenes der BB Voedingssector in district Haarlem Humanistisch Verbond richt adres tot raad nr> tvrpemd WOENSDAG 9 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT yy De toneelgroep „Theater" heeft met de nieuwjaarspremière 1957 voor een aardige verrassing gezorgd, die men zich aanstaan de maandag in de Haarlemse Schouwburg ten deel kan laten vallen. Evenals in de beide voorgaande jaren heeft dit door Robert de Vries tezamen met Elise Hoo- mans en Richard Flink geleide gezelschap een buitenlandse regisseur uitgenodigd een belangrijk werk uit de dramatische littera tuur van zijn vaderland te komen enscene ren. Voor ditkeer viel de keuze op dr. Marko Fotez van het Joegoslavische Thea ter te Belgrado, tevens organisator van bet zomerfestival te Dubrovnik, die cie door hem bewerkte en tot de helft van de oorspronkelijke lengte teruggebrachte ko medie „Dundo Maroje's dukaten" (bij de uitspraak komt de klemtoon telkens op de eerste lettergreep) van Marin Drzic heelt ingestudeerd. Wat ik van deze schrijver weet, dank ik aan de lectuur van het programma, waaruit ik voor u overschrijf, dat hij in 1508 aan de Dalmatische kust werd gebo ren als zoon van een welvarende koopman. Niets voor de handel voelend en evenmin iets voor een kerkelijke functie trok hij naar Rome, Wenen en Constantinopel, van iedere reis berooid terugkerend in zijn vaderstad. In de laatste jaren van zijn avontuurlijke leven begaf hij zich ook nog in de politiek, hetgeen hem noodzaakte de vlucht te nemen naar Venetic, waar hij in 1567 stierf. Behalve een groot aantal min neliederen schreef hij vele komedies en herdersspelen, waarvan er zeven zijn be waard. „Dundo Maroje's dukaten" werd floor dr. Marko Fotez (zonder het slot) teruggevonden. De première van zijn aan moderne theatertoestanden aangepaste be werking in 1938 werd door meer dan drie duizend herhalingen gevolgd. In 1956 gaven de Joegoslaven er opzienbarende gastvoor- stellingen van in Oostenrijk en tijdens het jaarlijkse toneelfestival in Parijs. Hoewel dit blijspel vermoedelijk in na volging van Plautus is geschreven, heeft de Kroatische dichter er ongetwijfeld tal van eigen ervaringen en inzichten in ver weven. Hoe dan ook: al is het een zuiver intrigespel zonder enigerlei karakterteke ning, men wordt herhaaldelijk getroffen door een zeer persoonlijke noot. Middel punt van de vele (doorgaans amusante) verwikkelingen is Maro, zoon van de gie rige koopman Dundo Maroje uit Dubrov nik, die in Rome - waar de gehele hande ling zich afspeelt - met een schone cour tisane het voor zakelijke doeleinden mee gegeven geld van zijn vader plezierig ver brast. Verder treden er een belachelijke Duitse jonker in op, de als man vermomde verloofde van de verkwister en vele andere personages, maar de eigenlijke hoofdper sonen zijn toch de knechten, waarvan pro- loogzegger en terzijdespreker Pomet de belangrijkste en geestigste is. Misschien blijkt uit deze korte schets van enkele gegevens reeds hoeveel over eenkomst er met de oude Italiaanse com media dell' arte bestaat. Natuurlijk: Dalma- tië, waartoe Dubrovnik destijds behoorde, stond geheel onder Venetiaanse invloed. De gevolgen daarvan heeft men hier te lande ook kunnen zien aan de folklore uit het kustgebied aan de Adriatische Zee, zo als die herhaaldelijk door Joegoslavische danstheaters is vertoond. Alles is vrolijk en licht, lief en dwaas, kinderlijk soms en vertederend. Ook in dit stuk, waaruit te vens de geest van de zich van zijn per soonlijke vrijheid bewust wordende re naissancemens spreekt. De beeldende wijs heid van het volk is vooral in de alleen spraken vermengd met dichterlijk in een voudige, naïeve trant geformuleerde hu manistische idealen, zoals in de dromerige bespiegeling van Pomet over de wereld „ergens in Achter-Indië, waar de kikvor sen schoner zongen dan bij ons de nachte galen" en waar nog échte mensen woon den, die geen haat en hebzucht kenden. Onder de aanstekelijke regie van dr. Marko Fotez is er zwierig en in hoog tem po toneelgespeeld. Gelukkig heeft men geen bij voorbaat tot mislukking gedoem de poging gedaan om zoiets als een recon structie van de commedia dell' arte te be proeven. Iets dergelijks zou alleen maar mogelijk zijn, als het gehele ensemble be stond uit zulke ongelooflijk veelzijdige acteurs als Cruys Voorbergh, die hier in een volkomen ondergeschikte rol na jaren lange dooltochten in het gebied van de kleinkunst subliem zijn renlrée op het grote toneel maakt. Men lette eens op zijn gelaatsmimiek en met minuscule vinger oefeningen veelzeggende gebarenspel. Dat is typeren - niet alleen van een voor de handeling noodzakelijk personage, maar als het ware van een hele categorie. Hij is hèt prototype van de inhalige woekeraar - en dat vrijwel zonder te beschikken over een verstaanbaar te maken tekst, want deze bestaat uit een zonderling allegaartje van vreemde woorden met een Italiaanse inslag. Bewondering past mede voor het aandeel van Johan Walhain als de slimme knecht Pomet, die wil heersen over zijn mede mensen en meester zijn van iedere situa tie. Voortreffelijk weet hij een vertrouwe lijke verstandhouding tussen spelers en Deze maand heelt de nog maar kort ge leden gestichte Galerie Espace aan het Klein Heiligland in Haarlem de derde tentoonstelling in zijn bestaan. Dinsdag avond verrichtte mevrouw Eva Bendien die samen met mevrouw Polly Chapon de nieuwe expositieruimte exploiteert, de ope ning van een expositie door Lea Nikel, een in Parijs woonachtige Israëlische. Mevrouw Bendien sprak een woord van welkom tol de schilderes en schonk haar een bosje bloemen. De expositie omvat ruim twintig olieverfschilderijen. Lea Nikel woont sinds zes jaar in Parijs. Zij schildert sinds tien jaar, aanvankelijk figuratief, thans in een stijl die zij zelf het liefst aanduidt als symbolisch en vreugderijk. Haar doeken zijn zeer kleurig. Mevrouw Polly Chapon werd op haar kunst attent gemaakt door een bevriende schilder. Zij heeft Lea Nikel in Parijs be zocht en haar onmiddellijk voor een ex- positie uitgenodigd. Het is de eerste keer dat deze Israëlische kunstenares in Neder- 1 land haar werk tentoonstelt. Twee jaar geleden exposeerde zij voor het eerst zelf- standig in Israel. In Parijs had zij tot nu toe alleen enkele exposities in groepsver band. Voordat onze criticus voor beelden de kunst zijn oordeel over dit werk geeft, laten wij onze lezers weten, dat de schil der Karei Appel gisteravond voor het eerst haar werk zag en er geestdriftig over was. De expositie is tot 21 januari voor het publiek toegankelijk. publiek tot stand te brengen. Hij bewaart zijn gewiekstheid ook in de levensbeschou welijke passages, bekwaam jonglerend met de grappige balletjes die hij opwerpt uit de hem door de tekstschrijver voorgehou den doos met surprises. Hulde bovendien voor zijn plastiek. Hij zou een goede nar voor '.Driekoningenavond" zijn. De gemaakte toespeling is niet toevallig, want „Dundo Maroje's dukaten" is voor namelijk in Shake.speariaanse trant gere gisseerd. Oppervlakkig zijn er inderdaad verwantschappen (met „De twee edellie den van Verona" bijvoorbeeld). En beide dichters putten uit dezelfde Italiaanse bronnen. In deze stijl werden aardige re sultaten bereikt door de meeste medewer kenden. Van hen moet in het bijzonder de dikke hongerlijder van Gerard Hart kamp worden genoemd. Van de anderen wisten I-Ietty Beck, Lies Franken, Fientje Berghegge, Frans van der Lingen, Wim Kouwenhoven en Wim Hoddes over het algemeen aan de eisen van dit blijspel te voldoen. Ad Noyons had wel iets potsier lijker mogen zijn als de dwaze Ugo Tedes- co, dunkt me. Siem Vroom wekte niet de indruk van een vurige minnaar en zal een wat lichtere manier van spreken moe ten vinden. Henk Schaer verscheen aan het slot als een voorname edelman. Het is echt een plezierige voorstelling. Maar toch is het jammer, dat men dit stuk niet voor later in het seizoen heeft be waard. Want in wezen is deze komedie ideaal geschikt voor vertoning in onze openluchttheaters, waar de verhoudingen voor het behalen van succes hiermee nog gunstiger zijn - als het weer wil mee werken. David Koning Met ooi; op bestedingsbeperking 'noorrang voor woningbouw Op 21 december heeft de aanbesteding plaats gehad van de uitbreiding van het vierde gedeelte van het Coornhertlyceum te Haarlem. Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben echter besloten nog niet tot gunning over te gaan, met het oog op de door de regering gewenste beste dingsbeperkingen voor gemeenten. Hierbij is besloten alle grote projecten (waaronder zelfs voorzieningen ten behoeve van het energiebedrijf) voorlopig op te schorten, daarbij alle prioriteit verlenend aan de woningbouw. Het valt dus te begrijpen, dat onder de bepalingen van deze bestedingsbeperking ook de voorgenomen uitbreiding van het Coornhertlyceum, die ongeveer twee mil joen gulden zou vergen, valt. Menigeen zal het echter betreuren, dat juist het Coorn hertlyceum als één der eersten slachtoffer is geworden van de bestedingsbeperking, ook al, omdat de met zoveel moeite ver kregen rijksgoedkeuring onlangs pas is af gekomen. De huidige financieringsmoeilijkheden openbaren zich ook in de afnemende be langstelling van particuliere beleggers voor de bouw van woningen in de premiesector, waardoor het voor de gemeenten nood zakelijk geworden is, de bouw van woning wetwoningen met meer kracht ter hand te nemen. De hiervoor benodigde bedragen zullen in de eerste plaats onttrokken moe ten worden aan andere projecten, die. hoe belangrijk zij ook mogen zijn. in urgentie ten achter staan bij de woningbouw. De dienst van Publieke Werken te Bloe mendaal is op het ogenblik bezig met de vernieuwing van de wegfundering tussen het Stoopplein en de Oranjelaan te Over- veen. De rioleringen aan de Oranjelaan onder gaan thans een vernieuwing. Verder wordt er gewerkt aan de bestra ting van de nieuwe wegen welke bij de Noordlaan worden aangelegd waar vieren twintig woningwetwoningen worden ge bouwd. Op de Hoge Duin en Daalseweg is het uitkijkplateau bijna gereed. Publieke Wer ken legt er de laatste hand aan. Lies Franken en Cruys Voorbergh in hei oude Joegoslavische blijspel „Dundo Maroje's dukaten" door de toneelgroep „Theater" onder regie van dr. 'M. Fotez „Scrabble" heet het nieuwe denkspel, waarvan Jan Boots dinsdagavond in één van de zalen van café-restaurant Brinkmann op uitnodiging van een bekende Haarlemse speelgoedfirma een uitleg en demonstratie gaf. Voordat Jan Boots echter hiermee begon gaf hij een overzicht van de vele spelen uit vervlogen dagen tot nu toe. De Grieken en Romeinen kenden al de magische vierkan ten, waarmee zij zich uren konden vermaken. Tol voor enige jaren vormden de kruis woordraadsels voor vele denksportliefheb bers een ware bron van ontspanning door insoanning. Toch zocht men steeds naar een denksport met nog meer mogelijkheden en nog meer variaties. Zo ontstond het crypto gram. Toch was de heer Boots van mening, dat al deze spelen slechts een rage vormen en geen blijvend karakter zullen dragen. In de crisistijd vond een New Yorkse ar chitect echter een nieuw spel uit, dat steeds meer beoefenaars ging tellen. Het spel be staat uit een groot bord en een aantal hou ten blokjes, waarop letters zijn geschilderd, waaraan een bepaald aantal punten zijn toe gekend. Er zijn weinig spelregels aan ver bonden en toch biedt het vele mogelijkheden. Volgens de heer Boots is er bij dit spel geen sprake van een rage. Hij is daarentegen van oordeel, dat het de jaren wel zal trotseren, zodat het heel goed mogelijk is, dat onze achterkleinkinderen het ook nog met veel enthousiasme zullen spelen. Het spel is ge baseerd op het vormen van woorden van de blokjes, die de spelers om de beurt mogen nemen. Door een speciale puntentelling is het noodzakelijk zoveel mogelijk variaties in het kiezen van de woorden aan te brengen om zodoende de tegenspeler de loef af te steken. De mogelijkheden zijn onuitputtelijk en het vereist daarom snel en helder denken en vooral ook veel fantasie. Na de demonstratie brachtén de aanwezi gen het geleerde in de praktijk en zo kon het gebeuren, dat ruim honderdvijftig elkaar vol komen onbekende mensen geanimeerd aan In het kader van de onderwijsverfrissing zal in Bloemendaal gedurende enige weken in januari, februari en maart voor het on derwijzend personeel van alle openbare en j bijzondere scholen een tweetal cursussen ge geven worden. Het betreft een cursus in de zogenamde vrije expressie in taal en gebaar, die door i Aafje Top gegeven zal worden in de Juliana- school en een cursus in de beeldende expres sie in de Koningin Wilhelminaschool, ge organiseerd door de „Werkschuit" uit Am sterdam. Naar aanleiding van enkele concerten, die Jo Juda in april 1956 in Spanje heeft gegeven, is de violist nu uitgenodigd in de tweede helft van januari en in de eerste helft van februari een grote loernee door Spanje te maken. Jo Juda zal optreden in Barcelona, Valencia en Madrid. In maart 1957 speelt de violist in Brussel, Keulen en Berlijn. Van de Nederlandse componisten worden werken uitgevoerd van Pijper, Ba- dings en Frid. Op 1 januari van dit jaar waren in Zand- voort in aanbouw 385 woningen, ni. go voor rekening van de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" en 237 voor par- ticulieren. Nieuws in het kort In de jaarvergadering van de Zandvoort se Handelsvereniging, die dinsdagavond in hotel Keur werd gehouden, is uitvoerig gesproken over de vraag, waar in septem ber, als de tram wordt vervangen door de bus, het eindpunt van de busdienst zal ko men. De vergadering sprak zich met klem uit voor vestiging van het eindpunt van de bus in het dorpscentrum en niet bij de watertoren, welke laatste oplossing men funest achtte voor de Zandvoortse mid denstand. Slechts dertig van de tweehon derd leden toonden belangstelling voor de jaarvergadering, waarover de voorzitter, de heer II. Ilildering, in zijn openingswoord zijn teleurstelling uitsprak. De voorzitter zei dat het van het grootste belang moet worden geacht, dat vooral in tijden als deze, waarin voor Zandvoort zulke grote belangen op het spel staan, een tijd, waarin zich vele veranderingen vol trekken. de Zandvoortse middenstand be langstelling toont voor een gezamenlijke bespreking der opdoemende problemen. De jaarverslagen van seci-etaris, penning meester en het verslag van de kascommis- sie werden goedgekeurd; er bleek uit, dat de vereniging in alle opzichten verblijden de perspectieven toont. De periodiek aftre dende bestuursleden B. Bosman en J Kroon werden bij acclamatie herkozen; u de kascommissie werden benoemd de here K. Looman, E. Spoelder en J. Watei drinker. De voorzitter deelde mede, dat van het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond bericht was ontvangen dat inen voor het te houden congres in mei 1958 waarbij gekozen moest worden tussen Utrecht en Zandvoort, zijn keuze op de het spelen raakten en hierdoor zo werden badplaats had laten vallen. Het congres zal geboeid, dat zij alles om zich heen vergaten, in hotel Bouwes worden gehouden. Bin- Dc voorzitter van de Haarlemse afdeling van de Algemene bond van ouden van da gen. de heer K. Wijngaard heeft dinsdag middag de nieuwe sociëteit in het gebouw van de Protestantenbond aan de Berken straat in Haarlem met een toepasselijke toespraak officieel geopend. Vele ouderen hadden de gelegenheid aangegrepen de sociëteit voor de eerste maal te bezoeken en het bleek wel uit het geanimeerde gesprek, dal zich weldra ont spon, dat zij er zich dadelijk, niet alleen op hun gemak, maar ook echt thuis voelden. Nadat de Hilversumse raad dinsdagavond besloten heeft om grond aan de Naarderweg bij de Crailosebrug in erfpacht te geven aan de stichting Radio Nederland Wereldomroep, kan eindelijk een begin worden gemaakt met de studiobouw voor deze instelling. Gelegen aan het hoogste punt van de Naarder- weg zal het gebouw van de architecten Van den Broek en Bakema uitstekend tot zijn recht kunnen komen en van de Bussumse kant een waardig entree van de Radiostad vormen. Maar dat is toekomstmuziek. Er moet aan herinnerd icorden, dat de Wereldomroep nog pas toestemming heeft tot het bouwen van een eerste fase, namelijk van één blok studioruimten met bijbehorende kelders en gangen. Dit wordt een klein blok, dat zelfs nog niet vermoeden laat hoe de grootste conceptie van het totale gebouw is. Maar voor de Wereldomroep bete kend die eerste fase tenminste al verlichting van de ergste studionood. Dat eerste blok, dat over twee jaar klaar kan zijn, zal zes studio's met regelkamer en vier opneemkamers omvatten. De foto toont een maquette van het volledige ontwerp van de architecten Van den Broek en Bakema, dat ook in zijn uiterlij.ke vorm bepaald is door de eisen van een doelmatige bedrijfsvoering. De diensten van de Wereldomroep worden zodanig ondergebracht, dat de prograrnmastof op de hoogste verdieping zijn eerste bewerking ondergaat en tenslotte als vol tooid product de studio's beneden verlaat. In de dwarsvleugel worden de dien sten ondergebracht, die niet rechtstreeks met het programma te maken hebben. In een oogwenk verschenen de kaarten op tafel en onder gezellige kout, waarbij herinneringen uit vervlogen tijden wer den opgehaald legden de dames en heren weldra pandoer en werd er hartstochte lijk „gejast". Vanzelfsprekend werd ook de uitkering ingevolge de ouderdomsvoor ziening uitvoerig besproken. De voorzitter vertelde ons, dat de inge bruikneming van deze niéuwe „soos", zo als de zaal door kenners wordt genoemd, een grote vooruitgang betekent. Immers het oude zaaltje, in de speeltuin aan het Nieuwe Landje, bij de Vrouwehekstraat bood slechts ruimte aan een zeer gering aantal mensen, met het gevolg, dat er op den duur nog maar weinig bezoek kwam. omdat de gezelligheid ontbrak. Voor de j meeste van de leden is de nieuwe soos ook veel dichter bij huis en hoeven de mees ten de Rijksstraatweg niet over te steken, wat een grote vooruitgang is. Liet ligt in de bedoeling binnenkort een lange tafel in de nieuwe „soos" te plaat- I sen, zodat de mogelijkheid wordt gescha- pen nóg meer mensen een prettige middag te bezorgen. De voorzitter merkte onder meer in zijn openingstoespraak op, dat het zeer zou zijn toe te juichen als ook de leden van deze sociëteit zich, in navolging van de be zoekers van de „soos", die is onderge- I bracht in het Hervormde jeugdhuis aan de Schoterweg, meer en meer zouden gaan toeleggen op de vrijetijdsbesteding en ge zelschapsspelen, waar veel grotere groe pen mensen aan mee zouden kunnen doen dan bijvoorbeeld bij het kaarten. De vriendschapsbanden zouden hierdoor hechter worden aangehaald. „Men moet niet denken, dat oudere mensen minder zouden kunnen presteren dan jeugdige", zo zei de heer Wijngaard, „want het is in Amsterdam voorgekomen, dat een 74-jarige dame, die voordien nog nooit in haar leven had geschilderd, een schilderij heeft gemaakt, dat alom door de kunstkenners werd geprezen". Het leven krijgt door de vrijetijdsbesteding op ge vorderde leeftijd meer zin. Om dit tot stand te kunnen brengen is veel materiaal en geld nodig. Een allereerste vereiste is echter de goede wil van de leden zelf. Vervolgens voerde één van de leden, de heer L. Vuyk het woord. Hij wees voor namelijk op het grote belang van de alge mene ouderdomsvoorziening, waardoor de bejaarden in veel mindere mate afhanke lijk zijn geworden van familie en kennis sen. Men kan deze uitkering zien als de rente, die de maatschappij geeft voor het vele werk, dat de ouderen in hun jonge jaren hebben verzet. De Haarlemse afdeling van de algemene I bond van ouden van dagen hoopt, dat de i gemeente in de toekomst een nog grotere zaal beschikbaar zal stellen, zodat het mo gelijk zal zijn meer activiteiten ten be hoeve van de vrijetijdsbesteding te ont plooien. nenkort zullen diverse voorbereidingen door het bestuur worden getroffen, waarna voorstellen in de eerstvolgende vergadering ter tafel zullen worden gebracht. Uitvoerig werd daarna gesproken over het resultaat van de laatste Sint Nicolaas- actie. Een enquête onder de winkeliers had uitgewezen, dat 68 zich vóór- en 22 zich te. gen deze actie verklaarden, zodat men tot de conclusie kwam, dat herhaling ervan dit jaar zeker mag worden geacht. Wèl was men van oordeel, dat enkele winkeliers door deze actie worden gedupeerd, omdat hun omzet vermindert door het beschik- baar stellen van de cadeaus, (in hoofdzaak speelgoed). Getracht zal worden hiervoor een nog meer afdoende oplossing te vinden, waarover de leden te zijner tijd nader zul len worden ingelicht. Algemeen werd vast gesteld, dat deze actie óók bij het publiek zéér in de smaak valt, getuige de steeds groeiende belangstelling, die er voor be staat. Enkele punten in de organisatie, o.a. uitgifte en verkoop van zegels betref fende, zullen eveneens nog nader worden bezien. Een punt van uitgebreide discussie werd de vraag, waar in september a.s., wanneer de tram vervangen zal worden door de bus, het eindpunt van de busdienst zal ko- len. Men achtte het niet denkbeeldig, dat <t bij de watertoren zou zijn. waardoor et oude dorpscentrum zou worden uitge- ehakeld. Met klem werd daarom door de anwezigen bepleit, dit eindpunt te houden in het dorpscentrum, in'de omgeving van of op het zgn. „Zwarteveld", waarbij men uitging van de veronderstelling, dat er een irincipe-besluit bestond van de gemeente raad. dat op dit punt het eindstation zou worden gevestigd. (Een besluit dat echter niet bestaat. Red.) Na uitvoerige discussie kwam men een stemmig tot de conclusie, dat het uitscha kelen van het dorpscentrum door het ver leggen van het eindpunt naar het parkeer terrein bij de watertoren funest moest worden geacht voor de Zandvoortse win keliers in het algemeen, die in hoofdzaak in hot dorpscentrum gevestigd zijn en niet alleen voor diegenen, die in de Kerkstraat en omgeving wonen, hoewel dezen in de eer ste plaats door deze oplossing getroffen zouden worden. Eenstemmig werd daarom besloten, in een gezamenlijk optreden van Handelsver eniging, R.-K. Middenstandsvereniging „De Hanze" en de diverse straatverenigingen, een schrijven tot het gemeentebestuur te richten, waarin met klem wordt aangedron gen op vestiging van het eindstation van de bus in het dorpscentrum zó mogelijk óók in de eerstkomende wintermaanden en absolute handhaving van het hierboven ge noemde (niet bestaande) raadsbesluit. Iedere maand op eerste maandag Toneel voor Bloemendalers. Op don derdag 11 april zal in de Stadsschouwburg te Haarlem voor leerlingen uit de zesde en zevende klassen van alle lagere scholen in Bloemendaal door de Stichting Nieuw Jeugdtoneel een toneelvoorstelling gegeven worden. Opgevoerd zal worden „Van do vos Reinaert". Familiefeest. De afdeling Haarlem van de r.-k. Middenstandsvereniging houdt op 20 februari in „Treslong" te Hillegom haar jaarlijkse familiefeest. Er wordt een cabaretprogramma geboden, waarna tot twee uur zal worden gedanst. Tentoonstelling. De postduivenvereni ging „De Luchtbode" houdt ook dit jaar haar jaarlijkse hoktentoonstelling in café Brug- gink, Koningstraat 54 te Haarlem. De ten toonstelling is te zien op 12 januari van 14 22 uur en op 13 januari van 10 -16.30 uur. „Vluchtelingenhulp Hongarye". De bridgedrive „Vluchtelingenhulp Hongarije" wordt gehouden op zaterdag 12 januari in restaurant „Dreefzicht" in Haarlem, aanvang 19.30 uur. Om het nettobedrag zo hoog moge lijk te houden zullen er geen prijzen beschik baar zijn, doch de no's 1 en 2 in iedere lijn ontvangen een diploma ter blijvende herin nering aan deze „Hongarije-drive". Beëdigd. Als makelaar in onroerende goederen werd dinsdag door de Haarlemse rechtbank de heer P. Bart uit Zaandam be ëdigd. De bietencampagne heeft ongeveer ne gentig dagen geduurd en in die tijd zijn ongeveer honderd vijf tig miljoen kilogram men suikerbieten verwerkt, tegenover hon- derdvijfenzeventig miljoen in 1955. Dit wordt over de suikerfabriek te Halfweg meegedeeld in het jaarverslag van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken. De uitzaai van suikerbieten in Noord holland bedroeg in 1956 5429 hectare, dus weer iets minder dan het vorig jaar, toen deze 5511 was. Het gehalte was beter dan het vorig jaar en de weersomstandigheden waren over het algemeen ongunstig. Het afgelopen jaar gaf voor de conser- venindustrie aanleiding tot bevredigende bedrijfsresultaten waarbij in aanmerking genomen dient te worden, dat incidentele omstandigheden hierbij een belangrijke rol speelden. De vorstmaanden in het begin van het jaar stimuleerden uiteraard de ver koop, zodat met geringe voorraad de cam pagne kon worden ingegaan. De oogst is daarna wisselvallig geworden. Het normale produktieprogramma kon worden vol bracht. De vraag naar cacao en chocoladeproduk- ten is sterk toegenomen. Deze kon voor namelijk worden toegeschreven aan grotere bestedingsmogelijkheden van het Neder landse publiek, waarbij met vreugde kan worden geconstateerd, dat chocolade zijn positie als geliefkoosde versnapering weer bijna geheel heeft veroverd na de daling in consumptie tengevolge van de hevige prijsfluctuaties der cacaobonen in 1953 en 1954. De export is wederom toegenomen. De cacao-bonenoogst in 1956/57 belooft een behoorlijke hoeveelheid te -zullen opleve ren. De omzet van consumptiemelk zowel los als in flessen, handhaafde zich op hetzelfde niveau, hoewel er een lichte verschuiving van losse melk naar flessenmelk plaats vond. De omzet van vla en yoghurt bewoog zich in stijgende lijn. Voor de bedrijfstak broodbakken stak het afgelopen jaar niet ongunstig af ten op zichte van andere jaren, maar tengevolge van het feit, dat de broodprijs door de re gering zo laag mogelijk wordt gehouden heeft men niet kunnen profiteren van de welvaart die in 1956 heerste. Ten aanzien van de toekomst is men niet erg optimis tisch. De geldomzet in de vleeshouwerijen lag in het afgelopen jaar op iets hoger niveau dan in 1955. Het aantal kilogrammen dat omgezet werd is als gevolg van de hogere prijzen in de loop van het jaar gedaald. Van netto-winst was er soms geen sprake. De vooruitzichten voor 1957 zijn voor het slagersambacht beslist niet rooskleurig. De kosten zullen nog meer omhoog gaan en de omzetten door hogere prijzen dalen. De toestand in de banketbakkerijen in 1956 is over het algemeen niet minder gun stig geweest dan in het jaar daarvoor. De Sint Nicolaasverkoop is voor enkele pro- dukten wel een 25 tot 30 percent minder geweest dan verleden jaar; de oorzaak hiervan is gelegen in de internationale on zekere toestand, het hamsteren en in de zeer hoge amandel prijzen. Bijbelles op Haarlemse scholen Te beginnen in februari zal voortaan het sirene-net van de bescherming bevol king eenmaal per maand in werking wor den gesteld en wel op de eerste maandag van iedere maand van twaalf uur tot uiter lijk kwart over twaalf, om te controleren of de sirenes goed werken. In de landelijke richtlijnen die de minis ter van Binnenlandse Zaken voor deze proeven der sirenes heeft uitgegeven, wordt gezegd, dat het er in de eerste plaats om gaat om een goed inzicht te verkrijgen in de mate waarin een tijdige en goede alarmering van de bevolking is verzekerd. Als deze zekerheid is verkregen, dan dient het nemen van proeven verder te worden beschouwd als een maandelijkse controle op de werking van de apparatuur. Uniformiteit vooral wat het tijdstip betreft is dringend nodig, zegt de mi nister in zijn circulaire, opdat de bevol king weet, dat elke alarmering op een andere tijd dan die voor de beproeving is voorgeschreven, op werkelijk gevaar duidt. Daarom zal het gebruik van de sirenes, voor centrale of oefendoeleinden, op andere tijden niet meer plaats vinden, tenzij van tevoren dit op ruime schaal is bekend ge maakt. Iedere eerste maandag van de maand, van twaalf uur af zullen dus in de daar voor in aanmerking komende gebieden van ons land de B.B.-sirenes loeien. Tot deze gebieden behoren onder andere Haar lem, Bloemendaal (gedeeltelijk), Haarlem- merliede en Spaamwoude (gedeeltelijk). Afwisselend zullen zij een minuut een „janktoon" produceren (het signaal voor luchtalarm) en een minuut een langgerekte toon (het signaal voor: luchtalarm ge ëindigd). Om voor de bevolking duidelijk te maken dat men met een proef te doen heeft zal steeds met het signaal „lucht alarm geëindigd" worden begonnen. Zouden bij een proef zodanige fouton blijken dat een goede alarmering niet ver zekerd is en kunnen deze fouten binnen een week verholpen worden, dan wordt de proef op de tweede maandag der maand herhaald. De gemeenschap Haarlem en omgeving van het Humanistisch Verbond heeft aan de leden van de Haarlemse gemeenteraad een adres doen toekomen, naar aanleiding van het vanmiddag in de raad te behande len voorstel van burgemeester en wethou ders betreffende het geven van bijbelon- derwijs op de openbare lagere scholen. Het Humanistisch Verbond stelt zich op het standpunt, dat het onderwijs in de bij belse geschiedenis, waar het op zich zelf niet tegen gekant is, gegeven zal moeten worden door de leerkrachten van de school. Het verbond vraagt zich af welke waar borgen de overheid heeft, dat het voorge nomen onderwijs in bijbelkennis niet ver andert in godsdienstonderwijs. Adressan ten menen, dat deze vraag daarom van belang is, omdat het hier gaat om kin deren van 11 en 12 jaar, die geestelijk nog weinig zelfstandig zijn en omdat de leer krachten, die dit onderwijs zullen geven, worden benoemd en ontslagen door en hun instructies ontvangen van de Haarlemse Vereniging tot verspreiding van bijbelken nis, waarop de overheid niet de minste controle heeft. Op grond van deze overwegingen dringt het Humanistisch Verbond er bij de raads leden op aan, te overwegen of zij hun steun aan het voorstel van B. en W. zullen kunnen geven. Tenslotte is het Humanis tisch Verbond van mening, dat als de raad het voorstel zal aannemen, hij als voor waarde zou moeten stellen, dat het bijbel - onderwijs uitsluitend wordt geseven aan '«erlinsen. wier hebben meegedeeld, ■'aaron nrils te stellen. GrUrr»rn^Cr>n^'-1 .fen Tn een winkel in het centrum van Haar lem waar grammofoonplaten worden ver handeld. is een negentienjarige scholier be trapt, op het stelen van een grammofoon plaat. Tijdens het onderzoek door de politie heeft de jongeman bekend nog elf platen te hebben ontvreemd.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7