VOLMAAKT DORP IN ZUID-FRANKRIJK Vijftig jaar geleden Amerikaans ontwapeningsplan bij de UNO ingediend Nieuwe toevloed van Hongaren in Oostenrijk te wachten Van dag tot dag Consequent Voorstellen omvatten ook raket- bommen en kunstmatige satellieten Migratie-comité werkt reeds met zorgwekkende tekorten 3 Israel blijft in Gaza en aan de oostkust van Sinaï Saoedi-Arabië en Syrië tekenen protest aan Inspectie in Monaco \AJ wzjlewt Giro's 777 en 999 Geen overheidspublikaties in „De Waarheid" Eden naar Nieuw-Zeeland voor een rustkuur <~Pracitótozl Kreeg magnetiseuse ontheffing van het zondagsrijverbod? Uit Haarlems Dagblad van 15 Januari 1907 DINSDAG 15 JANUARI 1957 Tot nu toe heeft de Nederlandse regering - in tegenstelling met verschillende parti culiere personen en instanties - zeer con sequent en in overeenstemming met de geldende opvattingen van grondwettelijke vrijheden volhard in een onberispelijke houding tegenover de communisten en hun verworvenheden. Terecht moet zij daar voor worden geloofd, aangezien zij daar mede bewezen heeft dat haar democrati sche principes niet door opportunistische overwegingen kunnen worden ondergra ven. Zij heeft aangetoond, dat de bestrij ding' van gevaarlijke politieke en ideologi sche machinaties niet doelmatig kan ge beuren met het overnemen van de on wettige, onbehoorlijke en immorele me thodes van degenen die men bestrijden wil. Zij heeft de communistische partij niet verboden, noch pogingen daartoe aange wend/ via gerechtelijke weg - omdat zij de vrijheid van vereniging en vergadering, de vrijheid van politieke meningsuiting en de vrijheid van de parlementaire vertegen woordiging aller bevolkingsgroepen wil blijven erkennen en onaangetast wenst te laten. Zij heeft de communistische pers organen niet verboden, omdat zij niet aan de persvrijheid wil tornen. Dit alles komt sommigen in den lande belachelijk en kort zichtig voor - het is echter niet belachelijk, noch kortzichtig; het is de proef op de som van haar oprechte eerbied voor de grondwettelijke vrijheden, die zij ook in moeilijke situaties moedig als leidraad van haar beleid blijft houden. Daar profiteren de communisten van, doch zonder veel voordeel voor de verbreiding van hun ideeën. Veel belangrijker is, dat het gehele Nederlandse volk de zekerheid heeft, in een consequente democratie te worden ge regeerd. Dat de Nederlandse overheid echter niet langer haar officiële (betaalde) publikaties aan een blad als de Waarheid wil verstrek ken, is haar billijk recht en een begrijpe lijke opvatting. Men behoeft standvastig heid in democratische principes niet ver der te drijven dan deze minimaal vereisen. Het „gunnen van klandizie" en het - zij het in geringe mate - steunen van een vol komen onoprecht en boosaardig persorgaan als dit communistische, door erin te ad verteren, is de overheid allerminst ver plicht. Uit dit alles blijkt zonneklaar, dat de regering wel zeer duidelijk het verschil ziet tussen haar verplichtingen en haar vrijheid van beleid binnen de grondwet. Men zou wensen, dat deze zuivere opvat tingen tegenover de ontwikkelingen van de laatste tijd ook zouden doordringen tot hen, die soms lichtvaardig bereid blijken hun principes te ruilen voor gelegenheids- wensen. JERUZALEM (Reuter/U.P.) Israel heeft zijn troepen in het noorden van het schiereiland Sinai opdracht gegeven terug te trekken tot de Egyptisch-Israelische grens, aldus een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken. De strook van Gaza wil Israel echter be zet houden. Naar verluidt zal het hoofd van de Israë lische UNO-delegatie Eban, besprekingen beginnen om de vrijheid van scheepvaart via de Golf van Akaba te verzekeren. Zo lang die verzekering niet gegeven is, zullen er Israëlische troepen blijven langs de oost kust van Sinai, van Eilath aan de Golf van Akaba tot Sjarem El Sjeikh aan de zuid oostelijke punt van het schiereiland, aldus de woordvoerder. Een UNO-woordvoerder heeft verklaard van het internationale Rode Kruis te heb ben vernomen, dat er overeenstemming is bereikt over een uitwisseling van Israëli sche en Egyptische krijgsgevangenen. Saoedi-Arabië heeft bij de UNO ge klaagd, dat de situatie in de Golf van Aka ba gevaarlijk is geworden door Israëlische daden van agressie. Saoedi-Arabië be schuldigt Israel van aanvallen van zee en van de lucht uit op Saoedi-Arabisch grond gebied en territoriale wateren aan de Golf van Akaba. die Saoedi-Arabië scheidt van het schiereiland Sinai. De regering van Syrië heeft alle landen ter wereld opgeroepen via de UNO en langs diplomatieke kanalen actie te ontplooien teneinde Israel te dwingen zijn posities in de grenssstrook van Gaza, en elders in de Sinai, op te geven. In nota's aan alle diplomatieke verfegen- woordigers in Damascus werd opgemerkt dat de Israëlische troepen een „uitroeiïngs- politiek toepassen zonder onderscheid te maken tussen mannen, vrouwen of kinde ren." Bij de Israëlische invasie van Gaza zijn tenminste 452 burgers voornamelijk Pa lestijnse vluchtelingen, om het leven ge komen, aldus wordt verklaard in een rap port van de UNRWA, een hulporganisatie van de UNO. NEW YORK. (Reuter). De Verenigde Staten hebben bij de opening van een de bat over het ontwapeningsvraagstuk in de politieke commissie van de UNO- Assembleé te New York een nieuw plan van vijf punten ingediend. Volgens dit voorstel moet voortaan de gehele produk- tie van kernmateriaal voor vredesdoel einden dienen. En ander punt van het voorstel is, de proeven met intercontinen tale onbestuurde projectielen en andere kunstmatige voorwerpen buiten de damp kring, onder internationaal toezicht te stellen. De Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge drong aan op een uiteindelijk ver bod van alle proeven met kernwapens, be perking van de strijdkrachten onder doel treffende controle en de instelling van in spectiestelsels om de mogelijkheid van on verwachte aanvallen te ondervangen. Lodge verklaarde, dat de Verenigde Sta ten bereid zijn tot een omvangrijke be perking van de bewapening, mits er een doeltreffende inspectie tot stand komt. De vijf oogmerken van het Amerikaan se voorstel voor hernieuwde onderhande lingen zijn: tegengaan van de neiging steeds grotere voorraden kernwapens aan te leggen en het verminderen van de kans op een atoomoorlog; voorzieningen tegen een verrassende overval om een oorlog op grote schaal te' voorkomen; verminderen van de last der bewapening en het verho gen van de levensstandaard; verzekerin gen dat de ontwikkeling van toestellen, bestemd voor vluchten buiten de aardse dampkring, uitsluitend voor wetenschap pelijke en vreedzame doeleinden is be stemd en het doen afnemen van de span ning en het bereiken van oplossingen in moeilijke politieke vraagstukken te ver gemakkelijken. De subcommissie voor de ontwapening, waarin de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië, Frankrijk, de Sovjet-Unie en Ca nada zitting hebben, zal de details nader kunnen bespreken, aldus Lodge, die eraan toevoegde dat de Verenigde Staten in toe nemende mate hoeveelheden kernmate riaal voor vreedzame doeleinden ter be schikking zullen stellen en andere landen zullen aansporen volledige bijdragen te leveren tot het constructieve gebruik van kernenergie. Indien een dergelijk akkoord van kracht zou worden, zal het mogelijk zijn proefontploffingen van kernwapens te beperken en er uiteindelijk mee op te houden. De mankracht zou volgens Lodge voor de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten tot elk 2.500.000 man, voor Groot-Brittannië en Frankrijk tot elk 750.000 man beperkt kunnen worden. Russisch tegenvoorstel Na Lodge hield Koeznetsov, een Rus sische onder-minister van Buitenlandse Zaken, 'n lange toespraak, waarin hij fel van leer trok tegen de Amerikaanse poli tiek in het Midden-Oosten, die hij een poging tot hervestiging van het kolonia lisme noemde. Aan het eind van zijn rede vroeg Koeznetsov om een speciale zitting van de UNO-Assemblée over het vraag stuk van de ontwapening. Hij deelde mede dat de Sovjet-Unie het Amerikaanse plan zorgvuldig zal bestuderen. Koeznetsov noemde Boelganins jongste voorstellen een goede grondslag voor onderhandelingen. Hij diende een resolutie in ter ondersteu ning van de Russische eis tot een onmid dellijk verbod van proeven met kernwa pens en deed de volgende voorstellen: be perking van de strijdkrachten der Ver enigde Staten, de Sovjet-Unie, Groot- Brittannië en Frankrijk, die in Duitsland zijn gelegerd, met een derde in 1957; aan zienlijke beperking in 1957 van de strijd krachten der drie westelijke landen in de NAVO-landen en van de Sovjet-Unie in de landen van het pact van Warschau; op heffing binnen twee jaar van alle mili taire bases op het grondgebied van an dere landen; vermindering in de loop van twee jaar van de militaire uitgaven en instelling van een streng en doeltreffend internationaal toezicht op de naleving van de ontwapeningsverplichtingen. NIEUWE FUNCTIE VOOR AMBASSA DEUR DER V.S. IN PARIJS President Eisenhower heeft besloten de huidige Amerikaanse ambassadeur in Pa rijs, C. Douglas Dillon, tot adjunct-onder minister voor Economische Zaken te benoe- Monaco bereidt zich voor op de blijde gebeurtenis in de prinselijke familie. De gendarme Pascal Louis inspecteert het kanon, dat de geboorte van een prins of een prinses, met respectieve lijk 101 of 21 schoten, zal verkondigen. De foto toont de gendarme in zijn schilderachtige uniform tijdens zijn werkzaamheden. ADVERTENTIE door de lange winter, als U in een paar dagen van die plaag verlost bent met AKKER /SIROOP GENèVE (United Press) De Joego slavische regering, die tot voor kort geen hulp nodig zei te hebben, heeft maandag de bijstand Ingeroepen van het Hoge Com missariaat voor de vluchtelingen van de U.N.O. Op het ogenblik bevinden zich in Joegoslavië 4800 Hongaarse vluchtelingen, van wie er 950 in de afgelopen 48 uur de grens over zijn gekomen. De Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken Helmer heeft de te Genève vergaderende buiten gewone uitvoerende zitting van het Inter gouvernementeel comité voor Europese mi gratie (ICEM) telegrafisch in kennis ge steld van het feit dat de Oostenrijkse re gering een groot aantal nieuwe vluchtelin gen verwacht. Dit houdt verband met het strengere regiem dat de Hongaarse regering na de demonstraties van eind vorige week heeft ingevoerd. Helmer verklaarde dat de vluchtelingen- situatie in Oostenrijk reeds „grote bezorgd heid" heeft doen ontstaan. Minister Helmer verklaarde tevens dat de emigratie-selectie de laatste tijd vertraagd werkt, en dat er onder de vluchtelingen „een groeiende onrust merkbaar is, die reeds tot geïsoleerde incidenten geleid heeft. Als de voor de openbare orde ver antwoordelijke minister beschouw ik deze ontwikkeling met de grootste bezorgdheid", aldus minister Helmer in zijn telegram. De ICEM zelf werkt reeds met grote te korten. Deze organisatie, die op zich heeft genomen voor de vluchtelingen inschrij ving, gereedmaking en door-transport te verzorgen, heeft reeds zijn gehele nood fonds van 300.000 dollar opgebruikt, en over 1956 een tekort van 138.000 dollar moeten boeken. Meer dan een miljoen dollar in totaal heeft de ICEM uitgegeven voor zijn vluchtelingenwerk. De ICEM-autoriteiten baseren hun werk programma op de „verwerking" van 91.000 Hongaarse vluchtelingen in 1957. 30.000 hiervan zullen binnen Europa onderge bracht worden, de overige 61.000 buiten Europa. Er zijn momenteel nog 70.000 vluchtelin gen in Oostenrijk, waarvan er in het uiter ste geval 30.000 een min of meer permanent verblijf in Oostenrijk kunnen verkrijgen. De 40.000, die dus ondergebracht moeten worden buiten Oostenrijk, plus de 20.000 vluchtelingen, die in verschillende landen tijdelijk zijn ondergebracht in afwach ting van hun doorreis over zee komen ten laste van de ICEM, en vormen reeds tweederde van het te verwachten totaal voor het lopende jaar. De ICEM weet op het ogenblik niet waar de middelen moeten worden gevonden om deze enorme onderneming te financieren. En daarnevens moet de ICEM eveneens nog de belangen behartigen van 110.000 Euro peanen, die in 1957 zullen landverhuizen, binnen en buiten Europa. Dit programma kan echter goeddeels bekostigd worden uit reeds toegezegde, regelmatige bijdragen. Voorzitter van de thans vergaderende ICEM-commissie is dr. Eric. O. baron van Boetzelaar. Naast Nederland zijn ook Ar gentinië, Australië, Canada, Colombia, De nemarken, Italië, Duitsland licl van het uitvoerende comité. De stand van gironummer 777 van het Rode Kruis voor hulp aan Hongarije was vanmorgen 4.494.504,78. De stand van gironummer 999 van het nationaal comité Hulpverlening Hongaarse Volk 4.418.764,52. Minister-president dr. Drees heeft ge antwoord op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Bachg over het van over heidswege verstrekken van mededelingen ter publikatie aan het communistische dagblad „De Waarheid". Reeds sedert 1948, aldus dr. Drees, wor den van rijkswege geen advertenties meer in het dagblad ,.De Waarheid" geplaatst. Zo genoemde „officiële publikaties", welke wegens hun nieuwswaarde tegen een klei ne vergoeding door de dagbladen worden opgenomen, zijn door de Stichting Recog nitiedienst, waarvan het bestuur wordt aangewezen door de vereniging „De Ne derlandsche Dagbladpers", echter steeds aan alle leden der vereniging, waartoe ook „De Waarheid" behoorde, verstrekt. De afrekening geschiedt hierbij niet met de dagbladen, doch met de recognitiedienst. Daai-naast bestaat nog een contract tussen het ministerie van Financiën en een aan tal bladen, waaronder ook „De Waarheid voor het plaatsen van de trekkingslijsten van de Staatsloterij tegen een speciaal ta rief. Wat tenslotte de overige niet-betaal- de mededelingen van de rijksoverheid be treft, geschiedt de distributie in het alge meen via het A.N.P.-telexnet, waarop ook „De Waarheid" is aangesloten. In 1948 is overwogen ook de „officiële publikaties" aan „De Waarheid" te ont houden, waarvan echter mede op grond van het bestaande distributiesysteem werd afgezien. De moeilijkheid was immers, dat de rijksoverheid geen onmiddellijke op dracht tot plaatsing aan de dagbladen af zonderlijk verstrekte. Deze opdracht ge schiedde door de recognitiedienst, die als dochterinstelling van de vereniging „De Nederlandsche Dagbladpers" destijds niet tot discriminatie onder de leden van deze vereniging meende te kunnen overgaan. Nu sinds 9 januari „De Waarheid" als lid van. de vereniging „De Nederlandsche Dag bladpers" is geroyeerd, kan ook ver strekking van de „officiële publikaties" aan dit blad achterwege blijven. Inmid dels zijn stappen daartoe gedaan. Voorts is ook de overeenkomst inzake de plaatsing van de trekkingslijsten van de Staatslote rij opgezegd, waarbij de voorgeschreven opzeggingstermijn van drie maanden moest worden in acht genomen. In het midden latend, of de overheid zo ver moet gaan om de verstrekking van overige mededelingen van de rijksoverheid aan. een blad als „De Waarheid" te beëin digen, is het onder de gegeven omstandig heden om praktische redenen niet mogelijk dit te verwezenlijken. Zoals gezegd is, ge schiedt de nieuwsvoorziening hoofdzake lijk via het A.N.P.-telexnet, waarop ook „De Waarheid" is aangesloten. Voor wat de lagere overheidsorganen be treft, meent dr. Drees, dat het bepalen van de ten deze te volgen gedragslijn aan hen kan worden overgelaten. LONDEN (Reuter). Sir Anthony Eden en Lady Eden vertrekken vrijdag naar Nieuw-Zeeland op uitnodiging van pre mier Holland. De oud-premier en Lady Eden boekten passage voor het Nieuw- zeelandse passagiersschip „Rangitata" (16.696 ton) dat de reis in dertig dagen zal maken via het Panamakanaal. Men ver wacht te Wellington, dat Eden en zijn echtgenote ongeveer een maand in Nieuw- Zeeland zullen blijven. Premier Holland verklaarde te hopen, dat hij zijn gasten een woning in een rustige plaats nabij de zee zal kunnen aanbieden, waar de oud premier herstel van gezondheid kan vinden. de Agenda Pas als het jaar zo'n dag of veertien oud is. begin ik de nieuwe zakagenda, die ik al een paar weken bij mij draag, als echt van mij" te beschouwen. Die eerste weken leek ze een indringerig voorwerp, waarmee een verzekeringsmaatschappij, een uitge versbedrijf of een andere commerciële on derneming mij ongevraagd een geheugen steuntje heeft willen geven. Maar nu be ginnen we geleidelijk aan elkaar te wennen. De inhoud van die zakagenda's heeft me altijd sterk geboeid. Voor de dagelijkse notities is niet zo erg veel plaats beschik baar, maar daar staat tegenover, dat de tekst op de overige pagina's van niet te onderschatten belang is. Wist u bijvoor beeld, dat de koers van 100 Boliviaanse centavos precies gelijk is aan 1 dollar, maar dat 100 Bulgaarse stotinki u maar liefst op f 55.88 komen te staan? Als u dus weer eens naar Bolivia of Bulgarije trekt is het zaak even de agenda te raadplegen alvorens men u met de koersen bedot. Voorts is het zo prettig om terstond in het zakboekje te kunnen zien, dat een Rijnlandse Morgen 8516 m2 bedraagt en dat wij, als we hout nodig hebben voor een knutselwerkje, dit voortaan kunnen aanschaffen per vierkante Amsterdamse voet, oftewel 0.08016 m2. Het invullen van het „Persoonlijk Me morandum" is een feest op zichzelf, dat alléén al het bezit van een agenda volko men rechtvaardigt. Hoeveel plezierige uur tjes kunnen we niet doorbrengen met het netjes aantekenen van de maatjes van overhemd, board, hoed, sokken, handschoe nen, jurk, rok en kousen. De laatste drie naturlijk van uw echtgenote en daarbij niet te lichtgelovig zijn! Zelf even nameten, heren. In mijn nieuwe agenda is zelfs een ko lommetje gereserveerd voor het vermelden van de namen en geboortedata van mijn vrouw en kinderen. Een bijzondere atten tie, die ik op hoge prijs stel want je raakt, o zo gemakkelijk, de tel kwijt! Als alles keurig ingevuld is, steken we ons zakboekje met begrijpelijke trots in de binnenzak. Serieuze mensen trekken daarna bij elke gelegenheid hun agenda met het gebaar van een dienstdoende agent van de verkeerspolitie, die gezien heeft, dat je nog net door het rode licht bent gereden. Ze turen eindeloos op de blaadjes en zeggen dan: „Deze week zit ik helemaal vol, maarmisschien de volgende week vrijdag, daar zit nog een gaatje". En ze beschrijven de afspraak om samen een borreltje te gaan drinken met de acuratesse van een candidaat-notaris. Er zijn ook lui, die na de feestelijke in wijding helemaal niets meer in hun agenda opschrijven. Hun afspraken noteren zij bij voorkeur op vodderige papiertjes of lege sigarettendoosjes. Ik vrees, dat ik zelf tot de laatste categorie behoor want aan het einde van ieder jaar zijn de meeste blaad jes van mijn agenda nog maagdelijk. Ik doe hem dan maar cadeau aan mijn jong ste dochter, die er de tafels van vermenig vuldiging in optekent. Voor het maken van afspraakjes heeft ze - gelukkig - nog niet de minste inte resse en overigens is voor haar elke dag een nieuw, veelbelovend avontuur, dat met een datum maar weinig te maken heeft. Hoe zeggen de Friezen dat ook weer? „Hjoed is hjoed, mar moarn is in onbigry- pelike dei", oftewel „Vandaag is vandaag, maar naar morgen moeten we maar raden". Am. de Vita ADVERTENTIE Hebt u wel eens in het vol maakte dorp gelogeerd? Be staat niet, werpt u mij tegen. De mens heeft nu al tientallen eeuwen naar de volmaaktheid gezocht, in uiterst zeldzame gevallen er ook naar ge streefd, maar de zuiverste graad van perfectie is nog al tijd niet bereikt. En toch blijf ik hardnekkig bij mijn begin, want ik meen het volmaakte, nou ja, laat ik dan zeggen bij na volmaakte dorp te hebben gevonden. Het lijkt me gewenst eerst eens te bekijken uit welke elementen zo'n ideale gemeen schap moet zijn opgebeuwd. Het dorp moet onaangetast zijn door wat iemand lang voor mij „de tand des tijds" heeft genoemd. Er moet een rustiek kerkje op een heuvel staan en een vredig pleintje erbij is een absolute vereiste. De inwoners, onbedorven door wat wij beschaving gelieven te noemen, behoren rustig hun dagelijkse gang te gaan. De plaats mag geen fossiel zijn, doch een levendige indruk ma ken. Het moet, zowel van ver af als van nabij, mooi zijn. En het plaatselijk restaurant moet een uitstekende keuken heb ben. Ten slotte: ik wil er geen toeristen ontmoeten. Ik herhaal: dit dorp bestaat. Ik heb er in de volmaakte auberge verrukkelijk gegeten en een kerkdienst bijgewoond in een middeleeuwse sfeer. Ik heb wijn gedronken op een balkon en het oog laten gaan over duizend jaar geschiede nis, terwijl enkele kilometers De grootste charme van reizen is het doen van ontdekkingen. Nu echter nagenoeg de hele wereld pijnlijk nauwkeurig is ge ëxploreerd en in kaart gebracht, kan alleen het toeval ons iets werkelijk bijzonders laten ontdekken. Welnu, dat toeval is mij goed gezind geweest. van mij af het azuur van de Middellandse zee blinkt in de zon. Met een tikje leedver maak heb ik gedacht aan de horden, die hun vakantie door brengen aan de Rivièra, maar dit dorp niet kennen. De uit dagende kleding van badnim- fen zou hier ook niet welkom zij. Het dorp bestond al lang voor de uilvinding van de strandstoel en de flaneerboule vard. Het zal deze verschijnse len overleven. Mijn dorp is niet alleen on aangetast door het tijdperk van industrialisatie, koude oor log en toerisme zelfs de Renaissance is eraan voorbij gegaan. De Middeleeuwen en het Heilige Roomse Rijk lieten het onberoerd. Het was al een antiek sieraad, toen Columbus het passeerde op weg van Ge nua naar Spanje. Een slordige dertienhonderd jaar geleden richtten de Mo ren krachtige steunpunten op langs de zuidelijke kusten van Europa. Sommige van deze versterkingen hielden zij vier eeuwen in hun macht. De be woners van die streken wer den teruggedreven naar de heuvels en bergen weg van de zee, die de bron van hun bestaan was geweest. En daar, op bijna ontoegankelijke en gemakkelijk verdedigbare top pen, bouwden zij hun nieu we steden. Zij omringden deze met hoge muren en konden zich daarachter handhaven in de strijd tegen de indringers. De mannen uit diezelfde dorpen en steden trokken eeu wen later naar het Oosten, veroverden Jeruzalem, plun derden het Oost-Romeinse Rijk en schreven hun namen voor eeuwig in de historie van de mensheid. De dorpen daal den schoorvoetend van de heuvels af. De wallen werden door nieuwe huizen doorbro ken en de vrijgekomen stenen dienden tot fundamenten voor woningen. Maar het aanzien en het karakter van deze ge meenschappen waren bepaald door de Moorse bedreiging en zo is het in mijn dorpje tot op de huidige dag gebleven. Ingeslapen is de bevolking allerminst. Er worden voortdu rend huizen gebouwd of be ter gezegd: de oude stenen worden op een andere manier gearrangeerd naar de smaak van de tegenwoordige eige naar. Intussen bevinden de jonge mannen met initiatief zich ergens in Frankrijk, stu deren voor dokter of advo caat of vervullen hun dienst plicht. De abbé voert de eeu wige strijd om de duivel bui ten de poorten te houden en voedt de kinderen op in de godsdienst hunner vaderen. Mocht de bezoeker al een ogenblik denken, dat hij in een plaatje van een leesboek voor kinderen is terechtgekomen, dan zal hij toch snel genoeg kunnen gewaarworden in een deel van de Franse republiek te vertoeven. Dat wordt duide lijk, als hij boven de deur van de Mairie de symbolen van re publikeins gezag ziet of over de Place de la Libération dren telt, aldus gedoopt na de twee de wereldoorlog. Hij zal hier en daar ook brievenbussen zien en evenals ik, bevinden, dat hun werking dezelfde is als die van alle andere. Ik heb het ten minste gewaagd er een behoorlijk geadresseerde en gefrankeerde brief in te werpen en vernam een week later, dat hij wel en deugdelijk op de plaats van bestemming was aangekomen. U zoudt dit dorp kunnen vinden, net als ik. En net als een ster-in-ruste van de Pa- rij se Opera, wiens middelen hem gemakkelijk konden ver oorloven in Nice of Cannes te wonen. Net als een Engelse oud-generaal, die er een huis heeft betrokken. Net als een Engels-Amerikaans echtpaar, zeer jong en zeer verliefd, in wiens crème geschilderde wo ning achter de kerk ik een ge zellige avond doorgebracht. Het dorp is oud en toch le vend als geen ander, onbedor ven, maar niet ongecultiveerd, schoon, maar zonder vereni ging voor vreemdelingenver keer, gebouwd om de Moren te weerstaan, maar behoorlijk uitgerust met elektriciteit en alles wat daarbij hoort. De ouderen spelen op het plein hun jeu de boule, de kinderen ravotten en springen touwtje. Wanneer men van de rivier in de vlakte naar boven klimt over het zigzaggende pad en door de oude poort wandelt, kondigt de kerkklok het eind de van de dag aan. De zon gaat onder en het wordt tijd op een balkonnetje of terrasje te gaan zitten niets doen mét een goed glas landwijn, mét een onvergelijkelijk ver gezicht over de kust tot ver de zee in. En dan is er reden te bedenken, dat elders het le ven zoveel onaangenamer en zoveel inspannender is dan in ben ik dan helemaal verge ten u te vertellen over welk dorp ik het heb? Als u erop blijft aandringen en mij plech tig belooft het komende zomer niet met allen tegelijk te be stormen en ongenietbaar te maken, zal ik het geheim prijs geven. Mijn dorp heeft een prachtige naam. Het heet neen. Ik riskeer het toch maar niet. J. J. F. Remming Het Tweede Kamerlid de heer Koopman heeft aan de minister van Verkeer en Wa terstaat de volgende vragen gesteld: „Is het waar, dat aan een autobestuur ster, die op 7 januari betrokken was bij een ernstig verkeersongeluk te Soesterberg, een algemene ontheffing van het zondags rijverbod was verleend voor de uitoefening van de paranormale geneeskunst? Zo ja, kan de minister dan mededelen waarom in het onderhavige geval zodanige onthef fing, die zelfs aan de artsen wordt onthou den, was gegeven?" AMSTERDAM. Bij de Carmen-op- voering door de Italiaansche Opera hebben zich zaterdagavond zeer luid ruchtige incidenten voorgedaan. Toen voor het derde bedrijf het doek opging, bleek dat men het zoo interessante voorspel wilde weglaten. Uit een paar honderd kelen ontbrandde een tumult van fluiten en geschreeuw en deze herrie werd zoo overstelpend, dat de dirigent, die het orkest had laten door spelen, het tenslotte moest opgeven. Men schreeuwde om het voorspel en na een kwartier kwam de titelrolspeelster voor het voetlicht om in het Fransch het publiek om excuus te verzoeken. Men schreeuwde nu: „Spreek Hol- landsch!", waarop een der andere leden van het gezelschap het verzoek in het Hollandsch herhaalde. Het publiek riep evenwel: „Neen, neen, wij willen het voorspel!" en eindelijk, nadat bijna een halfuur was verstreken, werd met het voorspel begonnen. Het publiek bleek nu te zijn omgekeerd als een blad aan een boom: het wist na het derde bedrijf van geen ophouden met applaus en na het laatste bedrijf weerklonk bovendien hoera-geroep en werd er door het ge- heele publiek met hoeden naar de spelers gewuifd.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5