Minister Hofstra motiveert rem op bestedingen Davitamon IO Algemeen politiek debat in de Eerste Kamer RODENTP Weer U tegen het weer! Verhoog Uw weerstand! Banksaldo's boven verplichte gemiddelde kasreserve Lasten zullen zoveel mogelijk evenwichtig worden verdeeld n m P. v. d. A. wil Nieuw-Guinea onder internationaal beheer zien gesteld Weekstaat Nederlandsche Bank RAT en MUIS WOENSDAG 9 JANUARI 1957 5 Woningbouw HOOFDPIJN? WEG HOOFDPIJN! Theo van der Bijl in de hoofdstad gehuldigd Nederlandse Spoorwegen lenen 25 miljoen gulden Afschaffing subsidies Eén personenauto per 33 inwoners Autopark in zes jaar verdubbeld „Prix Apollinaire" voor Baron en Trolliet Éfel El *v. qJVMo PTT-employé hield geld achter voor studie UIT ANDERE BLADEN Prof. Hromadka billijkt het optreden in Hongarije Mr. d'Ailly directeur van Nationale Handelsbank Omzet van de A.K.U. steeg, de winst daalde Luchtverkeer Rotterdam neemt snel toe De regering zal er naar streven bij de uitwerking van het complex van maatregelen, dat zij zich voorstelt te nemen om tot een bestedingsbeperking te komen, aan het beginsel van een rechtvaardige en evenwichtige verdeling van de daaruit voort vloeiende lasten zo veel mogelijk recht te doen wedervaren. De minister van Financiën zegt dit in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de algemene financiële beschouwingen. De minister herinnert eraan dat de faciliteiten ter stimulering van de investeringen in het bedrijfsleven werden ingevoerd in een tijd, dat de investeringen ten achter dreigden te geraken bij het peil dat, op langere termijn gezien, voor de verschaffing van werkgelegenheid voor onze groeiende bevolking noodzakelijk werd geacht. Uit dit oogpunt bezien acht de regering deze politiek nog steeds juist. Er moest echter in worden berust, dat zij evenzeer zouden aanzetten tot investe ringen, waaraan uit een oogpunt van struc tureel beleid minder behoefte bestaat. Het is dan ook niet om deze reden, dat de regering thans een beperking van de fis cale stimulans geboden acht. Wel ligt het naar haar mening voor de hand in de huidige economische situatie, waarin de bestedingen in het algemeen te sterk wor den opgevoerd, een uit de aard tijdelijke correctie aan te brengen op het op de lange termijn uitgezette beleid. Het nemen van maatregelen ter bevor dering van de besparingen, waardoor een afremming van de consumptieve bestedin gen van de gezinshuishoudingen zou kun nen worden bereikt, verdient volgens de minister grote aandacht. Wegens de ge compliceerdheid van het vraagstuk mag echter niet worden verwacht dat op korte termijn langs deze weg zodanige resul taten worden bereikt, dat andere onder delen van het programma, dat de regering zich voorstelt uit te voeren, achterwege zouden kunnen blijven. Minister Hofstra monetair verant- De regering kent aan investeringen in de gemeentelijke sfeer voor woningbouw een grote voorrang toe. Bij de huidige toe stand op de kapitaal markt zullen de ge meenten niet in staat zijn, een investerings programma van de huidige omvang op de kapitaalmarkt te fi nancieren. Dit pro gramma zal daarom een beperking moe ten ondergaan, wil het mogelijk zijn, de woningbouw en an dere urgente kapi taalsuitgaven op een woorde wijze te financieren. Bij de rege ring zijn maatregelen in voorbereiding, die ten doel hebben een zoveel mogelijk onge stoord verloop van de woningbouw en de financiering daarvan te bevorderen. De minister herinnert aan de lening die het levensverzekeringswezen voor de financie ring van de woningbouw beschikbaar zal stellen. Besprekingen met andere institu tionele beleggers zijn gaande. Wat betreft het netto beroep op de kapi taalmarkt door de lagere overheid bestaat thans wel de indruk, dat een totaal van 1 miljard in 1956 niet is gehaald door de moeilijkheden bij het aantrekken van mid delen op lange termijn. De kortlopende schuld van de gemeenten is dan ook sterk gestegen. Een deel van die vlottende schuld zal alsnog moeten worden geconsolideerd. De collectieve besparingen, die voor de eerstvolgende jaren worden voorzien, krij gen voor een belangrijk deel reeds nu een bestemming. De vlottende gemeenteschuld beliep eind september 1956 640 miljoen tegen 415 miljoen per eind september 1955, uitsluitend door een toeneming van het investeringsvolume. In beide sectoren - publieke en particuliere - zullen dan ook remmen moeten worden aangelegd. ADVERTENTIE Ter gelegenheid van de zeventigste ver jaardag van de dirigent Theo van der Bijl hebben de gezamenlijke koren van de ko ninklijke christelijke oratoriumvereniging „Excelsior" en het r.k. Hoofdstadkoor, bij elkaar ruim vierhonderd zangeressen en zangers, dinsdagavond in het Concertge bouw een uitvoering gegeven van „De Jaargetijden" van Haydn. Medewerking verleende het versterkte Noordhollands Philharmonisch Orkest. De solistenpartijen werden gezongen door Heieen Verkleij, so praan, Tom Brand, tenor, en Herman Schey, bas. Het geheel stond onder leiding van de jubilaris, die van beide koren di recteur is. Na uitvoering van de eerste drie delen van Haydns werk werd de dirigent gehuldigd met twee grote kransen en werd hem door de volle zaal een langdurig ap plaus gebracht. Vervolgens betrad mr. Am. J. d'Ailly, oud-burgemeester van Amster dam, als lid van het erecomité het podium om de zeventigjarige koorleider op gees tige wijze toe te spreken. Mr. d'Ailly over handigde Theo van der Bijl namens be- wonderars en vrienden een geschenk on der couvert. Binnenkort is de uitgifte te verwachten van een 4 3/4 percent 25-jarige obligatie lening groot f 25.000.000,ten laste van de n.v. Nederlandse Spoorwegen. De uit- giftekoers zal 98 percent bedragen. De lening is aflosbaar in de jaren 1963 tot en met 1982; vervroegde aflossing zal niet zijn toegestaan. De minister beoordeelt de vooruitzichten voor het rijk, voldoende kapitaalmarkt middelen te kunnen aantrekken, allerminst gunstig. Wanneer hij een zekere belasting verhoging onontkoombaar acht, dan is dit evenwel niet uitsluitend op die grond. Fis cale maatregelen zullen een onderdeel dienen te vormen A'an een meeromvattend en uit een oogpunt van lastenverdeling evenwichtig programma, dat er toe moet strekken, onze nationale economie een hechtere basis te hergeven. Belastingverhoging beperkt de particu liere bestedingen, hetzij door vermindering van het beschikbare inkomen, hetzij als gevolg van een door verhoging van kost- prijsverhogende belastingen teweegge brachte prijsstijging. Tot herstel van het economisch even wicht is het naar de mening van de mi nister enerzijds noodzakelijk te besnoeien op opzichzelf wenselijke overheidsuitgaven en over te gaan tot vermindering van uit gaven, die als tijdelijk bedoeld zijn geweest. Voor een juiste lastenverdeling is aan een verhoging van belastingen niet te ont komen. Het consumentensubsidie op suiker, dat jaarlijks 10 miljoen vroeg, is op 1 januari vervallen. Het thans nog bestaande con sumentensubsidie op melk drukt op het budget van het Landbouw-egalisatiefonds met een jaarlijkse last van ruim 60 miljoen. Afschaffing daarvan betekent dus een overeenkomstige verlichting van de rijks begroting. Omtrent de financiële conse quenties van de door de landbouw geuite verlangens kan de regering thans nog geen definitieve mededelingen doen omdat het overleg daarover nog gaande is. Wel stelt de regering voorop, dat een zo groot mogelijk gedeelte van de daaruit voortvloeiende lasten aan de consument in rekening dient te worden gebracht. Voor zover de tegemoetkoming aan de verlan gens van de landbouw in 1957 dan nog een extra last zal betekenen, zal daarvoor door andere middelen, waarbij gedacht wordt aan bijzondere belastingmaatregelen, dekking dienen te worden gevonden. Door een te zeer laten prevaleren van het verlangen naar stabiele prijzen zou de noodzakelijke bestedingsbeperking in het gedrang komen. De minister heeft begrip voor de bezwaren tegen afschaffing van consumentensubsidies en verhoging van de overheidstarieven. Hij acht deze maatrege len echter onvermijdelijk. Deze subsidies en te lage tarieven hebben ongunstige ge volgen voor de betalingsbalans, de arbeids markt, de kapitaalmarkt en voor de bin nenlandse bestedingen in het algemeen, waardoor het prijspeil van de zijde van de vraag een extra opwaartse druk ontvangt. Stijging met 33 percent in één jaar Volgens de telling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal per sonenauto's in Nederland op 1 augustus 327.466, hetgeen ten opzichte van 1 augustus 1955 een stijging betekent met bijna 60.000 o. 22 percent. Ons land lelt thans één per sonenauto op elke drieëndertig inwoners. De sterkste toeneming sinds 1955 trad op in Limburg (stijging 29 percent). In Fries land was de stijging het geringst (18 per cent). Op 1 augustus 1956 bedroeg het aan tal personenauto's per provincie: Groningen 14.478. Friesland 11.475, Drente 6.903, Over- ijsel 19.521. Gelderland 29.980, Utrecht 20.334, Noordholland 79.001, Zuid-Holland 85.738, Zeeland 9.231, Noord-Brabant 31.851 en Lim burg 18.949. In de grootste drie steden be droeg het aantal personenauto's: Amsterdam 38.459, Rotterdam 25.485 en 's-Gravenhage 24.406. Ruim 50 percent van het huidge aan tal in gebryik zijnde personenauto's dateert ui de fabricagejaren 1953 en later. Voor de afzonderlijke bouwjaren luiden de aantallen: 1953: 30.085; 1954: 42.893; 1955: 60.134 en 1956 (tot 1 augustus) 41.299. Slechts 970 (vorig jaar 497) Nederlandse personenauto's reden op 1 augustus 1956 niet op benzine: 859 op dieselolie, 105 op gas (voornamelijk taxi's) en 6 op petroleum. Bouwslop houdt expansie garagebedrijven tegen De Nederlandse vereniging „De Rijwiel en Automobielindustrie" zegt in haar jaar verslag over 1956 dat in zes jaar de om vang van het Nederlandse autopark is ver dubbeld. Toch is er in ons land een achter stand in het automobielgebruik vergeleken bij de ons omringende landen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat meer dan 50 percent van de garagehouders door de omstandigheden gedwongen is in de openlucht te repareren, nu door de bouwstop de natuurlijke expansie van het automobiel- en garagebedrijf wordt be lemmerd. Het jaarverslag noemt dit een noodtoestand. Terwijl het aantal in ge bruik zijnde auto's in de periode 1950 1956 verdubbelde, nam de beschikbare be- drijfsoppervlakte toe met slechts 30 per cent. Wil men in 1960 de evenwichts toestand hersteld zien, dan zou per jaar een nieuwe bedrijfsoppervlakte voor de automobielreparatie-inrichtingen moeten worden bijgebouwd van bijna 200.000 vier kante meter. Invoer De invoer en de montage van personen auto's in ons land is in 1956 met 15 percent toegenomen, voor het merendeel lichte en middelgrote typen. De meeste auto's wer den verhandeld in de prijsklasse f 6000 tot f 7000 (28.8 percent), gevolgd door de prijs klasse f 5000 tot f 6000 (23,5 percent). Ruim 63 percent van de in 1956 verkochte auto mobielen had een catalogusprijs van nog geen f 7000. Het aandeel van de categorie f 7000 tot f 10.000 was 23 percent. De klasse van f 10.000 en hoger kwam tot slechts 14 percent. Opvallend is de voortdurend stijgende import via de automontagebedrijven in België. Ruim de helft van de compleet ge- importeerde personenauto's komt langs deze weg ons land binnen. Wat de auto merken betreft is het aandeel van de Duitse (47,1 percent), Franse (17,1 percent) en Italiaanse (5,9 percent) de laatste jaren toegenomen. Het aandeel van de Ameri kaanse (9,8 percent) en de Engelse (18,2 percent) is afgenomen. PARIJS (U.P.). De letterkundige „Prix Apollinaire"-voor 1957 is dinsdag avond toegekend aan de dichters Jacques Baron en Gilbert Trolliet. ADVERTENTIE Eén enkele dragée Davi- tamon 10 per dag heft vitaminetekorten radicaal op. Flacons van 50, 100 en 500 dragées O. mm. *.v. sa H OH 10 5; Een 10 voor gezondheid hoge vitaminewaarde ORGKNON OSS Voor de rechtbank te Rotterdam is de zaak voortgezet tegen de 23-jarige voor malig employé bij de P.T.T., A. B. uit Rot terdam-Pernis, die ongeveer drie maanden geleden terecht gestaan heeft, omdat hij ongeveer 20.000 zou hebben achterge houden om theologie te kunnen studeren. De zaak tegen hem werd aangehouden, omdat de rechtbank het nodig achtte een psychiatrisch rapport over hem te laten opmaken. In dit rapport wordt B. vermin derd toerekeningsvatbaar geacht. Op de vorige zitting had de officier van Justitie reeds een jaar gevangenisstraf met aftrek geëist, waarvan vier maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. De raadsman, mr. H. Bavinck, bepleitte thans een voorwaardelijke straf. De rechtbank deed meteen uitspraak en veroordeeide A. B. conform de eis van de officier. (Van onze Kamerverslaggever) BIJ DE ALGEMENE POLITIEKE beschouwingen naar aanleiding van de rijks begroting voor 1957 heeft de Eerste Kamer gisteren ook weer nagepraat over de langdurige kabinetsformatie. Prof. Anema (A.R.) noemde het nieuwe kabinet een noodkabinet, omdat een andere basis niet mogelijk bleek. De heer Kropman (K.V.P.) zag in het kabinet geen afspiegeling van het resultaat der verkiezingen en betreurde het, dat de V.V.D. er niet in vertegenwoordigd is. Volgens de heer In 't Veld (P.v.d.A.) heeft de kabinetsformatie de democratie geen goed gedaan en volgens prof. Mole naar (V.V.D.) is er in het volk een gevoel van onbehagen ontstaan. Het is vreemd, als de P.v.d.A. en de K.V.P. weer samen in een kabinet gaan zitten als zij elkaar eerst fel hebben bestreden in de verkiezingsstrijd. Ook de heer Kolff (C.H.U.) was niet tevreden over de gang van zaken bij de kabinetsformatie. De Eerste Kamer-fractie van de P.v.d.A. veroordeelt eensgezind het optreden van Engeland en Frankrijk in Egypte, ver klaarde de heer I n 't V e 1 d. Door geweld jaagt de westelijke wereld de gekleurde volken tegen zich in het harnas. Hun mis kenning door de blanken heeft toch al ge leid tot een minderwaardigheidscomplex, dat zich thans uit in een vaak overdreven haat. En bij de afkeer van het kolonialisme verbleekt de vrees voor het communisme. In dit licht ook moet men Nieuw Guinea zien als een internationaal probleem. Voor de P.v.d. A. kan de oplossing slechts zijn Nieuw Guinea onder een of andere vorm van internationaal beheer te brengen. Europa moet tot het pijnlijke besef komen, dat zijn machtspositie is verzwakt. Inplaats van geweld te gebruiken zal het vertrou wen moeten stellen in de gekleurde volken en hulp moeten verlenen. Het besef zal dan rijpen, dat de volken elkaar nodig hebben en daardoor zullen ook de ver houdingen in de Verenigde Naties beter worden. In dit opzicht pleitte ook de heer Kropman voor hulp aan de onder ontwikkelde gebieden in de wereld. Hij betreurde het, dat er onder ons volk zo weinig over de nood in die gebieden be- De verkorte balans van de Nederlandsche Bank over de eerste week van 1957 toont aan. dat de banken er in geslaagd zijn circa 75 miljoen gulden boven de verplichte ge middelde kasreséi-ve uit te komen. Het doet merkwaardig aan. dat desondanks dure voor schotten zijn opgenomen tot een bedrag van 35 miljoen. De veronderstelling wordt in geldkringen echter geuit, dat deze voor schotten niet ten behoeve voor de banken, maar voor geldbehoevende instellingen zijn verstrekt. Aan de desbetreffende post op de actiefzijde van de balans, die een stijging vertoont van 252,9 miljoen tot 287,1 mil joen, is dit echter zonder meer niet te zien. Naast die der banken vertoont ook de po sitie van de schatkist een verbetering, zulks in weerwil van het feit dat het rijk per 1 januari behoorlijke bedragen heeft moeten vrijnxakexi voor couponbctalingen en voor vervallen schatkistpapier. De stijging van het saldo der schatkist met ruim 40 miljoen valt dan ook vermoedelijk toe te schrijven aan vertraagde belastingbetalingen. Dat de bankbiljettencirculatie een daling zou ondergaan viel te verwachten. Na rond 'de jaarwisseling tot boven de 4 miljard te zijn opgelopen, is nu voor 118 miljoen aan biljetten naar de bank teruggevloeid, waar mee de chartale geldsomloop beland is op 3955 miljoen gulden. In geldkringen wordt verwacht, dat in de lopende week en wellicht ook nog wel in de week daarna een verdere vermindering van de circulatie mag ver wacht worden. Het huidige niveau ligt nog wordt uiteraard geen geld gegeven. een stuk boven de omloop van vlak vöör kerstmis, voordat de grote uitkeringen be gonnen. Er zou nog. om dat vorige niveau te bereiken, circa 70 miljoen aan biljetten uit de circulatie moeten verdwijnen. De andere saldo's zijn met 9 miljoen op gelopen. De aard hiervan valt zonder meer niet vast te stellen, maar kennelijk zijn op de ze rekening flinke bedragen ontvangen, wel licht uit hoofde van storting op onderhandse leningen. Terwijl de goudvoorraad ditmaal onver anderd bleef, is weer voor een bedrag van 18 miljoen van de netto deviezenresex-ve afgeknabbeld, daarmee is de stand van goud en deviezen tezamen nu gekomen op 3936 miljoen tegen 7410 miljoen op de weekstaat die betrekking had op de eerste week van 1956. Het door de bank gekochte schatkist papier uit hoofde van tijdelijke overneming, ter verlichting van de liquiditeitspositie der banken, vertoont een vermindering van 165 miljoen tot 103 miljoen. Zoals bekend, be draagt de maximumtermijn waarbinnen de ze affaires moeten worden afgewikkeld 15 dagen. Eerdere terugkoop van het papier is echter altijd mogelijk. Op de geldmarkt trad een heel lichte ont spanning in. Althans viel op te merken, dat weer enig geld te krijgen was. Het tarief va rieert naar gelang van het noodgeval. Men betaalt 3 tot 3!; percent en soms meer. Voor het officiële daggeld tarief van lVs percent I u/nrHt ultpraarri i?ppn ffplri ffpepvpn. kend is en hij vroeg of de regering daar iets aan kan doen. In het algemeen con stateerde de heer Kropman een toenemen de verzwaring van het sociale accent in het- gemeeenschapsleven, een zich ont worstelen aan dictatuur, waartegenover staat een vrijwillige binding aan sociale vormen, zoals in ons land de P.B.O. Daar om betreurde hij de opheffing van een apart departement voor de P.B.O. Bestedingsbeperking Over de bestedingsbeperking kon prof. Anema niets zeggen omdat het kabinet nog steeds de desbetreffende nota niet heeft ingediend. Omdat deze kwestie zo nauw verweven is met de begrotingen van Economische Zaken, Sociale Zaken en Landbouw, drong hij, evenals prof. Mole naar, aan op een apart financieel en so ciaal-economisch debat in de Eerste Kamer, waarbij met de minister-president dan ook de ministers Hofstra, Suurhoff, Zijlstra en Mansholt aanwezig zouden moeten zijn. De heer In 't Ve 1 d waarschuwde met de bestedingsbeperking niet te ver te gaan, want dan zou werkloosheid optreden. De verlangens van de landbouw vervullen hem met enige bezorgdheid. De P.v.d.A. heeft de indruk, dat er nog te veel kleine landbouwbedrijfjes zijn. Er mag voor in grijpende maatregelen op het gebied van de bedrijfsvoering en de grondpolitiek niet worden teruggeschrokken. Als de arbeiders zich moeten beperken, gaat het er niet in als de boeren meer steun krijgen. Daarentegen was prof. Molenaar van mening, dat de huidige garantieprij zen in de landbouw onvoldoende zijn om de eigengeërfde boerenstand te handhaven. Het financieel-economische beleid van het vorige kabinet is er schuldig aan, dat ons volk te lang op te grote voet heeft geleefd. Boeren, huiseigenaren en de middengroe pen worden het kind van de rekening. Hoe denkt de regering nu te bezuinigen op haar administratieve appax-aat?, vroeg prof. Molenaaar, die ertegen protesteerde dat bij Koninklijk Besluit van juni 1956 de ministers en staatssecretarissen vakantie geld krijgen alsof zij ambtenaren zijn in plaats van bewindslieden. Overigens constateerde prof. Molenaar, dat de fractieleiders in de Eerste Kamer de grote tegenstellingen in de binnenlandse politiek (huurverhoging, bezitsvorming) in het politieke debat hadden ontweken. Zij hebben ieder als een kat om de hete brij heengelopen en daarom heeft de heer In 't Veld van de P.v.d.A. voornamelijk over de buitenlandse politiek gesproken en de heer Kropman van de K.V.P. over de onderontwikkelde gebieden. Wat baat bezitsvorming, vroeg de heer Smits (S.G.P.), wanneer de gulden steeds in waarde daalt? Het leven wordt steeds duurder. Waar zal het eind zijn van de prijsverhogingen? De communisten dienden een motie in om het besluit in te trekken tot opheffing van het consumenten-subsidie op suiker. Minister-president dr. Drees zal vandaag antwoorden. Enigszins verkort en gewijzigd volgt hieronder een bericht uit het Amsterdam- se dagblad „Het Parool": De Praagse hoogleraar Hromadka, de meest vooraanstaande oecumenische fi guur uit de kei-ken in Oost-Europa, heeft in een verklaring, door de Zwitserse Evangelische Persdienst verspi-eid, het Russische optreden in Hongarije gebillijkt. En daai-mee lijken de naar Austi-alië uit geweken Tsjechen, die tijdens een bijeen komst van de Wereldraad van Kerken te Melbourne tegen Hx-omadka demonstreer den, gelijk te krijgen. Naar Amerika De thans 67-jarige Hx-omadka was pre dikant bij de Evangelische Kerk der Tsjechische Bx-oeders, waarin het natio- naal-Tsjechische, anti-rooms-katholieke protestantisme van Johannes Huss be lichaamd is. Later werd hij hoogleraar aan de naar Huss genoemde Praagse theolo gische faculteit. Als theoloog staat hij on der invloed van Karl Barth. die in 1938 aan zijn leerling de befaamde brief over de Tsjechische soldaat richtte, die, tegen Hitier strijdend, daarmee vóór Jezus Christus streed (een militant standpunt, waarvan sommigen het betx-euren, dat Karl Barth het wel tegenover het natio- naal-socialisme, doch niet tegenover het communisme heeft ingenomen). In hetzelfde jaar 1938 week Hromadka met hulp van Zwitserse vrienden naar Amerika uit. De toenmalige vriend van Benesj kreeg in Amerika een theologische leeropdracht aan het Princeton College. Hij was toen, zomin als Benesj, die hij in 1943 in Engeland bezocht en die hij van uit Amerika veelvuldig van advies diende, communist. Na de oorlog aarzelde hij lang: zou hij in Amerika blijven of naar zijn land terugkeren? Mede op aandrang van de communistenleider Gottwald besloot hij in 1947 tot het laatste. Reeds in datzelfde jaar behoorde hij tot de uitgelezen Tsjechen, die als gast de feesten ter gelegenheid der Russische re volutie te Moskou meemaakten. Hij schreef daar toen enthousiast over. Hromadka overleefde de communis tische staatsgreep van 1948. Hij werd lid van het centrale actiecomité, dat de x-e- gering adviseerde en dat bij die machts overneming en bij de uitschakeling van zijn vriend Benesj een rol speelde. Tege lijkertijd wist hij zijn positie in de oecu menische beweging op te bouwen en te handhaven: deze positie was, en is, vol gens sommigen, zelfs sterker dan de po sitie, die hij in het kerkelijke leven van zijn eigen land inneemt. In elk geval: de Tsjechische regering gaf hem,- terzelfder tijd dat zij rooms- katholieke bisschoppen en priesters mas saal gevangen zetten, verlof tot zijn ker kelijke reizen naar de vergaderingen van de Wereldraad in Amsterdam, Lund, Evanston, Melbourne en Galatöy en naar de kerken van China en West-Duitsland. „Meer gehoord Tijdens de Assemblée van de Wereld raad van kerken in Amsterdam (1948) stonden Hromadka en Foster Dulles (toen nog geen minister van Buitenlandse Za ken, doch afgevaardigde van zijn Pres byteriaanse kerk) fel tegenover elkaar. De Amerikanen vroegen hem ronduit, hoe hij zijn lidmaatschap met zijn kerke lijk ambt kon verenigen. Hromadka zei toen: „Om erger te voor komen". Niettemin, in Evanston (1954). lieten de Verenigde Staten Hromadka toe en de Wereldraad, die daarop uitdrukkelijk had aangedrongen, beschermde de Tsjech te gen de aanvallen, die Mclntire (van de met de Wereldraad concurrerende, Intex-natio- nale x-aad van christelijke kerken (ICCC) tegen de man uit Praag richtte. „Niet zonder aarzeling" heeft Hromadka zich thans over de Hongaarse gebeurte- nissen geuit. Aan het Zwitserse pers- bux-eau deelde hij mede, dat hij „van nie mand opdracht" had gekregen om dit te doen. Het Westen de schuld Hromadka beschuldigt niet Rusland maar het Westen. Het Westen heeft naar zijn zeggen naar een plaats en gelegen heid gezocht om in Oost-Europa met alle middelen die groepen te ondersteunen, die daar vanwege de „koude oorlog" gereed werden gehoudenIn Hongarije zelf kon men van het begin af aan ook leuzen horen, die zelfs een fascistisch-nationale kleur hadden en dieuitdrukten wat er als een overblijfsel van het in 1945 ver dwenen Hongax-ije verder gistte..— Er verschenen afgezanten van de Hongaarse emigratie op Hongaarse bodem; de weste lijke grens werd veel te snel geopend Het ging (aldus nog altijd prof. Hromadka) niet meer uitsluitend om de strijd van het Hongaarse volk om de vrijheid, neen. het land was getuige van vreselijke contra revolutionaire hartstochten, waarbij niet In de heden gehouden algemene ver gadering van aandeelhouders der Nationale Handelsbank n.v. is de heer mr. Arn. J. d'Ailly benoemd tot directeur. De algemene vergadering van de Natio nale Handelsbank heeft mr. d'Ailly tegelij kertijd op de meest eervolle wijze ontslag verleent uit zijn functie als commissaris van de bank. Tijdens een nieuwjaarsreceptie van de directie der Algemene Kunstzijde Unie N.V. heeft de president-dix-ecteur, ir. A. J. Engel, verklaard, dat de internationale beroeringen geen merkbare invloed op de gang van zaken bij de A.K.U. hebben uit geoefend. De winstcijfers zijn bij die van 1955 achtex-gebleven als gevolg van de stijging der kosten en het gelijkblijven of achter uitlopen der opbx-engsten. Alles bijeenge nomen constateerde ir. Engel een kleine vermindering van de geldomzet, een stij ging in de omzet bij de textielgarens en een vermindering bij de bandengarens. De afzet van akulon heeft zich verder uitge breid. De sponsenfabriek werkte op verhoogde produktie en de fabriek van strocellulose werkte financieel met gunstiger resultaat. Na een uiteenzetting over de verande ringen in de verhouding tussen lonen en prijzen stelde ir. Engel vast, dat de netto winst uit de bedrijven enige miljoenen guldens lager zal zijn dan in 1955. De inkomsten uit de deelnemingen bleven daarentegen vrijwel onveranderd. Het per soneelstekort baart nog steeds zorg. Ir. Engel was verheugd dat de S.E.R. een duidelijk en eenstemmig advies heeft uit gebracht over de beperking der bestedin gen. Voor de A.K.U. is het zeer belangrijk dat lonen en prijzen in de hand worden gehouden, omdat zij meer dan de helft van haar produktie moet exporteren. In de zeven fabrieken werken thans 13.000 werknemers. De omzet bedraagt het zes voudige van die van 1939. Het komende voorjaar hoopt „Marton Air Services Limited", welk luchtvaart- bedrijf met twee diensten per dag de ver binding Rotterdam-Londen onderhoudt, viermotorige De Havilland Heron toestel len in gebruik te nemen, die plaats bieden aan zeventien passagiers. De maatschappij wil dan tevens de diensten tot drie maal per dag uitbreiden. De toestellen die thans worden gebruikt kunnen zeven passagiers vervoeren. Deze Engelse luchtvaartmaatschappij vliegt op Rotterdam sinds 17 oktober en het aantal vervoerde passagiers is maan delijks met tien percent toegenomen. Op het Rotterdamse vliegveld zijn tot nu toe 96 machines binnengekomen met aan boord in totaal 911 stuks slachtvee voor de Nederlandse markt. ADVERTENTIE 38k uitgeroeid met alleen duizenden communisten, maar Jo den en andere burgers omkwamen Ook de Hongax*en, wie het er werkelijk om te doen was bepaalde fouten, zonden en vex-gissingen goed te maken, geven vol gens hem thans toe, dat het ingiijpen van het Sovjet-leger op 4 november de Hon- gax-en niet slechts voor een nog vreselijker bloedvergieten behoedde, maar hen ook van de nationale chauvinistische reactie bevrijdde Waarna Hromadka niet slechts de „zo genaamde vrijheid" van anti-Joodse po groms en reactionaire herstelpogingen be ticht, maar beweert, dat „de Hongaarse tragedie" laat zien, welke gevolgen de „anti-Sovjet-hysterie" van het Westen heeft. De verontwaardiging van het Wes ten ontbreekt het zijns inziens aan „de ware zedelijke wijding". Men weet het nu Wat de toestand der Hongaarse prote stantse kerken betreft (waar de volksop stand de meelopers van hun hervormde en lutherse bisschopszetels verjoeg) gelooft Hromadka niet, (al was „blijkbaar niet al les in orde") dat de vrijheid der kerken „door verschuiving op de bisschopszetels gewaarborgd wordt". Opzettelijk, naar zijn zeggen, onthoudt Hromadka zich tenslotte ervan iets over kardinaal Mindszenty te zeggen, „die begin november het symbool van de Europese reactie werd".

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9