In paviljoen Schalkwijk werken gehandicapten met voldoening Europese gemeentebestuurders in Straatsburg bijeen Conferentie met betwiste grondslag In februari wordt de eerste steen van adm in istratiegebouw gelegd Gereformeerde kerk aan Camplaan vermoedelijk voor Pinkster gereed DINSDAG 15 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Sukarno: geen geweld in Noord-Sumatra MajSamosir en luit.-kol. Gaharu in Djakarta Britse arts van moord op patiënten beschuldigd Slachtoffers bedachten hem in testamenten Conservatieve zege bij een verkiezing in Parijs De beslissing is echter nog niet gevallen Verschuiving verwacht in de Russische regering Malenkov zou opnieuw in de leiding komen OEES-conferentie in Parijs over kernenergie Voor topfunctionarissen uit het bedrijfsleven Fokker Friendship voor Australische luchtvaart Verbinding tussen „Titan" en „Tiny" Bouw beschuttende werkplaats vordert gestaag Tevreden Ongeschoolden Weinig invloed prijsstop op utiliteitstarieven Hongaren, op doorreis naar Canada, bevolken „Budel" (Van een bijzondere medewerker) STRAATSBURG, dinsdag. Al enige jaren geleden heeft een commissie uit de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa het initiatief genomen tot het bijeenroepen van een conferentie van Europese gemeentebestuurders. Zo'n confe rentie is de afgelopen drie dagen te Straatsburg in het Huis van Europa ge houden. Burgemeesters, wethouders of raadsleden waren de afgevaardigden in deze conferentie: zij waren aangewezen door de nationale organisaties van gemeen tebesturen. voor elk land evenvee) als zijn aantal zetels in de Raadgevende Vergade ring. De Vereniging van Nederlandse ge meenten had maar één afgevaardigde ge stuurd, mr. H. J. Wytema, burgemeester van Alkmaar. Deze kwam met de opdracht te verklaren, dat de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten een conferentie als deze onjuist vindt. De gemeenten komen er mee op een weg, die niet de hare is. De Nederlandse organisatie deelt dus de me ning van de Internationale Unie van Ge meentebesturen. De Britse afdeling van deze internationale unie doet dat ook gelijk nog enige andere nationale organisa ties en had helemaal geen afgevaardig den gezonden; zij had mr.Wytema gevraagd mede uit haar naam te spreken. Intussen waren er wèl enige Britten en ook waren er behalve mr. Wytema nog een paar Nederlanders. Door wie dezen waren afgevaardigd was niet duidelijk; hetgeen een vreemd verschijnsel is in een publiek rechtelijk Europese conferentie van ge meentebestuurders. Bekoring Maar de conferentie was er nu eenmaal en zij heeft gediscussieerd en resoluties aangenomen. Haar voorzitter, bij accla matie gekozen, was de burgemeester van Bordeaux, Chaban-Delmas, minister van Staat in het tegenwoordige Franse kabinet. Hij is Gaullist en heeft nogal eens meege holpen aan het torpederen van plannen voc. de Europese integratie. Niettemin is hij het geweest, die met alle kracht het bijeenroepen van deze conferentie heeft doorgezet. Europese plannen van een re gering hebben voor hem blijkbaar minder bekoring dan een Europese conferentie van gemeentebestuurders: waarvan hij, naar hij meer dan eens heeft verklaard, bevor dering van de Europese eenheid verwacht. Nu zijn er verscheidene onderwerpen, die gemeenten rustig in internationaal verband kunnen bestuderen, bijvoorbeeld de vraag of er een Europese krediet-instel ling voor gemeenten moet komen of de voorwaarden waaraan gemeentelijke auto nomie zal moeten voldoen. Maar minder op de weg van een Europese conferentie van gemeentebesturen ligt bijvoorbeeld geraadpleegd te worden omtrent de in voorbereiding zijnde gemeenschappelijke markt. Dwaling In een toespraak tot de conferentie heeft de voorzitter van de Raadgevende Verga dering van de Raad van Europa, de Belg DJAKARTA (Un. Press) President Sukarno heeft een Noordsumatraanse de legatie verzekerd, dat de regering „er niet toe zal overgaan strijdkrachten in te zet ten" om de geschillen in Noordsumatra op te lossen. Dit verklaarde de leider der zes man tellende christelijke Batak-delegatie, Panggabean, na afloop van de zaterdag in het Bogor-paleis gehouden besprekingen. Panggabean zeide tegenover verslag gevers, dat president Sukarno had ontkend, dat de regering-Ali Sastroamidjojo een „verdeel en heers"-politiek zou hebben ge voerd en zou hebben getracht de diverse gebieden en bevolkingsgroepen tegen el kaar uit te spelen. De delegatie, die zevenhonderdduizend christelijke Bataks, verspreid over geheel Indonesië, vertegenwoordigt, zeide naar een vreedzame oplossing voor het probleem te zoeken. De militaire raad van Midden-Sumatra, die drie weken geleden de macht in dit gebied overnam, heeft zondag de regering in Djakarta uitgedaagd door bekend te maken, dat hij aan de residenties Djambi en Riouw de status van provincie heeft toegekend. De centrale regering was bezig met juridische voorbereidingen om hetzelf de te doen. Radio-Padang maakte bekend, dat de voorbereidende commissie voor provinciale autonomie van de Riouw-archipel, tussen Sumatra en Singapore, ontkend heeft, dat het een delegatie naar Djakarta heeft ge zonden om met de centrale regering over de autonomie voor de archipel te spreken. De commissie zou alleen het besluit van de revolutionaire raad van Midden-Suma tra erkennen, aldus de radio. Luitenant-kolonel Gaharu, de regiments commandant van Atjeh, is zaterdag van Noord-Sumatra in Djakarta aangekomen om zich te melden bij de chef-staf van het leger, generaal-majoor Nasution. Hij deel de mede, dat in de situatie in Atjeh ver betering is ingetreden, sinds zijn regiment de betrekkingen met de territoriale com mandant van Noord-Sumatra, Ginting, heeft verbroken. Voorts kondigde hij de komst aan van de regimentscommandant van Tapanuli, majoor Samosir, die even eens weigert aan de territoriaal comman dant van Noord-Sumatra, overste Djamin Ginting te gehoorzamen. Deze is zondag gearriveerd. Naar het in Djakarta verschijnende blad „Merdeka" meldt is de leider van de revolte in Noord-Sumatra, kolonel Simbolon, in Boekittinggi gezien. Boekittinggi is nog in handen van de revolutionaire „banteng"- raad, die op Midden-Sumatra de macht in handen heeft. Intussen heeft een legeraanvoerder in Medan ontkend, dat er mariniers, door de centrale regering naar Noord-Sumatra ge zonden, gebruikt zouden zijn om Simbolons revolte te onderdrukken. Hij verklaarde, dat de mariniers slechts gebruikt zijn voor waakdiensten en om verscheping van rub ber naar Singapore en Malakka tegen te houden. Hij voegde eraan toe, dat de nieuwe veiligheidsmaatregelen de verliezen aan deviezen hebben doen verminderen. Fernand Dehousse gezegd: „Het is voor het eerst in het bestaan van de Europese instellingen, dat de plaatselijke gemeen schappen hun woord te zeggen hebben ge kregen in het beleid van de staten. Uit deze woorden blijkt, hoever de gemeenten te Straatsburg kunnen afdwalen van ge meentelijke wagen. Men kan er een recht vaardiging in zien van het afwijzende standpunt van de Internationale Unie van Gemeentebesturen. Toen in de conferentie een resolutie in stemming kwam, waarin jaarlijkse herhaling van deze bijeenkom sten, gefinancierd door de regeringen, werd bepleit, hebben negentien afgevaardigden zich onthouden: Nederlanders, Oostenrij kers, Britten en Scandinaviërs en ook en kele Duitsers en Italianen. Maar er is hard gestudeerd, deze dagen in Straats burg, te pas en te onpas. EASTBOURNE (Reuter) De 57-jarige dr. J. B. Adams is maandag voor het ge- recthshof van de Engelse badplaats East bourne verschenen, beschuldigd van moord op drie patiënten, met het oogmerk zich daardoor te verrijken. Dr. Adams wordt ervan beschuldigd twee rijke vrouwen, door het geregeld toedienen van verdo vende middelen tot verslaagfden hieraan gemaakt te hebben die van hem afhanke lijk waren voor het verkrijgen van nieuwe hoeveelheden, om de opgewekte ver langens naar bedwelmende middelen te stillen. Hij wordt er verder van beschul digd de echtgenoot van een dezer vrou wen door een morfine-injectie om het leven te hebben gebracht. In de akte van beschuldiging wordt dr. Adams slechts beschuldigd van moord op één vrouw, de 81-jarige E. A. Morrell. Dr. Adams trok voordeel uit de dood van deze drie patiënten, die hem in hun testamenten gul hadden bedacht. Hij ver kreeg op deze wijze aanzienlijke bedragen aan geld. Volgens de openbare aanklager was me vrouw Morrell een „temperamentvolle oude dame", die haar testament herhaal delijk wijzigde. Dr. Adams wist echter, dat hij, na haar overlijden, haar Rolls Royce en een partij antiek zilver van grote waarde zou krijgen. Hij gewende haar geruime tijd aan het gebruik van morfine en heroïne, waarbij hij, twee weken voor haar dood, de doses opvoerde. Tenslotte gaf hij haar, „op een tijdstip, dat zijn be geerte volkomen de overhand kreeg", de fatale dosis, aldus de officier van Justitie. Dr. Adams gaf als doodsoorzaak van zijn patiënte „hersenbloeding" op. Het stoffelijk overschot van mevrouw Morell werd vei-brand en de as werd boven Het Kanaal uitgsetrooid. De openbare aanklager verklaarde ook, dat de 71-jarige Hullett en zijn vijftig jarige vrouw Gertrude door dr. Adams met verdovende middelen werden vermoord Hullett kreeg, acht uur voor zijn overlij- en een dodelijke morfine-injectie. Zijn vrouw overleed vier maanden later. Zij liet een vermogen van bijna anderhalf miljoen gulden na. Het proces wordt vandaag voortgezet. De beschuldiging is de climax van een jarenlange „fluistercampagne" in East bourne waarvan dr. Adams het onderwerp is geweest. Dr. Adams is lange tijd de lijfarts geweest van welgestelde bejaar den. (Van onze correspondent in Parijs) De tussentijdse verkiezingen, waarvoor /.ondag ruim een half miljoen Parijzenaars waren opgeroepen, hebben een grote over winning voor de onafhankelijken, of wel: de conservatieven, opgeleverd. Aangezien niettemin geen enkele kandidaat de vol strekte meerderheid der stemmen heeft behaald, zal over twee weken een tweede ronde nodig zijn. Bijna de helft van het kiezersvolk liet verstek gaan, maar de op komst zal over twee weken wel gunstiger zijn. Het stond eigenlijk van tevoren vast dat de beslissing niet zou vallen. Vanwege de politieke rijpheid, die de Parijzenaars doorgaans wordt toegeschre ven, hecht men aan de uitslagen van gis teren over het algemeen de betekenis van een betrouwbare peiling naar de opinie en gevoelens van de gemiddelde Fransman op dit ogenblik. In dat licht is het opvallend dat de beide conservatieve kandidaten, Tardieu en dr. Soubiran, de schrijver van het. boek „Hommes en blanc", die nu zijn debuut maakt in de politiek, samen de absolute meerderheid der stemmen heb ben verworven. De rechtse partijen blijken een slimme koers te hebben gevaren door de socialistische regering te steunen in haar Algerijnse beleid en zich te distan- ciëren met betrekking tot haar politiek op economisch gebied. Opmerkelijk is verder de bijzonder harde klap die de orthodoxe en de dissidente communisten hebben ge kregen en waarvoor zeker het Russische optreden in Hongarije aansprakelijk moe ten worden gesteld. Van de eerste kwamen zij op de derde plaats. Een derde feit, dat. te noteren valt, is het geringe succes van de kandidaat van oud-premier Pierre Mendès-France. De radicalen zullen hun zetel, die hier op het spel stond, in elk geval verliezen, want op de vijfde plaats maken zij geen enkele kans in de eindspurt. Pierre Poujade, die wel wist toch geen overwinning te kunnen boe ken, had zijn aanhangers opgewekt thuis te blijven. Het hoge aantal onthoudingen kan echter moeilijk op zijn krediet worden geschreven. De resultaten lijken er dus op te wijzen dat de Franse politiek na de verkiezingen van begin 1956 een rechtse wending maakt, een aanwijzing die zich vermoedelijk ook op de nationale gang van zaken in de komende maanden wel sterker zal open baren. NEW YORK (Reuter). - De „New York Times" heeft zaterdag uit Warschau ge meld, dat de Russische partijsecretaris Kroesjtsjev vorige maand bij een stemming in het bestuur van de communistische par tij van de Sovjet-Unie de post van eerste secretaris bijna heeft verloren. Hij zou slechts weinig stemmen meer hebben ge kregen dan oud-premier Malenkov. Volgens deze berichten zou Malenkov waarschijnlijk binnenkort eerste secretaris van de partij worden, Kroesjtsjev zou maarschalk Boelganin als premier vervan gen en Boelganin zou in de plaats komen van maarschalk Vorosjilov als voorzitter van het presidium van de Opperste Sov jet. Molotov, sinds kort minister van staatstoezicht, zou niet tot de hoogste lei ders gaan behoren. In Londen zijn, volgens United Press, gezaghebbende berichten ontvangen uit een Oosteuropese hoofdstad, volgens welke Kroesjtsjev de leiders der communistische partijen en regeringen in de satellietstaten hierover zou hebben geraadpleegd. De bedoeling zou zijn, dat de interna tionale communistische beweging voortaan geen verantwoordelijkheid zou dragen voor beslissingen, die de Russische rege ring neemt. De overwegingen zouden zijn, dat het internationale communisme niet gecom promitteerd moet worden door maatrege len. die de Sovjet-Unie om redenen, haar zelf en haar positie betreffende, meent te moeten nemen. Het Russische optreden in Hongarije heeft een ernstige terugslag ge had in communistische kringen in de ge hele wereld. De maatregelen zouden ertoe leiden, dat het zwaartepunt wordt verlegd van de partij naar de regering, terwijl Kroesjtsjev toch in feite de voornaamste macht over de partij blijft uitoefenen. De Opperste Sovjet (parlement) die de regeringswijziging zou moeten goedkeuren, is bijeengeroepen voor 5 februari ter goed keuring van de begroting 1957 en herzie ning van het vijfjarenplan. Deze zesde zitting zal ongeveer een week duren. Het Europese produktiviteitscentrum van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEES) organiseert in sa menwerking met de afdeling kernenergie van het secretariaat van de OEES, te Pa rijs een conferentie over kernenergie voor topfunctionarissen uit het bedrijfsleven van 1 tot 6 april. Het doel van de conferentie is aan in dustriëlen inlichtingen te verschaffen over: de huidige stand van zaken ten aanzien van de technische ontwikkeling op het ter rein der kernenergie, alsmede de vórde ringen, die hierbij zijn gemaakt; de econo mische vooruitzichten, die de ontwikkeling van deze nieuwe vorm van energie aan de Europese landen en hun overzeese gebieds delen verschaft; de nieuwe problemen, die de bouw en werking van kernenergie- leverende installaties met zich brengen, in het bijzonder voor wat betreft de metal lurgische, chemische en machine-industrie en de mogelijkheden, die het gebruik van radio-isotopen in de industrie biedt. De voornaamste uiteenzettingen zullen betrekking hebben op de verschillende typen reactoren, de eerste kernenergiecen trales (Calder Hall in Groot-Brittannië, Marcoule in Frankrijk en Shippingport in de Verenigde Staten), de verschillende kostenelementen van de kernenergie, de bijzondere materialen en uitrusting, die de kernindustrie vergt, de huidige stand van de nationale programma's op het gebied van de kernenergie, alsmede de inter nationale activiteit die op dit terrein is ontplooid. De uiteenzettingen zullen worden ge geven door leden van de OEES-commissies voor kernenergie uit deelnemende en aan gesloten landen, ofwel door industriëlen, die rechtstreeks bij de werkzaamheden op dit terrein zijn betrokken. De voorzitter tijdens de bijeenkomst op de eerste dag zal zijn prof. F. Perrin, hoge commissaris voor de kernenergie (Frankrijk). De Australische minister van Burger luchtvaart, Shane Paltridge, heeft bekend gemaakt dat ten behoeve van het ministe rie voor burgerluchtvaart een Fokker F 27 Friendship is besteld, die in 1959 geleverd zal worden. Deze Friendship, die met voor ongeveer een ton aan speciale apparatuur zal wor den uitgerust, is bestemd voor de inspectie en controle van het uitgestrekte netwerk van radio-, navigatie- en veiligheidshulp middelen, die de luchtvaart in Australië ten dienste staan. De IJmuidense sleepboot „Titan" van Bureau Wijsmuller N.V. is er gistermid dag laat in geslaagd een verbinding tot stand te brengen met de in de monding van de Humber gestrande Groningse kust vaarder „Tiny". Eerder op de dag was het met behulp van een sloep en een vlotje niet gelukt om de lijn van de sleepboot naar de kustvaar der te brengen. Het schip lag te ver op de zandbank en er stond veel bx-anding. Bij het hoogwater van gistermiddag kon de „Titan" dichterbij de „Tiny" komen en werd een lijn overgeschoten. Kapitein J. Smit en zijn mannen aan boord van de coaster zijn daairna de ge hele avond bezig geweest met het inhieu wen van de sleepdraad. Om negen uur moest worden gestopt, daar de sleepboot bij het vallende water weer een diepere vaargeul moest opzoeken. Hier ging de „Titan" voor anker. Wanneer men er in de loop van vandaag in zou slagen de sleepdraad goed belegd te krijgen op de kustvaarder, dan kan de „Titan" bij het hoogwater van vanmiddag een eerste poging doen de coaster vlot te brengen. Op een terrein aan de Schalkwijkerweg te Haarlem, eens een troosteloze zandvlakte, waar de wind de zandkorrels huizenhoog deed opwaaien, staat reeds sinds geruime lijd het noordwestelijke paviljoen van de beschuttende Nazorg-werkplaats, die zich kenmerkt door een bx-uisende activiteit. Eenenveertig lichamelijk gehandicapten worden hier onder deskundige leiding geschikt gemaakt voor het vrije bedi'ijfsleven. En dat zij plezier in hun arbeid hebben blijkt wel uit het enorme enthousiasme, waarmee zij zich aan hun werkzaamheden wijden en aan de grote omzet, die de wei-kplaats reeds heeft kunen boeken. In februari zal de eerste steen voor het administratiegebouw worden gelegd en in de toekomst zullen er nog vier paviljoens verrijzen, waar nog honderdzestig mensen te werk kunnen worden gesteld. Ook ligt het in de bedoeling een internaat te bou wen, waar die lichamelijk gebrekkigen in zullen worden ondergebracht, die of tengevolge van hun handicap of door het feit dat zij niet mqer in het vrije bedrijfs leven kunnen worden opgenomen, dag en nacht in zullen wonen. Immers nu behoeven zij niet meer de tocht van hun huis naar het werk te ma ken en genieten een goede verzorging on der deskundige leiding. Het px-obleem van de rit van huis naar werk zal binnenkort ook wox-den ondervangen door een bus dienst in te stellen die de arbeiders op verscheidene punten in de stad zal afhalen en thuisbrengen. In het paviljoen is een binderij ondex-ge- bracht, waar kleurige prenten van kinder boeken, die van een drukkerij komen, worden vei-gaai'd, gehecht en gesneden. De boekjes worden na deze behandeling ver pakt en weer naar de drukkerij terugge zonden. Oude en versleten boeken van de openbare leeszaal worden hier ook weer bruikbaar gemaakt. Op de montage-afde ling kan men de tendenz van deze tussen fase van de pi'oduktie waarnemen. Hier worden tussenschotjes voor achtex-lichtjes van auto's gemonteerd, die daarna voor verdere bewerking teruggaan naar de fabriek. De afwex-king van deze halfpx-odukten is, naar de directeur ons verzekerde bui tengewoon goed en dit blijkt ook wel uit het feit, dat de bedrijven, die deze pro- dukten ter verdere afwerking aan de werkplaats verstrekken zeer tevreden zijn over de resultaten. De dienst-nazorg bepaalt in samenwer king met het Gewestelijk Arbeidsbux-eau en de dienst van Sociale Zaken welke mensen in de centrale arbeidsinrichting zullen worden geplaatst. Een arts van dc gemeentelijke gezondheidsdienst verricht de keuringen en geeft naar aanleiding hiexwan aanwijzingen, wat de ai'beid be- treft, die de mensen het beste kunnen ver richten. Het Gewestelijke Ai-beidsbureau test degenen, die aanmerking komen in het revalidatiecentrum te worden opge nomen. Eerst wox-dt met hen gepraat en uiteengezet, wat de bedoeling van het werk is. Nooit worden zij echter ge dwongen tot het kiezen van een bepaald vak, dat volgens de richtlijnen van de testen voor hen het meest geschikt wordt geacht. Zij zouden "zich hiex-door wellich* met tegenzin van hun taak kwijten, wat te enen malen voorkomen moet worden wil men een goed resultaat boeken. Sociale wei'ksters leggen bezoeken af en kunnen er ook in grote mate toe bijdragen te bepalen welke tak van arbeid voor een bepaalde lichamelijk gehandicapte hei meest is aan te bevelen. Daar de meeste lichamelijk gebrekkigen in de werkinrichting uit ongeschoolde ar beiders bestaan was het noodzakelijk mei de eenvoudige en minder zware arbeid te beginnen, temeer omdat zij veelal geruime tijd in ziekenhuizen en inrichtingen heb ben verbleven en daardoor weer moesten wennen aan het arbeidstempo. „De revalidatie moet eigenlijk bij het bed beginnen", zei de directeur van de inrich ting. „En daar wordt tegenwoordig ook naar gestx-eefd". De gehandicapte moet ge leidelijk aan, al op zijn ziekbed, worden voorbereid op hetgeen hem in de maat schappij staat te wachten. Dit maakt het werk voor hem in het vrije bedrijfsleven gemakkelijkeii Hij moet later tevens zo veel mogelijk het gevoel krijgen, dat hij zelf zijn beroep kiest, al is dat in de meeste gevallen niet altijd zo. In de werkinx-ichting worden de arbei- ders zo veel mogelijk geactiveerd en is men er toe over gegaan een zo groot mo gelijke variatie in de werkzaamheden aan te brengen. Omdat het gehele bedx-ijfsleven in het teken van de industrialisatie staat, zal men er over enige tijd toe overgaan meer ma chines aan te schaffen, teneinde de ge handicapte arbeiders met de bediening er van vertrouwd te maken. Nu al wordt re kening gehouden met een tijd van min dere welvaart, waax'in de plaatsingsmoge lijkheden uiteraard geringer zullen zijn. De arbeiders worden daax'orn indien enigs zins mogelijk voor een vak opgeleid, dat naar thans kan worden beoordeeld, de In actie bij de papiersnijmachine. Op de achtergrond ziet men enige gehan dicapten, die onderdelen van kinder boeken van de hoogopgetaste stapel afhalen om ze vervolgens onder de snijmachine te leggen. meeste plaatsingskansen biedt. De presta ties van de ax-beiders woi'den opgetekend naar gelang zijn capaciteiten en presta ties, zijn houding tegenover zijn werk meesters en mede-ax-beiders. De gegevens van deze klassificatie worden op gei'egelde tijden door een speciale commissie be keken. Dat de arbeiders van de wex-kinrichting zich uitstekend op hun gemak voelen en liefde voor hun werk hebben, blijkt wel overduidelijk uit de omstandigheid, dat niemand tijdens de afgelopen vorstperiode heeft verzuimd. Als de centrale ax-beidsinrichting, waar nu nog alleen gehandicapten uit.Haarlem worden tewerkgesteld, doch die in de toe komst ook ax-beid aan minder-validen uit de omliggende gemeenten zal bieden, zich op dezelfde voet zal blijven ontwikkelen als thans het geval is, zal de inx-ichting er in gx'ote mate toe bijdragen, dat de gehan dicapten met gevoel voor eigenwaarde, een grote dosis ax-beidsvreugde en volledige inzet van hun energie hun plaats tussen valide arbeidskrachten kunnen innemen. In Haarlem en omgeving: Haarlems watertarief heeft ministeriële sanctie nodig Het ziet er naar uit, dat de gistex-en door de minister van Economische Zaken afge- kondigde px-ijsstop voor de tarieven van gas, elektriciteit en water voor Haarlem en omliggende gemeenten weinig conse quenties zal hebben. Alleen Haarlem heeft sinds 31 oktober 1956 de tarieven voor water verhoogd en zou dus. krachtens de beschikking van de minister toestemming moeten krijgen voor deze verhoging. Immers de door de minis- ter aangekondigde prijsstop zal in wer king treden met ingang van 1 februari 1957, van wanneer af te tarieven voor gas, elektriciteit en water niet zullen mogen afwijken van de op 31 oktober 1956 gel- dende tarieven, zonder toestemming van het ministerie van Economische Zaken. De Haarlemse watertarieven, zoals zij voor de jongste verhoging van kracht wa- ren, dateerden uit 1925, zodat de Haar lemse wethouder van de Bedrijven, de heer A. J. M. Angenent. goede hoop heeft, dat het ministerie van Economische Za ken deze tariefsverhoging zal goedkeuren. Gas- en elektriciteitstarieven ondervinden geen invloed van de prijsstop. omdat hier sinds 31 oktober geen verhogingen zijn in gevoerd. In het algemeen is er dus in Haarlem geen sprake van alarm, teri gevol ge van de recente ministeriële maatre gelen, ook al omdat men zich op het stand punt stelt, dat de regering, krachtens haar eigen opvattingen, volgens welke de gemeentebedrijven zich zelf moeten kun nen bedruipen, een redelijke verhoging van utiliteitstarieven niet in de weg staan. Heemstede In Heemstede is men ook van oordeel, dat tarieven, die volgens een gezond eco nomisch principe zijn vastgesteld geen moeilijkheden zullen ondervinden van de prijsstop. Men wil hier geen prijzen, die boven het normale peil in den lande ko men. Mocht in dit licht bezien een tariefs verhoging noodzakelijk blijken te zijn, dan verwacht men de hiervoor vereiste goed keuring te kunnen krijgen. Bloemendaal De Bloemendaalse tarieven liggen alle beneden die van de omliggende gemeen ten: de gastax-ieven hangen aan die van Haarlem met welke gemeente een contract loopt, dat al sinds 1951 constant gebleven is, het water is goedkoop, doordat de ge- gemeente het zelf oppompt en de elektrici teit wordt geleverd volgens het PEN- tarfief. Aangezien er geen verhogingen hebben plaats gehad sinds 31 oktober en er thans ook geen plannen bestaan om tot vei-hogingen over te gaan, heeft de door de minister vastgestelde prijsstop ook geen invloed op de tarieven in Bloemendaal. Maandagmiddag: is de eerste groep van de circa tweeduizend Hongaarse vluchte lingen, die via Nederland naar Canada zul len gaan. in de legerplaats Bude onderge bracht. Zij bestaat uit 88 gezinnen met in totaal 264 personen, voorts 17" gehuwde mannen en 70 ongehuwde vrouwen. De Hongaren kwamen met een speciale trein uit Oostenrijk te Weert aan, waar zij op het station werden begroet door burge meester dr. H. van Grunsven, mgr. J. C. van Overbeek, die de bisschop van 's Her togenbosch vertegenwoordigde, en enige Rode Kruisautoriteiten. Buiten het station hadden honderden Weertenaren zich opge steld, die zwijgend toekeken bij het in stappen der Hongaren in autobussen, wel ke hen vei-volgens naar de legerplaats Budel overbrachten. De werkzaamheden aan de bouw van de nieuwe gereformeer de kerk aan de Camp laan te Heemstede ontwerp architect Chr. Nielsen uit Am sterdam verlopen in zulk een voorspoe dig tempo, dat mag worden aangenomen, dat de officiële ope ning, welke oorspron kelijk voor september was vastgesteld, nu reeds omstreeks Pink steren zal kunnén ge schieden. De aanne mer, de firma D. Ver sloot uit Nieuwer- brug, is namelijk niet minder dan drie maanden op 't bouw schema ingelopen en wanneer de weersom standigheden even gunstig blijven als thans het geval is, zal de bouw van het ex terieur al in maart geheel voltooid zijn. Want in de loop van de volgende week venvacht men het gebouw reeds volledig waterdicht te hebben, zodat daarna on middellijk een begin kan worden gemaakt met de afwerking van het interieur. Dit betekent, dat sinds in augustus di rect na de vakantie der bouwvakarbeiders met de definitieve bouw begonnen werd, bij het leggen van de „eerste steen" door dr. P. J. Richel in novembex-, de beneden verdieping al vrijwel gereed gekomen was. Hier zijn op de begane grond vier vex-ga- dex-zalen geprojecteerd, waarvan de groot ste ongeveer honderdvijftig bezoekers zal kunnen bevatten. Deze verkrijgt tevens een toneel van 5 bij 6V2 meter, terwijl de bene denverdieping verder nog is bestemd voor het inrichten van de vestiaire en enige toiletten. De eigenlijke kerkzaal zal op de eerste verdieping gelegen zijn, welke vanaf de Camplaan te bereiken is via een brede trap van 2.70 meter hoogte en een portaal. De kerk zal vierhonderdvijftig plaatsen be vatten en van een plat dak worden voor zien. De afmetingen zijn vastgesteld op een diepte van vijftien meter en een voor front aan de Camplaan gelegen van vierentwintig meter. De predikantenkamer en een kleine vei-gaderzaal, eveneens met enige toiletten, worden naast de kex-k ge bouwd, maar hiermee door een trapportaal verbonden. Het heeft eex-st nog in de be doeling gelegen ook een klokketoren te bouwen, maar in verband met de hoge kos ten moest van dit voornemen worden afge zien. Toch zal de kerk straks allerminst een tt sober karakter hebben verkregen. Want in de zijgevels zullen nog negentien grote ramen worden aangebracht van 51/» bij 1.10 meter, die een uitvoering verkrijgen vol gens een procédé, dat in Nederland nog slechts weinig werd toegepast. In plaats van het traditionele glas in lood, zullen deze ramen namelijk glas in beton bevat ten, welk systeem het artistieke element evenwel allerminst behoeft uit te sluiten. Want ook volgens dit procédé is de moge lijkheid gebleken de ramen van afbeeldin gen te voorzien, welke in dit geval uiter aard uit bijbelse voorstellingen zullen be staan. En doordat dit alles bijna nog een experimenteel karakter draagt, zullen de resultaten hiervan ongetwijfeld in vele kringen met de grootste belangstelling te gemoet worden gezien. Volledigheidshalve vermelden wij ten slotte nog de vorderingen, die men heeft gemaakt sedert het leggen van de eerste steen. Zo zijn inmiddels de staalconstructie, de voorkolommen en de dakspanten ge steld, terwijl verder ook voor de vloeren de Cusveller-elementen van licht beton werden gestort. Bovendien is de kerk nu tot dakhoogte opgetrokken, zodat de foto een goede indruk geeft van de hoogte van het gebouw. Tevens zijn hierop zichtbaar de trap met kolommen naar het ingangs portaal.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 8