V er jonging Haarlemmerhout zal vijfentwintig jaar duren In voorjaar wordt gedeelte bij hertenkamp vernieuwd Overtreders buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen op het matje Langendijker motorscheepjes verdwijnen langzamerhand Jacobakannetjes gevonden in de Anegang te Haarlem Eerste gelede bus voor Amsterdam Schippers kunnen concurrentie met rail- en wegvervoer niet meer aan DINSDAG 15 JANUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Prijsuitreiking keuring voortuinen Haarlem 1956 Haarlemse economische politierechter Burgerlijke Stand van Haarlem „De Kampioen" won van „Swift" op home-trainer Bloemendaalse vrouwen arts promoveerde gisteren Onbewaakte bij Noord- scharwou krijgt knipperlichten UIT STAD EN STREEK Bridge-drive voor de Hongaarse vluchtelingen -•M;, dl# Groente nu per auto naar Haarlem Albert de Klerk speelt in de lunchtijd Bijeenkomst huisvrouwen Examens Stormvloedkering in de Hollandse Usel Damtiental van KNC in clublokaal gehuldigd Een commissie van deskundigen heeft onder leiding van de heer J. A. Dorresteijn, directeur van Hout en Plantsoenen te Haarlem, een plan opgemaakt dat tot doel heeft de Haarlemmerhout te verjongen. Als men er in slaagt regelmatig door te werken zal de verjonging over vijfentwintig jaar gereed zijn. Het werk zal in gedeelten worden uitgevoerd, waarbij op beplanting van één tot anderhalf hectare per jaar wordt gerekend. Bomen, die binnenkort geplant zullen worden, zullen, als het plan geheel uitgewerkt is, tot volle wasdom gekomen zijn. Begonnen wordt aan de oostzijde, dus in de omgeving van de Kleine Houtweg. Bij een klein gedeelte is reeds tien jaar geleden met succes een verjonging toegepast. Daar is reeds gebleken, dat het bezit van een jong bos een aantrekkelijkheid voor wandelaars vormt. Aan de vogels zal ook aandacht worden besteed door de aanleg van vogelbosjes, waar de dieren rustig kunnen broeden. In de commissie van deskundigen heb- bij met de heer Dorresteijn zitting de hout vester ir. A. Stoffels en de heer Gerbranda uit Utrecht, twee experts op het gebied van bosbouw. De leden der commissie heb ben zich in de geschiedenis van de Haar lemmerhout verdiept alvorens zij hun plan nen maakten. Zij zijn tot de conclusie ge komen, dat er in de aanleg van wegen geen wijziging behoeft te komen. Het aan tal paden en wegen is reeds veel minder dan voor de oorlog. Toen na de bevrijding de Hout hersteld moest worden zijn reeds vele wegen verdwenen. De vernieuwing was noodzakelijk doordat de door de Duitsers gegraven tankgracht moest ver dwijnen. De Hout heeft zich prachtig her steld en maakt een goede indruk. Dat aan de oostelijke zijde wordt begon nen, heeft een reden. Aan die kant heb ben de bomen het minste hinder van de zeewinden. Daarom wordt het bos aan de oostzijde eerst „sterk" gemaakt en als men in de toekomst in de omgeving van de Wagenweg komt levert het hakken van de bomen geen moeilijkheden op. Voorts is het van belang aan de oostzijde te beginnen, omdat tien jaar geleden reeds een gedeelte van de Hout vernieuwd is. In 1946 zijn in het z.g. „Beukenrond" na bij de Hildebrandlaan nieuwe bomen inge plant. Die staan er reeds goed voor. Over énkele maanden zal het gedeelte ten oosten van de Hertenkamp tot aan de Spanjaards laan verjongd worden. Op het ogenblik bestaat dit gedeelte hoofdzakelijk uit eiken en beuken. In de toekomst zullen eiken en essen geplant worden, nadat de oude bomen gerooid zullen zijn. Verwacht wordt dat de eiken en essen een lang leven beschoren zijn; de eik kan ongeveer tweehonderd jaar worden. Ook wordt een onderbeplanting aange bracht van heestergewassen; in vakkrin gen spreekt men van „vulhout". De be planting past zich aan bij de eiken en essen. Als de bomen groter worden wordt de onderbeplanting gesnoeid. Mogelijk zullen liefhebbers van de na tuur het betreuren dat oude eiken en beuken zullen sneuvelen voor de ver jonging. Het omhakken zal in de loop van de jaren geschieden, zodat gedurende een aantal jaren op vele gedeelten van de ADVERTENTIE Aan mn maag mankeert niets Hout nog grote bomen te vinden zijn. Als het gehele plan uitgevoerd is zullen de bomen die binnenkort geplant worden tot de reeds dikke bomen gerekend kunnen worden. Het maken van een jong bos is echter attractief te noemen. Dat blijkt thans reeds in de omgeving van de Hildebrandlaan, waar minder mooie bomen, die veel ruimte en licht in beslag namen, zijn verdwenen. Vogelbosjes In het oostelijk gedeelte van de Haar lemmerhout zullen ook bosjes voor vogels worden aangelegd. Deze gedeelten worden afgesloten, zodat ze niet voor het publiek te bereiken zijn. Op het ogenblik moeten vele vogels hoog in de bomen hun nesten bouwen. De dieren blijven echter liever zo laag mogelijk bij de grond, om hun nestjes te bouwen. Ook zullen in de omgeving van „Spaar en Hout" broedplaatsen ge maakt worden. Als in dit jaar het eerste gedeelte gereed is gekomen volgen later andere delen van de Hout. De beroemde doorkijk van de Pa viljoenslaan tot de Spanjaardslaan blijft behouden. Dit kijkje bestaat al bijna twee eeuwen. Toen de bankier Henry Hope in de tweede helft van de achttiende eeuw paviljoen „Welgelegen" liet bouwen was het uitzicht niet verder dan tot de plaats, waar nu de hertenkamp begint. Hij heeft gedaan gekregen, dat het uitzicht verder reikte. Dat dit gewaardeerd is blijkt uit het feit dat de doorkijk behouden is ge bleven. Zoals wij reeds schreven zal de ver jonging een periode van vijfentwintig jaar in beslag nemen. Donderdagavond 24 januari zal namens de afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde de prijsuit reiking plaats hebben aan de. winnaars van de keuring van voortuinen in Haar lem, zomer 1956. De uitreiking zal geschieden in de aula van het Stedelijk Gymnasium, aan de Prinsenhof door de heer A. J. M. Ange- nent, wethouder der Bedrijven van de ge meente Haarlem. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE »X©C>COOOCCO<XCCCC en toch kon ik nooit eens lekker mee eten. Altijd had ik naderhand maag klachten, totdat ik leerde na een zware maaltijd wat Norit in te nemen. Nu kan ik altijd gezellig meedoen en heb et achteraf geen spijt meer van. U kunt het elk ogenblik nodig hebben De Haarlemse economische politierech ter heeft maandagmiddag strenge straffen uitgedeeld aan overtreders van het Buiten gewoon Besluit Arbeidsverhoudingen. Het ging hier om een aantal werknemers, die ontslag hadden genomen bij de bedrijven waar zij werkzaam waren, zonder toestem ming van hun werkgevers of de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Een boete van f 150 werd opgelegd aan een elektrisch lasser, die een Haarlems bedrijf had verlaten zonder toestemming en aan een arbeider, die hetzelfde had gedaan bij een bedrijf in Halfweg. Tegen beiden had dc officier van Justitie een boete van f 100 geëist. Eveneens f 100 had de officier van Justitie geëist tegen een landarbeider uit de Haarlemmermeer, die de boer waar hij werkte midden in het oogstseizoen in de steek liet. Deze man werd conform de eis veroordeeld, evenals een loodgieter uit Vel- sen tegen wie de officier van Justitie f75 had geëist. Deze man was ook zonder toe* stemming bij zijn werkgever weggegaan. Tegen een 65-jarige smid uit Bennebroek eiste de officier van Justitie mr. J. Wiarda f 50 subsidiair 10 dagen hechtenis. De smid was bij zijn werkgever wegge gaan, omdat hij geen vakantie- en snipper dag, alsmede een vakantietoelage waar hij recht op zou hebben gehad, zou hebben gekregen. Hij had evenwel geen toestem ming van zijn werkgever, noch van de di recteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau gehad. De officier van Justitie meende, dat grie ven aan de directeur van het Arbeidsbu reau of aan de kantonrechter hadden moe ten worden voorgelegd, waarna hij tot zijn genoemde eis kwam, waarbij hij rekening hield met de leeftijd van de verdachte. De raadsman, mr. M. B. Cohen, kwam na zijn pleidooi tot de conclusie, dat vrij spraak, subsidiair ontslag van rechtsver volging zou moeten volgen. Hij stelde, dat de Hoge Raad onlangs had vastgesteld, dat vakantiegeld, zowel als vakantietoeslag volgens de collectieve arbeidsovereen komst van het smedenbedrijf een deel vor men van het loon. De werkgever zou dus- een deel van liet loon van verdachte niet hebben uitbetaald, waardoor een dringende reden tot ontslagname ontstond. „Nergens staat in de wet, dat men verplicht is naai de directeur van het gewestelijk Arbeids bureau te gaan in geval van een dringende reden" meende mr. Cohen. In het subsi diaire geval achtte de raadsman overmacht aanwezig, omdat van een werknemer niet verlangd mag worden, dat hij in een on rechtvaardige bejegening berust. Voor dit geval vroeg mr. Cohen ontslag van rechts vervolging. neem het daarom vandaag nog in huis ONDERTROUWD, 14 jan.: E. van der Puij L. de Wind; A. P. Rozenhart en M. E. van Lunenburg. .BEVALLEN van een Zoon, 10 jan.: A. M. Janssen—Adelaar; 11 jan.: F. van Vueren— Mooi; M. J. van DoornVan Doldcr; T. Ver jagenLebedenko: 14 jan.: A. M. van de Haterd—Van der Klugt; Th. J. M. Koetsier— elökamp. BEVALLEN van een Dochter, 11 jan.: W. JuikingaVan Pellecom; D. DuikBooms; '2 jan.: F. G. BönkerVan der Meer; J. van oen Brink—Oudman; 13 jan.: A. M. J. Au- gustin—Wubbe; M. C. F. Diependaal Heemskerk; 14 jan.: P. van DijkHezemans. OVERLEDEN, 11 jan.: A. van der Plas, 58 Jaar, Botermarkt; M. Chr. Bos, 73 j., Haze- Paterslaan; A. M. J. B. Jocker, 35 j., Klever- aarkweg; 12 jan.: A. Vogel, 67 j., Hazepaters- aan; W. Venema, 84 j.. Kritzingerstraat; H. C. Persoon, 49 j., Kamperlaan; IJ. de toootRoosma, 76 j., Lorentzkade; C. A. Odendahl—Koster, 83 j., Fabriciusstraat; A. "J- Kloosterman—Van Riel, 73 j., Krelage- straat; 13 jan.: L. Keepe, 65 j., Ursulastraat; J- Boeland, 88 j„ Jan Gijzcnkade. De homc-traincrwedstryd tussen Swift. uit Leiden en het Haarlemse De Kampioen die maandagavond in het K.S.A.-gebouw te Sassenheim werd gehouden, is gewonnen loor De Kampioen. Deze overwinning dankten de Haarlemmers vooral aan het constante rijden van de zes nieuwelingen. Van de twaalf amateurs was Piet Steen voorden onbetwist de sterkste. Beide ritten togen de plaatselijke favoriet Arie van I-Iouwelingen besliste hij in zijn voordeel. Zijn resp. tijden van 37,2 en 38,6 sec. wer den door geen enkele renner overtroffen. Maar in de tweede rit had de Heemstede- naar een overtreding begaan - hij was met een groter verzet gestart - en werd gedis kwalificeerd. Plasmeyer werd zodoende in dividueel winnaar bij de amateurs en Ver- degaal toonde zich de snelste nieuweling. De uitslagen luidden: Nieuwelingen: 1. C. Verdegaal (Swift), de 2 km in 1 min. 24,6 sec. 2. J. Miedema (De Kampioen) in 1.28,8; 3. P. Turk (Swift) in 1.29,2; 4. L. Jansen in 1.29,4; 5. A. Stra- ver in 1.30; 6. H. van Steyn in 1.31 (allen De Kampioen). Amateurs: 1. C. Plasmeyer, de 2 km in 1 min. 2 sec.; 2. A. van Houwelingen in 1.23,2; 3. A. van Wetten in 1.23,6; 4. J. van Wetten (allen Swift) in 1.25,2;c5. H. Koger in 1.25,6; 6. C. Visser (beiden De Kam pioen) in 1.28,4. Clubs: 1. De Kampioen, de 12 x 2 kilo meter in 16 min. en 35,8 sec.; 2. Swift in 17 min. en 4 sec. De officier van Justitie bestreed de aan wezigheid van overmacht en ook de poli tierechter mr. H. G. Rambonnet vond het beroep van de raadsman op overmacht niet duidelijk. Deze laatste noemde de aangifte door de werkgever van de smid een „mis selijke poging om te ontkomen aan een ci viele procedure wegens het niet uitbetalen van de vakantietoeslag". Mr. Cohen achtte dit geval een princi piële zaak en persisteerde bij zijn conclu sie, waarbij hij de economische politie rechter om een schriftelijke uitspraak- vroeg. Mr. Rambonnet willigde dit verzoek in en bepaalde de uitspraak op 21 januari. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht pro moveerde dinsdag de heer J. Smalbraak, vrouwenarts te Bloemendaal, tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift geti teld: trophoblastic-growths: hydatidiform- mole and chorionepithelioma. In het eerste deel van de dssertatie wordt een over zicht gegeven van een degeneratie van het zwangerschapsprodukt, die bekend is als druiven-mola. De chorion-vlokken zijn hierbij veranderd in druifvormige blaasjes, bekleed met woekerend epitheel. Deze de generatie is als goedaardig te beschouwen, maar verandering ten kwade is mogelijk. In het tweede deel wordt het chorionepi- thelioom beschreven. Hierbij zijn de epi- theel-cellen van chorion gewoekerd tot een kwaadaardig gezwel. Achtereenvolgens wordt de aandacht gevestigd op de aetiolo- gie, het voorkomen, de symptomen, de kli nische en pathologisch-anatomische diag nose en de therapie van beide afwijkingen van het chorion. De schrijver komt tot enige belangrijke conclusies. Door micro scopisch onderzoek is niet vast te stellen of een mola-zwangerschap later aanleiding kan geven tot het ontstaan van een cho- rion-epithelioom. Promotor was prof. dr. W. P. Plate. De A.N.W.B. bericht dat de onbewaakte overweg bij Noord-Scharwoude in de pro vinciale weg Alkmaar-Afsluitdijk zal wor den voorzien van zogenaamde half-auto- niatische rode knipperlichten, welke door het treinpersoneel zullen worden ingescha keld en automatisch worden gedoofd na het passeren van de laatste wagen van de trein. Voorts - zo meldt de bond - is het plaatsen van afstandbakens op de toelei- dende wegen tot de overweg in voorberei ding, waarmee het wegverkeer op de nade ring van de overweg zal worden geatten deerd. Nieuws in het kort Ook vrijdag. De heer Paul Chr. van Westering houdt niet alleen vanavond, maar ook vrijdagavond om half acht in het Con certgebouw een inleiding op het concert, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest daarna verzorgt. De agenda Uitgaan in Haarlem van afgelopen vrijdag vermeldde alleen, een inleiding op dinsdagavond. In samenwerking met het districtsbestuur van de afdeling Kennemerland hield de Vereniging „Garenkokerskwartier" op za terdag een bridge-drive in „Dreefzicht". De belangstelling is tegengevallen, doch er werd enthousiast gespeeld voor het goede doel en de verloting van een grote taart bracht ge lukkig ook nog een behoorlijk bedrag op, zodat toch nog een bescheiden saldo kan worden overgemaakt. De uitslagen waren: A-lyn: 1. Kessler— Oldenbroek 50Yr, 2. mevrouw Van Hoolwerff H. Polak 4914:3. FabelZwager 48. B-lyn: 1. KoopmanKoopman 46; 2. mevrouw Fa belHeer v. d. Midden 39; 3. Arends Scharff 38'.é. C-lijn: 1. Dames Jansen Kroon 64; 2. Bongers—Opzeeland 63U; 3. DirkseSmalbil 57tL Luisteraars en kijkers. Op 1 januari bedroeg het aantal aangegeven radio-ont vangtoestellen in ons land 2.235.052 tegen 2.227.231 op 1 december 1956. Op 1 januari 1957 waren er 543.710 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 542.084 op 1 december 1956. Het aantal aangegeven televisietoestel len steeg van 92.867 op 1 december 1956 tot 9.466 op 1 januari 1957. W% m l'f C Mf mWw'' 4 iW r.' vk --r~ r~ Door de carrosseriefabriek Verheul te Waddinxveen zijn bij wijze van proef twee autobussen van een nieuw type voor het Gemeentelijke Vervoerbedrijf van Amsterdam gebouwd, waarvan de eerste vandaag zou worden overgedragen. De gelede bussen zijn 17 meter lang en bieden plaats aan 149 passagiers. Van deze 149 plaatsen zijn 46 staanplaatsen. Het chassis en de motor zijn van de Engelse AEC-fabrieken. De bussen hebben één conducteur en een bestuurder „aan boord", waarvan de eerste op het bekende dwarsgeplaatste stoeltje bij de ingang zit. De bussen hebben drie xdtgangen. Ondanks het koersbord van lijn 14, dat op de foto duidelijk is te zien, is het nog niet bekend op welke lijn de nieuwe bussen zullen worden ingezet. Waar zijn zij gebleven, de smalle en ranke Langedijker motorscheepjes uit de kop van Noordholland? Ofschoon men soms nog wel eens een enkele ziet varen, zijn de meeste van deze scheepjes van het water verdwenen. De zware concurrentie van het rail- en wegvervoer heeft de Langedijker vloot sterk gedecimeerd. Er is voor deze, in grootte van 25 tot 50 ton variërende, motorscheepjes in het huidige vervoersbestel geen emplooi meer en daar om hebben verscheidene Langedijker schippers hun scheepje verkocht. Enkelen van hen hebben zich een auto of een groter schip aangeschaft. Ook zijn er schippers die een geschikte betrekking aan de wal verkozen boven het ongewisse vaarwerk. Het vervoer van kool en aardappelen, de specifieke teeltprodukten van het tuin bouwgebied in en rond de Langedijk, ge schiedt tegenwoordig grotendeels per spoor en vrachtwagen. Vroeger was het Langedijker motorschip daarvoor het aan gewezen vervoermiddel. Op de vaarwegen in de westelijke provincies kwam men steevast zo'n scheepje met een keurig ge stouwde deklast van rode, groene, gele of witte kolen tegen. Ook vervoerden zij veel aardappelen en vaten zuurkool. Deze pro- dukten werden geladen aan de veilingen in Broek op Langedijk, Noord-Scharwoude, Warmenhuizen of Avenhorn. De bestem mingen waren meestal de grote steden, zoals Amsterdam, Den Haag, Rottterdam, Utrecht en Haarlem. Als retourvrachten de „noord" in, laadden zij in Rotterdam, Amsterdam of Zaandam steenkolen of hout. Maar het ge beurde ook vaak dat zij zonder lading weer terug moesten. Crisis en opleving Ook de crisisjaren vóór de tweede wereldoorlog waren voor de schippers van deze kleine schepen bar slechte tijden. De meesten van hun werden toen in de werk verschaffing te werk gesteld. Degenen die daar niets voor voelden en probeerden om met varen in hun onderhoud te blijven voorzien, leden een zorgelijk bestaan. Voor lage vrachtprijzen voeren zij zelfs helemaal naar België met kool en aardappelen. Vele van de Langedijker motorscheepjes lagen toen renteloos en vaak ook verveloos aan de trossen. Want niet alleen dat et- geen werk was, maar ook het geld voor onderhoud van de vaartuigen ontbrak. Hoewel er in en kort na de tweede wereldoorlog een flinke opleving viel te bespeuren voor de Langedijker schippers, is het nadien weer bergafwaarts gegaan. De concurrentie van het rail- en weg vervoer nam dusdanige vormen aan dat velen in het varen geen winst meer zagen en hun schip verkochten. Er zijn zelfs enkele van deze schippers naar Suriname gegaan, waar zij nu ingeschakeld zijn bij het vervoer van de plantages naar de zee schepen. Beperkte breedte Anderen zochten een betrekking aan de wal of schaften zich een groter schip aan, waarmede zij nu in de wilde binnenvaart een redelijk bestaan vinden. Met de kleine „Langedijkers" is dat echter niet mogelijk. En verlengen van het schip om meer ton nage te verkrijgen, zoals bij andere binnen schepen tegenwoordig veel wordt toege past, is bij deze schepen helaas niet moge lijk. Daarvoor zijn zij te smal en te rank, omdat hun afmetingen zijn gebaseerd op die van de vroegere sluis aan de „Zes Wie len" bij Alkmaar, die geen grotere breedte toeliet dan drie meter en twaalf centi meter. Alleen voor plaatsen waar geen groot schip of auto kan komen, doet men nog wel eens een beroep op de Langedijker schippers. Zij krijgen dan meestal wel een goede vrachtprijs, maar dat enkele vrachtje kan de begroting niet sluitend maken. Daarom zijn deze nog actieve schippers genoodzaakt om ook andere „losse" werk zaamheden té verrichten. Onlangs heeft ook schipper D. Keizer van de „Lavo", die jarenlang van de Noord hollandse veilingen af met aardappelen, kool en andere groentesoorten naar de Haarlemse groetemarkt voer, zijn schip op gelegd. De aanvoer geschiedt nu per vrachtauto. En zo wordt geleidelijk de vloot van „Langedijkers" geheel door het rail- en wegvervoer verdrongen. Morgenmiddag op het orgel in het Concertgebouw De Haarlemse stadsorganist Albert de Klerk bespeelt morgen, woensdagmiddag 16 januari, van half één tot kwart over één het orgel in het Gemeentelijk Concertge bouw. Men kan hem dan het bekende Con cert in F (Koekoek en nachtegaal) van Handel, het Pièce héroïque van César Franck, een Adagio van Liszt en een Canon van Schumann en tot besluit de Suite go- thique van Boëllmann horen vertolken. Het tweede concert in deze serie van gratis toegankelijke pauzeconcerten wordt op woensdagmiddag 30 januari eveneens door Albert de Klerk gegeven en het vierde concert in de serie donderdagavondrecitals op donderdag 31 januari door Piet Kee. De eerste bijeenkomst in 1957 van de afdeling Haarlem en omstreken der Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen werd maandagmiddag in de Tuinzaal van het gemeentelijk Concertgebouw gehou den. De presidente, mevrouw A. Hamaker- Willink wenste de aanwezige leden een voorspoedig jaar toe. Daarna hield mevr. Marijke van Raephorst een boeiende le zing over de op 8 oktober 1953 overleden en diep betreurde Engelse altzangeres Kathleen Ferrier en haar betekenis als kunstenares en als mens. Mevrouw Hogen- bijl zorgde met een aantal grammofoon platen voor de muzikale illustratie van deze causerie. Het niet zeer talrijke ge hoor heeft deze middag een kostbare her innering mee naar huis genomen. Tijdens werkzaamheden aan de achter zijde van de winkel van de heer B. Paan akker aan de Anegang te Haarlem is een grote verzameling Jacobakannetjes opge- I graven. Voor het maken van een funde ring was het noodzakelijk tot een diepte van drie meter te graven. Het personeel I van de uitvoerders W. Gardien en Wijk- I huizen vonden eerst een muurtje, dat al enige eeuwen moet hebben bestaan en la ter troffen zij de kannetjes. De heer Gardien heeft zich met de ver zameling naar het Oudheidkundig museum in Leiden begeven. Daar catalogiseerde men het gevondene als Jacobakannetjes, on geglazuurd steengoed uit de veertiende en vijftiende eeuw. Zij zijn in grote getale uit het Rijnland naar ons land gebracht De kannetjes zijn ook gevonden in de omge ving van het slot Teylingen nabij Sassen heim. Men dacht, dat ze afkomstig waren uit de omgeving van Jacoba van Beieren. Daarom worden ze Jacobakannetjes ge noemd. Historici zijn van mening, dat het verband met Jacoba van Beieren onjuist moet zijn. Niet ver van het perceel aan de Ane gang waar de kannetjes gevonden zijn, zijn nog overblijfselen van het Karmelie- i tenklooster, dat omstreeks 1250 gesticht is en op een terrein stond dat nu begrensd wordt door de Grote Houtstraat, de Spek- straat, de Warmoesstraat en de Anegang. In de Grote Houtstraat bereikt men de plaats, waar het klooster gestaan heeft, 'i AMSTERDAM: (Vrije Universiteit) Ge slaagd voor het doctoraal examen genees kunde A. A. Knoop, Haarlem, A. J. G. Spoel- stra, Amsterdam, G. M. Bax, Veenendaal en R. H. Rozendal, Amsterdam. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN. Aangevoerd zijn 160 stuks. Notering lichte varkens 1,751,82, zouters ƒ1.88ƒ1,92, zeugen 1,651,70 per kilogram. De handel is redelyk. Enkele prima soorten boven de notering. In de Hollandse IJsel is een groot project onderhanden: de bouw van een stormvloedkering, die de constructie I omvat van een schutsluis, een afslui ting van de rivier door twee beweeg bare" schuiven en de overbrugging van de rivier. De panoramafoto biedt een overzicht van de stand der werkzaam heden aan de lage, naar zee gekeerde zijde van het project. J. VAN DER HEEM OVERLEDEN In Den Haag is maandagavond plotseling overleden de heer J. van der Heem, di recteur van Van der Heem n.v. en voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage en omstreken. De heer J. van der Heem, die op 13 augustus 1907 te Leiden werd geboren, was oen van de drie oprichters van Van dei- Heem n.v. In 1926 legde hij samen met zijn vader, P. H. J. van der Heem, en zijn oom L. W. van der Heem, de grondslag voor de huidige fabriek van elektrische apparaten. via de Guldenbergspoort. Het is niet uitge sloten, dat het klooster vroeger gangen had die in de richting van de Anegang liepen. Bij het graven trof men onder diverse grondlagen witzand aan. Bij de opgravin gen die in de afgelopen maanden in de tuin van het stadhuis en omgeving zijn verricht, stootte men ook op witzand. De heer Gardien heeft extra zorg be steed om de verzameling kannetjes schoon te maken, hetgeen veel tijd kostte. Uit het feit, dat niet alle kannetjes gaaf zijn zou men de conclusie kunnen trekken dat in vroeger eeuwen een pottenbakkerij in de Anegang gevestigd is geweest. De heer Gardien is voornemens in een kantoorruimte een e deelte van de verza meling een plaats te geven. Het andere deel zal in de naaste toekomst bij de heer Paanakker geëtaleerd worden. Vele afgevaardigden van de onder het district Kennemerland ressorterende vereni gingen verschenen maandagavond in het clublokaal van K.N.C. om het eerste tiental van die vereniging te huldigen voor het be haalde tweede klasse kampioenschap. Deze demonstratie van gezonde sportiviteit stond onder leiding van het districtsbestuur. dat vel activiteit aan de dag legt. De vereniging K.N.C. en in het bijzonder het kampi' ns- tiental werd al de lof toegezwaaid, die het sprekerskoor maar kon opbrent i. Naast felicitaties mocht het bestuur een enveloppe met inhoud, bestemd voor het wedstrijd- klokkenfonds, in ontvangst nemen. J. Otter 40 jaar H.D.C.'er In het clublokaal van de Haarlemse Dam club vond maandagavond de huldiging plaats i van J. Otter, die op 15 januari 1917 als lid van de H.D.C. werd ingeschreven en thans zijn 40-jarig jubileum heeft bereikt. Op de hem eigen wijze schetste voorzitter J Meure de verdiensten van de jubilaris. Hij noemde hem een voorbeeld van de be scheiden dammer, die het spel zuiver "oor ontspanning speelt. Hoewel ongetwijfeld een bekwaam speler heeft J. Otter zich nimmer ingespannen om zich op te werken tot een der sterksten. Jaren achtereen vervulde hij op bekwame wijze de functie van penning meester. Uit handen van het ere-lid J. v. I ->oij kreeg de jubilaris het ere-kruis aan geboden. Dit onderscheidingsteken werd eerder uitgereikt aan J. W. v. D: rtelen en J. v. Looij. Namens de verenigingen uit Kennemerland voerde J. J. Warmerdam het woord. Hij feliciteerde niet alleen de jubi laris, maar cok de H.D.C.omdat het uit ver- enigingsstandpunt bekeken heel wat wil zeggen een Lid 40 jaren te binden. Mevrouw Otter werd door het brengen van een bloemenhulde in 't feest betrokken.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9