U DE LAATSTE TOAST f Agenda voor Haarlem De schuld der schuldlozen J3UF0UR De leerling van Doctor Marciolo Rotterdam kan de collectie Van Beuningen kopen a mEfl AUTO-RADIO NEON' Een verrassende nieuwe roman van Robert Franquinet De kerk nodigt zieken uit De negen Muzen Litteraire Kanttekeningen Voor vijftien miljoen gulden Prccht handen Kort en bondig 4 KERKELIJK LEVEN Naar twee kanten Kerkelijk Nieuws Voornaam zigeuner- huwelijk in Spanje VERVOLGVERHAAL DOOR JAKOB JAK.OBI H. 1. MAERTENS N.V. J 38 i!S ZATERDAG 12 JANUARI 1957 ALS IK (wat ik met overtuiging doe) „Onvoltooid overspel" - het jongste, dezer dagen bij Lannoo Tielt verschenen boek van Robert Franquinet - verreweg de sterkste roman van deze zuidelijk geaarde auteur noem, ben ik er mij van bewust, dat dit oordeel een relatieve waardering inhoudt. In het vroegere werk van Franquinet, in zijn gedichten, werd mijn volle instemming met de inhoud daarvan vaak getemperd door een zeker onbehagen, dat zijn bloemrijke schrijftrant, zijn retorische beeldspraak, zijn betogende redeneerkunst nu en dan in mij wakker riep. Ik heb dat steeds betreurd, uit het oogpunt van litteraire volwaardigheid, maar meer eigenlijk nog uit respect voor de integriteit van de schrijver. De eerlijkheid van zijn intenties, de op- Franquinet, die ik, als mijzelf, voor een rechtheid van zijn gevoelens, van zijn ver- romanticus houd. ontrusting over een defecte moraal, een Des te loffelijker, dat hij zijn chaotisch- negativistische levenshouding, een ver- dringende emoties in zijn jongste roman zo raden humaniteit - symptomen van de drastisch heeft weten te beteugelen. Het geestelijke crisis, die twee wereldoorlogen feit dat hij zijn stof aan de werkelijkheid hebben ontketend - staan voor mij als een ontleende zal daar, vermoed ik, het zijne paal boven water. In Franquinets vroegere toe hebben bijgedragen. Uit hoofde van romans, in „Spiegelgruis" bijvoorbeeld en zijn beroep was hij namelijk in Parijs ge- „Mijn hart zal niet vrezen", ook in ver- tuige van een opzienbarende rechtszaak scheidene van zijn gedichten, kwam de op- over een liefdesdrama, waarin een zacht- standigheid tegen het zedelijk „laissez- zinnig en simpel man zijn minnares ernstig faire", tegen de moedwillige ontluistering mishandeld zou hebben. Wat waren de van de elementaire levenswaarden, over- motieven, die een dromerig mens „met de tuigend tot uitdrukking. Maar even klaar- blik van een gehallucineerde tot deze daad blijkelijk waren de passages, waarin de dreven? Had hij, schuldig misschien in auteur in zijn onmacht naar de véle woor- strafrechtelijke zin, al dan niet in strijd den greep, die het éne, enige, trefzekere gehandeld met een hogere, een metafysi- woord verdunden (en soms ook verhaspel- sche verantwoordelijkheid? Dit psycholo- den) tot barokke zinswendingen. Franqui- gisch samengestelde thema heeft Franqui net behoort ongetwijfeld tot de schrijvers, net geïnspirèerd tot het schrijven van een die hun lezerspubliek inderdaad iets, zelfs roman, waarin alle mogelijke stadia van veel „te zeggen" hebben. Hij is er overvol van, zó vol dat het innerlijk tumult, de veelheid en hevigheid van zijn ontroerin gen en gedachten, hem meer dan eens de weg versperden naar de passende vorm. De dichter Bloem heeft eens, half als bou tade en half als „bekentenis" gezegd, dat hij zich voelde als een fles: „de hals is te nauw, de ziel kan er niet uit". Dat geldt, al is hij geen Bloem, in zekere zin ook voor In ons land krijgt men steeds meer oog voor het lot van de chronische zieken en invaliden, hetgeen slechts toe te juichen is. De kerk mag hierbü beslist niet achterblij ven. Juist zij zal handelend moeten optre den. Dit kan bijvoorbeeld door het organi seren van ziekendagen. In Leiden doet men dit reeds. Er is geen tijd geweest, waarin zoveel werd geschreven en gesproken over de si tuatie waarin de chronische zieken ver keren als deze. Vooral ook door het houden van enkele congressen, waaraan door de pers grote aandacht werd besteed gaan de bestaande problemen zo langzamerhand in enigszins voldoende mate onder ons volk leven. „Het wordt hoog tijd" zal worden opgemerkt door iedereen, die wat meer ter zake kundig is. Ook voor de kerk valt op dit terrein nog heel wat te doen. Natuurlijk wordier al het een en ander gedaan op pastoraal gebied. Behalve de „gewone" huisbezoeken van predikant en ouderlingen zijn in verschillende kerkelijke gemeenten ziekendiensten werkzaam, die trachten het lot van de zieken zoveel mogelijk te ver zachten. Hiernaast komt het steeds meer voor, dat het avondmaal thuis aan het ziek bed wordt gevierd. In de hervormde wijk- gemeente van ds. P. Kloek in Den Haag heeft men naar nog een andere vorm ge zocht om de chronische zieken te berei ken. Naar onze mening is men hierin uit stekend geslaagd door het organiseren van zogenaamde ziekendagen. In het laatste nummer van „Woord en Dienst" worden hieromtrent verschillende interessante mededelingen gedaan, waaraan de wens wordt verbonden, dat er „wellicht kerkera den zijn, die ook eens een speciale dag voor zieken willen beleggen". Ons achter deze wens scharend kunnen we mededelen, dat het initiatief tot het houden van een derge lijke dag kwam uit de gemeente. Men ging er vanuit, dat juist zij, die tijdelijk of voorgoed zijn uitgeschakeld, vaak grote be hoefte hebben aan gemeenschap. Men werd het er dan ook over eens, dat het zijn nut zou hebben de zieken en invaliden een ge hele dag bij eikaar te brengen en met hen het heilig avondmaal te vieren. Kwam men de eerste keren bij een gemeentelid thuis bijeen, de laatste keer had de bijeen komst plaats in 't wijkgebouw. Het zwaar tepunt van de dag valt op de avondmaals viering. Om zoveel mogelijk het contact met de gemeenteleden, die wel ter kerke gaan, te bewaren, wordt de ziekendag ge houden, enkele dagen vóór of kort na de avondmaalsviering in de kerk. Het gaat hier om een belangrijk stuk ge meentewerk. We bedoelen hiermee, dat na tuurlijk de zieken in het centrum van de belangstelling staan, maar dat hiernaast ze ker niet uit het oog mag worden verloren, dat het van groot belang is, dat bij de or ganisatie een aantal gezonde gemeente leden een taak heeft te vervullen. Inmiddels is gebleken, dat aanvankelijk bij vele zieken nogal wat weerstand be stond om de dag bij te wonen. Achteraf bleek echter, dat bijna iedereen, die er aan had deelgenomen, dankbaar was, dat op deze wijze aan hen gedacht was. De rol, die gezonde gemeenteleden vervulden was zeer verschillend. Om enkele voorbeelden te noemen: er waren er, die de gasten per auto vervoerden, een aantal huisvrouwen verzorgden de maaltijd, anderen zorgden voor gemakkelijke stoelen en bedden en er waren er natuurlijk, die voor het no dige geld zorgden. Verder was het van be lang, dat ook een verpleegster en een ge zinsverzorgster aanwezig waren. In Den Haag deelde men de dag zo in, dat de zie ke en invalide gasten 's morgens tussen ne gen uur en halftien ontvangen werden, waarna van tien tot elf uur het avondmaal werd gevierd. Nadat gemeenschappelijk koffie was gedronken en de warme maal tijd was gebruikt volgde een middagrust. De middag kan op verschillende wijzen wor den doorgebracht, waarbij vooral gele* moet worden op het aankweken van een gezellige sfeer. In Den Haag zong de laatste keer een klas van een B.L.O.-school voor de zieken. Na een korte dagsluiting om onge veer half zes werden de gasten weer naar huis gebracht. Later bleek, dat voor vele zieken deze dag een hoogtepunt in hun eentonig bestaan was geweest. Volledig heidshalve zij nog vermeld, dat met andere zieken, die het niet konden opbrengen aan wezig te zijn, thuis het avondmaal werd gevierd. Naar onze mening heeft men in Den Haag een initiatief genomen, dat zeker navolging verdient. een in verwarring gebrachte mensenziel worden doorlopen: verlangen, begeerte, schuldbesef, zondegevoel, opstandigheid, zelfkwelling, wanhoop, vernietigingsdrang, geloofsstrijd, gevoelens van haat en liefde. Als een wervelwind bestormen zij een wankel leven, tot er tenslotte niets meer overeind staat. Niets meer althans dan wat voor een gelovig man als Franquinets hoofdpersoon Verdure, het schamele man netje, het hoogste kan zijn: de genade. Door de redelijkerwijs onverklaarbare passie van een onbekende overbuurvrouw, die hem in degelijkse liefdesbrieven deel genoot maakt van haar heimelijke verlan gens, is de onrust in het ingesluimerde gevoelsleven van Oscar Verdure gekomen. Hij had zich neergelegd bij zijn door de Pionadua. Het pianoduo Debora en Boukje Land vertrekt deze week naar En geland om op te treden voor de televisie in Birmingham. In de Wigmore Hall .ir. Londen zullen zij een vierhandig piano recital geven. Zij spelen werken van Schu bert, Brahms, Debussy en Leo Smit. Wereldpremière. Zondag zal door ra dio Frankfurt de wereldpremière worden uitgezonden van een pianoconcert van de in 1809 overleden Oostenrijkse componist Joseph Haydn. Het concert in f grote terts is ontdekt door de Frankfortse musicoloog Ewald Lassen. Het manuscript is na de dood van de componist weg geraakt en het is, zover men kan nagaan, nog nooit ge speeld. De Engelse dichter T. S. Elliot, die Ame rikaan van geboorte is, is gisteren in Lon den met zijn partuculiere secretaresse, Va lerie Fletcher getrouwd. Hij is achtenzestig en zij ongeveer dertig jaar. Eliot's eerste vrouw stierf in 1947. Aldus een bericht van United Press. Rotterdams Toneel Rotterdams To neel heeft onder regie van Pim Dikkers „De wals der toreadors" (La valse des toreadors) van Jean Anouilh in studie ge nomen in de vertaling van Adriaan Mor- riën. De première is begin of half fe bruari te verwachten. ADVERTENTIE 'Betere- schoenen zijn voorzien van de dodelijke afloop niet eens voor zijn rekening komt. Aldus, kort samengevat, de strekking van deze roman, waarin ter te rechtzitting deze gehavende mens in de uiterste zielenood en verworpenheid de genade ten deel valt van een hogere macht dan de aardse gerechtigheid. Wat mij in deze roman bijzonder heeft aangetrokken, wat mij een niet geringe overwinning lijkt van de auteur op zich- oorlog vermmkte jeugd, zijn onbeduidend ze^> °P z^n en óe draagkracht van zijn werk, is de bovenpersoonlijke tendenz. Oscar Verdure, dit door het leven ver kreukelde mannetje, vertegenwoordigt een mensentype - een generatie als men wil - dat het slachtoffer is van zijn tedere ge voelens. Meer dan eens heb ik onder het lezen aan Franquinets vroegere roman bestaan, zijn uitgebluste huwelijk. Bij zijn „Spiegelgruis" moeten denken. Ook hier armoede, zijn stille leed en zijn eenzaam- wordt een mens geconironteerd met zijn heid. Maar sinds dag aan dag zijn opge- 1 spiegelbeeld, met degene die nij had k<m- vlamde verbeelding wordt aangewakkerd nen zÜn» als het noodlot van „zijn tijd door epistolaire liefdesontboezemingen, is niet tussenbeide was gekomen. Er is - wil er die steelse rebbellie in hem wakker ge- i óe schrijver zeggen - sinds de eerste we- worden tegen zijn verdorde leven. Steeds reldoorlog een bedreiging door de menserx- wéér spreekt de slang. Steeds weer laatwereld gaan sluipen, die geen onbezwaard Eva zich betoveren, wordt Adam uit het geluksgevoel meer toelaat. Van die hache- „paradijs der warme gevoelens" - zoals Ujke - om niet te zeggen tragische - situa- Goethe schreef - verdreven. In zijn geluks- i tie is Oscar Verdure een exponent: hij is honger voedt Oscar Verdure zijn beknotte één der ontelbaren, die als grijsaards wer- verlangens gretig met het spel van de Óen geboren, maar genoeg eerbied voor het droom - droom van hoop en angst, van menszijn en de metafysische achtergron- verwachting en beklemming, van verlossen- j Óen daarvan koesteren, om liever aan de de verlokking en het bezwarend verbodens, „verwarring der gevoelens ten gronde te Hij kent zijn minnares niet. Ze is niet meer §aap óan heil te. zoeken bij een. gxitig - maar dat is voor hem het meeste - dan cynisme. gekoesterde illusie, een eindelijke I Als de sentimenten, die in deze roman een gekoesterde illusie, een eindeiijKe i ^■uuuc.ucu, de St. Baaf te Gent, dat de heer Van Beu triomf over zijn gemis. Maar óók zijn haar worden opgerakeld, een chaotische indruk nirigen uit de nalatenschap van de kunst- amoureuze avances een dagelijkse kwel- iyia^e"; ls 4 me} t,en °"re_chte. Integen- verzamelaar Cook in Richmond voor twee Ned. Ilerv. Kerk Aangenomen naar Antwerpen (Prot. Kerk) met bijzondere opdracht: jeugdwerk en ziekenhuis, tevens aangenomen de toez. van beroep voor de 2de pred.plaats B. J. Naessens te Heemskerk. Bedankt voor De Bilt-Oost J. H. Cirkel te Woudenberg. Bedankt voor Amsterdam (vac. wijlen J. C. Koningsberger) M. L. W. Schoch, jeugd- pred. te Rotterdam-C. Geref. Kerken Tweetal te 's-Gravenhage-Oost (vac. B. Timmer) F. Vroon te Groningen en S. Wel bedacht te Oudewater. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Emmeloord (N.O.P.) (vac. C. G. Bos) J. Bonhof te Uithuizen. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Biezelinge W. Meijnhout te Franeker voor Zwijndrecht M. C. Ta nis te Urk. Geref. Gemeenten Aangenomen naar Norwich (Canada) G. Zwerus te Sunnyside, Washington (U.S.A.) (voorheen te Middelharnis). Tweetal te IJselmonde H. v. Gilst te Dirksland en A. F. Honkoop te Goes, van wie laastgenoemde is beroepen. Daar stond, Lodo nu beschaamd en met gebogen hoofd voor zijn meester. „Ik heb je nog zo gezegd, dat je nergens mocht aankomen!", zei doctor Marciolo streng. „Dat heb je*tóch gedaan... en nu zie je wat het gevolg is. Dat komt er nu xmn!" Lodo was erg ontdaan. Hoe moest hij nu verder met die rare, lange neus? Iedereen zou hem uitlachen! „Nou", zei doctor Marciolo. Voor deze keer zal ik het vergeven en je helpen. Hij nam enkele flesjes en schonk een beker vol. 23-24 ROTTERDAM, 10 Jan. Naar wjj ver nemen, hebben de erfgenamen van dc 29 mei 1955 overleden kunstverzamelaar D. G. van Beuningen de in de nalatenschap voor komende collectie schilderijen ten behoeve van het Museum Boymans te koop aange boden aan de gemeente Rotterdam. De ge vraagde prijs bedraagt f 15 miljoen. Ver dere voorwaarden welke door de verko pers worden gesteld, zijn, dat Rotterdam de rechten van overdracht, ten bedrage van ongeveer f D/s miljoen, voor zijn re kening neemt, en dat de collectie bij elkaar blijft. Dat de familie Van Beuningen zich met deze aanbieding in de eerste plaats tot Rot terdam wendde, heeft in kringen van het gemeentebestuur grote voldoening gewekt. Nochtans meent men dat het gemeentebe stuur voor een moeilijke beslissing staat, omdat deze periode van geld- en kapitaal- schaarste een drastische beperking der uit gaven vergt. De verwachting dat de collectie Van Beu ningen geheel of voor het voornaamste deel aan de Stichting Museum Boymans ver maakt zou zijn, is door dit aanbod onge grond gebleken. Daar staat tegenover, dat de verzameling tegen een bedrag waarvoqr men in de wereld met geen mogelijkheid meer zulk een rijkdom aan kunstschatten zou kunnen verwerven, bezit van de ge meenschap zou kunnen worden. Uiteraard behoeft niet gevreesd te worden, dat door enige aarzeling de collectie in andere han den overgaat, want wensten de erfgenamen haar per se te gelde te maken, dan zouden zij er aanzienlijk meer voor kunnen ont vangen. Alleen al een werk als u.De xdrie Maria's" Van Jan van Eyck, het enige schil derij in particulier bezit van de meester van „De aanbinding van het Lam Gods" in de St. Baal" te Gent, dat de heer Van Beu- Boeren-Brueghels en ook Vlaamse primi tieven van het gehalte van de werken van Memlinc, Qiuntes Massys. Bouts, Van Ma- buse en Joachim Patinier, die in de collec tie Van Beuningen voorkomen, verschijnen niet of zelden meer op de wereldmarkt. En dan omvat de collectie Van Beuningen nog zo onnoemelijk veel meer van internatio nale allure, zoals de Jesaja van de Meester van Aix, werken van Jeroen Bosch, Lucas van Leyden, Dürer.We' denken ook aan de Italiaanse renaissance-bronzen, die de collectie mee tot de belangrijkste particu liere verzameling van ons land maakten. De totale waarde van de collectie is aan zienlijk meer dan vijftien miljoen gulden. Haar in stand te houden is de wens van de heer Van Beuningen geweest en men heeft altijd gehoopt, dat hij zodanige schikkingen zou maken, dat zij in het Museum Boymans zou kunnen worden ondergebracht. Die mogelijkheid bestaat nu. De gemeenschap kan de collectie venverven. Zij heeft echter een offer te brengen, maar een offer dat niet in verhouding staat tot de handels waarde. Om van de ideële waarde, die de betekenis van het Rotterdamse kunstbezit en de roep, die van het Museum Boymans uitgaat, aanzienlijk zou vex-groten, nog niet eens te spi-eken. ADVERTENTIE en nimmer ruw of schraal Tube 95 cf. Het is de Hamamelis die het 'm doet ling, een beproeving van zijn deugdzaam- óeel. Voor de eerste keer heeft Franquinet heid, van zijn vaderplicht en zijn huwe- i een stof gevonden, die in overeenstemming lijkstrouw. Aarzelend tussen het ongeoor- *s me^ óe diepei-e gronden van zijn ge loofde en het gebodene, tussen hart en moedsgesteldheid. Vandaar wellicht zijn verstand, begeerte en afkeer, opstandigheid welslagen, dat de retorische passages, die en berusting, smaakt hij de bittere vruchtook hier met geheel ontoreken, verre over- van een late liefdeswaan, tot de wanhoop i treft. hem brengt tot een geweldpleging, waar- I V. J. L. DinailX en een half miljoen gulden kocht, zou thans in Amerika vijf a zes miljoen gulden op brengen, volgens schatting van een zeer deskundige. Ook de „Toren van Babel" (de zogenaamde „grote") van Pieter Brueghel de Oude is een werk dat in Amerika een fortuin zou opbrengen, ADVERTENTIE MURCIA (UP) Ruim vijfhonderd z;- geunei's hebben de pompeuze huwelijks plechtigheid bijgewoond van Francisco Correa, „graaf der zigeuners" en Maria Escudero, in de Sint Anlolin kerk in Murcia. De bruidegom is een neef var. de beroemde Spaanse flamencozanger „Ei Pi'incipe Gitanos" en de bruid is een naaste bloedverwante van de bekende stieren vechter „Albacin". De koning van de Fran se zigeuners was een der vele gasten, zon der uitzondering zigeunei's, die voor deze gelegenheid waren overgekomen uit plaat sen in Spanje, Frankrijk, Italië en de Ver enigde Staten. Toen de godsdienstplechtigheid voorbij was, begon een groot zambra (zigeuner- feest) in de buitenwijk Sint Andres. Hét feest zal zonder onderbx-eking tien dagen duren. De oudex*s van de bruidegom heb ben de bruid een dux-e auto cadeau ge daan. De bruidegom kreeg van ae ouders van de bruid een villa van tweehonderd duizend pesetas. Het bruidspaar is van plan een huwelijksreis naar Frankrijk, Italië en andex-e Europese landen te maken. Voor kleuterleidsters. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft medegedeeld, dat de uitkering-ineens over de laatste vier maanden van 1956 zonder uit zondering aan alle hoofdleidsters en leid sters van door het rijk gesubsidieerde kleu terscholen zal worden toegekend. U.N.O.-functie. De Nederlandse land- bouw-attaché bij de Nederlandse ambassade te Washington, dr. A. S. Tuinman, is tot vice- voorizter gekozen van het subcomité terzake het afstoten van landbouw-overschotten, een door de Voedsel- en Landbouwkundige ox-ga- nisatie van de U.N.O. in het leveix geroepen comité. Registratie. Onlangs is opgericht een „Stichting register van degenen, die de aan duiding ing. achter hun naam mogen voe ren". De stichting is gevestigd als gevolg van het in mei 1955 aan de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uitgebx-achte rapport over de titulatuur van niet-academisch-gevoi-mde technici. F. W. Swane overleden. Te Utrecht is op 85-jarige leeftijd overleden oud-notaris F. W. Swane, oud-gemeentex-aadslid van Utrecht en oud-hoofdbestuurslid van de Bi-oederschap van Notarissen. Telefoon. Er zijn thans 772.000 tele- foon-abónné's in Nederland; 55.000 aanvra gers wachten op een aansluiting. In Den Haag wachten 9000, in Rotterdam en Am sterdam ieder 7500, in de districten Haarlem en Den Bosch ruim 4000 ieder, in district 1 nhem 3500 en in de districten Amsterdam, Breda, Gi*oningen, Maastincht, Rotterdam en Utrecht elk meer dan 2000 aanvragers. In de andei-e disti-icten tellen de wachtlijsten 800 tot 1600 aanvi-agei's. Bier duurder. In de algemene verga dering van Heineken's Bierbrouwerij Mij. is het dividend bepaald op 12 percent. Een verhoging van de bierprijs noemde de direc tie onafwendbaar. De binnenlandse prijzen zijn al lang niet meer rendei*end. Aan het ministerie van Economische Zaken is toe stemming verzocht voor een vei'hoging van de bierprijs, die in de café'? ongeveer zal uitkomen op 5 cent per glas. ADVERTENTIE INBOUW- EN SER VICE-STATION NASSAUSTRAAT 5 - HAARLEM - Tel. 15220 ADVERTENTIE Hij scheen echter actief te worden, zelf te handelen, wanneer het om een persoon ging, die klaarblijkelijk diepe indruk op hem had gemaakt. Muck moest zijn ver spieder afremmen, héél gauw afremmen. Hij keek Ter- mühlen onderzoekend aan. Termühlen, begon hij, zet nu eens alle gevoelens terzijde. Het gaat tenslotte om een halsmisdaad. Vertelt u mij daarom nog eens zo precies mogelijk, hoe het ver loop van uw bezoek bij mevrouw Werdohl is geweest. Nauwkeurig, met alle bijzonderheden, óók met al uw in drukken. Dat is, geloof ik, érg belangrijk. Termühlen vertelde. Ononderbroken. Over het bleke gelaat, dat hij achter een glas-in-lood ruit gezien had, over tante Lottchen, haar verhouding tot mevrouw Wer dohl, en hun gezamenlijke dromerijen, waarover me vrouw Werdohl hem verteld had. Muck onderbrak hem niet. Hij staarde onafgebroken naar zijn sigaar en luis terde aandachtig. Hij meende overigens, dat Termühlen een enigszins geïdealiseerd beeld van mevrouw Werdohl gaf, alsof hij haar als het ware wilde verdedigen. Hij wil haar in mijn ogen schoonwassen, dacht hij, maar hij zei niets Toen Termühlen eindelijk zweeg, zei ook Muck niets. Amthor's assistent voelde, dat er in de prettige ver houding, die tot nu toe tussen hem en de commissaris bestaan had, een kloof was gekomen, alhoewel hij dit tegenover zichzelf niet wilde toegeven. Het verraste hem dan ook enigszins, toen Muck hem eerlijk en oprecht aankeek. U behoeft er niet bang voor te zijn, dat ik nu wéér een analyse van uw zielsleven heb gemaakt, Termühlen. Ik kan u helaas niet veranderen en ik wil u ook hele maal niet beïnvloeden, maar ik heb nog één verzoek. Als u daaraan wilt voldoen, weest dan zo sportief het inder daad ook te doen; wilt u het niet, zeg mij dat dan. Het gaat hierom zoudt u het zó kunnen regelen, dat u in de eerstkomende drie dagen noch mevrouw Werdohl thuis opzoekt, noch haar ergens anders ontmoet? Zoals ik u al gezegd heb, is dit zuiver een verzoek. Ja, ik begrijp het, antwoordde Termühlen, het is afgesproken. Ik zal drie dagen lang nóch mevrouw Wer dohl ergens treffen, nóch haar thuis opzoeken. U kunt er op rekenen, ik beloof het u. De volgende morgen belden twee arbeiders bij het huis Vertaald uit het Duits Copyright: Cosmopress, Génève Oorspr. titel: „Toen de champagne werd geserveerd" van mevrouw Werdohl aan. Toen Jean opendeed, zeiden zij dat zij van het elektriciteitsbedrijf kwamen en de op dracht hadden om de leidingen na te kijken, omdat er ergens een kortsluiting moest zijn. Jean riep de hulp in van tante Lottchen. Het misvormde vrouwtje keek de beide mannen wantrouwend aan. De ene was lang en mager, de ander kort en dik. Zij zagen er precies uit als monteurs van het elektriciteitsbedrijf, die in de buiten dienst werkzaam zijn. Tante Lottchen vroeg naar hun legitimaties en belde bovendien het elektriciteitsbedrijf op. Na lang wachten kreeg zij tenslotte de goede afdeling. Ja, alles was in orde, werd haar gezegd. Ergens op de Graudenzerlaan moest een kortsluiting zijn, zodat de leidingen in alle huizen nagekeken moesten worden. Desondanks week tante Lottchen niet van hun zijde. De twee monteurs keken eerst de meter na en toen de kast met zekeringen. Tenslotte gingen zij systematisch alle vertakdozen controleren. In de kelder en op de begane grond vonden zij niets, op de eerste etage ook niets, terwijl zij op de tweede etage waar zich de kamers van het personeel bevon den en de twee verti-ekken, die tante Lottchen bewoon de— in de beginne weer niets vonden, totdat tante Lott chen de deur van haar kamers opende. De langste der twee monteurs stak het eigenaardige controle-instrument, dat hij bij zich droeg, in een stopcontact en keek toen op. Ik geloof, dat we eindelijk de fout hebben gevon den, Anton. Ga jij even naar de kelder om de zekering voor de vierde groep er uit te draaien? Hier moeten we illes even grondig nakijken. Tante Lottchen werd onrustig. Zou ze hier bij die lange monteur blijven, of zou zij meegaan naar de kel der? Ze bleef tenslotte maar boven en keek argwanend naar de monteur De man werkte omstandig, maar zij verloor hem geen moment uit het oog. Een kwartier later kwam de monteur, die naar de kelder was gegaan, terug. Ze monteerden de schakelaars en stopcontacten weer, pakten hun werktuigen in en vertrokken. Iets gevonden?, vroeg de kleinste toen zij weer buiten stonden. Ja, wel iets. Maar dat ouwe mensje lette verschrik kelijk goed op. Een uur later zat Muck tegenover mevrouw Busch. Het dienstmeisje had hem in de salon gelaten. Daar mevrouw Busch niet direct verscheen, had Muck ge legenheid te over om de kostbare inrichting van het ruime vertrek op zijn gemak te bestuderen. Alles zag er erg gedegen, maar enigszins protserig uit. De club fauteuils waren juist iets te groot en de lijsten van de schilderijen iets te zwaar. De geborduurde kussens pas ten verder niet bij de Chippendalebank, terwijl nog tal van andere dingen niet met elkaar harmonieerden. Tenslotte kwam mevrouw Busch binnen. Er ging van haar een zekere koelheid uit, terwijl haar kin op een energiek karakter wees. Ze was slank en verhoudings gewijs vrij lang. Om haar mond vertoonden zich enkele rimpels, zoals wel meer voorkomt bij mensen, die over dreven veel aan sport doen. Men kon niet zeggen, dat zij uitgesproken knap was, maar in de maniei-, waarop zij zich bewoog, in de zekerheid van haar optreden, lag toch wel een zekere bekoorlijkheid. In het smal gevormde gelaat viel de iets te sterk geaccentueerde mond direct op, een brede mond met iets omgekrulde lippen. Een interessante vrouw, dacht Muck, verstandig en met een eigen wil. Hij vex-baasde zich echter, toen na enkele begroetingswoorden mevrouw Busch ging zitten en hem critisch aankeek. Ik kan mij voorstellen, waarom ik nu weer door u verhoord word, commissaris, zei zij gelaten. U heeft intussen natuurlijk wel ontdekt, dat ik bijzonder met Albertz bevriend ben geweest. Inderdaad, mevrouw, dat heb ik. Ik had het u eigenlijk direct al moeten vertellen, ging mevrouw Busch verder, de zaak is voor mij nu natuurlijk dubbe] onaangenaam geworden, alhoewel ik u de verzekering kan geven, dat mijn vriendschap met Albertz volkomen onschuldig was, al zal geen mens dat natuurlijk willen geloven. Wel zijn wij samen enkele keren op reis gegaan Muck onderbrak haar. Wist uw man daarvan? Deels wel en deels niet, antwoordde zij effen. Overigens ben ik alleen aan mij zélf verantwoording verschuldigd, zelfs in mijn huwelijk. Of mijn man daar van afwist, speelt geen rol. (Wordt vervolgd). yÜjjyMXXM' - III - III SPAARNE34hoekDctm$h\ 'HAABUÉM TEÏ.15759 ZATERDAG 12 JANUARI Minerva: „Summer madness", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „High society", alle leeft., 7 en 9.15 u. Roxy: „De zoon van de wreker", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio; „Gervaise", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het salvo der dapperen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Folies Bergère", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Bandido", 14 j., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Leise flehen meine Lieder", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: „Het Nederlands Ballet o.l.v. Sonia Gaskell, 8 uur. ZONDAG 13 JANUARI Minerva: „Hans en Grietje", poppenfilm, alle leeft., 2 en 4.15 uur; „Summer mad ness", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Ban dido", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Het verloren continent", alle leef tijden, 11 uur; „Leine flehen meine Lieder", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Zo begint het leven", 18 jaar, 10.30 uur; „High society", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Salvo der dapperen", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De zoon van de wreker-', 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het glazen muiltje", alle leeft.. 11 uur; „Gervaise", 13 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Lido: „Forsyte saga", 18 jaar, 11 uur; „Fo lies Bergère", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: 1-Iet Nederlands Ballet o.l.v. Sonia Gaskell, 8 uur. Zuideritapel: J. Kits, 10 uur. ds. J. Visser, 5 uur, Jeugd dienst, 8 uur. MAANDAG 14 JANUARI Minerva: „Summer madness", 18 jaar, 8.15 uur. Luxor: „Bandido", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Leise flehen - eine Lieder", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur, Cinema Palace: „High society", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het salvo der dapperen", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „Het rattennest", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio; „Gervais°", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido:. „Folies Bergère", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. StadsschOuwT rg: To- neelgroep „Theater" met „Dundo Maroje's dukaten", 8 uur. Zang en Vriendschap: Geestelijk Centrum „De Grotere wereld" met vx-agenavond, 8 uur. Begijnhofkapel: Interkerkelijke samenkomst, 3 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6