Ernstige waarschuwing van minister Hofstra rftewur'/ Go uden Virginia-tweeling! King Size mèt... of zonder filter! DANSSCHOOL Spanningen in Spanje over de hangende grondwetswijziging Vijftig jaar geleden Zuinig aan RUIMT OP! Beperking van de bestedingen de enige remedie Kleine verhoging van de belastingen op komst ^Prciatótoel T. GRIEK Sympathiebetoging voor afgetreden falangistische minister verboden nrsi /^r\i 3 Van dag tot dag „V.S. zijn buiten Europa onze bondgenoot niet" Klacht van Brit Amery in de Raad van Europa 9 Twee grootse gouden Virginia's! mètof zonder filter BEZUINIGEN OF VASTLOPEN" Drie dagen rouw voor Gabriela Mistral Franse en Britse bergers zouden afgedankt worden West-Duitsland betaalt een miljoen dollar Bijna negen miljoen gulden voor de Hongaren Op cis Westduits bankdisconto V2 percent verlaagd tot \x/2 Zijlweg 49 - Tel. 14441 Haarlem SLECHTS 10 DAGEN FLORAPLEIN 1 Uit Haarlems Dagblad van 11 januari 1907 VRIJDAG 11 JANUARI 1957 Tijdens het politieke debat van gisteren is de algemene vergadering van de Raad van Europa tot eenstemmigheid gekomen ten aanzien van de vraag, of de op stapel staande Europese gemeenschap voor atoomenergie en eenheidsmarkt de instel ling van een apart (vierde) parlementair orgaan nodig zou moeten maken. Men was van mening, dat een dergelijk orgaan on gewenst moet worden geacht. Een van de meest naar vorengeschoven argumenten luidde, dat de schepping van een vierde parlement verwarring zou stichten bij het publiek, aangezien dit publiek reeds te maken heeft met drie afzonderlijke Euro pese parlementen, namelijk voor Kolen en Staal, voor de Westeuropese Unie en voor de Raad van Europa. Het is natuurlijk een toe te juichen ver schijnsel, dat de Europese parlementariërs eindelijk bezorgdheid aan den dag leggen voor de indruk, die de veelheid van Euro pese organen en organisaties op het publiek maakt. Dit publiek is inderdaad langzamer hand in staat van duizeling gebracht door de bonde staalkaart, waaruit voor leken niet meer wijs te worden is. De gestage stroom van afkortingen als OEES, WEU, EGKS, EDG, EBU, enzovoort, die In de loop der jaren gedurende de moeizame wordingsgeschiedenis van de nog steeds rammelende Europese samenwerking over dat publiek werd uitgestort, heeft de ver warring omgekeerd evenredig aan de be langstelling gemaakt. Thans lijkt het, dat men in deskundige en interne kring oog krijgt voor de psychologische kant van de zaak en zijn best wil doen, de subtiele grondslag der Europese ideeën niet méér schade toe te brengen dan in het verleden reeds - tengevolge van overigens onver mijdelijke verwikkelingen - gebeurde. Een grotere uniformiteit in de Europese organen, met als doel een uiteindelijke samensmelting tot één groot Europees coördinatielichaam, is na de gebeurtenis sen in het Midden-Oosten en de daarop volgende crisis in Engeland wellicht sneller te bereiken op dit ogenblik, nu Engeland heeft leren inzien dat het Europa niet willekeurig kan verwaarlozen als factor voor eigen belangen. Doch het argument van „vermijding van grotere verwarring" is in de Raad van Europa uiteraard ook ten dele uit opportunistische overwegingen gebruikt, omdat de Raad zelf liever het parlementaire orgaan van de Euratom en Euromarkt vormt. Desondanks echter kan deze nieuwe overweging, als verschijnsel en als factor, niet anders'dan gunstig worden genoemd. (Van een speciale medewerker) STRAATSBURG, donderdag. Het Midden-Oosten, Hongarije en de Europese eenwording vormden het geraamte van het politieke debat, dat de raadgevende verga dering van de Raad van Europa is begon nen. Het meest is de eerste dag van het de bat wel gezegd over het Midden-Oosten. De Engelse conservatief Amery en de Franse christen-democraat Teitgen, met uitdruk kelijke bijval van de Italiaanse monarchist Lucifero, staan op het standpunt, dat de Engels-Franse actie in Egypte terecht is ondernomen. Deze actie heeft de commu nistische penetratie in het Midden-Oosten blootgelegd, zo betoogde de Fransman. En de Brit gaf zich in een uitvoerig betoog om de houding van Amerika te gispen. „Ame rika is Europa's bondgenoot, maar alleen in Europa. Buiten Europa werkt het vaak tegen Europa, zoals bijvoorbeeld het geval was in Indonesië en in Indochina en zo ook wat het Midden-Oosten betreft", aldus Amery. In de Veiligheidsraad is Amerika zelfs met Rusland samengegaan toen het de kwestie Suez betrof. Tegenover de critiek op Amerika stond de stelling van de Duitse christen-democraten Kiesinger en Lenz, dat Europa niet onafhankelijk van Amerika zijn politiek kan bepalen. Maar de Duitse socia list Erler keerde zich rechtstreeks tegen de redevoeringen van Amery en Teitgen: hij keurde wat niet in de lijn van zijn christen-democratische landgenoten lag de Engels-Franse actie in Egypte af. Geen vierde Assemblee Een ontwerp-aanbeveling, door de poli tieke commissie voorbereid, verlangt on der meer Europese politieke organen naast de organen van economische integratie. In het debat werd in velerlei toonaarden op een gemeenschappelijk beleid van de West europese staten aangedrongen. De Engelse liberaal lord Layton kwam wat dit betreft tot het denkbeeld een comité van de mi nister-president van de staten-leden van de Raad van Europa te vormen. Europese in tegratie is ook in ander verband ter sprake gekomen. 's Ochtends heeft de raadgevende verga dering zich namelijk eenstemmig uitgespro ken tegen instelling van een apart parle mentair orgaan van Euratom en de ge meenschappelijke markt. Geen vierde Euro pese Assemblee, zo was de leus, die inmid dels telegrafisch ter kennis is gebracht van de vertegenwoordigers van de zes betrok ken landen, die vandaag te Brussel zouden gaan werken aan de twee nieuwe pogingen tot Europese integratie. Geen vierde assemblee! Er zijn er im mers al drie: die van de Kolen en Staal gemeenschap, welke voor de nieuwe orga nisaties van de Zes zal kunnen dienen, die van de West-Europese Unie, en die van de Raad van Europa. Onder de regeringen is er echter hier en daar neiging wel zo'n vierde assemblee in te stellen. Maar men is in Straatsburg van mening, dat men ver warring bij het publiek moet voorkomen, het publiek, waarvoor het toch al zo inge wikkeld is. Dat was althans een der argu menten. Wij zullen er goed aan doen, de waar schuwing, die minister Hofstra gisteren heeft laten horen, ter harte te nemen. De minister heeft verklaard, dat er een ver ontrustende neergaande lijn in onze eco nomie is en dat wij ons beperkingen zul len moeten opleggen om de gevaren, die deze toestand meebrengt, het hoofd te kunnen bieden. Wij moeten vooral voorzichtig zijn met het uitvoeren van nieuwe investerings plannen, aldus de minister, ondanks de wenselijkheid van een zo sterk mogelijke industrialisatie van het nationale produk- tie-apparaat. Die wenselijkheid blijft op lange termijn natuurlijk bestaan, maar het gevaar, waartegen de heer Hofstra waarschuwde, schuilt in overhaasting. In de periode, die achter ons ligt, heeft Nederland zich met waarlijk fenomenale snelheid van een landbouwstaat herscha pen tot een industriestaat. Die snelheid is alom hogelijk geprezen, maar in onze ge rechtvaardigde trots op deze lof mogen we niet vergeten, dat we de conjunctuur-wind wel bijzonder in de zeilen hebben gehad. Die wind begint nu, naar het schijnt, te draaien en, voorzichtige zeevaarders als wij zijn, nemen we op zo'n ogenblik de zei len een beetje in. Dat behoeft geen koers wijziging te betekenen, maar slechts een voorbereiding die ons in staat moet stel len, straks bij eventuele tegenwind minder kans op averij te lopen. Van de centrale overheid moet men, wat de beperking der uitgaven betreft, geen wonderen verwachten, heeft de minister gezegd, en wij zijn er hem dankbaar voor dat hij dit heeft gemotiveerd door wegen aanleg, scholenbouw, Deltaplan en onder wijsverbetering „vitale taken" van de re gering te noemen. Aan de uitvoering van die taken mag stellig niet worden geknab beld. Het zou dus inderdaad dom zijn, in dit opzicht bezuinigingswonderen te ver wachten. Maar op een ander gebied zou de rege ring wél wonderen kunnen verrichten, ten minste als zij bij machte zou zijn, door de barrière van tradities en ambtelijke ge voeligheden heen te breken; namelijk op het gebied van de overheids-efficiency. Er zouden immers miljoenen kunnen worden bezuinigd door het vereenvoudigen van allerlei procedures en het afschaffen van allerlei dubbel werk, dat uitsluitend wordt gedaan om diverse instanties medezeggen schap te geven bij het nemen van ook de allereenvoudigste overheidsbesluiten. Mis schien zou die bezuiniging niet eens zo héél véél miljoenen bedragen, maar zij zou van grote psychologische betekenis zijn. Minister Hofstra heeft beloofd, naar meer efficiency te zullen streven. De steun van het gehele regerings-apparaat mag hem daarbij niet worden onthouden. ADVERTENTIE Beide King SizeBeide dus extra lang en bovendien van vól formaat. Daardoor koeler, heerlijker en langer rokenProbeer ze beide Essex met superfilter of zonder. VIRGINIA KING SIZE (Van een onzer redacteuren) „De verontrustende neergaande lijn in onze economie dwingt tot maatregelen op korte termijn. Er is geen aanleiding tot pessimisme maar de tijd dringt tot hande len. Als wij niet allen bereid zijn hieraan mee te werken, lopen we hopeloos vast". Met deze waarschuwing besloot de mi nister van Financiën de heer H. J. Hofstra gisteren een uiteenzetting over „enige as pecten van het financieel en economisch b-'eid" tijdens een lunch van de werkge- versgroep in de Partij van de Arbeid te Amsterdam. In zijn exposé had hij gewe zen op het feit van de gestage verslechte ring van de betalingsbalans sinds 1953. Nu wijst deze zelfs voor het eerst in vele jaren een aanzienlijk tekort aan, hetgeen uiteraard op de kapitaal- en geldmarkt te rugslaat, waaruit weer financieringsmoei lijkheden in allerlei vitale sectoren voor komen. Met het oog op de handhaving van onze concurrentiepositie in het buitenland, de prijsstabilisatie en de werk- en woonge legenheid zal het daarom onvermijdelijk zijn dat wij ons allen zekere beperkingen opleggen, zelfs als deze ogenschijnlijk in strijd zijn met onze sociaal-economische en financiële politiek op lange termijn. Deze beperkingen zullen gelijk men weet, in hoofdzaak gerealiseerd moeten worden in de sector der bestedingen en in dit op zicht zal zowel de overheid als het be drijfsleven maar ook het grote publiek zijn steentje moeten bijdragen. Minister Hofstra meende overigens dat er in dit opzicht van de centrale overheid welker investeringen immers maar een fractie van de particuliere bestedingen uit maken geen wonderen te verwachten zijn. Zomin als de particuliere ondernemer tien percent op zijn bestedingen kan be zuinigen zo min kan ook de rijksoverheid dit als zij haar vitale taken als wegenaan leg, scholenbouw, Deltaplan en onderwijs verbetering niet in gevaar wil brengen. Wel zal naar meer efficiency bij de rijks bestedingen en tot groter beperkingen van de uitgaven der lagere overheidsorganen gestreefd worden, dit laatste uiteraard met respectering van de gemeentelijke autono mie. Zo wil de regering ook in de parti culiere sector zoveel mogelijk de essen tiële vrijheden onaangetast laten: voor het individu de vrijheid om eigen inkomsten naar goeddunken te besteden en voor de ondernemer om zelf zijn beslissingen te nemen ten aanzien van de investeringen in het eigen bedrijf. Natuurlijk eist de structuurpolitiek een zo sterk mogelijke industrialisatie van het produktieapparaat, maar men heeft niets aan een mooi ver doel als men onderweg zijn benen breekt. 'Dat gevaar is op het ogenblik niet denk beeldig en daai-om moet men niet verder springen dan onze conjunctuur-polsstok lang is. De recente S.E.R.-voorstellen ter beper king der bestedingen zijn ten dele helaas al weer door de feiten achterhaald; de situatie is sindsdien nog bedenkelijker ge worden. Naast de bestedingsbeperking zul len enkele belastingmaatregelen nodig zijn om de koopkracht in de particuliere sec tor te verminderen met in totaal, naar de minister zich voorstelt, een 110 miljoen gulden 60 miljoen aan indirecte en f 50 miljoen directe belastingen). Hij zou er zich echter over verheugen de fiscale duimschroeven niet al te hard te hoeven aandraaien, want „wij staan hier voor een pijnlijk proces, zoals elke teruggang nu eenmaal pijnlijk is". Men dient echter hierbij te beseffen dat bescheiden offers verre de voorkeur verdienen boven een krach die veel groter brokken zal maken. Als wij toch doorgaan met de uitvoering van nieuwe investeringsplannen en nieuwe taken, lopen wij onherroepelijk klem. Daarom deed de minister een beroep op allen ernstig de toestand onder ogen te zien en nu de bakens te verzetten, vóór het daartoe te laat is. De regering zal ha rerzijds ook een veer laten en er voorts zorg voor dragen dat de offers die thans gevraagd worden, redelijk verdeeld wor den over de verschillende bevolkings klassen, zoals zij ook in de nieuwe situatie zal blijven waken voor een sociaal-recht vaardige verdeling van het nationale in komen. Het financiële en economische be leid van de regering blijft overigens ge richt op een waardevaste munteenheid en vergroting van produktie, uitvoer en werk gelegenheid. SANTIAGO (Un. Press) De Chileense president Carlos Ibanez heeft drie dagen officiële rouw over het overlijden van de dichteres Gabriela Mistral afgekondigd. Alle radiostations namen een periode stilte in acht, toen gisteren het nieuws over haar dood werd bekend gemaakt. Daarna werd slechts serieuze muziek uitgezonden. Wan neer het stoffelijk overschot van de dich teres, waarschijnlijk dinsdag in Santiago zal zijn gearriveerd, zullen alle openbare vermakelijkheden gesloten worden. PORT SAID (Reuter/Belga) Gene raal Wheeler, die de leiding heeft van de bergingswerken in het Suezkanaal, zou be sloten hebben af te zien van de samenwer king met de Franse en Britse bergingssche pen, die aan deze operatie deelnemen. Twee Britse schepen zouden vandaag of morgen Port Said verlaten. De andere veertien zouden voor het einde van de maand vol gen. De bergingsvloot van de UNO heeft in acht dagen zes sleepboten te Port Said gelicht. Andere obstakels in Port Said zijn door Brits-Franse bergingsschepen ver wijderd- De Westduitse regering heeft vrijwillig besloten een miljoen dollar bij te dragen aan de kosten voor het vrijmaken van het Suezkanaal. Dit bedrag moet gezien wor den als een voorschot op de toekomstige kanaalrechten die voor Westduitse sche pen betaald moeten worden. Frankrijk en Groot-Brittannië zijn voor standers van een plan tot indirecte onder handelingen met Egypte over een regeling inzake het Suezkanaal, zo verneemt Reu ter in Washington. De tussenpersoon bij deze onderhandelingen zou de secretaris generaal van de UNO Hammarskjoeld moeten zijn. Men heeft overeenstemming bereikt over deze schikking, nadat president Nasser van Egypte geweigerd had met Britse en Franse diplomaten te onderhan delen. De Amerikaanse regering zal niet deelnemen aan deze onderhandelingen, maar is bereid bij beide partijen haar in vloed uit te oefenen, aldus werd gezegd. Volgens UNO-ambtenaren zal Hammar skjoeld in New York in één kamer de Franse en Britse diplomaten spreken en hun standpunt meedelen aan Egyptische vertegenwoordigers in een andere kamer. Uitgangspunt voor de onderhandelingen zullen de zes beginselen zijn, waarover op 13 oktober overeenstemming werd bereikt. De Verenigde Staten hebben er bij de vereniging van gebruikers van het Suez kanaal op aangedrongen, een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop het inter nationale handelsverkeer het beste kan worden hersteld, als de waterweg is her opend. Het voorstel werd verwezen naar de bestuurcommissie, waarin zes landen zijn vertegenwoordigd. Deze commissie komt woensdag bijeen en zal op 21 januari aan de vereniging als geheel verslag uit brengen. Het was donderdag de eerste maal, dat de vereniging, waarin de vijf tien landen zij vertegenwoordigd die het meeste gebruik maken van het Suez kanaal, weer bijeen was na het Brits- Franse optreden tegen Egypte. Pakistan, Japan en Ethiopië woonden de besprekin gen als waarnemers bij. Op giro 999 van het nationale comité Hulpverlening Hongaarse Volk is tot heden ontvangen 4.365.301,91. Het Nederlandse Rode Kruis boekte op giro 777 tot nu toe een bedrag van 4.473.082,95. Raadsel Dit is het korte, vreemde verhaal van twee mensen die alles voor elkaar over hadden. En men kan eruit leren dat het helemaal niet goed is, alles voor elkaar over te heb ben. liet is namelijk een van de grote gehei men der menselijke betrekkingen, hoé men naastenliefde moet bedrijven. Weinigen verstaan die kunst. Weinigen kennen het geheim. De twee, waarover dit korte ver haal gaat, hadden cr geen flauw idee van. „Laten we vanavond naar de schouw burg gaan", zei de vrouw. De man had een gruwelijke J ekel aan de schouwburg, maar omwille van zijn vrouw stemde hij toe. Hij had alles voor haar over. De vrouw mark te dat hij het enkel deed om haar, en rei (want zij had alles voor hém over): „Heen. laten we thuisblijven. Ilc wil niet dat je het enkel om mij doet. Je moet er zelf ook plezier in hebben".. „We gaan wél", zei de man. „Jij vindt het leuk, en dat is voldoende". „We gaan niet" was het antwoord. „Ik wil. best thuisblijven". „We gaan", hield de man vol. „We gaan niet", zei de vrouw koppig. „We gaan, al komt de onderste steen bo ven", tierde de man. „Over mijn lijk", raasde de vrouw. Zij vlogen elkander in de haren en het was voorgoed helemaal mis. Nu wonen zij apart, omdat de een de ander niet in de weg wil staan. En het vreemde is, dat zij er allebei tien jaar van hun leven voor zouden willen geven om samen naar de schouwburg te kunnen gaan of om gezellig samen thuis te blijven. Het doet er niet toe wat. Want ze heb ben nog steeds alles voor elkander over. Loclewijks Frankfort (Reuter) Het "Westduitse bankdisconto is donderdag verlaagd van 5 tot 4'/2 percent. De verlaging gaat vandaag in. Zij heeft voornamelijk ten doel het disconto in over eenstemming te brengen met de rentevoet op de markt. In bankierskringen vat men de verlaging niet op als een aanwijzing, dat de Bank Deutscher Lander haar re strictieve kredietpolitiek definitief zal prijs geven. De maatregel kan wel worden beschouwd als een eerste stap tot geleide lijke afschaffing van deze politiek. Volgens DPA wil de Bank Deutscher Lander door de verlaging van het disconto de investeringsactiviteit, die de laatste maanden was gedaald, stimuleren. Na de vorige discontoverlaging, in september werd aangedrongen op een nieuwe ver laging van het disconto, daar men met het oog op de dalende investeringsactiviteit en het dalende tempo van de economische groei het gevaar van „te grote afkoeling" van de conjunctuur en daarmede van on voldoende werkgelegenheid.niet uitges^ten achtte. .-Anderzijds vraagt' men zich^ar, of deze tijd van stijgende lonen en prijzen wel da- juiste is om het geld goedkoper te maken: Aan de bijeenkomst van de centrale bankraad, waarop tot de verlaging van het disconto werd besloten, werd deelgenomen door de minister van Economische Zaken, prof. dr. L. Erhard, en de minister van Financiën, Fr. Schaffer. ADVERTENTIE AANVANG NIEUWE CLUBS JANUARI BEGINNERS - GEVORDERDEN INSCHRIJVING DAGELIJKS TANGO - RUMBA - JIVE MADRID (Un. Press) Slechts een ernstige waarschuwing van de politie heeft, naar verluidt, voorkomen, dat er een sym pathie-demonstratie werd gehouden voor het huis van de minister voor de Falange, Jose Luis Arrese. Radicale elementen uit de Falange hadden het voornemen, hun aanhankelijkheid te betuigen aan de dissi dente minister, die dinsdag aan Franco om zijn ontslag vroeg. De aanleiding tot Arre- se's ontslagaanvraag was het feit, dat de nieuwe constitutionele wetten,die de macht van de Falange aanzienlijk moeten ver groten, nog altijd niet zijn afgekondigd. Naar verluidt heeft generalissimo Franco Arrese's ontslag nog niet aanvaard. Het gist in de Falange en men vraagt zich af, of er krachten aan het werk zijn die de positie der beweging aan beperkin gen willen onderwerpen. De eerste open lijke manifestatie kwam woensdagavond, toen groepen jonge lieden aanplakbiljetten aanbrachten, waarop te lezen stond: „Ar rese, Arriba Espana". Voor de ochtend aan brak waren de biljetten verwijderd. Daarop riep de oude garde der Falange op tot een solidariteitsbetoging voor Arrese's huis. De politie liet weten dat zij de betoging niet zou toestaan. Sinds de studentenrelletjes van februari 1956 zijn alle straatbetogingen verboden. Kabinet bijeen Vandaag zal het Spaanse kabinet ver gaderen. Enige weken heerst er reeds een kabinetscrisis en gaan er geruchten over wijzigingen in de regering. De kern van het probleem is dat Franco de Falange be schouwt als een onderdeel van het staats bestel, waar niet alleen de monarchisten, doch ook de kerk en het leger tegen ge kant zijn. De Falangisten zien door de huidige crisis hun positie als enige toe gelaten politieke partij en voornaamste steunpilaar van het tegenwoordige regime bedreigd. Zij eisen dat bij de veranderin gen in de grondwet hun gezag onaangetast blijft. De strijd in het kabinet tussen Falangis ten en monarchisten had tot gevolg, dat het falangistische ontwerp van grondwet,waar bij geen sprake is van het koningschap, naar een studiecommissie werd terugge zonden. Ontstemd over het lange uitblijven van de herziene grondwet namen twee falangistische ministers, en uit solidariteit met hen een aantal partij-functionarissen, hun ontslag. Franco heeft in het verleden meermalen nadrukkelijk verklaard, dat de Falange de grondslag behoort te vormen voor een grote nationale beweging, die alle Span jaarden omvat. De Falange, de voornaamste medestander van Franco gedurende de burgeroorlog,, is in feite het gezaghebbende orgaan van de vakbonden en de enige politie-organisatie, die vertakkingen in ge heel Spanje bezit. De partij neemt tevens een belangrijke positie in bij de voorzie ning van overheidspersoneel, zowel in het stedelijke als het provinciaal bestuur-. ADVERTENTIE Binnenhuisarchitectuur ML/LWL/I tegen kortingen van 10—50'/. GORDiJNSTOFFEN ÖEKLEDINGSTOFFEN JAPONSTOFFEN KUNSTNIJVERHEID SERVIESGOED Grote collectie stalen van pl.m. 3 m lengte t.o het Diaconessenhuis Geopend van 96 uur. LONDEN. Na het bekend worden van de plannen voor den aanleg van eea tunnel door hel Kanaal zijn vooral van militaire zijde daartegen bezwaren inge bracht. In een der courdnten heeft de uit den Zuid-Afriknanschen oorlog bekenden generaal Sir Air-ed Turner deze weer legd. Men behoeft slechts den uitgang te Dover te versperren en geen vijand' zal via den tunnel Engelschen grond kunnen betreden, zoo schrijft hij. Het zoude be slist onnoocüg zijn, den geheelen tunnel te vernielen met dynamiet of hem zelfs maar vol water te laten loopen. Men kan ook de luchttoevoer staken en daardoor elk levend w. :en in den tunnel doen stikken. Bovendien, zo verklaart de gene raal, zal de tunnel van groot nut blijken te zijn, zoo Engeland eens van de zee uit zou worden aangevallen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5