Selwyn Lloyd gehandhaafd in de nieuwe Britse regering Israel zal Sinai voorlopig niet verder ontruimen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Departement ingesteld van Energievoorziening HET WEER cfrMORRI „Arbeidersraden moeten ook de massa-ontslagen regelen" Eisenhower-doctrine geldt ook georganiseerde vrijwilligers Negen doden in het verkeer Churchill's schoonzoon kreeg Defensie Hongaars minister: Nu ook snelle en strenge berechting van „sabotage bij de produktie" ywhug! Kroesjstjev signaleert „Amerikaans imperialisme" in nabije Oosten Het eist vrijheid van scheepvaart en begint een diplomatiek offensief Lichte vorst Het nieuwe kabinet Het woord is aan... Yoghurt beschermt tegen radio-activiteit Noenmaal te Parijs ter ere van prins Bernhard REEDS 41 DODEN 71e JAARGANG No 158 MAANDAG 14 JANUARI 1957 302e JAARGANG No 6 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Londen) De Britse premier Harold McMillan heeft, na zondagavond door koningin Elizabeth op Buckingham Palace te zijn ontvangen, vandaag de samenstelling van zijn nieuwe regering bekend gemaakt. Het aantal ministers, dat deel uit maakt van het kabinet, is van negentien teruggebracht tot achttien. Er zijn nog 19 ministers zonder kabinetsrang en verder ongeveer veertig onder-ministers. De reorganisatie van dit deel der regering is nog aan de gang. Ér is geen sprake van een ingrijpende vernieuwing, die algemeen noodzakelijk werd geacht. De groot ste verrassing, en misschien ook teleurstelling, is dat Selwyn Lloyd zijn functie op Buitenlandse Zaken behoudt. Dit betekent dat de regering bereid is de Suez- actie voor haar rekening te nemen. Volgens sommige ingewijden zou bij Edens heengaan de politieke factor inderdaad niet de doorslag nebben gegeven. Het algemene gevoelen is. dat het nieu we kabinet rechtser staat dan het vorige en dat het minder dan ooit tot compromis sen bereid zal zijn. Vier figuren, van wie beweerd wordt, dat zij in het Suez-conflict op matiging hebben aangedrongen, heb ben de regering verlaten, namelijk Sir Walter Monckton, Lloyd George, James Stuart en Lord Selkirk. Twee andere ge matigden, Heathcoat Amory en Ian Mac Leod, die buitengewoon bekwaam zijn, zijn gehandhaafd. Belangrijk is dat Fianciën, Defensie en Handel in jongere handen zijn gekomen, maar fundamenteel is er de verschuivingen buiten beschouwing gela ten weinig veranderd. De kostschool Eton is in het nieuwe kabinet door zeven ministers vertegenwoordigd, in plaats van tien in het oude. In de nieuwe regering zitten vijf Peers, tegen vier in de oude MacMillan heeft een gelukwens met zijn benoeming ontvangen van maarschalk Boelganin, de premier van de Sovjet-Unie. Indien er al sprake geweest is om. Sel wyn Lloyd te laten vallen, dan kon dit alleen indien hij zou kunnen worden ver vangen door een van de top-figuren. Be halve Butler was er zo'n figuur alleen in het Hogerhuis te vinden, namelijk Lord Salisbury. Het is echter bezwaarlijk als de minister van Buitenlandse Zaken geen zitting heeft in het Lagerhuis, waar een lid van de erfelijke adel, ook al is hij lid van de regering, niet mag komen. De Brit se regering voelt er overigens niets voor zich in de samenstelling van het kabinet door Nassers wensen te laten leiden. Butler kreeg als troostprijs Binnenland se Zaken er bij, waardoor de bekwame Lloyd George werd opgeofferd, die in het Hogerhuis wordt „bijgezet". Butler krijgt de ver van eenvoudige taak, tegen het al gemeen verlangen in, de doodstraf voor bepaalde misdaden te behouden. Dr. Char les Hill de vroegere radio-dokter, wordt in feite minister van Voorlichting met een rang in het kabinet, hetgeen allang wen selijk werd geacht. Butler „in reserve Labour maakt veel misbaar van de be schuldiging, dat 't staatshoofd rechtstreeks bij de partijpolitiek zou zijn betrokken. Oudere conservatieve leiders, zoals Lord Woolton, verheimelijken niet dat de keus op MacMillan is gevallen omdat hij ro buuster is dan Butler. Er is echter staat kundig niets onoirbaars gebeurd, wanneer de meerderheid van de drie mannen, die de Koningin heeft geraadpleegd, namelijk Eden, die waarschijnlijk gepolst is tijdens de afscheidsaudiëntie, Lord Salisbury en sir Winston Churchil, de voorkeur heeft ge geven aan MacMillan op grond van het feit dat hij en niet Butler in staat zou zijn het grootste deel van de conservatieven achter zich te verenigen. Ook Butler heeft ver klaard, dat de beslissing in overeenstem ming is met de omstandigheden. Labour, dat zo gauw mogelijk de rege ring wil overnemen, werpt zich met vuur op deze kwestie. Indien MacMillan's poli tiek mocht falen, blijft Butler in reserve. Butier is de man die reeds van 1945 af de taak heeft de partij geestelijk op te frissen door voortdurende vernieuwing van de ver kiezingsprogramma's. Tot het nieuwe „gezicht" van de rege ring draagt het heengaan bij van de, ook in eigen kring, hoogst onpopulaire minister van Defensie Anthony Head, die de Suez- campagne met grote felheid steunde, maar wie verweten werd in zijn vorige functie, als minister van Oorlog, verzuimd te heb ben de militaire paraatheid voor te be reiden, zodat de actie tegen Egypte veel te langzaam verliep. Ook het moreel in het leger was niet al te best, waarvoor Head aansprakelijk wordt geacht. Lord Hailsham, die als minister van Marine scherpe taal aan het adres van Nasser sprak, is naar de achtergrond verschoven. (MacMillan was in zijn jonge jaren zo tegen Hailsham gekant dat hij diens socia listische tegenkandidaat eens met een openlijke oproep steunde). «COCCC<XmXCOC«XXOX>OCOXCOXCCC030X>OOOOOC©XOOOOOCO VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. ijl De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Opklaringen en overwegend droog weer. Krachtige tot matige wind tussen noordoost en oost. Over het algemeen lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. OMOOMCCCOO^^JOCOXOCCOCCCOCOOCOMC>OOOOOOOOC>2CCOD<: DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Als nieuwe minister van Defensie krijgt Churchill's schoonzoon, Duncan Sandys, die een krachtige figuur is ook in de Euro pese beweging een harde noot te kraken over de drastische inkrimping en reorga nisatie van de defensielast, die verhou dingsgewijs dubbel zo zwaar is dan van welk ander Europees land ook. Vrijhandelszone De 47-jarige Thornycroft, die zich uitste kend geweerd heeft als minister van Han del, en met MacMillan het Britse plan voor nauwer economisch samengaan met het vasteland van Europa heeft uitgewerkt, waarover minister Spaak vandaag in Lon den komt confereren, wordt een waardige opvolger van MacMillan als minister van Financiën geacht. Het plan van MacMillan is dat het Britse Gemenebest zich aansluit bij de voorgesteld Europese vrijhan delszone. doch niet bij de gemeenschappe lijke markt zelf. Dit is echter reeds een be langrijke stap voorwaarts. MacMillan en Selwyn Lloyd, Eden's be langrijkste steunpilaren tijdens het Suez- avontuur, blijven vooraanstaande figuren, hetgeen een hinderpaal lijkt voor een spoe dig herstel der Brits-Amerikaanse betrek kingen en verbetering van de Britse posi tie ten opzichte van de Aziatische en Ara bische landen. President Eisenhower is met MacMillan bevriend uit de tijd dat MacMillan aan het geallieerde Hoofdkwar tier was toegevoegd als lid van de Britse regering. MacMillan, die korte tijd minis- jjcooccoxxoxoxoccoccoaxx-cocoooxcxocooocoxiocccoco. Het kern-kabinet ziet er als volgt uit: Minister-president: Harold MacMil lan (was minister van Financiën). Lord president van de Council (voor zitter van de niet meer functionerende adviesraad van de koning, thans leider van de regering in het Hogerhuis): Lord Salisbury (onveranderd). Kanselier van de schatkist: Peter Thorneycroft (was minister van Han- 2 del). 8 Buitenlandse Zaken: Selwyn Lloyd 8 (onveranderd). Lord kanselier (voorzitter van het Hogerhuis), tevens lid der regering): 8 Lord Kilmuir (onveranderd). Grootzegelbewaarder, leider van het 3 Lagerhuis en minister van Binnen- 8 landse Zaken: Richard Butler (kreeg 3 laatstgenoemde functie erbij). 6 Koloniën: Lennox Boyd (onveran- H derd). Handel: Sir David Eccles (was mi- 3 nister van Onderwijs). 3 Defensie: Duncan Sandys (was minis- 3 ter van Volkshuisvesting). 8 Volkshuisvesting: Sir Henry Brooke 3 (was onder-minister van Financiën). 3 Onderwijs: Lord Hailsham (was rni- nister van Marine). Energievoorziening: Sir Percy Mills 3 (nieuwe benoeming, komt meteen als erfelijke Peer in het Hogerhuis). 3 Transport: Harold Watkinson. 3 Zonder portefeuille: dr. Charles Hill (was minister voor P.T.T.). 8 Landbouw: Heathcoat Amory (onver- 8 anderd). Arbeid: MacLeod (onveranderd). I De gemiddelde leeftijd van de kabi- 3 netsministers is 53 jaar tegen 55 jaar 3 in het vorige kabinet. 8 OOOOCX>OOCOOOOOOOC>^a>OCOOOOOCOCOOCCOCODCCC<X)OCOOOOCOCCCO: -y*' Zaterdag arriveerde bij de dienst ge meentewerken in Den Haag de grote koperen ooievaar, die met het daaraan bevestigde kruis en de grote bol een plaatsje zal vinden op het topje van de SL Jacobstoren. ter van Buitenlandse Zaken is geweest, en Dulles kennen elkaar goed. Een belangrijke politieke ontwikkeling is aankomst in Londen van Charles Malik, de minister van Buitenlandse Za ken van Libanon, die pas een bezoek heeft gebracht aan Cairo en Parijs en die poogt bemiddelend op te treden in het Suez-ge- schil. Verrassing Een verrassing is de oprichting van het nieuwe departement van Energievoorzie ning ter vervanging van dat van brand stof en energievoorziening, en dat bezet wordt door de industrieel Sir Percy Mills, die als eerste taak krijgt de vrijwel spaak gelopen olie- en benzinedistributie te redden. Het nieuwe departement zal verantwoordelijk zijn voor de snelle uit breiding van de kernenergie, die van het allergrootste belang is voor de opvoering van de Britse produktie-capaciteit. Het nieuwe departement zal van het ministerie van Handel de controle overnemen over de zware industrie, ter bespoediging van de bouw van nieuwe krachtstations. De rege ring maakt gebruik van de grote ervaring op industrieel gebied van Sir Percy, die belast is met het algemene beheer van alle energiebronnen: stoomkracht, elektrici teit, benzine, olie, steenkolen, gas, ijzer en staal. Mills behoort tot geen enkele partij, maar toen MacMillan minister van Volkshuis vesting was, heeft hij met hulp van Mills de beloofde 300.000 woningen per jaar. en nog meer, gebouwd. Het is een hoge uitzondering, dat iemand, die geen politi cus is, in het Britse kabinet wordt opgeno men. Anonymus Bij een wijs woord behoort een geëerde naam, wil het bewonderd en overdacht worden. Waar heeft u dat gezicht van die jonge man rechts op deze foto meer gezien U weet het niet? Wel, de jonge man is Harold MacMillan, de 62-jarige nieuwe Britse premier. De vrouw is Lady Dorothy, zijn echtgenote. De foto da teert al van 1920 toen MacMillan met Lady Dorothy trouwde. Zij werd kort na het huwelijk gemaakt. TOKIO (AFP) Op de conferentie over atoomenergie, die zondag in Tokio is begonnen, heeft men verklaard dat yog hurt een doeltreffend hulpmiddel is ter voorkoming van ziekten, die door radio actieve bestraling kunnen ontstaan. Een Japanse professor heeft ter confe rentie verslag hierover uitgebracht. Hij had mensen en ratten een jaar lang aan radio-actieve bestraling blootgesteld. Zij vertoonden echter geen symptomen van de ziekten, die hiervan gewoonlijk het ge volg zijn omdat zij eten kregen, dat yog hurt als hoofdbestanddeel had. Volgens de professor bevat yoghurt be standdelen, die het organisme bescher- I men tegen de gevolgen van radio-activiteit. De president van Frankrijk de heer René Coty, heeft zaterdag ter ere van prins Bern hard een noenmaal gegeven in het Elysée, de ambtswoning van de president te Parijs. Behalve de president en de Prins waren aanwezig de Nederlandse ambassadeur in Frankrijk en mevrouw Van Boetzelaer van Oosterhout, mevrouw Egloff (dochter van de president), generaal Ganeval (militair secretaris-generaal) en mevrouw Ganeval. BOEDAPEST (Reuter en AFP). Het blad van de Hongaarse communistische partij „Nepszabadsag", heeft Dag Ham- marskjoeld, de secretaris-generaal der UNO, zaterdag beschuldigd van partijdig heid in de Hongaarse kwestie. Het blad merkt „met spijt" op, dat Hammarskjoeld bij het debat over de Amerikaanse reso lutie over Hongarije zich niet als een be middelaar tussen de leden gedroeg, maar zich tot „woordvoerder van de Ameri kaanse delegatie en haar aanhangers" maakte. De Amerikaanse resolutie voor zag onder meer in de vorming van een commissie van vijf leden, die een onder zoek naar de toestand in Hongarije zal instellen. Hongarije had deze resolutie reeds van de hand gewezen. Radio-Boedapest meldt, dat vrijdag avond een gewapende aanval" is uitge voerd op een goederentrein, die reed tussen Bakony-Szentlaszlo en Korvacses- nek een noorden van het Balatonmeer. De machinist werd gewond. Bakony-Szentlas zlo ligt ongeveer honderd kilometer ten zuiden van Boedapest nabij Papa. Eerder was het vermoeden geuit, dat zich bij het Balatonmeer verzetshaarden bevonden. Radio-Boedapest meldt voorts, dat de Hongaarse regering opdracht heeft ge geven tot de bouw van 25.000 woningen voor arbeiders in de uraniummijnen in het gebied, dat zich uitstrekt tussen de stad Pees en de Joegoslavische grens. Staking Het Hongaarse persbureau meldde zaterdagavond, dat de arbeiders van de grote fabrieken van Csepel zaterdagoch tend het werk hebben neergelegd uit pro test tegen de arrestatie van vier arbeiders die aan de betogingen van vrijdag deel genomen hadden. „Nepszabadsag" maakte zaterdag voorts melding van razzia's in treinen die in de richting van de Hongaarse grens rijden. Op 8 januari heeft de politie in één enkele trein 180 „aspirant-emigranten" aange houden. De Hongaarse minister voor de yzer- en staalindustrie, Janos Csergoe, heeft ver klaard, dat hij akkoord gaat met „de al gemene wens van de arbeidersklasse, dat de arbeidersraden een grotere onafhanke lijkheid krijgen en de werkelijke meesters van de fabrieken worden". Hij voegde hieraan toe, dat deze raden de arbeiders moeten aanwijzen, die tengevolge van het brandstoftekort moeten worden ontslagen. Het bestuur van de Hongaarse studen tenorganisatie heeft een verklaring uitge geven, waarin gezegd wordt, dat de stu denten trouw blijven aan de denkbeelden van de revolutie van 23 oktober. „Wij heb ben aan de revolutie deelgenomen ten einde bij te dragen tot de diepgaande wij zigingen in de volksdemocratie en een einde te maken aan de methoden van de kliek van Rakosi en Geroe, maar wij zul len elke poging om het kapitalisme te her stellen, bestrijden", aldus het bestuur. Het Hongaarse vakverenigingsblad „Ne- pakarat", geciteerd door radio-Boedapest, heeft bericht dat de majoor van politie, Imre Bojti, zaterdagavond is doodgescho ten. Het is niet bekend wie de dader is. De politie tracht hem op te sporen, aldus het blad. Geen beroep Ingevolge het decreet van de Hongaarse regering om snelle berechting mogelijk te maken bij contra-revolutionaire activiteit zijn er zondag in Hongarije speciale recht banken opgericht, die aan dit decreet uit voering moeten geven. In het decreet, uit gezonden door radio-Boedapest, wordt ge zegd dat deze rechtbanken gewoonlijk slechts „vijandige elementen" ter dood zullen veroordelen, doch ook een mini- mum-gevangenisstraf van vijftien jaar kunnen opleggen. Volgens de radio kan men hiertegen niet in beroep gaan. De commissaris van justitie verklaarde, dat de bevoegdheden van de militaire rechtbanken „te beperkt zijn gebleken". Volgens hem hebben de verzetsstrijders een nieuwe tactiek toegepast. Zij zouden in plaats van gewapend verzet sabotage bij de uitvoering van produktieve arbeid plegen. Volgens het Hongaarse vakverenigings blad „Nepakarat", geciteerd door het Hon gaarse persbureau M.T.I., „schijnen de re cente incidenten in Czepel vooraf beraamd te zijn door kleine groepen provocateurs". Volgens het blad is het „niet toevallig als een groep buitenlandse verslaggevers zich voor de poorten van de fabriek bevindt, vóórdat de onlusten uitbreken". ADVERTENTIE Noorse kousen - sokken - wanten WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles heeft de vorige week in zijn verklaring gezegd, dat Eisenhowers ver zoek om Amerikaanse strijdkrachten te ge bruiken tegen agressie in het Midden-Oos ten ook slaat op het gebruik van georgani seerde vrijwilligers. „Als er vrijwilligers op een of andere georganiseerde manier worden ingezet, zal dit beschouwd worden als openlijke agressie, aldus Dulles, die voorts verklaarde dat dit verzoek ruim ge noeg is opgesteld om ook China erin te kunnen betrekken. „Eisenhower ziet dat de Britse leeuw, die nog kort geleden talrijke Aziatische en Afrikaanse volken vrees inboezemde, oud geworden is, verzwakt, en na zijn stem, nu in Egypte ook zijn staart heeft verloren. Om die leeuw, om het Brits-Franse im perialisme te vervangen dringt het Ame rikaanse imperialisme zich in het gebied van het Nabije en Midden-Oosten". Aldus heeft de Russische partijsecretaris Kroesj- tsjev, volgens het Russische persbureau Tass, zondag op een vergadering in Tasj- kent gezegd. Sprekend over de „Eisen hower-doctrine" zei Kroesjtsjev: „Er zijn al vee! van dergelijke doctrines tegen de Sovjet-Unie gericht. Maar al deze doctrines en voorspellingen faaiden. Eisenhower doet het voorkomen alsof de Sovjet-Unie het Nabije Oosten wil veroveren. De hele we reld weet echter dat het de Britse, Franse en Israëlische legers waren die tegen Egyp te optrokken. Het is waar dat de Verenigde Staten tot op zekere hoogte ook tegen deze agressie waren, maar het werd weldra dui delijk dat dit allerminst voortsproot uit de wens de vrijheid van de Arabische landen te consolideren." Waarschuwing Tass heeft de nieuwe politiek van Eisen hower ten aanzien van het Nabije Oosten veroordeeld en gezegd, dat deze „in strijd is met de beginselen en doelen van de UNO en een ernstige bedreiging van de vrede en veiligheid in het Nabije Oosten inhoudt". „In gezaghebbende Sovjet-krin gen gelooft men, dat het Amerikaanse pro gram voor het Nabije Oosten „ernstige ge volgen" zou kunnen hebben en dat alle verantwoordelijkheid hiervoor bij de Ame rikaanse regering berust. Eisenhowers pro gram wordt een „flagrante inmenging" in de aangelegenheden der Arabische landen genoemd. Geheime basis?' Volgens het Britse blad „Daily Mail" is de verlaten Romeinse stad Resafa in de Syrische woestijn gemaakt tot een geheime Sovjet-basis. In de kelders van de ruïnes JERUZALEM (Reuter/AFP). Het Is- realische kabinet heeft zich achter de po litiek van premier Ben Goerion geschaard om de Israëlische troepen niet verder uit het schiereiland Sinai terug te trekken, voordat afdoende waarborgen zijn ontvan gen voor cte vrijheid van scheepvaart in de Golf van Akaba. De Israëlische regering zal ook niet wij ken, indien de Amerikaanse regering eco nomische sancties tegen Israel zou willen toepassen, om het te dwingen tot een on voorwaardelijke terugtrekking zijner strijd krachten. Van welingelichte zijde wordt te Tel Aviv vernomen, dat de Amerikaanse regering terzake reeds druk heeft uitge oefend. De diplomatieke vertegenwoordigers van Israel in het buitenland en bij de UNO po gen meer dan een derde gedeelte van de UNO afgevaardigden op hun hand te krij gen. (Voor het afkondigen van economi sche sancties is een twee derde meerder heid nodig). Mevrouw Golda Meir, de Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, is naar New York vertrokken. Met het oog op het komende debat in de UNO-Assemblée over de kwestie van de terugtrekking der Israë lische troepen uit Sinai en de kuststrook van Gaza. Men verwacht dat mevrouw Meir de UNO er van in kennis zal stellen, dat Israel niet bereid is zich zonder offi ciële garanties uit Sjaram El Sjeik, aan de golf van Akaba en de zone van Gaza te rug te trekken. Een UNO-woordvoerder te Cairo heeft bekend gemaakt dat Israel donderdag vijf duizend Egyptische krijgsgevangenen zal terugzenden. Een woordvoerder van het Is- realische ministerie van Buitenlandse Za ken heeft officieel de Egyptische beschul diging tegengesproken dat de Israëlische strijdkrachten in het gebied van Gaza acht duizend Arabieren hebben terechtgesteld. Beschieting Een eenheid van de Israëlische marine, is in de Golf van Akaba door kustgeschut van Saoedi-Arabië bestookt, aldus heeft een Israëlische militaire woordvoerder meege deeld. De beschieting geschiedde vrijdag toen het schip zich in de oostelijke toegang tot de Golf van Akaba bevond tussen het eiland Tiran en de Soedi Arabische kust. Er werden geen treffers geplaatst. In de Is raëlische vlootbasis Eilath zijn twee fre gatten en een aantal torpedoboten en lan dingsvaartuigen gestationeerd. Volgens de voorlichtingsdienst van Saoedi-Arabië hebben kanons van Israëlische schepen het vuur geopend op de kustbatterijen van Saoedi-Arabië, die het vuur hebben be antwoord. De regering van Saoedi-Arabië, aldus meldt radio Cairo, heeft haar UNO- delegatie opgedragen deze kwestie aan hangig te maken. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft medegedeeld dat vier leden van een Jordaanse bende, die de Israëlische grens had overschreden, in een vuurge- vest zijn gedood en drie gevangen geno men. ligt oorlogstuig, dat via de havenstad Lata- kia uit het communistische blok is aange voerd. In de basis bevindt zich een sterke Russische zender, aldus ds „Daily Mail". Het blad meldt verder, dat er de afge lopen zes weken vier schepen met wapens zijn aangekomen. Aan boord van het laatste schip, dat op 6 januari arriveerde, bevon den zich twaalf straaljagers van het type Mig-17 en kanonnen, aldus de Daily Mail. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over twaalf is te Haarlem-Noord de vierentach- tigjarige heer W. Venema uit de Kritzin- gerstraat, terwyl hy bij de Kloosterstraat de Schoterweg overstak, vermoedelijk zon der te zien dat uit de richting stad een auto naderde, door deze auto aangereden. De heer Venema werd in bewusteloze toe stand naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo overgebracht, waar hy kort na aan komst is overleden. De heer J. A. ten Wolde uit Heemstede is Zaterdagmorgen omstreeks half acht dodelijk verongelukt op de provinciale weg van Haarlem naar Hilversum, halver wege Mijdrecht en V i n k e v e e n. De heer Ten Wolde was met zijn auto op weg naar de textielfabriek Ter Weeme in Neede, waarvan hij hoofdvertegenwoordiger was. Van de zijweg naar Wilnis kwam een zware vee-auto, waarvan de bestuurder geen voorrang verleende aan de heer Ten Wolde, die een botsing niet meer kon ver mijden. De Heemstedenaar overleed vrij wel onmiddellijk; zijn wagen werd deerlijk gehavend. Het stoffelijk overschot is over gebracht naar een rooms-katholiek ver zorgingshuis in Vinkeveen, vanwaar het vandaag naar Heemstede wordt vervoerd. De begrafenis heeft woensdagmiddag 16 januari om half twee op de algemene be graafplaats van Heemstede plaats. De heer Ten Wolde was een in Heemstede zeer geziene figuur. In de bezettingstijd ver zette hij veel illegaal werk - hij was een der topfiguren van de organisatie tot steun aan de gezinnen der zeevarenden en hij maakte deel uit van de Binnenlandse Strijdkrachten. Hij organiseerde na de be vrijding grote voedseltransporten. Hij was blokhoofd van de Bescherming Burgerbe volking, zoals hij dat ook vóór de oorlog van de Luchtbescherming was geweest. De dertienjarige jongen K. J. uit Arn- h. e m is zaterdagavond op het trottoir van de Sonsbeekweg gedood toen een bestel auto, die moest uitwijken voor een stil staande auto, slipte en de stoep opschoof waarbij de knaap bekneld werd tussen een hek en de auto. De bromfietser G. van V.teKromme- n i e is bij het station van zijn woonplaats door een militaire auto aangereden. In het r.-k. ziekenhuis te Zaandam is hij aan zijn verwondigen overleden. In het Canisius ziekenhuis te N ij m e- g e n is tengevolge van zware verwondin gen overleden de 19-jarige J. Kuipers uit Nijmegen, die vrijdag plotseling de Graaf- scheweg overstak. Hij werd door een auto aangereden en zwaar gewond. De 42-jarige motorrijder C. J. van H. uit Rotterdam, die vrijdagmorgen te VI aardingen met een bromfietser in botsing kwam, is zaterdagavond overleden. De bromfietser overleed ter plaatse van het ongeluk. In het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar is op 69-jarige leeftijd overleden de heer H. London uit Bergen, die op 3 januari aldaar was aangereden door een auto en ernstig werd gewond. In het Rode Kruis Ziekenhuis te Bever wijk is overleden de 50-jarige verzeke ringsagent S. Parck uit Alkmaar, die don derdagavond te Castricum zwaar ge wond werd bij een autobotsing. Zaterdagmiddag is de 84-jarige heer De Lussanet de la Soblonière te Blaricum bij het plotseling oversteken van de Torenlaan aldaar, door een personenauto aangereden en gewond. Een passerende militaire arts verleende de eerste geneeskundige hulp. Zaterdagavond is de heer De L. in het St. Jansziekenhuis te Laren aan de gevolgen van de aanrijding overleden. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 j reeds om het leven gekomen 41 personen, waarvan 9 kinderen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1