In komende nacht lichte vorst Ongeregeldheden gemeld uit Roemenië en Bulgarije Panda en de olie-maönaat Politie in botsing met betogende menigten De radio geeft dinsdag Garage Den Hout WEK DE GAL IN UW LEVER OP Wereldnieuws Ziekenhuis-uitrusting voor Boedapest Miljoen van Rockefeller- stichting beschikbaar Wqfiens nit A merika Joegoslavië dringt aan op nieuwe leveranties Tito's bezoek aan VS. een omstreden zaak De benoeming van een r.k. burgemeester in Den Haag Aanslag van oud-legionair op pensionhoudster Bijna blinde vrouw door haar dochter gered Kerkelijk Nieuws Examens Wethouder van IJzendijke in zijn boerderi j neergeschoten Lassers in staking op werf Wilton-Fijenoord Generaal-majoor Lefèvre de Montigny bevelhebber der landstrijdkrachten Hoofddirecteuren bij Holland-Amerika Lijn Bedrijfsleven schenkt half miljoen gulden voor TH TccU ió Uet zo Een jaar paar verder J MAANDAG 14 JANUARI IQ57 WENEN (United Press) Volgens zon dag te Wenen binnengekomen berichten zyn minstens 20 doden gevallen bü relle tjes tussen Roemenen en de Bulgaarse min derheid van de Roemeense provincie Do- broetsja. Deze botsingen vonden tussen 29 december en 3 januari plaats, aldus be richtten reizigers die zondag te Wenen aankwamen. Drie steden werden door de Roemeense geheime politie, die uit Boe karest was ontboden, gezuiverd. In Man- galia, Cernavoda en Rasova openden de agenten het vuur op de menigte. De botsingen onstonden bij demonstra ties, die betoogden tegen 't zenden van ge vangen genomen Hongaarse vrijheidsstrij ders naar concentratiekampen in Dobroet- sja. De Bulgaren trachtten de gevangenen te hulp te komen. De incidenten groeiden uit tot anti-communistische demonstraties. In Mangalia en Cernavoda werden de ge bouwen van de partij aangevallen. Daarop arriveerden de versterkingen uit Boekarest. Ten minste 20 demonstranten werden in straatgevechten in de drie ste den gedood. Gebouwen werden ten dele verwoest, ruiten ingeworpen. De provincie Dobroetsja ligt ten oosten van Boekarest tussen de Donau en de Zwarte Zee. Man galia is een haven dicht bij de Bulgaarse grens. Verzetsgroepen Griekse militaire waarnemers in het Grieks-Bulgaarse grensgebied hebben ver nomen, dat verzetsgroepen, die worden WENEN (Un. Press) De Rockefeller Stichting is van plan voor een waarde van een miljoen dollar aan uitrusting te schen ken aan de ziekenhuizen en klinieken van Boedapest. De voorzitter van de stichting, Dean Rusk, is zaterdag in Wenen teruggekeerd van een driedaags bezoek aan Boedapest, om na te gaan hoe daar geholpen kan wor den. Hij was vergezeld van enige mede werkers. De ziekenhuizen zitten daar wan hopig verlegen om uitrusting. De dokters vertelden dat zij in geen twintig jaar nieuw materiaal hebben ontvangen. Het plan is uitrusting als operatietafels en röntgenapparaten te sturen, in het alge meen materiaal, dat voor geen enkel ander doel gebruikt kan worden.. Ongeveer duizend Hongaarse vluchtelin gen, die in het Oostenrijkse kamp Siezen- heim verblijven, zijn betrokken geweest bij ongeregeldheden, zo is door de politie te Salzburg bericht. Er werden onderlinge ge vechten tussen Hongaren geleverd, toen het gerucht de ronde depd dat Joodse vluch telingen eerder een Amerikaans visum zou den krijgen dan andere Hongaren. De politie moest versterkingen naar het kamp laten komen en een niet nader ge noemd aantal vluchtelingen raakte bij de onlusten gewond. ADVERTENTIE Maak van uw regenjas een winterjas Inknoopvoering ƒ20.23.50, ƒ32.50 Voering gratis inzetten. Gen. Cronjéstr. 40-44, H'lcm, Tel. 15438 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.30 Viool en piano. 11.50 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Ham mondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen of platen. 13.20 Metropole orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Kamermuziek (Inter mezzo: Voordracht). 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De Dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Militaire Kapel; 18.00 Nieuws. 18.15 Piano spel. 18.30 Op u komt het aan, causerie. 18.40 Ballroom orkest. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Koorconcert. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.15 De Antwoordman. 22.30 Órgelconcours. 22.55 Ik geloof, dat23.00 Nieuws. 23.15 Koersen. 23.16 Act. en New York calling. 23.3523.55 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Licht baken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luis tert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.15 Voor de boeren. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Pianospel. 12.50 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Platen. 13.25 Idem. 14.00 Schoolradio. 14.00 Platen. 14.30 Voor de plat telandsvrouwen. 14.40 Gevarieerd program ma. 15.50 Platen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole orkest en solist. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken, cau serie. 19.30 Cabaret. 19.55 Platen. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 En Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen, causerie. 22.20 Brabants orkest. 22.45 Avondgebed en lith. kalender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Nieuwe, platen. TELEVISIE (AVRO) 20.30 Journ. en weerbericht. 20.45 Film premières. 21.05 Filmprogramma. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerber. 12.34 Platen. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Pla ten. 14,00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.00 Koersen. 16.02 Orgelspel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Ork.conc. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Voor de Vrouw. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nieuws. 22.11 Pianorecital. 22.55 23.00 Nieuws. geleid door een honderdtal officieren van het Bulgaarse leger, in het gebied van Stara Planina in Noord-West-Bulgarije, aldus Reuter te Athene. De groepen zou den worden geleid door een verzetsbe weging, in het leven geroepen door leden van de vroegere Bulgaarse boerenpartij. De Bulgaarse grenswachten zouden zijn versterkt, om het uitwijken van vluchte lingen naar Turkije te voorkomen. Van dezelfde zijde wordt vernomen dat ook de arbeiders van Dimitrovgrad, in Zuid-Oost-Bulgarije, tussen twee en vijf dezer in verzet zijn gekomen tegen de Bul gaarse communistische autoriteiten, waar bij zich botsingen met de politie hebben voorgedaan. Hierbij werden drie arbeiders gedood en twintig gewond. WASHINGTON. (Reuter en AFP). Joegoslavië heeft „herhaalde" verzoeken gedaan voor levering van Amerikaans militair materiaal, zo heeft een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken zaterdag in Washington be kend gemaakt. Het Amerikaanse congres heeft in juli de levering van Amerikaanse wapens aan Joegoslavië stopgezet. Vóór het verbod werden voornamelijk Sabre- straaljagers aan Joegoslavië geleverd. Het verbod betreft militaire leveranties voor een groot deel „Sabre"-straal- jagers ter waarde van ongeveer 130 miljoen gulden. De economische hulp ter waarde van ongeveer 55 miljoen gulden gaat echter normaal door. Volgens het Weense blad „Neuerkurier" zijn de Russen bezig de grens tussen Hon garije en Joegoslavië te versterken. In Joegoslavië wordt dit beschouwd als een herstel van het „IJzeren Gordijn" en niet als een gevaar voor de vrede in dit ge bied, aldus het blad. Een woordvoerder der Joegoslavische regering heeft volgens United Press mee gedeeld, dat Joegoslavië een lening ter waarde van twee miljoen dollar aan Hon garije heeft verstrekt ter stabilisatie van de toestand in het land. Joegoslavië kan niet afzien van de le veringsverplichtingen, die Hongarije nog heeft ten bedrage van 85 miljoen dollar, maar het heeft wel een aantal voorwaar den uit de Hongaars-Joegoslavische han delsovereenkomst verzacht. John McCormack, de leider van de democratische fractie in het Amerikaanse huis van afgevaardigden, heeft felle kri tiek geleverd op het voorgenomen bezoek van president Tito van Joegoslavië aan de Verenigde Staten. De fractieleider ver klaarde, dat het bezoek „een belediging voor het Amerikaanse volk" zou zijn en dat hierdoor de aanvaarding van het jaar lijkse program voor hulp aan het buiten land in gevaar wordt gebracht. Onlangs werd te Washington bekendge maakt, dat maarschalk Tito enige weken tevoren was uitgenodigd, maar dat de da tum voor het bezoek nog moest worden bepaald. Naar verluidt heeft Joegoslavië voorgesteld, dat Tito in April naar Wash ington komt. Drie predikanten, ds. A. J. de Jong, Ne derlands hervormd predikant te Scheve- ningen, ds. J. C. van Ravenszwaaij, chris telijk gereformeerd predikant te Scheve- ningen en ds. L. Lagerweij, Nederlands hervormd predikant te 's-Gravenhage hebben zaterdagavond in een stampvolle Nieuwe Kerk aan de Duinstraat te Sche- veningen een getuigenis afgelegd over de benoeming van een r.k. burgemeester in Den Haag, een getuigenis, die niet de per soon van de burgemeester betrof, doch „het verschijnsel van de toenemende ver- roomsing" „zoals een der predikanten zei, „een verschijnsel dat niet alleen de Haag se burgerij, maar het gehele Nederlandse volk raakt". Aan het einde van dit „uur der bezin ning" besloot men een telegram naar de minister van Binnenlandse Zaken te zen den met de volgende tekst: „De samen komst van protestanten in de Nieuwe Kerk te Scheveningen op zaterdag 12 ja nuari 1957 spreekt er haar ernstig leed wezen over uit, dat, zonder dat daarvoor genoegzame redenen zijn aan te wijzen, er in Den Haag voor het eerst sinds de re formatie een roomse burgemeester is be noemd". De 62-jarige bijna blinde pensionhoud ster mevr. J. Pot-Van Delft is zaterdag in haar pension aan de Marnixstraat te Am sterdam ontsnapt aan een overval, toen zü door een 44-jarige gast B. S. onverhoeds bü de keel werd gegrepen en door haaf 21-jarige dochter bijtijds kon worden red. De man, die enige maanden in het pension verbleef en die statenloos was om dat hij in het Vreemdelingenlegioen heeft gediend, heeft getracht de vrouw in zijn kamer te wurgen, nadat hij de kamer waarin de dochter sliep, op slot had ge daan. De invalide vrouw slaagde erin, luid keels de naam van haar dochter te roepen. Deze ontwaakte en rukte met alle kracht aan de deur, die gelukkig spoedig bezweek. De onverlaat liet de moeder los, toen het meisje de kamer binnen rende. Ze gelastte de man naar beneden te gaan en belde de politie op, die de man inrekende. Hij heeft op het bureau Raampoort van de Amster damse politie een volledige bekentenis af gelegd. Hij was reeds menigmaal wegens diefstal veroordeeld. Zijn verblijfsvergun ning, hem door de vreemdelingenpolitie verstrekt, was inmiddels verlopen. De da der heeft op het bureau verklaard, dat hij de overval had gepleegd, omdat hij geld nodig had. Hij zal vandaag voor de offi cier van Justitie worden geleid. De rijks politie gaat na, of er enig verband be staat tussen deze aanslag en de moord op de vrouw in Broek en Waterland en die aan de Oudezijdsachterburgwal in de hoofdstad. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Kockengen: J. van der Haar te Waddingxveen. Benoemd tot pred. van het diaconessen- huis te Leiden: ds. C. Petri, zendingspred. woonachtig te Katwijk aan Zee. Geref. Kerken Benoemd tot wetenschappelijk medewer ker van de Geref. Jeugdraad ds. J. Firet te Rotterdam-Charlois. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Heerenveen J. van Dijk te Schilwolde; te Buitenpost: H. de Vries, kand. te Hattem. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Deventer: W. H. Velema te Eindhoven; voor Zaandam: W. de Joode te Ede. UTRECHT: Dierenarts-examen: A. Jong bloed, Leeuwarden; P. H. M. Wijers. Aer- denhout; C. L. van Willenswaard, Zeist. ADVERTENTIE Doe de benzineprijsverhoging te niet d.m.v. RENAULT 4 of RENAULT Dauphine Beide tot 90 km per uur 1 op 17. Bij lagere snelheden nog lager verbruik. Prijzen v.a. 4190. ADVERTENTIE ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN - en u zult 's morgens kiplekker uit bed springen Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. Het bederft. U voelt u opgeblazen u raakt verstopt. Uw lichaam wordt vergiftigd.' u bent humeurig, voelt u naar en loom. De meeste laxeermiddelen zün slechts lap middelen. Neem CARTERS LEVERPILLETJES- onschadelijk, plantaardig en zacht - om de liter gal op te wekken, die uw lichaam dagelijks nodig heeft. U zult zich weer een ander mens voelen. Vraag Carters Leverpilletjes, f. 1.20 per flacon. Toestand slachtoffer critiek; door hem als dader genoemde man in arrest Zaterdagavond omstreeks 8 uur is de 40- jarige landbouwer C. J. Docns, wethouder van IJzendjjke in zün boerdery neerge schoten. De heer Docns, die in levens- gevaarlyke toestand in het ziekenhuis te Oostburg moest worden opgenomen, heeft nog als dader genoemd de 25-jarige Belg A. C, C. is dezelfde avond te ongeveer 11 uur in een café te IJzendijke gearres teerd door de rijkspolitie. Er bestaat reeds lang een pachtkwestie tussen C. en de wethouder, die van de stiefvader van C. zijn boerderij en 40 ha land heeft gepacht. Een derde gedeelte van dit land wilde de stiefvader van C. aan zijn stiefzoon geven, hetgeen na een be slissing van de kantonrechter ook is .ge schied. C. was hier niet mee tevreden en zou het gehele stuk land willen hebben. C., die in het Huis van Bewaring te Middel burg is opgesloten, heeft tot nu toe ontkend iets met de moordaanslag uitstaande te hebben. Het onderzoek is in handen van de officieren van Justitie te Middelburg, mrs. Andrea en Van der Bussen. Zaterdag hebben honderdvijfenzeventig lassers op de werf bij Wilton Fijenoord in verband met gerezen moeilijkheden het werk neergelegd. Aangezien ze zich, na onderhandelingen met de directie, niet te vreden gesteld voelden, namen ze collec tief ontslag, dat echter door de directie niet aanvaard werd. Deze beschouwt het conflict als een staking. Ook hedenochtend zijn de stakende lassers niet op het werk verschenen. Naar het ANP verneemt gaat het hier om een spontane actie, welke voornamelijk een gering verschil van be taling tussen de verschillende groepen ar beiders betreft. De leiding van de actie zou door de EVC overgenomen zijn. De drie grote vakbonden zullen slechts bemidde len, indien zij door de directie van „Wil ton-Fijenoord" uitgenodigd worden. Een depressie, die zaterdag boven Dene marken lag, is gisteren over Duitsland naar Italië getrokken. Tegelijkertijd ontwikkel de zich boven Scandinavië een krachtig gebied van hoge luchtdruk. Hierdoor ont stond boven een groot deel van West- en Midden-Eurpa een krachtige noordooste lijke luchtstroming, die gisteravond ook tot ons land doordrong. De gure noordooste lijke wind zal in de komende 24 uur gelei delijk koudere lucht aanvoeren. Morgen zal de wind afnemen en kunnen ook opklarin gen voorkomen. In de komende nacht zal lichte, hier en daar wellicht matige vorst optreden. Boven de Noordelijke IJszee is een actieve depressie aangekomen, die in Noord-Scandinavië weer luchtdrukdalin gen veroorzaakt. Het Scandinavische hoge- drukgebied zal zich hierdoor langzaam naar het zuiden verplaatsen en is derhalve niet stabiel. WEERRAPPORTEN 15 januari Zon op 8.44 uur, onder 17.00 uur. Maan op 16.33 uur, onder 7.38 uur. Maanstanden -16 jan. 7.21 uur volle maan. 22 jan. 22.48 uur laatste kwartier. 30 jan. 22.24 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 14 januari Hoog water: 1.43 en 14.04 uur. Laag water: 9.44 en 22.09 uur. Dinsdag 15 januari Hoog water: 2.37 en 14.57 uur. Laag water: 10.44 en 23.04 uur. (De temperatuur ts van M UI hedenmorgen 7 uur. de c neerslag van de laatste -a-i c. 24 uur.) .5 o p O 01 aS Stockholm zwaar bew. n -6 0 Oslo onbewolkt nno -12 0 Kopenhagen geheel bew. no _2 0 Aberdeen onbewolkt windst. -3 0,2 Dublin half bew. n 2 0 Londen geheel bew. no 2 0,5 Brussel geheel bew. no 2 2 Parijs geheel bew. nno 2 3 Bordeaux onbewolkt nw 2 0 Grenoble geheel bew. windst. -1 0,2 Nice licht bew. nnw 1 0 Berlijn geheel bew. no -2 1 Frankfort zwaar bew. no 2 2 München sneeuw ono -4 0,3 Zürich geheel bew. windst. -2 2 Genève geheel bew. windst. -1 0,6 Locarno onbewolkt windst. -5 0 Wenen nevel nno -1 1 Innsbruck sneeuw windst. -5 1 Rome regen nno 6 24 Amsterdam sneeuw no 1 1 Den Helder geheel bew. ono 2 2 Ypenburg geheel bew. no 2 1 Vlissingen geheel bew. no 2 5 Eelde geheel bew. ono 1 4 De Bilt motsneeuw no 1 3 Twente geheel bew. ono 1 4 Eindhoven geheel bew. no 2 4 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. nno 2 1 Benoeming fier 1 november Teneinde tegemoet te komen aan het bezwaar, dat generaal Hasselman door zijn werk in internationaal verband meer dan tot dusverre in beslag kan worden geno men, zal generaal-majoor G. J. Lefèvre de Montigny onder gelüktüdige benoeming tot luitenant-generaal, op 1 april worden be noemd tot plaatsvervangend chef van de Generale Staf, bevelhebber der landstrijd krachten. Het ligt in het voornemen, gene raal-majoor Lefèvre de Montigny per 1 no vember te benoemen tot chef van de Gene rale Staf, bevelhebber der landstrijdkrach ten. Zoals reeeds eerder werd medegedeeld, is generaal B. R. P. F. Hasselman met in gang van 1 januari 1957 opgetreden als voorzitter van het militaire comité van de NAVO. Het ligt in de bedoeling generaal Hasselman, die op verzoek van de regering bereid werd gevonden nog na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd in mi litaire dienst te blijven, op 1 november te ontheffen uit zijn functie van chef van de Generale Staf, tevens bevelhebber der landstrijdkrachten, en op 31 december uit die van voorzitter van het comité Verenigde Chefs van Staven. Gillis Johannis Lefèvre de Montigny is op 18 december 1901 in Amsterdam gebo ren. Hij ging in 1919 naar de K.M.A. in Breda. Van 1938 tot in de meidagen van 1940 was hij chef-staf van de vierde divisie en maakte als zodanig de strijd om de Grebbeberg mee. Van mei 1942 tot mei 1945 vertoefde hij in Duitse krijgsgevangen schap. Met ingang van 1 oktober 1953 werd hij verbonden aan het hoofdkwartier van de NAVO te Fontainebleau als waarnemend hoofd van de logistieke afdeling van de ge allieerde strijdkrachten in de centrale sec tor van Europa. Met ingang van dezelfde datum werd hij bevorderd tot generaal- majoor. Met ingang van 1 november werd hij benoemd tot eerste sous-chef van de generale staf. Aan de aandeelhoudersvergadering van de Holland-Amerika Lijn zal een voorstel tot wijziging der statuten worden voorge legd. Aanneming daarvan zal het mogelijk maken dat commissarissen ten hoogste twee directeuren tot hoofddirecteur kun nen benoemen. Na goedkeuring van deze statutenwijzi ging zijn commissarissen voornemens de tegenwoordige directeuren der vennoot schap, de heren W. H. de Monchy en W. N. H. van der Vorm, te benoemen tot hoofddirecteur. Tevens zullen commissaris sen aan de aandeelhouders voorstellen de heer P. C. van Houten., tot r i toe adjunct directeur, en de heren jhr. H. Reuchlin en mr. H. N. Dutilh, thans procuratiehouder der Holland-Amerika Lijnen, te benoemen tot directeur der vennootschap. De heren Van Houten en Dutilh zullen na hun, benoeming tot directeur respec- tiey.el.ijk belast, blijven, met de dagelijkse leiding der afdeling vrachlzaken en de af deling passage., at hu gnillala Aan de heer J. G. Heiser, thans procu ratiehouder, zal de titel van adjunt-direc- teur worden verleend. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft za terdagmiddag aan de Technische Hoge school te Delft een bedrag van een half miljoen gulden aangeboden, bestemd voor de inrichting van de aula, welke te zijner t\jd in de nieuwe Technische Hogeschool- wijk zal worden gebouwd. Nadat de conrector van de Technische Hogeschool, prof. dr. R. Kronig in de bij eenkomst, welke tot besluit van de Hoge- schooldagen in de Westerkerk was gehou den, zijn diësrede had uitgesproken, voerde dr. L. Neher, voorzitter van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, het woord. Mede uit naam van de Vereniging van Delftse Ingenieurs bood hij de Hogeschool het ge schenk aan, dat bijeen is gebracht door verscheidene bedrijven, instellingen en Delftse ingenieurs. De president-curator van de Technische Hogeschool, dr. C. L. van der Leeuw dankte voor het geschenk, dat hij zag als een symbool van de verbondenheid tussen het bedrijfsleven en de Technische Hoge school. De rector-magnificus, prof. dr. O. Bottema sloot zich bij dit dankwoord aan. 20. Panda was natuurlijk zeer veront waardigd! Daar hadden ze nu toch een mooie kans gehad om Graaf Isen Grim te vangen, en inplaats daarvan had Joris Goedbloed de agent opdracht gegeven om verder te rijden! Het was Panda nu wel duidelijk, dat Joris deze dolle rit in de politiewagen had bedacht met een heel ander doel dan het vangen van dieven en natuurlijk probeerde hij zijn ver ontwaardiging onder woorden te brengen. Helaas kon hij echter niets dan onver staanbare klanken uitstoten, aangezien Joris hem nog steeds bedachtzaam doch stevig de mond dichtdrukte. „Hubbubbba- beldabbbab!" was alles, wat hij uit kon brengen. „Wat is er nou weer met die jongen aan de hand?", informeerde de scherpzinnige politie-agent, wien dit ver dachte geluid niet ontgaan was. „Waar schijnlijk wordt de opwinding hem te machtig!", meende Joris. „Dit is ook niet ieders werk, brigadier! Het vergt stalen zenuwen, gelijk de mijne en de uwe - en ik begin me af te vragen„Hargrwabbbr- dab!", stiet Panda uit. „Ik begin me af te vragen", hervatte Joris onverstoorbaar, „of zijn jeugdig gemoed de sensatie dezer achtervolging wel naar behoren kan door staan. „Paedagogia hominem lupus est, zo als wij, ontwikkelden, elkander toevoegen wanneer wij de opvoedkunde bespreken! Wees zo goed te stoppen, brigadier, dan zal ik het ventje zien te kalmeren, terwijl gij voortjaagt achter de bandiet!" Aange zien de agent een beetje zenuwachtig werd van Panda's onverstoorbare keelklanken, xoas hij het met deze oplossing geheel eensen zo kwam het dan, dat hij even later alleen verder stoof, terwijl hij het tweetal aan de kant van de weg achter liet. „Welaan - dat treft dan aardig!", sprak Joris voldaan, terwijl hij zijn oog welgevallig liet rusten op het naambord, waarvoor zij waren terecht gekomen. Dit luidde namelijk: Malperlus. Overschot. Van januari tot september 1956 vestigden zich 10.817 immigranten in Zuid-Afrika. Daar staat tegenover dat in dezelfde periode 10.394 mensen zijn geëmigreerd. Synthetisch. De Italiaanse Nobelprijswin naar professor E. B. Chain heeft op een wetenschappelijke vergadering te Saar- brücken gezegd dat het binnenkort mogelijk zal zijn synthetische penicilline te vervaardigen. Zorgen. De gezondheidstoestand van de graaf Athlone baart zorgen, aldus meldt de Londense „Times". De 82-jarige Lord Athlone is gehuwd met prinses Alice, kleindochter van koningin Victoria en nicht van prinses Wilhelmina. Uitgewezen. Volgens de Tunesische voor lichtingsdienst is uit Tripolis gemeld dat Salah Ben Joessef, de grote tegen speler van de Tunesische premier Zour- guiba, tegen wie te Tunis een proces wegens ondermijning van de binnen landse veiligheid van de staat gaande is, uit Libië is uitgewezen. Vierde. West-Duitsland staat met het aan tal in gebruik zijnde televisie-apparaten op de vierde plaats na de Verenigde Staten, Canada en Groot-Brittannië. Op 1 januari waren er in West-Duitsland en West-Berlijn ruim 680.000 televisietoe stellen geregistreerd. Dwang. De Sovjet-Unie heeft bij Groot- Brittannië een protest ingediend tegen de „gedwongen vrijheidsberoving" in Engeland van een Russisch onderdaan, de scheepsarts Birjoekov, die tijdens het verblijf van zijn schip in een Britse haven op 22 december is verdwenen. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft daarop bekend gemaakt dat Birjoekov, op zijn yerzoek, politiek asiel is verleend. Schizofreen. Zestien gevangenen van de staatsgevangenis te Atlanta hebben zich als vrijwilliger opgegeven voor proeven met middelen ter bestrijding van schi zofrenie. Zij nemen eerst een middel in, waardoor de verschijnselen van deze ziekte worden opgewekt, daarna krijgen zij de nieuwe geneesmiddelen als tegen gif. De patiënten krijgen drie dollars (ongeveer tien gulden) per dag. Per maand wordt drie dagen op hun straf tijd in mindering gebracht. Afgesloten. Britse geniesoldaten hebben de afsluiting van ongeveer honderd wegen, die over de grens tussen Ulster en de Ierste republiek leiden, voltooid. De achttien wegen, die nog open zijn, wor den streng bewaakt. De politie heeft zaterdag in Noord-Ierland dertig per sonen geïnterneerd, die ervan werden verdacht deel uit te maken van het Ierse republikeinse leger. Ongeveer zeventig anderen mochten naar huis terugkeren. Hulp. Een zegsman van de Britse ambas sade te Washington heeft meegedeeld dat een mejuffrouw Constance Conant Smith uit New Orleans tien vaten huis brandolie gezonden heeft naar Guy's Hospital in Londen. Mejuffrouw Smith heeft in haar jeugd enige tijd in het ziekenhuis doorgebracht. Plastic. Het Westduitse ministerie van Defensie onderzoekt de mogelijkheid tanks van plastic te bouwen. Blijkens een toelichting op de begroting 1956 van het ministerie, wordt 2500 mark besteed aan experimenten met plastic ter ver vanging van de bepantsering. Deskundi gen menen dat met plastic gepantserde tanks minder kwetsbaar zouden zijn voor radio-activiteit. Ogenschouw. President Eisenhower maakt tot en met Dinsdag een rondreis door zes staten in het zuidwesten van de Ver-' enigde Staten, waar duizenden hectaren vruchtbaar bouwland tengevolge van droogte en zandstormen onbruikbaar zijn geworden. De president wordt ver gezeld door zijn ministers van Land bouw en Binnenlandse Zaken, Benson en Seaton. Geschenk. Een tweemotorige Iljoesjin-14, die de Russische regering aan president Soekarno van Indonesië heeft geschon ken, is zondag in Djakarta aangekomen, bestuurd door een Russische bemanning. Volgens radio-Moskou wordt het toestel over enkele dagen aan Soekarno over gedragen. Concurrentie. De Franse ingenieur Pierre Louis Marre heeft een mechanische werkster uitgevonden, die in korte tijd kan wassen, afwassen, groente schoon maken, vegen, boenen, schoenen poetsen en ruiten zemen. Hij heeft zijn vinding „marobo" genoemd. De motor, waaraan allerlei werktuigen naar keuze kunnen worden gekoppeld, loopt voor een dub beltje per uur. V. TOEN DE abt Dionysius, die zichzelf uit bescheidenheid de naam Exiguüs, d.i. „de geringe" had gegeven, in de 6de eeuw van onze jaartelling had berekend, dat de ge boorte van Christus 532 jaar geleden had plaats gevonden, was de Christelijke tijd rekening een feit geworden. Als aanvangs punt hiervan gold het jaar 1 van onze jaartelling, een jaartal waar mee men eeuwenlang genoe gen heeft genomen. Latere onderzoekingen heb ben echter gerechtvaardigde twijfel doen opkomen aan de juistheid van dit jaartal. On aanvechtbare gegevens hebben immers aangetoond, dat Hero des (de Grote) gestorven is in het jaar dat thans als 4 v. Chr. wordt aangeduid. De geboorte van Jezus viel echter „in de dagen van koning Herodes" (Matth. 2:1), zodat we het begin van onze jaartelling minstens 4 jaren vroeger moeten stellen dan Dionysius heeft berekend. Maar ook het jaar 4 kan niet geheel juist zijn. Immers, toen koning Herodes bevel gaf tot de kindermoord in Bethlehem, gold dit bevel voor „al de jongens van twee jaar oud en daar beneden" zulks „in over eenstemming met de tijd die hij bij de wijzen had uitgevorst" (Matth. 216). Met andere woorden, Herodes had met behulp van magiërs of astrologen nagegaan hoe lang geleden de geboorte te Bethlehem had plaats gevonden, waarbij als uiterste grens twee jaren waren aangenomen. Hoe oud Jezus was op het moment dat het bevel tot de kindermoord werd gegeven, is niet bekend, maar het lijkt toch niet onwaar schijnlijk, te veronderstellen dat hij ouder dan 1 jaar was. Vervolgens vluchtte het gezin naar Egypte, waar tenslotte de engel des Heren in de droom aan Jozef verscheen en hem verkondigde dat „zij, die het kind naar het leven stonden, zijn gestorven". Dat was het moment van Herodes' dood, t.w. begin april 4 v. Chr. Jezus zal toen minstens 2 jaar oud zijn geweest, maar wellicht ook wat ouder. Alles draait hier om de vraag, hoeveel jaren vóór zijn dood Herodes het bevel tot de kindermoord uitvaardigde. Nauwkeurige ge schiedkundige gegevens zijn hiervan niet aanwezig. Wel maakt de Romeinse schrij ver Macrobius omstreeks 400 n. Chr. zijdelings melding van de kindermoord door allerlei iv et ensw aardigheden op te halen uit het leven van keizer Augustus, die destijds van Herodes had gezegd, dat hij alle kinderen tot de leeftijd van twee jaar had laten ombrengen; maar een jaartal wordt hier niet gegeven. Hoe het ook zij, omdat Herodes in 4 v. Chr. stierf en Jezus toen naar alle waar schijnlijkheid ongeveer 2 a 3 jaar zal zijn geweest, moet de aanvang van onze tijd rekening dus ongeveer in het jaar 6 of 7 v. Chr. beginnen. Dat klinkt wat tegen strijdig, maar de oorzaak hiervan ligt niet bij ons, maar bij Dionysius, die in de moei lijke tijdrekening een fout heeft gemaakt en zich misrekend heeft. De fout zelf doet natuurlijk weinig terzake, xvant het be langrijkste is, dat de bescheiden abt ons aan een vast chronologisch punt heeft ge holpen. Maar eigenlijk is het nu 1963 oj 1964, en dat wilden we slechts betogen. Weet u overigens, dat een seconde tijds verschil een afstandsverschil van 463 m kan betekenen? Daarover morgen. (Nadruk verboden) II rémion

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2