Reacties op aftreden van premier Eden Panda en de olïe^maömaat Tijdelijk enkele regenbuien Demonstratie in Bulgarije met tanks bedwongen NAAIMACHINES De radio geeft zaterdag Leuzen, die van de Westerse radio- propaganda waren afgeluisterd Wereldnieuws Toch ió het zo VRIJDAG 11 JANUARI 1957 Edens aftreden kan Mollet geen kwaad doen Zware sneeuwval en koude in Amerika: zestien doden Egypte zoekt steun om Gaza van Israel terug te krijgen Ernstige belediging van het Britse Lagerhuis Maastrichtse inbraak in Velsen opgehelderd Bankbedienden bekennen verduisteringen ENGEL, Gr. Houtstr 181, Tel. 14444 Zwaarste H-bom zou in het geheim kunnen ontploffen Kansrekening VJ WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) Pre sident Eisenhower heeft in een verklaring- de hoop uitgesproken, dat Eden spoedig weer geheel gezond zal zijn. Hij noemde hem een „oude en goede vriend", die de zaak van de vrijheid-had. verdedigd. De Amerikaanse minister van Buitenlandse £aken Dulles zei het te betreuren dat Edens gezondheidstoestand zodanig is, dat hij gemeend heeft te moeten aftreden. Bondskanselier Adenauer heeft een telegram gezonden aan Eden. waarin hij hem bedankt voor de grote hulp en trou we samenwerking op de conferenties van de afgelopen jaren, welke tot versterking- van de Westduitse bondsrepubliek en her stel van de Westduitse vrijheid hebben ge- leid. De Indiase minister zonder portefeuille Krisjna Menon verklaarde te New York, het „zeer te betreuren", dat Eden cm ge zondheidsredenen heeft moeten aftreden. Hij noemde hem „een ware vriend van India". In andere kringen van het Britse Gemenebest is men van gevoelen, dat Eden wellicht niet zou zijn afgetreden, indien de Verenigde Staten hun Britse bondgenoot in 't afgelopen jaar meer hadden geholpen bij de behandeling der vraagstukken van het Nabije Oosten. De premier van Nieuw- Zeeland. Holland, heeft Eden opnieuw uit genodigd voor een bezoek aan Nieuw- Zeeland. Evatt, de leider van de Labour- oppositie in het Australische parlement, treden een opzienbarende conclusie trekt heeft de wens uitgesproken, dat Eden voor uit het falen van de Brits-Franse actie in zijn gezondheid een reis naar Australië zal Londen zou blijven bestaan zolang Eden aan het bewind bleef. Het Franse communistische blad L'Hu- manité schrijft: Met Eden heeft Mollet zijn enige steun verloren. Het Sovjet-pers- agentschap „Tass" meldt uit Londen dat „politieke waarnemers menen dat Edens aftreden een gevolg is van het mislukken van het militaire avontuur tegen Egypte en van de „Eisenliower-leer voor het Nabije Oosten", die is gericht tegen de reeds verzwakte positie van het Britse imperialisme in het Nabije en Midden Oos ten". Van Italiaanse zijde werd te Rome ver klaard dat het aftreden van Eden „in het Nabije Oosten zeker als een falen van zijn politiek zal worden uitgelegd", waaraan werd toegevoegd: „Het is aan twijfel onder hevig, of deze ontwikkeling ertoe zal bij dragen aan het binnendringen der Russen in het Nabije Oosten een halt toe te roepen. Evenmin zal zij het binnen redelijke tijd tot stand komen van een algemene regeling van de vraagstukken van het Nabije Oosten bevorderen". (Van onze correspondent in Parijs) Terwijl Sir Anthony Eden door zijn af- ADVERTENTIE maken. In Griekenland heeft het aftreden van Eden levendige voldoening gewekt. Men beschouwt hem als de verantwoordelijkste man in het „Cyprische drama". Radio- Caïro onderbrak* woensdagavond het pro gramma, om het aftreden van Eden mede te delen. De Egyptische burgers waren in genomen met het bericht. Velen gaven het nieuws telefonisch door. De Syrische UNO-afgevaardigde ver klaarde te hopen, dat het aftreden van Eden zal leiden tot de vorming van een Britse regering die een nieuwe politiek voor het Nabije Oosten kan uitstippelen. De Jor daanse afgevaardigde noemde het besluit van Eden „bemoedigend". Persstemmen De Britse Times prijst de „moed" van Eden om af te treden. De Manchester Guardian is van mening, dat het aan blijven van Eden geen hoop kon wekken op herstel van de aangerichte „schade". De regeringsgezinde Daily Telegraph is van oordeel dat Eden niet is afgetreden op ver zoek van de Amerikanen en ook niet als gevolg van een „paleisrevolutie". Het or gaan van de Labour-oppositie, de Daily- Herald, dringt aan op algemene verkie zingen. De Franse conservatieve Figaro schrijft, dat het hoe langer hoe duidelijker werd, dat de spanning tussen Washington en ADVERTENTIE amsterdam HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.25 Het huis is te klein, hoorspel met mu ziek. 10.55 Buitenlands overzicht. 11.10 Strijk- ensemble. 11.40 Strijktrio. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia en Platen. 13.25 Mandoline-orkest. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Koorzang. 14.55 Nieuwe Platen. 15.20 Zuid-Limburgs programma. 15.45 Kamerorkest en gitaarduo. 17.45 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. lo.20 Amusementsmuziek. 18.45 Regerings uitzending. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Evangelie van Johannes, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Samen uit. samen thuis, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Opsporing verzocht. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Pla ten. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest en soliste. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Ballroom- ork. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Ritm. muziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespreking. 14.50 Koorzang. 15.10 Kroniek voor letteren en kunsten. 15.35 Lichte muziek. 15.55 Platen. 16.00 De schoon heid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.10 Musette orkest en soliste. '7.35 Lichte muziek. 17.55 Amusementsmuziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Pla ten. 13.30 Parlementair overzicht. 18.40 Jazz muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Radio Philhar- monisch orkest. 19.40 „Lichtbaken", cause rie. 20.00 Twee Tonnetjes prijzen halen. 21.10 Act. 21.25 Gevarieerd programma. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondge bed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen. TELEVISIE (NCRV. KRO en NTS). 17.00—17.30 Voor de kinderen. 20.00 Ge varieerd programma. 21.3022.00 Interland goochelwedstrijd NederlandBelgië. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.35 Ge sproken aperitief. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Platen. 15.15 Accordeonmuziek. 15.30 Pla'cn. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen 16.15 Omroeporkest en solist. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper. 17.20 Liturgische geazngen. 17.30 Muziek voor miljoenen 18.00 Jazzmuziek 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Omroep Ommeganck. 21.00 Platen.21.15 Amusementsorkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Ver- zoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Dansmuziek Egypte, wordt de regering van de socialist Guy Mollet in Frankrijk door dit echec niet of tenminste niet meer bedreigd. Een paar maanden geleden zou Eden zijn col lega Mollet misschien in zijn val hebben meegesleep't. Op dit ogenblik heeft Frankrijk echter andere zorgen, zoals de Algerijnse kwestie en heeft de Nationale Vergadering het mislukte Egyptische avontuur enkele we ken geleden al met de mantel der parle mentaire lankmoedigheid gedekt. Zelfs de rechtse tegenstanders van de regering, die op de mislukking de scherpste kritiek had den, zijn in meerderheid van oordeel, dat Mollet nog maar even moet blijven zitten om zijn Europese politiek een begin van uitvoering te geven en de Algerijnse kwes tie zo mogelijk te liquideren. Êen maand of twee heeft hij vermoedelijk nog wel voor de boeg. Daarna zal Mollet misschien be leefd aan het voorbeeld van zijn Britse ambtgenoot worden herinnerd. (Reuter/A.F.P.) In Franse parlemen taire kringen beschouwt men het aftreden van Eden als een logisch gevolg van het falen der militaire expeditie naar Egypte, die „mislukte", omdat het de bedoeling was de gehele Suezkanaalzone te bezetten, en omdat de operaties gestaakt werden, voor dat dit was bereikt. De meeste Franse po litici zijn van mening dat de Britse premier zelf in de eerste plaats verantwoordelijk was zowel voor het organiseren der expe ditie als voor het staken der vijandelijk heden. Premier Mollet heeft, zodra hij officieel was ingelicht, een persoonlijke brief aan Eden gezonden, waarin hij uiting geeft aan zijn warme gevoelens van vriendschap. CHICAGO (United Press). Midden- Amerika heeft ernstig te lijden van de he vigste sneeuwval van deze winter, die ge paard ging met bittere koude. De sneeuw laag was op sommige plaatsen ruim 35 cen timeter. Volgens United Press zijn tenminste zes tien personen door de stormen, die woens- dag in het zuidwesten begonnen, om het leven gekomen. Het verkeer ondervond door de sneeuw ernstige vertraging. De scholen in Iowa, Illinois, Indiana, Ohio, Michigan en New York zijn wegens de kou de gesloten. Omdat de jonge Nederlandse vrouw spontaan de voorkeur geeft aan de gezellige „Margriet'', is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! NEW YORK (Reuter/A.F.P.) De Arabisch-Aziatische groep in de UNO heeft, onder voorzitterschap van het hoofd van de Japanse delegatie, een subcommis sie van vijf leden (Jordanië, Indonesië, In dia, Pakistan en Libië) gevormd om de kwestie van de aanwezigheid van Israëli sche troepen in Sinai en de strook van Gaza te onderzoeken en na te gaan hoe het vertrek van deze troepen het best kan worden bespoedigd. De Egyptische vertegenwoordiger heeft de wens geuit, dat de UNO-Assemblée de kwestie in behandeling neemt. De Israëlische troepen in de Sinai zullen zich voor dinsdag uit hun huidige posities 25 kilometer verder naar het oosten terug trekken en daarbij El Arisj ontruimen, zo heeft generaal-majoor Burns, de bevelheb ber der UNO-troepen verklaard. Burns deelde mede, dat de Israëlische stafchef, generaal Dajan, hiermede heeft ingestemd. De Isi-aeliërs zullen echter Sjarm Sjeik, de Egyptische basis die de toegang tot de Golf van Akaba beheerst, niet ontruimen. Burns deelde mee, dat Joegoslavische eenheden van het internationale politic- leger tegen dinsdag El Arisj, dat als de hoofdstad van het schiereiland Sinai wordt beschouwd, zullen binnentrekken. Ongeveer op hetzelfde tijdstip zullen In diase troepen het klooster van St. Cathe- rina op de berg Sinai bezetten. Volgens Burns bevinden de olievelden te Aboe Soedar zich over het algemeen in goede staat, maar een gedeelte van de installatie wordt vermist. Deze plaats werd enkele dagen geleden door Indiase militairen be zet. 11 WENEN (United Press). Na Nieuw jaar zijn, naar kan worden opgemaakt uit betrouwbare berichten die in Wenen ont vangen zijn, in zuidelijk Bulgarije uitge breide anti-communistische betogingen ont staan, waarbij leger en politie, met de steun van tanks, in actie moesten komen en vele arrestaties werden verricht. Op 3 januari werd te Plowdiv een grote betoging gehouden. Politie, die door tanks en gepantserde verkenningswagens onder steund werd, joeg de menigte demonstran ten uiteen en verrichtte 20 arrestaties. In Dimitrowgrad, een industriecentrum op 35 km. ten zuiden van Sofia, werd, naar in verschillende provinciale Bulgaarse bladen is bericht, eveneens een grote demonstra tie gehouden. De betogers schreeuwden in beide de monstraties anti-communistische leuzen, die zij volgens de Bulgaarse radio hadden geleerd „van de westerse radio-propa ganda". In Plowdiv hadden de betogers van 3 januari zich nabij een leger-kazerne ver zameld. Kort na het middaguur werden drie legerofficieren door leden van de ge heime politie gearresteerd en per auto naar het hoofdbureau van de geheime politie overgebracht. Toen de drie officieren in hechtenis werden genomen steeg de span ning onder de demonstranten rond de ka zerne, en verschillende leger-eenheden LONDEN (Reuter/U.P.). Een commis sie uit het Britse Lagerhuis heeft de hoofdredacteur van het blad „Sunday Ex press" Junor schuldig bevonden aan „ern stige belediging" van het parlement in een artikel over de extxa-benzinetoewijzin gen die de Lagerhuisleden tijdens de hui dige distributie krijgen. Het Lagerhuis zal, als het van rec.es terugkomt, moeten beslissen, of de hoofd redacteur voor het parlement gedaagd moet worden om een berisping in ont vangst te nemen. Junor heeft voor de commissie, die moet waken over de eer van het parlement, reeds gezegd het te betreuren, dat zijn ar tikel beledigend geacht wordt. Dat was niet zijn bedoeling geweest. Junor had in zijn artikel verklaard, dat de Lagerhuis leden uit eigenbelang niet geprotesteerd hadden dat hun grote extra-toewijzingen „onbillijk" zijn. Volgens de parlementaire regels kunnen schuldigen in het parlementsgebouw ge vangen gezet worden, doch deze regels zijn sedert 1880 in onbruik geraakt. In de polaire lucht, die met noordweste lijke winden ons land is binnengestroomd, hagel en natte sneeuw. De noordwesten winden werden in stand gehouden door een lagedrukgebied bij Finland en een gebied van hoge luchtdruk boven Ierland. Dit WEERRAPPORTEN middelde dalen. temperatuur niet verder 12 januari Zon op 8.46 uur, onder 16.55 uur. Maan op 13.21 uur, onder 4.38 uur. Maanstanden 16 jan. 7.21 uur volle maan. 22 jan. 22.48 uur laatste kwartier. 30 jan. 22.24 uur nieuwe maan. Iloog en laag water in IJmuidcn Vrijdag 11 januari Hoog water: 10.49 en 23.29 uur. Laag water: 6.06 en 18.40 uur. Zaterdag 12 januari Hoog water: 12.01 en uur. Laag water: 7.21 en 19.54 uur. (De temperatuur is van M 3 hedenmorgen 7 uur, de 3 75 S neerslag van de laatsle d 'i. 24 uur.) .3 o Zu c 5 S Stockholm onbewolkt nw -i 0 Oslo onbewolkt w 0 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 5 0 Aberdeen half bew. zw 5 4 Dublin half bew. wzw 2 0 Londen onbewolkt windst. -1 0 Brussel zwaar bew. wnw 3 3 Parijs zwaar bew. nw 1 1 Bordeaux onbewolkt nno 0 3 Grenoble zwaar bew. nw 3 0,4 Nice geheel bew. nnw 6 0 Berlijn zwaar bew. nw 2 3 Frankfort licht bew. nw 2 3 Miinchen licht bew. wnw -2 8 Zürich mist wnw -5 8 Genève sneeuw ono 1 5 Locarno onbewolkt wzw 7 0 Wenen zwaar bew. w 2 Innsbruck sneeuw ozo -1 5 Rome geheel bew. z 10 0 Mallorca half bew. windst. 4 0 Amsterdam regenbui nnw 3 3 Den Helder zwaar bew. n 5 0,6 Ypenburg licht bew. nw 5 0,5 Vlissingen half bew. nw 4 2 Eelde zwaar bew. nnw 4 0,2 De Bilt half bew. nnw 2 1 Twente twaar bew. wnw 2 0,1 Eindhoven heel bew. wnw 2 0,4 VIv. Z.-Lim g. -t bew. w 1 1 werden in alarmtocstand gebracht om te gen de betogers op te treden. Na enkele uren keerden de drie officieren terug naar de kazerne. De politie dreef toen de menig te betogers uiteen. Ongeveer twintig beto gers en politiemannen werden bij deze actie gewond. De berichten over de onenigheden in Plowdiv zijn afkomstig van verscheidene reizigers die in Wenen zijn aangekomen uit Sofia. Voordat zij vertelden over hetgeen in Plowdiv gebeurd is, hadden officiële bronnen reeds gewaagd van betogingen in Dimitrowgrad. „Er zal geen genade zijn", zo verklaarde de de Dimitrowgradse Prawda", voor de mensen die proberen willen het fascisme in Bulgarije te herstellen. Geen enkele waarachtige patriot zal goedvinden clat ge ruchten, die door westerse reactionairen bedacht zijn, in Bulgarije worden ver spreid. Zij die op het ogenblik voornemens zijn onze overwinningen teniet te doen, vergissen zich in de kracht van de Bul gaarse communistische partij, en van onze jeugd", zo schreef het communistische blad. In de maand februari van het vorig jaar werd ingebroken in het restaurant van de hclikopterhaven van de Sabena te Maas tricht. Er werd een vrij grote hoeveel heid koffie, chocola, linnengoed, grammo foonplaten, 21 kostbare vulpennen, sigaren en wijn gestolen. Vorige week hield de Velsense recherche in Lunteren de inbre ker P. aan, die inmiddels bekende de re cente inbraken in Velsen-Noord te heb ben gepleegd in een zelfbedieningszaak en bij een weduwe. Toen men de man nog nader aan de tand voelde bleek hij even eens verantwoordelijk te zijn voor de dief stal in de helikopterhaven in Maastricht. Hiervoor zal hij nader ter verantwoording worden geroepen. Bij een kascontrole op het kantoor Pur- merend van de Nederlandse Midden- standsbank is een aanzienlijk tekort ont dekt. De politie heeft twee personeels leden, die reeds geruime tijd bij de bank in dienst zijn, aangehouden. Zij hebben bekend verduistering te hebben gepleegd Het zijn de 32-jarige boekhouder J. G. B en de 26-jarige H. W. B., beiden uit Amsterdam. 18. De politie-wagen raasde met grote De onverlaat kan thans niet ver meer\ weg sprong. „Ik neem benzine uit de eer snelheid langs de wegen en begon al aar- zijn!" En dat was dan ook inderdaad het sle de beste auto die hier langs komt! dig in de buurt van het olie-rijke Malper- geval. De chauffeur, die door Isen Grim's Haha! Ik sta voor niets!" Met deze woor- tus te komen, maar van de gestolen auto rapier bedreigd werd, had flink door moe- den stelde hij zich midden op de rijbaan was nog geen spoor te bekennen. „Ik be- ten rijdenmaar op een onverwacht op, daarbij vervaarlijk met zijn scherp- grijp het niet!", mompelde de agent, moment zweeg plotseling de motor en hield geslepen wapen zwaaiend. En toevallig „Waarschijnlijk heeft hij ook de maximum- de wagen stil. „Ziezo", zei de beroepsbe- i was de eerste de beste auto die er langs snelheid overschreden! Daar zal ik hem stxiurder opgelucht, „de benzine is op! Nu kwam nu juist de politie-wagen, waarin voor op de bon slingeren!" „Houd moedig vol, brigadier!", sprak Joris aanvurend. zul je verder moeten lopen, lelijke dief!" „Houd je mond! Maak ma niet kwaad!", beet Isen Grim hem. toe, terwijl hij op de Panda, Joris en de agent hem achtervolg den.., Wasberen. De Westduitse staat Hessen heeft te lijden van een wasberen-plaag. De wasberen zijn afstammelingen van een enkel paar, dat meer dan 25 jaar gele den in Hessen is gebracht door een bos wachter. Men veronderstelde dat de dieren tijdens de tweede wereldoorlog uitgeroeid waren maar plotseling doken zij bij dozijnen tegelijk op. Weerzuii. Een verlichte pilaar zal binnen kort de inwoners van de Westduitse 6tad Aken de weersvoorspelling voor de vol gende dag geven. Een rode ster betekent koud weer, een groene ster voorspelt mooi weer, terwijl een flikkerend rood licht te kennen geeft dat er regen komt. Sneeuw wordt aangekondigd door een flikkerend wit licht. Als de pilaar alleen bij de voet verlicht is wil dat zeggen dat het kouder wordt. Als de hele pilaar verlicht is komt er geen verandering in liet weer. Ei, ei. Een zeeslang in de nationale dieren tuin te Washington heeft tot verbazing van alle geleerden een dozijn eieren gelegd. De geleerden hadden tot dus verre met zekerheid beweerd dat zee slangen (zoogdieren) slechts levende jongen ter wereld brengen. Schepper. De schepper van de „Rock and roll", Elvis Presley, is dinsdag goedge keurd voor de militaire dienst. Een of ficier van de keuringsdienst deelde mee, dat zijn lichamelijke toestand uitstekend is, maar dat zijn verstandelijke vermo gens zeer middelmatig zijn. Malakka. Engeland en de federale staten van Malakka hebben overeenstemming bereikt over een overeenkomst betref fende de defensie en wederzijdse bij stand, die van kracht wordt als Malakka in augustus onafhankelijkheid binnen het gemenebest krijgt. Heropend. De Egyptische autoriteiten heb ben besloten om het vliegveld van Cairo weer open te stellen voor nachtverkeer. Tijdens de Brits-Franse acties in Egypte was het vliegveld 's nachts gesloten. Vonnissen. Twee van de moordenaars van een jonge vrouw en haar zuster, die tij dens de incidenten in oktober te Mekrres in Marokko gedood werden, zijn don derdag door een tribunaal ter dood ver oordeeld. Een van hen werd bij verstek veroordeeld. Het tribunaal veroordeelde een persoon tot levenslange dwang arbeid, drie kregen twintig jaar dwang arbeid en vier gevangenisstraffen. Uit de weg. De autoriteiten van San Sal vador melden de ontdekking van een complot om president Jose Maria Lemus uit de weg te ruimen. Woensdag zijn drie vreemdelingen, onder wie het hoofd van de geheime politie van Nicaragua, gearresteerd. Voor het eerst. Tien dagen na de politieke aansluiting van Saarland bij West- duitsland hebben tien vertegenwoordi gers van het Saarlandse parlement don derdag voor het eerst een bijeenkomst van de Westduitse Bondsdag bijge woond. Zij werden welkom geheten dooi de voorzitter, Gerstenmaier. Geen uitnodiging. Het Engelse blad Daily Mirror meldde, dat president Eisen hower koningin Elizabeth van Engeland zou uitnodigen voor een staatsiebezoek aan de Verenigde Staten in oktober. De aanleiding zou zijn de viering van de 350ste verjaardag van de stichting van de eerste Britse kolonie in Noord-'Ame- rika te Jamestown in Virginia, De woordvoerder van het Witte Huis ont kende echter dit alles namens de pre sident. YVasrobot. De Franse ingenieur Pierre Louis Marre heeft een robot vervaar digd,. die in enkele minuten zes kilo was kan verwerken en verder in een minimum van tijd vaten kaai wassen, groenten schoonmaken en allerlei an dere huishoudelijke bezigheden kan ver richten. Slachtoffers. In 1956 zijn 40.000 mensen bij verkeersongelukken in de V.S. om het leven gekomen. ADVERTENTIE Alle merken, du9 ruime keuze Washington (Reuter) De ondercom- missie voor ontwapening van de Ameri kaanse Senaat zal een onderzoek instellen naar aanleiding van de verklaring van ge neraal-majoor Leslie Groves, dat zelfs de zwaarste waterstofbom tot ontploffing kan worden gebracht zonder dat men daar in andere landen iets van merkt. VOOR ONS heeft het er alle schijn van\ der bij het jaar 622 van de Chr. tijdreke- dal de Christelijke tijdrekening overal in- ning aanvangt. gang heeft gevonden, maar bij de eerste vlextg bezinning die over ons komt, besef fen we al direct dat ongetelde miljoenen In vele streken van Afrika en Azië wor den voorts weer geheel andere tijdrekenin gen gebruikt. Gemakshalve werd hier en buiten Europa er niet aan denken onze daar de Christelijke tijdrekening overge- kalender te volgen. j nomen, maar dit heeft tal van volken toch Trouwens, we behoeven ons voor deze', niet belet een eigen tijdrekening aan te waarneming niet spoorslags buiten Europal houden. Naast de ivesterse jaartelling be te spoeden, want een ieder weet dat de Joden hun eigen tijdrekening hebben die volko men lunisolair is en dus op eigen grondslagen berust. Tel len wij het jaar 1957 na de geboorte van Christus, de Joodse kalender zal het jaar 5718 aangeven. Hun kalender, die met maan-maanden rekent, welke op even praktische als geniale wijze aan het zonnejaar zijn aangepast, dient in Europa voornamelijk voor kerkelijke doeleinden, maar wordt in de afzonderlijke Joodse gemeenschappen en samenlevingen ook wel in het dagelijks leven gebruikt en dan xvordt de „vreemde" kalender van anderen eigenlijk als lastig ondervonden. De Joodse staat Israel heeft de oude Jood se tijdrekening aanvaard die aanvangt op 6' October van het jaar 3760 v. Chr., welke dag volgens traditionele opvattingen de scheppingsdag van de aarde zou zijn ge weest. De grootste volksgroepen met 'n eigen ka lender vindt men in de eerste plaats onder de moslims, voor wie de maan de belang rijkste regulateur van de kalender is. Hun iaar van 12 maanden is ongeveer 11 dagen korter dan het onze, zodat het kan voor komen dat in één jaar van onze telling 2 nieuivjaarsdagen van hun kalender vallen. In de zomer van het jaar 1957 zal het moslimse jaar 1377 aanvangen, omdat het beginpunt van de mohammedaanse kalen- staat in vele gebieden van India bijvoorbeeld een eigen kalender van de Hindoes, evenals in Tibet. Ingewik keld is ook de jaartelling in het moderne Japan, waar in 1873 weliswaar de Chr. jaar telling werd overgenomen, doch waar desondanks nog twee andere tijdrekeningen gehandhaafd bleven. Men kent daar de doorlopende jaartelling die een aanvang neemt bij de stichting van het Japanse Rijk, die men i-u 65.9 v. Chr. meent te kunnen aannemen eii bovendien bestaat er een steeds op nieuw beginnende jaartelling die een aan vang neemt bij de ambtsaanvaarding van elke nieuwe keizer. Op het eind van 1957 zal keizer Hirohito 32 jaar hebben gere geerd, het Japanse keizerrijk zal dan 2606 jaar geleden zijn gesticht, zodat door el kaar 3 jaaraanduidingen, van zeer uiteen lopend karakter, kunnen worden gebruikt. Dat is natuurlijk wel wat ingewikkeld en daarom is het. maar goed, dat we allerlei particuliere tellinkjes, zoals we soms op postzegels kunnen waarnemen, geheel buiten beschomving hebben gelaten. Trouwens, met onze eigen tijdrekening is het ook niet helemaal in orde, want eigenlijk zouden we 1963 of 1964 moeten schrijven. Daarover morgen. (Nadruk verboden) II. Pólillon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2