Straatsburg solidair met Oosteuropese volken „Institut néerlandais" door Prins Bernhard geopend OPRUIMING Kühling Nieuwe wegen in Noordholland r Van dag tot dag Aanbeveling tot coördinatie van buitenlands beleid Uniek ver j aarspartij t j e in Londen Wegens enorm succes karpetten tafelkleden bedden dekens enz. Machtig symbool van vriendschap <:Praatótoel JftERtóOGÈNE 3 N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Anegang 27 - Haarlem Vliegtuig brak in tweeën in Argentinië Examens Heringa Wuthrich Adenauer voorstander van verbod van kernwapens Egypte doet beroep op UNO om Israel terug te drij'ven Een overzicht van de in uitvoering zijnde of ontworpen snelverkeersverbindingen 0p de GEWRICHTSPIJN STILT' PIJN DOOR WARMTE Tsjoe En Lai hemelt Sovjet- leiding op in Warschau Via Boedapest terug naar Moskou Meerderheid in de UNO wil een democratisch Korea ^Hoe is het ontstaan?^ NACHTBRAKEN ZATERDAG 12 JANUARI 1957 De armoedige Nederlandse produktie aam speelfilms, die traditie lijkt te worden, wordt niet alleen gecompenseerd doch zelfs vergeeflijk gemaakt door een glansrijk figuur op het gebied van de documentaire en vooral journaalfilm. Nederland heeft in zijn bioscopen het voorrecht van een filmisch en journalistiek verantwoord filmjournaal, dat actualiteit paart aan een zorgvuldige selectie der onderwerpen en waarvan ook de commentariëring een ver gelijking met het buitenland niet behoeft te vrezen. Het spreekt vanzelf, dat die actualiteit en die verantwoorde keuze van onderwerpen extra moeilijkheden bezorgen aan de makers ervan. Zij zijn afhankelijk van velerlei on berekenbare en nauwelijks berekenbare omstandigheden en van de bereidwillig heid der talrijke bij de te filmen objecten betrokkenen. Ook een dagbladjournalist kampt met weerstanden van deze en andere soort en hij weet, hoe juist een grote ver antwoordelijkheidszin zijnerzijds die voet angels en klemmen voor hem vermeerdert. Sensatiezucht bevredigen en erop los publiceren zonder gevoel voor normen en verhoudingen is veel gemakkelijker. Wanneer het filmjournaal in de behoefte wil blijven voorzien op de wijze, waarop dat tot nu toe tot grote tevredenheid van de bioscoopbezoekers gebeurde, d'an zal de producent ervan in de toekomst toch ge vrijwaard dienen te blijven van onnodige belemmeringen in zijn werk van de soort die de overheid hem, blijkens een dezer dagen voor de Haarlemse kantonrechter be handelde kwestie, voor de benen pleegt te gooien. Het betrof in eerste aanleg welis waar geen journaal, doch dat maakte de zaak nog erger. Het was de verfilming van een documentaire reportage over de inpol dering van Flevoland, in opdracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Ge deelten uit deze reportage kwamen in het journaal en de filmproducent, de Haarlem se fabriek Polygoon, liet daarbij na, de voor luchtopnamen gebruikelijke goedkeuring van het departement van Oorlog te vragen. Dit laatste was de aanleiding tot de rechtzaak, niettegenstaande het feit dat de gewraakte opnamen in latere instantie door Oorlog waren goedgekeurd. Hier is dus geen sprake van een moge lijke schade aan defensieve belangen, doch slechtsvan departementsprestige. Niettegen staande Verkeer en Waterstaat opdracht geefster was, wilde Oorlog zijn goedgunstig fiat zien gevraagd. Kan men zich groter ambtenaarlijk formalisme voorstellen? Ongetwijfeld leeft bij Oorlog mis- schiêh ondër invloed van zijn bloeddorstige naam de zucht naar „groot mogend- heidje" spelen. Flevoland zou wel eens zijn strategisch-defensieve geheimen kunnen prijsgeven! En, afgezien van dat, Oorlog heeft op dit gebied der publikatie zeggen schap over een uitlopertje der persvrijheid, en dat recht moet gedemonstreerd worden. Het gaat hier om een formeel volkomen juiste, doch uit psychologisch oogpunt vol kómen verwerpelijke toepassing van voor schriften. En deze prestige-demonstratie raakt het pijnlijke onderwerp der persvrij heid. Want filmjournaal is journalistiek en de taak van nieuwsgeving is een onderdeel van de persvrijheid. Daarom zij er hier een sceptisch commentaar aan gewijd. Natuurlijk moest de kantonrechter het departement gelijk geven. Maar misschien leert Ooi-log nog wel eens, dat gelijk heb ben in sommige gevallen niet de hoogste levensvervulling uitmaakt. Er zijn zelfs héél grote mogendheden, die dat door scha en schande al jaren geleden hebben ge leerd. STRAATSBURG, zaterdag. Het alge mene politieke debat van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft een bont beeld getoond. Tenslotte is men tot aanvaarding van enige aanbevelingen gekomen en wel met grote meerderheden. De algemene strekking, die eruit spreekt, is, dat de Westeuropese landen een ge meenschappelijke buitenlandse politiek moeten zien te bereiken. Dit geldt zowel de aanbeveling die zowel de gebeurenissen in Hongarije en het Midden-Oosten als uit gangspunt heeft, als die welke over Euro pa's eenmaking gaat. Maar ook spreekt er het verlangen uit gezamenlijk iets te doen voor de landen achter het IJzeren Gordijn, dus gezamenlijk een beleid ten aanzien van Rusland te bepalen. Een beleid ten aanzien van Midden- en Oost-Europa, aldus de eerste aanbeveling, moet in het kader van de Raad van Europa worden bepaald. De raad moet aan de vol ken ginds, die dat zouden wensen, hulp verlening in de nood aanbieden. De staten van de Raad van Europa zou den collectief hun bereidheid moeten be vestigen de neutraliteit van die volken te erkennen voor zover deze zich neutraal willen verklaren. Aan de Sovjet-Unie, zo gaat de aanbeveling verder, zouden de statenleden van de Raad van Europa, in overeenstemming met de Verenigde Staten, Canada kennis moeten geven van hun be reidheid om onderhandelingen te openen over de vestiging van een veiligheidsstelsel, waarin de Sovjet-Unie gerechtvaardigde garanties zou krijgen en dat, zonder het evenwicht van krachten in Europa te wij zigen, zou voorzien in terugtrekking van Russische troepen in Midden- en Oost- Europa, onder herstel van de soevereiniteit van de volken in die delen van Europa. Tenslotte zou men de aandacht van de Sovjet-Unie moeten vestigen op de bedrei ging, die het voortduren van Duitslands splitsing meebrengt. Ook voor het Midden-Oosten wenst de aanbeveling een gemeenschappelijke poli tiek. Samen met de V.S. en elke andere staat, die daartoe bereid zal zijn, wil men in het Midden-Oosten de voorwaarden voor een duurzame vrede en een goede econo mische ontwikkeling scheppen. Gezamenlijk zouden voorts de staten van de Raad van Europa de UNO moeten vra gen de internationale politiemacht te hand haven tot het bergingswerk in het Suez- ADVERTENTIE ADVERTENTIE LONDEN, v r ij d a g Het Londense Grosvenor House Hotel kan zich er voortaan op beroemen hei zeldzaamste verjaarspar- tijtje, dat ooit in Engeland werd gevierd, binnen zijn muren gehad te hebben. Enge- lands oudste vierl.ng, de Miles, bereikte dezer dagen de meerderjarigheid, wat de directeur van een grote fabriek van baby-voeding op het idee bracht een ontmoeting te arran geren tussen de vier vierlingen van Groot- 3rittannië. Sinds ze ter wereld kwamen had den noch de vier Taylors van zes, noch de vier kinderen Coles en de vierling Good allemaal acht jaar het kwartet Miles ooit in levende lijve gezien. Het inhalen van dit verzuim leidde tot een even vrolijk als uniek feestje, waarbij de zestien jonge feestgangers met de vier bij/cnder trotse mama's verenigd waren rond een enorme verjaardagstaart. De verslaggevers vroegen mevrouw Miles naar het zwaarste probleem bij het grootbrengen van een vierling. „Geld", zei ze zonder aar zelen. Merkwaardig is dat alle zestien in de eerste weken van hun bestaan nauwelijks enige kans maakten in het leven te blijven. En dan moet u ze nu zien! Wolken van kin deren. Ja, u kunt ze zien, want Libelle var, 19 januari brengt een alleiaaidigste foto reportage van net zeldzame verjaarsparüjtje. Zegt u zelf- waar zouden die ioto's beter tot hun recht komen dan in het damesweekb'ad, dat drielingen in zijn lezerskring zo royaal adopteert en dat de komst van tweelingen feestelijk begroet met taart? Elke week weer is Libelle even inleres- sant. Eén briefkaartje naar Administratie Libelle, Nassauplein 7, Haarlem en er ont gaat u geen nummer meer! ADVERTENTIE Tel K 2500 - 15597 en 19057 voortzetting van onze vermaarde met honderden koopjes in DUS ALLEN NAAR HAARLEMS GROOTSTE SPECIAALZAAK IN WONINGTEXTIEL (hoek Warmoesstraat) kanaal voltooid zal zijn. De vrijheid van vaart voor ieder zal verzekerd moeten zijn en tussen de Arabische staten en Israel moet een vredesverdrag worden gesloten. Deze gehele aanbeveling is zonder tegen stemmen aangenomen. Alleen de Grieken onthielden zich van stemming omdat er niets over Cyprus instond. Eenwording De tweede aanbeveling betreft de een wording van Europa. Men vraagt het ministerscomité een procedure vast te stel len voor de coördinatie van het buitenlands beleid, zulks ter voorbereiding van de vor ming van een gemeenschappelijk buiten lands beleid. Voorts wordt het ministers comité gevraagd voorstellen te doen tot instelling van politieke organen van de Europese gemeenschap, rekening houdende met hetgeen reeds is bereikt of staat be reikt te worden, zoals de E.G.K.S., Euratom en de gemeenschappelijke markt. Ook deze aanbeveling werd zonder tegen stemmen, maar met negen onthoudingen, aangenomen. De Europese integratieplan nen zijn apart behandeld. Een aanbeveling over de gemeenschappelijke markt en de vrijhandelszone is aangenomen met 59 tegen 14 stemmen, onder andere enige Franse en zeventien onthoudingen. Deze aanbeveling dringt aan op het streven naar een oplossing, die wat land bouw en industrie aangaat, de deelnemers aan de gemeenschappelijke markt zou kun nen bevredigen en vervolgens de totstand koming van de vrijhandelszone niet zal belemmeren. Het struikelblok in deze aan beveling was voor verscheidene afgevaar digden de landbouw. De Hongaarse Revolutionaire Raad, die begin deze week is opgericht, zal formele betrekkingen met de Raad van Europa on derhouden. De voorzitter van de raad gevende vergadering, de Belg Fernand Dehousse, zal zich bezig houden met de vraag, hoe dat te regelen zou zijn. Inmiddels heeft de raadgevende vergade ring de resolutie aangenomen, waarin er bij de afgevaardigden op wordt aangedron gen bij hun respectieve nationale plannen initiatieven te nemen tot financiële en politieke hulpverlening aan de Revolutio naire Raad. Ook is een aanbeveling aan genomen inzake de financiële steun aan studenten onder de Hongaarse vluchtelin gen. Het was de laatste dag van de winter- zitting. Deze laatste dag bracht ook een afscheid. De Engelse liberaal Lord Layton, die van de oprichting in 1949 van de Raad van Europa af een der vice-voorzitters van de raadgevende vergadering is geweest, gaat zich - hij is bijna 73 jaar - terugtrek ken. En nu zal men onderzoeken hoe hij tot erelid van de raadgevende vergadering zal kunnen worden benoemd. Als zich geen onverhoopte ontwikkelingen voordoen, zal de raadgevende vergadering eind april weer bijeenkomen. Dan zal haar negende zittingsjaar beginnen.. BUENOS AIRES (United Press) Een tweemotorig Viking passagiersvliegtuig van de door de staat beheerde Argentijnsc- luchtvaartmaatschappij is bij het vertrek van het vliegveld van Mar Del Plata, 250 mijl ten zuidoosten van Buenos Aires, in brand gevlogen. Volgens ooggetuigen scheen het toestel geen hoogte te kunnen bereiken, toen het van het vliegveld Sero- parque was losgekomen. Opeens sloegen de vlammen uit de motoren. De piloot trachtte nog een in de nabijheid liggende uitloper van de La Platarivier te bereiken. Het toestel botste echter tegen een beton nen muur en brak in tweeën: het voorste deel viel in de rivier en het achterste deel brandde op de grond uit. Uit de laatste berichten blijkt, dat er elf personen om het leven zijn gekomen. Vier passagiers zijn levensgevaarlijk gewond. ADVERTENTIE LEIDEN: Doctoraalexamen wis- en natuur kunde (geologie): A. J. Kapel, Lisse. Prins Bernhard heeft vrijdagmiddag in Parys het „Institut néerlandais" geopend. De plechtigheid werd onder meer bijgewoond door de president van de Franse republiek, René Coty, de Nederlandse minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen mr. J. M. L. Th. Cals, diens Franse ambtgenoot, René Billières, en prof. F. Sassen, voorzitter van de Nederlandse delegatie ter uitvoering van het Frans- Nfderlandse Culturele Verdrag. In zijn openingsrede gaf Prins Bernhard uiting aan zijn „vreugde en dankbaarheid bij de verwezenlijking van dit machtige symbool van de vriendschap tussen Frankrijk en Nederland". Zich richtend tot president Coty verklaarde de Prins: „Ik weet, mijnheer de president, sedert het bezoek, dat u met uw betreurde echtgenote aan de Koningin en mij hebt gebracht, hoezeer deze vriendschap, deze toenadering tussen onze beide volkeren u ter harte gaat. Uw aanwezigheid is hiervan een nieuw bewijs". „In dit instituut vindt deze vriendschap een hechte basis. Van nu af aan bestaat er een centrum van de Nederlandse cultuur in het hart van Parijs, de stad die volgens het chanson voor elke vreemdeling een tweede liefde vormt", aldus Prins Bernhard. Vervolgens richtte de Prins zich tot de heer en mevrouw F. Lugt, die veel tot het tot stand komen van het instituut hebben bijgedragen. „Aan u, mijnheer en mevrouw Lugt, komt de eer van dit mooie initiatief toe en ik spreek de hoop uit, dat u in de komende jaren zult kunnen zien, dat uw schepping ten volle haar doel bereikt: de steeds bredere toenadering tussen Frank rijk en Nederland, in het belang van de twee volkeren, maar tevens voor het heil van dit klassieke terrein van de westerse beschaving, Europa. Ik verklaar het Ne derlandse Instituut in Parijs voor geopend." Tevoren had minister Cals er zijn er kentelijkheid over uitgesproken, dat zovele vooraanstaande persoonlijkheden uit Frankrijk en Nederland door hun tegen woordigheid van hun belangstelling voor het instituut en daardoor voor de culturele samenwerking tussen beide landen blijk hadden gegeven „Ik meen de gedachten van alle aan wezigen te vertolken, als ik de hoop uit spreek, dat deze opening het beginpunt zal blijken te zijn van een rijke ontwikkeling van de vriendschappelijke en culturele be trekkingen tussen Frankrijk en Nederland", zo besloot minister Cals zijn toespraak. Het Nederlands Instituut is opgericht door de Nederlandse regering en de stich ting „Custodia", waarvan de kunsthistori cus F. Lugt voorzitter is. Het is gehuisvest in twee herenhuizen uit de zeventiende en de achttiende eeuw aan de Rue de Lille. Het instituut is in gericht in oud-Franse stijl, terwijl er één kamer in oud-Hollandse stijl is gehouden. Op de zolderverdieping bevindt zich een aantal kamers, die bestemd zijn voor Ne derlanders, die voor studie op cultureel gebied enige tijd in Parijs willen zijn. Het instituut stelt zich ten doel op het terrein van de wetenschappen, kunsten en letteren de toenadering tussen Frankrijk en Nederland te bevorderen en de banden tussen de in Frankrijk verblijvende Neder landers te verstevigen. Dit doel wil men verwezenlijken door het organiseren van lezingen, concerten, bijeenkomsten en ten toonstellingen. Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS BONN (United Press) Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft zich uitgesproken voor een algeheel verbod van kernwapens. Slechts op deze wijze kan de wereldvrede werkelijk worden verzekerd, zo zei hij op zijn veertiendaagse perscon ferentie. De bondskanselier verklaarde, dat de Westduitse regering de mogelijkheid tot instelling van een gedemilitairiseerde zone in Midden-Europa bestudeert, maar hij acht de tijd er nog niet rijp voor. Niettemin zou „overeenstemming over een dergelijke zone de spanning in Europa verminderen". Allesbepalend is echter het gebruik van kernwapens. Er moet een ak koord worden gesloten deze wapens uit te bannen. Slechts dan kan een werkelijke ontspanning worden bereikt", zo zei de bondskanselier. Voor het eerst gaf Adenauer antwoord op vragen, die hem rechtstreeks werden gesteld. Vroeger moesten de vragen van te voren altijd schriftelijk worden ingediend. New York (Reuter/AFP/UP) De Egyptische minister van Buitenlandse Za ken, dr. Fawzi, heeft secretaris-generaal Hammarskjoeld verzocht een speciale bij eenkomst van de UNO-Assemblée uit te schrijven ter bespreking van een Egyptische klacht, inhoudende dat Israël „in gebreke blijft zijn strijdkrachten achter de vroegere bestandslinies terug te trekken". De Azia- tisch-Afrikaanse groep in de UNO is voor nemens de UNO-Assemblée te verzoeken een tijdslimiet van zeven dagen te stellen voor een volledige Israëlische terugtrek king achter de wapen stilstandslinies. Volgens een woordvoerder van de Ameri kaanse UNO-delegatie verhindert Israël dat onderhandelingen over een algehele re geling van het Palestijnse probleem kun nen beginnen. ADVERTENTIE Het tracé van het tweede gedeelte van de rijksweg, welke van de tunnel te Velsen aansluiting zal geven op de wegen in de richting Afsluitdijk en Den Helder, is thans, naar wij hebben gemeld, door de minister van Verkeer en Waterstaat vast gesteld. Dit weggedeelte, dat een lengte van ruim elf kilometer heeft, sluit aan op het eerste gedeelte van de Rijksweg no. 9 van de tunnel te Velsen tot even ten noorden van Uitgeest en eindigt op een punt iets ten zuiden van Alkmaar. Van dit punt zal een aansluiting op de provinciale weg worden aangelegd, waardoor men, via de reeds in aanbouw zijnde Willem de Zwijgerbrug over het Noordhollands Kanaal, op de weg naar de Afsluitdijk zal uitkomen op een punt even ten zuiden van de Heilooërdijk, waar het thans officieel vastgestelde tracé van de rijksweg eindigt. Op deze plaats, waar dus naar het noord-oosten de aansluiting op de provinciale weg naar de Afsluitdijk komt, naar het noorden de Vondelstraat de directe verbinding met de binnenstad van Alkmaar tot stand brengt en ver moedelijk in de toekomst naar het noord-westen een rondweg om Alkmaar zal komen in de richting van Den Helder, zal een verkeersplein worden aangelegd. Aan het eerste, ongeveer zes kilo meter lange ge deelte van de Rijksweg, van de tunnel te Velsen tot Uitgeest, is de Rijkswaterstaat reeds hard aan het werk. Dit gedeelte zal, indien alles volgens de plan nen verloopt, in september van dit jaar zijn voltooid. Een vertraging van de werkzaam heden zou zeer on aangename conse quenties met zich brengen, aange zien bij de ope ning van de tunnel het verkeer reeds direct van dit eer ste gedeelte van de nieuwe rijks weg gebruik zal maken. Gedurende de eerste jaren na de opening van de tunnel te Velsen zal het verkeer via de rijksweg bij Uitgeest op de provinciale weg AmsterdamLim- men uitkomen en, tot de voltooiing van het nu vast gestelde tracé van de rijksweg tot Alkmaar, welke vermoedelijk in 1960 zal plaats vinden, van de provinciale weg gebruik moeten maken. De provin ciale Waterstaat van Noordholland heeft besloten, om met het oog op de te ver wachten belangrijke toeneming van het verkeer, na de openstelling van de tunnel, aan de weg Uitgeest—Limmen—Alkmaar voor september 1957 nog een aantal voor zieningen te treffen voor het gedeelte Uit geestLimmen. De aanlegkosten van het weggedeelte BeverwijkUitgeest en de verbetering van de zuidelijke toegangsweg tot de tunnel tussen Haarlem en Velsen zullen 12 mil joen gulden bedragen. In de toekomst zal het verkeer in de richting Afsluitdijk en Den Helder over een nieuwe rijksweg worden geleid, welke van het viaduct over de spoorlijn Uit geestAmsterdam is gericht op het cen trum van Alkmaar. Vermoedelijk zal in 1958 met de uitvoering van de werkzaam heden aan het weggedeelte Uitgeest- Alkmaar worden begonnen, zo vernamen wij van de K.N.A.C. De verbinding met Alkmaar is blijkens de door de Rijkswaterstaat gehouden verkeers tellingen op de Kennemerstraatweg zeer be langrijk. Blijkens deze tellingen mag worden verwacht dat meer dan de helft van het verkeer uit het zuiden op de niemve rijksweg bestemd zal zijn voor Alkmaar of deze ge meente als tussenbestemming zal aandoen. De nieuwe Rijksweg, ter lengte van zeventien kilometer, zal de afstand Velsen—Alkmaar met ongeveer vier kilometer bekorten. Ten noorden van Uitgeest zal de nieuwe weg met een brug over een uitloper van het Uitgeestermeer joorden geleid en vervolgens ten westen van Akersloot langs de Slikker Die en een klein natuurreservaat in de richting Alkmaar lopen. Natuurlijk vraagt een dergelijke weg grond, die slechts node gemist kan worden. Deze rijksweg zal echter, aansluitende op de tunnel te Velsen, voor Noordholland van dermate groot belang zijn dat het gemis van cultuurgrond hiertegen ruimschoots zal blijken op te wegen. Alvorens met de werkzaamheden voor de aanleg van het gedeelte van de Rijks weg van het verkeersplein ten zuiden van Alkmaar in de richting Den Helder zal worden begonnen, zal er nog wel enige tijd verlopen. Over de randwegen om Haarlem heb ben wij reeds menigmaal geschreven. Het kaartje geeft deze verbinding schematisch weer. Wanneer de Rijskweg oostelijk om Haar lem zal zijn voltooid (het tracé van deze weg ligt ook nog niet geheel vast), zal de westelijke randweg voor het doorgaande verkeer een aanzienlijk minder belangrijke functie vervullen. Hemtunnel De minister van Verkeer en Waterstaat heeft in principe zijn goedkeuring gehecht aan de plannen voor de bouw van een spoor- en een autotunnel onder het Noord- zeekanaal nabij de Hembrug. De autotun nel is geprojecteerd ter plaatse van de Schroothaven tussen de Coenhaven en de Petroleumhaven. De Hemtunnel zal in zui delijke richting aansluiting geven op een grote autoweg ten westen van Amsterdam. De tunnel zal daardoor in de toekomst Amsterdam ontlasten van veel verkeer, dat zich anders via de IJ-tunnel door de toch al oververzadigde binnenstad zou moeten wringen. Aan de noordzijde zal de Hemtunnel aansluiting geven op wegen in de richting Alkmaar, de Wieringermeer en de Markerwaard. IJ-tunnel De IJ-tunnel zal ongeveer op de plaats komen waar nu de Valkenwegpont met grote moeite haar taak volbrengt. Eind 1956 is begonnen met het heien van de damwand voor de eerste bouwput., op de zuidelijke oever. Op 1 juli 1962 zullen, als alles volgens plan veidoopt, de eerste auto's door de IJ-tunnel rijden. Door een goede verbinding van beide IJ- oevers zullen zeker niet uitsluitend locale belangen zijn gediend, doch ook en in zeer belangrijke mate de belangen van Noord holland. Brug Schellingwoude Ten oosten van de Oranjesluizen zijn in het najaar van 1955 de eerste werkzaam heden voor de overbrugging van het Bui- ten-IJ en het Amsterdam-Rijnkanaal aan gevangen, Er bestaat een redelijke kans, dat het verkeer reeds in het najaar van 1957 van de IJ-oeververbinding bij Schel lingwoude gebruik zal kunnen maken. De overbrugging van het IJ zal in het bijzonder voor weggebruikers afkomstig uit het Gooi van belang zijn indien het doel van de reis in Amsterdam-Noord, de Zaanstreek of het verdere gedeelte van Noordholland ten noorden van het IJ is ge- legen. Grenzen weg? Deze week ontving ik van mijn Kopen- haagse vriend een brief, waarvan ik het slot voor u verhaal omdat het me een geschikt onderwerp toescheen om u eens rustig over te laten nadenken. Het liep aldus: Volgende zomervakantie hopen wij eens weer naar jullie toe te komen, tenminste wanneer de politieke constellatie dat mo gelijk maakt. Er is eigenlijk maar één weg: onze lan den moeten één worden. Onafhankelijkheidsgevoél is iets ouder wets, iets belachelijks; trouwens, hoe je er ook over denkt, je hebt het eenvoudig niet meer. Nationale trots? In deze wereld even onmogelijk geworden als familietrots. En dan: wat is er voor verschil tussen ons, behalve in de taal! We dragen dezelfde kleren, we wonen in dezelfde huizen, we zitten op dezelfde fiets. We slapen gelijk en we eten gelijk, we hebben hetzelfde brood en dezelfde boter (de onze alleen iets beter), we heb ben hetzelfde geloof en dezelfde scholen, we houden van dezelfde boeken en de zelfde muziek. Telefoon, televisie, radio, alles hetzelfde. Eén worden hoeft eigen lijk niet meer, dat zijn we al. We hoeven enkel maar op te ruimen wat ons kunst matig gescheiden houdt. En wat onze goederen gescheiden houdt. Wij eten jullie boter en jullie de onze, ook al is die beter. Wég met al die grenzen, schuif die be stofte barrières aan kant! Ons vaderland vijfentwintig maal zo groot maken zonder één enkele druppel bloed en dan heel Westeuropa bereizen zonder paspoort en zonder wisselkantoor. Wég met alles wat nationaal is: de na tionale vlag, het nationale volkslied, de nationale bank, het nationale elftal Wat zeg ik daar? Nooit meer Zweden Denemarken? Nooit meer HollandBelgië? Daar had ik niet aan gedacht. Zulke hoogtijdagen missen? Die spanning, die geestdrift? Maar dat is onmogelijk! Van ons bestaan kan dat niet af. Nee, dan maar liever alles bij het oude! Belcam-po ADVERTENTIE Als de kou zich vastzet tussen spieren en gewrichten, leg dan Thermogène watten op de pijnlijke plek. Een heerlijke warmtebron, die pijn en stijf heid verjaagt. WARSCHAU (Reuter/U.P.) Premier Tsjoe En Lai van communistische China, heeft bij zijn aankomst op het vliegveld van Warschau verklaard, dat Polen „nieuwe successen op de weg van socia listische opbouw, heeft behaald". Onder leiding van de (communistische) verenigde arbeiderspartij „worden nu krachtige po gingen gedaan om de vele moeilijkheden, die het Poolse volk ontmoet, te overwin nen". „Wij weten dat u niet voor een ge makkelijke taak staat", aldus Tsjoe. „Om deze moeilijkheden te overwinnen hebt u tijd nodig en de eenheid van alle betrouw bare krachten voor het socialisme, ten einde te strijden tegen alle zichtbare en verborgen anti-socialistische krachten". „Lang leve de vriendschap van de socia listische landen, met de Sovjet-Unie aan het hoofd", zo zei hij in zijn eerste toe spraak op Poolse bodem. Tsjoe En Lai verklaarde verheugd te zijn dat de vriendschappelijke betrekkin gen tussen Polen en de Sovjet-Unie on langs nauwer zijn aangehaald. Tsjoe zweeg over de jongste Poolse moeilijk heden, maar legde er de nadruk op dat de banden met Rusland en de andere com munistische landen uiterst belangrijk zijn. De Chinese premier werd begroet door het voltallige Poolse partijbestuur onder leiding van partijsecretaris Gomoelka, de staatsraad onder leiding van Zawadzki en de voltallige regering met premier Cyran- kiewicz aan het hoofd. Tsjoe zal vijf da gen in Warschau blijven. Daarna vliegt hij door naar Boedapest, vanwaar hij naar Moskou terugkeert om de besprekingen in het Kremlin voort te zetten. De Joegoslavische regering heeft tegen gesproken, dat Tsjoe En Lai en Gomoelka voornemens zijn Belgrado te bezoeken. NEW YORK (Reuter) De UNO-As semblée heeft een voorstel tot vrije ver kiezingen in geheel Korea onder UNO-toe- zicht ondersteund. Met 57 stemmen tegen acht (en negen onthoudingen) werd een resolutie aangenomen waarin opnieuw wordt verklaard dat de doelstellingen van de UNO in Korea zijn: stichting van een verenigd, onafhankelijk en democratisch Korea door vreedzame middelen. Het com munistische blok stemde tegen de resolu tie, die door de Verenigde Staten was voorgesteld. In vroeger tijd had het werkwoord nachtbraken geenszins een ongunstige betekenis. Men verstond er onder: de nacht wakende doorbrengen, in het bij zonder doelend op hen die 's nachts studeren. Het tweede deel van de sa menstelling staat tot het werkwoord breken als spraak staat tot spreken. Breken nu betekent: bezig zijn, werken. Wij kennen die betekenis in woorden als: afbreken en: inbreken, alsmede in: radbraken en: vlas braken. Van later tijd is de betekenis: 's nachts baldadigheid bedrijven, nachtelijke feesten vieren, dronken ronddolen. De overgang wordt verklaard uit een betekenis die braken óók heeft, namelijk overgeven.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5