GARAGE DEN HOUT Panda en de olie^maËiiaat Nog overwegend lichte vorst Landbouw wacht in onzekerheid op regeringsbeslissing Verbolgenheid over vraagstelling aan Stichting van de Arbeid Radio geeft woensdag Wereldnieuws ió l\et zo VERKOUDEN VLUG... Voor bestelwerk: RENAULT! Critiek op onze economie in Zwitsers dagblad Ir. Keus bepleit herstel van vrije concurrentie Nederlands Instituut door Daniël Wayenherg ingewijd Admiraal Furstner zeventig jaar Taxichauffeur door twee matrozen aangevallen Kerkelijk Nieuws In Vlaardingen moeten 33 gezinnen hun huis uit Woningen zakken steeds meer voorover Schipholpionier Manassen gehuldigd Koningin naar Zwitserland GRIEP! -m Zondagsrijverbod geldt ook voor invaliden Onderzoek naar therapie dr. Van Everdingen Amerikaanse hulde voor ds. Sillevis Smitt „Willem Ruvs" vertrokken naar Indonesië Vijfde dirigentencursus Nederlandse Radio Unie STERREN SCHIETEN J DIN S 1) A G 1 5 J A N'l'ARl 1957 De hoofdbesturen van de drie landbouw organisaties hebben nog geen definitief be sluit genomen ten aanzien van een massale protestvergadering in navolging van de onderwijzers waarmee men kracht wil bijzetten aan de wensen ter verbetering van de bestaansmogelijkheid der agrariërs in ons land. Het organiseren van een der gelijke protestdemonstratie, waarbij de boe ren uit het gehele land zouden ..opmar cheren" naar Den Haag wordt ernstig over- viogcn, maar vooralsnog acht men het be ter te wachten op de beslissing van de regering ten aanzien van het landbouw- prijsbeleid. Wel heeft ir. D. S. Tuynman, cie secreta ris van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, in een vergadering te Alphen aan de Rijn medegedeeld, dat de land bouworganisaties op korte termijn het plan voor een protestvergadering hopen te verwezenlijken, maar het schijnt, dat ir. Tuynman lichtelijk zijn mond heeft voor bijgepraat, in ieder geval te voorbarig is geweest. Van de zijde van ir. Tuynman wordt trouwens medegedeeld, dat zijn be doelingen verkeerd zijn weergegeven. In landbouwkringen acht men het onjuist nu te protesteren, terwijl van de plannen der regering slechts bij geruchte iets bekend is. Vooralsnog wacht men daarom af, welke beslissingen de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. S. L. Mansholt, in zijn Memorie van Antwoord ter tafel zal brengen. Wordt naar de me ning van de landbouworganisaties in deze Memorie van Antwoord onvoldoende met de door het Landbouwschap gestelde eisen rekening gehouden, dan kan men er wel haast zeker van zijn, dat de boeren hun on genoegen in een massale protest-demon stratie zullen uiten. De onzekerheid, die er in landbouwkrin gen heerst, verhindert de agrariërs echter niet, hun stem over de door hen gewenste bestaanszekerheid te doen horen. Reeds tij dens de jaarvergaderingen van de land bouworganisaties werd aan de groeiende ongerustheid uiting gegeven en de verbol genheid richt zich thans met name tegen de vragen van de regering aan de Stichting van de Arbeid, of het beschikbaar stellen van tweehonderd miljoen gulden (de land bouw had 350 miljoen gevraagd) voor de herziening van de kostprijsberekening en cie verbetering van de arbeidsvoorwaar den in de landbouw de loon- en prijsstabi- lisatiepolitiek niet zou doorbreken. De re gering gaat bij deze vraagstelling uit van het advies der Sociaal-Economische Raad betreffende de loonstabilisatie. Deze vraag stelling aan de Stichting van de Arbeid wordt in hoge mate onjuist geacht. Immers, men meent in landbouwkringen, dat deze vraag alleen aan de S.E.R. had moeten worden gesteld. In een extra editie van ,.Boer en Tuinder" spreekt de K.N.B. T.B. dan ook -van een „staatsrechtelijk mon strum''. Want de Stichting van de Arbeid houdt zich door beantwoording van de re- geringsvraag niet alleen bezig met sociale vraagstukken, hetgeen haar taak is, doch spreekt tevens een oordeel uit over de landbouwpolitiek, waarover de regering uiteraard zelf dient te beslissen. Aangeno men wordt dat de vragen aan de Stichting - die als „een vlucht voor eigen verant woordelijkheid" wordt beschouwd - een gevolg is van meningsverschil in de rege ring. In haar vraagstelling aan de Stichting van de Arbeid stelde de regering voorts, dat uittrekken van tweehonderd miljoen gulden voor de verbetering van de land- bouwpositie een extra verhoging van do vennootschapsbelasting noodzakelijk zou maken. Deze koppeling van de landbouw politiek aan een verhoging van de ven nootschapsbelasting acht men in landbouw kringen eveneens ten hoogste ongewenst; de belangen van de agrariërs worden op deze wijze uitgespeeld tegen die van de arbeiders en de vennootschappen. Immers, de vrees voor hogere prijzen en een hogere vennootschapsbelasting zou de Stichting van de Arbeid tot een somber antwoord aan de regering kunnen brengen. Zoals bekend, heeft de Stichting de regering-nog niet ge antwoord, maar eerst om een nadere toe lichting gevraagd, die vrijdagavond in een gesprek tussen enige ministers en het hoofdbestuur van de Stichting is gegeven. Het wachten is thans op de beantwoor ding van de vraag, welke definitieve be slissingen er van de regeringstafel zullen komen. Deze beslissingen zullen ertoe moe ten leiden, dat de landbouw een redelijk, sociaal en economisch verantwoord be staan biedt aan boeren, zowel als landar beiders. Een bestaan, dat niet ongunstig af steekt bij dat van andere bevolkingsgroe pen. die de produkten. voortgebracht door die boeren en landarbeiders, tegen bijzon der lage prijzen ontvangen. ADVERTENTIE de lekkere ANTISEPTISCHE KEEL-PASTILLE ADVERTENTIE Laadruimte naar keus 8 of 9 m3. Nuttige lading 1000 of 1400 kg. Goedkoop in brand stof; goedkope onderdelen. - Prijzen vanaf 6700.compleet. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 De Ontbijtclub. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijt- club (vervolg). 8.50 Voor de vrouw (9.35 9.40 Waterstanden). 10.00 Schoolradio. 10.20 Platen. 11.30 Gevarieerd programma. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instr. Trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmu ziek. 13.50 Medische kroniek. 14.00 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.20 Lichte muziek. 17.40 Piano spel. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Act. 18.30 R.V.U. 19.00 Liedjes voor de jeugd. 19.10 Joods program ma. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 In Opa's jonge jaren. 22.45 Hammondorgelspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Strijkorkest en soliste. 23.40 Platen. 23.5024.00 Socialistisch nieuws in Espe ranto. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Waar voor uw geld. 9.30 Platen. 9.35 Vaudeville salonorkest. 10.05 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.05 Wij dwazen mensen, hoorspel. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Platen. 12.53 Platen of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Kon. Mil. kapel. 13.50 Platen. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 18.00 Koorzang. 18.20 Instr. trio. 18.40 Boekbe spreking. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Orgelconcert. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio- Philharmonisch orkest. 21.15 Weg en werk der Kerkhervormers, causerie. 21.35 Lichte muziek. 22.00 Platen. 22.05 Filmbeschouwing. 22.15 Oude muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitslagen. 23.20 —24.00 Platen. TELEVISIE (VARA en NCRV) 17.0017.30 Voor de kind;ren. 20.00 Berke ley Souare, TV-spel. 21.50 Dagsluiting. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla- •en (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Platen. 16.15 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoo.spel. 21.50 Platen. 22.00 Nieuws. 22.11 Blokfluit en clavecimbel, 22.50 Platen, 22.55 —23.00 Nieuws Ir. H. I. Keus, de vroegere directeur van de n.v. Heemaf, betoogt in een brief aan de Neue Zürcher Zeitung van zondag 13 januari, onder de titel „De welvaartsver valsing in de welvaartsstaten", dat de on derscheiden welvaartsstaten, waaronder de Nederlandse, met een geleidelijke inflatie te kampen hebben. Hij zegt dat het Neder landse volk en het Nederlandse bedrijfs leven hun economische vrijheid hebben opgeofferd aan het instandhouden van de volledige werkgelegenheid en de sociale voorzieningen. De Nederlandse economie is naar zijn mening in de laatste fase ge komen van de „eigenaardige" voorspoed, die gewoonlijk aan een crisis voorafgaat. De Nederlandse regering, zo schrijft hij, slaat voor hetzelfde vraagstuk als de Brit se, maar geen enkele politieke partij en geen enkele werkgeversorganisatie heeft de moed dit te ex-kenen. De Nedei-landse regering past volgens ir. Keus verkeerde middelen toe en het Vei-bond van Neder landse Wei-kgevers capituleert onder het mom van „vrijwilligheid" voor de eisen der vakbonden, zo zegt hij. Volgens ir. Keus zou herstel van het stelsel van vrije concurrentie veel bijdra gen tot de oplossing van de schijnbaar on- oplosbax-e economische vi-aagstukken, maar noch de ï-egering. noch de Sociaal-Econo mische Raad, noch de werkgeversorgani- saties zijn, naar zijn zeggen, bereid in die richting te werken. Een beperking van het verbruik met nog geen vijf pei-cent zou volgens ir. Keus het gevaar, dat een econo mische crisis tot ontwikkeling komt, kun nen bezweren. Aan de Nederlandse pianist Daniël Wayenbei-g is de eer te beurt gevallen als solist te mogen optreden op het concei-t, dat zondag ter gelegenheid van de opening van het „ïnstiut Néerlandais" in Pai-ijs is gegeven. Men had bezwaarlijk een kun stenaar kunnen vinden die ti-effender het bestaan van Nedei-lands-Franse banden kon illustrei*en: geboren in Parijs uit Nederland se ouders: studeerde de pianist in Neder- land en Franki-ijk. Hij studeerde bij Mar guerite Long en gaf in Parijs ook zijn eerste recital, waarna hij tournees maakte door tal van landen. Namens de Parijse gemeen- raad werd de kunstenaar bij deze gelegen heid de eremedaille van de stad Parijs uit gereikt. Morgen wordt luitenant-admiraal J. Th. Furstnex-, minister van Marine in de Nederlandse regering te Londen en tevens van 1942 tot' 1945 bevelhebber van de zec- strijdkrachten, 70 jaar. Op de dag van de capitulatie in 1940 week hij met een logger uit naar Engeland waar hij zitting kreeg in het eei-ste kabinet- Gerbrandy als minister van Marine. Op 15 februari 1942 werd hij benoemd tot luite nant-admiraal. Gelijktijdig met deze benoeming werd hij belast met de bevelvoex-ing der zeestrijd- krachten. Het is een unicum in de marine geschiedenis van Nederland dat een mi nister van Marine tevens bevelhebber der zeestrijdkrachten is. Hij was minister tot 24 februari 1945, maar tot aan zijn pensionering op 25 Augustus 1945 bleef hij belast met de be velvoering der zeestrijdkrachten. Admiraal Furstner kreeg na de bevrij ding zitting in de Raad van State en is, op de vice-president dr. Rutgers na, het oudst zittende lid in jai*en van dit college. NIEUWJAARSRECEPTIE TEN HOVE Morgen, woensdag zal in het Ko ninklijk Paleis te Amsterdam de nieuw jaarsreceptie voor de leden van het corps diplomatique wordeix gehouden. De Prin ses Irene-brigade zal de erewacht vormen. Ook de Koninklijke Militaire Kapel zal aanwezig zijn. Vóór de receptie, welke te 12 uur aanvangt, zal de Koningin te kwart voor elf ten paleize de Japanse gezant, de heer Akira Ohye, voor zijn overhandiging van geloofsbrieven ontvangen. Twee matrozen, die maandagavond in Amsterdam een taxi hadden aangeroepen om hen naar de Van Houweningenstraat te brengen, hebben de chauffeur, nadat ze hem verzocht hadden te stoppèn, met een mes in de nek gestoken. Doordat het mes enigszins dichtklapte werd de 44-jarige chauffeur licht gewond. Hij sprong uit zijn wagen en riep om hulp, waarna de matro zen vluchtten. Twee in de beurt surveillerende agenten zetten onmiddellijk de achtervolging in en wisten een van hen te pakken te krijgen. De tweede aanrander heeft zich later op de avond vrijwillig gemeld bij de Koninklijke Mai-echaussee. De opsporing van de twee matrozen, respectievelijk 17 en 18 jaar oud en gelegerd in het marinevliegkamp Val- kenbui-g, was door de marechaussee ver zocht, omdat ze niet van verlof waren te ruggekeerd. Chr. Geref. Kerken Tweetal te St. Jansklooster J. W. de Bruin te Zwaagwesteinde en J. van Doorn te Ermelo. Aangenomen naar Middelburg S. van der Molen te Aalsmeer naar Ulrum P. H. van Marram te Nieuw-Amsterdam. Bedankt voor Bussum J. C. van Raven- swaaij te 's-Gravenhage-Scheveningen. Beroepen te 's-Gravenhage-Zuid W. de Joode te Ede. Bedankt voor Rotterdam-West N. de Jong te Katwijk aan Zee. Geref. Gemeenten Beroepen te Artesia (Califomië, U.S.A.) H. Rijksen te Vlaardingen, die bedankte voor Boskoop. Aan de bewoners van 33 huizen aan de Parkweg te Vlaardingen is van gemeente wege aangezegd dat zij hun woningen op korte termijn zullen moeten ontruimen en zich met spoed tot het bureau voor de huisvesting moeten wenden om elders on derdak te vinden. Als reden wordt ge noemd de verontrustende verzakkingen die hun woningen vertonen. Deze midden standswoningen zijn 18 jaar geleden ge bouwd. De houten paalfunderingcn zijn echter weggedrukt bij het aanleggen en ophogen van Schiedamsedijk en Parkweg, waardoor de woningen steeds meer voor over zijn gaan hellen, zo zelfs dat er tus sen achter- en vooi-gevel van deze wonin gen hoogteverschillen van 50 a 80 cm voor komen. Het is niet denkbeeldig dat bij een flinke storm een of meer van deze huizen zullen instorten. Deskundigen hebben ver klaard dat aan sloping van 22 woningen niet zal zijn te ontkomen. Het aanbrengen van steunpalen onder de fundering zal geen oplossing kunnen bieden omdat de houden palen waarop de woningen rusten, zijn kromgetrokken. De oud-journalist D. Manassen, die ge- dui-ende zijn loopbaan vele functties in de journalistiek heeft vervuld en die als Am sterdams gemeenteraadslid in 1917 van zich deed spreken door de raad voor te stellen in het zuiden van de stad een vliegveld aan te leggen met het oog op het toe komstig luchtvaartverkeer (waarover hij in die tijd danig is gehoond), heeft zondag in intieme kring zijn 80ste verjaai'dag geviei'd. Het gemeentebestuur van Amsterdam zond aan de „pionier van de Amsterdamse luchthaven" een telegrafische gelukwens. De directeur van de gemeentelijke lucht haven, de heer U. F. M. Dellaert, stuui'de een uitgewerkt plan van de toekomstige ontwikkeling van het vliegveld onder het motto „In het heden ligt 't vei'leden" en schi-eef,~dat. de directtie heeft besloten de eei'stvolgende nieuwe sti'aat op het terrein de naam „D. Manassenstraat" te geven. Gelukwensen en geschenken kwamen voorts van de KLM, de Nederlandse Jour nalistenkring, de Amsterdamse pei-s, het Nederlands Persmuseum en tal van andere instanties en personen. De Koningin zal met enige vrienden en kennissen zaterdag 19 januai-i des avonds per trein naar Arosa in Zwitserland ver trekken voor een wintersportvakantie van ongeveer twaalf dagen. Pi-ins Bernhard, die de wintersport niet mag beoefenen, stelt zich voor de Koningin in Arosa te gaan afhalen. ADVERTENTIE Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 ct. Er bleef in de afgelopen nacht een vrij krachtige noordoostenwind waaien en er was over het algemeen ook nog veel be wolking. Daarom vroor het maar enkele graden. Het vliegveld Deelen bij Arnhem had met 4 graden vorst de laagste tempe ratuur. In Duitsland kwam op vele plaatsen 5 tot 10 graden vorst voor en uit Scandinavië en Oost-Europa werd overwegend strenge vorst gemeld. In de algemene luchtdruk verdeling tre den intussen belangrijke wijzigingen op. Het hogedrukgebied boven Scandinavië neemt meer en meer in betekenis af en wordt overvleugeld door een bijzonder krachtig hogedrukgebied ten westen van Schotland. Hierdoor zal de wind in ons land meer noordelijk worden waarbij in de kust provincies de temperatuur morgen boven het vriespunt kan komen. 16 januari Zon op 8.43 uur, onder 17.01 uur. Maan op 17.55 uur, onder 8.19 uur. Maanstanden 3 6 jan. 7.21 uur volle maan. 22 jan. 22.48 uur laatste kwartier. 30 jan. 22.24 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 15 januari Hoog water: 2.37 en 14.57 uur. Laag water: 10.44 en 23.04 uur. Woensdag 16 januari Hoog water: 3.29 en 15.45 uur. Laag water: 11.34 en 23.57 uur. In het binnenland zal ook de komende 24 uur overwegend lichte vorst voorkomen. WEERRAPPORTEN (De temperatuur is van EO EO hedenmorgen 7 uur. de r. p neerslag van de laatste "ó-i d "3 5 P 24 uur.) .5-5 £'•- O ai t- c.S Stockholm zwaar bew. w 0 0 Oslo nevel n -14 0 Kopenhagen geheel bew. no -2 0,1 Aberdeen licht bew. nw 1 1 Dublin zwaar bew. nno 3 0 Londen sneeuw nno 1 0,1 Brussel geheel bew. nno -1 0 Parijs geheel bew. nno -0 0 Bordeaux sneeuw n 2 1 Grenoble geheel bew. windst. -0 0,2 Nice half bew. nnw 1 1 Berlijn geheel bew. no -6 0,6 Frankfort geheel bew. ono -2 0,1 München geheel bew. ono -4 0,5 Zurich sneeuw no -2 0,2 Genève zwaar bew. nno -0 0 Locarno half bew. windst. -2 0 Wenen sneeuw n -4 2 Rome half bew. ono -2 0 Amsterdam zwaar bew. no -1 0 Den Helder geheel bew. ono 1 0,1 Ypenburg licht bew. no -1 0,1 Vlissmgen zwaar bew. nno -0 0,1 Eelde zwaar bew. no _2 0,1 De Bilt onbewolkt no _2 0,1 Twente zwaar bew. no -3 0,1 Eindhoven geheel bew. ono -2 0,1 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. nno -2 0,1 De politie heeft zondagmiddag in Am sterdam een personenauto in beslag ge nomen omdat de bestuurder niet gerech tigd was op zondag te rijden. De man, die op het Thoi-beckeplein op visite ging, be weerde als oorlogsslachtoffer geen vergun ning nodig te hebben, maar toevallig was deze week uit Den Haag bij de politie een schrijven binnengekomen, waarin verzocht werd speciaal op te letten in dergelijke gevallen. Alleen invaliden, die in een drie wieler met motortractie rijden, hebben geen vergunning nodig, aldus de politie. Naar aanleiding van buitenlandse pu blicaties over een door dr. W. R. G. van Everdingen voorgestane behandelings methode van kankerpatiënten, wordt medegedeeld, dat het bestuur van de lan delijke organisatie voor de kankerbestrij ding, waarin samenwerken de vijf univer sitaire kankercentra, het Nederlandsch Kanker-Instituut, het Rotterdamsch radio- Therapeutisch Instituut cn een aantal pro vinciale behandelings-centra, alsmede het Koningin Wilhelmina Fonds, op 20 juni 1956 een commissie heeft ingesteld tot on derzoek van de methode Van Everdingen. Deze wetenschappelijke commissie, samen gesteld in overleg met dr. Van Everdingen, maakt met dit onderzoek goede vorderin gen. Zij zal haar bevindingen eerlang in een rapport uitbrengen. Nederlands hoofdvlootpredikant De Nederlandse hoofdvlootpi-edikant, ds. J. H. Sillevis Smitt, is de onderscheiding toegekend van de „Four Chaplains Award", een Amerikaans fonds, dat de oecumeni sche gedachte bij de strijdkrachten leven dig wil houden. De onderscheiding zal ds. Sillevis Smitt, die in gezelschap van vice- admiraal H. C. W. Moorman op 30 januari een reis onder meer naar Amerika zal maken, te New York worden overhandigd op 2 februari. De „Four Chaplains Award" is een herin nering aan het vergaan van een Ameri kaans troepentransportschip, waarbij vier geestelijken, twee px-edikanten, een r.k. geestelijke en een rabbi, hun reddingsgor- del afstonden aan jongeren en alle vier met het schip in de diepte verdwenen. Het fonds kent één keer per jaar aan de gees telijke van de land-, zee- en luchtmacht, die het meest gedaan heeft voor de oecu mene in de strijdkrachten, een medaille toe plus een bedrag van 500 dollars. Voor het eerst sedert het bestaan van dit fonds zal deze onderscheiding nu worden uitgereikt aan een niet-Amerikaan. Het m.s. „Willem Ruys" van de Konink lijke Rotterdamsche Lloyd is maandag weer onder commando van kapitein Frits de Jong naar Ceylon, Malakka en Indonesië vertrokken. De reis gaat dit keer via Southampton en Kaapstad. Er zijn bijna 700 passagiers aan boord, onder wie 162 kinderen. Met de „Willem Ruys" vertrokken twee Nederlandse hoogleraren, pi-of. dr. J. E. W. Heubül' uit Haarlem, en prof. dr. C. H. D. Steinmetz uit Voorburg, die aan een uni versiteit in Indonesië college zullen geven. De vijfde dirigentencursus van de Ne derlandse Radio Unie zal dit jaar van 17 juni tot en met 19 juli worden gehouden. Aan deze cursus, die een aansluiting voi-mt op het muziekonderwijs in Nederland, kan door cursisten uit binnen- en buitenland worden deelgenomen. Het doel van de op leiding is, een bijdrage te leveren tot de vorming van dirigenten voor symphonie- orkesten. De cui-susleiding wordt bijgestaan door een raad van advies, bestaande uit: Wil lem Andriessen, Jean Antonietti, di\ R. Mengelberg, Henk Spruit en dr. C. L. Wal- ther Boer. Aan de cursus zullen twintig cursisten kunnen deelnemen, waarvan maximaal twaalf Nederlanders. Bovendien kunnen toehorende cursisten worden toegelaten. De artistiek-pedagogische leiding van de cursus is toevertrouwd aan: Willem van Otterloo, dirigent van het Residentie orkest, en Albert Wolff, directeur van de Opéra-comique te Parijs. Nadere gegevens worden verstrekt door de Nederlandse Radio Unie te Hilversum. 21. Toen de politiewagen eenmaal op een gepaste afstand was geraakt, liet Joris eindelijk Panda los, zodat deze weer ver staanbare taal kon spreken. Daar maakte hij uiteraard onmiddellijk gebruik van! „Je bent gemeen, Joris!", riep hij. „Dat heb ik nu weer zélf gemerkt! Je wilde hele maal Graaf Isen Grim niet vangen voor zijn auto-diefstal! Je hebt de politie alleen maar te hulp geroepen omdat je een rit naar Malpertus wilde stelen!" „Tut, tut! Welk een grote woorden bezigt gij!", sprak Joris sussend, terwijl hij met losse pas in de richting van zijn vervallen landgoed begon te wandelen. „Noemt gij dat stelen, wanneer ik mij van politie-geleide verze ker om mij naar mijn olie-rijke gebieden te begevenHeeft een aanstaand miljonair soms geen recht op de bescherming der wet? Nu dan!" „En tóch was het eerlijker geweest als je was gaan lopen!", hield Panda nijdig vol - maar dat was Joris in het geheel niet met hem eens. „Olie magnaten lopen nóóit", zei hij waardig. Dat klopte niet helemaal, zoals wij hier boven kunnen zien. Graaf Isen Grim (die zichzelf ook een olie-magnaat waande) was immers door de ontwikkeling der ge beurtenissen gedwongen om zijn eigen landerijen wandelend te bereiken; de ge stolen auto had geen benzine meer - er kwam geen ander verkeer langs en dus koos hij tenslotte de wijste en vermoeiend ste partij door maar te voet te gaan„Be lachelijk! Dit maakt me kwaad!", brieste hij intussen. Mijn land borrelt van de pe troleum en ik moet hier draven! Ik ga deze misstanden gewapenderhand wijzi gen!" Zo mopperend naderde hij het bui tengoed, dat aan het zijne grensde; en dat was Malpertus. Asiel. Een Tsjechoslowaakse soldaat is maandag de Oostenrijks-Tsjechische gi-ens nabij Gmünd overgestoken en heeft de Oostenrijkse autoriteiten poli tiek asiel gevraagd. De man droeg zijn uniform en was gewapend. Nutting. Anthony Nutting, die twee maan den geleden uit protest tegen het Brits- Franse optreden in Egypte aftrad als minister van Staat bij het „Foreign Of fice", zal in maart een rondreis door het Midden-Oosten, Noord-Afrika, Pa kistan en India beginnen. Over zijn be vindingen zal hij artikelen schrijven voor het Amerikaanse blad New York Herald Tribune. Decreet. President Nasser van Egypte heeft bij decreet bevolen 16 januari voortaan te vieren als grondwet-dag. De huidige Egyptische grondwet werd verleden jaar op 16 januax-i afgekon digd. Karikatuur. Premier MacMillan heeft zijn verhuizing van Downingstreet 11 naar Downingstreet 10 ingeleid met een in grijpende wijziging in zijn uiterlijk. Zijn hangsnor is aan beide uiteinden ingesnoeid tot gx-oot verdriet van de karikaturisten. Professor. De 45-jarige Zwitserse profes- sor in de psychologie, Alfred Nahon is negentien dagen in hongerstaking ge weest uit protest tegen de proeven met kernwapens in de wereld. Professor Nahon, die voorzitter is van de Inter nationale liga voor de bescherming van het leven, zei besloten te hebben zijn actie te staken omdat de UNO haar goede wil heeft getoond. Hij heeft geen antwoord gekregen op zijn protestbrie ven aan Eisenhower en Nehroe, maar hij zegt er van overtuigd te zijn dat zij zijn brieven hebben besproken. Landlionger. Allal El Fassi, leider van de belangrijkste politieke partij in Ma rokko, de Istiqlal, heeft in een rede te Marrakesj twee miljoen vierkante kilometer van de Sahara voor Marok ko opgeëist. Frankrijk stelt een regio nale organisatie voor de Sahara voor om de exploitatie van de minerale rijk dom van een gebied van 3.600.000 vier- kante kilometer te vergemakkelijken. Huwelijksstaking. De jongemannen van Toro, een Afrikaans koninkrijk in West-Oeganda, weigeren te trouwen totdat de prijzen van bruiden zijn ver laagd. „Het afnemen van de belangstel ling voor wettige huwelijken van de jongemannen van het land heeft een ernstig sociaal probleem geschapen", zo vei'klaarde de Afrikaanse bisschop A. Balya, op de jaarlijkse jeugdconfe- rentie van Toro. De conferentie zal de regering verzoeken een speciale belas ting in te stellen voor ongehuwde mannen. Boycot. De bevolking van Barcelona heeft maandag, als protest tegen een geringe verhoging van de txamtarieven geen gebruik van dit vervoermiddel ge maakt. De gouverneur van Barcelona heeft in een communiqué meegedeeld, dat studenten en anderen tramwagens met stenen hebben bekogeld. Een in specteur van politie en twee agenten wei'den licht gewond. Acht personen, die stenen bij zich hadden, zijn gearres teerd. Record. Hongarije heeft de grootste inter nationale actie tot hulpverlening sinds de oorlog teweeg gebracht, zo blijkt uit een verslag van het Rode Kruis te Ge neve: 52 landen zonden bijdragen via hun nationale Rode Kruisverenigingen voor een waarde van meer dan 48 mil joen gulden. Er zijn bovendien nog schenkingen gedaan door liefdadig heidsorganisaties en door Oosteuropese Rode Kruisverenigingen, die Hongarije via andere kanalen bereikten. Venus. De Russische geleerde Joeri Tsjlebtsevitsj is van plan tussen 1962 en 1967 een waarnemingsraket naar de planeet Venus te zenden, die door mid del van „kosmische televisie" opnamen van de oppei'vlakte van de planeet naar de aarde zal doorgeven, aldus meldt radio-Moskou volgens het Oost- duitse persbureau ADN. De reis naar Venus zal 146 dagen duren en de raket zal meer dan 96 miljoen kilometer af leggen. Beslist. „De Duitse VI en V2-raketten zouden, indien ze in 1940, of zelfs in 1943, zouden zijn gebruikt, de tweede wereldoorlog ten gunste van Duitsland hebben beslist", aldus schrijft lucht- maarschalk Sir Philip Joubert in een boek over raketten en geleide projec tielen, dat in Londen is uitgegeven. Als afweermiddel beveelt Sir Philip de ontwikkeling van een tegenraket, die van de grond af op het aankomende geleide projectiel kan worden afge vuurd. HET IS VOOR niemand een geheim, dat zeelui op min of meer geregelde tijden sterren schieten om zich op de hoogte te stellen van de plaats waar het schip zich op dat moment bevindt. Die plaatsbepaling is niet zo erg ingewikkeld, maar vrij ver velend om onder woorden te brengen, zo dat we daarvan ijlings zullen afzien. Het belangrijkste is, dat de officier die deze bezigheid verricht, twee ge gevens moet hebben, dus de hoogte van twee sterren moet weten, om zich op het aardoppervlak naar beho ren te kunnen oriënteren. Hij mag zijn aandacht na tuurlijk wel aan méér sterren V schenken, maar twee is toch wel het minimum waarmee hij kan vol staan. Het is welhaast overbodig hieraan toe te voegen, dat die hele sterrenschieter ij geen enkele zin heeft, indien de tijd een onbekende faktor zou vormen. De astro nomische almanakken bevatten namelijk nauwkeurige gegevens over de bewegingen van zon, maan en planeten, maar boven dien over de positie van een aantal heldere sterren, die echter alle betekenis voor de zeeman verliezen, indien hij niet weet hoe laat het is. Kent hij echter de hoogte van enkele sterren bij een gegeven tijd, dan kan hij zijn positie gemakkelijk aflezen in de almanakken die hem ten dienste staan. Dit alles gaat overigens met een grieze lige nauwkeurigheid Even vóór de ster geschoten, kijkt de officier op zijn chrono meter, en terwijl hij zorgdraagt dat de beelden in de sextant samenvallen, telt hij de seconden onverdroten door, zodat hij op het moment dat de afstand wordt afgelezen, tot op de seconde precies weet, hoe laat hij zijn waarneming heeft gedaan. Dit alles heeft me, eerlijk gezegd, altijd wat overdreven toegeschenen; een oordeel dat waarschijnlijk deels is voortgesproten uit het feit dat ik een dubbelovergehaalde landrot ben, maar voor een ander deel valt te verklaren uit aangeboren slordig heid. Wat zou het nu eigenlijk voor ver schil kunnen uitmaken, indien de dienst doende officier op zijn chrono meter keek en zónder door te tellen de hoogte van de ster aflas? Er zal misschien een paar seconden tijdsverschil zijn, maar wat dan nog? Nu is inderdaad een paar seconden, ook al zijn het er 5, een te verwaarlozen be drag, gemeten naar de eeuwigheid. Maar op zee kunnen ze een verschil van bijna 2,5 km xiitmaken. Zou het schip om assis tentie verzoeken, of zou de kapitein attent moeten zijn op een bepaalde zandbank, of een rif, dan kunnen die paar kilometers, te voorschijn getoverd door enkele seconden tijdsverschil, de ondergang van schip en bemanning betekenen. Hoe we op zo'n groot bedrag terecht ko men, is gemakkelijk in te zien, wanneer we ons realiseren, dat een punt op de evenaar in één seconde een afstand van 463 m aflegt. Een fout van l sec. geeft aan de evenaar dus een fout in de plaats bepaling van 463 m, welk bedrag echter kleiner wordt, naarmate men verder van de evenaar is verwijderd. Vindt u het overigens niet merkwaar dig, dat 463 m juist 1/4 zeemijl is? Inte gendeel, het kan en mag niet anders! Daarover morgen. (Nadruk verboden) II. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2