Een merkwaardige vrouw en een merkwaardige FRANSE VROUWEN VEREREN —FORS NAAST SLANK— agrb-gola Bezwaar tegen verhoging van loongrens tot f 6900.- Raad van Bestuur in Arbeidszaken, richt adres aan Tweede Kamer NIEUWE HAARMODE 1957 6o Op bezoek bij Peggy Guggenheim Russische vrouwen besteden meer zorg aan uiterlijk Dameskapper In december waren er 50.000 werklozen Ruim 12000 minder dan een jaar geleden Televisie-ontvangst via draadomroep mogelijk Verzending van zeepost Kerkelijk Nieuws Ouders verkopen hun dochters Mode in Oost-Duitsland Onze tuin- en kamerplanten CRYPT ANTHUS ZONATUS VRIJDAG 11 JANUARI 1957 '7 Uoor de^Orouw De Raad van Bestuur in Arbeidszaken is van mening, dat de weistandsgrens voor de sociale verzekeringen niet tot 6900, doch slechts tot 6400 gulden moet worden verhoogd. De Raad heeft de Tweede Ka mer gevraagd, het wetsontwerp tot op trekking van deze grens tot 6900 gulden in deze zin te wyzigen. Door het verhogen van de grens tot 6900 gulden zou de kring van verzekerden worden uitgebreid met werknemers die aan een verplichte ver zekering ingevolge de sociale wetten geen behoefte hebben, zo meent de raad. Volgens de raad dient aan het beginsel te worden vastgehouden, dat de loongrens verband moet houden met de kosten van levensonderhoud en niet met een wel- vaartsloonslijging. Voor de werknemers die vóór 1 januari 1957 een loon of salaris genoten, liggende boven de f 6000 is de ziekengeldverzeke ring, enkele uitzonderingen daargelaten, van geen betekenis, aangezien aan deze werknemers doorgaans bij ziekte het sa laris wordt doorbetaald. Het werkloos heidsrisico van hen is niet te vergelijken met dat van de lager beloonden, zodat het opleggen van een verplichte verzekering aan deze categorie van werknemers be tekent, dat zij een premie moeten betalen, welke niet evenredig is aan het door hen te lopen werkloosheidsrisico. De verhoging van de loongrens trekt volgens de i-aad de verhoudingen in de voorzieningen tegen ziektekosten vol komen scheef. De genoemde groep van werknemers zou de maximale premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering verschuldigd zijn ten bedrage van f 124,28 per jaar of f 2,39 per week, terwijl de werkgever hetzelfde bedrag verschuldigd is. Tal van loontrekkenden, die de wei- standsgrens overschrijden, vermoedelijk het merendeel van deze gi'oep, kunnen hun ziektekostenrisico tegen een lagere premie dekken. De raad meent, dat voor het opleggen van verzekeringsdwang aan de betrokken groep geen rechtsgrond aanwezig is. Ver wacht mag worden dat zij die tot deze gi'oep behoren voldoende verantwoorde lijkheidsbesef hebben om voor dekking van het ziektekostenrisico zorg te dragen. Anders is de situatie voor de werk nemers wier loon of salaris door het toe kennen van de loonbijslag van 5.6 pet. als compensatie voor de door hen te betalen premie voor de algemene ouderdomsver- zekering de grens van f 6000 heeft over schreden. Deze bijslag kan worden gezien als een compensatie voor een verzwaring van het budget en brent geen verhoging van de welstand mede. Er zijn hier vol gens de raad termen aanwezig tot ver hoging van de verzekeringsgrens, teneinde te voorkomen dat deze werknemers buiten de verplichte verzekering geraken. Hier toe is slechts nodig een verhoging van de verzekeringsgx-ens tot f 6.400. De raad heeft nog een ander bezwaar. In het wetsontwerp wordt voorgesteld de wet in werking te doen treden met ingang van 1 januari 1957. Op die datum zal een aantal werknemers, dat in de loop van 1955 en 1956 de loongrens van f 6000 over schreden heeft, opnieuw onder de ver zekering worden gebracht. Blijkens de memorie van toelichting is het niet mo gelijk voor deze groep van werknemers met terugwerkende kracht te herstellen tot aan het moment van de overschrijding van de loongrens. Het is de raad niet duidelijk waarom aan de in werkingtreding van de wet op 1 januari 1957, welke eveneens betekent voor deze categorie het verlenen van te rugwerkende kracht, geen bezwaar zou kleven. Het argument dat op die datuirx de ADVERTENTIE TERUG UIT PAR IJS lanceren wij de Vlotte houdbare coiffures. Santpoorterplein 1, Haarlem, Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4 In december steeg het aantal werkloze mannen van 25.833 tot 40.117 en de bezet ting van de aanvullende werken van 4982 tot 9889, waardoor de totale geregistreerde arbeidsreserve van 30.815 met 19.191 toe nam tot 50.006. Een jaar geleden was dit laatste cijfer ruim 12.000 hoger en bleek de seizoen stijging in december ruim 3000 groter te zijn. Door de grote tekorten aan arbeids krachten in de industrie en de dienstver- leningsbedrijyen is het mogelijk seizoen arbeider-s tijdelijk in andere bedrijfstakken te plaatsen. Voorts tx-achten aan seizoen invloeden onderhevige bedrijven, zoals de landbouw en de bouwnijverheid, seizoen arbeiders vast te houden uit vx-ees, dat zij anders het volgende seizoen niet meer beschikbaar zullen zijn. In de landbouw is dit nog bevorderd door de in zomer en herfst ontstane achterstand, waardoor nog lang moest worden doorgewerkt. In de bouwnijverheid kwam de invloed tot uiting van de maatregelen om bij minder gun stige weersomstandigheden door te werken. Het aantal werkloze bouwvakax-beiders steeg van 3373 tot 6343, metaalarbeiders van 955 tot 1369, landarbeiders van 3243 tot 8972, transportpersoneel van 944 tot 1610 en losse arbeiders van 2658 tot 5114. Het aantal werkloze minder geschikte arbeids- krachten steeg van 8809 tot 9729. De geregistreerde vraag naar mannelijk personeel daalde van 68.715 tot 63.867. De relatieve werkloosheid was eind december het hoogst in Drente met 43 werklozen per 1000 mannelijke beroeps beoefenaren en het laagst in Limburg met 5. Het rijksgemiddelde bedroeg 13, tegen 8 op 30 november. Het aantal als werkloos ingeschreven vrouwen steeg van 3237 tot 3673. De gere gistreerde vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 36.068 tot 35.174. laatste algemene loonsvexTxoging ter com pensatie van de premie voor de algemene ouderdomswet is ingegaan, heeft slechts betrekking op een gering deel van de voorgestelde verhoging van f 900. Het gaat hier om een groep werk nemers, die na enige tijd van premiebe- taling te zijn vrijgesteld, een deel van hun loon of salaris inzake van premie-inhou ding zien gekort zonder een wettelijke ba sis hiervoox-. Inhouding achteraf is in strijd met de bepalingen van de betrokken wetten zelf, die niet toelaten dat premie wordt geheven over reeds verstreken loontijdvakken. De voor de hand liggende oplossing is volgèns de raad de wet geen terugwerkende kracht te geven voor de genen, die reeds vóór 1 januari 1957 bui ten de verplichte verzekeringen vielen en die veelal een vrijwillige ziektekostenver zekering hebben gesloten. In de Raad van Bestuur in Arbeids zaken werken samen het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Katholiek Ver bond van Werkgeversvakverenigingen, het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland, de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond, de Chris telijke Middenstandsbond, de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond, het Ko ninklijk Nederlands Landbouwcomité, de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuin- dersbond en de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond. ADVERTENTIE Jtoe^,'£e&dAeAsd'. PTT sloot laboratoriumproeven met gunstig resultaat af In het Dr. Neher-laboratorium in Leid- schendam is onlangs een reeks proeven af gesloten, welke voor de toekomstige ver spreiding van televisie-programma's van het grootste belang moeten worden geacht. De proeven waren er op gericht om na te gaan, of liet televisiebeeld ook door middel van het bestaande draadomroepnet zou kunnen worden verbreid. Technici van de PTT zijn tot de conclu sie gekomen, dat televisie-distributie net zo goed mogelijk is, als de nu reeds jaren bestaande radio-distributie. Degenen die thans reeds op het radio distributienet zijn aangesloten en die de beschikking hebben over vier „lijnen" zou den in de toekomst, via één van deze lij nen het Lopikse televisieprogramma kun nen ontvangen. Daarnaast zou men op de drie resterende lijnen radioprogramma's kunnen beluistei-en. Toepassing van dit televisie-distributiesysteem zou het nood zakelijk maken, dat op een gx-oot aantal punten in het net versterkers worden ge plaatst. Als voordelen van deze televisie distributie ziet men een minder gestoorde ontvangst en een vermindering van het aantal televisie-antennes. De directeur-generaal van de PTT zal de uitgebrachte rapporten bestuderen. Het is nog niet te zeggen, of en wanneer in ons land de verspreiding van het televisie-beeld via de draad een feit zal worden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Naar Argentinië en Brazilië s.s. „Argen tina" 14 jan.; Australië via Engeland: 19 jan.; Canada: s.s. „Groote Beer": 14 jan., s.s. „Nieuw Amsterdam" 17 jan. en m.s. „Rutenfjell" 19 jan.; Chili via New York: 17 jan.; Ned. Antillen: m.s. „Oranjestad" 15 jan.; Nieuw Zeeland via Engeland: 19 jan.; Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" 19 jan. Inlichtingen betx-effende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor St. Maartensdijk G. M. van Diex-en te Ede. Geref. Kerken onderlx. art. 31 K.O. Aangenomen naar Emmeloord (N.O.P.) (nieuwe pred.pl.) A. G. Versteeg te Arum (Fr.). Geref. Gemeenten Tweetal te IJsselmonde: H. van Gilst te Dirksland en A. F. Honkoop te Goes, van wie eei-stgenoemde is beroepen. Geref. Kerken Beroepen te Ouderkerk a.d. Amstel: G. J. Cozijnsen te Hellendoorn; te Zwolle (vac. G. Lugtigheid) H. van der Wey te Emmen. Aangenomen naar Hemelum C. M. van Overdulve, kand. te Amsterdam. Uit een rapport van de Japanse politie blijkt dat het afgelopen jaar, tot mid- den-december 1956, alleen al in het ge bied van Hokkaido niet minder dan 1064 meisjes door de oudex-s zijn „ver kocht" om een uitweg te vinden uit hun grote armoede. 320 der meisjes waren onder de 20, sommigen waren 11 of 12 Oorhangers uit haar collectie ling. Paul Klee, Matisse, Henry Moore, Calder, Mondriaan, Van Doesburg, Gia- cometti, Kandinsky, ze kent ze alle maal of heeft ze gekend. En ook over de gunstige ontvangst door de pers, toen ze enkele jaren geleden haar col lectie in Brussel toonde. Stapels knip sels bewezen, dat ze niet overdreef. In de hal, staande onder een andex-e compositie van Calder namen we af scheid. Ook enkele hondjes deden ons uitgeleide. „Nee Henry, nou niet lastig zijn", vermaande ze er een. „Ik heb ze genoemd naar kennissen en vrienden van me", verklaarde Peggy. „Deze heet Henry Read, naar de Engelse kunst criticus." Henry gehoorzaamde, maar Picasso en Paul Klee bleven aan onze benen snuf felen, tot de deur zich achter ons sloot. Tineke Raat Niet zodra is het nieuwe jaar aange broken, of we gaan denken aan de lente. En tegelijk aan onze kleerkast, die nodig aanvulling behoeft tegen dat seizoen. Hierbij een ideetje. Een aardig ensemble, waarvoor het wel een tame lijk warme lente moet worden. ren of men werd het door eigen midde len", aldus de grijze professor Koer- wonsky. Er bestond al voor 1940 een schoon heidsinstituut in Moskou, maar er was geen mogelijkheid tot het verrichten van plastisclh-ehirurgische ingrepen. Het drukst heeft het instituut het met het maken van gaatjes in de ooi-lelletjes der dames, die oorbellen willen dragen. Er komen ook mannen: meestal in de hoop een remedie te vinden tegen hun kaalhoofdigheid. Ook het Russische in stituut heeft echter nog niets kunnen vinden om hoofdhaar opnieuw te doen groeien. In Oost-Duitsland is het thans weer toegestaan het woord „mode" te ge bruiken in plaats van het vroeger voor geschreven „kleding-cultuur". Ook kunnen de dames zich met meer smaak kleden nu de staat niet meer de kle- ding-bedrijven beheert, maar het initia tief weer overlaat aan kleermakers en mode-tekenaars. „VANAVOND heb ik een feestje. Kom dus morgen maar niet te vroeg, ik zou zeggen om half twee, dan kan ik u voor de lunch even te woord staan." Eerlijk gezegd vonden wij het geen veelbelovend telefoontje. Er was ons zoveel van de unieke kunstverzameling van Peggy Guggenheim verteld, dat we wel wat langer dan „even" door haar paleis aan het Canal Grande in Venetië wilden rond scharrelen. De Dogenstad bestaat niet alleen maar uit water en aan de rand daarvan staande huizen. Achterom bereikten wij het opgegeven adres. Door een poort kwamen we in een tuin van behoorlijk formaat, vol moderne beelden en plastieken. En vol honden, die ons een warm welkom toeriepen: een stelletje vaders en moeders en verder een heleboel grut, dat onmiddellijk enthousiast op onze tenen ging kluiven en met twee, drie tegelijk op onze schoot sprongen, toe we eenmaal zaten. De Parijse mode ziet de vrouw als een slank wezentje, dat in alle horizontale afmetingen aanzienlijk te kort komt bij Marilyn Monroe, Gina Lollobrigida of Sophia Loren. En men hoeft geen psycholoog te zijn om te constateren, dat deze dames onbetwist invloed uitoefenen op de maatstaven van het vi-ouwelijk schoon. „De Russische vrouwen besteden steeds meer zox-g aan haar uiterlijk", al dus heeft de directeur van het Sovjet instituut voor medische cosmetica ver- klaard. Zo hebben in de afgelopen tien maan den bij voox-beeld 2800 dames in het in stituut (dat een combinatie is van een schoonheidssalon en een kliniek voor plastische chirurgie) haar neuzen laten veranderen, De chirurgen van het insti tuut zijn al zo vertx-ouwd met deze ope ratie, dat zij hun patiënten plegen te vragen „wilt u een Gx-iekse of een Ro meinse neus"? Het instituut voor medische cosmesti- ca is in 1951 opgericht en ressorteert on der het Sovjet-ministerie van volksge zondheid. Het heeft vier afdelingen: voor cosmetica, voor plastisohe chirurgie, voor physische therapie en voor experi menteel onderzoek. „Voor de oorlog konden wij nooit veel aandacht besteden aan de fijne details van de schoonheid. Men werd mooi gebo- „Dat is mijn hobby", zei Peggy Gug genheim, „mijn vei-zameling is ernst. Hoeveel? Gisteren wai-en er twaalf, zes grote en zes kleine, maar dat verandert elke dag. Het zijn Lhasa terriers, de heilige honden van de Dalai Lama van Tibet". Wij zagen een al wat oudere vi-ouw van jeugdige allure in een perfect zit tende Italiaanse japon. De eex-ste indruk was zakelijk, maar weldra ontpopte ze zich als een geïnteresseei'de gastvrouw. Het gevolg was dan ook, dat we heel moeilijk weg konden komen en ten slotte in een stortbui, veilig onder een enorme paraplu, door een huisknecht naar het station werden gebracht, juist op tijd voor de trein van vier uux\ Peggy Guggenheim is een kleindoch ter van de kopei-magnaat van dezelfde naam, die bij de ramp van de Titanic om het leven kwam. Haar vader was echter na een ruzie onterfd; gelukkig zat haar moeder er ook warmpjes bij, zodat ze, toen deze in 1937 stierf, zeer welgesteld mocht worden genoemd. „Toen heb ik in New York een mu seum geopend van hedendaagse kunst", vertelde Peggy. „Amex-ika was me ech ter te druk en daarom ben ik vertrok ken naar Londen en later naar Parijs." In 1939 kwam ze in de Franse hoofd stad aan. Hoeveel jonge schilders ze daar niet gelukkig heeft gemaakt door werk van hen te kopen, is niet te schat ten. Tijdenlang kocht ze gemiddeld een schilderij per dag. En toen de tweede wereldoorlog uitbrak, heeft ze zich voor altijd de dank van Polen verworven door een groot deel van het Poolse kunstbezit mee naar Amerika te nemen: het gebeurde op het moment, dat de Duitsers al vlakbij Parijs waren. sees. Zij hebben daar de statuten opge steld, die de deur van hun vereniging slechts openstelt voor dames die met het gewichtskaartje in de hand op minstens tweehonderd pond aanspraak kunnen maken. Er bestaat in Pai-ijs een uniek genoot schap, de „Club des cents kilo" (de club der mannen die minstens honderd kilo wegen), mannen die Frankrijks keuken weten te waax-deren en er trots op zijn daar hun omvang aan te danken te hebben. De pas opgerichte club van fox-se vrou wen is nu een gelijkwaardige tegen hanger geworden De club heeft een devies: „Elke forse vrouw is een onbekende Rubens". Het vignet van de club toont de afbeelding van zijn portret, van Helene Fourment. Wilt u namen weten? Daar is in de eerste plaats Mademoiselle Pierrette Le- comte, die ondanks haar tweehonderd ponden het beroep uitoefent van manne quin. Dan is er de echtgenote van de be roemde Franse circusdirecteur Boug- lione. De ex-sociétaire van de Comédie- Franyaise Mary Marquet maakt even eens deel uit van het genootschap zo goed als Milly Mathis. Een leeftijdsgrens is er voor de kan didaten niet en voor jongere dames is het bestuur welwillend op het punt van het gewicht. Zo is de 21-jarige Mile Ga- bi-iello, ofschoon ze de minimumgrenzen nog niet geheel bereikt heeft, tóch in geschreven als medelid, omdat ze de dochter is van de bekende Parijse chan sonnier van diezelfde naam, die zijn roem mede aan zijn indrukwekkende corpulentie heeft te danken. Natuurlijk is de oprichting van de nieuwe club gevierd rónd een welvoor ziene dis en het was een plezier om er naar te kijken hoe onvervaard de ver- vaarlijkste schotels, met inbegrip van roomtaarten, door de dames alle eer werden aangedaan. Peggy Guggenheim Tot 1947 bleef ze in haar geboorte land; vervolgens vestigde ze zich weer „en nu voorgoed", zei Peggy in Europa. Sinds begin 1951 woont ze in haar Palazzo te'Venetië. We hebben kunnen constateren, dat de bewering als zou haar collectie de grootste particuliere zijn op het gebied van de hedendaagse kunst, niet over dreven is. Wonderlijk is echter, dat we daarnaast zoveel kitsch aantroffen. „Ik ga nu lunchen met een paar gasten", had ze ons gezegd, „loop gerust alle kamers in. Hier slaap ik", voegde ze eraan toe, terwijl ze een deur opende. In een bed met een hemel, constateer den we. De wanden waren behangen met oorhangers uit alle delen der we reld, nog een hobby van onze gast vrouw. Fraaie exotische uit Oosterse landen hingen naast doodgewone van kralen. Een pi-achtig Indiaans masker trok onze aandacht, maar waarom was het nodig er een zonnebril van zeer extravagant model naast te leggen? Zo was het bijna overal. In een andere kamer hing boven het bed een bizar ornament in zilver van de befaamde Amerikaan Calder, maar ook troffen Maar het is een feit, dat de laatste tijd de dames, die als „fox-se figuren" beti teld worden, zich veel rustiger en pret tiger zijn gaan voelen, omdat ze de over tuiging hebben, dat ze de wind einde lijk weer in de zeilen krijgen. In Parijs heeft die herwaax-dering een bijzonder aspect gekregen door de re cente oprichting van de „Club sympa- thique des femmes fortes" (een club van fox-se vrouwen). Die dames beseffen, dat de dagen zijn vex-streken dat ze ais muurbloemen hun kansen ongebruikt voorbij moesten laten gaan. Ze hebben hun club ingewijd met begeleiding van heel veel persbombarie in een bekende Parijse nachtclub aan de Champs Ely- We hebben in dit rubriekje al eens meer enkele bromelia-achtigen behan deld. De Ci-yptanthus behoort ook tot die familie en dat betekent dat deze plant 'n tropische warmte verlangt. U moet de plant niet ter wille van de fraaie bloe men kweken; ze zijn van weinig bete kenis, alleen de tekening van het stugge blad valt bijzonder op. Het plantje neemt niet zo veel ruimte in beslag en kan der halve ook wel in een smalle vensterbank gekweekt worden. Het is van belang te weten dat de wortelontwikkeling slechts minimaal is en dat dus vooral geen diepe bloempotten gebx-uikt mogen worden Hoe ondieper de bloempot, des te betere re sultaten zal men er mee bereiken. Als men beslist geen lage bloempot kan be machtigen vex-dient het aanbeveling de diepe pot tot op de helft met potschex-vcn te stoppen. De bloemist heeft van deze tplant verschillende soorten; de zonatus is wel een van de mooiste. Wanneer verpotten nodig is dient men een speciaal gi-ond- mengsel te gebruiken. Blocmistengrond dient u nog weer eens extx-a te mengen met wat veènmos en gehakte varenwor tels. Het plantje kan veel zon hebben. De mooie Gryptanthus zonatus. we er flessen, beplakt met dollarbiljet ten en kleine aan elkaar gebakken flesjes in zuurtjeskleuren. De gang gaf hetzelfde beeld: twee bijzonder mooie Dali's, sprekend van kleur, verloren wel iets door het allermerkwaardigste scherm, dat ervoor stond. Het is kris kras volgeplakt met vingerafdrukken, rozen, kippen, honden, koppen, heren hoeden, ledematen en voorstellingen uit ruimtevaartverhalen. Een wel zeer vreemde combinatie. Maar men ver geet dat ogenblikkelijk, wanneer men stilstaat voor een Vrouw met kind van Campigli, meesterlijk van kleur en compositie. ERG OVERDADIG kon de lunch nooit zijn geweest, want Peggy stond binnen een ongelooflijk korte tijd weer voor ons, juist toen wij een vroege Picasso bewonderden. Bedrijvig ging ze ons voor, zaal in, zaal uit, trap af, trap op. Eenvoudiger en minder fraai klin kend dan wij het kunnen weergeven vertelde ze van haar levensdoel: jonge kunstenaars te ontdekken en voort te helpen. „Mijn nieuwste pupil is de Italiaan Tancredi. Hij is zevenentwin tig jaar en beneden kunt u een heel zaaltje met zijn wei-ken zien." Wel een zeer geprononceerd modex-ne stijl, constateex-den we en niet altijd tot het hart sprekend. We hoefden ge lukkig niet veel te zeggen, want Peggy wees ons al het gastenboek, vol be roemde namen, en verzocht ons er voor al iets in te schrijven. Dat hebben we gx-aag gedaan. We kwamen niet weg zonder eerst iets met haar te drinken. Ondex-wijl toonde ze foto's, van haai-, van haar dochter Pegeen, die in Parijs met een Franse schilder is getrouwd „een tekening door haar gemaakt toen ze twaalf was hangt in mijn badkamer" en van haar zoon, die het in de Franse hoofdstad verschijnend Amerikaans- litterair blad „Points" redigeert. In de aangx-enzende kamer zat een gezelschap jongelui geanimeerd te praten. Peggy zag mijn blik. „Ik ben altijd door de jeugd omx-ingd", zei ze, „dat houdt me zelf jong". Zoals gezegd: we misten bijna onze trein, zo onvermoeid px-aatte Peggy door. Over haar levenswerk, over haar vrien- den en kennissen, over haar verzame-

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11