Menselijke tragiek in De Spullebaas" DE LAATSTE TOAST WYBERT Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES De leerling van Doctor Marciolo A.N.A.B. gedoogt achterstand in beloning landarbeider niet langer De negen Muzen Kort en bondig 4 99- Studenteninitiatief voor vluchtelingen in Oostenrijk Compromis over TV-films Van Gend en Loos vervangt paarden - door motortractie In 1956 emigreerden 32000 Nederlanders Bejaarden willen vergoeding voor ingeleverde radio's VERVOLGVERHAAL] DOOR JAKOB JAK.QBI J DINSDAG 15 JANUARI 1957 Zweedse film van Ingmar Bergman BINNENKORT zal in het Amsterdamse theater „De Uitkijk" een film in roulatie komen, die om meer dan één reden tot denken zet. Het is een Zweedse pendant van „La Strada", een werkstuk van Ingmar Bergman onder de titel „De Spullebaas". Wie zich „La Strada" herinnert zal zich ongetwijfeld ook de bedenkingen reali seren, welke wel eens tegen deze film zijn geuit als zou zij grotelijks zijn overschat en in feite een ras-echt melodrama .wezen. Dezelfde bedenkingen zullen ook bij „De Spullebaas" opgeld doen en terecht, want ook deze film heeft een melodramatisch gegeven, is vaak vol pathos en schroomt hevige gemoedsaandoeningen niet. En tochjuist dit melodramatisch karakter in de niet gedevalueerde waarde van het woord, maakt „De Spullebaas" tot een uit zonderlijke film zoals het ook „La Strada" maakte. Inherent aan de personen en de sfeer is het melodrama in beide films, die nu eens niet in oppervlakkige intellectuele milieus spelen noch in burgerlijke clans, maar ons binnen in het wereldje der ar- tisten voeren, der circusmensen, der ker misklanten. In een wereld van sjacheraars om het dagelijks brood, hongerlijders uit liefde voor hun vak en de vrijheid zich zelf te zijn. Lieden die leven op een hogere versnelling, met grotere verwach tingen, met pijnlijkere desillusies, vol kinderlijke primitieve behoeften en o zo vaak bitter ontgoocheld. Dat is een wereld, waarin de mens eenzamer is dan allen en gelukkiger dan allen, een wereld waarin men nog lééft en dichter en nauwer is gebonden aan wat de wisselvalligheid van het lot voorheeft. Daar treft men de uiter sten van hartstocht en liefde en verblin ding. Daar schijnt alles buiten de gewone orde te vallen en on-alledaags te zijn, een voudig omdat wij ons niet meer in deze proporties kunnen inleven. En tochen toch kan het, getuige de reacties, die een film als „La Strada" op riep, waar de bewondering de verguizing verre overtrof. Ik geloof niet dat het „De Spullebaas" evenzo zal vergaan. De film is daarvoor toch nog te onevenwichtig en vooral: op sommige punten niet belangrijk genoeg, maar wat ze vertelt is in ieder geval wel -zo kundig gedaan dat ze die andere wereld van mensen oproept, ons in hun verschijning belang' inboezemt en de hoofdpersoon zelf tot een niet gemak kelijk te vergeten figuur maakt, een man, die lijdt en strijdt naar zijn aard, dom misschien, zwak, overgeleverd aan het torment van zijn eerste opwellingen, maar een mens, liever nog zou ik zeggen een mensenkind. De spullebaas in de film met die naam heeft zijn hart verpand aan zijn circus. Hij liet er zijn vrouw overigens niet onverzorgd voor in de steek en vond in een jongere vrouw een tweede liefde. Wanneer hij met zijn circus terug keert in het dorp, waar hij vroeger ADVERTENTIE woonde, wordt de herinnering hem te machtig. Onrust bevangt hem. Hij wil zijn kinderen zien. De zorg en ellende van de strijd om het bestaan is hem ineens te veel. Hij ziet zijn zoon en zijn vrouw. Hij zou bij hen willen blijven, maar het wordt hem geweigerd. Hij wist het eigenlijk wel. Wanneer hij terugkeert naar zijn circus blijkt hem, dat zijn vriendin hem ontrouw is geweest. Dat is teveel. In een vechtpartij met zijn rivaal wordt hij dan nog hopeloos verslagen en hij kiest de enige uitweg: hij wil zichzelf doodschieten. Maar de revolver ketst. En hij vermant zichzelf. Achter de langzaam voortsukkelende wagens zien we hem weer verder gaan met zijn geliefde, naar een ander dorp, een andere onzekere bestemming tegemoet. Niets is nagelaten om ons deze man in al zijn stemmingen zo nauwgezet mogelijk te tekenen. Dat gaat soms gepaard met overbodigheden en overdrijving, met lang ademige belangstelling voor krachtige ex pressie, met een te brede navoi-sing van alles wat er wel in hem en de bijfiguren om kan gaan. De vechtpartij in de film is zelfs onsmakelijk. Door een grote concen tratie op de man krijgen zijn daden een niet altijd verantwoord accent. Ze zijn niet overal zo belangrijk. Maar ondanks dat houdt men een sterke indruk van hem over: de tragische hang naar het geluk spreekt uit vele beelden. En ook de jonge vrouw en haar aandeel daarin worden wel omschreven getoond. Bergman houdt niet altijd maat. Hij maakt zijn bijfiguren niet gelijkwaardig aan zijn hoofdpersoon. Maar tot nadenken over deze mensen, tot bezin ning op hun waarden brengt hij ons zeer zeker. MISSCHIEN ECHTER is hij het best ge slaagd in een fragment, dat maar zijdelings bij de intrige hoort en wel in het begin der film, wanneer hij het verhaal vertelt van een jonge vrouw, wier zucht tot exhibitio nisme haar dreef naakt met een aantal soldaten te gaan baden in zee. Ze is de vrouw van de circusclown, die haar terug haalt en tot bezinning brengt. Er wordt geen woord in dat fragment gesproken. Het is een stuk stomme film, merkwaar digerwijze nog vijftig jaar geleden spelend, zodat het lijkt of de klok is teruggezet. Maar het is een best stuk avant-garde- werk. De situatie is zo absurd, dat ze belachelijk schijnt voor wie er kennis van neemt. Maar ze is in haar weergave zo zie lig en schrijnend, dat men een groot mede lijden voelt en gaat begrijpen dat de mens meer is dan een autorijder, een wande laar-op-zondag, een tevreden aanzitter aan de huiselijke haard. Dat voelbaar te maken met een zo gewaagd gegeven is een presta tie, ook al krijgt dit fragment aan het slot een al te retorisch karakter en verzwakt daar een Paljasachtig effect de kracht van de eerste zuivere indrukken. P. W. Franse Zelf woningen bouwen Onder auspiciën van de Nederlandse Studentenvereniging voor Wereldrechts orde heeft een groepje studenten van de Vrije Universiteit te Amsterdam een plan uitgewerkt om daadwerkelijke steun te gaan verlenen aan vluchtelingen in Oos tenrijk: van april tot en met september kunnen in totaal circa 500 600 studenten of andere jonge studerenden voor een in schrijfgeld van f 25,in groepen van 40 a 50 twee tot vier weken naar Oostenrijk, waar zij in het vluchtelingenkamp Haid bij Linz zullen worden ingeschakeld bij de bouw van reeds door de vluchtelingen zelf opgezette woningen. In aanmerking komen hoofdzakelijk jonge mannen van 18 tot 30 jaar, maar ook een klein aantal meisjes of vrouwen, die voor het bereiden van de maaltijden en andere huishoudelijke bezigheden zul len moeten zorgen. Weliswaar verwacht de commissie, dat zich voor het werk in Oos tenrijk hoofdzakelijk studenten zullen aan melden, maar medegedeeld wordt, dat ook andere jonge Nederlanders welkom zijn. De commandant van kamp Haid heeft toegezegd voor 1 of 2 barakken te zullen zorgen, waarin de Nederlandse groepen gehuisvest zullen worden. Secretaris van de studentencommissie is K. L. Roskam, Com. van der Lindenstraat 15, Amster dam-Zuid. Algemene toestemming voor films met leeftijdsbeperkingen Dezer dagen is over de toelating voor de vertoning in de Nederlandse televisie programma's van films, die door de cen trale filmkeuringscommissie niet voor alle leeftijden zijn goedgekeurd, een bespreking gehouden tussen de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Höppener, en een delegatie van de Neder landse Televisiestichting, waarin alle om roepverenigingen vertegenwoordigd waren. Het resultaat van dat onderhoud is ge weest, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie thans mede, dat de staats secretaris voor 1957 er mee heeft inge stemd dat de verantwoordelijkheid voor het uitzenden van films, toegelaten voor vertoning aan personen van 14 jaar of daarboven, in nog sterkere mate wordt gelegd bij de NTS en alle omroeporgani saties, die ingevolge het Televisiebesluit over zendtijd beschikken. De staatssecretaris zal tijdig op de hoog te worden gebracht van de films, waar van het voornemen bestaat deze uit te zenden, om daardoor gelegenheid te bie den voor voorafgaand overleg, zo daartoe aanleiding bestaat. Van de zijde van de NTS is voorts toe gezegd de films, die minder geschikt zijn voor vertoning aan jeugdige kijkers, niet voor 21 uur uit te zenden, waarbij voorts is afgesproken, dat een zelfde gedragslijn zal worden gevolgd bij het vertonen van toneelstukken en andere programma's welke daartoe aanleiding geven. Het bovenstaande komt neer op een voorlopige algemene toestemming, op grond van artikel 4 derde lid van het Tele visiebesluit 1956, tot het uitzenden van films, die niet voor alle leeftijden zijn toegelaten, mits aan deze voorwaarden is voldaan. Streekromans. - Ben van Eysselsteyns roman „Verweerde stenen", die de vorige maand met de culturele prijs der provincie Drente werd bekroond, is door Biederstein- Verlag in München aangenomen voor ver taling en uitgave in het Duits. Deze uit gever heeft tevens een tweede boek van Van Eysselsteyn voor Duitsland aangeno men, namelijk „Dorre grond", eveneens be trekking hebbend op Drente. Première. De toneelgroep „Puck" heeft in studie genomen het toneelspel „Nu het dorp niet meer bestaat" van de Zuidnederlandse schrijver Tone Brulin. Litteraire prijs. De „Albert Schweit- ser"-prijs, die jaarlijks door de Kindier- uitgeversmaatschappij in München wordt uitgereikt, is toegekend aan de Franse schrijver Roger Ikor voor diens novelle „Les fils d'Avrom". Roger Ikor ontving in 1955 voor de tweede uitgave van zijn no velle „Les eaux melées" de Franse „Gon- court"-prijs, aldus United Press. „De Baas". Op vrijdag 18, zaterdag 19 en maandag 21 januari geeft het toneelge zelschap van Morele Herbewapening voorstellingen van „De Baas" van Peter Howard in de concertzaal in Laren voor de Singer Memorial Foundation aldaar. Lezing in Stedelijk Museum. In de tuinzaal van het Stedelijk Museum in Am sterdam wordt op maandag 21 januari 's avonds door de beeldhouwer Naum Ga- bo een in het Duits gesproken toelichting gegeven bij eigen werk aan de hand van lichtbeelden. De architect A. Elzas be spreekt vooraf een plastiek, door Gabo ontworpen voor de in aanbouw zijnde Bijenkorf in Rotterdam. De bijeenkomst begint om acht uur. Bing Crosby. Voor de eerste keer zal de zanger-filmacteur Bing Crosby in een serieuze film optreden zonder ook maar een liedje te zingen. De film gaat „Man on fire" heten en zal handelen over de uit werking, die een slecht gezinsleven op kinderen heeft. Uitwisseling. Dinsdag 22 januari ge ven leerlingen van het conservatorium in Parijs een concert in de Amsterdamse Bachzaal. Leerlingen van het Amsterdams conservatorium spelen op 19 februari in Brussel en op 21 februari in Parijs. Brus selse leerlingen concerteren op 11 maart in de Bachzaal. Dit is de jaarlijkse uitwis seling van concerten door beide instituten. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr.181, Tel. 14444 Traditie van ruim anderhalve eeuw thans afgesloten De N.V. expeditie-onderneming Van Gend en Loos zal geleidelijk aan de paar- dentractie vervangen door motortractie. Bedrijfseconomische en verkeerstechnische overwegingen hebben tot dit besluit geleid. Men verwacht vóór 1960 de ruim 390 paarden door vrachtauto's vervangen te hebben, waarmee een bedrag van ruim drieënhalf miljoen gulden gemoeid is. De koetsiers zullen autorijlessen kunnen volgen om straks in plaats van de leidsels het stuur van de vrachtauto's te hanteren. Op korte termijn zal in Maastricht, Eind hoven, Arnhem, Nijmegen, Dén Bosch, Til burg, Leiden, Alkmaar en Zwolle de paardentractie worden opgeheven, waarna geleidelijk aan de grotere steden zullen volgen. In Rotterdam zijn bij Van Gend en Loos geen paarden meer in gebruik, in tegenstelling tot Amsterdam, Den Haag en Utrecht, waar men nog grote aantallen paarden voor het vrachtvervoer gebruikt. Het paard heeft in de geschiedenis van Van Gend en Loos steeds een grote rol gespeeld. Reeds kort na het huwelijk van Jan Baptist van Gend en Marie Loos op 18 oktober 1796 werd de grondslag gelegd voor de algemene postwagenonderneming Van Gend en Loos. Met fraaie diligences werden toen in binnen- en buitenland pas sagiers en goederen vervoerd. Drieduizend meer dan in 1955 Volgens de voorlopige cijfers van de emigratie in 1956, emigreerden in dat jaar ongeveer 32000 Nederlanders. Een ver meerdering van 3000 in vergelijking met 1955, in welk jaar ruim 29000 Nederlan ders emigreerden. In 1956 werden in totaal ruim 54000 aanmeldingen voor emigratie ontvangen, tegen 48000 in 1955. Naar Canada vertrokken in 1956 onge veer 7600 Nederlanders (6500 in 1955). Naar Australië vertrokken ongeveer 11000 Nederlanders, tegen ruim 13000 in 1955. Naar Nieuw Zeeland gingen ruim 1300 Ne derlanders in 1956, tegen ruim 1200 in 1955. Voor de overige landen zijn de cijfers: Amerika 9500 in 1956 (4000 in 1955); Zuid-Afrika 1800 in 1956 (2800); Brazilië ongeveer 300 (440); Rhodesia 350 (440); overige landen 150 (in 1955 geen). d De tijd ging verder. Lodo werkte nu al enkele maanden bij doctor Marciolo en het beviel hem best. Overdag werkte doctor Marciolo in het laboratorium en Lodo deed alle werkjes, die hem werden opgedragen. Hij paste wel goed op, alles te doen zoals de doctor het hem had gewezen, want alles moest heel precies gedaan worden. Hij was nu al aardig bekend in de stad en soms mocht hij daar boodschappen doen; dan ging hij met een mand of tas de straat op. 27-28 „Aan kalmte thans einde gekomen Zoals wij maandag reeds hebben bericht, heeft het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond be sloten alle collectieve arbeidsovereenkom sten voor het landbouwbedrijf op te zeg gen. Deze c.a.o.'s dienen per 1 mei a.s. op nieuw te worden vastgesteld; het hoofdbe stuur van de A.N.A.B. zal hiertoe niet over gaan, alvorens zijn eisen ten aanzien van de lonen, de vakantietoeslag en de werk- klassificatie in de landbouw zijn ingewil ligd. Verlangd wordt een onmiddellijke verhoging van de landarbeidersionen met drie percent, verhoging van de vakantie toeslag met twee percent en Invoering van de werkklassificatie de laatste maatre gel met ingang van 1 Mei. Het hoofdbe stuur van de A.N.A.B. laat met dit krach tige besluit uitkomen, dat het de achter stand in de landarbeidersbeloning niet lan ger gedoogt. Het doet dan ook een dringend beroep op de betrokken instanties om de eisen op korte termijn te verwezenlijken, „in het belang van de sociale positie van tienduizenden landarbeidersgezinnen en ter handhaving van een normale gang van za ken in het landbouwbedrijfsleven''. In de ter vergadering van het hoofdbe stuur van de A.N.A.B. uitgebrachte rappor ten is gebleken, dat de ontstemming en on rust onder de landarbeiders toenemen. De landarbeiders aldus wordt in een ver klaring gesteld zijn niet bereid de steeds groter omvang aannemende achterstand in hun beloning te aanvaarden. Deze achter stand wordt geschat op twintig percent ten opzichte van de industrie-arbeiders. Een vergelijking van enige lonen maakt dit dui delijk: in 1954 verdiende een arbeider, werkzaam in de landbouw in Groningen, pee week f 59.34, voor welk loon hij 52 uren maakte. Een industrie-arbeider werk- daarentegen in dat jaar per week 49 uren, terwijl hij gemiddeld f71.16 verdiende. Deze vergelijking geldt voor de vaste ar beiders. Iets meer verscheidenheid bestaat in het loonpeil van de losse arbeiders, die in tariefloon kunnen werken. De oorzaak van de achterstand moet allereerst worden gezocht in het lage c.a.o-loon. In de in dustrie doen zich voorts meer mogelijkhe den voor om in tarief te werken en de overwerk-bepalingen zijn gunstiger. De verleden jaar bestaande achterstand werd nog aanzienlijk vergroot, doordat vrijwel voor het gehele bedrijfsleven een verho ging van zes percent werd doorgevoerd, ter wijl deze loonsverhoging voor de landarbei ders slechts beperkt bleef tot drie percent.. Een moeilijkheid is voorts het feit, dat de landbouw niet is opgenomen in de gemeen teklasse-indeling, doch loongebieden kent. Een vergelijking met de gemeenteklassifi- catie maakt duidelijk, dat de indeling in loongebieden grotendeels met de vijfde ge meenteklasse overeenkomt. In een overzicht, waarin de loonsituatie in de landbouw wordt geschetst, memo reert het hoofdbestuur van de A.N.A.B., 99 dat het Landbouwschap de laak heeft de arbeids- en rusttijden in de landbouw te regelen. De landarbeiders behoeven echter hun hoop niet op het Landbouwschap te vestigen, aldus het hoofdbestuur. Gesteld wordt, dat de regeling van de arbeidstijd in de landbouw in ons land veruit het slechtste van geheel West-Europa is. „Aan onze kalmte is thans een einde ge komen", zei de voorzitter van de A.N.A.B., de heer D. Tiggelaar. „Wij kunnen niet lan ger dulden, dat de landarbeiders worden onderbetaald. De geleidelijk 'ontwikkelde achterstand zal tot redelijke proporties moeten worden teruggebracht". De heer Tiggelaar wees erop, dat in 1955 niet min der dan zes percent van het totaal aantal landarbeiders in ons land de agrarische be drijfstak de rug toekeerde. In dit tempo doorgaande is over acht jaar de landarbei dersbevolking (thans nog bestaande uit on geveer 150.000 werknemers) gehalveerd. Een constructieve landarbeiderspolitiek, culminerend in het rechtvaardigheidsbe ginsel van de gelijkstelling in lonen en an dere arbeids- en levensvoorwaarden (ge dacht wordt aan de verheffing van het platteland in sociaal en cultureel opzicht) kan het dreigende gevaar van de liquida tie der landarbeidersgroep nog keren. „Nóg is het niet te laat", zei de heer Tig gelaar tenslotte. De Nederlandse Bond voor Ouden van Dagen heeft zich met een open brief tot het Nederlandse volk gericht om te berei ken, dat de bejaarden, die in bezettingstijd op bevel hun radiotoestel ingeleverd heb ben en in het bezit zijn van een inleve- ringsbewijs, worden schadeloos gesteld. De schadeloosstelling zou, zo nodig, op de voormalige bezetters moeten worden ver haald. Destijds is deze zaak met de betrok ken minister besproken. De minister beriep zich op een bepaling in de wet Materiële Oorlogsschade, dat geen schadeloosstelling gegeven kan worden voor goederen, die op grond van een algemene verordening van de bezetter zijn ingeleverd. Na een onderhoud met de Westduitse ambassadeur in 's-Gravenhage, die verklaarde, dat in dien de Nederlandse regering zich tot de Westduitse regering zou wenden, er een oplossing gevonden zou kunnen worden, is aan de regering en aan de voorzitter en leden der Tweede Kamer een adres gezon den. De regering blijft echter op haar standpunt staan. De bond doet thans een beroep op het Nederlandse volk om iets te ondernemen, waardoor de desbetreffende bejaarden van alle richtingen weer in de gelegenheid worden gesteld naar de radio te luisteren. ADVERTENTIE fêincfettuzcwtaC.' eé&ea!ag SANOSTOL r' Af\ Vervolgens greep hij een groot vel papier en begon uitvoerige notities te maken, waarna hij een dringend gesprek met Marburg aanvroeg en daarna de chirurgi sche kliniek opbelde en professor Nathusius persoonlijk te spreken vroeg. Een uur later had hij deze twee telefoongesprekken afgewerkt. Nerveus liep hij tenslotte ongeveer een half uur door zijn kamer heen en weer. Toen greep hij weer naar de telefoon en draaide het nummer van Amthor's kantoor. Hij wilde aanvankelijk met Termühlen spreken, maar hij liet zich uiteindelijk tóch met de advocaat zélf doorverbinden. Mijnheer Amthor? Ja? Met Muck. Ik wilde u graag een verzoek doen. Kunt u het is vandaag dinsdag voor donderdagavond, laten wij zeggen om zes uur, alle gasten uitnodigen, die op uw verjaardagsfeestje geweest zijn? Amthor werd kennelijk door deze vraag overvallen. Hoe zou ik dat moeten doen?, vroeg hij tenslotte. Er ontbreken toch een paar? Ja, natuurlijk, antwoordde Muck, Irmgard Chris- tensen en Albertz kunnen uiteraard niet komen, dat is nogal duidelijk. En Kotter? Die zal dan weer op vrije voeten zijn. U maakt het spannend, mijnheer Muck, zei Amthor, ik geloof wel, dat 't mij lukken zal. Het móét lukken, mijnheer Amthor, zei Muck met nadruk, u kunt gerust zeggen, dat ik daartoe opdracht heb gegeven. Ik moet enkele dingen controleren, die voor de oplossing van de moordzaak van belang zijn, en ik mag toch wel aannemen, dat al uw gasten er belang bij hebben dat de moordenaar gevonden wordt. Ik begrijp het volkomen, antwoordde Amthor, dus donderdag tegen zes uur. Ja. Het gaat dus om u en uw vrouw, dr. Faber en mevrouw Faber, dr. Busch en zijn echtgenote, mijnheer Kotter en mevrouw Kotter, juffrouw Wittstock, uw assistent Termühlen en mevrouw Werdohl. Ik hecht er groot belang aan, dat iedereen komt. U wilt het mij wel laten weten, als iemand afzegt of wil afzeggen? Afgesproken. Muck legde de hoorn op het toestel. Of dit plan lukt, óf ik laat mij pensioneren, dacht hij. Maar voor het ZQjer is, moet ik nog het één en ander doen Vertaald uit het Duits Copyright: Cosmopress, Génève Oorspr. titel: „Toen de champagne werd geserveerd" Ze zaten in de woonkamer van de Amthors; de stem ming was maar magertjes. Behalve uiteraard Albertz en Irmgard Christensen, ontbrak slechts mevrouw Busch. Zij heeft mij zo juist nog opgebeld, zei haar man. Ze zal hier precies op tijd zijn. Ik ben direct van mijn kantoor naar hier gekomen, maar ik moet zeggen, dat ik mijn hele leven nog niet zo'n vreemde uitnodiging heb gehad. Ja, dat ligt niet aan mij, antwoordde Amthor, maar ik voel er niets voor om de recherche te gaan becritiseren. En ik, zei de dikke fabrikant Kotter, die er nog wat bleekjes uitzag en enigszins nerveus was, ik zal die Muck nog wel een rekening presenteren, een gepeperde ook. Het is je reinste eerroof, wat hij met mij heeft gedaan! Zou ik mijn vrouw hebben willen vergiftigen! Dat is toch wel het toppunt van alles! Zijn vrouw streelde hem even over de hand. Wind je niet op, die zaak is nu toch achter de rug. Ze is nog helemaal niet achter de rug! Ik zit met spanning te wachten op wat voor onzin die commissaris nu weer uitgedacht heeft. Men zweeg. Irene Wittstck was druk in de weer met het inschen ken van thee. Termühlen leunde tegen de boekenkast en rookte een sigaret. Hij keek naar mevrouw Werdohl, die rustig, enigszins gelaten zelfs, in haar stoel zat en nu en dan een woord met mevrouw Amthor wisselde. Als men er aan denkt, hoe vrolijk en uitgelaten dit gezelschap twee maanden geleden nog was, dacht Ter mühlen, dan begrijpt men hoe wankel het aardse bestaan kan zijn. Hij wachtte gespannen op wat Muck van plan was en hij voelde zich enigszins teleurgesteld, daar Muck hem niet had ingewijd. Precies om zes uur begon de telefoon te rinkelen. Am thor nam de hoorn van het toestel. Het was commissaris Muck. Hij bood zijn verontschuldigingen aan, zei hij, maar hij zou iets later komen. Er waren nog enkele be langrijke dingen te regelen. In ieder gexal moest het hele gezelschap op hem wachten. w Ook dat nog, zei Kotter, die kerel behandelt ons als een bende misdadigers! De woorden van de fabrikant pasten eigenlijk niet bij de gelegenheid. Iedereen was er zich namelijk van bewust, dat men misschien voor schokkende onthullin gen stond. Het duurde langer dan een uur, voordat Muck ver scheen. Mevrouw Amthor had intussen de rolluiken laten zakken en de lampen aangestoken. Muck begroette hen kortaf. Hij had een grote actentas bij zich en zag er bijzonder ernstig uit. Dickhoff was met hem meegekomen. Dames en heren, begon Muck zonder verdere plicht plegingen, het spijt mij, dat ik u wegens een treurige reden heb laten vragen vanavond naar hier te komen. Meestal toch trof u elkaar onder vrolijker omstandig heden. Is iedereenik bedoel behalve degene, die die.Muck zocht even naar zijn woorden .nu ja, u begrijpt mij wel. Is iedereen er? Mijn vrouw is er nog niet, zei dr. Busch, ze heeft me echter op kantoor opgebeld en gezegd, dat ze precies op tijd zou zijn. Het viel Termühlen op, dat Muck mijnheer Busch met een stille, enigszins critische blik aankeek. Nu ja, zei Muck, we zullen op haar maar niet wachten. Ik meen, dat ik in uw geest handel, als ik zo zakelijk en nuchter mogelijk blijf. Het spijt mij overi gens, dat ik daarbij toch niet alle strikt-persoonlijke ge voelens buiten beschouwing kan laten. Het gaat er ten slotte om twee gevallen van moord op te lossen en de schuldigen voor de aardse rechter te brengen, voorzover dat natuurlijk mogelijk is. Geen van de aanwezigen durfde iets te zeggen. Toen Muck dan ook even zweeg, was de stilte pijnlijk. Waarom zegt hij: voorzover dat natuurlijk mogelijk is?, dacht Termühlen, die steeds gemeend had dat hij, als gevolg van zijn gesprekken met de commissaris, meer wist dan de anderen, maar hij moest nu wel toegeven, dat hem alles nogal griezelig voorkwam. Mijnheer Amthor, ging Muck verder, het is nood zakelijk, dat wij proberen de kring te reconstrueren, zoals die gevormd was toen op het verjaardagsfeestje de champagne werd rondgedeeld. Mag ik iedereen verzoe ken naar de salon te gaan? T Wordt vervolgd). Emigratiekosten. Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid zijn wegens de verhoogde scheeps- passagetarieven de krachtens de emigratie- bijslagregelingen vastgestelde bedragen ter bestrijding van de kosten van het vervoer van emigranten, voor zover betrekking heb bend op de ontschepingshavens Fremantle en Wellington, als volgt verhoogd: voor per sonen van 12 jaar en ouder tot 1650.3 tot en met 11 jaar ƒ825.—; 1 of 2 jaar ƒ412,50, het eerste kind beneden 1 jaar nihil, maar ieder volgend kind beneden 1 jaar ƒ412,50. Exploratie N.A.M. De N.V. Neder landse Aardolie Maatschappij zal in west- Brabant in de komende maanden een uitge breide wetenschappelijke verkenning van de ondergrond verrichten. Deze verkenning is een onderdeel van het door deze maatschap pij sinds 1947 gevoerde bodemonderzoek van geheel Nederland. Niet alleen west-Brabant, maar ook Overflakkee en de Biesbosch komen thans voor een hernieuwd onderzoek aan de beurt. Steen. De Haagse politierechter heeft een Haagse studente, die op 4 november in haar verontwaardiging over het Russische optreden in Hongarije een steen heeft ge worpen-door een ruit van de Sovjet-ambas sade te Den Haag, veroordeeld tot de in der gelijke gevallen gebruikelijke boete: vijfen twintig gulden. Geheime zender. Rijkspolitie en de Op sporingsdienst van de P.T.T. hebben te Sap- pemeer de geheime zender „Veronica" het zwijgen opgelegd en de apparatuur in beslag genomen. Deze zender werd geëxploiteerd door de 34-jai-ige A. G. aldaar, die reeds twee keer eerder is betrapt bij het werken met een geheime zender. Orthopedie. Een groep invaliden heeft een studieraad gevormd, welke zich zal bezig houden met het onderzoek naar en de voorlichting over technische orthopedie, Deze voorlichting is bestemd voor medici, studenten, maatschappelijke en sociale werkers en werksters en voorts voor al die genen die te maken hebben met de orthope die. Aan de Nieuwe Haven in Den Haag heeft deze groep een laboratorium ingericht. A.M.V.J.-gebouw. De burgemeester van Rotterdam heeft de eerste paal geslagen voor het A.M.V.J.-gebouw dat aan de Mau- ritskade zal verrijzen. Het zal over ongeveer twee jaar gereed zijn en bijdragen tot dé op lossing van het hotelruimteprobleem in de Maasstad. Voor de bouw moet nog twee ton bijeengebracht worden. Duurder gas in Groningen. De ge meenteraad van Groningen heeft maandag na zeer langdurige debatten besloten de gas- prijs te verhogen. Door bijmenging met aardgas wordt de calorische waarde tien percent hoger, zodat de kwaliteit met tien percent verbetert, welk percentage doorbe rekend wordt in de tarieven. Daarenboven wordt de gasprijs verhoogd met tweeën halve cent per kubieke meter door de alge mene kostenstijging, welke zich heeft voor gedaan. - De Ruyter-herdenking. Onder grote belangstelling, in het bijzonder uit reders kringen, is te 's-Gravenhage opgericht het nationaal comité tot herdenking van de 35Cste geboortedag van admiraal Michiel Adriaanz. de Ruyter. Als voorzitter van het nationaal comité werd benoemd de heer G. Ritmeester en tot secretaris-penningmeester schout bij nacht b/d E. A. Vreede. Het secre tariaat is gevestigd Stationsweg 135 te Den Haag. Installatie. Op 11 februari, 's middags om drie uur, zal in een buitengewone ver gadering van de gemeenteraad van 's-Gra- venliage de nieuwe burgemeester van de residentie, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, wor den geïnstalleerd. ADVERTENTIE Bij guur weer kunt'U verkoudheid voorkomen mei; DINSDAG 15 JANUARI Minerva: Dr. J. H. Jager Gerlings vertelt over de Sahara: „Van bron tot bron" met kleurendia's, 8.15 uur. Luxor: „Bandido", 11 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Leise flehen meine Lieder", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace „High society", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het salvo der dapperen", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „Het rat- tennest", 18 jaar, 7 en .15 uur. Studio; „Ger- vaise", 18 j., 7 en 9.15 uur. Lido: „Folies "ber gère", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouw burg: Toneelgroep „Theater" met „Het dag boek van Anne Frank", 8 uur. Concertge bouw: Vijfde concert in D-serie door Noord hollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Mari- nus Adam, m.m.v. Theo Bruins, piano, 8.15 uur. WOENSDAG 16 JANUARI Minerva: Toneelgroep „Puck" met „De dwaze dochter" voor Heemsteedse Kunst kring, 8.15 uur. Luxor: „Bandido", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Leise flehen meine Lieder", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „High society", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het salvo der dapperen", 14 jaar, 2.30 en 3 uur. Roxy: „Het rattennest". 18 jaar, 2.30,1 en 9.15 uur. Studio: „Gervaise", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Folies Bergère", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Bert Brugman's Marionettentheater met „De Parelvissers". Openingsavond van de volks universiteit, 8 uur. Concertgebouw: Pauze* concert door Albert de Klerk, 12.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6