„Titan" snelt in monding Groningse „Tiny Humber te hulp Nederlands Ballet in Haarlem Tegen felle noordooster storm in Aanvaring in N oordzeekanaal <~Pracitótoel In volgend seizoen weer cabaret "Brieven aan de redactie 5* Nieuwe UNO-postzegel H ÜNlT¥b NATlOïtfV^ A.N.A.B. zegt c.a.o. voor landbouwbedrijf op Proefvaart „Statendam" Dr. J. Meyer opende de Bilderdijk-expositie Toneelclub Nederlandse Reisvereniging op dreef Promoties Haarlems gemeentepersoneel Burgerlijke Stand van Haarlem UIT STAD EN STREEK Binnenkort uitzending Haarlemse afdeling Minjon Hoktentoonstelling „De Luchtbode" MAANDAG 14 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Van een speciale verslaggever) ALLE BERGINGSSLEEPBOTEN langs de Nederlandse kust hebben zondag de stations moeten verlaten om verschillende schepen op de Noordzee, die in het stormweer in nood waren gekomen, te hulp te snellen. De Franse „Jean Bart", de Belgische „Scaldis", de „Maas" van Hoek van Holland en öe „Titan" van Bureau Wijsmuller te IJmuiaen gingen zondag morgen al naar zee toen melding binnenkwam van de stranding van het 7247 ton grote Liberiaanse liberty-schip „Cormorant" op drie mijl ten zuid-westen van het Shipwashlichtschip bij Harwich. Toen het schip omstreeks twaalf uur vlot kwam, kreeg de IJmuidense „Titan", die onder bevel van kapitein A. Broek stond, opdracht om koers te verleggen en naar de Humber- mond aan de Engelse oostkust te varen. Daar, op de Haile- sands, was de Groningse kustvaarder „Tiny" gestrand. De kapitein sloot in de middag een contract op Lloyds Open Form met de „Titan". Inmiddels was ook de sleepboot „Holland" van Terschelling in actie gekomen, die zich naar de Duitse kust vaarder „Agricola" spoedde, welk schip met machineschade in de noodooster storm op de Noordzee ronddreef. Tenslotte schoot de Duitse zeesleper „Seefalcke" in de avond het Pana mese stoomschip „Somalegra", dat om dringende assistentie had geseind, bij Borkum te hulp. De 496 ton grote „Tiny", die vrijdag en zaterdag in Huil 172 ton stukgoederen voor Malmö in Zweden had geladen, was in de nacht van. zaterdag op zondag in de monding van de Humber. Het weer was slecht; er stond een noord-wester storm. Op het moment dat de Hailsands werden gepasseerd, moet een order verkeerd zijn verstaan, want in plaats van noord-oost werd richting zuid-oost gevaren en strand de de „Tiny", die in 1953 werd gebouwd, op een van de vele zandbanken. Het was korte tijd na hoogwater, zodat de coaster iet veel kans maakte op eigen kracht vlot te komen. Kapitein J. A. Smit dacht er an ders over. Hij had er nog wel vertrouwen in, meldde hij zijn reder, de heer J. de Vries te Groningen. Een Britse sleper en een scheepje van de Britse kustwacht wa ren in de vroege ochtend in de buurt van de „Tiny" gekomen, maar kapitein Smit wilde eerst het hoogwater van zondagmid dag afwachten, eer hij om asr'stentie vroeg. Met de andere negen opvarenden dacht hij er niet over om van boord te gaan, al was het slecht op deze plaats. De heer Smit vertelde, dat de wind was ge draaid en nu uit het noordoosten met kracht 7 tot 8 op het achterschip van de ,.Tiny" stond. Ankers had de bemanning niet kunnen uitbrengen de stranding verliep te snel. Water was nog niet in het schip doorgedrongen, zodat er blijkbaar geen lekkage was. De pogingen van de „Tiny" om '«^mid dags vlot te komen faalden. De kustvaar der bleef vastzitten en na overleg mét de reder, besloot kapitein Smit de assisten tie van de „Titan" te aanvaarden. Op Lloyds Open Form zou de IJmuidense sle per trachten de „Tiny" weer in het vaar water terug te brengen. Halve mijl op bank In de loop van vannacht is de Titan bij de Tiny aangekomen, maar slaagde er niet in vast te maken, omdat de sleper de coas ter niet kon bereiken; de Tiny zit hoog op een bank. Vanmorgen omstreeks elf uur was men bezig met het overbrengen van een lijn met behulp van een vlot. Van de Tiny af wil men proberen het vlot met een dreg naar zich toe te trekken. Uit IJmuiden zijn de walkapitein van bureau Wijsmuller de heer M. de Koe en de heer F. Jonkman, chef van de techni sche dienst naar Engeland vertrokken om te adviseren bij de berging. „Holland" naar Duitser Terwijl de sleepboten „Maas", „Scaldis" en „Jean Bart" na een vergeefse uitreis naar de Liberiaan „Cormorant" bij Har wich in de thuishavens waren terugge keerd, maakte de bemanning van de sleep boot „Holland" op West Terschelling zich klaar om naar zee te gaan. De Duitse kust vaarder „Agricola" (495 ton) had sleepboot- assistentie nodig. De sleepboot bereikte de „Agricola" te gen negen uur in de avond. De positie van het scheepje was toen 53.20 noorder breedte en 3.53 oosterlengte, dit is ten oos ten van het Zwarte bankje, op ongeveer 45 mijl ten westen van Terschelling. De kust vaarder, die eigendom is van de Washbay Linie G.M.B.H. te Hamburg, had al een anker verspeeld en dreef nu rond met een mankement aan de motor. „Storing aan de koelwaterpomp", aldus de kapitein. De ■.Holland" maakte de „Agricola" vast en De posterijen van de UNO zullen op 28 januari twee nieuwe postzegels uit geven in de waarden 3 dollar cent (blaiLw) en 8 dollar cent (rood). De zegels, die ontworpen zijn door de Canadees A. Pollock, zijn gewijd aan de W.M.O., de Wereld Meteorologische Organisatie van de UNO. De beeltenis toont een weerballon in de vorm van een aardbol met de initialen van de organisatie. was vannacht met het in 1943 gebouwde schip onderweg naar Cuxhaven. Veertien man gered Op acht mijl ten oosten van Noss-head bü Wick in noord-Schotland kwam het 1130 ton metende Britse vrachtschip „Sound Fisher" zondagmorgen in ernstige moeilijkheden. Het schip maakte grote slagzij over bakboord. De kapitein meldde dat zijn schip groot gevaar liep om te slaan en dat onmiddellijke hulp gewenst was. De.trawler „Dulciebelle" was als eerste bij de „Sound Fisher" en slaagde er in zes man aan boord te nemen. Acht man wa ren toen nog op het met slagzij ronddrij vende schip. Drie andere schepen, waar onder de reddingboot van Wiek, waagden zich enige keren langszij de „Sound Fisher" Zij slaagden er tijdens zeer slech te weersomstandigheden in ook de andere opvarenden te redden. Wijsmullers sleepboot „Titan", die na een reis van zeventien uur tegen een noordooster storm en een hoge zee in, vannacht bij de „Tiny" aankwam. Het Zweedse schip „Brofjord" (2179 ton) heeft gisteravond noodseinen gezien van een onbekend schip op anderhalve mijl van het lichtschip Kiel. Het schip is ge zonken. De bemanning kon worden gered. De 1450 ton grote Costaricaanse „Pireo" kreeg zaterdagnacht bij Texel moeilijk heden, toen de deklast ging werken en het schip slagzij begon te maken. Van Den Helder ging de reddingboot „Prins Hen drik" met een loods aan boord naar zee. De reddingboot loodste de „Pireo" naar Den Helder, waarna sleepboten van de Koninklijke Marine het schip de haven i hebben binnengebracht. Verhoging van lonen en vakantie' toeslag en invoering iverk- klassifikatie verlangd Het hoofdbestuur van de Algemene Ne derlandse Ararische Bedrijfsbond heeft hedenmorgen besloten alle collectieve ar beidsovereenkomsten, die voor het land bouwbedrijf gelden en die ieder jaar op nieuw per 1 mei worden vastgesteld, op te zeggen. Geen nieuwe contraeten zullen worden aangegaan alvorens de eisen ten aanzien van de lonen, de vakantietoeslag en de invoering van de werkklassificatie zijn ingewilligd. Deze eisen komen neer op een onmiddellijke verhoging van de land- arbeiderslonen met drie percent, en een verhoging van de vakantietoeslag met twee lercent per 1 januari van dit jaar. De werk klassificatie zal per 1 mei moeten worden ingevoerd. Het hoofdtoestuur van de A.N.A.B., bij welke organisatie ruim 42.000 werknemers zijn aangesloten, verklaart met teleurstel ling kennis genomen te hebben van de be sprekingen die de laatste maanden in het bestuur van het Landbouwschap zijn ge voerd met betrekking tot de voorstellen tot invoering van een tweede loonsverhoging van drie percent en de verhoging van de vavcantietoeslag met twee percent, die de vertegenwoordigers van de A.N.A.B. in dat college hebben gedaan, welke voorstellen met grote meerderheid werden verworpen. Gemeend; wordt dat niet langer kan wor den berust in de situatie die de dbor de af wijzende houding van de werkgeversorga nisaties in de landbouw hierbij gesteund door de R.K. en de Chr. Landarbeiders- bond is ontstaan. De bedrijfsbond is er over teleurgesteld dat deze bonden zijn te ruggekomen van hun eerder ingenomen standpunt. In een brief aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid wordt het stand punt van de organisatie uiteengezet. Ver zocht wordt te bewerkstelligen dat alsnog die gewenste loonsverhoging en de verho ging van de vakantietoeslag kunnen wor den ingevoerd. De minister van Landbouw, het college van rijksbemiddelaars en het Landbouwschap zijn van het standpunt van de A.N.A.B. in kennis gesteld. Omstreeks half elf vanmorgen is de Sta tendam de Nieuwe Waterweg uitgevaren voor een nieuwe technische proefvaart. Tot 31 januari wordt in „Het Huis Van Looy" aan de Kleine Houtweg in Haarlem een tentoonstelling gehouden, gewijd aan Willem Bilderdijk ter herdenking van het feit, dat deze dichter tweehonderd jaar geleden in Amsterdam werd geboren. Oor spronkelijk zou deze expositie van hand schriften, boeken, portretten en gebruiks voorwerpen in 1956 worden gehouden de dichter zag op 7 september 1756 het levens licht. Maar daar het museumprogramma reeds was vastgesteld, moest de tentoon stelling naar een later tijdstip worden verschoven. Dr. J. Meyer, de Haarlemse Ieraar die een dissertatie aan Willem Bil derdijk heeft gewijd, heeft zaterdagavond de expositie met een korte, gloedrijke in leiding onder de titel „Heer van Teister- bant zonder toga" geopend. Het tentoongestelde is voor het grootste deel aan het Bilderdijkmuseum te Am sterdam ontleend. Uit het overvloedige materiaal, dat de dichter heeft nagelaten, hebben de samenstellers een bescheiden keuze moeten doen, zodat een grote hoe veelheid stukken uit de diverse verzame lingen niet konden worden geëxposeerd. Ondanks deze beperktheid krijgt de bezoe ker echter een goed beeld van de mens en dichter Bilderdijk, van wie Gerard Brom zei, dat hij „het schijnbaar kinderachtig christendom over de revolutiestroom dorst heenbeuren". Het geëxposeerde bestaat onder meer uit de voorwerpen, die de dichter in zijn leven hebben omringd: een gouden zegelring met familiewapen, een snuifdoos, de ziekenstoel, de schrijf cassette en een schrijfkoffertje, een zijden lamp beschilderd door K. W. Bilderdijk— Schweichhardt. Voorts Bilderdijks horos coop, door hem zelf berekend, en afbeel dingen van zijn geboortehuis aan de Wes- termarkt in Amsterdam en van zijn sterf huis aan de Grote Markt te Haarlem. Tot de stukken, die op de jeugd- en studen tenjaren betrekking hebben, behoren on der andere een uittreksel uit het doopre gister van de Westerkerk, gedenkpennin gen, gelegenheidsverzen, aantekeningen, op colleges gemaakt, Bilderdijks proef schrift en de doctorsbul. Ook is aandacht besteed aan de periode, waarin de dichter in ballingschap leefde. Enigee rebusbrie- ven, verzonden aan zijn schoonzuster, zijn er te lezen, alsmede het handschrift van het gedicht „Gebed", daterend, uit 1796 en tevens zijn er afbeeldingen te zien van een aantal toegewijde leerlingen. Tot de stukken, die op de laatste levensjaren en de dood van de dichter betrekking heb ben, behoren een uittreksel uit het regis ter van overlijden van de stad Haarlem, alsmede Bilderdijks testament van 12 juli 1827 en een dodenmasker. In uitspraken van de dichter zelf wor den zijn eenzelvigheid, verlegenheid, trots, vervolgingswaan en onderdanigheid aan God gekenschetst. Alvorens dr. J. Meyer de tentoonstelling opende, sprak de heer D. J. A. Geluk, wet houder van Kunstzaken, een welkomst woord, in het bijzonder tot professor dr. W. J. H. Caron, voorzitter van het werk comité, dat de expositie heeft voorbereid, en diens echtgenote. Dr. Meyer begon zijn korte inleiding met op te merken, dat nog steeds wetenschapsmensen zich met de persoon van de dichter Willem Bilderdijk bezighouden. In de officiële geschiedschrij ving, aldus de inleider, is het beeld van Bilderdijk steriel en star geworden. De nagedachtenis van deze dichter behoeft echter niet dood te zijn. Men dient deze figuur uit de vaderlandse letterkunde niet te zien als een man van feiten, doch als een non-conformist. Om Bilderdijk te be grijpen, zal men de moed dienen op te brengen, hem te zien als een revolutionair, die in strijd met zijn tijd heeft geleefd, als een man, die zijn leven lang tegen de men sen heeft gevochten. Bilderdijk, aldus dr. Meyer, heeft de wetenschap van zijn tijd nieuwe impulsen gegeven en de allerbes- ten hebben hem gevolgd. Ten slotte hield de inleider zijn gehoor voor: wat gij leest of denkt over Bilderdijk, het moet afge stemd zijn op deze norm: de moed hebben hem te volgen in de strijd tegen alles zon der wetenschap en zonder de biografen. Het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell heeft dit weekeinde drie voorstellingen in de Haarlemse Schouw burg gegeven. Het tot vertoning gebrachte is al bij diverse gelegenheden in deze ko lommen besproken, na de respectievelijke premières. Op elk der beide avonden werd een voor Haarlem nieuw werk vertoond: het prachtige „Concerto Barocco" van Ba- lanchine op het Dubbelconcert van Bach (met Milly Emmer naast Marianne Hila- rides ditkeer) op zaterdag en. „Sphèpe" van de leidster van het gezelschap op mu ziek van Henk Badings in een goede uitvoering op zondag. Dit waren tevens de hoogtepunten van de programma's, die elk ook een zogenaamd experimenteel bal let bevatten, namelijk „Portrait d'un maudit" van Peter van Dijk (sterdanser van de Parijse Opera) op muziek van Frank Martin en „Le Cercle" van Maurice Béjart, ditmaal met Aart Verstegen in de voornaamste rol. Marianne Hilarides en Linda Manez be wezen haar grote kwaliteiten als eerste solisten van de groep. De laatstgenoemde was zaterdagavond briljant in de pas-de- trois uit de eerste akte van „Het Zwanen- meer" op muziek van Tsjaikolsky, waarin trouwens ook Janine van Thor zich onder scheidde. Van Marianne Hilarides kan men nog steeds niet zeggen, dat zij vol doende beseft in een duet op te treden. Maar haar prachtige lijnen in de arabes- Met een blijspel van Dearsly Na afloop van de opvoering van A. P. Dearsly's bekende blijspel „Vogel, vlieg de wereld in", die zaterdag door de to neelclub van de Haarlemse afdeling van de Nederlandse Reisvereniging in hotel „De Leeuwerik" werd gegeven, werd de regisseuse, mevrouw A. Dreijer-Bouman, gecomplimenteerd door de voorzitter. De 'voorstelling stond inderdaad op een zeer behoorlijk peil, waarmee de club onder de Haarlemse amateurverenigingen stellig een bevredigende positie heeft kunnen inne men. Ook was men bijzonder gelukkig ge weest met de keuze van deze aantrekke lijke Engelse comedie, welke overigens in Haarlem al zo dikwijls voor het voetlicht werd gebracht en dientengevolge in ons blad besproken, dat het overbodig moet worden geacht de inhoud hiervan nog maals weer te geven. Men zal zich wellicht herinneren, dat het de beurtelings komi sche en licht-dramatische wederwaardig heden van de familie Hapgood betreft, waarvan het vrouwelijk hoofd volgens haar eigen dochter „een specialiste is in het moeder zijn, op welk punt zij als een genie moet worden beschouwd. Maar ge nieën zijn nu eenmaal een tikje idioot". In dit- oordeel ligt de gehele intrige opgeslo ten, welke door het uitvoei-end ensemble met een prettige vaart voor het voetlicht werd gebracht. De regisseuse had hiervoor met een op merkelijke kennis van zaken een logische mise en scène opgebouwd, waarbij de amusante situaties tot in de finesses wer den uitgespeeld. Hiervan waren talrijke geestige tafereeltjes het verblijdende ge volg, die in de volle zaal telkens met en thousiaste reacties werden begroet. Dit grote succes moet in de eerste plaats wor den toegeschreven aan de manier, waarop de vier belangrijkste rollen in dit stuk waren- vertolkt. Dit waren de flegmatiek-humoristische pater familias van- R. de Boer, de overbe- zorgde moeder van mevr. A. Dreijer-Bou man - die dus behalve de regie ook nog een knap gespeelde rol voor haar rekening nam het bijzonder amusante enfant- terrible Myra van Gerri Volkers en ten slotte de uitstekend gespeelde onhandig verliefde Sproet, door P. Böhm. Behalve de met een beschaafde rust gespeelde Phyllis van Jos Hekket-de Ridder werden de ove rige kinderen iets minder vlot en los uit gebeeld, maar dit kon het succes van de voorstelling al niet meer verminderen. ques en haar pittige accentuering ontlok ten terecht in de zaal een van bewonde ring getuigend applaus. Jaap Flier vormt nog steeds onder de Nederlandse dansers een klasse apart. Een afzonderlijk woord van hulde voor het aandeel van het corps de ballet in de vertolking van „Concerto Barocco" mag zeker niet ontbreken. De voorstelling van zondagavond werd ook bijgewoond door David Lichine, de wereldberoemde cho reograaf,. die thans .in Den Haag vertoeft om met het Nederlands Ballet onder méér zijn „Graduation Ball" en „La Creation" in te studeren. D. K. Willy de la Bye en Jaap Flier, de beide solisten in „Sphère" van Sonia Gaskell op muziek van Badings. De afdeling personeelszaken van de Haarlem se gemeentesecretarie is dit jaar heel wat snel ler gereed gekomen dan in 1956 met het afdoen trokkenen nog voor nieuwjaar konden worden van de promotievoorstellen. Zo snel, dat de be- ingelicht. Nu waren er deze keer ook heel wat minder bevorderingen te regelen dan een jaar tevoren, toen bijzondere omstandigheden een hausse aan bevorderingen veroorzaakten. Toch zijn er ook thans nog heel wat gelukkigen, voor al in de technische sector. Hieronder laten we de belangrijkste mutaties volgen. Bij Bouw- en Woningtoezicht worden de heren P. Groenewoud en J. Helmond van tech nisch ambtenaar I bevorderd tot technisch hoofdambtenaar. De heer H. Schadenberg klimt van laatstgenoemde rang tot technisch hoofd ambtenaar A. Bij het G.E.B. is de administratief hoofdambtenaar A. C. Spierdijk bevorderd tot bedrijfsadministrateur en de heer J. Verheem van administratief ambtenaar A I tot admini stratief hoofdambtenaar. De heren P. E. Turé, H. de Nie en F. M. A. van Schaik verwisselen de A achter technisch hoofdambtenaar in een B. De heer B. Z. Veeneberg wordt van technisch ambtenaar I technisch hoofdambtenaar, terwijl de heer J. F. Leithuijser een A mag toevoegen aan zijn rang van technischt hoofdambtenaar. Bij Hout en Plantsoenen is de administratief hoofdambtenaar A. G. Veldkamp bevorderd tot bedrijfsadministrateur. hetgeen ook het geval is met de heer K. de Graaf van het Bureau Licha melijke opvoeding, sport en jeugd. Bij de In- eassidienst. krijgt de heer T. Reinink een A ach ter zijn administratief hoofdambtenaarschap. Op het kantoor van de gemeente-ontvanger is de heer A. Sandtke van hoofdcommies tot referen daris bevorderd. Bij het bedrijf van Openbare Werken is ir. P. J. Bouman van het bouwbu reau opgeklommen van ingenieur I tot hoofd ingenieur, terwijl ir. K. Haasnoot van de afde ling Stadsontwikkeling thans ingenieur I is. Een hele reeks technisch ambtenaren I zijn tot tech nisch hoofdambtenaar bevorderd: de heren H. I. van Es. P. Jongens, W. P. Nijman, J. Visarius, C. F. Zwagerman, L. Th. J. Mulder en C. Rol. Bij de Gemeentereiniging volgt voortaan een A achter het technisch hoofdambtenaarschap van de heer G. Bijster, terwijl de heer A. Dekker van technisch ambtenaar I technisch hoofdamb tenaar is geworden. De heer H. R. Aalderink van het Slachthuis is met zijn collega P. G. de Vries bevorderd van technisch hoofdambtenaar A, welke letter ook wordt toegevoegd aan de rang van de bedrijfsadministrateur B. Weber. Bij de dienst van Sociale Zaken worden drie administratief ambtenaren A I nu administratief hoofdambtenaar: mejuffrouw G. J. F. van Esch, mejuffrouw G. Maarschalk en de heer J. de Smalen. Bij het Waterbedrijf wordt de heer J. J. C. Emails van bedrijfsadministrateur bedrijfs administrateur A, welke letter nu ook de tech nisch hoofdambtenaar N. Blokdijk en de admi nistratief hoofdambtenaar H. Drupsteen voeren. Op de eerste afdeling van de gemeentesecre tarie promoveerde de heer A. F. M. Kiphardt van commies A tot hoofdcommies, evenals de heer G. G. Doornbos op de tweede. De heer J. van Veller werd op de derde afdelin van ad junct-commies I referendaris en de heren EL Monne en W. J. Akkerman gingen van adjunct accountant II naar I. Op de vierde afdeling gin gen de hoofdcommiezen J. Merks (A) en N. H. Duinkerken over naar de rang der referendaris sen, terwijl de heren G. F. van Cranenburgh en J. C. Boutellier van commies A tot hoofdcom mies werden bevorderd, hetgeen ook het geval is met de comimes P. M. A. Adriaanse. De heer P. van der Pot krijgt een A achter zijn commies. Op de vijfde afdeling is de heer D. West van hoofdcommies tot hoofdcommies A bevorderd, de heer L. A. Meijer van comimes A hoofdcom mies. De heer J. Egmond van de zesde afdeling maakt dezelfde promotie als de heer West. Op de achtste afdeling tenslotte zijn de heren A. J. M. van Emmerik en J. J. Loerakker van een A voorzien achter hun rang van referendaris, het geen ook het geval is met de hoofdcommies F. H. van der Velde. GETROUWD, 12 jan.: W. van Delden en A. Paap. BEVALLEN van een Zoon, 12 jan.: H. M. FensRuijzenaars; H. WeltevredenVan Gelder. BEVALLEN van een Dochter, 11 jan.: II. de Vrles—Iieijdcsl,"L. KleinTiggelmani r - OVERLEDEN,10 j an.: rL. Seket-r-Heijroan 74 j., Lorent'zkade; 11 'jan.': A. Bottelier, '89 j., de Clercqstraat; F. M. LakSchaap, 60 jaar, Paul Krugerstraat; M. CramerVermeulen, 84 j., Junoplantsoen; T. J. NoorloosSpaan, 84 j„ Vrouweheksüraat. 0/5 de Nieuws in het kort Partij van de Arbeid, Bloemendaal. Op dinsdagavond 15 januari zal de Partij van de Arbeid, afdeling Bloemendaal, in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan haar jaar vergadering houden. De agenda vermeldt onder meer een bestuursverkiezing, aange zien de heer C. Schulz zich niet meer her kiesbaar stelt. Voor de groep Overveen is de heer Konz niet meer herkiesbaar; het be stuur stelt voor mejuffrouw C. Bal in zijn plaats te benoemen. Na het huishoudelijk gedeelte zal de heer G. J. N. M. Ruygers, lid van de Tweede Kamer, spreken over: „De Suezkanaalkwestie en het standpunt van de P.v.d.A. daarin". Aanrijding. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf is een 49-jarige fietster op de Scho- terweg te Haarlem aangereden door een haar achteropkomende bromfietser, toen zij linksaf de Kloosterstraat wilde inrijden. Tengevolge van de botsing kwamen beiden te vallen. De bromfietser kwam er zonder letsel af, maar de wielrijdster moest met een hersenschudding in het Grote Gasthuis wor den opgenomen. Oosterkerkkoor. In de onlangs gehou den ledenvergadering van het Oosterkerk koor zijn als nieuwe bestuursleden gekozen: mevrouw R. Feijth—Beugeling en de heer H. Buser. Het bestuur is nu als volgt gevormd: A. H. Wildschut, eerste voorzitter, A. L. Dy- serinckstraat 79; H. Buser, tweede voorzitter, Dr. Schaepmanstraat 118 r; F. A. Kaan, eerste secretaris, A. C. Krusemanstraat 69; G. Meijer, tweede secretaris, Oostvest 6 zw.; L. Haasnoot, eerste penningmeester, Oltman- straat 17; mevrouw R. FeijthBeugeling, penningmeesteres, Vosmaerstraat 15; mevr, A. PruisHessels, muziekcommissaris, Sara- cenenstraat 29. Moderne Bouwtechniek. Professor ir. H. T. Zwiers zal op '6 en 23 januari in café- restaurant Brinkmann in Haarlem voor de kring „Haarlem" van de Maatshappij tot Be vordering der Bouwkunst van de Bond van Nederlandse Architecten een lezing houden over het onderwerp: „Enkele grepen uit de moderne bouwtechniek". De Haarlemse afdeling van Minjon heeft een dezer dagen een bandopname gemaakt van de jeugdige poppenspeler Ruurd San- nes uit Vogelenzang. De programmaleiding in Hilversum heeft besloten het Haarlem se programma, dat over het marionetten spel handelt, over enige tijd uit te zenden. Ruurd Sannes heeft een uitnodiging ont vangen om 8 februari naar Hilversum te komen, waar hij zal optreden voor de kin deren van het kinderkoor „Jacob Hamel" en waar tevens een definitieve opmane op de band zal worden gemaakt. De jeugdige poppenspeler uit Vogelen zang heeft ook een uitnodiging gekregen van een dominé uit Antwerpen om op te treden voor het zendingswerk. Zijn doch ter, die in Haarlem woont, had namelijk in ons blad over Ruurd gelezen en het krantenknipsel naar haar vader gestuurd, waardoor deze het plan opvatte de pop penspeler in Antwerpen te laten optreden. „Hoe moeten wij kunst zien?" Naar aanleiding van de schilderijenprijs vraag, waaraan vele lezers van ons blad hebben deelgenomen, heeft het bestuur van de vereniging „Haarlem-Zuidwest" besloten de directeur van het Frans Hals museum, de heer H. P. Baard, uit te nodi gen een lezing met lichtbeelden te houden. Woensdagavond 16 januari spreekt de heer Baard in het Verenigingsgebouw aan de Kamerlingh Onnesstraat over „Hoe moe ten wij kunst zien?" Brand. Vanmorgen om half twaalf is in een timmerwerkplaats aan de Kamper singel in Haarlem brand uitgebroken. De brandweer heeft de vlammen in zeer korte tijd met twee stralen bedwongen. De oor zaak van de brand moet worden gezocht in het feit, dat de pijp van de kachel langs het houten plafond loopt, waardoor dit vermoe delijk oververhit is geraakt. Goede bedoelingen Ik heb een man gekend, dat altijd goede bedoelingen had. Zijn leven zat er vol mee, vanaf dat hij 's morgens de klare ogen opsloeg tot hij ze 's avonds, rood en branderig van alle goede bedoelingen, sloot. Ik weet niet meer hoe ik met hem in contact kwam, waarschijnlijk door een goede bedoeling zijnerzijds, want een an dere bedoeling kan het onmogelijk ge- weestzijn. In het begin was zijn aanwezigheid niet eens goed merkbaar. De goede bedoelingen zijn in dit leven maar als een laag gewas tussen het hoog groeiend, breedbladig kruid van onze activiteiten. Maar toen onze vriend op een keer een fiets, die niet van ons was, bij ons binnen had gezet, louter om de helpende hand te reiken toen hij aan een souper mijn tas, die ik even naast mijn bord had gelegd, aan de ober gaf met „iemand heeft haar tas hier laten liggen, ober", waarna ik er gedu rende een half uur in paniek naar zocht toen hij op een avond, terwijl ik een brief naar de bus bracht en gemakshalve geen huissleutel meenam en dies de deur liet aanstaan, voorbij kwam en zorgvuldig de deur dicht trok in de brave veronder stelling ons aldus voor insluipers te be hoeden ja, toen waren de goede bedoelingen wel voelbaar geworden. En ze bleven in het oog springend daarna. Onze vriend kwam juist altijd op bezoek als de dokter er was of een controleur van de belastingen. Hij belde op als de melk overkookte of de fluitketel aan het gillen ging. Hij maakte zich onvervaard op om groente voor je te halen op woensdagmid dag, als alle groentelieden in de hele stad gesloten zijn. Hij draaide kranen voor je open als ze dicht moesten, deed lichten uit als ze aan moesten, bracht in-gelukkig vuilnisbakken binnen, die net buiten waren gezet. Hij begeleide een jammerend kind naar huis, terwijl het juist op weg naar de tandarts was; hij hielp iemand in de stadsbus, die, wagenziek, persé wilde lo pen. Kortom, in zijn nabijheid regende het goede bedoelingen. Ik heb wel eens gezucht: „Had hij maar geen bedoelingen". Ik heb wel eens gedacht: „Met welke bedoeling heeft Onze Lieve Heer deze men sen geschapenWant een bedoeling - een goede bedoeling - moet Hij ermee gehad hebben. Weet u het? Bestaat er litteratuur over, is er iemand op gepromoveerd? Ik heb er niets over gevonden, ik heb het niet kun nen achterhalen. Misschien is het een geheim wapen van Hem. Een geheim wapen tegen ons eigen, dierbaar, succesvol bestaan. Maps Valk Het „cabaretloze tijdperk" in Nederland loopt gelukkig ten einde. Wim Sonneveld heeft schriftelijk uit Hollywood voor het volgende seizoen vijf speelavonden in de Haarlemse Schouwburg gereserveerd. De voorstellingen van zijn nieuwe programma, waarover uiteraard alle bijzonderheden nog moeten ontbreken, zullen plaats hebben in januax-i 1958. Wim Kan en Corry Vonk ko men met hun ABC-cabaret al eerder: daar voor zijn vijf avonden in de maand novem ber van dit jaar vastgelegd. Honderdveertig duiven en doffers stapten pax-mantig in hun getraliede huisjes rond op de postduivententoonstelling, die de kleinste postduivenvereniging van Haaxdem „De Luchtbode" met gx~oot enthousiasme zaterdag en zondag in café Bx-uggink aan de Koning straat heeft gehouden. Met hun kleine kraaloogjes, verbaasd over de grote belangstelling en vaak ietwat ver bolgen over het feit, dat zij ditmaal hun ver tier moesten zoeken in een enge ruimte in- plaats van door het wijde luchtruim te zwe ven, keken de duiven hun bewonderaars aan, die in dx-uk gesprek gewikkeld de kwaliteiten van de dieren tegen elkaar afwogen. De hokjes, waai'in de prijswinnaars zaten, waren versierd met groen en narcissen, wat het geheel een fleurig aanzien bood. De eerste hokprijs en de prijs voor de schoonste oude doffer ging naar kapelaan Wenneker. De tweede hokprijs en de prijs voor de schoonste jonge doffer waren voor de heer M. van Gennip, die eveneens de prijs voor de allei-schoonste vogel van de tentoon stelling kx-eeg. De prijs voor de schoonste jonge duif en de derde hokprijs waren be stemd voor de heer J. La Fleur. De heer F. Wezenaar behaalde de eex-ste damesprijs. (Verkort weergegeven) Boven veertig. Tegenwoordig hoort en leest men steeds over gebrek aan personeel en het sterke verloop onder het jongere personeel. Mijns inziens moet het hiermede tooh niet zo slecht gesteld zijn als men wil doen voorkomen. Ik werk namelijk: bij een grote instelling in Amsterdam, die onder andere ook een bijkantoor in mijn woonplaats, Haarlem, heeft. Daar ik al bijna 20 jaar forens ben en ik dit „forensen" meer dan beu ben, heb ik getracht overplaatsing te krijgen, doch dit is men niet mogen gelukken. Nu ben ik al ruim 2 jaar bezig te proberen een werkkring in Haarlem te krijgen, daar verhuizing naar Amsterdam door omstan digheden uitgesloten is. Resultaat nihil!!!! Men schijnt, ondanks het tekort aan per soneel, liever jongeren zonder enige prak- tijkervai-ing aan te nemen met het risico van bovenvei-meld verloop, dan een oudere eryaren kracht. Ik ben 46 jaar. Misschien hebben mijxr manlijke collega's van de zelfde leeftijd meer succes om van betrek king te veranderen. Maar na mijn per soonlijke ervaringen kan ik die klacht van de H.H. werkgevers over de moeilijkheid om goed personeel aan te trekken, niet au serieux nemen. Het zou mij interesseren om hierop com mentaar te vex-nemen. J. C. M.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5